PLASSENGORDEL ROND HET VELUWE-MASSIEF s D FÏTRA-- fa Foto rechts: Wanneer wolken zich samenpakken boven de Velii- we, keert het oude natuurgebied in tot zichzelf. In de wijde ruimte heerst de stilte van de heide, de dennen en de zandverstuivingen. fa Foto links: Het strand in Nulde- Horst aan het Veluwe-meer vlak langs de nieuwe vierbaans Zuider zeestraatweg van Hoevelaken naar Zwolle. KT jzZ f Veluwe Is de lusthof van Nederland, de voortuin van de Randstad, de grote zand bak voor de kindertjes uit de westelijke steen woestenij, de groene longdie ons frisse em verschaft. it alles is voldoende voor dit gebied om in het brandpunt van de recreatieve belang- illing te staan. Dat is dan ook het geval.De stroom kleurige folders over comfortabele eg- en autocarreizen naar alle delen van Europa en daarbuiten heeft de aandacht tt van het Veluwe-massief afgeleid. tegendeel, de Veluwe komt steeds meer in trek. Zo hebben de cijfers althans uitge- tëi"' zen en dan moet zowel aan verblijfs- als aan dagtoerisme worden gedacht. dat is juist en dan zeggen we altijd tegen elkaar dat het juist fijn is. Is het niet plezierig, dat we ook de volgende generatie een dergelijk ongerept gebied aan kunnen bieden? Misschien zijn we er naast. Dat is best mogelijk, natuurlijk, maar dan hebben we met deze filosofie de minste schade toegebracht. Als we nu het gebied groots zouden aanpakken met allerlei attractiepunten en 't blijkt later verkeerd te zijn, dan is er niets meer te red den. Bovendien heeft de Veluwe uiteraard een totaal andere functie dan bijvoorbeeld het Am sterdamse Bos. Stel je voor, dat we op basis van de daar geldende normen op de Veluwe te werk zouden gaan Geen nieuwe asfaltlinten „Natuurlijk willen we het gebied ontsluiten. Maar geen nieuwe asfaltlinten. Ons streven is er op ge richt om in ieder geval zorg te dragen voor goede toegangsmogelijkheden. Daarnaast kunnen voet-, fiets- en ruiterpaden worden aangelegd. De grote attracties mogen niet in het Veluwe-massief zelf komen te liggen. Daarvoor zijn de randen ge reserveerd. Die moeten ook als een soort zeef gaan functioneren. Vandaar dat de geplande waterpro jecten twaalf in totaal in een boog om de Ve luwe komen te liggen", aldus de heer Van Steen veldt Het is voorlopig nog een vraag, wanneer die plas sen kunnen worden aangelegd Het hangt mede af van de subsidies die los komen. Maar op papier staan de plaatsen al aangegeven. Een gedeelte is nagenoeg gereed. Dat geldt met name voor de plaatsen langs het Veluwemeer, de strook water tassen de kust van Gelderland en de nieuwe pol ders in de voormalige Zuiderzee. By Nykerk liddels staan er plannen op stapel die de aan- kelijkheid van het gebied aanzienlijk moeten [roten. De Recreatiegemeenschap Veluwe, een engemeenteiyk recreatie-orgaan, waarin 21 ge nten op de Veluwe samenwerken, heeft stou- plannen ontworpen voor de aanleg van een )t aantal spartelvijvers en zeilplassen aan de den van het Veluwemassief. In combinatie met reeds bestaande strandcomplex van negen ki- eter langs het Veluwemeer maakt dat het ge- van de Veluwe tot een toeristische trekpleis- van de eerste orde. ngerept directeur van de Recreatiegemeenschap, de P. L. van Steenveldt, heeft een theorie over ontwikkeling van dit gebied die hij de Velu- filosofie noemt: „Het middengebied van de Ve- e moet je zo ongerept en gaaf mogelijk hou- De toenemende verstedelijking leidt er toe. iedere stap die je zet, van tevoren is vastge- d. We moeten het nu als een zegen ervaren, er een streek in ons land is waar niet alles jeregeld. Daarom moeten we deze streek gaaf iden. Misschien zullen we bepaalde gebieden i terugbrengen tot die ongereptheid. Bepaalde lelijke elementen zullen we moeten weren. We len er in de toekomst toch al rekening mee ten houden dat enkele plaatsen met hun uit- Idingen gaan infiltreren in het bosgebied rendien bestaat het gevaar dat in toenemende ie nieuwe wegen het gebied gaan doorsnijden", las de filosofie van de heer Van Steenveldt. opvatting gaat naar een richting, die een timaal recreatief gebruik van de Veluwe nu niet eet bevordert. De heer Van Steenveldt: „Nee, is al een paar jaar het strand in gebruik. Twee zomers geleden is ook de „Veluwse Rivièra", de strook strand tussen Nijkerk en Harderwijk, dooi de toeristen ontdekt. Formeel is dit grote project, dat een dagcapaciteit heeft van 50.000 mensen en een parkeerruimte voor 3600 auto's nog steeds niet opengesteld. Toch wordt er al twee zomer een druk gebruik van gemaakt. Stranden en plassen In voorbereiding is een dergelijk project in de omgeving van Doornspijk en by Elburg. Voor de oostzijde van het Veluwemassief zijn plannen in voorbereiding om bij Heerde een strand aan te leggen, evenals by Epe. In verder stadium bevin den zich de plannen om in de omgeving van Voorst een prachtige plas aan te leggen. Aan weerszij den van Arnhem zijn twee grote zeilpassen ge pland, die samen een oppervlakte beslaan van ruim 700 hectare, slechts driehonderd hectare kleiner dan de Loosdrechtse Plassen. Overwogen wordt nog de aanleg van een waterproject ten we6ten van Ede, terwijl tenslotte in de buurtschap Zeumeren binnen de gemeente Barneveld een gro te waterpartij zal komen. De totale dagcapaci teit van deze projecten wordt geschat op plm. 300.000 bezoekers. Het is duidelijk dat deze plassengordel de aan trekkelijkheid van de Veluwe in sterke mate verhoogt. De ervaring heeft zo langzamer hand, wel geleerd dat bos. water, en strand de meest ideale combinatie is voor de re creatieve mens. Bij stralend weer kan jong en oud naar hartelust ploeteren, bij minder gunstige weersomstandigheden noodt het bos tot een wandeling. Die gunstige combinatie gaat nu al helemaal op voor de oostzijde van de Veluwe. Recreatieplaat sen al6 Putten, Ermelo, Harderwijk, Nun- speet, Doornspijk en Elburg bieden aan de oootzijde uitgestrekte bossen en heidevelden, terwijl aan de westzijde het water van het Veluwemeer tegen de stranden kabbelt. Er zijn jachthavens aangelegd of in voorbereiding. Datzelfde geldt voor speed- boatbases. Op het programma staan voorts motels en restaurants, kiosken voor dagverkoop. sanitai re blokken, scheepshellinkjes en gelegenheden waar dagoteristen hun meegebrachte bootjes te water kunnen laten. De twee jaar geleden in gebruik genomen autosnelweg van Amersfoort naar Har derwijkreeds eerder kwam de weg Harderwijk Zwolle gereed draagt zorg voor een snelle ver binding. Zeventig hectare ligweide. beschermd door 145 000 struiken en 1800 bomen, staat ter be schikking van zonaanbidders. Een Veluwse cam ping. een dorado voor gezinnen met kinderen. II atersport Ook voor watersporttoeristen biedt het Veluwe meer m samenhang met IJmeer en Eemmeer aan trekkelijke aspecten. Uit Amsterdam zijn nu prachtige tochten te ondernemen ook voor eige naars van kleinere bootjes over het IJmeer en het Eemmeer, via de sluis by Nijkerk. naar het Veluwemeer By Bunschoten is een nieuwe passantenhaven in voorbereiding, de jachthaven bij Nykerk krygt een uitbreiding en by Nulde Putten-aan-zee» is de kom voor een nieuwe jacht haven gered. Deze aanloophaven krijgt een capa citeit van tussen de 200 en 250 schepen en is on dermeer bedoeld voor watersporters die van het westen des lands naar de Friese meren onderweg zyn. Te zyner tyd zal bij deze jachthaven ook een groot motel komen. De eerste aanzet daartoe zal waarschijnlijk nog dit jaar plaatshebben. Kampeerprobleem m tëÈÊÊwÊÊmSmasH&kMLx De te verwachten grotere trek naar de Veluwe vraagt wel een aanpassing van de toeristische ac commodatie. temeer als men bedenkt dat de ge noemde projecten tenminste binnen vijf jaar hun beslag moeten krijgen. Het aantal toeristische slaapplaatsen op de Veluwe bedraagt momenteel plm. 130.000. In de tweede nota Ruimtelijke Or dening is er sprake van een noodzakelijke verdub beling van dit aantal tot het jaar 1980. Een ver meerdering die vooral gezocht zal moeten worden in de uitbreiding van het aantal kampeerplaat- Veluwe-kaart met plassengordel. De ster ren geven de plaats aan van de waterpartijen. sen en pensions en in tweede instantie in het aan tal hotels. Een probleem voor de Recreatiege meenschap is echter dat nog teveel aanvragen voor te kleine kampeerterreinen worden ingediend Uit hygiënische en ruimtelijke overwegingen prefe reert men terreinen van minimaal vijf hectare. In de toekomst zou die norm nog wel eens opge schroefd kunnen worden tot tien hectare. Ook ren- tabiliteitsfactoren spelen by deze normhantering een rol. Zestig procent van de kampeerterreinen op de Veluwe zyn op dit moment kleiner dan 1 hectare. „Het lijkt me dan niet teveel gevraagd", aldus de heer Van Steenveldt, „dat we ook eens wat grote re terreinen krygen. Ik dacht dat we alles bij elkaar een realistisch beleid voerden. De toekomst zal uitwijzen of het de juiste vruchten afwerpt' Weekeindbijlage Leidsch Dagblad LDEXTRALDEXTRALDEXTRALDEXTRALD EXTRALDEXTRALDEXTRALDEXTRALDEX LDEXTRALDEXTRALDEXTRALDEXTRALD EXTR A T GFVTR A T TlF.XTR A T .DF.XTR ALDEX LDEX I PIf«B% A TRALD EXTR tB/ LA I BY#*ILDEX LDEX'lKALUGA1 KALUtA 1 ttAljl-tt.A.r RALD EXTRALDEXTRALDEXTRALDEXTRALDEX LDEXTRALDEXTRALDEXTRALDEXTRALD EXTRALDEXTRALDEXTRALDEXTRALDEX LDEXTRALDEXTRALDEXTRALDEXTRALD Zaterdag 22 februari 1969

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 9