Eis 8 jaar en t.b.r. tegen Nol Mijn naam is 'Océ'1400. 1 RAADSELS ROND ROOFMOORD Toch wachtlijsten op universiteit Utrecht Vogels vangen op Terschelling Ik ben het grootste kopieerwonder sinds de uitvinding van het karbonpapier. Vanavond kom ikopTV. MAANDAG PLEIDOOI Onbekend Goed gezond Parallel Nederlandse stewardessen bij Alitalia Jaarbeurs Brussel: Huishoudelijk comfort Adam (Vondeling) en Eva (Den Elartog) Busbedrijven bereid deel nieuwe cao te betalen Diergeneeskunde MINIMUMLOON TREEDT MORGEN IN WERKING ■s. - A i I LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 UTRECHT (GPD) De officier van justitie bij de Utrechtse rechtbank, mr. A. Somerwil, heeft zoals in een gedeelte van onze oplage van gisteren kon worden gemeld tegen de 76- jarige „Oude Nol" een gevangenisstraf geëist van acht jaar en terbeschikkingstelling van de regering. Hij achtte hem schuldig aan uitlokking van de moorden op de Utrechtse feestartikelenwinkelier J. Donse en de landbouwer Reijer de Bruin in Heeswijk, uitlokking van doodslag (op mevrouw Woort- meijer) en de heling van een door Hans van Z. gestolen televisie toestel. De voorlezing van het requisitoir vergde aanmerkelijk minder tijd dan dat tegen Hans van Z. 's ochtends, die levenslang tegen zich hoorde ei sen. Voor mr. Somerwil met het uit spreken van zijn requisitoir begon, werd Oude Nol gewaarschuwd tijdens het uitspreken niet te interrumperen. „U krijgt maandag de gelegenheid om u te verdedigen", hield hij de grij ze verdachte voor. Mr. Somerwil ziet de Oude Nol als de oude man die zich nog slechts be zighield met kleine kraakjes en he lingen, maar wel degelijk als de crimi nele persoon, die hij sedert de eerste wereldoorlog is geweest. Sinds 1948 zou er een steeds agressiever optreden te bespeuren geweest zijn en steeds labieler figuren trok Oude Nol aan. De culmineerde in de hernieuwde kennismaking met Van Z. in 1967. De officier leidde zijn bewijs in de zaak Donse af uit de volgende feiten. Van Z. was onbekend met het bestaan van Donse. Nol had zijn informatie om trent de oude man van een familielid van Donse. Nol zou reeds jarenlang rond gelopen hebben met het plan Donse van zijn geld af te helpen. Het bleef echter steeds bij een mislukte uitlokking. Bovendien is het velen op gevallen, dat Nol na de dood van de winkelier plotseling over grote geld bedragen beschikte. Zo kocht hij voor 700 gulden grammofoonplaten en werd hij door een vriendin beroofd van 1250 gulden. De uiterst gevaarlijke mentaliteit die deze gehaaide, berekende, ernstig gestoorde verdachte blijkt te bezitten eist grote bedachtzaamheid bij het opleggen van de straf. In het psychia trisch rapport heeft men als prognose gevonden, dat in de toekomst voor nog ernstiger delicten gevreesd zal moeten worden. De officier dacht echter, dat het nauwelijks erger kon. Het blijkt echter, dat de verdachte er volgens de psychiater toe in staat moet worden geacht ondanks zijn ho ge leeftijd zelf met een wapen op pad te gaan. De gezondheid van Nol wordt zo goed geacht, dat hij wel honderd jaar zou kunnen worden. Hoe het ook zij, in ieder geval moet by het opleg ger van de straf het oog gericht blij ven op een optimale beveiliging van de maatschappy. In de Heeswykse zaak heeft Nol er naar het idee van de officier geen twyfel over laten bestaan, dat Reyer Oude Nol de Bruin 't niet mocht kunnen naver tellen. Ook hier bestond reeds jaren het plan de 47-jarige boer te beroven. Nol zou zelfs al van de rykdom van de boer geweten hebben vóór hy in 1966 hierover door Joop van Leur werd ingelicht. Op zyn beurt had Joop dit van twee grindhandelaren gehoord. Geen enkel geloof hecht de officier aan de verkla ring van de drie getuigen, die heb ben verklaard dat Nol de avond van de moord 12 augustus in café „Het Pierement" zou hebben doorge bracht. SCHIPHOL (ANP) Wegens ge brek aan voldoende geschikte meis jes in Italië zelf en om het interna tionale karakter van de maatschap py te accentureren, is Alitalia er toe overgegaan een 100-tal stewardessen in Engeland, Duitsland en Neder land te recruteren. Vorige maand zyn 29 Nederlandse geselecteerd uit 325 sollicitanten, officieel by de Ita liaanse maatschappy in dienst ge treden. De vereisten waren naast een re presentatief uiterlyk beheersing van enkele talen, waarby kennis van het Italiaans tot aanbeveling strekte. Meer dan de helft van de 100 bui tenlandse meisjes werd echter aan genomen zonder dat zy Italiaans konden spreken AMSTERDAM (GPD) De inter nationale jaarbeurs van Brussel, die de laatste jaren steeds meer is op gesplitst in verschillende vakbeurzen, is dit jaar gewyd aan het huishoude- deiyk comfort. De beurs wordt gehou den van 16 tot 17 april. Op drie grote afdelingen van de beurs zal een over zicht gegeven worden van het aanbod op het gebied van elektrische huis- houdeiyke apparaten, keukenmeube len en levensmiddelen. Ook in de zaak van de Havenstraat loopt het bewys ongeveer parallel aan dat in de beide vorige zaken. Ook hier het oude plan en de duideiyke mededeling, dat de vrouw de overval niet mocht overleven. Zelfs zou Nol in deze zaak gesproken hebben over een pistool. Oude Nol vertrok geen spier van zyn gezicht by het horen van de eis. Rustig kauwde hy verder op zyn pruimtabak. Het enige commentaar, dat hy had, was de zin die hy al zo vaak deze dagen heeft uitgesproken: „Er worden hier getuigen genoemd, die helemaal niet zyn gehoord". Rechercheur Kleinveld werd ten slotte toegevoegd: „Dat heb je mooi versierd kerel". Nadat Nol was weg gevoerd. konden de afzethekken voor het weekeinde worden verwyderd. Mr. Simon zei na afloop van de zit ting, geen andere eis van de officier verwacht te hebben. „Als de recht bank deze eis opvolgt, kan Nol beter direct een begrafenisonderneming bellen", aldus mr. Simon. Grote belangstelling giste ren in Dordrecht, toen in het I oude stadhuis Adam Vonde ling (24), zoon van de socia listische ex-minister dr. ir. Vondeling, en Eva den Har- tog (21), dochter van een dis trictsbestuurder van het NVV, in het huwelijk traden. De jongelui hadden het I vervoersprobleem voor de vrij grote familie opgelost door een autobus te huren. Het huwelijk werd gesloten door wethouder J. H. van Zuuren, voor deze gelegenheid ambte- I naar van de burgerlijke stand. Het bruidspaar gaat zich vestigen in Leiden, waar Adam rechten, en Eva Slavi- sche talen studeert. OEGSTGEEST (ANP) De be- dryven, aangesloten by de KNVTO, die de CAO-autobusdienstonderne- mingen voor 1969 niet hebben aan vaard, hebben na gezameniyk over leg besloten, indien deze CAO wordt goedgekeurd door minister Roolvink (Sociale Zaken) aan hun personeel een verhoging van het functieloon en van de toeslagen ten bedrage van 6,8 procent toe te kennen. Voorts zullen in de secundaire sfeer verbeteringen worden aangebracht, waardoor het totale loonkostensty- ging, 7,1 procent zal bedragen. Hler- by is nog niet begrepen de aan het einde van het vorig jaar plaats ge had hebbende arbeidstydverkorting van 1U uur per week, welke verbe tering reeds 2.8 procent loonkosten- styging inhield. Derhalve bedraagt de totale loonkostenstyging voor 1969 plusminus 10 procent, exclusief de verhoging der sociale lasten. De betrokken bedryven zyn van mening dat een optrekking van het loon voor hun personeel aan dat van de chauffeurs in dienst van de ge- mee ntevevoerbedry ven onjuist is. Nog afgezien daarvan zyn deze bedryven, gelet op hun bedryfs-eco- nomische positie, niet in staat verdergaande verbeteringen aan te brengen. De vervoersbonden waren nogal verbaasd over dit voorstel. Ze waren er nameiyk niet van op de hoogte gebracht. Bovendien staat er voor woensdag nog een gesprek met de KNVTO op het programma. De bonden waren van plan de KNVTO dan ook officieel op de HAARLEM (GPD) Het onder zoek in de Haarlemse moordzaak heeft tot dusver weinig aanknopings punten opgeleverd. Wel is komen vast te staan, dat de 78-jarige Am sterdammer H. P. Sandbergen, die woensdagavond in een bouwkeet aan de Phoenixstraat werd vermoord, is beroofd van een paar honderd gul den en een kostbaar polshorloge. De veronderstelling dat het slachtoffer die middag een bezoek heeft ge bracht aan de Heemsteedse inrich ting waar zyn echtgenote wordt ver pleegd, is thans onjuist gebleken. De bejaarde man is gewoontegetrouw wel aan het begin van de middag per bus naar Haarlem gereisd. De Haarlemse recherche staet ech ter voor een raadsel waar de heer Sandbergen, die na 9 uur 's avonds om het leven is gebracht, zich al die tyd heeft opgehouden. De politie heeft enkele zwervers verhoord, die het schaftlokaal als slaapplaats ge bruiken. Maar hun verklaringen heb ben weinig licht in de zaak gebracht. Ook de 30-jarige zwerver, die het ïyk kort na middernacht ontdekte, heeft met de moord niets uitstaande. Het vermoeden bestaat, dat de da der zyn slachtoffer in een café in de binnenstad heeft onmoet en hem naar de afgelegen plaats heeft mee gelokt. Nadat het tweetal in de bouwkeet was aangeland, heeft hy de Amsterdammer met een limona- defles op hert hoofd geslagen en daar na met een wollen sjaal gewurgd. De aow-uitkering, die de heer Sandbergen de vorige dag had ont vangen, alsmede een gouden horlo- Biljarten Koya Ogata is in het nationale kampioenschap driebanden van Japan overtroffen door de nog vry jonge Nobuaki Kobayshi. Deze schrale Japanner, die anderhalf jaar geleden in Marseille in het wereld- kampioenschap 47/1 laatste werd, eindigde nu in Japan op de eerste plaats met het bijzonder fraaie mo yenne van 1.224- ge met inscriptie ter waarde van 800 gulden heeft de dader meegeno men. Het vreemde van de zaak is dat de Amsterdammer by de bezoeken aan zyn vrouw steeds dezelfde weg heeft gevolgd. Hy nam de bus by de Mamixstraat en stapte in Haarlem uit by de halte Tempeliersstraat. Voordat hy naar Heemstede ging dronk hij altyd een borrel in een vast café, waar hy ook 's avonds nog een keer terugkwam. In dit ca fé is hy dit keer niet geweest. UTRECHT, (ANP) De faculteit der diergeneeskunde van de Ryksuni- versiteit in Utrecht heeft gistermid dag aan ongeveer 120 studenten, dip na het afleggen van het eerste deel van het kandidaatsexamen zyn ge zakt, een stencil laten uitreiken waarin de studenten dringend wordt verzocht zich te bezinnen op de vraag of him studiekeuze wel een luiste is geweest. De faculteit schrijft dat het eerste deel van het kandidaatsexamen-oude stül in juni van dit jaar wordt afge nomen. Hieraan kunnen allen deel nemen, die nog nie»t geslaagd zyn De studenten, die nu zyn zyn gezakt moeten zich dan voor 1 mei opgeven voor hun herkansing De uitslag die dat examen geeft wordt in drie mo gelijkheden onderscheiden: nameiyk slagen, een uitstel van 1 of 2 maan den of de verwyzing naar nieuwe op leiding (deze valt uiteen in opleidin gen voor het propadeutisch en het kandidaatsexamen, die elk een vol jaar vergen). Volgens de oude op leiding tot het propadeutisch examen anderhalf jaar. „Tevens wyzen we u er op, dat u by slagen (voor de juni-examens) op de wachtlyst wordt geplaatst en kunt deel nemen aan het program ma van de propadeuse 1969-1970. Dit valt niet geheel szmen met het hui dige propadeutisch examen (cl). Voor de delen van dat programma die niet samenvallen met het cl (col leges, praktica en werkcolleges) zal I voor de geslaagden voor het cl gele- genheid tot aanvullende tentames worden geboden in juni 1970. Het j kandidaatsexamen volgt dan in juni 1971", aldus de mededeling van de j faculteit. j Het bericht van de faculteit is te- I gengesteld aan de mededeling die de I voorzitter van de faclteit prof dr S. I R. Numans, vier dagen geleden deed. I Had de faculteit op 17 februari tot het invoeren van wachtiysten op ver- schillende momenten in de studie be slist in de middaguren, nadat mi nister Veringa te kennen had gege ven dat hy de invoering van wacht iysten opgeschort wilde zien. besliste het faculteitsbestuur de problematiek eerst nog eens te onderzoeken, daar over met 't college van curatoren en zelfs met minister Veringa nog eens te overleggen. DEN HAAG (GPD) Morgen treedt de wet minimumloon en mi nimumvakantiebijslag in werking, waarby ieder die op arbeidsovereen komst werkzaam is en die ouder is dan 24 jaar en jonger dan 64, aan spraak krijgt op een loon van min stens f606.70 peT maand, f140 per week of f27.54 par dag. Men moet daartoe gedurende de normale ar beidsuren werkzaam zyn. De wet om vat mannelyke zowel als vrouwelyke werknemers, ook die vrouwelijke werknemers die in zogenaamde niet- gemengde functies werkzaam zyn. Wel is de minister bevoegd desge vraagd dit minimum op grond van byzondere bedrijfsomstandigheden voor bepaalde categorieën van werk nemers per onderneming of bedryfs- tak lager vast te stollen. Voor hen die niet gedurende de normale arbeidsduur werkzaam zyn, geldt dat zy naar evenredigheid aanspraak hebben op minimumloon. De minister van Sociale Zaken is bevoegd voor vrouwelyk huishoude lijk personeel lagere minima vast te stellen. Voorlopig gelden hier tot 1970 de volgende bedragen f 520 per maand, f120 per week of f23.54 per dag. hoogte te brengen van hun stand punt met betrekking tot de (Inmid dels 16) bedryven die het overeen gekomen akkoord niet willen teke nen. De heer A. W. Korbyn van de Nederlandse Bond van Vervoerspgr- soneel verklaarde echter, dat hy het aanbod persoonlyk niet de moeite van het overwegen waard vindt. We kunnen als bonden alleen maar ge noegen nemen met een compleet mee doen van het hele streekvervoer", zo zei hy. De zweefduik is op het strand van Terschelling de beste metho de gebleken om de door olie be vuilde vogels te vangen. Ten kos te van vele blauwe plekken heb- de Vlaardingers van de stichting Vogel-olieslachtoffers, geholpen door scholieren, politiemannen en personeel van Rijkswaterstaat de ze week zo'n 2500 zee-eenden en eidereenden gevangen voor een bad. Voor vele vogels komt dat bad al te laat. Zij sterven ook nog na de grondige reiniging, waarvoor alles wat maar een beetje op een bad lijkt staat opgesteld in een oude school. „Al vangen we tien duizend vogels", zeggen de red ders, „zij gaan straks allemaal mee naar Vlaardingen". Daar zul len de eenden enige weken in een eendekooi moeten verblijven tot zij weer de onmisbare bescherm mende vetlaag hebben, die tege lijk met de vette olie is afgewas sen. Het Biologisch station op Terschelling schat het aantal do de vogels op 10.000, maar ver wacht dat dit aantal tot 20.000' zal stijgen. ADVERTENTIE De 'Océ' 1400, één van de 24 'Océ' kopieerapparaten), kunt u kopen, huren of huren-per-kopie. Vanavond om 20.15 uur (Ned. I) laat ik u zien hoe ik alles kopieer. Getypte brieven, balpen-brieven, vulpen-brieven. Tekeningen en kaarten Tijdschriften en boeken. Vanavond demonstreer ik u mijn gemakkelijke bediening. Eén druk op kopieert in uw voordeel de knop klaar. En net zoveel kopieën als u wenst. Vanavond ook toon ik u mijn zuinigheid. Ik maak zelfs kopieën op halve grootte. Dus voor de halve prijs! Vanavond om 20.15 uur (Ned. I) laat ik u versteld zitten. VAN DER GRINTEN N.V. Verkoopkantoren in: Amsterdam, Den Bosch, Den Haag en Hengelo. F Vul in- knip ui7"stuur^)p! j BON voor overvloedige informatie over de 'Océ' 1400 Ik wil graag alles weten over de 'Océ' 1400. Firma T.a.v.:_ Adres Tel: Nog eenvoudiger: Voor informatie kunt u ook bellen 04100-24461. VAN DER GRINTEN N.V., Verkoop Nederland, Aartshertogenlaan 151. Den Bosch. hA

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7