Oostenrijkers zijn terecht trots op hnn Brenner Autobahn Tsjecho-Slowakije zit met een Zigeunerprobleem Wolven in Zweden sterven uit NOG SLECHTS GEDEELTELIJK GEREED ZATERDAG 22 FEBRUARI 1969 LD EXTRA 4 V J^e januarimiddag dat ik de gloednieuwe Brenner-Autobahn bereed, scheen de zon uit een open wintersporthemel. De Oostenrijkers klaagden weliswaar over het slechte weer, wat betekende dat het naar hun zin te weinig sneeuwde. Inderdaad was het Al penlandschap met niet meer dan kleine plukjes vuile sneeuw bespikkeld en waren al leen de toppen van de bergen rondom bedekt met de witte hoed. Het opvallendst aan de Brenner-Autobahn op deze januarimiddag was de absolute stilte. Af en toe snelde een met modder bespatte Fiat op weg naar Bolzano, of een gezapige Opel met een Oosten rijkse boer, aan mijn gehuurde VW voorbij. Ove rigens heerste het grote zwijgen, zelfs niet ver broken door de koeienbellen die in die zomer de Alpentoerist evenzeer in vervoering brengen als de liefhebber van zuidelijker streken het nachte lijke gezang van de krekel- Ook het eerste tolkantoor leek verlaten. De tol gaarders dommelden in hun hokjes, die op de schuitjes van een reuzenrad lijken. De vrijbrief van tol die ik bij mij had, bracht enige opschud ding. Maar ze was ondertekend door de leider van de ,3renner Autobahn A.G." in Innsbrück, dr. Knoflach in hoogst eigen persoon en het inge wikkelde Oostenrijkse nummer op mijn Volkswa gen dat ik niet meer zou kunnen reproduceren kon de brave ambtenaar ook na lange studie niet tot een verbod inspireren: hij moest me wel doorlaten. Over de tolgelden wordt in de met veel vlijt ontworpen folders van de Brenner Autobahn A.G. niet graag gesproken. Ze vormen blijkbaar een onaangename inbreuk op de Oostenrijkse gast vrijheid, waarover men ook als goede gast weet te zwijgen. Tolgeld heet hier overigens „Maut" en een tolkantoor is een „Mauthaus". Zestig Schillingen tol De Maut is geen kinderachtige zaak. Over de totale afstand van de Italiaanse grens, tot daar waar de Oostenrijkse Autobahn alleen nog maar uit goede voornemens bestaat, en dat is tien kilo meter ten noorden van Innsbruck bij het plaatsje Volders, betaalt de beryder van een personenauto opvallendste kunstwerk hier is de zogenaamde Europabrug die op 190 meter hoogte het Silltal overspant en waarop de Oostenrijkers ontzettend trots zijn. Dit gedeelte werd door de staat be taald en tussen '59 en '73 gebouwd. Kennelijk was na deze krachtmeting het geld op en in deze treu- rige situatie kwam het tot oprichting van de meer genoemde „Brenner Autobahn A.G die met grote leningen van particuliere banken vooral in het buitenland kans zag de 2,7 miljard Schillin gen by elkaar te brengen voor de voltooiing van het project. Het derde en laatste traject kwam pas kort ge leden gereed en in feite is het nog niet helemaal klaar. Het voert van Matrei tot op één kilometer vóór de Italiaanse grens pp de Brenner-pas. Hier komt een gigantisch douanekantoor met twintig doorlaatposten, bemand met Oostenrijkse en Ita liaanse grensbeambten. De Italianen bouwen door het vrachtverkeer nog een doorlaatpost twintig ki lometer verder, op hun eigen territoir in het zuidelyker gelegen Sterzing, in goed Italiaans Vi- piteno geheten. 60 Schillingen, dat is ruim acht en een halve gul den. Voor de Nederlandse toerist, die zich van Ouden- ryn tot Kufstein heeft zitten opwinden over de fi les die hem de doorgang naar het land waar de citroenen bloeien, zullen versperren, is dat mis schien niet veel, wanneer het werkeiyk helpt. Dit staat overigens nog te bezien, maar daarover later Op het ogenblik is de toestand naar de Brenner als volgt. Van München over de Duitse Autobahn ko mend heet het Duits-Oostenrijkse grensstation Kiefersfelden. Hier begint de narigheid. De vier- baansweg versmalt zich tot een halve gereed ge komen Autobahn en zo gaat het door tot Kuf stein. Vanaf Kufstein is alle verkeer op de éne oude weg aangewezen tot Volders, dat rond 10 km noordeiyk van Innsbrück ligt. Hier is een klein gedeelte gereed van de Autobahn tussen de Duitse grens en de nieuwe weg over de Brenner, die gedeeltelijk al wordt aangelegd, gedeelteiyk nog niet eens is aanbesteed. Europabrug Ten oosten van Innsbruck begint dan de verdien de glorie van de Oostenrijkse stratenmakers. Eerst het stuk tussen Innsbruck-oost en Innsbruck-zuid met de fraaie tunnel. Het werd tussen '65 en '67 gebouwd en door de ,3renner Autobahn A.G." ge financierd. Daarop volgt het oude traject, name- ïyk dat tussen Innsbruck-zuid en Matrei. Het Op ranke poten zweeft de Europabrug even ten zuiden van Innsbrück over het dal. Italianen niet klaar Het doortrekken van de Autobahn op Italiaans gebied biyft enigszins een deprimerende zaak. Na- tuurüjk had aan beiden zyden van de grens de nieuwe autoweg geiyktydig klaar moeten zijn en „natuurlijk" waren de Italianen weer niet klaar- Maar zelfs de de directie van de Brenner Auto bahn A.G. in Innsbruck heeft hier verzoenende en verzachtende woorden: de geografische omstan digheden zyn aan gene zyde van de Alphen nog ge compliceerder dan aan deze zijde en ook zU zelf, de Oostenrijkers, waren vlak voor de pas op moei lijkheden gestuit. Met het resultaat dat de vlie gensvlugge rijder na zijn 60 Schillingen te hebben opgebruikt kort voor de grens in de modderplas sen duikt. Weg door het dal En daar komt de vraag op. wat de automobilist die gedwongen is in het hoogseizoen de Brenner- pas te gebruiken, nu eigeniyk het best kan doen. Niet aardig tegenover de Brenner Autobahn A.G.. maar misschien niet onverstandig is het eens te proberen eenvoudig het oude tracee te volgen, de oude zo vermaledijde weg. In de eerste plaats spaart men de „Maut" uit. In de tweede plaats kan men het geluk hebben er niet achter een file vrachtwagens te blijven hangen en sneller op de pas be zyn dan de argelozen die daarboven in massa toch weer vast zullen lopen op de flessen hals op de overgang en de oude slechte weg daar achter. Zo is men dan vóór de anderen aan de Brenner, daarby moreel gesterkt door het geluk ken van een goede list en in staat de kwellingen die nog komen zullen als een man te verwerken. De directie van Innsbruck hoopt trouwens ook dat de toeristen het dal dat zij vroeger zoveel „intensiever" beleefden, niet helemaal zullen ver geten. In een folder wyst ze er op dat men „in de dorpen eindelijk weer de kruidige berglucht kan inademen en dat men er zonder moeite een parkeerplaats kan vinden". Het spreekt vanzelf dat de neringdoenden in het dal de gigantische betonnen constructies boven hun hoofden met leedwezen zagen verrijzen. Al mogen ze blij zijn. voortaan van de gaswolken te zyn verlost, die uit de roetzwarte uitlaatpijpen van de vrachtwagens kwamen als deze in de tweede versnelling kreu nend en rammelend omhoog kropen. Nederland op 4de plaats De Nederlandse toerist komt op de vierde plaats In het verkeer op de Autobahn, vertelt dr. Knof- v - V - A - lach van de Brenner Autobahn A.G. in Innsbrück. Wij komen na de Oostenrükers, de Italianen en de Duitsers met 12 procent van het totale verkeer. Dan pas volgen de Engelsen met vier procent. Een hommage aan onze „Kundschaft" is dan ook dat de officiële Autobahn-folder die bij de tol kantoren worden uitgereikt onder meer in een Nederlandse editie verkrügbaar is. Het is een geschrift waarin de auteur de kwalitei ten van het hem toevertrouwde object allerminst onder de korenmaat houdt. De superlatieven rol len over elkaar heen als de dreunende donder en men krygt het gevoel tussen Innsbruck en de Brenner kennis te maken met een van de zeven wereldwonderen. Niet-Oostenrijkse experts zijn het er mee eens dat de bouw van de Brenner Auto bahn een knap stuk werk is, dat in de mooie tijd van vier jaar kon worden volbracht. (Hoe lang werkten Nederlandse arbeiders aan het nieuwe kruispunt Oudenrijn?). Overigens onderscheidt het zich niet zoveel van de veelvuldige koene pres taties ieder met de eigen moeilijkheden die elders worden getoond, zoals by bepaalde kunst werken in het Duitse Autobahnnet, of byvoorbeeld by de dammen door onze eigen Oosterschelde. Als ik. enigszins gebruind na de korte solorit over een verlaten Brenner, in het kantoor van dr. Knof lach ben teruggekeerd, uit de hoeder van Oosten- Als een betonnen ring slingeren grote mo ten van de Brenner Autobahn zich rond de berghelling. rijks trots een wens. Hij vraagt of het niet moge lijk zou zijn dat Koningin Juliana binnenkort de Autobahn officieel bezoekt, als zy weer in St. An ton is. Kortgeleden leidde dr. Knoflach de Westduitse kanselier Kiesinger over de nieuwe strada rond en hy heeft er een knipsel van in zyn zak. Op de vraag van een journalist of de kanselier niet boo6 was dat zyn landgenoten op deze weg tol moeten betalen, terwyi eigen Duitse wegen tolvry wa ren, antwoordde Kiesinger diplomatiek dat ieder land zelf moest weten hoe hy zijn wegen finan cierde. Aldus staat in het knipsel te lezen. De behulpzame dr. Knoflach vertelt ook nog dat binnenkort Koningin Elisabeth van Engeland de Brenner Autobahn de eer van een bezoek zal doen. Wanneer dit zou zyn, kan dr. Knoflach echter nog niet zeggen. Maar natuurlyk wenst men hem suc ces. Als de Italianen nu ook eens opschieten (ze zouden in 1971 klaar zyn) staat de Nederlandse autoryder tussen de Kagerplassen en het Garda- meer niets meer in de weg dan ruim 1500 kilome ter Autobahn. Een reden om dan toch maar trein of vliegtuig te nemen. Ofgewoon op de fiets naar het Veluwe randmeer? 4 ls de zigeunerbevolking van Tsjecho- Slowakije zich blijft vermenigvuldigen in het huidige tempo, zal het land binnen de eerstvolgende tien jaar meer dan een miljoen zigeuners herbergen. Zelfs de Zigeunerhond piekert erover, wat de bes te manier is om de enorme Zigeunergemeenschap pen te doen opgaan in de socialistische maat- schappy van dit land. Uit een kort geleden in „Zemedelske Noviny" ge publiceerd rapport is gebleken, dat een kwart mil joen Zigeuners leeft in bouwvallige achterbuurten, ten. In het begin van deze eeuw hebben de autori teiten naar methoden en middelen gezocht om de weerspannige Zigeunerbenden onder te bren gen in nederzettingen, hoofdzakelyk in Zuid-Mo- ravië. Tydens de nazibezetting zyn tienduizen den. vooral bejaarden en jeugdigen uitgeroeid. In Bohemen en Moravië zyn ongeveer 5.000 perso nen van een totale Zigeunerbevolking van 6000 zielen naar concentratiekampen gestuurd. Weini gen zyn teruggekomen. Naar schatting zyn 2000 kinderen in zulke kampen om het leven gekomen, velen door zogenaamde medische experimenten, uitgevoerd in het beruchte concentratiekamp te Auschwitz. Pas in 1958 is het hoofdbestuur van de Tsjecho- slowaakse communistische party begonnen het vraagstuk aan te pakken. staan van ziekten onder hen. Een sociaal onder zoek inzake het Zigeunerprobleem werd in 1965 begonnen, maar moet nog steeds worden voltooid. In Bratislava en Brno heeft de Zigeunerhond, die 1500 goed onderlegde en maatschappelyke geïnte greerde Zigeuners telt, aangeboden de autoritei ten te helpen het probleem op te loos. Zij hopen hun mede-zigeuners ervan te overtuigen, dat het aanvaarden van een moderne levenswijze beter is dan in hun overbevolkte achterbuurten te bly- ven leven. Hoof Er schü'nt echter enige hoop te zijn dat de gro te massa van de Zigeuners van Tsjecho Slowakye een geordend leven in de socialistische maatschap- py zal aanvaarden. Voor de jeugd bestaat de mogelykheid onderwys te ontvangen, maar weinigen profiteren daarvan. Er is werk voor de volwassenen, maar weinigen zyn daar dol op. In het rapport wordt onthuld dat weinige zigeu nerkinderen een of andere vorm van onderwys ontvangen en dat de gezondheidstoestand ook een groot probleem is. Tuberculose en trachoom een door onvolwaardige voeding veroorzaakte oogziekte zyn zeer verspreid in de Zigeuner gemeenschappen Ernstiger evenwel is de enorme styging van het geboortecyfer in de ongeletterde gezinnen, die volgens het rapport hun zielental in de eerst volgende tien jaar tot ver boven het miljoen kun nen vermeerderen. Leven op laag peil Maar pogingen om de grote Zigeunerge meenschappen te verdelen en in vaste woon plaatsen onder te brengen liepen op niets uit, ofschoon er grote sommen geld aan ten koste zyn gelegd. Het merendeel van de Zi geuners zette hun leven op laag peil voort en him aantal groeide in de loop van de jaren gestadig aan. Overbevolking en ongezonde levensomstan digheden bevorderden op grote schaal het ont Van de tien, in het wild levende en wet tig beschermde, wolven in Zweden, zal er binnenkort geen enkele meer in leven zijn, waarmee deze diersoort zal zijn uit gestorven. Aldus een rapport van prof. Haglund, een expert op roofdierengebied, dat kortgeleden verscheen. Dit is het gevolg van de tegenstellingen tussen Lappen en natuurliefhebbers, waarvan de eers ten de roofdieren, die hun rendieren aanvallen, willen uitroeien en daar bijna in geslaagd zyn, terwyl de natuurliefhebbers hopen op een uitbrei ding van de wolvenstam. Men rekent erop dat de laatste wolven zullen sterven van ouderdomszwakte, alhoewel theore tisch de mogelykheid bestaat dat de kleine kudde versterking krygt vanuit noord-Noordwegen of noord-Pinland, waar nog enkele kleine wolven- stammen bestaan. Door de onderzoekingen van prof. Haglund, is men in Zweden vry goed geïnformeerd over het bestand van roofdieren. In het wild leven nog on geveer 300 beren, waarvan er jaarlyks ongeveer 30 worden afgeschoten. Het aantal lynxen ligt rond de 100. De veelvraat komt nog slechts in kleine aantallen voor en men verwacht dat dit plompe roofdier binnen afzienbare tyd het lot van de wolven zal delen en ook zal uitsterven. Het snel toenemend gebruik van sneeuwscooters by de illegale jacht op deze dieren, is er voor- nameiyk de oorzaak van dat verschillende soor ten nu vry wel uitgestorven zyn.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 12