Drs. A. Rogier enquêteerde vijftienhonderd jongeren Conclusies en commen taren Samenwerking het belang in is in Noord wijk van de gasten w Commissie adviseert over knelpunten hij medische opleiding „In vele gevallen laten ouders zich ook slecht of te weinig opvoeden door hun kinderen" Vrouwelijkheid Grootscheepse enquête Volwassenheid ZEER OUDE MUMMIES IN ARGENTINIË TRADITIE SEX GEBORGENHEID „EMANCIPATIE ONDERWIJS G. J. Cleypool (34) algemeen-directeur van de drie E.M.S.-hotels: pagina 20 LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 20 FEBRUARI 1969 HILVERSUM (GPD) „Kin deren groot brengen en goed op voeden is geen simpele opgave. Maar voor het kind is het niet altijd eenvoudig om ouders te hebben. In vele gevallen laten die zich ook slecht of te weinig door hun kinderen opvoeden". De onorthodoxe benadeling van de relatie tussen ouders en kinderen, typeert de openheid, waal-mee de Eindhovense psychologe drs. A. M. L. Rogier de belevingswereld van pu bers en volwassenen heeft verkend. De daarbij gedane ontdekkingen heeft zy nu in het boek .Meisjes" ln kaart gebracht. Er werden open hartige commentaren en scherpe conclusies aan verbonden. Om de gedachten en gevoelens van de meisjes tussen 11 en 21 jaar te peilen is een ongewoon omvang rijk onderzoek ingesteld, dat zich zich via enquêtes tot liefst 1500 tieners en twens uitstrekte, 't Onderzoek, waar bij bovendien 200 jongens werden be trokken en dat daarnaast talrijke ge sprekken omvatte, heeft de studie van mejuffrouw Rogier een bijzonder brede basis gegeven. Zij is overigens de eerste om te er kennen dat dit fundament niet hecht kan worden genoemd, gezien het ge mak waarmee meisjes in de bewuste leeftijdsgroepen van opvatting kun nen veranderen. „Ik heb getracht zo dicht moge lijk bij het directe materiaal, het ge drag en de uitingen van de meisjes, te blijven. Meer dan op het zoeken naar onbewuste en dieper liggen de motieven bij de individuele meis jes heb ik mij gericht op de verbin ding met de maatschappij van van daag". Over die ingeboren vrouwelijkheid ADVERTENTIE „Morgen is zij jarig. Wat moet ik geven?" Een platenbon is altijd raak! en het onbewuste ds naar de mening kenen, dat een meerderjarigheids van mejuffrouw Rogier al teveel ge zegd, dat later niet houdbaar bleek, omdat culturele invloeden over het hoofd waren gezien, omdat de weten schap onvoldoende inspiratie aan de praktijk ontleende. „Als ik bepaalde psychologie-hand- boeken opsla denk ik soms: heb ik die wartaal vroeger geloofd? Door je praktijkei-varingen ontdek je, dat de werkelijkheid vaak veel gediffe rentieerder is dan de wetenschap do ceert". Met het verzamelen van gegevens en het schrijven zijn ruim twee jaar gemoeid geweest. Vanuit haar eigen kennis en ervaringen stelde mejuffrouw Rogier vragen op, die met medewerking van allerlei scho len en instellingen aan een groot aantal meisjes werden voorgelegd. De reacties vormden de basis, ge legd voor een nieuwe, grootscheepse enquête, die, aangevuld met per soonlijke ervaringen, gesprekken en gedragsobservaties, de basis voor het boek werd. Opvallend zijn de verschuivin gen, die rond 16 jaar optreden en in nig verbonden zijn met de ontwikke lingen in de maatschappij. Drs. Ro gier had dan ook liever puberteit en adolescentie gescheiden willen be handelen en dan de meisjes en de jongens samen, maar het paste niet in de opzet van de beoogde uitgave. Moeilijker dan het puberteitsbegin was het afbakenen van de leeftijds grens naar boven. Wanneer is men volwassen? „In onze maatschappij kan volwassenheid veel minder dan vroeger stabiliteit en het vastleggen van bepaalde rollen inhouden", meent de Eindhovense psychologe. „De eni ge zinnige norm kan zijn, dat wij diegenen volwassen noemen, die wij zelf verantwoordelijk stellen voor hun werk en daden in maatschappe lijk opzicht. Dit zou in juridisch opzicht bete- DEN HAAG (ANP) Als de me dische militaire regeling verschui ving van dienstplicht tot na afloop van de studie wordt ingetrokken, staan de medische faculteiten niet meer voor dezelfde grote moeilijkhe den als in 1968. Toen werden 1947 eerstejaars 'ingeschrevenen terwijl de maximum capaciteit van de medi sche faculteiten kan worden gesteld op 1700. Dit laatste cijfer hangt samen met de 1200 plaatsen die beschikbaar zijn tijdens de klinische opleidingsfase, voor deze studentengeneratie. Daar selectie op grond van eindexamen resultaten wordt afgewezen, moeten moeilijkheden worden verwacht met de examens voor het eerste gedeelte van het kandidaats in 1971. Terwijl men voor het komende studiejaar minder moeilijkheden voor de eerste jaarsstudenten in de medicijnen ver wacht, geven de prognoses voor 1970 en latere jaren weer hogere in schrijvingsgetallen. Dit zijn de conclusies van een rap port over de knelpunten by de me dische faculteiten dat is samenge steld door een commissie onder voor zitterschap van prof. mr. P. J. Ver dam en die aan minister Veringa van onderwys en Wetenschappen is overhandigd. Maatregelen De commissie Verdam adviseert in zake negen onderwerpen. Daarby wordt minister Veringa aangeraden om een wetsvoorstel te doen, waar- by hy wordt gemachtigd maatrege len te nemen voor een jaarklas tegeüjk als het medisch onderwijs dreigt te worden ontwricht door overschryding van de maximum-ca paciteit. De byzondere groep geeft ook de minister het advies de faculteiten te laten overwegen by het eerste deel van het kandidaatsexamen in 1969 zonder scherpere normen te exami neren. Op de faculteiten dient een drin gend beroep te worden gedaan met inspanning van alle krachten ervoor te zorgen dat de reeds ingeschreve nen met hun studie kunnen doorgaan zonder wachtlysten in de klinische fase. (ADVERTENTIE) „Ze houdt van muziek. Dus?" Een platenbon is altijd raak! De minister krijgt ook de raad voor de medische faculteiten ver vroegd enige tientallen personeels plaatsen ter beschikking te stellen. Dit dient te gebeuren op de begro ting voor 1970 en volgende jaren. Ook zou de minister moeten bevor deren dat periodiek een capaciteits- onderzoek wordft ingesteld door elke instelling van medisch-wetenschap- pelyk onderwys. Om knelpunten op te heffen dient de afbouw van de klinieken van vrye universiteit in Amsterdam en vam die katholieke universiteit in Ny- megen te worden versneld. Er moet ook ernstig rekening mee worden ge houden dat de vernieuwing van de bestaande academische ziekenhuizen direct invloed heeft op de capaciteit van latere jaren. De minister van Defensie zal vol gens de commissie-Verdam de mili taire regeling moeten intrekken. De regeling was er voor uitstel van eer ste oefening voor medische studen ten. Ze zou niet meer moeten gel den voor de eerstejaars, die zich na het verschynen van het rapport voor het eerst laten insdhnyven. advertentie Cadeau per post: Een platenbon is altijd raak! BUENOS AIRES (Reuter) —Twee Argentynse hoogleraren, Sachhero en Gambier van de universiteit van San Juan, hebben in een grot elf mum- meus gevonden, van acht kinderen en drie volwassenen, die tweemaal zo oud moeten zyn als de Egyptische. Zy deden de vondst terwyl zy muur schilderingen aan het bestuderen wa ren. Evenals de Egyptische mummies zyn deze Argentynse in doeken ge wikkeld, op een na, voor wie een huid gebruikt is met de haren naar bin nen. Vermoed wordt dat er nog ten minste 40 mummies zullen worden gevonden. De geleerden menen dat de begraafplaats bestemd is geweest voor mensen die .nogal hoog op de sociale ladder stonden". grens vervroegd zou worden. Hierdoor zou by sommige mensen een zinnige en verantwoorde begeleiding wellicht beter aanslaan dan nu". Bij de enquête zyn vele vragen ge steld. Zy handelden o.a. over ouders en ouderlyk huis, over de school, over seksegenoten, over jongens, over reli gieuze belevingen, over ontspan ning en werk. In totaal werden acht vrageniysten gemaakt, aangepast aan leeftijd en sociale omstandighe den en er is getracht een zo groot mogelyke spreiding te krijgen, naar leeftyd, woonplaats en opleidingsni veau. Over het geheel genomen gaven de meisjes (en ook de Jongens) eer- ïyk, vry en op een persoonlyke wijze hun mening. Drs. Rogier heeft het byzonder boeiend gevonden. „Natuurlyk moet je om een totaal beeld van de meisjes van vandaag te krygen anders te werk gaan. Daardoor zou een heel onderzoekteam op pad moeten. Maar dan zou je mis schien pas over tien jaar een door wrochte studie rijk zyn, die op dat moment vanzelfsprekend alweer verouderd is. Ik heb geprobeerd een evenwicht tussen verschillende methoden te vinden en ben tot die enquêtes geko men omdat het me niet verantwoord leek. uitsluitend uit studiekennis en ervaringen te schryven. Het seksueel gedrag is met opzet buiten beschou wing gelaten, omdat dit een heel an dere vorm van onderzoek zou vergen". Mejuffrouw Rogier wil ook de rela tie tussen de ouders en de kinderen nu ook van de andere kant uit aftasten, dus door de vaders en moe ders te enquêteren. Het zal er nog wel eens van komen. Een kleine greep conclusies en commentaren uit drs. A. M. L. Rogiers „Meisjes in puber teit en adolescentie," waarvoor zy 1500 meisjes en 200 jongens in enquêtes betrok. De open communicatie tussen ouderen en jongeren wordt be lemmerd door de wettelyke „onmondigheid" van de min derjarigen, terwyl dwang op de ze leeftyd zeker geen enkele po sitieve menselyke waarde meer heeft. Bovendien is het zó, dat in feite de opvoeding tot zelfstan digheid gefaald heeft, als bij de adolescenten dwang nog resul taat heeft. behulpzaam, begrijpend, attent worden veelal genoemd. De meisjes van nu wekken de indruk meer op de buitenwereld gericht te zijn dan de pubers vroeger. Ze geloven niet meer zo in bescheidenheid, ingetogen heid en een afwachtende instel ling. Zy maken de indruk hun vrouw-zyn veel zelfbewuster te beleven. Ze zyn minder grillig en dweperig dan vroeger. Daar staat tegenover dat de iets oudere meisjes toch vaak weer in het traditionele levens patroon van hun ouders verval len. ofschoon zy zich er vroeger misschien wel tegen verzet heb ben. Overdreven belangstelling voor seksueel contact, zoals de ouderen de jongeren vaak ver- wyten, komt bepaald niet te voorschijn in hun fantasiewe reld. Zowel de meisjes als de jongens zijn hier weieens mee bezig, maar het is kennelyk he lemaal geen belangryk thema voor hen. Veel meisjes geven een stuk vitaliteit voortyd-ig op voor de veiligheid en geborgenheid, die het conformisme hun schenkt. Zij streven naar een huwelyk, omdat dit de veilige haven lykt, hoewel in feite de toekomstver wachtingen niet erg hoog zijn. Wanneer wy de antwoorden op de open vraag wat zy be langryk vinden voor hun toe komstige echtgenoot bezien, dan valt op, dat de ouderen niet pen partner kiezen maar „een goed huisdier." Eigenschappen zoals trouw, huiselyk, netjes, lief voor mij. 97 De gemeenschap geeft de vrouwen alle mogelykheden, maar infiltreert hen met het idee, dat het tegen de natuur is, dus onvrouwelyk om er gebruik van te maken. Ondanks de volledige open stelling en maatschappelyke ge- lykberechtiging hebben de meisjes, ook by toekenning van beurzen, nog een sterke achter stand op de jongens. Ze doorlo pen vlotter de lagere school, maar dan is er reeds sprake van een beginnende achter stand. De meisjes volgen na de leer plichtige leeftyd veel minder onderwys dan de jongens. On danks alle emancipatie en ge- aykstelling lijkt het nog niet vanzelfsprekend te zyn, dat meisjes en jongens op onder- wysgebied evenveel tot hun recht kunnen komen. Zaalhandbal Het zaa'lhandbal- team bestaande uit dames van clubs uit West-Nederland, heeft woensdag avond in Rotterdam met 79 verlo ren van Frankryk. (ADVERTENTIE) „Wat geef ik aan een tiener cadeau?" Een platenbon is altijd raak! (Door Cees Combee) NOORD WIJK De heer G. J. Cleypool John voor zijn vele vrienden in binnen- en buitenland heeft in het horeca bedrijf snel furore gemaakt. Deze 34-jarige zoon van een Rot terdamse hotelier opleiding hotelvakschool in Lausanne en gewerkt in internationaal bekende hotels in Parijs, Hamburg, Barcelona en New York is sinds 1 januari algemeen-directeur van de Noordwijkse E.M.S.-hotels Huis ter Duin, Palace en Rembrandt. Bovendien heeft de heer Cleypool de dagelijkse leiding in handen ge kregen van de meest bekende „horeca-veste" in de bloemenbadplaats: Grand Hotel Kurhaus Huis ter Duin, waarvan hij een kuurhotel wil maken. Reindert Zwolsman moet wel heel erg veel vertrouwen hebben in deze (nog) jeugdige Rotterdamse Noordwijker. En dat kan het „E.M.S.-opperhoofd", want hy heeft hem van 1963 kunnen observeren. Cleypool stond vijf jaar aan het hoofd van het Palace Hotel Hotel-directeur Cleypool is een be- minnelyk mens. Ook voor zyn per soneel. Hy weet van geven en ne men. Eén ding eist hy van zyn medewerkers: nauwgezette plichtsbe trachting. Zelf zet hy zich voor de volle honderd procent in voor „zyn" bedrijf. Is het een wonder, dat hy van hen, die in welke functie dan ook met hem samenwerken, hetzelfde eist? Niet eenvoudig Het overstapje van directeur van Palace naar dat van algemeen-direc teur van de drie grootste Noordwyk- se hotels zo'n 860 bedden en in het hoogseizoen een kleine 400 man personeel was voor de heer Cleypool niet eenvoudig. Met een lachje zegt hy: Wilt u wel geloven, dat ik heel vreemd op keek toen de heer Zwolsman me ver zocht by hem te komen, 'k Wist met geen mogelykheid wat er aan de hand kon zyn. Hy had nog nooit met me over deze zaak gesproken. En ineens, midden in het gesprek, zei Zwolsman: Cleypool, jy wordt al gemeen-directeur van myn drie ho tels in Noordwyk en je moet zelf de zakelyke leiding van Huis ter Duin dit horecabedryf was directeur loos in handen nemen. Begrijpe- lyk heb ik geen bedenkingen ge maakt. 'k Heb direct „ja" en „dank u wel" gezegd. De heer Cleypool is nu ruim an derhalve maand in functie. Het gaat fantastisch. We hebben voor het komende seizoen al leuke plan nen gemaakt, vertelt de horecaleider. De directeuren van Rembrandt en Palace, de heren J. Pronk een oude rot in het vak en J. S. G. van den Anker hy was m'n adjunct-directeur in myn Palace-tyd zyn prettige collega's. Ze staan in alle opzichten achter me en heb ben een open oog voor de vernieu wingen, die in het Noordwykse ho- bracht, wil men de naam van exclu sief toeristencentrum handhaven. Unieke badplaats Noordwyk is een unieke badplaats, zegt de heer Cleypool met veel na druk. Dat is het eigenlijk al van de eeuwwisseling af geweest. Toen stichtte Tappenbeck Huis ter Duin. Er kwamen en er komen ieder jaar gasten uit heel Europa, 'k Mag wel zeggen uit heel de wereld. Bekijk het gastenboek met de indrukwekkende namen maar eens! Vooral het „Grand Hotel" geniet in het bui tenland grote vermaardheid. Cleypool (bedenkeiyk)tot 1 ja nuari werkten de drie Noordwykse EM.S.-hotels Zwolsman kocht ze enige jaren geleden geheel zelf standig. Dat was beslist niet econo misch. Er zijn zoveel dingen, die je samen kunt doen: inkopen, onder brengen van gasten, reclame in het buitenland, gebruikmaken door de gasten van de faciliteiten, die elk ho tel afzonderlijk biedt en noem maar op. De heer Pronk en Van den Anker (ze zyn ook bij het gesprek in de „lounge" van Palace aanwezig) val len hem direct byJa, samenwer king is vooral in deze tijd dringend nodig. Om maar enkele dingen te noemen. Het Rembrandt Hotel heeft een uniek verwarmd open zeewater bad, het Saskiabad; het Palace Hotel beschikt over een sfeervolle Miramer- bar, een Bistro Fondu en talrijke ver gaderzalen en Huis ter Duin staat bekend om z'n fraaie zonneterassen, strandbad, sauna, massage-instituut, tennis- en midgetgolfbanen en kin derkamer. Switchen gezamenlijke facilitei- ive bundelen en er onze Al die ten wDlen gasten van laten profiteren, zegt de heer Cleypool. Van het komende sei zoen af kunnen ze „switchen" voor recaleven moeten worden aange- I maaltijden, amusement en wat we meer te bieden hebben. Dat lijkt ons zeer aantrekkelijk. We hebben er al gunstige reacties op gehad. De gasten kunnen nu ook eens ken nis maken met de keukens van de andere hotels, ouders, die samen een dagje uit willen, kunnen hun kroost onderbrengen in de crèche van Huis ter Duin en de gasten kunnen pro fiteren van de bijzonderheden, die het ene hotel wel en het andere niet heeft. Een enthousiaste heer Cleypool: We waren het spoedig eens met z'n drieën. Een belangryk besluit was Huis ter Duin, evenals Palace, ge durende het winterseizoen open te houden. Daar was alle aanleiding toe. Noordwyk is steeds meer „in" als congrescentrum. Voorlopig blijft het grootste gedeelte van 't Grand Hotel het hele jaar open. Dan kunnen we de congressen, die Palace moest af wijzen wegens plaatsgebrek daar op vangen en andere aantrekken. Nu zyn we Huis ter Duin grondig aan het verbouwen. De keukens ko men dichter by de restaurants te lig gen en tussen de zonneterassen komt een servicebar. Ook staat de bouw van een „overdekte" op het programma, 't Vergit allemaal wel grote investeringen, maar het moet. Belangryk en kostenbesparend is het gezamenlijk inkopen van ingre diënten voor de maaltijden, dranken, glas- en servieswerk en noem maar op. Dat hebben de afgelopen weken bewezen, stelt de Rotterdamse Noordwyker met nadruk. Voor de le veranciers is het ook prettig. Ze be hoeven nu maar een keer te rijden om de drie hotels te bedienen. We gaan ook een eigen busdienst ex ploiteren om de gasten van Schip hol en van de N.S.-stations Den Haag, Leiden en Amsterdam te ha len. De reis naar Noordwyk was er tot nu toe één met hindernis sen. Met de toenemende vliegreizen verwacht de heer Cleypool ook een groot aantal Amerikaanse gasten, zyn bezoek aan dit land en de daar gevoerde gesprekken hebben by hem de grondige verwachting gewekt, dat ook de mensen aan de overzijde van de Atlantische Oceaan wel eens kennis willen ma ken met de bloemenbadplaats Noordwyk. Contacten zyn er reeds gelegd! Kim rooril Algemeen-directeur Cleypool kort voor het afscheid: Noordwijk is een parel aan onze stranden. We moeten er iets groots van zien te maken. Ons klimaat wat wordt er veel op afgegeven is uitermate ge zond, in het bijzonder voor hen, die een kuur moeten ondergaan. Veel beter dan die „smoorhete" zuidelijke stranden. Ons plan is van Noord wyk een echt kuuroord te maken. Huis ter Duin zal, als we al onze ideëen kunnen realiseren, hèt kuur- De heer G. J. Cleypool (34) poseert voor Grand Hotel „Huis ter Duin", een van de drie hotels waarvan hij algemeen-directeur is. hotel moeten worden. We zullen artsen moeten aantrekken, die de pa tiënten medisch begeleiden. Een sau na hebben we al en ook een mas sage-instituut. Wanneer er nu nog een overdekt bad met zeewater aan het hotel verbonden wordt, zyn we een heel eind in de goede richting. De 34-jarige horeca-leider bruist van enthousiasme. Hy wil iets groots van Noordwyk maken. „Weet u wat zo fijn is? Burgemeester mi*. J. M. Bonnike staat volledig achter onzfl plannen. Hy is bereid alle mede werking te verlenen. Duidelijk ziet Noordwyks eerste burger in, dat de toekomst van de bloemenbadplaats gelegen is in het toerisme. Dat is fyn", zegt de heer Cleypool. Nog even kykt hy somber: Jam mer, dat we die medewerking van de hogere overheidsorganen niet heb ben. Helaas gaat het. horecabedrijf in ernstige mate gebukt onder de Ias- tenverzwarende maatregelen van de regering, zoals verhogingen van accijnzen en b.t.w. Daardoor komt onze concurrentiepositie ten opzichte van de buitenlandse toeristencentra, in het geding. Het is jammer. De ministers zien blijkbaar niet in, dat het toerisme één van de belangrijk ste inkomstenbronnen van onze eco* nomie is

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 20