Ajax-legioen (1500man) prolongeerde carnaval ...als u de zachtste wilt 25 king size filters f 1.75 Melkhandelaar gaat in Hoogeveen generale synode „organiseren" Verdient Reintje5 zit slechte naam? Dolle tonelen na afloop Niet te geloven Franse renners door gas om het leven gekomen Schenk bleef Maier ruimschoots voor DONDERDAG 20 FEBRUARI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 LISSABON (GPD) Iedereen in Lissabon dacht dat het carnaval was afgelopen, maar de kleine Ajax-aanhang nog geen 1500 man heeft het carnaval de afgelopen nacht ge prolongeerd tot diep in de morgen. Men was er totaal niet op voorbereid dat Benfica in eigen veste zou capituleren. Men miste vele attributen waarmee gewichtige kanshebbers door gaans worden aangevuurd, en men had zich blind gestaard op sinaasappelbomen, palmen en dergelijke. Maar het wonder ge schiedde en het diep uit de put getrokken Ajax-volk hergroe peerde zich na de wedstrijd tot een legioen, dat de etablisse menten in het hart van de Portugese hoofdstad stormender hand nam en de straten van strijdliederen deed daveren. Het was niet te geloven en de ta ferelen waren er naar. Bijkans we nend werd er omhelsd en beurden overgelukkigen elkaar van de grond. Sommigen zakten figuurlijk in el kaar na het wyken van de ondraag lijke spanning. Maar de overgrote meerderheid dronk op Cruijff en klonk op Bals tot ze hoofden als voetballen hadden. De commer cie van Lissabon was onmiddellijk Ingeschoten op de verrassende ont wikkeling, die gepaard ging met een geweldige behoefte aan consumpties. Nieuwe akkoorden werden aangesla gen en het bleef niet bij dat ene in heemse orkest, dat geen woorden maar daden produceerde, een melo die die was blijven hangen uit de dagen van Feijenoord-armada. Het kon maar niet op en het ging maar niet over. Stoutmoedige sup porters rukten op naar het Ritzho- tei om de elf helden dank te betui gen Op straat werden flessen ge leegd, meegebracht uit de belasting vrije winkels op Schiphol. „De kat van ome Willem is naar Parijs ge weest" zo zong de aanhang. En Ajax gaat nu ook. Minstens met 15.000 man, zo werd iedereen verze kerd. Handige Lissabonse jongetjes hadden hun hoofden getooid met pa piet en Ajaxmutsjes en kregen waar ze om vroegen: geld en sigaretten. Alles werd uit de rijkheid van het Ajaxhart gegeven, dat sneller dan ooit klopte na de wederopstanding. Voor sommigen was de overgang te groot- Op diverse punten in de stad werden verdwaasden gesigna leerd die mompelden ,Jk droom: ik kan het niet geloven". Zilvervloot je Eusebio de eerste minuten bij na doorbrak. In een golf van geluid spoelde de Benfica-massa kleine Ajax-kreetjes weg. Het eerste echte doelpunt bracht een klein zilver vlootje binnen. Pas na drie doelpun ten werd er echt een keel opgezet, die echter minuten lang totaal werd afgesnoerd by de stand 3—1. „Ik kan de spanning niet meer verdra gen" riep er iemand. Voetbal De heer H. A. ter Hoe ven (Den Haag) is by enkele kandi daatsstelling gekozen tot lid van het bestuur van district West n van de KNVB. Hy zal de plaats innemen van de heer J. C. Brinckmann, die sinds enige tyd deel uitmaakt van het bondsbestuur van die KNVB. Het lag zeker niet in eerste in stantie aan het legioen dat de droom bewaarheid werd. Het liet zich on middellijk de adem afsnyden toen VILLENEUVE LOUBET (ANP) De Franse beroepswielrenners Jean Pierre Ducasse en Michel Bon zyn gisterochtend levenloos aange troffen in hun slaapkamer van het trainigsc entrum te Villeneuve-Lou- bet. Als doodsoorzaak werd gasver giftiging vastgesteld. De 24-jarige Jean-Pierre Ducasse was de bekenste van het tweetal. Als prof maakte hy naam in de Ron de van Spanje van 1967. Hy droeg toen lange tyd de leiderstrui, die la ter door zyn ploeggenoot Jan Jans- i sen werd overgenomen. Ducasse zou zondag meegedaan hebben aan het wereldkampioenschap cyclo- I cross, dat in Magstadt (by Stuttgart) wordt gehouden. ARNHEM (GPD) Reintje de Vos is een dier, waarvan iedereen ogenblikkelijk aanneemt, dat hij sluwe streken heeft en dat hij op kippen jaagt. Drie Arnhemmers, die bij het Instituut voor Toegepast Biologisch Onderzoek in de natuur werken, zijn ervan overtuigd dat hij die slechte naam niet helemaal verdient. Zij onderzoeken al jaren levende en dode vossen, hun voed sel en gedragingen. Daarbij zijn ze tot de conclusie gekomen, dat de hoofdschotel van het vossenmenu bestaat uit muizen, mestkevers en bessen. Een stukje kip hebben dr. C. L van Haaften en zijn medewerkers H. Nyland en T. Pauwels nog nooit kunnen vinden. „Maar als je eenmaal een slechte naam hebt, raak je die niet meer kwijt", zegt de heer Nijland. Dr. Van Haaften ver klaart de reputatie van „kippendoder"„Het gebeurt in het voorjaar wel eens dat hij een kippenhok binnendringt", ver telt hij. „In die tijd moet een vos veel eten aanslepen voor zijn jongen. Dan kan het voorkomen dat hij alle kippen dood bijt, want hij laat het niet bij een." De heer Van Haaften zegt: „Er lopen op de Veluwe nu vier vossen met zendertjes om hun nek. Wij gaan er hele nachten op uit om met ontvangers na te gaan waar de vossen naar toe trekken, als ze op zoek naar voedsel gaan. Er zijn in Nederland enkele duizenden vossen en ik weet nu van de vossen, dat ze er 's avonds op uit trekken, op hun gemak. Tegen de ochtend keren ze weer terug naar hun burcht in het eigen jachtgebied. Meestal heeft een vos in zijn territoir meer dan één hol". Deze bioloog iveet nog te vertellen dat vossen niet zo gek oud worden. De onderzochte exemplaren waren meestal niet ouder dan één jaar geworden, en enkeling was vijf, maar dat was dan stokoud. Toen er ook nog een keer bakken vol water uit de hemel werden gego ten, liep de emmer over. Maar toen was het leed dan ook wel geleden en had Ajax zyn aanhang nieuw leven ingegoten. Hossend en joe lend werd het stadion ontruimd ter- wyl een ovatie werd gebracht aan de onder de tribune verdwynende Bals. Op dat moment was de aan hang niet meer te stuiten, zoals Lis sabon spoedig aan de weet kwam. Voor de Ajax-ploeg zou het wel fijn zyn geweest als van al die her rie wat meer in het stadion was te recht gekomen en dan op de goede momenten als de ploeg het zwaar voor de kiezen had. De supporters verhouding van één Ajacied op 40 Benficanen is natuuriyk zeer nade lig. maar er moet toch meer van te maken zyn met vertrouwen, met overleg en met geluidproducerende I hulpmiddelen. Het Ajax-legioen j heeft een trainer nodig Het kan tenslotte niet allemaal van één kant i komen: van het elftal KRISTIANSAND Ard Schenk heeft gisteravond tydens internatio nale schaatswedstryden in Kristian- sand de 3.000 meter gewonnen in 4 minuten en 31,7 seconden. Met zyn derde plaats op de sprint (41,4) be zette Schenk ook de eerste plaats in het algemeen klassement. De Noor Björn. Tveter zegevierde op de 500 mtr in 41.0 seconden. Jan Bols (43.2) werd achtste en Eddy Verheyen (43,9) negende. Schenk bleef op de drie kilometer de Noor Fred Anton Maier voor. die ruim twee seconden meer nodig had. Bols eindigde als vyide en Verheyen als negende. Eu- roppes- en wereldkampioen Dag For- naess stelde teleur met 43,0 (zeven de) en 4.37,0 (zesde). Er waren 7.000 toeschouwers en het vroor vier gra den. Do Noor Magne Thomassen heeft in Trondheim internationale schaats- v/edstryden gewonnen Thomassen won de 500 meter in 40.9 sec. en ze gevierde ook op de vyf km. in 7.32,4. Van de Nederlanders was Arie Eriks vierde op de sprint in een voor ziin doen verdienstelyke 42,7 sec. en eindigde Kees Verkerk tweede op de 5000 meter in 7.34,2. Wim Beukers uit Bergen is tydens j internationale schaatswedstrijden in Kongsvinger als tweede geëindigd I op de 3000 meter achter het Noorse talent Willy Olsen. Beukers liet 4.35,9 noteren en hy was daarmee drie se conden langzamer dan Olsen. Op de 500 meter kwam Beukers met een achtste plaats in 45,0 sec. niet al te best uit de voeten. GRONINGEN (GPD) In verband met het emeritaat van prof. Veenhof, hoogleraar aan de Theologische Hogeschool in Kampen, en de moeilijkheden over een open brief, waarin wordt gesproken over de wenselijkheid tot toenadering van de vrijge maakte gereformeerde kerk tot de synodale kerken, wordt de generale synode van de vrijgemaakt gereformeerde kerken (ruim 100.000 leden) een jaar eerder gehouden dan aanvan kelijk de bedoeling was. De kerk in Hoogeveen is aange wezen als .roepende kerk", waar door de synode ook in deze gemeen te plaats moet hebben. Dat dit ge beurt de synode begint op 15 april is. zo zeggen de leden van de vry- gemaakte kerk. voornameiyk te dan ken aan melkhandelaar A. Veldman uit Hoogeveen. De kerkeraad waar van de heer Veldman deel uitmaakt zag in het begin nogal op tegen de organisatie van de synode, die min stens vier maanden zal duren. De heer Veldman: „Och. ik heb wel vaker met het organisatiebyitje gehakt en daarom heb ik gezegd dat Hoogeveen wel degelijk de plaats moet zyn waar de synode zou moe ten plaatshebben. Als voorzitter van de Provinciale christelyke bond van melkhandelaren en als secretaris van de landelijke bond. weet ik aar dig hoe een congres moet worden georganiseerd". Hij vertelt dat er ln totaal ongeveer 44 mensen predi kanten. professoren, ouderlingen) aan de plenaire vergaderingen zul len deelnemen. Daarnaast wordt veel publieke belangstelling ver wacht. „Wy hebben een kerk voor één en ander moeten verbouwen en ge schikt gemaakt voor de aanwezig heid van 400 personen. In de negen vertrekken van de kerk worden een eetzaal, typekamer, commissieka mer en een kamer voor de pers In gericht. Er is nog een tekort aan C 'rcuitdirecteur J. Hugenholtz moet oog missen ZANDVOORT (GPD) De direc teur van het circuit van Zandvoort en autojournalist J. B Th. Hugen- holtz, die zaterdag bij een verkeers ongeluk in Aerdenhout gewond werd, zal een oog moeten missen. In het marinehospitaal Overveen. waar hy verpleegd wordt, bleek een operatieve ingreep niet meer te hel pen. Naar verwacht wordt, ral de heer HugenhoQtz reeds maandag naar huis kunnen terugkeren. De toestand van mevrouw Hugen- I holtz, het Zandvoortse raadslid, die j de auto van het echtpaar brstuurde, toen deze in botsing kwam met een op drift geraakte caravan, 'aat zich ernstiger aanzien dan aanvankeiyk verwacht werd. Vanmorgn is zy naar het Academisch Ziekenhuis in j Leiden vervoerd, waar zii een ope- j ratie aan haar linkerbovenbeen zal ondergaan. Mevrouw Hugenholtz had bij het ongeluk tevens haar rechterenkel en linkerarm gebroken. ruimte en vandaar dat ik ook een grote salonwagen heb gecharterd, waarin eveneens een commissie kan vergaderen", aldus de heer Veldman. De deelnemers aan de synode krij gen onderdak by (voornameiyk) le den van de kerk in Hoogeveen. De synode wordt wekeiyks van dinsdag tot vrydag gehouden. De hele orga nisatie kost ongeveer f 80.000. ADVERI-ENTIE

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 17