Ajax ontluistert Portugezen eigen grond ,Kanergeen applausje af?' Deur naar halve finale Europa Cup weer op een kier Het was grandioos! M Celtic houdt bij AC Milan stand Stralende Rinus Michels: Roem is lastig DONDERDAG 20 FEBRUARI I960 PAGINA 15 LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD iüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiii iimHimimiimiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiim i -B- J (Door Johan Cruijff) süilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHllllllllllllllllllllllllllllllllllflIlllllllllitlltlflIIIIIIIHIIttHtllllltHtlll llllltllllllllllillllilllllllllllllllllltlllllllllllHiHIIIIIIHItllllilllHillllttlflUHIHIWinitlUttUHlIHtUmillllllHlllllltllllllllillllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllIHMirr (Door René Vos en Piet Kienhuis) LISSABON (GPD) Ajax was de magiër, die het voetbal wonder op de malse grasmat van het statige Estadio da Luz tot een voldongen feit maakte. Het mirakel, waaraan zelfs de meest fervente Ajax-supporter niet had durven denken en dat in het hoofd van geen enkele Benfica-aanhanger ook maar was opgekomen. De schriele Johan Cruijff was op deze in velerlei opzicht verrukkelijke voorjaarsavond de grote tovenaar, die volkomen in eigen kracht geloofde. Niet alleen deze avond. Hij had daar steeds mee rondgelopen, de hele lange week, die was voortgekropen na dat ijzingwekkende debacle temidden van een onherbergzaam poollandschap. Cruijff had het met zijn jon gensachtige bravoure uitgeroe pen na die bittere Siberische veldslag, dat het warempel wel beter had gekund en dat Ajax nog niet verloren ivas. Maar wie had Neerlands voetbalidool dur ven geloven? Zelfs in eigen kring haalde men er de schouders over op. Benfica zou op eigen veld door 70.000 warmbloedige landgenoten ongetwijfeld naar een gemakke lijke zege worden gedragen. Was dat in die bijna vijftig thuiswed strijden voor de Europa-Cup niet altijd gebeurd op slechts één en kele uitzondering na? En zou Ajax, het ontluisterde Ajax, in eigen omgeving, in „eigen" weer Ja, Ajax zou de tweede worden die het roemrijke Benfi ca in zijn Stadion van het Licht de diepe duisternis in zou stu ren, op de rand van de toch nog roemloze uitschakeling zou bren gen en de hatelijke score van 13 keihard zou terugkaatsen. Het kleine, smalle bleke gezichtje van Cruijff leek nog nietiger onder de druipende veterharen toen hij na afloop teneerzat tussen de onnoem lijke chaos, die een voetbalkleedka mer dan te zien geeft, maar zijn don kere ogen fonkelden fel, toen hü er als een bevrijdende schreeuw uit gooide: „had ik het niet gezegd!" Dolgedraaid steunpilaar weg van de zo formida bel ingespeelde Cruijff. Ja waarom? Wie durfde het trai ner Rinus Michels na afloop te vragen? Misschien was het een min der sterke zet, die Ajax ongemerkt in een verdedigende tendens binnen leidde, die tenslotte de Portugezen de kans op redding bood. Maar wie telt deze tegenslag nog in een der gelijk bravourstuk, in een dergelijk meesterlijk terug vechten uit een hopeloze situatie? Was het niet be grijpelijk, dat de opgewonden Aja- cieder, enigszins angstvallig wilden vast houden wat zo zo overrompe lend hadden bewerkstelligd? feilloos van wel twintig meter af stand. in de enig juiste richting. Eusebio moest het aan de andere zijde in hoofdzaak van vrije schop pen hebben, die hij veeg teken steeds woest hard nam. Maar Bals was net zo onoverwinnelijk ais Cruijff. Het wateballet na rust werd over en weer nogal slordig opgevoerd, waarin Benfica de (aanvallende, maar nogal onoverzichtelijke) hoofdrol speelde. Johan Cruijff werd in zijn acties te dikwijls alleen gela- nog slechts 19 minuten voor de boeg Benfica-doelman Henrique ten, omdat bij Ajax veel te veel spe- jammerlijke winkelhaak in het (met gebalde vuistenen Johan leis zich opwierpen tot 'chaotische) verrassende meesterwerk van de Cruijff kijken elkaar hier fonke verdedigers, die zich op die weinig Amsterdammers. Maar wie zal er om j lend in de ogen, maar tot vech- doordachte wijze rechtsstreeks naar durven treuren? Ajax balde krach- ten kwam het niet. de al wenkende halve finale dachten j ten tezamen, die niemand ook in te trappen. eigen kring niet meer voor moge- gezeld van een enorm legioen. Een Wij hebben reeds uit de doeken ge- I lijk had gehouden. En Ajax met en aangeslagen Benfica zal schoorvoe- daan, dat topscorer Torres hier een j vast geloof in eigen kunnen trekt tend volgen, vertwijfeld prakkizerend stokje voor stak. Dat gebeurde met I straks naar Parijs, ongetwijfeld ver- over eigen capaciteit. Ik ben blij. Blij, niet alleen met die fantastisch mooie over winning van Ajax, maar ook met het feit dat mijn prognose tenslotte toch is uitgekomen. Eerlijk gezegd was ik er na die nogal pijnlijke afgang in Amsterdam wel even aan gaan twijfelen. Maar hier in Lissabon kreeg ik het gelijk toch aan mijn kant: Ajax en Benfica hebben gelijke ka?isen om de halve finale van het toernooi om de Europa Cup te bereiken. Het is voor ons een avond geworden die ik niet snel zal ver geten. GraJidioosBenfica op eigen terrein met 3—1 in een Europa-Cupwedstrijd verslaan, is iets wat die Portugezen maar heel zelden is overkomen. Internationaal zal 07ize over winning dari ook wel het nodige opzien baren, dacht ik. Iedereen in het team van Ajax heeft vanavond geweldig gespeeld. Het tempo, dat wij in Amsterdam niet, maar hier in Lissabon wel konden ontwikkelen, heeft mijns inzien de door slag gegeven. Je hebt tempo nodig, als je tegenover een ploeg staat van de klasse van een Benfica. Wij hadden dat tempo vanavond. Dat heeft de Portugezen de das om gedaan. Eigenlijk waren de rollen omgedraaid. In Amsterdam wer den wij overrompeld, hier deden wij het Benfica. Ik kreeg ook wel het gevoel dat de Portugezen de wedstrijd iets te licht hebben opgenomen en te veel aan een formaliteit hebben gedacht. Maar zulke gedachten zijn nu eenmaal gevaarlijk! Overigens, ook na vanavond vind ik Benfica nog altijd een klasse-ploeg. Die Portugezen spelen niet met een Ausputzer, maar hun positiespel, het moeilijkste wat er is, is toch wel verschrikkelijk goed. Na rust ging Benfica er behoorlijk fel tegenaan. Verscheidene malen werd ik bij mijn shirt gepakt. Als dat niet gebeurd ivas, had ik er waarschijnlijk nog een paar ingedrukt. Ik kan het natuurlijk nooit met alle zekerheid zeggen, maar ik had zeker tweemaal een vrij veld Na rust zijn we nog meer op onze defensie gaan leunen. Ik dacht dat dit, met een 30 voorsprongde juiste taktiek was. Aan het tegendoelpwit van Torres viel weinig te doen. Het zijn tenslotte mensen van klasse en dat kun je zoiets verwach ten. Scheidsrechter Sbardella vond ik goed. Maar hij had een penalty moeten geven, toen na rust Sjaak Swart onderuit werd gehaald. Het was een irrijwel identiek geval als in Am sterdam met Bennie Muller. Toen kregen wij ivel een straf schop tegen. In het begin van de wedstrijd keurde hij een Ajax-doelpunt af, nu moet ik eerlijk bekennen, dat ik niet iveet of hij voor buitenspel van Danielsson floot of voor een botsing tussen mij en die Portugese achterspelerIk kon het moeilijk bekijken. En nu vraagt u natuurlijk, wat denk je van de kansen van Ajax in de beslissingswedstrijd in Parijs. Wel, ik ben nog steeds een overtuigd voorstander van de fifty-fifty-prognose. Ik vind Benfica nog altijd een enorm goede ploeg. Alleen hoon M' de :H0 Hij had het niet alleen gezegd, maar ook gedaan: de immers zo dy namische en harmonische defensie van het grote Benfica dolgedraaid. Tweemaal zelf de bal achter de bra- voure-man José Henrique gejaagd en de derde maal het ronde projek- tiel zo gericht op het hoofd van Inge Danielsson gemikt, dat deze er precies de juiste richting aan had kunnen geven. Maar Johan Cruijff had na al die zware arbeid ook nog als slot van die glorieuze eerste helft zijn vriend Piet Keizer de gelegenheid geboden de zaken pakkend af te slui ten met een vierde treffer, die voor Benfica dodelijk zou zijn geweest. Maar zelfs de grote technicus Kei zer met de elastieke voeten kon zijn tengere clubgenoot deze avond niet volgen in zijn brille en geslepenheid. De pass van Johan kwam te onver wacht. te fel voor de recht voor doel staande Keizer. Door dat alles was Benfica wel groggy, maar ging het toch net niet knock-out. En toen in die chaotische tweede helft, die barstte van spanning en tumult en die dreigde te verdrinken in schier tropische stortbuien, rees de reus van Benifca, Jose Torres, naar nieuwe roem. De man van bij na twee meter bevestigde zijn faam als kopspecialist en sleepte zijn club alsnog de beslissingswedstrijd bin nen. De vreugde en terechte voldaan heid over eigen prestaties van aan voerder Gert Bals werd er na afloop nog door getemperd. „Man, er was geen houden aan!" Niet nodig En toch was het misschien niet no dig geweest, die derde wedstrijd. De zware gang op 5 maart naar Parijs. Waarom ging Ajax na rust de voor sprong bijna uitsluitend consolide ren! Waarom liet het het wankele Benfica weer vrij hecht op de been komen en schonk het de geschokte Portugezen de gelegenheid hun ver strooide troepen te hergroeperen? Waarom moest de dynamische Da nielsson na rust het veld ruimen voor Bennie Muller, die de eerste helft zijn plaats had moeten afstaan aan Tonny Pronk. Dit laatste was begrijpelijk, want de bonkige Pronk werd als schaduw opgesteld achter Maestro Eusebio, hetgeen inderdaad een succes werd. Met de felle Da nielsson verdween echter de „trek' Voor Benfica was slechts gehoon en gefluit weggelegd van zijn ruim 40 000 supporters. Die andere 30.000 hadden het zelfs niet nodig gevon den hun schreden te richten naar het wijdse Estadio da Luz, want Benfica zou immers nauwelijks een stap behoeven te zetten om de halve finale binnen te wandelen! Lang werd die instelling bij de zelfverzekerde Benfica-sterren overi gens niet gekoesterd, want de zo ontspannen lijkende Ajacieden wa ren geladen tot het uiterste. Het moordende tempo was er meteen, van de aftrap af. De felheid van de Amsterdammers, die in het inge vroren Olympisch Stadion in de sneeuw was blijven steken was er weer op deze zomers malse grasmat. Aiax drong haastig op, Cruijff vond naast zich gelijk gericht ritme, spe ciaal van doorzetter Danielsson. De Zweed was dadelijk al zo gretig, dat hi! Cruijff een schietrijpe kans ont nam door de bal over te nemen, waardoor de treffer wegens buiten spel werd afgekeurd door de nogal eens aarzelende Italiaan Sbardella. Maar Cruijff ging deze avond voor geen enkele tegenslag opzij. Het schuchtere Nederlandse legioen kreeg reeds na tien minuten de eer ste verrassing te verwerken. De wer velende Ajacied, die op deze ge denkwaardige avond weer de meest gianzende techniek demonstreerde, ontluisterde rechtsachter Jacinto voor de eerste maal (het zou nog vele ke ren worden herhaald) en mikte de bal naar het hoofd van Danielsson. De Zweed kopte niet voluit, maar zond de bal schuin door naar de ver ste hoek en het was 0-1. Nog geen twee minuten later be hoorde de Portugese glorie van Am sterdam volledig tot het verleden. Ajax had en het was nauwelijks te geloven „gelijk" gemaakt. Links- acnter Van Duivenbode, die zich reeds enige malen in de stromlinie had gewaagd, schoot, doelman Hen rique sloeg de bal vlak voor Cruijff. die van dat buitenkansje direct ge bruik maakte. Eenfica scheen nog niet van zijn siuk te zijn, maar was dat in feite wel. De technische speelsheid van de Portugezen zo doorslaggevend in Am sterdam werd verkrampt en als sluit stuk in de Amsterdamse defensie rees doelman Gert Bals naar een zeldzame vorm. Rechtsachter Jacin to trachtte zijn falen tegenover de ongrijpbare Cruijff te compenseren door ten aanval te trekken, maar hij ondervond slechts gefluit en hij niet alleen van zijn supporters en zelfs complete hoon na rust. Europees bekervoetbal MILAAN i ANP) De Schotse kampioen Celtic heeft gisteravond in de eerste wedstrijd voor de kwart finales van het toernooi om de Europa Cup AC Milan voor eigen publiek een doelpuntloos gelijkspel afgedwongen <00). De Schotten, die twee jaar geleden de Europese beker wonnen, verschaften zich de Sohotten de aanvallen stutten In de dertiende minuut werd eeu treffer van AC Milan afgekeurd we gens buitenspel van Prati. Na de pauze had de Zweeds® rechtsbuiten Hamrin pech toen hu in de 55ste minuut van dichtbij te gen de paal schoot. Een dergelijke kans kreeg AC Milan niet meer. B;J daardoor een goede uitgangsposit e uitvallen waren de Schotten, veelal voor de returnwedstrijd, die op b over „vliegende vlo" Johnstone, zei's maart in Glasgow zal worden ge speeld. „Wie deze tweekamp wint, ver overt de Europa Cup", meende Mi lan-coach Nereo Rocco voor de wed strijd. Algemeen werd het als een nadeel voor de Schotten gezien dat hun ervaren doelman Ronnie Simp son (38) wegens een schouderbles sure verstek moest laten gaan. Ver vanger Palion was echter uitstekend op dreef en stopte fraaie schoten van aanvoerder Rivera. Prati en ve teraan Hamrin. De spelers hadden moeite om op het zwaar besneeuwde veld tijden*? de wedstrijd bleef het sneeuwen op de been te blijven. De 81.000 toe schouwers konden in deze misera- uiterst gevaarlijk. Beide verdedigin gen bleven echter overeind. Europa Cup II Het Schotse Dunfermline Athlet a plaatste zich gisteravond voor de halve finales van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars. De Sohotten versloegen de Engelse bekerwinnaar West Bromwich Albion voor eigen publiek (40.000 toeschou wers) met 01. Gardner scoorde in d© eerste helft het enige doelpunt. De eerste ontmoeting was in een doelpuntloos gelijkspel geëindigd. Slovan Bratislava zorgde gister middag voor een verrassing door in Het derde doelpunt van Ajax: de doorgebroken Johan Cruijff haalt onhoudbaar voor Benfica-doel man Henrique uit. bele omstandigheden dan ook geen i Turijn AC Torino met 0—1 te ver- aantrekkelijke wedstrijd bewonderen slaan. De Tsjechen, die in doelman I De spanning vergoedde echter ved. Vencel hun grote uitblinker hadden, I De Italianen waren technisch supe- veroverden door een treffer van Jokl I rieur, maar met alle energie konden in de 55ste minuut de winst. Frappant De greep van Ajax op het spel was frappant. Zelfs het middenveld, waar Coiuna en Toni in Amsterdam heer en meester waren, dreigde de thuis club te ontglippen. Een regelrechte debacle dreigde voor Eusebio en de zijnen toen Cruijff na 32 minuten zelfs de stand naar de onmetelijke hoogte van 0—3 stootte. Ditmaal vormde een pass van de overigens teleurstellende Sjaak Swart de in- Jaap van Praag had dinsdag avond de opstelling al bekend willen maken, maar op „hoog bevel" van coach Rinus Michels moest de voorzitter van de Am sterdamse kampioensploeg zijn toezegging later op de avond in trekken. Michels wilde de op stelling van zijn team tot kort voor de wedstrijd geheim hou den. Hü had een verrassing in petto: Ajax begon de return te gen Benfica niet alleen zonder Klaas Nuninga (hetgeen de ex- Groninger min of meer had ver wacht). Maar ook Bennie Mul ler had zijn plaats moeten af staan. Voor Nuninga speelde Daniel- son, de maker van het enige doelpunt in Amsterdam, voor Muller Pronk, die in de „twee" met Groot van plaats had ver wisseld. Na rust kwam Muller toch weer terug. Toen verwis selde hü van plaats met Daniel- son. LISSABON (GPD) Johan Cruijff is vannacht op de schouders van uitgelaten supporters het chique Ritzhotel in Lissabon binnengedra gen. De Ajax-ploeg gebruikte daar een souper en bracht er ook de nacht door. De ongrüpbare Amsterdamse goalgetter, die de drukte welke zich om zün bescheiden persoon concen treerde, maai- een matig genoegen vond, ülde naar de kamer van aan voerder Gert Bals. „Mün vrouw is leiding. Henrique stormde uit zün I er ook", vertelde Cruüff. Maar me- doel. maar Cruüff zette hem met en- i vrouw Dany Cruüff kreeg nauwe- kele onnavolgbare voetbewegingen lüks kans haar beroemde echtgenoot „buitenspel", laveerde toen weg van i te omhelzen.De roem kan ook naar voren, viel een belangrüke twee, drie tegenstanders en mikte I lastig zün. LISSABON (GPD, ANP) Het was, meteen na de wedstrüd, in de ca tacomben van het stadion Da Luz. een gekkenhuis. Nederlandse en Portugese journalisten zorgden voor een waar pandemonium voor de kleedkamers van Ajax. Toen d® deur eindelü'k na twintig landje minuten open ging. stond daai een stralende Rinus Michels. die de persvertegenwoordigers toeriep: „Nou, kan er geen applausje al voor mün spelers?" Dat applaus kregen de spelers onmiddellük en luid. Michels kon bijna niet uit zijn woorden komen: „De jongens gin gen geladen het veld in. Dan ga je dat krijgen". Niemand had de Ajax-coach ooit zo opgewekt ge zien Michels mocht het stralende mid delpunt van zün Ajaiceden in da kleedkamer zün. Hij had immers de ploeg gestimuleerd tot de on verwachte prestatie van woensdag avond. Sjaak Swart vertelde: ..Mi chels heeft ons geweldig opge zweept. Hü heeft ons het zelfver trouwen teruggegeven. Vanmorgen, vanmiddag en vlak voor de wed strüd nog zei hü: „Jullie kunnen niet meer falen. Zo slecht als in Amsterdam kan een ploeg ah Ajax maar één keer spelen". Mi chels zelf hield zün geheim van zijn tactische voorbereiding voor zioh: ..Het is niet te zeggen hoe je een ploeg stimuleert. Dat is het geheim van de keuken. Ik kan dat niet uitleggen, maar ik heb de jongens er wel van overtuigd, dat zü tegenover zichzelf verplicht waren zich te revancheren nadat zo'n man of zes zeven in Amster dam ronduit slecht hadden ge speeld". Tempo Over het verschil tussen (Amster dam en Lissabon werd in de jube lende kleedkamer meer gesproken. Door Henk Groot: „Wü moeten het van het tempo hebben. Op zo'n Üsveld ging dat niet". Wim Suur- bier: ..Op een normaal veld en met een gewone portie geluk had den wü in Amsterdam ook ge wonnen". De man. die Amsterdam miste en voor Lissabon was uitverkoren tot de moeilükste opdracht was Ton Pronk. „Eusebio was nujn man. Ik heb me gewoon aan hem vastge plakt. Bovendien was ik geladen De laatste wedstrüden was ik niet i opgesteld, ik voelde mij gepasseerd Vanavond kreeg ik nujn grote kans. Tegen Eusebio heb ik een? willen laten zien. dat ik erbij Aanvoerder Gert Bals was nog niet HENK GROOT tempo, tempo hoor". Het verlangen om „Amsterdam"! goed te maken, was voor de mees- ten een stimulans. Henk Grooti „In de eerste plaats wilden wü ons tot iedere prijs revancheren en laten zien wat wü kunnen. In de tweede plaats konden wü rust;-* aan de wedstrüd beginnen Wü wa ren nu geen favoriet. Wü konden alles of niets spelen, waarbü wij j niets al in handen hadden. Dat geeft natuurlük rust". helemaal bekomen van de zware match. Zün dasje strikkend zei hü ..Een heel zware wedstrijd. Vooral het eerste half uur van de wed strijd heb ik wel het nodige moe ten doen". Over het doelpunt van Torres na rust: „Dat was er net zo een als in Amsterdam, lieve mensen, wat een spetter. Van de onderkant van de lat tegen de grond en zo erin". Piet Keizer„Amsterdam was een vergissing. Maar wü weten waar toe wij in staat zün. Daarbü moet je natuurhjk een beetje geluk heb ben. Maar hoe vaak hebben wü in de Europa-Cup al niet schle mielig gespeeld. In Amsterdam tegen Benfica, in Praag en bij Real Madrid. Hier ging het. Wan neer Je op 30 bent gekomen, denk je maar aan één ding: hoe maai ik er vier. Sjaak Swart was er met die niet gegeven straf schap dicht bü". Teleurgesteld In de kleedkamer van het teleurge stelde Benfica was Otto Gloria even reëel als alle anderen: „Ajax was beter dan wü. In de Neder landse kranten heeft men gelachen toen ik vertelde dat wü nog niet zeker waren van onze plaats in de halve finales. Ik ben tot de wed strüd van vanavond bang geweest voor dit Ajax. dat bijzonder sterk heeft gespeeld. Benfica daarentegen was matig en kon zich niet over de snelle doelpunten van Ajax heenwerken. Een grote speler in dit elftal was opnieuw Johan Cruyff, maar het meest heeft my Pronk geïmponeerd in de verdedi ging. Hü schakelde niet alleen Eusebio uit, maar vervulde ook zün andere taken vlekkeloos". Eusebio vertelde: „Een dergelyk ver zet hadden we niet verwacht. In eerste instantie zün wü verrat door de ploeg die zo geweldig van leer troK in het begin en die daar na de kracht had om door te gaan. Daar had niemand van onze spe lers op gerekend".

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 15