)pnieuw gat n begroting l^itteveen Parijs houdt zich afzijdig van de W.E. U. Hartchirurgen vinden andere mogelijkheden OUDE NOL IN OPPOSITIE ROCENT Bhoetto gaat tekeer tegen minister Dajan i AOW 5 MHOOG DR. BAUER GAF ISRAËLIËRS TIP OVER EICHMANN Brezjnew en Ulbricht over West-Duitsland Twintig hartkleppen van varkens ingeplant bevaar voor meeuivstomi GUUR WEER Felle uitval tegen Israël (f)uc/ Qlteuwo W f 1 senmenigte toe niet ver van de witte "li marmeren graftombe van Jinnah. de MJkgrondlegger van de Pakistaanse 1111111111 "54 erklit 1 maart I860 DINSDAG f8 FEBRUARI 1969 No. 32717 EIDSCH j DAGBLAD «teur: E. A. E. van Dishoeok ofdredacteur: Drs: J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14.10 per kwartaal (postabonnementen f 16.50), f4,70 per maand (bij vooruitbetalingilosse nummers f 0.25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 den HAAG (GPD) Minister tteveen staat voor een nieuw van vijfenvijftig miljoen gul- in zijn begroting voor 1969. De ite commissie voor Financiën de Tweede Kamer heeft na- lijk een lelijke streep door de ling van de minister van Fi- iën gehaald. verzet zich unaniem tegen het n om de nieuwe Wet op de Ven- ttchapsbelasting reeds met terug- ISN HAAG (GPD) De regering (t besloten de AOW en AWW- rioenen met ingang van 1 januari i te verhogen met 5 procent ter ipensatie van de recente prys- [ingen. Minister Roolvink van iale Zaken deelde dit vanmiddag de Eerste Kamer mee. zei, dat ook hij geschrokken van de recente cijfers over de stijgingen. Het kabinet heeft j.l. vrijdag afgevraagd wat er aan zou kunnen worden ter com- atie van deze prijsverhogingen, eren heeft de minister naar aan- ing van dit beraad een advies- irage gericht tot de Sociaal- lomische Raad. f mogelijke compensatiemaatre- d suggereerde hij een verhoging de AOW en de AWW-pensioenen 4 procent of het verstrekken van uitkering ineens. Uit het ant- ;d van de SER, dat vanmorgen de minister is binnengekomen, t dat de SER de voorkeur geeft een verhoging van de AOW en W-pensioenen met 5 procent. De ister heeft zich aangesloten bij advies. De bewindsman deelde in Eerste Kamer nog mee, dat de etaling van de verhogingen, met igwerkende kracht tot 1 januari, noedelyk in maart zal kunnen dueden. werkende kracht op 1 januari 1969 in werking te stellen. In de begroting voor dit jaar was met die extra opbrengst al rekening gehouden. De eerste strop voor minister Wit- teveeen eerder dit jaar was het verwerpen van de huurbelasting door de Eerste Kamer, waardoor in de be groting plotseling een gat van zeven tig miljoen gulden viel. De weigering van de commissie blijkt uit een nader voorlopig verslag op de tweede nota van wijziging, die de minister en staatssecretaris Grap- perhaus vorig jaar indienden. In deze nota werd als ingangsdatum voor de nieuwe wet 1 januari 1969 genoemd. Verscheidene leden van de com missie zeggen, dat er in het nabije verleden weliswaar fiscale bepalingen met terugwerkende kracht zijn inge voerd. maar nat waren bijna altijd bepalingen, die gunstig uitvielen voor de belastingbetalers. De commissie heeft overigens wel een open oog voor een deugdelijke dekking van de begroting, al is men het er niet mee eens. dat een derge lijke dekking gewaarborgd wordt ten k06t« van het gehele bedrijfsleven. De commissieleden dringen er dan ook by de minister op aan, het voor stel terug te nemen om daarmee een einde te maken aan de onzekerheid, waarin het Nederlandse bedrijfsleven verkeert. Zij voegen eraan toe. dat zij volle dig bereid zijn om naar andere dek kingsmogelijkheden te zoeken wan neer de minister zou besluiten om de Ingangsdatum van de nieuwe wet een jaar te verschuiven. Mogelijk kan de meerdere vennoot schapsbelasting, die de verzekerings maatschappijen zullen gaan betalen als gevolg van een gewijzigd systeem van winstberekening, soulaas bieden, aldus de commissie. Vele leden van de commissie zijn ook teleurgesteld over het verschuiven van het vraag stuk van de zogenaamde „dubbele heffing" naar de toekomst. Het gaat hier om de bestaande be paling, dat over de winsten eerst vennootschapsbelasting en later nog eens inkomstenbelasting moet wor den betaald. De toenmalige minister Vondeling en staatssecretaris Hoef nagels gaven de voorkeur aan een verrekening. Volgens deze commissie leden betekent de huidige situatie een nadeel in de concurrentie ten opzichte van andere EEG-landen. PARIJS (GPD) De Franse re gering heeft vanochtend verstek la ten gaan bij de zitting van de West- europese Unie, die vandaag in Lon den wordt gehouden. Alle eventuele beslissingen, die tydcns deze zitting of later door de zes overige leden van de WEU genomen zullen wor den, zullen voor Parijs onrechtma tig zijn. Frankrijk beroept zich op het reglement van de Westeuro- pese Unie. dat zegt, dat alleen met algemene stemmen over iels kan worden beslist. President De Gaulle ontving gis teren in speciale audiëntie premier Couve de Murville en de minister van Buitenlandse Zaken Debré om de diverse aspecten van de jongste gebeurtenissen binnen de WEU te bespreken. De verwachting in Parijs was vanochtend dat Frankrijk zich voor lopig, zo niet definitief, afzijdig zal houden van alle beraadslagingen in het kader van de WEU. Langs die weg denken de Fransen de Westeu- ropese Unie (de Zes van de EEG i plus Engelandnaar de ondergang I te kunnen voeren. In deze crisis speelt de controverse tussen Enge land en Frankrijk over de Britse kandidatuur voor de Euromarkt de dominerende rol. Daarom vrezen de Europeanen in Frankrijk dat de ze tegenstelling binnen de WEU een i nieuwe ernstige crisis voor de toe komst van Europa aankondigt. President Nixon in ge sprek met de onlangs be noemde directeur van het Comité voor Europese migra tie, John F. Thomas, de eerste neger, die een belangrijke in ternationale organisatie zal leiden. Vanuit Genève tracht het comité het lot van vluch telingen te verbeteren. MOSKOU (AP) De communis tische partijleiders Brezjnew (Sowjet- Unie) en Ulbricht (Oost-Duitsland) hebben gisteren in Moskou West- duitse kwesties besproken, zo bericht Tass. Zij hebben nota genomen van de volgens hen „toenemende activiteit van militaristische, revanchistische en neo-nazistische kringen in West- Duitsland. die ten nadele van de vol ken proberen een brandpunt van spanning in Europa te scheppen". Het bericht maakt niet recht streeks gewag van de voorgenomen verkiezingen van een Westduitse pre sident in West-Berlyn. Ulbricht en zijn echtgenote zijn gisteren, na een vakantie in de Sow- jet-Unie, naar Oost-Berlyn terugge keerd. DEN HAAG (GPD) In het af gelopen jaar is in twee Nederland se ziekenhuizen bij twintig pa tiënten een zieke hartklep ver vangen door de hartklep van een varken. Deze twintig patiënten verkeren vrijwel allen in goede gezondheid. De hartchirurgie lijkt nu ook in ons land met deze methode een nieu we scuoesvolle weg te hebben inge slagen naast de reeds bestaande mo gelijkheden: inplanting van een menselijke hartklep of van kunstma tige (metalen en plastic) prothesen. Nederlandse deskundigen kennen aan deze methode van de z.g. „hete rotransplantatie" (het vervangen van een menselijk door een dierlijk or gaan) voor patiënten met een zieke hartklep grote betekenis toe. Uit de nu behandelde gevallen is namelijk gebleken, dat zich bij deze operatie ve ingreep op het menselijk hart geen Immunologische afweerreacties („af- stotingsverschijnselen") hebben voor gedaan. GEEN BEOEDSTOLSELS Bovendien zijn in de maanden, ver lopen sinds de operaties, complica ties in de vorm van bloedstolsels embolieën en thromboses» eveneens achterwege gebleven. Het was daar om niet nodig de patiënten na de Ingreep anti-stollingstherapie te doen ondergaan. Ook de ervaringen in andere lan den. Frankrijk. Engeland. Austra lië zijn veelbelovend. Tijdens de Ja~en. dat men daar reeds de metho de in praktijk brengt, is er geen aanwijzing geweest, dat de dierlijke hartkleppen bij de huidige wijze van toepassing niet even goed in staat zouden zijn hun functie te verrich ten als een gezonde menselijke hart klep. De voor deze operaties gebruikte aorta-kleppen van ongeveer negen maanden oude» varkens worden ge hecht op een titaniumring. die ge heel met de kunststof is bekleed. EN HAAG (GPD) Morgen il ons een actieve aanval te wach- *an een depressie boven de Golf Biscaje, die zich vanmorgen snel sterke luchtdrukdalingen naar rt-Europa uitbreidde. De wind. die krachtig of hard kan gaan toe- xn uit zuidoostelijke richting, zal osse sneeuw, waarme ons land ligt bedekt, opnieuw tot duinen opwaaien, waarbij de depressie ook sneeuwval zal veroorzaken. W deze actieve depressie-aanval «en de wegen opnieuw worden Mckeerd. De lucht die via Spanje ter de depressie wordt aange- ri, zal de dooigrens in de komen- 24 36 uur dicht bij of boven land brengen. In de zuidoostelijke !t van ons land ligt nog de mees- sneeuw, want de dikte varieert van 20 tot 35 cm. Bilt verwacht van heden tot genavond: vrij veel bewolking morgen in de loop van de dag uit het zuiden weer toenemende 5 op sneeuw. Tot krachtig en aan tost tot hard of stormachtig aan gerende oostelijke wind. In de en ochtend meest matige, en fetimiddag overwegend lichte (opgemaakt te 12.40 uur) 18 FEBRUARI 1969 "op: 7.48 uur; onder: 18.01 uur. 4n op: 8.50 uur; onder: 21.52 uur. •oogwater in Katwijk om 5.08 en uur; laagwater om 1.00 en 13.24 Qummer bestaat alt 14 pagina's UTRECHT (GPD) Het proces tegen de 76-jarige Arnoldus Jo hannes R. is begonnen. Om 10 uur is Oude Nol, die heeft besloten mr. B. F. J. Simon toch als raadsman te accepteren, op pantoffels in de Utrechtse rechtszaal verschenen. De in een goed humeur lijkende verdachte moest bij de ingang zijn grote wandelstok afgeven. Oude Nol. die volgens eigen zeggen doorgaans „Nollie" genoemd wordt en er geen enkel bezwaar tegen heeft als de president hem ook zo noemt, droeg een slechtzittend bruin pak, een zijden sjaal en een regenjas met een bontkraag. De begroeting tussen hem en mr. Simon was bijzonder hartelijk. Voor dat de officier begon met het voor lezen van de dagvaarding, deelde de president mee dat interrupties niet worden toegestaan ..om te voorko men dat de zitting een oeverloos geheel wordt". Al heel snel steekt Nol zijn eerste portie vuurwerk af. Als de griffier opstaat op de namen van alle getui gen op te noemen, schiet Nol omhoog „Ik eis dat hier die Engelse vrouw, die Carolina, gehoord wordt. Daar heb ik om gevraagd en al moet ik nog weken zitten, ik wil dat ze komt. Want niemand kent Van Z. beter dan zy. Dag en nacht heeft zy met hem opgetrokken. U weet niets van hem en ik weet niets van hem. Die man (achter zich wyzend naar Van Z.) is geen mens edelachtbare, maar het is een hyena en ik biyf vechten voor myn recht. Ik heb geen duvel met de hele zaak te maken, niete". In de zaal ontstaat lichte hilariteit. Met veel moeite krygt de presi dent Oude Nol enigszins stil- „U hebt zo langzamerhand toch ook wel een beetje ervaring in de gang van za ken hier. Wy kunnen nu niet in gaan op deze kwestie. Er zal u heus alle recht worden gedaan en u houdt zich nu stal. Vertrouwt u maar op uw raadsman, heus dat kunt u". Tegen kwart voor twaalf begint het verhoor van Van Z. Hans krygt een plaats pal tegenover de president en Nol zit op een stoel die dwars voor het verdachtenhekje is neerge zet Hy leunt met zyn elleboog op de rand, de hand achter het linkeroor. De president zegt tot Van Z.: „Ik wil er met klem op aandringen dat u zich niet laat leiden door eventuele gevoelens van wrok en zo objectief mogeiyk probeert te zyn". De rechtbank kent Oude Nol wel. Hy is nog altyd een strydbare held, die zich niet altyd even parlementair uitdrukt. „Ik verzoek u daar een beetje begrip voor te hebben en wat te villen incasseren". Mr. Van Zeben drukt Nol op het hart, niet te interrumperen. Hy geeft hern duidelyk te verstaan dat hy, als hy te bont maakt, de zaal uit gaat Oude Nol is doof wanneer het hem uitkomt en hoort ook wanneer het hem past. Hy vergt het uiterste van de president, laat allerlei din gen voorlezen die niets met de zaak te maken hebben en schreeuwt tel kens weer „Die Engelse vrouw (Ca roline Giglit moet getuigen. Dan laat u my onmiddellyk vry". Later protesteerde hy: „Als Ik al tyd moet luisteren en nooit mag spreken.ik zit veertien maanden onschuldig van cel in cel als oude mat: van 76 jaar". Zelfs zyn raadsman kan niets met hem beginnen. „Het gaat niet eer- lyk" roept Nol, die verder verklaart „Ik ben toch niet waanzinnig, zoals die daar", terwyl hy op Hans van Z. wyst. „Die is ontoerekenbaar, die mag niet gehoord worden als getui ge volgens de wet". De president zucht: „Ik ben tot veel bereid, maar er is 'n grens aan mijn uithoudingsvermogen" en hy laat dan eerst verder de getuige Van Z aan het woord. Hans van Z. nu van verdachte tot getuige gepromo veerd, houdt zich aan zyn woord en I gaat niet op Nols beledigingen in. I Gedurende veertien dagen wordt de klep gesteriliseerd en bewaard in een bepaalde oplossing. Het is zeer waar schijnlijk, aldus de chirurgen, die nauw by deze operaties betrokken zijn geweest, dat het menselyk weef sel na verloop van tyd ingroeit op de door sterilisatie „geneutraliseerde'' vezels van de varkensklep. Ruim een jaar geleden op 17 januari 1968 verklaarden prof. dr. A. G. Brom. hoogleraar thorax-chi- r-irgie in Leiden en prof. dr. J. Nau- ta uit Rotterdam, dat het in begin sel mogelijk zou zijn een menselyke hartklep door een dierlijke te ver vangen. maar dat deze operatie in ons land nog nooit was uitgevoerd. Pas wanneer er zeer veel ervaring zou zijn opgedaan met het overplan ten van menselyke of dierlijke klep pen In zieke harten met klepdefec- ten, aldus een jaar geleden de twee hoogleraren, zouden deze kleppen misschien de kunstmatige kleppen (metaal, plastic) kunnen vervangen. voorwaarde voor een dergelijk toe komstbeeld. zo luidde de verklaring is een „kleppenbank", waar verschil lende maten hartkleppen in voorraad werden gehouden. Inmiddels is ge bleken, dat de chirurgen, die tot de ze wyze van operatie zyn overgegaan, de beschikking hebben over een be- pe kte voorraad varkenskleppen. TEL AVIV (DPA) De InmiH-* dels overleden procureur-generaal van de Westduitse deelstaat Hessen, Fritz Bauer, heeft destyds de Israëli* sche geheime dienst op de hoogt* gesteld van de verblijfplaat* van Adolt Eichmann. Tot deze conclusie komt de Isra#« lische schrijver Michael Bar-Zohaf In zyn pas verschenen boek „DA Wrekers". Eichmann werd door dn Israëlische geheime dienst uit Ar gen* tinië, waar hij zyn toevlucht had ge zocht, naar Israël ontvoerd waar hy in 1961 wegens zyn aandeel in da dood van miljoenen Joden tor dood werd veroordeeld en terechtgesteld Volgens Bar-Zohar had Bauer er voor willen zorgen dat Eichmann werd bestraft. Dit zou zeker het ge val zyn als hy in Israël zou worden berecht. De schrijver is ervan over» tuigd dat Martin Bormann, eens da plaatsvervanger van Hitier, zich in Brazilië schuilhoudt. De berucht* kamparts van Auschwitz, Josef Men» gele. zou met andere voora&nsta&n» de nazi's wonen in een soort ves ting in het oerwoud van Paraguay I acht leiders van oppasitieparUfën. I Ook Bhoetto is tot dit gesprek ult- genodigd. In zyn toespraak by hel graf van Jinnah was Bhoetto zo op gewonden, dat hy zo en dan niet uit zyn woorden kon komen. Met op geheven vuist schreeuwde hy: „Deze regering wankelt. Het volk moet deze regering wegtrappen". Hy dreef de spot met de conferentie van morgen. ..De problemen van ons land kunnen niet door conferenties worden opge lost. Het gehele stelsel moet worden gewyzigd". j- Uit het Leidsch Dagblad van r, S 17 Februari 1869: X Volgens de voorgedragen j verandering in de kiesdistric- ten, zal ook het district Leir d den gewijzigd worden. De be- j b volking des rijks bereikte i den 31 en December 1868 het X cijfer van 3.628229 zielen. s (Advertentie) Men vraagt f te huur, tegen 1 Mei a.s., een -•£ net klein huisje, bevattende K liefst twee kamers, keuken. zoldertuintje enz., voor een -X matigen prijs Brieven fran- J co, onder letter J, aan het f Bureau L. Dagblad. By straatgevechten, die zich giste ren tydens Bhoetto's intocht in de Pakistaanse hoofdstad voordeden, zyn vier personen om het leven ge komen. waarmee het aantal doden I tengevolge van de politieke onrust sinds half januari is gestegen tot vilftig. De gevechten van gisteren dt-rs en leden .an de Pathan-stam. Mm die Pres'dent Ajoeb Chan steunen JFf Jf Oproerpolitie, traangas vechtenden te gewon- een enorme men- staat. ..Oude Nol" hief vanmorgen dreigend zijn wandelstok op naar ae Morgen begint te Rawalpindi een journalisten toen hij de Utrechtse rechtbank betrad. I bespreking tussen de president en -n**- «T-e-r- --r - a KARATSJI (AP. Reuter) „Om dat wij, Pakistani, mohammeda nen zyn, hebben wij niet alleen de plicht de moslims van het door In dia bezette Kasjmier te bevryden, maar ook die van het door de Joden bezette Jeruzalem", aldus verklaarde gisteren de Pakistaanse oppositielei der Bhoetto tijdens een triomfale in tocht in de hoofdstad. President Ajoeb Chan's felste tegenstander ver- klaarde verder: „Als er ten tijde van de IsraëUsch-Arabische juni-oorlog I van 1967 een meer representatieve volksregering in Pakistan was ge- weest, zouden de Pakistani ook het andere oog uit de één-ogige Israë- J lische minister van Defensie Mosje Dajan hebben gehaald"

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1