rote Drie steunen Bonn Horecaomzet daalt sterk Roofmoord opgelost Genees middel uit de roulatie lostduitse nota van de hand gewezen egin van afgang izunterweer CARNAVALSVREUGDE IN BOULESFEER (§ud ëföê. leuwo LEI In Leiden meningen verdeeld .Onmogelijk Drie verdachten in zaak Roye Verdachte verschijnselen BINNENHUIS '69 Britse wapens naar Israël BOULE 7 NOORDWIJK PRINSELIJK OP SAFARI theespritsjes JAMIN :richt 1 maart 1860 DONDERDAG 13 FEBRUARI 1969 No. 32713 9 9«H EIDSCH DAGBLAD iteur: E. A. E. van Dishoeck «redacteur: Drs: J. R Soetenhorst. wend 278. 710-— sir celb: nlani DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,10 per kwartaal (postabonnementen f 16,50), f4,70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 )NN (DPA, Reuter, AP) Amerika, Engeland en Frank- hebben een gisteren ingediende Oostduitse nota van de 1 gewezen, waarin op deze Westerse staten een beroep werd an de regering in Bonn te weerhouden de presidentsverkie- en op 5 maart in West-Berlijn te houden. Geen van de terse „Grote Drie" erkent namelijk het bewind in Oost- .logisdfland- dertekenen: 'Ie andere regeringspar tij. de christen-democraten, voelt hier nog niet veel voor. Een ander punt van de besprekin gen tussen Wilson en KieSinger be treft het streven om Engeland, on danks de Franse tegenwerking, nau wer te betrekken bij de EEG «Euro pese gemeenschappelijke markt Kiesinger zou Wilson de verzekering terug hebben gegeven, dat Bonn alles in het hei werk stelt om Engeland binnen -t uren voordat de Oostduitse isteren werd gepubliceerd wa- t Britse premier Wilson en de aitse bondskanselier Kiesinger in overleg in Bonn overeenge- i, dat het. „onder de druk van ipelloze en massale propaganda !t oosten", onmogelijk is f, men op het besluit on. 13 t staatshoofd in West-Berlijn ngens achten waarnemers in ionswjfeerlijn r»e Oostduitse nota aan- gmatigder van toon dan eer- oodschappen aan het adres van Zij menen, dat de Sowjet-Unie st-Duitsland met name de Ver- Staten niet tegen zich in het on 02 s willen jagen. In Bonn ver van Blitse zijde, dat premier er sterk bij Kiesinger op aan- ïgen heeft, dat de bondsrepu- IDII ^el kernstopverdrag onderte- 'KU Als Bonn dit niet zou doen. loskou daarmee een machtig in handen houden tegen het i lijk toe. duitse militarisme". In West- Ongeveer 500 Westduitse en Bia- res na de EEG te brengen Voorts heeft Wil son verklaard, dat het voorgenomen Bi Us-Westduits-Nederlandse uit ra- rentrifugeproject voor de produktie van verrykt uranium voor vreedzame doeleinden volkomen verenigbaar is met de bestaande internationale ak koorden, ondanks de communistische propaganda rhe het tegendeel be weert. Volgens woordvoerders vindt dit eerste Westduits-Britse overleg sinds 15 maanden plaats in een vriend schappelijke en ontspannen sfeer. Buiten de plaats van samenkomst ging het aanzienlijk minder vriende- and zijn alleen de socialisten het verdrag nu reeds te on- fraanse studenten hielden een felle betoging tegen Wilson, die zij de Britse steun aan Nigerië in het con flict met Biafra verweten. Auto's van het officiële gezelschap werden bekogeld met plastic-zakken met bloed, dat de betogers van het abat toir hadden betrokken. Er waren spandoeken met opschriften als „Wilsons wapenen Biafra's dood" „Vrijheid voor Biafra". „Weldra is 't miljoen doden vol" en „Wilson I moordenaar" j Wilson bezoekt vrydag West-Ber- lijn, op de laatste dag van zijn be- zoek aan Wesb-Duitsland. President Nixon wordt tijdens zijn Europese 1 reis op 27 februari in West-Berlijn verwacht. Wilde vreuncir van de Fnrtu- V nadat een snnerieur Ben- gister avond in het met p. bedekte Olnmmschp Sta de eerste bres had aeslapen B verdediging van Ajax. De wlvirtvozen uit het zonnige n hielden zich onder de bar- '.ersomstandiciheden heel wat dan de in weer en wind ge- f Amsterdammers, die vrijwel ihos met 31 ten onder gin- Waaruit ioet wel kunnen con- en. dat 'een optimistische erdamse droom een illusie is Benfica staat al met 'half been in de volgende Igebreide reportages vindt op pagina 15). Bilt verwacht van heden- tot avond: opklaringen en op de e plaatsen droog weer. Zwakke patige wind in hoofdzaak tussen f en oost. In de nacht en och- latige tot strenge vorst en hier ff mist. Morgenmiddag lichte fltot temperaturen om het vries- (Opgemaakt te 12.40 uur) 07.56: onder: 17.54. F *ater in Katwijk: 0.59 en 13.28; rl*ater: 9.06 en 21.44. nummer bestaat uit 22 pag.) Zes voorwaar den De voorzitter van de Westduitse bondsdagfractie van de CDU en CSU, Barzel, heeft gisteren zes punten op gesomd. die vóór de ondertekening door West-Duitsland van het verdrag tegen de verdere verspreiding van kernwapens (kernstopverdrag) opge helderd zouden moeten worden. De zes punten van Barzel zijn het onbelemmerd gebruik van de kernenergie voor vreedzame doelein den: verplichting tot algemene ontwape ning; waarborgen van de veiligheid; het verdrag mag het streven naar Europese eenheid geen afbreuk doen; verzet tegen de Sowjetrussische „interventie-aanmatiging", een ver zet dat op het Handvest der VN steunt de vertrouwenskwestie tegenover alle verdragsgenoten. Wilson en Kiesinger in Bonn tijdens het spelen van de Engelse en Duitse volksliederen. Eisenhower jr. naar Brussel Pre sident Richard M. Nixon zal. naar verwacht wordt, John Eisenho wer. zoon van oud-president Dwight D. Eisenhower, benoemen tot ambas sadeur in Brussel. Er is reden om aan te nemen, dat Nixon zijn keuze vóór zyn aankomst in de Belgische hoofdstad <op 23 februari) zal aan kondigen De 46-jarige Eisenhower, kolonel b.d. van het leger, is de schrijver van een onlangs uitgegeven boek over de campagnes in de twee de wereldoorlog in Europa. Daarbij heeft hij grote nadruk gelegd op de gevechten in België. (Van onze correspondent) AMSTERDAM (GPD) De moordbrigade van de Amster damse politie heeft drie ver dachten aangehouden in de zaak van de roofmoord op de 78-jarige melkslijter Reyer Roye, een 36-jarige prostituee, haar vriend, een 31-jarige werktuigkundige en een 36-ja- rige kelner. De laatste wordt ervan verdacht de tip gegeven te hebben die aanleiding tot de roofmoord is geworden. Alleen de vrouw heeft een bekentenis afge legd De chef van de moordbrigade van de Amsterdamse politie, commis saris T. Sanders, zei vanmorgen te verwachten dat de werktuigkundige, die de bejaarde man de schedel in zou hebben geslagen, en de kelner vandaag nog tot een bekentenis zul len komen. De moord werd in de vroege och tenduren van de 21ste oktober ge pleegd. Voor zover tot nu toe uit het verhoor van de verdachte is geble- ken. heeft de buit slechts bestaan uit een beurs met ongeveer 50 gulden. De zaak is aan het rollen gebracht nadat de recherche van het afde- I lingsbureau Warmoesstraat de pros- I tituée had aangehouden in verband met heling. Vijf getuigen hebben verklaard omstreeks het tijdstip waarop de moord werd gepleegd een neger en een blonde vrouw uit de winkel van Reyer Roye te hebben zien komen. De vrouw heeft blond haar. Afgelo pen zondag legde zij een bekentenis af. Zij wees haar vriend als mede dader aan. Deze zat op dat moment in het huis van bewaring in verband met een schietpartij in de omgeving van de Zeedijk. Van het slachtoffer van de roof moord ging in de buurt de mare, dat hij over veel geld beschikte. De pros- tituée en haar vriend hebben volgens de politie hierop toen twee keer een bezoek gebracht aan de winkel van Reyer Roye. Op maandagmorgen 21 oktober omstreeks acht uur zijn ze opnieuw naar het winkeltje van het j slachtoffer gegaan. Toen de winke lier naar een achter de winkel gele gen kantoortje ging om geld te wis selen. zou de man met een spyker- trekker de man hebben neergeslagen. By hét onderzoek zijn 1851 perso- I nen door de politie gehoord. Bij de politie zijn rond 300 tips binnenge komen. LEIDEN DEN HAAG 'GPD, ANP i De omzetten in het ho recabedrijf zijn in januari sterk gedaald. Dat beweert althans de Nederlandse Bond van werkge vers in hotel-, café- en andere bedryven. De indruk is geba seerd op inlichtingen en gege vens. die van een aantal leden zijn ontvangen. Wanneer de om zetcijfers van alle bedryven in deze sector dezelfde ontwikke ling hebben doorgemaakt, dan heeft zich in januari een ach teruitgang in de omzet van 25 to? 30 procent voorgedaan. In Leiden zijn echter niet al le directies van horecabedrijven het eens met die mededeling. Dat bleek toen wij vanochtend een aantal directies van café restaurant-bedrijven in Leiden en omgeving vroegen naar hun mening. De mening is verdeeld. De een staat achter de zienswyze van de bond en zegt de omzetdaling sterk te kunnen merken. De btw wordt als oorzaak aangemerkt, maar ook het slechte weer en het feit dat steeds meer mensen naar de wintersport gaan. Anderen zeggen geen omzet daling te constateren. Wel is in het algemeen het cafébezoek minder, maar de omzet van de lunch is daarentegen gestegen. Diverse café- en restauranthou ders maakten de opmerking de ze periode veel te kort te vin den om een reëel ooi-deel te vel len. Wat kan je er in de win termaanden van zeggen? is de vraag van deze zakenlieden, die hun indrukken willen opschorten tot na het seizoen. Drs. Jac. J. Conings, algemeen secretaris van de Horecaf meent echter dat de daling duidelijk aan het licht is getreden in januari en het verstreken deel van februari „Mogelijk is er ver band tussen deze daling en de prijsstijging in de horecasector. Het publiek is kennelijk zeer prijsbewust geworden en prijzen lijken een peil te hebben bereikt, dat velen, althans op het ogen blik. niet meer bereid zijn te be talen". Het Horecaf-bedrijf koestert de hoop dat de achteruitgang slechts van tijdelijke aard zal zijn en spiegelt zich aan het Duitse voorbeeld. Ook daar liep door de invoering van de btw de omzet terug. Bij het bedrijf schap Horeca beschikt men nog niet over gedetailleerde gegevens over het omzetverloop. In de Tweede Kamer werd gisteren uitvoerig gediscussieerd over de ontwikkelingen in de horeca, met name na de invoe ring van de prysstop. Minister De Block maakte bij die gele genheid bekend dat de kosten van levensonderhoud in januari met drieënhalf procent zijn ge stegen. Ook het horecapersoneel heeft klachten. Na de invoering van de btw (verplicht inclusief afrekenen) bestaat het gevaar dat er minder fooi wordt be taald. Er wordt dan ook gepleit voor afschaffing van het bedie- ningsgeld. „Het huidige systeem dateert uit de tyd van de trekschuit", aldus de bond. ADVERTENTIE 3e intern, beurs voor woninginrichting 7 t/m 16 februari - ahoy' rotterdam. „droomkamers 2000" ontworpen door verner panton (denemarken) compleet ingerichte drive-in euro-woning vele noviteiten voor de inrichting van woning I in binnen- en buitenland. ruim 12000 m* woon-ideeen. dagelijks: 11-17119-22.30 - zondags 12-18 uur ADVERTENTIE A.s. zaterdagavond GROOT CARNAVALSFEEST tot 4 uur 's morgens in (ADVERTENTIE) UTRECHT «GPDI Het staats- i toezicht op de Volksgezondheid in Den Haag heeft vannacht een brief verzonden aan alle artsen, ziekenhui zen en apothekers in Nederland, waarin wordt verzocht het genees middel digoxine (tabletten van 0.25 milligram voor hartpatiënten) uit de roulatie te nemen, omdat na gebruik verdachte verschijnselen kunnen op treden. Het alarm over een eventuele ver keerde stof in dit geneesmiddel is voor het eerst geslagen in Veenen- daal. waar gebruikers van digoxine een vorm van vergiftiging ondergin gen. Protest tegen onrecht Twee le den van Italiaanse extreem-rechtse bewegingen zijn gisteren tot gevan genisstraf veroordeeld wegens twee bomaanslagen op het gebouw van de Russische handelsmissie en een be schieting met een mitrailleur van de ambtswoning van de Russische am bassadeur in Rome, vorig jaar juli De advocaat Arcangeli. die drie jaar kreeg, en Ronchetta. die tot twee jaar werd veroordeeld, zeiden de aansla gen te hebben gepleegd „uit protest tegen het in en door de Sowjet-Unie begane onrecht". LONDEN (AFP) In doorgaans welingelichte kringen in Londen acht men het waarschijnlijk, dat Engeland zich bereid heeft ver klaard wapens aan Israël te leve ren. Met name zou het gaan om Centurion-tanks. Van officiële zyde heeft men derge lijke berichten in de Arabische pers niet willen bevestigen of te genspreken, zulks met 't argument dat de regering nooit mededelin gen doet over overeenkomsten met andere landen over wapenleveran ties. Wel gaf men toe dat de Is raëlische onderminister van Defen sie, generaal Zwi Tsoer, vorige week vrijdag aan het eind van een par ticulier bezoek aan Londen een on derhoud heeft gehad met de Britse minister van Defensie, Healey. en verscheidene van diens medewer- kers. I Engeland heeft al een» eerder Cen- turion-tanks aan Israël geleverd. Het Britse leger beschikt nu over nieuwe tanks, van het type Chief- (ADVERTENTIE) morgen 250 gram van 85 voor 75 niet te geloven voor die prijst Prinses Beatrix en Prins bereiding van hun safari door het zoekcentrum van het Kenjatta- Claus brengen een particulier be- nationale wildpark van Kenia ziekenhuis en een jongenscen- zoek aan Kenia. Op de foto is het Gisteren hebben zij in de hoofd- trum bezichtigd prinselijk paar bezig met de voor- I stad Nairobi het medisch onder- Uit het Leidsch Dagblad van 12 Februari 1869. Twee personen zijn gis teren gearresteerd, als ver- dacht van diefstal van twee kolossale zwanen en ver schillende eenden op de aan- hoorigheid van het „Huis de Pauw" (Wassenaar). (Advertentie) De onder- get eekenden. Bestuurders van het voormalige Bidders- gilde, thans stedelijk aange stelde Noodigers te Begra fenissen alhier, geven bi) deze aan hunne geëerde Stadgenooten kennis, dat met den len Jan. 1869 als mede-leden zijn aangeno men: Jan Kromwijk. Jac. Gerrit Hoefhamer en Frans Capteyn. H. J. P. F. van Ewijk, Voorz. <3C6<3<SCSCKSrCS<3<3CScK»rSc*scj

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1