ras sneeuw Benfica's wapen Het echt zat ons tegen Ajax likte zijn wonden NTGOOCHELING VOOR AJAX dg duel Interland in Leiden? Portugezen dik tevreden =4 en om, 11 Er waren nog kaartjes over Verkerk ook voor Russen favoriet {PAO 13 FEBRUARI 1969 PAGINA 15 fIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LElDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD ■I Een van de vier gemiste kansen van Johan Cruijff: de voorzet van Sjaak Swart gaat (buiten bereik van Benfica-doelman Henrique voor het doel langs. STERDAM (GPD) De paradox was compleet. Het te wapen van Benfica was de sneeuw! Juist de sneeuw, ix zich tot vaste bondgenoot had gerekend, maar die op mpélende wijze tegen de noorderlingen van het koude d werd uitgespeeld. De Braziliaanse trainer-manager PortugezenOtto Gloria, had een dag eerder nog met imlach en enige nadruk gesteld, terwijl hij naar buiten n het dreigend witte landschap: „Ik heb geen gehei- Maar deed hij de waarheid dan toch geweld aan in oóiavond van het Amsterdamse stadion, in deze pool- voör Ajax? Want let wel, de kleine Gloria had ook te in gegeven: „Mijn mannen krijgen het moeilijk in de b, maar Ajax eveneens". En in alle gemoedsrust had hij overtuiging op laten volgen: Wij keren met winst naar jn terug". ter van bijna twee meter had een op vallend zelfverzekerde tred en be dwong de springerige bal met verba- zendwekkend gemak. Midenveldspeler Toni. die naast aanvoerder Coluna zou uitgroeien als dé bewegelyke balans tussen aan val en verdediging, teisterde al me teen de lat boven Gert Bals. Ajax had behalve de sneeuw nóg een belangrijke bondgenoot, althans voor de rust. De harde wind, maar de Ajacieden waren al spoedig machte loos by de wrange ervaring van het technisch raffinement van de vreem delingen op „hun" gladde piste. De Amsterdammers, in het algemeen iets forser dan de Portugese atleten, had den plotseling de grootste moeite met balcontrole, met het plaatsen en de vlotte combinatie. Zij werden in het luchtledige gedirigeerd door de rappe Benfica-meesters, die dreigend bleven aanwervelen, in hoofdzaak geleid door de sterrentrio Simoes-Eusebio- Torres. Maar als het nodig was, trok élke Portugees ten aanval en wierp elke Benfica-man zich op als .Aus- putzer" een woord waarvan Gloria overigens niet wil horen Keizer speelde als verlamd. Cruyff had zyn meesters gevonden. Groot zyn grootse vorm verbleekte en Mul ler leek plotseling elke routine vreemd. jat Ajax was. had zich zand va laten strooien door de ■gevendheid van de Portuge- zij in de Europa-Cupduels ie viermaal in de sneeuw [espeeld en driemaal hadden Benfica scheen uitsluitend sterdam te zün gekomen om de schade zo klein mo- s houden. Vandaar ook de heid van de zuiderlingen by ngi nietwaar? ontruimde, maar niettemin |e en gladde grasmat van de W BP greep de Ajacieden reeds (e minuten een wurgende UW de keel. De dure sterren Us Michels die. om niets aan 1 over te laten, zelfs de be- i hadden beschermd met laillots en feesteiyke witte enen droegen. De „kouwe ten daarentegen pakten hun iders met blote knieën en andschoenen aan. Ogenblik zonder stramme angst voor de witte substantie, et zuidwesteiyke puntje van 2D zeldzaam is. Ajax ver tot ontzetting van de toch n 60.000 doorzetters op de flanken van de onmeteiyke binnen enkele minuten te- Van de by na kille vanzelf- Iheid van het gladde zuideiy- Inatiespel. Flitsen dampende kelen mocht aan i opklinken de strydleuze [èwonnen zilvervloot, het wa- Benficaspelers die er zich rhan optrokken. De flitsende che beginzet van de immer chuldig-kalme Otto Gloria n uitwerking niet. De Ajacie- ;aten op slag hun doorwroch- inen van de overrompelings- gesmeed in de stille bossen l-Leusden. nkere Eusebio, nog steeds een zyn vorig jaar geope- inkerknie. de man die sinds- it meer aan zyn vroegere we- o zou hebben kunnen tippen, op de glibberige vlakte om rbaasde tegenstanders heen voor het eerst op sneeuw AMSTERDAM (ANP) De genen die gisteravond zonder kaartje op goed geluk naar het Olympisch stadion zyn getrok ken, hebben geen vergeefse tocht gemaakt. Hoewel de ont moeting AjaxBenfica al lang te voren was uitverkocht, waren op een steenworp afstand ervan kort voor de wedstrijd nog kaarten te koop. Op het voor verkoopadres aan de Amstel- veenseweg werden de toegangs bewijzen aan de man gebracht die ter elfder ure waren gere tourneerd. De belangstelling er voor was niet overweldigend. Dat was mede te danken aan de talloze aanbiedingen van „particuliere zyde" voor de poorten van het Olympisch stadion. Ajax wierp zich onstuimig in de slag en Danielsson schoot ogenblikkeiyk raak (12), hetgeen de vlam in de pan deed slaan Tumult Beloning Na ruim een half uur incasseerde Benfica indirect de eerste belo ning voor zyn artistieke manifestatie. Antonio Simoes dreigde het laatste obstakel voor Bals van zich af te schudden, maar Muller zette hem onreglementair de voet dwars en de zelfverzekerde Schot Davidson be sliste zonder omhaal „strafschop". Rechtsback Jacinto doofde in 't vol gende ogenblik nog meer liet ge schokte zelfvertrouwen van de thuis club (0—1). Nog geen vyf minuten later sloot Benfica de ijzeren greep rond Ajax definitief. De „overwerkte" Vasovic miste by een pass van Eusebio. het geen Torres tot gretig uithalen bracht (02). Simoes liet zich vlak voor rust ver vangen door Augusto, Nuninga had zyn plaats nadien moeten afstaan aan de Zweed Inge Danielsson, die op slag een heldenrol ging vervullen. De dreigende taal van Michels in Onder enorm tumult van de weer enigszins ontdooiende menigte schudde Ajax de angstvalligheid van zich af. Henk Groot herinnerde zich zyn dynamische vorm en de combi naties vloeiden als weleer. Benfica moest in de stellingen, Raul miste onder de druk maar het ziedende schot van Keizer verdween aan de verkeerde kant van de lat. Raul werd meteen verbannen ten gunste van Humberto 1 en Ajax scheen linea recta op mars naar geiyke stand Toen vertrok Eusebio op eenzaam avontuur, uitsluitend opererend met zyn rechterbeen. Hy forceerde een corner, zond de bal in een verrader lijke curve vlak voor doel. Bals blik te machteloos omhoog, maar Torres voorby 't doel staand niet. De „lan ge" kopte afgemeten naar invaller Augusto, wiens afwerking nog slechts kinderspel betekende (13). Ajax verviel weliswaar niet op nieuw in zyn algehele machteloos heid, maar wél uitgerekend Ajax' grote goalgetter Johan Cruijff, die fraaie kansen in de schoot kreeg ge worpen eenmaal, tweemaal en nog een derde keer maar steeds jam- meriyk faalde. De Ajacieden zullen volgende week dus met een zware belasting naar Lissabon moeten tygen. Hun enige schrale troost, die nog rest. is, dat de drie doelpunten van de bezoekende club in deze fase van het Europa- Cupduel niet dubbel tellen. Een van de gevaarlijke situaties voor het doel van Benfica, die echter geen doelpunt oplevert. Danielsson en Cruijff weten geen gebruik te maken van het feit, dat doelman Henrique al versla- M" UZHj CtlOll "h» »«VVU.. -"O- Jen. José Torres, de goalget-ae pauze miste zyn uitwerking niet. gen op de sneeuwmat ligt -:Ü A Johan Cruijff in actie als vol leerd handballer. Jacinto kijkt verbaasd toe. AMSTERDAM Laat ik be ginnen met te vertellen, dat Benfica niet onverdiend heeft gewonnen De jongens uit Lis sabon hebben een goede wed- stryd gespeeld Maar ik ben ervan overtuigd en ik zoek echt geen excuus dat het toch wel de gelukkigste ploeg is geweest die in deze wedstryd aan het langste eind heeft ge trokken. We hebben in de twee de helft op z'n minst tien kan sen gehad en er ging er maar één 'dat schot van Danielsson) van in. Hoe die andere eruit bleven is me eigeniyk nu nog een raadsel. Neem die bal van Inge Danielsson tegen de paal neem die voorzet van Swart, waaruit ik de bal door het kyken in het licht was ik hem even kwyt tegen de zykant van m'n hoofd kreeg en neem die terugspeelbal van Augusto, waar ik tussen kon komen. Nor maal komt de keeper uit zyn doel, Henrique bleef erin en had geluk. Als het 2-2 was geworden, had de wedstryd een heel an der verloop gekregen. Daarvan ben ik overtuigd. Maar in plaats daarvan werd het 13, die ene kans die Benfica na rust kreeg, was wel raak. Een kwestie van geluk Intussen zijn al de praatjes die over Benfica de ronde deden gisteravond wel even de wereld uit geholpen. De ploeg speelde prachtig gegroepeerd voetbal uit de verdediging en haar positiekiezen was gewel dig. Eusebio was eenvoudig groots. Zoals hy b.v. die vrye trap nam en dan die inzwinger waaruit het derde doelpunt ont stond. Dan liep er nog zo'n man netje rcnd dat oud genoemd werd, Coluna. Nou. Ik geloof dat wy in de eerste helft door het aanvallende spel van Benfica zyn overrompeld, we waren zenuwachtig. Wy moesten aanvallen. En het veld zacht en den weer steenhar de stukken was voor een aan vallende ploeg bijzonder moei lijk. In de tweede helft speelde by Ajax iedereen beter. Maar nogmaals: het zat allemaal te gen. Alleen al in de laatste vyf minuten kregen wij 4. 5 kansen, waarvan je dacht hoe in 's he melsnaam zyn ae eruit kunnen bly ven.Daarom ben ik niet bang voor Lissabon. Ik acht Ajax daar zeker niet kansloos. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De kans is groot dat de interlandwedstrijd van het Ne derlands amateurelftal tegen Schot land op 30 april (Koninginnedag) in Leiden zal worden gespeeld. De sec tie amateurvoetbal van de KNVB zal binnenkort een keus maken uit drie velden. Het UVS-terrein in de Kik kerpolder staat als eerste op de voordracht, gevolgd door TSC Oos terhout) en ZVV (Zaandam). Als voorbereiding op de strijd te- DEVENTER (GPD) De Russi sche schaatsploeg voor de wereld kampioenschappen in Deventer heeft als eerste zyn intrek genomen in motel Apeldoorn. Trainer-coach Bo ris Sten in vond het raadzaam da t zyn ploeg, bestaande uit Alexander Tsjekoelaev, Valery Lavroeskin, Joe- ry Malykin, Anatoly Lepeajkin en Alexander Kertejenko, enige tijd gaat acclimatiseren. Pas vandaag arriveert vanuit Da- vos de Nederlandse afvaardiging in Apeldoorn. Boris Stenin verklaarde bij rijn aankomst twee wensen voor Deven ter te hebben. In de eerste plaats hoopt hij dat er drie Russen by de eerste twaalf rijders in hert. alge meen klassement zullen eindigen. gen Schotland het eerste duel Id Anatoly Lepesjkin moet. volgens de voorronde van het Europa Cup- Stenin, voor de eerste plaats op d® toernooi voor amateur-landentearru. 500 meter zorgen. De Russische ploeg- wordt op 1 of 2 april waarschijn-1 leider toonde zich teleurgesteld over ïyk by het Rotterdamse Zwart Wit i het niet erkennen van de wereld- "28 een avondwedstrijd tegen Finland I recordtyd van 38.8, door Lepesjkin gespeeld. gereden. Er bestaat voor de Russen, die Voor het Nederlands amateurelf- in motel Apeldoorn naast de Neder- tol. dat is ingedeeld met Schotland l^ndse ploeg zullen logeren, maar en Wales, heeft bondscoach Sierr e®n favoriet: Kees Verkerk. Plooyer de beschikking over zate» - dag- en zondagspelers. Op dinsdag I Voetbal Kurt Linder,de Duits® 26 februari wordt daarom op he' trainer van de Elndhovense eredi- KNVB-sportcentrum in Zeist een visieclub PSV, heeft zyn contract dat I selectiewedstrijd gespeeld, waarvoor i op 1 juli van dit Jaar afloopt, met 28 spelers worden uitgenodigd. i twee jaar verlengd. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIHIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllliri 'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiri AMSTERDAM (GPD) Otto Glo ria, Benfica's gesoigneerde vyfti- ger, wenste een beminnelyk heer te biyven. De Portugese coach gaf na afloop van de Benfica-triomf hoffelyk glimlachend te verstaan: „AJ&x heeft vanavond pech gehad. Maar een ploeg die zoveel kansen weet te scheppen kan in staat zyn die in een volgende wedstryd te benutten. Daarom biyf ik Ajax een gevaariyke tegenstander ach ten. Het duel in Lissabon biyft voor ons moeilijk". En de uiterst opgewekte Portugese verbazingwekkende matte opt re- De opdracht leek na Danielssons ui- den van de eerste helft. De Am sterdammers likten hun wonden. De uitermate beheerst reagerende Rinus Michels ging niet verder dan„Benfica was in staat om veel meer aan de bal te zyn dan wy. Voor rust bezat het volledig het middenveld". Henk Groot tastte al dieper: „We hebben Benfica toen veel te veel laten komen. We leken inderdaad wel wat bang. We durfden gewoon te weinig echt consequent door te stoten". kleedkamer werd ook andere taal Het eerlykst oordeelde Barry Huls- vernomen. Aanvoerder Coluna, present geweest al in 53 van de 56 Europa-Cupduels die Benfica tot nu toe speelde, stipte verbaasd een van de zaken aan die by meerderen verwondering wekte: „Ik had gedacht dat Ajax Eusebio meer zou dekken. Ajax heeft een aantrekkeiyke spelopvatting. Maar ik heb het nog nooit van een elf- termate vlotte tegentreffer 'n zeer efficiënte uitvoering te verwerven. Maar aanvallend faalde Ajax zel den zo hardnekkig als in de fase waarin het Benfica in een kol kend offensief vei" terugdrong, ax creëerde toen niet alleen te weinig sluwheid in de combinaties, het bleef ook in uiterst kansrijke situaties door onmacht geteisterd, Henk Groot: „We waren te ge- laast. Echt. we leken onszelf niet meer. We speelden te veel alles of niets. En dat lukt Je tegen een ploeg als Benfica natuuriyk nooit. Die mensen hebben vaker gevoet bald". Sjaak Swart „We probeerden te veel door te drukken. Er werd te veel geforceerd. Dan kyk je ook in de Individuele momenten te wei nig uit". tal, dat een internationale topploeg wil zyn, meegemaakt dat het iemand als Eusebio maar zyn gang laat gaan" En invaller Augusto droeg meer ver bazing aan: „Waarom was Ajax voor rust zo onzeker? Het speelde nog wel op Hollandse sneeuw. Maar het was doodsbang voor ons. Waar om was deze ploeg, die veel beter kan, in de eerste helft zo bevreesd voor ons?" hoff over de periode waarin het als door een reputatie gebiologeerde Ajax aan zichzelf twyfelde. Huls- hoff: „Die jongens joegen meteen al erg veel op de bal. Voor ons was het zaak om combinaties te maken. Vooral om daardoor in je ritme te komen. En dat moest voor al weer omdat we in het begin Keizer „Na rust hadden we wat zenuwachtig waren. Maar Ben- j kunnen winnen. Maar we speelden fica was gewoon teveel aan de bal. een soort georganiseerd paniek- 1 Dat maakte ons nog onzekerder. I voetbal". Normaal duurt de periode waarin 1 Zo bleef Ajax een uiterst onzeker we in ons spel moeten komen vyf strijdende equipe. Wat in de twee minuten. Nu was het byna een de helft niet alleen voor de aanval Mat In het Benfica-gezelschap giste men nauwelijks naar het antwoord. Maar ook Ajax wenste slechts na veel aandringen in te gaan op het half uur" Gok na die lange aanloop bleef Ajax defensief uiterst onzeker te werk gaan. Rinus Michels: „Er werden in de verdediging inderdaad grote fouten gemaakt. Door blunders kwamen we met 20 achter. In de rust heb lk alleen maai- dit te gen de Jongens gezegd: er zitten 60.000 mensen naar ons te kyken We staan met 2—0 achter, dat ls een onmogehjke situatie, we gaan nu allee of niets spelen". gold. Gert Bals (.Deze uitslag 'erbaasde me niet. Benfica is im- deze overtuiging: „Op een sneeuw veld als vanavond wint de geluk kigste ploeg". Een redenering waartegen zeer veel in te brengen was. Wat by Ajax dan ook ge beurde. Rinus Michels over een van de merk waardige aspecten van het duel. die tegeiykertyd de algemene be wondering voor Benfica bevatte: „De Portugezen kwamen op dit moeiiyke veld gemakkelijker uit de voeten dan myn jongens. Wat zy onder deze omstandigheden presteerden, was voortreffeiyk. Het was daarom heel duidelijk dat ze technisch meer in hun mars hebben dan Ajax. Omdat zoiets op zo'n veld eerder tot uiting komt, had Benfica al een voorsprong". Ajax mocht de deceptie echter zeker niet alleen aan de kwaliteiten van Benfica toeschrUven. Eusebio, na afloop tien minuten onbeweegiyk onder twee handdoeken uitblazend: ..Ajax is een goede ploeg. Maar het viel my toch tegen. Een top ploeg mag toch niet zulke grove fouten maken Een elftal dat ver dedigend te slordig ls en aanval lend kansen mist. heeft geen ex cuses." mers een enorme ploeg") over Eusebio dan ook „Natuuriyk komen voor Ajax funeste derde Benfica- I wy in de volgende ronde. Wat ls doelpunt: „Die corner van Eusebio dat nou voor een vraag..." draalde langs me heen. Ik kon er De diplomatieke Michels: „we heb niet by. Maar Torres had die bal ben pas verloren als de tweed® natuuriyk nooit voor de goal mo- wedstryd gespeeld ls". gen koppen. Maar zulke fouten Piet Keizer vertolkte de algemene werden er vanavond wel meer ge- stemming in het Ajax-gezelschap maakt..." beter: „We hebben een kans ki In het neerslachtig gestemde Ajax- Lissabon. Maar natuuriyk wel een I kamp behield alleen Bennie Muller hele kleine".

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 15