Proces tegen Hans van Z. begonnen Breuk dreigt in regering van Israël aven-cao akkoord MEER SN Topgesprek financiële experts in Nederland \og deze tonier oar keer- )elasting unster grijpt let in HEER OTND Soeharto onwel „Paus een tragische gevangene Hulp aan ontwikkelingslanden (9ud teuwo kpgericht 1 maart 1860 DINSDAG 11 FEBRUARI 1969 No. 32711 EIDSCH DAGBLAD ■ecteur: E. A E van Dishoeck jfdredacteurDrs: J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14.10 per kwartaal (postabonnementen f 16.50), f4,70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie; 25041; Redactie: 21507 rNHEM (GPD) Minister [ker van Verkeer en Water- tt overweegt een belasting in roeren om te parkeren op de nbare weg. Dit geldt voor hen, geen parkeergelegenheid bij woning hebben. Dit vertelde D. Spaargaren, directeur van eentewerken te Arnhem, tij- een informele raadsvergade- die gisteravond werd gehou- de opening van de RAI te Am- frdam donderdag zal minister hut, die zijn collega Bakker ver- ngt, hierover meer mededelingen en. Waarschijnlijk wordt de juwe belasting nog deze zomer n kracht, icstaat nog geen uitgewerkte re ling voor de nieuwe wet. Di sis hiervan is. dat zij, die hun to parkeren op de openbare weg. vergoeding geven voor de hoge resteringen voor het aanleggen onderhouden van wegen, paarsraren kon niet meedelen of belasting ook geldt voor hen. met de auto naar hun werk in en dan hun wagen parkeren de openbare weg. Hij was niet de hoogte van de finesses. Er |ken in ons land nogal veel irstanders te zijn, die al jaren eden hebben verkondigd, dat soort tegenprestatie reohtvaar- Is voor de grote bedragen, die overheid investeert in de we- lbouw en het onderhoud daar- (Van onze correspondent) X HAAG (GPD) —Minister ink (Sociale Zaken) heeft be de Haven-cao, waarin een tijging; van 7 pet. voorkomt niet bindend te verklaren. Dat is resultaat van een gesprek tus- le bewindsman en de partijen, kken bij het nieuwe contract de havens, dat vanmorgen svond. zag er de laatste weken naar at er gevaar dreigde voor de Q-caovooral nadat minister ink de goedkeuringstermijn dit contract met drie weken terlengd en advies aan de loon- eke adviescommissie had ge- bewindsman was vooral be- voor de loonstijging van 7 pet. t contract, dat mogelijk rich- ivend zou zijn voor andere, nog nieuwen cao's. nadere toelichting op het be- van de minister niet in te grij- n de Haven-cao werd niet ge- (Van een onzer verslaggevers' NOORDWIJK De Ameri kaanse astronaut kolonel Frank Borman (tweede van rechts) heeft vanmorgen een bliksem - bezoek van zeventien minutf-n gebracht aan het Europese cen trum voor ruimtevaartontwikke ling ESTEC in Noordwijk. De commandant van de Apollo 8, om kwart over acht door ES- TEC-directeur prof. W. Kleen in Den Haag bij hotel Des Indes afgehaald, arriveerde om dertien minuten vóór negen in het be sneeuwde, door de m»st ver scholen complex aan de duin rand en stapte vier minuten over negen met zyn .gevolg' weer in de limousines. Vier mi nuten te laat overigens, want Borman moest volgens schema om half tien op Schiphol nog een laatste persconferentie ge- ven voor zijn vliegtuig naar Bonn (tegen half elf) vertrok, j Het bliksembezoek van Frank Borman, die bij zijn aankomst niet alleen door ESRO-directeur prof. Bondi was verwelkomd. I maar ook door Noordwijks bur- J gemeester mr, J. M. Bonnike en diens echtgenote, had een I stormachtig karakter. Onder .spervuur' van een legertje fo- j! tografen en filmers zette de zieke astronaut, door de spe ciaal meegereisde arts captain Jacobs met pillen en een injec tie op de been gehouden, zijn handtekening in het gastenboek om vervolgens een wat chaoti sche .triomftocht' door de rui me wandelgang te maken. In de corridor had zich een groot gedeelte van het personeel, ge wapend met fototoestellen, ver zameld. Aan het einde van de bijna driehonderd meter lange wan delgang bood Borman, die in een zijvleugel van het complex ook nog even de ontwerpprojec ten van de drie Europese kunst manen in ogenschouw had ge nomen, ESTEC-directeur prof Kleen een zelfgemaakte kleu renfoto van de aarde met de maan aan. Door de achteruit gang .vluchtte' de in een licht blauw pak gestoken Amerikaan vervolgens de gereedstaande limousines in. Vier minuten te laat. (Zie ook pag. 7 O TEL AVIV (AP) In de Israëlische coalitie-regering is on- i enigheid ontstaan over een verklaring van premier Esjkol dat Israël niet de bevolkte gebieden van Jordanië wil behouden j welke het bij de juni-oorlog van 1967 heeft veroverd. Noodtoestand in V.S. rug van hoge druk die in de open nacht met opklaringen erde, gaf plaatselijk boven de tzige sneeuw een scherpe tem- uurdaling. Oj) de vliegvelden rdam en Eelde werd 11 graden femetcn. Vlissingen kwam met smpcratuur niet lager dan om fiespunt. Diddels is tussen IJsland en Hand een actieve depressie tot Bilt verwacht van heden- tot dagavond: veel bewolking met taielijk in het westen van het tijdelijk si eeuw of ijzel. Over- M matige wind in hoofdzaak zuidelijke richtingen. Lichte temperaturen om het vries- (Opgemaakt te 12.40 uur) 12 FEBRUARI 1969 op: 801 uur; onder: 17.47 uur op: 5.33 uur; onder: 11.55 uur Water in Katwijk: 10.38 en 23.30 laagwater: 6.01 er 18.53 uur Qtumner bestaat uit 16 pagina's ontwikkeling gekomen, die morgen de Noordzee zal bereiken met een toenemende wind en opnieuw sneeuwbuien. Een verwachting die de spelers en aanhang van Benfica bepaald niet als muziek in de oren zal klinken Vooral door de morgen te verwach ten sneeuwbuien zal het moeilijk worden het veld geheel sneeuwvrij te houden. v.s. Het leven in het oostelijk deel van de Verenigde Staten is de afgelopen dagen totaal ontwricht door de zware sneeuwval die een etmaal aan hield In New Vork bleven alle scho len. honderden bedrijven en kanto ren en de beurs gesloter. Burgemees ter Lindsay heeft de noodtoestand afgekondigd. Ook het internationale vliegveld- Kennedy kon niet worden gebruikt. Ongeveer 6000 gestrande reizigers moesten de nacht in dekens gehuld in de wachtlokalen doorbrengen waar al spoedig alle etens- en drink waren waren uitverkocht. De hulp vap helicopters werd ingeroepen voor het afwerpen van voedsel voor de wachtenden die in twaalf uur hele maal niets hactden gehad. Ondertussen zijn plannen bekend geworden over een reeks nieuwe Joodse nederzettingen in de op Egypte, Syrië en Jordanië verover de gebieden. In de vroegere Syrische hoog vlakte van Golan zullen 22 dor pen en één grotere plaats worden gevestigd. Verder bestaan er plannen om vier coöperatieve dorpen te vestigen in het noorden van de woestijn van Sinaï en vier buitenposten zullen worden opgericht in de bezette valei van de Jordaan. in een vraaggesprek met het Ame rikaanse weekblad „Newsweek" heeft Esjkol verklaard dat Israël geen be woonde gebieden op de westelijke oe ver van de Jordaan wenst. Een com mentaar voor de Israëlische radio zei dat deze uitspraak heeft geleid tot „de grootste crisis waarvoor de coali tie van nationale eenheid staat sinds de zesdaagse oorlog". De rechtse vrije centrumpartij heeft een motie van wantrouwen tegen Esjkol ingediend welke gisteren in de Knesset (parlement) zal worden be sproken. De grootste bedreiging komt echter van de rechtse Gachal partij welke op de steun van ongeveer een kwart van de kiezers kan rekenen. De minister zonder portefeuille. Be- gein hoofd van de Gachal, eiste in het kabinet te weten of het citaat juist was en op welk regeringsbesluit dit steunde. I Het kabinet van de minister-pre sident heeft een verklaring uitgege ven waarin gezegd wordt dat het ci taat niet voorkwam in de uitwerking I van het interview welke voor de pu blicatie aan Esjkol is voorgelegd. De verklaring spreekt echter niet tegen dat Esjkol de opmerking heeft ge maakt. I Er wordt ernstig rekening mee ge- I houden dat de Gachal zich uit de coalitie zal terugtrekken. Of- j schoon dit niet de val van de rege- J ring zou betekenen, zou het wel een j ernstige slag zijn voor het streven naar nationale eenheid. Protesten De Israëlische politie heeft giste ren met de wapenstok een einde ge maakt aan demonstraties van Arabi sche jongelui in het voormalige Jor daanse deel van Jeruzalem en m Na bloes, dat eveneens in het door Is raël bezette deel van Jordanië ligt. In totaal werden 24 arrestaties ver richt. In Nabloes duurt een algemene staking tegen de Israëlische bezetting voort. In Toel Karem werd een der gelijk .stakingsparool slechts gedeel telijk opgevolgd. In Jeruzalem werden maandag veertien Arabische studenten tot boe tes of gevangenisstraffen van een tot drie maanden veroordeeld, om dat zij" de dag tevoren in Ramallah of El Birra de orde hadden ver stoord. UTRECHT (GPD, ANP) In het Utrechtse paleis van jrst:t?e is vanmorgen een begin gemaakt met het monsterproces tegra de meervoudige moordenaar Ha v Z. Even na tien uur werd de r- dachte, gekleed in een grijs pak met streepjes, door twee parket wachters de stampvolle zaal bin nengebracht. Hij knipoogde naar een van de getuigen en nam rus tig zijn plaats in op de beklaag denbank. Even later lu'.ct°rde h>i onbswo-en n-"r de gruwelükp opsomming van zijn gewelddaden 'n de dagvaarding voorgelezen door de offic er van Jus titie, mr. A. Somerwil. Hij wekte de Indruk opnieuw genoegen te beleven aan zijn misdrijven. Ruim een uur na het begin van de zitting kwam de moord im de IJsclubdwarsstraat op Ellv Hagers aan de beurt. Foto's werden getoond in welk hoekpand de toen 26-jarige lerares om het leven kwam op 23 lull 1964 Hans van Z. kwam voor het eerst nan het woord bij het onderzoek naar een transistorradio uit de ka mer van Elly Hagers. Hij heeft in zijn „vage dromen" over deze radio gesproken, maar zei ter zitting dat alleen de knoppen van het toestel hem bekend voorkomen. De president toonde hem vervol gens twee brillen van het slachtoffer en vroeg of hij er een van herkende. ..Hij doet me er aan denken", zei hij, ..maar het zou ook de uwe geweest kunnen zijn", wijzend naar de bril van de president. De manchetknoop, die in het bed van Elly Hagers werd gevonden, werd door Haas v. Z. niet als de zijne herkend. Hij erkende wel dat de mogelijkheid bestaat dat het. zijn eigendom is geweest. „Ik kan het me echt niet herinneren, welke man chetknopen ik mijn leven allemaal gedragen heb, was het commentaar van Hans van Z. (Van onze correspondent) DJAKARTA (GPD) President Soeharto is vanochtend tijdens een bijeenkomst van zijn economische raad onwel geworden. Vijf doktoren I onder leiding van de minister voor gezondheid Siwabessv hebben de j president direct onderzocht. Volgens I minister Siwabessy is de president oververmoeid en dient hij enkele da- gen rust te nemen. Na het onderzoek j werd de vergadering niettemin in aanwezigheid van de president voort- 1 gezet. Voor een exclusief interview, dat onze reisredacteur Henk Kolb gisteren met de Indonesische pre sident had zie pagina 2. i Sprekend tot de hoofdagent H. J. van de Driessche zei de president: .TT hebt na ontdekking van het mis drijf gezocht naar mensen die con tact hadden met Elly Hagers. Is er bekend geworden wie de twee ge huwde mannen waren die zij ken de?" Getuige Driessche antwoordde ontkennend. Uit de verklaring van een buur vrouw kwam vast te staan dat Elly Hagers vermoedelijk rond twee uur half drie in die nacht is gedood „Ik werd wakker van een vreselijk gegil. Het leek wel of er met stoelen werd gegooid". Het broodmes waarmee Elly Hagers werd gedood kwam ook ter tafel. De president toonde het voorwerp aan de getuige dr. B. Makking die samen met dr. Voortman het sectierapport, opstelde. Volgens dr. Makking moet een luchtembolie de dood hebben veroorzaakt. (Zie verder pagina 7). Vanochtend is men in het Olympisch Stadion begonnen met het sneeuiovrij maken van het I voetbalveld. Een geleende sneeuw- blazer van de Jaap Eden-kunst ijsbaan beioees hierbij goede dien sten. Maar het weerbericht maakt het desondanks ivaarschijnlijk dat AjaxBenfica morgenavond I op enige sneeuw ivordt gespeeld. MOTIF NFMSSEN AANGENOMEN DEN HAAG (ANP) De Tweede Kamer heeft vanmiddag bij hoof delijke stemming met 126 stemmen voor en vier stemmen tegen een mo tie van de heer Nelissen (KVPi aan genomen betreffende het ongedaan maken van de investeringsaftrek ten aanzien van de stimulerings- en herstructureringsgebiedenBij de be handeling van deze motie hadden zcwel minister Witteveen (Finan ciën) als minister De Block (Eco nomische Zaken) aanvaarding van de motie ontraden. Geschiedschrijving Hr. L. de Jong verdient een bij. zonder compliment voor het eerste deel van zijn standaard werk over Nederland in oorlogs tijd. De schrijver heeft zich alle moeite gegeven om uit de over vloed van materiaal een zo ver antwoord mogelijk beeld samen te stellen en met belangstelling mogen de volgende delen worden verwacht. Het verschijnen van dit boek brengt ons op het hoofdstuk van de officiële geschiedschrijving. Het verdient wellicht aanbeveling dat er in Nederland een instituut komt dat zich bezig gaat houden met de geschiedschrijving van het jongste verleden. Die be hoefte is de afgelopen maand ge bleken met het oog op de na-oor- logse politiek ten opzichte van Indonesië en er zijn tal van as pecten van ons naoorlogse verle den op te noemen, die eveneens om doorlichting en perspectief vragen. Wij zouden ons kunnen voor stellen dat het rijk hiervoor een instituut opricht met onafhanke lijke deskundigen. Gezien ons tijdsbestel zouden dat niet alleen historici behoeven te zijn, maar ook zouden bijvoorbeeld juristen, economen, sociologen en psycho logen kunnen worden ingescha keld. Het standaardwerk van dr. De Jong. dat in feite een succes is voor het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie, maakt een proef met een nieuw op te richten wetenschappelijk instituut zeker de moeite waard. AMSTERDAM (GPD) De Am sterdamse studentenpastores J. van Kilsdonk. H. Oosterhuis, T. v.d. Stap en J Vrijburg zeggen in een open brief, die aan alle Nederland se bisschoppen zal worden toegezon den, dat de bisschoppen zich meer laten leiden door de autoriteiten in Rome, dan door de inspiratie van onder af. Over de Paus zeggen de vier pas tores: „Wfj willen van harte gelo ven in een bisschop van Rome, die de eerste is onder de broeders, aan gesteld om hen te bevestigen in het geloof. Maar wie wfj horen is een man, die in een voor ons onverstaan bare taal en vanuit een voor ons on verklaarbare angst steeds meer dis kwalificeert wat onder r.-katholie- ken en christenen in Nederland als zinvolle en heilzame vernieuwing wordt ervaren. Wat wij zien is een tragische gevangene van een curiaal systeem, een prelatenclan, een hof houding". De verklaring eindigt met een be roep op bisschop Zwartkruis om do vormen te doorbreken waarin de kerk zichzelf tot een gevangene heeft gemaakt. Door deze verbreking zou de bisschop zijn ambt kunnen gaan opvatten in de zin zoals de studen ten-pastores dit als het meest zin vol beschouwen. DEN HAAG (GPD) In het Am- sterdamse Amstelhotel zal van 16 tot 20 februari een groep financiële deskundigen uit rijke en arme lan den samen met vertegenwoordigers van internationale organisaties be raadslagen over het probleem van investeringen in ontwikkelingslan den. De bijeenkomst, die het karakter van een „conclaaf" zal hebben, staat onder auspiciën van de Ver enigde Naties, terwijl de Nederland se regering als gastvrouwe optreedt. Het is de eerste bijeenkomst van dit soort. Onder de vertegenwoordigers der ontwikkelingslanden bevindt zich de bekende Keniase minister van Eco nomische Zaken Tom Mboya. Het Amerikaanse zakenleven wordt ver tegenwoordigd door David Rockefel ler. president van de Chase Manhat tan Bank in New York, het Neder landse door Unilever-directeur prof. P Kuin. Als bijzondere adviseurs treden onder anderen op de Nederlanders prof dr. J Tinbergen en mr. D. U. Stikker. De Unctad VN-confprentie voor handel en ontwikkeling) wordt vertegenwoordigd door zijn secreta ris-generaal Raul Prebisch. Centraa. staat 'tijdens de onder handelingen de vraag hoe de stroom van particulier kapitaal naar de ont wikkelingslanden kan worden bevor derd. Uit het Leidsch Dagblad van 10 Februari 1869: Al de brievenbussen te 's Hage zijn thans ook inge- i richt voor het daarin wer- pen van gefrankeerde ge- drukte stukken. De openstel- line, voor het publiek zal spoedig plaats hebben. (Advertentie) De Hoofd onderwijzeres G. A. van Bij- leveltgeb. Meylan, bericht dat de voorgenomen Cursus 6 ir de Engelse Taal en Let terkunde ten haren huize eenen aanvang zal nemen op Woensdag, den I7den de zer maand, ten één ure. Adres Langebrug, wijk 4 no 387 (thans no 20).

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1