Conflict tussen Witte veen en AR Snel onderzoek naar sterfte van roofvogels Akkoord over c.a.o. bij N.S. Voor hetzelfde geld CAFÉ llfMF „Er is nog teveel geheim" PIERROT 1.75 belastingverlaging nog deze zomer in Kamer ^Ao&c/l Prof. mr.Van Wf Vakmanschap is meesterschap Pijnlijke grap.. MINISTER BAKKER GAAT PRATEN MET VERKEERSLEIDERS AUTOPED MET HULPMOTOR rookt u 20 geurige Café Crème sigaartjes. HENRI WINTERMANS Minder democratisch Kolossaal verschil y* '«>6- Eerste revolutie Ge< Gefrustreerd JIJDAG 7 FEBRUARI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 ADVERTENTIE (Van onze parlementaire redactie) SN HAAG (GPD) Het sluimerende meningsverschil tus- ninister Witteveen (Financiën) en de Anti-Revolutionaire ie over de voorgenomen belastingverlagingen op 1 januari n 1 januari '71 is gisteren in de Tweede Kamer openlijk de dag getreden. ergernis van de Anti-Revolu- dre fractievoorzitter Biesheuvel gde minister Witteveen dat de incturele inpassing van de ver zond er moeilijkheden zal kun- verlopen. anti-revolutionairen, zo bleek en geprikkelde interruptie van Biesheuvel, vinden het nog veel oeg voor deze bewering. Zij zijn mening dat het debat hierover •voerd kan worden als de be- ig-1970 op tafel ligt. conflict tussen de minister en ntl-Revolutionaire fractievoor- ontstond toen minister Witte- uiteenzette hoe hy het beste- leffect van de verlaging van 900 en dacht af te zwakken, de visie van de bewindsman zou netto bestedingseffect slechts niljoen zijn, omdat voor en op auari 1970 de accijnzen en de met totaal 500 miljoen om- zullen gaan. De verhoging van ccijnzen (250 miljoen), die ver houdt met een verhoogde de- euitgave, gaat in op 1 juli van aar. verhoging van de b.t.w. (in- ADVERTENTIE Bierkenners vragen gangsdatum 1 januari 1970, bedrag 250 miljoen) houdt verband met de optrekking van de belastingvrije voet, die begin van dit jaar is in gegaan. Het resterende bestedingseffect 400 miljoen zou over twee jaar kunnen worden verdeeld: 200 miljoen op 1 januari 1970 en 200 miljoen een jaar later. „Dat staat niet in de brief van de regeling aan de kamer", inter rumpeerde mr. Biesheuvel. „Ik neem aan dat het een opvatting is waai het kabinet nog niet over heeft be- slest. Ik heb de opvatting van de minister wel gelezen in interviews, maar ik neem aan, dat het een per soonlijke mening is. Wij als kame: moeten er op een geëigend tijdstip over praten niet zo lang van tevo ren als wij nu doen Mr. Biesheuvel bedoelde dat hier over pas beslist moet worden als de begroting 1970 bij de Tweede Kamer ls ingediend. Of reële beslissingen dan nog genomen kunnen worden, is de vraag. Op interrupties van de socialistische fractievoorzitter Den APELDOORN (ANP) Toen een 16-jarige pompbediende M., iverkzaam in een garage in Apeldoorn, 's avonds ach ter zich een man hoorde schreeuwen: „Je geld of je leven", bedacht hij zich geen moment. Hij pakte onmiddellijk een zware stok en sloeg de in dringer daarmee zo hard op het hoofd, dat deze ernstig werd gewond. Vervolgens pakte de jongeman de in dringer beet en sleurde hem naar de garage, waar perso neel verbijsterd dit toneel gade sloeg. Het personeel had alle moeite om de jongeman dui delijk te maken, dat de ge wonde man een klant ivas, die was binnen komen lopen om een gerepareerde band op te halen. Toen de man niemand in de garage had aangetroffen, ivas hij naar het pompstation gegaan en daar besloot hij om de pompbediende maar eens flink te laten schrik ken ARNHEM (GPD» Op het ogenblik sterven er in massale aantallen roofvogels in Neder- land. Een commissie van des kundigen. waarin om. het ITBON (Instituut voor Toege past Biologisch Onderzoek in de Natuur) is vertegenwoordigd, stelt een spoedonderzoek in naar de oorzaken van deze roof vogelsterfte. De onderzoekers vermoeden dat giftige bestrijdingsmiddelen die in het najaar in de land bouw worden gebruikt, het kwaad veroorzaken. De roofvo- gelsterfte is in het najaar van 1968 begonnen en gaat nog steeds door. Er zijn in het land zeventig dode vogels gevonden, waarvan 75 procent in de provincie Zee land. „Gezien de slechte stand van de roofvogels en het gerin ge aantal dode vogels dat altijd wordt gevonden, is dat een massaal aantal," aldus drs. J. H. Koeman, de secretaris van de Werkgroep vogels en zoog dieren van de commissie TNO inzake de nevenwerkingen van bestr ij dingsmiddelen Hij is medewerker aan het Instituut voor Veterinaire Far macologie en Toxicologie van de Rijksuniversiteit te Utrecht. De dode vogels die zijn aan getroffen, zijn vooral: buizerds, torenvalken, sperwers en uilen. By één van deze dode vogels is ln de organen parathion ont dekt. Waarschijnlijk zijn de an dere voor de vogels gevaarlijke stoffen aldrin, dieldrin, hepta- chloor. Deze stoffen zijn bij de voor- jaarsinzaai in de landbouw ver boden, maar zijn tot nog toe wel toegestaan bij de najaarsin- zaai Meestal zyn roofvogels in het najaar voor hun voedsel niet aangewezen op zaden van agra rische gronden. Er zyn dan ge noeg natuurprodukten. Het kan zijn dat deze keer de late inzaai in de landbouw een rol heeft ge speeld. Wanneer dat blykt zal er van natuurwetenschappelijke zijde geprobeerd worden een verbod te laten instellen voor deze be strijdingsmiddelen, dat ook bij de najaarsinzaai van kracht zal zijn. Bij de eerste resultaten van het spoedonderzoek springt het in het oog dat de meeste dode roofvogels uit gebieden komen, waar wintertarwe wordt ver bouwd. Het verschijnsel van de roof- vogelsterfte is het eerst door leden van de Zeeuwse vogel wacht gesignaleerd. Vanuit Zeeland is toen alarm geslagen. Op het ogenblik tracht de com missie van onderzoek ook te we ten te komen of er duiven door bijzondere oorzaken zijn dood gegaan. Omdat deze vogels ook veel zaad eten kan dat goede aanknopingspunten opleveren by het onderzoek. Uyl, die de woordentwist met nauw verholen leedvermaak had aange hoord, antwoordde minister Witte veen. dat het voorstel voor de ver laging nog voor de zomer by het parlement wordt ingediend en dat het kabinet dan zijn oordeel over de conjuncturele inpassing al gevormd heeft. Volgens minister Witteveen heeft de belastingverlaging zo veel priori teit, dat het al of niet doorgaan niet mag afhangen van de manier waarop de conjuncturele gevolgen moeten worden verwerkt. Het is ee nafspraak die gemaakt is by de formatie, zo zei de minister met enige nadruk. Minister Witteveen probeerde het politieke effect van zijn woorden1 later te verzwakken door te betogen dat hy alleen maai- een voordeel had I willen noemen. Misschien kan ér ln het wetsontwerp enige ruimte wor den gelaten voor de manier van in passing, zei hij. De botsing tussen de minister en de AR-fractie was het voornaamste feit uit het overigens langdradige debat dat de kamer gisteren voerde over de regeringspolitiek op het ge bied van de lonen, prijzen en de be lastingen. Wat de regering zou doen met de motie-Nelissen. waarin wordt voor gesteld de investeringsaftrek te handhaven voor de stimuleringsge bieden. is nog steeds niet duidelijk Minister Witteveen zei gisteravond dat de motie zou leiden tot onjuistte fiscale verschillen. Hij vond de bezwaren bijzonder ernstig en zei dat hij aanvaarding van de motie bijzonder ernstig wilde BIESHEUVEL ontraden. Meer wilde de bewindf- man niet zeggen, omdat het kabinet i zich nog niet over de motie heeft be- j raden. De motie, die gesteund wordt door bijna de gehele kamer, komt i volgende week dinsdag in stemming, i UTRECHT (ANP) Er is een nieuwe c.a.o. voor de Spoorwegen. Een commissie waarin vertegen woordigers van de directie van de Spoorwegen en van de vakbonden overleg hebben gevoerd over een nieuwe c.a.o. voor het NS-perso- neel. heeft overeenstemming be reikt over een c.a.o. voor drie jaar (1 januari 196931 december 1971). In deze periode zullen de loon maatregelen die de overheid voor haar personeel treft maatgevend zyn voor de loonmaatregelen bij N.S., maar binnen dit kader zal N.S. wel een eigen beleid blijven voeren. Alleen de vertegenwoordiger van de Federatieve Spoorwegvakvereni ging die pas in de oommissie werd opgenomen na de officiële erkenning van de F.S.V., toen de onderhande lingen al in een vrij ver gevorderd stadium verkeerden, meende dat de geldigheidsduur van de c.a.o. op één jaar moet worden gesteld. De per 1 januari 1969 voorlopig toegekende loonsverhogingen van 1,19 procent op basis van de nacal culatie 1968 en van 5 procent op ba sis van het loonbeleid 1969. zullen in de nieuwe c.a.o. worden verwerkt. In de basis voor de berekening van de vakantiebijslag zal 14 procent prestatiebeloning worden opgenomen. Voor personeel van 23 jaar en ouder bedraagt de minimum vakantiebij slag f 600.Voor de komende jaren is dit minimum welvaartsvastVer der is afgesproken, dat de 14 pro cent prestatiebeloning ook zal wor den opgenomen ln de basis voor de berekeningen van de gebruikelijke d ecemberu itkering Het aantal verlofdagen wordt voor verschillende groepen personeel, on der meer afhankelijk van de leeftijd, uitgebreid. Verder krijgt iemand die trouwt voortaan vier inplaats van twee dagen vrij. Andere verbeteringen in de secun daire sfeer waarvan de datum van mgang nog niet is vastgesteld zijn uitbreiding van het aantal dienst uren op zaterdag waarvoor de ho gere bijslag voor onregelmatige dienst wordt toegekend, verhoging van de vergoeding voor werk buiten de gebruikelijke diensttijden, een ver hoging van de bijslag voor overuren, ren aanpassing van de bedragen voor het dienstdoen ln een hogere taak groep en verhoging van de toelage voor de bedien.ng van een locomo tor of het dienstdoen als chauffeur. De resultaten van het overleg moe ten nog worden goedgekeurd door de directie van de Nederlandse Spoor wegen en door de vakverenigingen. De vier vakbonden (NBV, KBV. PCB en FSV» zullen het akkoord eind deze maand aan hun ledenver gadering voorleggen. Bij Philips is gisteren overeen stemming bereikt met de vakbonden ever de uitbetaling van een duurte- foeslag. Binnen de 3-jarige c.a.o., die geldt tot 1971 ontvangen de werk nemers vanaf 1 januari jl. een toe slag van anderhalf procent Besloten is deze toeslag per 1 juli te verhogen tot tweeenhalf procent. Voor de werknemers van 23 jaar en ouder en voor de gehuwden en kost winners beneden de 23 jaar, geldt daarbij een minimum van 25 gulden per maand. Ook in de zuivelindustrie zal een duurtetoeslag worden betaald. De kerncommissie voor de zuivelindus trie heeft alle zuivelondernemingen geadviseerd aan alle werknemers van 23 jaar en ouder voor de maanden januari, februari en maart een duur tetoeslag te betalen van 25 gulden per maand. DEN HAAG <GPD> Minister Bakker van Verkeer en Waterstaat zal het conflict met het bestuur van het verkeersleidersgilde op Schiphol persoonlijk gaan uitpraten. In antwoord op vragen van het kamerlid ir. S. A. Posthumus, an'- woordde hy gistermiddag in de Tweede Kamer, dat de onenigheid j die er tussen hem en de verkeers leiders is gerezen naar aanleiding van zyn uitlatingen omtrent de ver keerde start op Schiphol mogelijk het gevolg zijn van een tekortkoming in de interne communicatie. De minister zei er graag toe te zullen bijdragen dat het misverstand uit de weg wordt geruimd, mits de verkeersleiders zullen inzien dat zij hun verweer tegen de ministeriële uitspraak op onvoldoende gronden in de publiciteit hebben gebracht De minister zei in zyn eerste reac tie slechts een zeer voorlopig oor deel te hebben uitgesproken, waarbij de tendens dat de schuld waar schijnlijk bij de vliegers moet wor den gezocht, duidelijk naar voren komt. aar zyn mening hadden de ver keersleiders daaruit kunnen conclu deren dat hij de schuld niet bij lien zocht. ROTTERDAM 'GPD'—De Rotterdamse politie heeft bij een 13-jarig Rotterdams scholiertje een autoped in beslag genomen waarop een hulpmotor ivas gemonteerd. Het kereltje reed erop met ingeschakelde motor. Omdat hij nog te jcng was. er geen bescheiden voor dit „rijwiel" aanioezig waren en omdat er geen verzekering was afge sloten, wc~d het voertuig in beslag genomen. ware grootte) Fijne geselecteerde tabak, verwerkt tot slanke, gave, geurige sigaartjes. Café Crème, van Henri Wintermans. Twintig van die geurige sigaartjes gaan er in een elegant aanbied-blikje. 't Is maar hoe u uw rook-geld besteden wilt 20 voor ADVERTENTIE model Fontainebleau fn Hardpleet WMF HardplM, JUWELIER - HORLOGER Maarsmanssteeg 21 Tel. 26778 Leiden ROTTERDAM (GPD) „Het kan nuttig zijn de gebeurtenissen in Indo nesië op te rakelen. Heel nuttig. Ik maak er echter één restrictie bij. Het moet niet de bedoeling zijn om hierdoor bepaalde individuen verwijten te maken. Men moet niet vergeten dat het in die tijd de collectieve politieke overtuiging was dat je alles stil moest houden. Het kernpunt ie, dat bel&ngryke politieke beslissingen niet in het openbaar genomen werden". Deze mening is afkomstig van prof. mr. H. Th. J. F. van Maarseveen (42), de zoon van de minister die indertijd een onderzoek liet instellen naar wat in de politiële acties voorviel. Prof. Van Maarseveen hield vorige week zyn inauguratie als hoogleraar in het staats- en bestuursrecht aan de Nederlandse Economi sche Hogeschool in Rotterdam. De inaugurele rede over .De heerschappij van de ministerraad" kreeg van de hoogleraar het motto mee: „In memoriom patris". In her innering aan mijn vader. Hij neemt de zaken weinig geëmotioneerd waar. Hij zegt over het gebrek aan openbaarheid in ons staatsstelsel „Je neemt waar dat een bepaalde kolom scheef j zit. Dat is geen politieke stellingname". In de discussie over de overheidsvoorlich ting is de stelling geponeerd dat alles wat niet expliciet geheim is. openbaar dient te zijn Prof. Van Maarseveen zegt: .Dat is een leuke uitspraak, maar je moet je eerst afvragen wat „expliciet geheim" is. Wy zijn op het ogenblik zelfs minder de mocratisch dan in de vorige eeuw. De vorige eeuw waren de adviezen van de Raad van State openbaar, in deze eeuw niet meer". De nieuwe hoogleraar zegt dat in de Ver enigde Staten op het punt van de openbaar heid veel meer mogelijk is dan in west-Europa „Men is daar de mening toegedaan dat het behoorlijk en nuttig is dat alles in de open baarheid komt. Zelfs de CIA ziet geen kans om haar zaken langer dan tien jaar geheim te houden. Dat is een kolossaal verschil met west-Euro pa. zelfs met Zweden. Ik pleit dan ook voor meer openheid in de beslissingen van de mi nisterraad. op grond van drie overwegingen. De ministerraad dient verantwoording af te leggen. Dat gebeurt niet. In de tweede plaats moet het voor de kie zers duidelijk worden hoe de zaken ervoor lig gen. hun mening wordt hierdoor beter gedo cumenteerd. In de derde plaats komt door de openbaarheid het rechtsbeginsel van be hoorlijk bestuur beter tot zijn recht. De con trole op het bestuur wordt er beter door". Overigens verwacht de hoogleraar, ook niets als gevolg van zyn redevoering, dat er in Ne derland een zodanige verandering in het staats stelsel zal komen dat het aan zyn beeld van ..Ideaal bestel" zou beantwoorden. Hy zegt „Het is een typisch Nederlandse eigenschap om te zeggen „Kalm aan. Het gaat allemaal vanzelf wel". Een meer ideale toestand zon der dat er een revolutie aan voorafgaat? Nee, dat kan ik me niet voorstellen. Het is overi gens een collectief verwijt dat ik maak. Je maakt zelf ook deel uit van die typisch Nederlandse samenleving. We zeggen: „geweld gebruiken0 Dan moet de oude toestand wel heel erg zijn". Zoiets doen wy niet". het ministerie van Binnenlandse Zaken werkte, via notulen en zo. Ik geloof wel dat de raad in beslotenheid moet werken, maar omschrijf dan de bevoegd heden. opdat degene die iets wil veranderen, weet wat hy moet veranderen". De hoogleraar heeft in zyn rede de minis terraad op de korrel genomen omdat „er een discrepantie is tussen de wyze waarop deze raad niet beschreven is en de werkelijkheid". Tot dusver heeft de wetenschap nauweiyks oog gehad voor het centrum waar de beslissingen gemaakt worden: de ministerraad. „Het staats recht is eraan voorbygelopen", zegt prof. Van Maarseveen. „De positie van de ministerraad moet goed zichtbaar zyn. Ik heb de gelegenheid gehad om de ministerraad van dichtby te zien. Niet zozeer thuis, als wel in de periode dat ik op Prof. Van Maarseveen heeft ook bedenkin gen tegen het toelaten van staatssecretarissen in de ministerraad. „Door teveel mensen wordt de raad minder slagvaardig. Staatssecretarissen moeten niet gaan meebeslissen. Ze moeten niet overal byzitten. Dat is voor de staatssecreta rissen natuuriyk heel vervelend. Ze zyn volwaardige politici, geen begin nelingen. maar ze moeten antichambreren en netjes wachten totdat ze binnen geroepen wor den. Ik geloof best dat dit onplezierig voor üen is. Ik geloof echter ook. dat men hen niet moet binnenhouden en daarmee de slagvaar digheid verminderen.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7