Jnilever doet (nog) niet mee 1ARGARINE-OORLOG IET STUNTPRIJZEN Israel wijst „grote vier - initiatief" af Staking duurt voort ondanks rede Pengel Hekserij' op Boxtelse hei SURINAAMSE LERAREN HOUDEN HET REEN STIJF 0L1TIEKE UISIS IN ENTHUIZEN EN EINDE 3ERTIG DODEN JHOTELBRAND En dit nas liet balkon Niet dwingen Garantie Nederland bereid Iraakse Joden te nemen Solidair REGEN OF SNEEUWBUIEN melkhazelnootjes JAMIN ©ud teuton BINNENHUIS '69 gericht 1 maart 1860 DONDERDAG 6 FEBRUARI 1969 No. 32707 „EIDSCH DAGBLAD ■teur: E. A. E. van Dishoeck flredacteur: Drs: J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,10 per kwartaal (postabonnementen f 16,50), f4,70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Ook in Leiden waren de gevolgen van de margarine oorlog vandaag al merkbaar. Kruideniers en zuivelhande laren haastten zich om de etalages te tooien met grote ■plakkaten waarop de scherpe prijsdaling van de margarine breed werd uitgesponnen. Deze winkelier probeert de pakjes aan de man (oj vrouw) te brengen voor 89 cent per vier stuks. De Uni- levermerken als Blue Band en Rama worden nog tegen nor male prijzen verkocht. VISTERDAM (GPD) Er is een hevige „margarineoorlog" rand tussen een aantal grootwinkelbedrijven en kruide- sorganisaties. Met ingang van vandaag brengen zij marga- van eigen merk of uit West-Duitsland geïmporteerde „wit- argarine" tegen prijzen die ver beneden de normale liggen. prijs van de goedkope soorten margarine is zelfs geduikeld tot tig cent per pakje. De samensteling van deze goedkope mar ga- verschilt echter nogal wat van de overige merken, die voor be en rond de veertig cent per pakje worden verkocht. oordeel van deze goedkope irine zou uiteenlopen van „re- tot „wagensmeer". De levens- ■lenbedrijven. die zich met ver krachten in de prijzenslag m geworpen proberen naar de en van de consument te dingen stuntprijzen. Verwacht wordt Ie prijzen nog verder zullen da- grootwinkelbedri/f Simon de m de organisatie van zelfstan- winkeliers „Centra" hebben de pel in het „margarine-hok" ge en. Al sinds eind vorig jaar ver deze winkels vier pakjes mar- e voor 98 cent. De prijsverla- werd doorgevoerd om het hoofd nnen bieden aan de zware con- ntie van de cash- en carry-za- c Albert Heyn heeft nu gerea- en is bezig met de bevoorra- (Van een onzer redacteuren! cNTHUIZEN De politieke cri- Benthuizen is ten einde. In een ivond gehouden vergadering de raadsleden besloten geen ■mis aan te gaan, waardoor de ider Jos van der Eijk en R. 'eld, die ontslag hebben geno- op hun post zullen kunnnen te- in. In de morgenavond te raadsvergadering zullen zij stem uitbrengen op de heren Noort (AR-CH) en D. van it (Arbeidersbelangen) ocht een van beide heren van werkgever geen voldoende vrij- krijgen om deze bestuursfunc- naar behoren te vervullen, dan zijn plaats worden ingenomen r de heer P. de Vrij Mzn. (Chr. gr. Partij). let ziet er dus naar uit, dat het zeer korte raadszitting zal wor- als burgemeester I. J. P. Keijzer andere punten aan de orde t. ders in dit blad gaan wij verder de achtergronden van deze ge- litmakende zaak in). ding van zijn filialen. Het worden twee soorten nieuwe margarine De „vier pakjes voor 98 cent" zijn spe ciaal bestemd voor bakken en bra den en de „drie pakjes voor 89 cent" zijn bestemd om te worden gebruikt als tafelmargarine. De organisaties A en O. De Kroon, en Végé zijn niet achtergebleven. Zij beginnen van daag ook met de verkoop van „merk- loze" margarine tegen afbraakprij- zen. Zo brengt A en O vier pak.i°s margarine tegen een prijs van 89 cent. Centra verkoopt vier pak.ies voor 85 cent en Végé komt zelfs met een priis van 79 cent. De Gruyter houdt zich op het ogenblik nog buiten de slag om de goedkope margarine. Van den Bergh en Jurgens (Unile ver), de grootste producent van mar garine in ons land, heeft laten weten dat de prijzen van zijn margarine soorten (onder andere Blue Band, Zeeuws meisje, Rama en Becel) op korte termijn niet in prijs zullen worden verlaagd. „Wij volgen de ontwikkeling met grote belangstel ling", was het enige Unilever-com- mentaar. In Duitsland heeft zich onlangs nog een grote prijzenafslag afgespeeld rond de margarine. De situatie is daar nu geconsolideerd en het ver moeden bestaat dat de Duitse pro ducenten nu via de Nederlandse markt hun afzet willen waarborgen. IORIJAMA (240 km ten noorden Tokio (AP» In een jeuwstorm is gisteravond te Kori- aa brand ontstaan in een hotel: minste 30 personen zijn in de inmenzee omgekomen. De politie est, dat er nog meer slachtoffers de puinhopen zullen worden ge- aden. be Wand begon in een theater in t drie verdiepingen hoge Banko- radiso hotel en breidde zich snel tot een nabijgelegen dependance, de gebouwen bevonden zich cir- 300 hotelgasten en personeelsle- i. Velen vluchtten in nachtge- ed de vrieskou in. De lichamen van 30 slachtoffers geborgen. Daarbij bevindt zich 40-jarige Zwitserse vrouw. De erige doden zijn Japanners. GRONINGEN (GPD) „Kijk en dit is het balkon zei een 22-jarige hospita, toen ze gistermiddag twee aspi rant-huurders de bovenwo ning van haar huis aan de Jozef Israëlstraat in Gronin gen liet zien. Prompt begon het ijzerwerk te kraken en stortte het drietal met bülkon en al in de drie meter lager gelegen tuin De hospita kwam op een paaltje terecht en klaagde over pijn in buik en boven benen. Een 22-jarige student liep een gekneusd bekken op en een 22-jarig meisje bleef ongedeerd. De politie stelde vast dat de ijzeren steunen van het balkon waren doorgeroest en dat het houtwerk was verrot. De studenten zien nu om naar een andere woongele genheid JERUZALEM (AP, Reuter, AFP» jet-Unie, Verenigde Staten, Frank- In een eerste officiële reactie op de bekendmaking, dat de Verenig de Staten in een nota aan Frank rijk hebben laten weten in te stemmen met een vier-mogend- hedenregeling voor het Midden- Oosten. heeft de Israëlische am bassadeur in Washington, Rabin, verklaard niet gelukkig te zijn met de Amerikaanse beslissing. Rabin zei te verwachten dat de besprekingen die~nu zullen gaan ko men tussen de „grote vier" verande ringen zullen aanbrengen in de tot nu gevolgde politiek van deze mo gendheden wanneer het tot een ak koord komt. In politieke kringen in de Israëlische hoofdsrtad werd gis termiddag vernomen dat Israël zich krachtig zal verzetten tegen elke poging om de VN-vredesgezant Jar- ring te gebruiken als bemiddelaar onder toezicht van de vier grote mo gendheden. De tekst van de Amerikaanse no ta aan de Franse regering is gister middag gepubliceerd, nadat al aan hel begin van deze week was uit gelekt dat Nixon met een Frans voorstel voor een vier-mogendheden- initiatief had ingestemd. De Ame rikaanse regering blijkt onmiddellijk bereid tot tweezijdig voorbereidend overleg met de vertegenwoordigers bij de Veiligheidsraad van de Sow- trachten de twee partijen in het Mid den-Oosten tot een overeenkomst te dwingen. Zij zouden slechts hun ge zamenlijke aanbevelingen moeten overleggen aan Jarring, zodat de Zweedse diplomaat deze kan bespre ken in de Israëlische en Arabische hoofdsteden. In de door Israël bezette Arabische gebieden is de rust nog steeds niet teruggekeerd. In de kasjba van Na bloes hebben grote groepen jongeren, nadat het uitgaansverbod was opge heven barricaden opgericht en in brand gestoken. Israëlische oproer politie trok vervolgens de wijk bin nen. Uit protest tegen de bezetting is er een algemene staking in Nabloes. Drieduizend Arabieren die betoogden tegen het optreden van de politie die twee dagen geleden een meisjesschool binnendrong en meisjes sloeg die luidkeels haar bewondering uitten voor Egypte, werden door de politie uiteengeslagen. De Arabische burgemeester van Je ruzalem Katib heeft de VN verzocht de totale liquidatie van 70.000 Ara bieren in Jeruzalem te voorkomen. Volgens Katib dwingen de Israë liërs de Arabieren door het opblazen Jean Verne (links), kleinzoon van [van hun huizen de stad te verlaten. de beroemde Franse schrijver Ju- les Verne, een originele uitgave j van diens Reis naar de maan'' aangeboden voor Bormans zoons. 1 In het midden burgemeester Ber- nard Rocher, burgemeester van de Franse hoofdstad. rijk en Engeland. Het werkelijke ge sprek moet worden gevoerd, aldus de Amerikaanse nota na zorgvuldige voor bereidt ngenDe V.S. beschou wen het overleg nadrukkelijk als een begeleiding van de pogingen van V N.-vredesgezant Jarring. Het zou afgerond moeten worden in de Vei ligheidsraad. In de Amerikaanse hoofdstad wordt verwacht dat de voorbereidende tweezijdige besprekingen tussen de V.N.-vertegenwoordigers van de vier grote mogendheden binnen enkele dagen in New York zullen beginnen. C7 In een toelichting op de Ameri kaanse nota werd in Washington ge zegd dat de „grote vier" niet moeten Een gedenkwaardige foto uit Parijs: de Amerikaan Frank Bor- man (rechts), commandant van de Apollo-VIII, het ruimteschip waarmee voor het eerst een be mande vlucht om de maan werd gemaakt, kreeg daar gisteren van PARAMARIBO (ANP) De lerarenstaking dreigt langza merhand uit te groeien tot de grootste protestactie, die Surina me ooit heeft gekend. Groeperingen uit alle geledingen, zoals ambtenaren, arbeiders, scholieren en de vakbonden tekenen verzet aan tegen het huidige sociaal-politieke klimaat. In een half uur durende toespraak voor de Surinaamse televisie heeft premier Pengel gisteravond gezegd, dat de regering besloten heeft, om met ingang van de dag waarop de stakende leraren hun werkzaamhe den hervatten, de schorsingsresolutie buiten werk«ng te stellen. Verder heeft dc Surinaamse minis terraad besloten de overplaatsing van de leraar ir. S. Devid in te trek ken. terwijl de regering plannen heeft, om alsnog over de stakingsda gen verlof buiten bezwaar te verle nen. De besturen van de Velmek Ver eniging van leraren bij het kweek school-, middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs) en de Femoha (Fe deratie van hogere en middelbare ambtenaren» hebben echter meege deeld, dat de staking voortduurt zo lang de schorsing niet ongedaan is gemaakt en zolang er geen garantie is dat er geen maatregelen tegen sympathiestakers worden genomen. Ook het hoofdbestuur, de vak groepsbesturen en de afdelingsbe sturen van de ABO (Algemene Bond voor Overheidspersoneel) hebben als reactie op de rede van de minister president meegedeeld de al eerder overwogen staking in te laten gaan. De leiding van de Velmek vindt het een grove onbeleefdheid dat de minister via radio en tv mededelin gen aan het publiek heeft gedaan, als zou er een oplossing zijn bereikt »p DEN HAAG (GPD) Minister Polak is zonder meer bereid aan Iraakse Joden die in Nederland hun toevlucht willen zoeken een blijfsvergunning te verlenen. Dit heeft hij medegedeeld op een vraag van het tweede-kamerlid, mevr. Sin ger-Dekker (PvdA). De Nederlandse regering zo zegt hij, heeft van haar bereidheid ken nis gegeven aan de hoge commissa ris van de VN voor de vluchtelingen en hem in overweging gegeven voor personen die uit de Arabische lan den willen emigreren bemiddeling te verlenen. Premier Pengel zonder overleg te plegen met de be trokken organisaties. „Het is een on waardige behandeling van de vak bond in het algemeen", aldus de Vel mek. De leerlingen van het AMS-ly ceum in Paramaribo waar de staking haar oorsprong vond hebben ook na de televisierede besloten niet naar school terug te keren. Zij zeggen dat de terugkeer van de leraar Devid slechts één van hun verlangens was, terwijl nog niet alle andere wensen zijn ingewilligd. De ABO heeft inmiddels een tele gram van het bestuur van de Alge mene Nederlands Antilliaanse amb tenaren Federatie op Curacao te heb ben ontvangen waarin alle solidari teit met de acties wordt toegezegd. Het NW en NKV hebben inmid- ver~ dels gereageerd op de staking in Su riname. De vakbonden vinden dat premier Pengel te gemakkelijk is met het doen van beloften, die hij nimmer nakomt. Het is een belache lijke situatie, dat de preimer van een land tevens voorzitter is van de grootste vakcentrale. Hij bekleedt, deze functie om zijn eigen politiek te kunnen dekken, aldus de heer Lakerveld districtsbestuurder van het NW. De Bilt verwacht van heden tot ij dagavondaanvankelijk zwaar be- Dlkt met tijdelijke regen, morgen in loop van de dag verspreide opkla- bgen en enkele sneeuw- of hagel- lien mogelijk met onweer. Matige, aan de kust krachtige tot ^rde wind, ruimend van zuidwest ■ar noordwest, iets kouder Jpgemaakt te 12.40 uur) 7 FEBRUARI ion op: 8.1uur: onder17.39 uur. ïaan op: 23.49 uur; onder: 9.47 ti"r. loogwater te Katwijk te 6.15 en 8.29 uur. laagwater te 2.06 nn 14.27 lur. t nummer bestaat uit 24 pagina's. BOXTEL (GPD) De Boxtelse politie stelt een onderzoek in naar de beweringen van enkele verken ners van het Haarense St. Joris- gilde. die beweren in het natuur reservaat „Kampina" in Boxtel drie tot vijf gemaskerde en in lan ge kleren gehulde mannen te heb ben zien dansen rond een vuur. De „spoken" zouden op de vlucht zijn geslagen toen de verkenners, als eersten van een groep, de plaats na- j derden. De achterhoede van de groep van twintig padvinders heeft van de spoken niets gezien. Ze zagen wel het deskundig aangelegd vuur dat op een veilige plaats in het bos brandde. Toen de verkenners het vuur ge doofd haddei., vonden zij tot hun ver bazing beenderen met nog wat vlees eraan op de grond. Eenzelfde vondst deden zij een «-eek eerder ook al. op een plaats vlak in de buurt. Ook toen was er van „daders" niets te be speuren. Een criminele slachting lijkt vol gens de Boxtelse politie uitgesloten, een stunt van de een of andere car navalsvereniging of een al dan niet kwasi-spirituele séance wordt wél tot de mogelijkheden gerekend nv>ar de politie acht het ook heel goed mo gelijk, dat de verkenners figuurlijk spoken hebben gezien. (ADVERTENTIE) morgen ISO gram van 139 voor 125 niet te geloven voor die prijs! ADVERTENTIE 3e intern, beurs voor woninginrichting 7 t/m 16 februari - ahoy' rotterdam. ..droomkamers 2000" ontworpen door verner panton (denemarken) compleet ingerichte drive-in euro-woning vele noviteiten voor de inrichting van woning I in binnen- en buitenland, ruim 12000 m2 woon-ideeen. dagelijks11-17119-22 30 - londaqs 12-18 uur. Uit het Leidsch Dagblad van 5 Februari 1869: f (Advertentie Azijn-fa- i briek. Haarlemmerstraat Wijk 6 no 526. De Onderge- teekenden hebben de eer aan l hunne begunstigers bij deze i kennis te geven, dat bij hen te bekomen zijn zuivere wijn- 1 azijn: lste kw. per oxhoofd f 22.00; per Ned. Kan f 0,12. Hussem en Cie Met genoegen vernemen wij, dat op den 25sten dezer maand eene soirée musicale zal plaats hebben in de Stads-Gehoorzaal, onder welwillende medewerking van mej. S Kielh (zang) alsme de van het negenjarig zoontje van den heer B. L. Strelitski violoncel <»c8aKiC!jaK&osaHa^^

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1