laad Benthuizen weigert Ontslag van wethouders Perzen en Turken in opiumstrijd Geen bungalows aan de Voorschoterweg „Het subsidiebeleid moet op de helling Sterke wind maakt visserij onmogelijk Bestuurscrisis nog niet opgelost NTIj ROF VUIL OPHALEN ng hf ft B. en W. van Valkenburg aan raad: -ERDAG 1 FEBRUARI 1969 LEIDSCU DAGBLAD PAGINA la NTHUIZEN De gemeenteraad heeft gisteravond ge- rd uit zijn midden nieuwe wethouders aan te wijzen voor •en Jos. van der Eijk (Gem. Bel.) en R. Zonneveld (PvdA), 1 de dinsdagavond gehouden raadsvergadering hun ont- nadden genomen. Dit gebeurde nadat de raad maandag Jl akkoord was gegaan met de nota ruimtelijke ordening luizen. vel de openbare vergadering 1 half negen begon, waren de den, de wethouders en bur- ter I. J. P. Keyzer reeds even >lliciten uur 'n ^et gemeentehuis, itact Ük 's toen een voorbespreking en. e opening van de vergadering, >r vele belangstellenden werd K)nd. deelde de burgemeester at van G.S. bericht was ont ij dat de provincie een subsidie zal verlenen in de kosten rbetering van een gedeelte van ^^iaire weg no. 37, gelegen tus- a^^brug over de Ringvaart en de üale weg. lddellijk hierop stelde de voor iet volgende agendapunt „be- ig van twee wethouders" aan Ie, waaromtrent desgevraagd er raadsleden het woord ver- zodat eerst behoorde te wor- stemd voor de vervulling van ature wethouder Jos. van der Ta de eerste stemming bleek, stemmen waren uitgebracht a 2 op de heer A. van Noort, 2 stemmen blanco werden acht en in drie gevallen „düb- anco" werd gestemd, omdat het woord „blanco" was ver in derhalve niet konden wor- accepteerd. De heer Van Noort erhalve met 2 stemmen tot ider benoemd. ndag Herengracht, Ververstraat, lat. Oost Havenstraat, Dwars Straat. West Havenstraat, Ver in. Haven, Havenkade. Kal- in h'kt. Kijf gracht. Minnebroers- vordt Zuidsingel. Herengracht zijden). Korte en Lange Lan- »t. Nieuwe Waardstraat, Kerkstraat, Waardkerkplein. kerksteeg. Waardgr., Oranje- Kaarsemakersstraat, Looyer- Weverstraat, Vestestraat. tstegen. Uiterstegracht, Kerk straat. Langebrug. Ketelboe- g. Schoolsteeg. Wolsteeg. Gan- earc*Botermarkt, Vismarkt. Stad- Lkad«jn Ko-T^brugst"-" Dwars- rugsteeg. Maarsmanssteeg, pjmakerssteeg. Vrouwensteeg Jhh). Boommarkt, Aalmarkt. Rijn (geheel» Den Burcht, ■steeg. Nieuwstraat. Harte Beschuitsteeg, Moriaansteeg, ndsekerkgracht. Koppenhink- Hooglandsekerkkoorsteeg, Mid- Oude Rijn ('beide zijden', raat, Kaasmarkt. Hooigracht, icrassteeg. Van Driessenstraar «jji^tegracht. dag erwoudsesingel (van Lammen- weg tot Hoge Rijnd'"-' v d. ilerkade. Durieuxstraat, Ti- egenbe?' 'raat, R - de Mev van Streefkerkstraat, traat, de Ridderstraat. Thor- traat, Wasstraat, de Laat de •straat, Cronesteinkade. P. J. raat. Fruinlaan. de Gijselaar- Kemstraat. Verdamstraat. Inastraat. ivaarstraat. Plantsoen. 4e festgracht, Rijnstraat, Kraa;- *t, Havenstraat 2c en 3e, le, 3e Gorterstraat. Geregracht. laai. Oranjeboomstraat, Ca- mstraat, Barbarasteeg, St. eeg. Koenesteeg, Nieuwe Brug- Wielmakersteeg. Hogewoerd, steeg. Plantage. Utrechtse reen traat. Soe<Serdag: Ingel, Rijnkade, Oosterdwars- j Munnikenstraat van Galen- Waardstraat Hermanstraat, (straat, de Ru.vterstraat. Evert- »-.f u <T*iRVark8t''8,t. van Speykstraat. Kortenaer- T -«traat Overran. wel dat hem dat wordt gegeven, de raad tot taak heeft uit zijn midden nieuwe wethouders te kiezen. Wanneer uw raad blijk geeft, deze door de wetgever verleende bevoegd heid ongebruikt te laten, dan meen ik als uw voorzitter tot u te moeten zeggen, dat ik dat een bepaalde vorm van verwaarlozing van de autonomie acht en ik zou u dan ook dringerd erop willen wijzen, dat dergelijke za ken beslist niet bevorderlijk zijn voor een goed bestuurlijk beleid in de ge meente. Het gaat in deze zaak niet om het feit, welke beweegredenen ertoe ge leid zouden kunnen hebben, dat de heren wethouders hun ontslag heb ben genomen, het gaat hier zuiver om het feit, dat u als raad de taak heeft, nieuwe wethouders te kiezen. U geeft ervan blijk, daaraan niet te willen voldoen en ik zou u daarom in overweging willen geven, alsnog dit ter vervulling van een goed be stuur om, zo u van de gelegenheid gebruik wilt maken deze vergadering door schorsing een moment te onder breken om intern beraad te plegen". Hierop besloot de raad zich intern nader te beraden. Na heropening (een half uur later) verzocht de heer Voorwinden (SGP) het woord: „Na intern beraad heeft de raad gemeend hier in de open baarheid duidelijk te moeten stellen gezien de Ietwat vreemde gedrags wijze van de stemmingen voor de wethouderszetel dat duidelijk heidshalve door de raad gesteld is in dit geval en ondere deze omstandig heden het ontslag van de wethou ders niet te aanvaarden als het ene alternatief en als het andere al ternatief te stellen, dat de heren Van der Eijk en Zonneveld hun raads- zetel beschikbaar moeten stellen. Ge- tot wethouder wenst te aanvaarden, zien de impasse, waarin we verzeild „hetgeen dus niet betekent, dat de zijn geraakt, zou ik de raadsleden zaak hiermee is opgelost. Deze zaak willen voorstellen, om deze zaak. ie- is zelfs een zeldzaam voorkomende 1 der in eigen kring, nader te willen aangelegenheid, omdat het uw raad bespreken". bekend moet zijn, dat de bedoeling Op voorstel van de voorzitter be- van de wetgever heel duidelijk is, dat sloot de raad tot schorsing van de wanneer een wethouder ontslag i vergadering en in nader overleg een neemt, hetzij op eigen verzoek dan nieuw tijdstip te bepalen. Dit zal De heer Van Noort deelde mee een benoeming tot wethouder met twee stemmen niet te kunnen aannemen. Een tweede stemming moest worden gehouden: vyf stemmen blanco, twee op de heer P. de Vrij. Ook deze stem ming bleek rechtsgeldig en op de vraag of de heer De Vrij deze be noeming aannam, antwoordde het Chr.-Progressieve raadslid„Mijn heer de voorzitter, twee stemmen vind ik aan de krappe kant en ik kan mijn benoeming tot wethouder dan ook niet aannemen". Nadat ook de drie overige raads leden J. W. Gommerse, D. van Soest er. A. Voorwinden achtereenvolgens met vijf stemmen blanco en 2 stem men rechtsgeldig tot wethouder ble ken te zijn gekozen, verklaarden zij achtereenvolgens, met een dergelijk aantal stemmen geen wethoudersbe noeming te kunnen aanvaarden. De heer Voorwinden (SGP voegde daar aan nog toe: „Mijn houding in deze is mijn geachte collega's volledig bekend en ik zal zeker onder deze omstandigheden met twee stemmen de verantwoordelijkheid voor een wethouderszetel niet aanvaarden". Zeldzaam De voorzitter constateerde daarop, dat de raad uitspraak had gedaan, dat geen der leden een benoeming zyn vrijdagavond 7 februari om half acht. Naschrift van de redactie: Een deskundige op het gebied van de gemeente-administratie aan wie we zijn mening vroegen, gaf te kennen. dat de wet niet voor ziet in een zodanig geval, dat geen der raadsleden een wethouders- benoeming wensen te aanvaarden. Benthuizen is niet het eerste ge val in dat opzicht, want in de vo rige eeuw heeft zich iets dergelijks ook in Bloemendaal voorgedaan. Volgens de gemeentewet moeten de wethouders aanblijven, totdat in hun opvolging is voorzien, maar indien geen der raadsleden voor een wethoudersbenoeming in aanmerking komendan wordt het bestuur der gemeente op gro ve wijze verwaarloosd en in feite dienen dan de raadsleden ont slag te nemen, totdat een der nieuwbenoemde raadsleden de wethouderszetel zal bezetten. Natuurlijk zullen de wethouders als raadslid geen ontslag als raadslid behoeven te nemen na hun ontslagneming als wethou der, omdat van hun politieke groeperingdie zij vertegenwoor digen in de raad, niet verwacht mag worden .dat een opvolger raadslid een wethouderschap zal ambiëren". Nieuwe uitgaven De kristallen bloem, door Ronny en Noud van den Eerembeemt. Jeugdserie. Uitg.: Arbeidierspers, Amsterdam. Heimwee, door A. Meinert. (Arbei derspers) Ik ga voor niemand uit de weg. door J. J. Bos. Uitg. De Bezige By, j Amsterdam. Het kwijlen van de duivel, door Juli Cortazar. Literair Paspoort. Uitg.: Meulenhoff-De Bezige Bij, Amster- dam. Vrydag of het andere eiland, door I Michel Tournier. Literair Paspoort. (Meulenhoff-De Bezige Bij). De bewoner van het meer en an- dere griezelverhalen, bijeengebracht I door A. C. Prins. Zwarte Beertjes Uitg.: A. W. Bruna en Zoon. Utrecht. Het liefdeleven der Priargen, door j Manuel van Loggem (Bruna». Moet je horen! Bijbels dagboekje voor kinderen, door Sipke van der Land. Uitg.: J. H. Kok. Kampen. Burgerlijke Stand Oegstgeest Geboren: Bart. z. van J. W de Haan en G. M. H. van der I Werf; Jacob M.. z. van W. J. van der IIart en J. A. van der Hoek; Menno F M„ z. van F. van der Gaag en A. M. M. Kanters; Willeke W.. d. van F. i A. de MoolJ en C. Rijsdam; Maria J I d. van Ja F. N. Roosjen en N de Graaf; Tatjana E., d. van J. Hoek en 1 E. F. Born; Theodor J.. z. van T. H. I H. H. Horz en K. Wynand; Martin. 7. van W. P van der Valk en J. i Wlelders. 1 Ondertrouwd: J. M J Blom en M I C. Muilwijk; H. den Herder en J J. 1 J. van Kappen. I Overleden: J Feer. w van J. C. Mooyeklnd. Valkenburg Geboren: Willem R.. I z. van Chr. Imthorn en J. Vletter; I Ronald, z. van J. de Mooll en M Ch. Bosman; Christina J., d. van Ch. J. Brouwer en J. Haasnoot. Getrouwd: J. H. Goddljn en P.P. I Noort. Wethouder lest ra in Voorscliotens raad: VOORSCHOTEN De oprichting van de Stichting Creatief Centrum Voorschoten werd gisteravond door de Voorschotense raad gez.V?n als een belangrijk initiatief. Toch werden er enige kritische opmerkingen gemaakt De heer Schuurman sprak namens de KVP en de PC zijn verwondering uit over het feit dat er verenigingen zyn. die reeds jaren op subsidie wachten en die reeds wel bewezen hebben dat zy ten algemene nutte werkzaam zijn. achter gesteld wor den bij een stichting, die altijd nog moet bewijzen inderdaad de taak waar te maken waarvoor zü staat. Wethouder lest ra (PC.» dankte al le fracties voor lovende woorden en had een beetje moeite met het ver werken van de bezwaren, die door de heer Schuurman naar voren ge bracht werden. De wethouder stelde dat deze stichting een natuurlijk ge volg is van de gehouden „Speelstad". Dit werd betwist door dhr Schuur man. die „Speelstad" niet meer vond dan een vorm van vakantiebezigheid en van het creatief centrum belang rijk meer verwachtte. Het subsidie beleid zal op de helling moeten, al dus de wethouder en dit zal een der eerste taken zijn van de dit jaar te vormen functionele commissie De mededeling van B. en W. over de voorgenomen afbraak van het pand Treubstraat 21 (voormalige boerderijwerd teruggenomen. Mevrouw Stoker (PvdA) ver zocht om de subsidie op de medische sportkeuring te verhogen ook met de gestegen kosten. Wethouder Iestra deelde mee, dit in overweging te ne men. Het gaat om een bedrag van f 117. De drastische verhoging van de tarieven op het gemeentelijk ten nisbanencomplex deed de heer Van Eerde (PvdA» vragen of dit geen prijsopdrijving is. Wethouder Istra (PC deelde mee dat deze verho ging een gevolg is dat noodzakelijk volgt op de uitbreiding van het com plex met drie banen. Aan het be gin van de vergadering werd de heer L. Meyer beëdigd als raadslid. De heer Krol deelde daarna mee in het vervolg op te treden als fractievoor zitter van de Boerenpartij. Nieuwe inspecteur <ler belastingen ALPHEN A D RIJN De hoofd inspecteur-titulair van 's Rijks belas tingen mr. J. D. P van Batenburg, toegevoegd aan het hoofd van de in spectie der vennootschapsbelasting te 's-Gravenhage. is overgeplaatst naar Alphen a.d. Rijn en aangewe zen als hoofd van de inspectie der directe belastingen aldaar VOETBAL Borussia Dort mund heeft de opmars van München 1860 in de Westduitse bundesliga ge stuit. De Dortmunders versloegen vrijdag op eigen terrein de ..Leeu wen", die uit de acht voorgaande competitiewedstrijden 14 punten had den behaald, met 20. Het jeugdige talent van München 1860. Fischer, werd drie minuten voor tyd uit het veld gestuurd. IJMUIDEN Zes en dertig vaar- f 5.40 per kilo, tont van f 5,53 tot tuigen zorgden gisteren voor een aanvoer van 5.280 kisten vis, 417 kl. kistjes vis en 2.200 stuks stijve ka beljauwen. Er waren 500 kisten schelvis. 190 kisten wijting, 550 kis ten gul en kabeljauw. 750 kisten koolvis. 140 kisten en 360 kl. kistjes f 3,64 per küo. Over de gehele linie werd zeer har de wind gemeld, waardoor de visse rij op alle fronten onmogelijk was. De schepen van onder de kust kwa men maar naar huis, omdat het de (Van onze correspondent Frans van Hasselt) ISTANBOEL (GPD) De dramatische toename van de mor fine- en heroïneverslaving in Amerika houdt gelijke tred met even grote, hoewel totaal anderssoortige drama's in de landen, die de grondstof leveren voor deze produkten, de opium. Bij de pogingen van illegale telers en smokkelaars in Turkije en Perzië de controle-apparaten van die landen te ontlopen, komt het soms tot avonturen, die in dramatiek elk filmscenario zouden slaan. Enige tyd geleden werd in Perzië de enige overlevende gearresteerd van een groep van negen smokke laars. die achthonderd kilo opium hadden willen vervoeren, dwars makreel. 2.200 kisten schol. 30 kis- weer wachten, gezien ook het na- door de Toet-woestyn. Met woes- ten tarbot, 23.00 kilo tong en 340 kis- derende einde van de week. Alleen i tyngras en met vlees van hun kamp haring. 120 kisten en 57 kl. kistjes niet meer loonde op beter »n de „noord" kon vrijdagochtend de vissery hier en daar weer worden hervat, al was het nog wel zwaar ten diversen. Ondanks de laatste marktdag van de week noteerde schelvis nog tot f 70 per kist, wijting echter maar tot f 25, gul tot f 43 per kist. Voor kabeljauw werd tot f 58 per regel van tien stuks en tot f 88 per 125 kg betaald. Voor gr. zwarte koolvis liep de prijs Vrijdag rukte de brandweer van tot f 75. voor gr. leng tot f 67 per I Waddinxveen met groot alarm uit 125 kg. Verse haring deed tot f 33 makreel tot f 58,80 per kist. Schol kwam niet hoger dan f 20 per kist. schar daarentegen liep tot f 52. Weegtarbot variëerde van f 6.20 tot omdat een melding was ontvangen van een begin van brand in de verf- pewater, Noordemde en plein, indtstraat, Oude Varken- Sliksteeg, Groenhazcnzracht, en Schiekade. Witte Singel, hovenstraat. Witte Rozen- Justus Carelhuis. Jan van kad'- C :r.f D- 'raat "-e- •aat. Hugo de Grootstraat. Bü- tstraat. Rapenburg. Kabeljau.wsteeg. burg. Doelensteeg Doelen- Nonnensteeg. Kolfmakersteeg (teeg. 5e Binnenves'gracht. Owacht. K-•'«?! vaat. B~kker- ->?e Bois """-m- tg. Consciëntiestrat, Vliet, Straat St. Jacob .of 3t Ja- acht. Jan van Houtkade. Hoef- Raamsteeg, Garsnmarkt, jchuur, *Tieuwsteeg. Herersteeg, Dnsteeg. Kloksteeg Scheepma- Houtstraat. Gerecht. Lok- traat. Zo^neveldstraat. Pie- Dir' r n- Pieterskerkgracht. Pie- kstraat, Pieterskerkhof. Pa t. „Burgemeester M. A. v. tl. Have plantsoen" I VALKENBURG „Het lijkt ons zinvol", aldus B. en W. aan de raad I „om in de eerste vergadering van I de raad die niet meer onder leiding van burgemeester M. A. van der Have zal staan, de naam van ge- I noemde magistraat te verbinden I aan onze gemeente voor diens 12 jaar en 8 maanden geduurd hebbende j ambtsperiode. Een eerbetoon is naar onze mening op zijn plaats. Niet alleen heeft de persoon van burgemeester Van der Have een warme plaats veroverd in de harten van onze gemeenschap, ook heeft hy zich gedurende zijn ambtsperiode ten volle ingezet om de Valkenburg- se gemeenschap te dienen" Voorgesteld wordt de toekomstige zijstraat van het zuidelyk gedeelte van het Lambrechtsveld. tussen de oostzijde van deze straat en de Clau- diusdreef. de naam „Burgemeester M A v. d Have plantsoen" te ge ven. In de toelichting wordt door B. en W voorts opgemerkt dat deze straat is gelegen in het plan ,,'t Joght", hetgeen grotendeels tijdens de ambts periode van deze oud-burgemeester van Valkenburg kon worden gerea liseerd. In deze vergadering zal de raad I tevens de volgende agendapunten behandelen: garantieverklaring bouw 16 premie-eigen bezitswoningen 't Joght, benoeming loco-gemeente secretaris, ven-hoging krediet reke ning courantovereenkomst, afkoop vaarrechten, beschikbaarstelling krediet in verband met ophalen ver pakt huisvuil, huurvaststelling ge meentewoning. ongegrond verkla-en bezwaarschriften heren S. M Poot en P. Piers. len hadden zij geprobeerd in leven te blijven. Nadat er echter acht wa ren bezweken, meldde de laatste zich tenslotte uitgeput in de stad Kirmaxi, waar hy werd ingerekend. „Het loon van de angst" zou na tuurlijk zeer hoog geweest zyn: het produkt stijgt van het moment, dat het als ingedroogde opiumsap van de boer wordt afgenomen, tot de ver- fabriek van°de Wed. Boonstoppel aan ko°P heroïne op de Amerikaanse de Wilhelminakade. Het bleek dat in markt van verdovende middelen on- de nabijheid van de fabriek 'n loods- Seveer vijf honderdvoudig in prijs, je in brand stond. Gezien de sterke De twee tussenfasen daarby zijn: wind en het in de buurt liggende he bewerking tot morfine, die ge- brandiweermateriaalging de brana- woonlijk nog in het land zelf of vlak j weer het vuur te lijf en had over de grens. Beiroet bijvoorbeeld, het vry spoedig geblust. De schade plaats vindt (het Ingedroogde sap bedroeg ongeveer f400,—. De oorzaak moet daarvoor nog vera zijn) en de van het brandje is onbekend. I omzetting in heroine, die over het algemeen in Zuid-Frankrijk schijnt te worden bedreven. Een fynvertakt net van smokke laars. dat verwantschap met de Ma fia vertoont, verzorgt de transoor- ten over de hele wereld. Tegenwoor dig schijnt echter 75 tot 80 procent van alle opium uit Turkije te komen. Belangstelling De opiumkwestie staat de laatste tyd weer in het middelpunt van de belangstelling, nu Perzië het daar geldende algemene verbod op de verbouw ervan heeft opgeheven. De autoriteiten in Teheran zijn daartoe overgegaan, omdat, naar zy zeggen, de voortdurende opiumcultuur in rise he bladen toch eenmaal bezig waren, beschuldigden zij en passant Turkije ook nog van „onderdrukking van Perzen" op zijn gebied, waar mee vermoedelijk Koerden werden bedoeld. De Turks-Perzische verhou dingen zijn daarna weer een beetje gladgestreken, de premiers hebben elkaar alweer ontmoet, maar de Jongste stap plaatst de opiumoorlog weer in het volle daglicht Begrijpelijk is de bezorgdheid van Perzië wel. Het land heeft, op ver zoek van het comité van de Verenig de Naties voor verdovende middelen, In 1955 de legale cultuur van opium geheel stopgezet. Het aantal aan opium verslaafde Perzen zou in de zeven jaren, die daarop volgden zijn teruggelopen van twee miljoen tot 35.000. Daarna is het echter, volgens de Perzische autoriteiten, weer op gelopen tot 250.000 en dat voorname lijk tengevolge van de smokkel uit Turkije. Dit land zou. evenals Af ghanistan. van het Perzische verbod hebben gebruik gemaakt om de pro- duktie op te voeren. Stap terug De Turkse tegenbeschuldiging luidt, dat in Perzië zelf nog steeds ii(iiiui ui veel opium wordt verbouwd en dat Turkije en Afghanistan en de smok- In de buurt van de hoofdstad Te- kel ervan naar Perzië aan dit Per zische verbod elke zin ontneemt. Enige maanden geleden werden we hier in Turkije reeds verrast met een vinnige Perzische perscampag ne. die kennelijk van boven was op gelegd en die even plotseling uit doofde als ze oplaaide. Toen de Per- heran zelfs zo'n zestien heroïne-fa briekjes in bedrijf zijn, die de staat oogluikend toelaat. Turkije van zyn kant had van het comité van de Ver enigde Naties vergunning gekregen voor de produktie van 51 procent van de benodigde were ld produkt ie voor medische en wetenschappelijke doel einden onder staatsmonopolie. Korte tijd geleden heeft de Turkse regering het aantal districten waar opium mag worden verbouwd, be perkt, nadat met de Verenigde Sta ten overeenstemming was bereikt over een schadeloosstelling voor de boeren, die daardoor op een ander gewas moeten overgaan. Vanaf dit jaar zou dat zijn beperkt tot elf. van af volgend jaar tot negen provincies. De stad Afjon (de naam betekent opium) blijft het centrum van deze teelt, die wat veiligheid betreft zwa re eisen stelt aan de gezinnen, die zich ermee bezighouden: het melk sap dat uit de ingesneden vruchten sijpelt, heeft als „oogst" reeds zo'n bedwelmende werking, dat klei ne kinderen ver van de akker moe ten worden gehouden. Perzië acht de Turkse territoriale beperkingen echter niet toereikend. Het heeft het Verenigde Naties-co mité, dat in Genève vergadert, er- van in kennis gesteld, dat het te zij ner tijd de door de staat gecontro- j leerde opiumteelt gaat hervatten. Hoewel zware sancties zijn gesteld op personen, die zich aan het staats monopolie onttrekken by inbeslag name van meer dan 500 gram opium of meer dan 5 gram heroïne kan de doodstraf volgen heeft deze .-stap terug" in Genève grote verontrus- ting gewekt. VALKENBURG In de dinsdag avond om acht uur te houden ver gadering van de Valkenburgse raad zal onder meer een voorstel aan de orde komen tot het afwijzen van de beroepschriften van de heren S. M. Poot en P. Piers (uit Katwijk* in zake 't niet verlenen van een bouw vergunning door B. en W. voor de bouw van twee bungalows aan de Voorschoterweg. Het verzoek om een bouwvergunning werd afgewe ken om de volgende redenen: a. de aanvraag is In stryd met het gelden de bestemminesplan: b. advies van prof. Wieger Bruin geen medewer king te verlenen, c. het plan in stryd is met het vigerende streekplan. In de bezwaarschriften van ge lijke inhoud wordt gesteld, dat de heer Poot destijds aan prof. Wieger Bruin de vraag heeft gesteld of er bezwaren bestonden tegen de bouw van bungalows op de bedoelde perce len aan de Voorschoterweg. Het ant woord was. dat hy geen bezwaar had maar dat hij het beter vond. dat er vier of vyf bungalows werden ge bouwd. Zo zou men „een lieflijker j entree van het dorp" krijgen Voorts zei prof. Wieger Bruin, dat de bungalows de te bouwen tuinders- woningen met schuren en kassen prachtig zouden camoufleren. Dit gesprek vond plaats in het gemeente huis en hierbij waren tevens aan wezig de heren K. v.d.. Broek, G. van Leeuwen en R. Strikwerda Op dat moment was het „Uitbrei dingsplan in onderdelen van de ge meente Valkenburg, goedgekeurd 21 Julin 1955" van kracht. „Dit uitbrei dingsplan, addus de heren Poot en Piers, is nog steeds van kracht en het is ons niet duidelijk waarom thans geen goedkeuring wordt ver kregen". Voorts wordt aangehaald, dat mede op de toezegging van prof Wieger Bruin het bestuur van de Coöperatieve Raiffeisenbank Valken burg heeft besloten dit perceel te kopen om haar hypothecaire vorde ringen te dekken. Het niet toestaan van een bouwvergunning zal er oor zaak van zijn, dat de grond in waar de daalt. Tot slot wordt verzocht als nog een bouwvergunning te versterk- ken Ten aanzien van de inhoud van de bezwaarschriften delen B en W de raad mee. dat prof. Wieger Bruin het college schriftelijk geadviseerd heeft afwijzend te beschikken. De motivering „dat door de bouw van bungalows er naast een lieflijker en tree van het dorp. alsmede ook een prachtige camouflage van de daar achter te stichten bedrijven ontstaat" vinden B. en W geen geldend m~ti°f Het argument, dat de Coöperatieve Raiffeisenbank financieel nadeel lijdt omdat het perceel niet als bouwgrond kan worden verkocht, wordt evenmin steekhoudend ge noemd. Tot slot zeggen B en W van oor deel te zijn. dat uit de bezwaarschri- ten niet blijkt, dat onjuist is gehan deld volgens de voorschriften. Daar om handhaven z(J hun afwijzenden standpunt en verzoeken de raad de bezwaarschriften ongegrond te ver klaren. Het college voegt hieraan toe, dat afwijking van het streekplan nimmer zal worden geduld door de provin ciale overheid. Voorts willen B. en W. lintbebouwing tegengaan, terwijl ook het agrarisch areaal aan de zuidelijke zijde van de Torenvliet- watering niet nog meer mag worden ingekrompen. Een tekening van de papaver, de leverancier van opium. Uit de zaadbolletjes (g en h) wordt het melkvocht gewonnen, dat nadat het is ingedroogd, de ruwe opium levert. De papaver is familie van de <n ons land veel voorkomende klaprozen, die echter geen opium leveren.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 15