elle protesten bij Iraakse egaties Prijsstop komt nog in horeca deze week Groeiende argwaan in Praag VS vragen Israël van vergelding af te zien OUD-SERGEANT LEVERT AL ZIJN ERETEKENS IN Provocateurs krijgen schuld van Palachs dood (§ud QÊteutos uNog meer vonnissen cocktail VARA krijgt bedankj es NEDERLANDSE JODEN VRAGEN VISA VOOR IRAAKSE JODEN KOUDERE NACHT JAMIN Vijftienjarige verdacht van moord op verpleegster Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 29 JANUARI 1969 No. 32700 EIDSCH DAGBLAD irecteur: E. A. E. van Dishoeck [Hoofdredacteur: Drs: J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,10 per kwartaal (postabonnementen f 16.50), f4,70 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers f 0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 BAGDAD, LONDEN, NEW YORK (Reuter, AP. AFP, DPA) tal van wereldsteden is gisteren door Joodse organisaties ge- irotesteerd tegen de terechtstelling van negen Joden in Irak. 'e Iraakse minister van Voorlichting Samerrai heeft gisteren sraël ervan beschuldigd zich klaar te maken voor een groot- cheepse aanval op de Iraakse troepen in Jordanië. De Verenig- e Staten hebben er bij Israël op aangedrongen geen vergel- ingsmaatregelen te nemen. De Iraakse minister van Justitie eeft laten weten dat zyn regering astbesloten is nog meer mensen op hangen als zij veroordeeld worden egens spionage voor Israël. Een re- olutionaire rechtbank is begonnen iet de berechting van een tweede roep bestaande uit vyfendertig per- men. onder wie dertien Joden. Joodse betogers hebben gisteravond iraëlische vlaggen gehesen op de aakse ambassade in Londen. De be- igers stuitten op heftig verzet van et ambassadepersoneel. Er ontstond in worsteling en er werden verschei- ene schoten gehoord. Enkele minu- in later verscheen een van de „klim- lers" wankelend beneden. Hij bleek zijn zij te zijn gestoken. De Lon- nse politie wist bestorming van de nbassade te voorkomen. Ook in Parys, Rome, New York en msterdam zijn soortgelijke demon aties gehouden. Behalve in Rome dden deze betogingen veelal een lelijk verloop. Het Joodse Wereldcongres heeft n beroep gedaan op zyn organisa- :s in 65 landen om nachtwaken te Duden voor de ambassades van Irak. Volgens Irak trekt Israël sinds aandagochtend tegenover de Iraak- stellingen op de oostelijke Jor- lanoever troepen samen. Een woord. Oe Thant tekende maandag de executies protest aan. De aakse regering noemde dit een geoorloofde inmenging in de nnenlandse aangelegenheden \n Irak, waarop Oe Thant giste- n antwoordde dat deze zaak in- ïïdaad een binnenlandse Iraak- aangelegenheid was, maar dat protesteerde om humanitaire lenen. voerder van de Iraakse regering zei dat „Israël zich klaarmaakt voor een voorspel van massale agressie om 2:ch te wreken voor het ophangen van veertien Irakezen" In het be treffende gebied ten zuiden van het Meer van Galilea zijn twee Iraakse pantserbrigades gelegerd. In totaal zyn 20.000 man Iraakse troepen in Jordanië. Waarnemers in Amman vrezen dat een Israëlische aanval op deze troepen kan leiden- tot een grootscheepse oorlog in het Mid den-Oosten. Het kwam al eerder tot schermutselingen tussen Iraakse en Israëlische eenheden De burge meester van Haifa, een vooraan staand politicus, heeft gisteravond gezegd dat Israël de Arabische lan den moet waarschuwen willen ze vergeldingsacties voorkomen. Radio-Bagdad heeft gisteravond een beroep gedaan op allen die be trekkingen onderhouden met spio nage- en sabotagegroepen om con tact op te nemen met de autoritei ten en deze inlichtingen te verschaf fen in ruil voor gratie. De voorzitter van de rechtbank, die maandag de veertien Irakezen onder wie negen Joden, veroordeeld tot de dood dooi de strop, heeft verklaard dat allen een volledige bekentenis tegenover eer> bisschop en een rabbijn hadden afgelegd. De rechter zei dat nu een nieuwe ..CIA-imperialistische" spio- nage-organisatie werd berecht Een Newyorkse Jood. wiens broer maandag in Irak is opgehangen, heeft een boekje opengedaan over de levensomstandigheden van de Joden in Irak. De man, die zijn naam niet wilde noemen uit vrees voor re presailles. schreef in de „New York Times", dat de Joden in Irak geen handel meer mogen drijven en geen krediet meer kunnen krijgen. Joden j die bij Arabische firma's werken j worden ontslagen. Als een Arabier een Jood geld schuldig is, dan be- I hoeft hij dat niet meer terug te be talen. De Joden in Irak zyn min of meer vogelvrij, aldus de man. Dr. Goldman, voorzitter van het Joodse Wereldcongres, heeft secretaris-ge- I neraal Thant verzocht zijn invloed j te gebruiken, opdat de 8.500 Joden in Irak, Syrië en Egypte onmiddellijk j kunnen emigreren. Het Internatio- nale Verbond tegen racisme en anti- 1 semitisme, waazwan onder meer de Franse minister van Cultuur, Mal- j raux, en de filosoof Sartre lid zijn, heeft de terechtstelling een „echte I moord" genoemd en de Franse rege- ring gevraagd de wapenleveranties aan Irak te verbieden. Behalve secretaris-generaal Oe j Thant van de Verenigde Naties, de V.S. en Frankrijk, hebben ook Enge land en het Vaticaan getracht de Iraakse regering van de terechtstel- ling af te houden, zo is gisteren be- j kend geworden. De vijftien Arabische vrouwen, die drie dagen geleden in Jeruzalem een hongerstaking waren begonnen, heb ben gehoor gegeven aan hun geeste lijke leiders om hun protest tegen de Israëlische bezetting op te geven. Volgens deze leiders had dit protest toch geen zin. LEIDEN Meer dan dertig VARA-leden hebben hun omroep- i vereniging telefonisch gemeld I geen prijs meer te stellen op hun lidmaatschap. Als reden gaven zij I op het feit, dat ze zich niet kon den verenigen met de strekking van de Achter het^ nieuws-uitzen- I ding over Indonesië. I De heer A. J. Krijger uit Sluiskil heeft zijn protest tegen de VARA en de heer Hueting op een heel andere manier kenbaar gemaakt. De heer Krijger, die in de periode '47"50 als dienstplichtig sergeant diende, heeft g steren zijn militaire onderscheiding en betuigingen van erkentelijkheid ingeleverd bij de burgemeester van Terneuzen. Over de uitzending zegt hij: „Het werd allemaal verschrikkelijk alge meen gesteld, net alsof het hele leger aan dat soort misdaden had meegedaan. En dat wero nota bene gezegd door een oorlogsmisdadiger, zoals Hueting van zichzelf heeft toegegeven". Drie jaar heeft de heer De KriJ- Eer in Indonesië doorgebracht en daar beide politiële acties meege maakt op midden-Java. „Ik heb echter nooit iets gezien wat onder oorlogsmisdaden zou kunnen wor den gerangschikt. Van de Wester ling-acties hoorde ik voor het eerst, toen ik weer terug wavs in Neder land". „Ik vraag me wel af hoe lang AMSTERDAM (GPD) Een kleine honderd Nederlandse Jo den heeft gisteravond by het nationale monument op de Dam in Amsterdam geprotesteerd te gen de publieke terechtstelling van de Joden in Bagdad. De de monstranten bleven tot onge veer twaalf uur bij het monu ment. Het is de bedoeling dat derge lijke demonstraties ook de ko mende dagen zullen worden ge houden. De Nederlands-Joodse organisaties, zo is gistermiddag bekendgemaakt, zullen in Den Haag druk uitoefenen, opdat voor Joden in Irak en andere Arabische staten de mogelijk heid wordt geopend om als vluchteling naar ons land te ko men. De stichting Joods Maat schappelijk Werk heeft al eens besprekingen gevoerd over toe lating van Egyptische Joden. Deze hebben echter niets opge leverd. De regering heeft geen motivering gegeven. De Joodse organisaties wijzen er op, dat de Nederlandse regering altijd een liberale politiek heeft gevoerd ten opzichte van vluchtelingen uit Hongarije en Tsjecho-Slowa- j kije maar ten aanzien van Jo den een strenge toelatingspoli- tiek heeft gevoerd- De Bilt meldt van heden- tot don- rdagavond: aanvankelijk opklarin- morgen weer toenemende be- olking met plaatselijk enige regen motregen. Tot matig of krachtig, later aan de 1st waarschijnlijk tot hard toene- ende wind tussen zuid en west. In nacht iets lagere, morgen over ig dezelfde temperaturen. (Opgemaakt te 12.40 uur) 30 JANUARI >n op: 8.23 uur; onder: 17.24 uur. san op: 13.41 urn*; onder: 7.16 uur. aogwater te Katwijk te 1.19 en 137 uur, laagwater te 9.18 en 21.43 it nummer bestaat uit 16 pagina's ADVEK rENTTE Sikkens autolokken NIEUWE RIJN 49 LEIDEN Minister Roolvink (Sociale Zaken) heeft geen be zwaar tegen een bescheiden duur te toeslag als voorschot op loon stijgingen van de nog te vernieu wen cao's. De bewindsman heeft dat gisteren meegedeeld in de Tweede Kamer. Verwacht wordt dat industriële bedrijven tegen het AWV-advies in toch een duur- tetoeslag zullen geven. AKU ging als „eerste schaap over de dam". Overigens waarschuwde de minis ter tegen het gemak waarmee hier en daar loonkostenstijgingen worden doorberekend. „Wanneer aan onder nemerskant niet meer discipline aan de dag wordt gelegd zal op die wijze de basis worden gelegd voor een verder inflatoire ontwikkeling." Zijn ambtgenoot, minister De Block, doet op het ogenblik alles om de prijsstijgingen binnen de perken te houden. Nog deze week wordt er een prijsstop voor de bedrijfstak ho reca verwacht. De onderhandelin gen tussen de minister van Econo mische Zaken en afgevaardigden van de horecasector hebben althans niet geleid tot een vrijwillige prijs verlaging. Vandaag zal de bewindsman bepa- i len met hoeveel procent de prijzen ten opzichte van de vorig jaar gel- ri. In de middenprijsklassen waren dende prijzen mogen stijgen. j verhogingen van twintig procent Vast staat d at de kousen in de geen uitzondering, middenprijsklassen binnen enkele Het is ook niet uitgesloten dat er dagen goedkoper worden. De kou- binnenkort prijsmaatregelen zullen senhandel heeft besloten de prijzen worden genomen voor autorijscholen vrijwillig te verlagen. De prijzen j en kappers. De onderhandelingen zullen niet meer dan acht procent daarover zijn nog gaande, hoger mogen liggen dan op 1 janua- De industriële bonden hebben gis teren een stroom van reacties ont vangen op hun protest tegen de AWV, die geen duurtetoeslag wil ad viseren. Diverse werkgevers hebben mee gedeeld met de bonden in overleg te willen treden over de uitbetaling van een duurtetoeslag. De grootste en eerste onderneming die zich inmid dels bereid heeft verklaard om in gaande 1 januari een duurtetoeslag te betalen is de AKU <14.000 werk nemers). Inmiddels heeft ook een groot aan tal Zaanse ondernemingen de indus triële bonden uitgenodigd voor een gesprek over een eventuele duurte toeslag. Door de onderneming wordt voorgesteld 25 gulden per maand te geven. De landelijke Federatie van hei- en funderingwerkers heeft er bij de werkgevers op aangedrongen een voorlopige duurtetoeslag toe te ken nen van tien gulden per week. De Unie van beambten en hoger perso neel maakt bezwaar tegen een duur tetoeslag uitgekeerd in een vast be drag. Zij geven de voorkeur aan een uitkering in procenten of in vaste nettobedragen. a Minister Roolvink (Sociale Zaken) (ADVERTENTIE) morgen ISO gram van 99 voor 89 niet te geloven voor die prijst PRAAG (AP) Het is weer rus tig in Praag, alhoewel geen prettige rust. Het is intussen opvallend dat men van bepaalde zyde tracht de motieven die aanleiding waren tot de dood van Jan Palach in diskre diet te brengen. In progressieve kringen kan men horen dat de orthodoxen de dood van Palach in de schoenen schuiven van „Westerse provocateurs" en da' Palach om propaganda-redenen min of meer gedwongen zou zijn zelf moord te plegen. In Praag circuleren pamfletten van pro-Russische kringen, waarin staat dat een groep prominente pro gressieven voor de handelwijze van Palach direct verantwoordelijk moet worden gesteld. Tydens een recente bijeenkomst van leden van de Tsjechoslo waakse communistische partij in een Praagse buitenwijk werd een vier pagina's tellend vlugschrift rondgedeeld, ge titeld „De waarheid over de dood van Palach" Er staat in dat zyn dood het werk was van „extreme rechtse en anti-socialistische kracn- ten". Palach had zich. wordt in hei rapport gezegd, willen besprenkelen met een vloeistof die een „koudvuur- effect" gaf, maar iemand had deze vloeistof verwisseld voor benzine. Twee Hongaarse bladen schreven gisteren dat Jan Palach wellicht ver moord is. De „Magyar Nemzet" zegt. da. Palachs moedei' heeft verklaard te geloven, dat haar zoon niet de hand aan zichzelf heeft geslagen Wanneer zij dit zou gezegd hebben vermeldt het blad niet, maar de ver- j klaring van de moeder van Palacn I wordt „een nieuwe ontwikkeling' ge noemd. Volgens het blad was het geen toeval dat een groot aantal West- duitse en Engelse journalisten op j het Wenceslausplein aanwezig was toen Palach zich zelf in brand stak I „Het was alsof iemand er voor had willen zorgen dat het nieuws oc- middellyk in heel de wereld bekend werd', aldus de Magyar Nemzet" De Slowaakse minister van Bm nenlandse Zaken, generaal Pepich heeft voor de Slowaa,kse national»- raad verklaard dat het „interessan'' is de gangen te volgen van „de ka pitalistische buitenlanders en diplo maten, die hun activiteit de laatste tijd hebben versterkt" Zij hadde i talrijke malen contact met personen die „meer dan gereserveerd stonden tegenover de maatregelen van rie regering. Volgens generaal Pepien waren de organisatoren van de te- I gen regering en partij gerichte be-1 togingen in de meeste gevallen voormalige leden van fascistische organisaties of personen, die al eens veroordeeld waren wegens anti-re geringsactiviteit. Intussen heeft de Tsjechische af deling van de Tsjecho6lowaakse schrijversbond by de procureur-ge neraal geprotesteerd tegen het feit. dat in de woning van de schrijver Watslaw Hawaï microfoons in het plafond zyn aangebracht De schry- vei had, naar het blad Vertsorni Prsha meldt, de afluisterapparatuur ontdekt, terwijl zij gebruikt werd en iemand over het dak zien vluchten. De zaak is ook ter kennis gebracht van andere autoriteiten. A. J. DE KRIJGER nooit iets gezien h^t nog gaat duren, alvorens ook hpt verzet wordt aangepakt en voor de bijl gaat aldus de heer De Krijger. Het. ochtendblad „De Telegraaf" publiceerde vandaag in grote op maak het bericht, dat de hoofdre dacteur van .Achter het nieuws" H. A. Wigbold wegens desertie en het overleggen van een valse ge neeskundige verklaring in de jaren '48—'49 door het Hoog Militair Ge rechtshof werd veroordeeld. De se cretaresse van VARA's actualiteiten rubriek heeft, vanmorgen bevestigd, dat de heer Wigbold destijds voor deze feiten is veroordeeld tot zeven weken detentie en vier maanden militaire strafklasse in Nieuwersliria VENRAY iGPD) De Rykspoli- tie in Venray heeft een 15-jarige scholier aangehouden die ervan wordt verdacht de 26-jarige ver pleegster Hermine van der Vorst te hebben vermoord. Stille getuigen, zoals een riempje van een verrekijkertas, die in de dichte bossen werden gevonden ble ken de jongen toe te behoren. Gis teren is de jongeman vrijwel onafge broken verhoord, maar gisteravond laat had hy nog niet bekend. Volgens mr. W. Bartels officier van justitie by de rechtbank in Roermond zyn er voldoende aan wij- zingen die de aanhouding billy ken. De scholier, die nogal agressief is, moet het meisje zyn tegengekomen op een tocht door de bossen by Ven ray. De schoenen, die de Jongen de be wuste dag had gedragen bleek h(J inmiddels te hebben verborgen. Ook miste hy het riempje van zyn verre kijkertas. 4 Uit het Leidsch Dagblad van 28 Januari 1869: De maire van een lande- .4 lijke gemeente wordt geroe- pen om aan de hertogin De X een reispas te geven. Me- 4 vrouw De X heeft bij toeval M een oog verloren. De burger- vader, haar pachteris ga- 4 lant- en onderdanig. De - 4 maire schrijft: „zwarte oog en, zeer schoon, zeer 4 zacht, met ongemeen veel M uitdrukkingwaarvan een afwezig". AdvertentieBur gem. en Weth. van Leyden doen te 4 weten, dat eerlang zal worden overgegaan tot de benoeming van een tweeden Hulponder- 4 wijzer der 3e klasse aan de •4 Openb lagere school no 1 J voor onvermogenden, tegen genot eener jaarwedde van e f 350 (per jaar). Bewijsstuk- ken van bekwaamheid aan B. en W. portvrij in te zen- den.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1