„Nieuwe acht voor alle lieve Vliet-vrouwen" Griep? Verkoudheid? ASPIRINE Junior Pastoors dreigen met het staken van dienst Zevenhuizense hond was beste werkt snel en zeker Prof. Muntendam doopte „Vita-mien" Opruimingstijd heeft invloed op omzet LEIDSE VEEMARKT Bisschoppen zouden geen kardinaal willen worden Kerk en scholen verwoest Kerkelijk Leven Secretaris NCGB houdt vast aan eigen vakbond Kind van klimrek geval'en Autodiefstal Voor maart beslissing is verslagen Op clubmatch van Rijnland Inbraken in Hema en snackbar MAANDAG 27 JANUARI 1969 LE1DSCH DAGBLAD PAGINA 3 eid LEIDEN Het was zaterdag voor de Leidse Vrouwelijke Studenten Roeivereniging „De Vliet" een bij zonder blijde dag, want met het in gebruik nemen van een nieuwe acht ging een lang gekoesterde wens in vervulling. Alvorens prof. Munten dam te verzoeken de doopplechtig heid te verrichten, zei de praeses, mej. Van der Wal, dat veel dank was verschuldigd aan het College van Curatoren, dat was bijgespron gen toen de hoognodige vervanging van een van de boten niet met ei gen middelen kon worden bereikt. Zij dankte prof. P. Muntendam, die zelf een oud sportroeier bij zijn mededocenten heeft gepleit voor zo veel mogelijk tijdsruimte voor deze sportbeoefening in de middagpauze. Prof. Muntendam stelde het zeer j op prijs de doop van de „Vita-mien"1 voor aile lieve Vliet vrouwen te mo gen verrichten en na eerst voor elk der roeisters en voor de stuurvrouw een vitaminetablet aan het doopwa ter te hebben toegevoegd, stortte hij de inhoud van het emmertje over de kiel. Vervolgens boden ook deputaties van de besturen van Njord, Asopos en van de Ver. van Vrouwelijke Stu- denten gelukwensen aan en daarbij werd de acht ten overvloede nog eens overgoten met „Varsity-water" u:.t het Amsterdam-Rijnkanaal. De dames van „De Vliet" die op de kampioenschappen als enige Westeu- ropese ploeg een (derde) plaats ver overden. lieten tenslotte de nieuwe aanwinst te water voor een proef vaart. De boot weegt slechts 67% kilogram. LEIDEN De Leidse veemarkt was vrijdag nog matig bezet. We ra ken door het wolvee heen en ook het aanbod van slachtkoeien bleef mond jesmaat. In de handel ging het ech ter wel wat beter dan vorige week en bleven alle prijzen goed staande met voor enkele rubrieken iets duur der. Hoewel men de slagers hoorde klagen over de slechte omzet, in de opruimingstijd een altijd terugkerend verschijnsel, was het aanbod in de veehandel toch dermate krap, dat ter nauwernood aan de vraag kon wor den voldaan. Ook in wolvee-sector was de lui-dure handel gevolg van een krap aanbod. De handel in varkens voor de mest en fokkerij deed het goed maar de handel in slachtvarkens was deze week aanmerkelijk moeilijker. De totale aanvoer bedroeg 1880 dieren. Gebruiksvee De aanvoer van gebruiksvee was wel even ruimer. Er kwam ook in de handel van vare koeien iets meer beweging. Er komen in de stallen meer lege plaatsen, die men graag opgevuld ziet. De handel was redelijk en goed prijshoudend tot duurder. Voor het melkvee bleef de handel nog rustig. De prijzen bleven goed staande tot duur. Notering: Melk- en kalfkoeien van f 975 tot f 1250 en f 1675. Vare koeien van f 750 tot f 1050 en f 1450. Vet rundvee Hoewel iets meer dan vorige week, bleef ook de aanvoer van vette koeien aan de korte kant. Ook andere markten gaven nog korte aanvoeren te zien, hetgeen voor de handel een gunstige omstandigheid was. Het ging in de vleeshandel minder best. On danks het feit, dat er nogal wat En gelse koeien werden geïmporteerd, bleef het aanbod tooh beneden de vraag. Door één en ander kreeg de handel toch nog een vlug verloop en trokken de prijzen iets aan. Notering per kg geslacht gewicht Vette koeien van f 3,60 tot f 4.30 en f 4.90. Extra kwaliteiten boven note ring tot plm. f 5,20. Slachtatieren van f 4,50 tot f 4,90. Worstkoeien van f 3.45 tot f 3.55. De aanvoer van vette kalve ren was van weinig betekenis. Ook de kwaliteiten lieten veel te wensen over en kwamen niet boven de 2e soort uit. We raken door de laatste mest heen en het aanbod bestaat uit restanten. De handel was lui en on geanimeerd. Notering per kg. levend gewicht: van f 3.80 tot f 4.20. Ie soorten geen notering. Wol vee In aanmerking genomen dat het al tegen februari loopt, viel de aanvoer van wolvee niet tegen. Toch raken wij al aardig door de voorraad heen en beginnen ook de kwaliteiten af te nemen. Daar ook hier het aanbod beneden de vraag bleef, werden de vraagprijzen wel erg duur ingezet maar bleken voor de licht vleesloze kwaliteiten toch niet haalbaar. De handel kreeg hierdoor een lui duur verloop met stevig gehandhaafde prijzen. Notering: Vette schapen van f 110 tot f 125 en f 140. Vette lammeren van f 130 tot f 150 en f 190. Enkele bijzonder beste vleeskwaliteiten bo ven notering tot plm. f 220. Varkens Bij de varkens voor fok en meste- rij een behoorlijke aanvoer. Bij een over het algemeen redelijk aanbod waren de belangstelling en de koop lust wel goed, maar was er vanwege de duurte tooh wel enige terughou dendheid te bemei'ken. Al met al was de handel goed en lagen de prijzen voor alle soorten iets hoger. Notering: Drachtige zeugen van f 425 tot f 475 en f 525. Schrammen van f 105 tot f 115 en f 130. Biggen van f 80 tot f 85 en f 90. De handel in slachtvarkens ie in de afgelopen week tamelijk moeilijk geweest. De slagers klaagden over slechte omzetten terwijl ook bij vol doende aanbod de exporthande! i flauwer was. waarbij nog komt dat J de slachtvarkens voor de binnen landse handel in feite te duur zijn. Het kwam uit, dat vorige week de topprijzen bereikt waren. Deze week trad er in ieder geval een lichte prijs daling in. Prijzen per kg levend gewicht: Lichte slachtvarkens van pl.m. f2.62 I tot f 2.65. Lichte slachtzeugen van pl.m. f 2.05 tot f 2.15. Bij weinig aanvoer van geiten was de vraag goed, waardoor ook een goe de handel met iets hogere prijzen. Notering: van f 30 tot f 50 en f 90. VATICAANSTAD (APi In Vati caanstad deden zondag berichten de ronde, dat enkele rooms-katholieke bisschoppen geweigerd hebben ver heven te worden tot kardinaal om dat zij het niet eens zijn met het be leid van het Vaticaan. De weigering van twee of drie bisschoppen zou de oorzaak zijn van het uitstel vah het consistorie, dat paus Paulus volgens berichten in december had willen aankondigen. Het wordt mogelijk geacht, dat de verschillen tussen het Vaticaan en enkele kandidaat-kardinalen, als er verschillen zijn, gaan over het vraagstuk van de geboortebeper king. Volgens een Vaticaans zegsman zal het consistorie thans tussen Pa sen en juni gehouden worden. DJAKARTA (AP) In Djatiba- rang op West-Java zijn dertien mo hammedanen gearresteerd, nadat een menigte van 200 woedende mos lims in de stad was gaan plunderen. Bij de ongeregeldheden, die de vori ge week plaatshadden, werd een protestantse kerk en een aantal christelijke scholen verwoest. Volgens de politie zijn de moei lijkheden de vorige maand begon nen, toen een christelijke werkgever een mohammedaans meisje niet wilde laten vasten tijdens islami tische feestdagen. Volgens de mos limleiders probeerde hij het meisje onder dwang tot het christendom te bekeren. Er zijn bij de plunderingen geen slachtoffers gevallen. NED. HERV. KERK Beroepen te Doesburg: H. Henge- veld te Musselkanaal, te Scherpen- zeel (GkD, C. Vos te Gouda. GEREF. GEM. Beroepen te ScherpenisseL. Blok kandidaat te Zeist, te Bodegraven, A. Hoogerland te Werkendam. Bedankt voor Nieuwdorp: P. Blok te Dirksland, voor Lethbridge, Alberta (Canada) G. J. van den Noort te Ca- pelle aan de IJssel. (Foto LD/Holvast) LEIDEN In een ledenvergade ring van de Leidse afdeling van de Nederlandse christelijke grafische be- drijfsbond heeft bondssecretaris L. Blaauw enkele vraagtekens ge plaatst bij het streven naar één al- gemene vkbeweging. Hij vroeg zich in gemoede af of een bundeling van 1 krachten op dit gebied werkelijk tot een eenheid zou leiden. De heer Blaauw meende dat zo'n niet op confessionele leest geschoeide vak- beweging minder zou aanspreken, omdat men te weinig van zijn doel stellingen erin terug vindt. De chris- j telijke vakbeweging, aldus de heer Blaauw, wenst samenwerking, maar i met eigen inspraak, om vanuit het1 evangelie te strijden voor recht en gerechtigheid. Namens het hoofdbestuur reikte de heer Blaauw aan het begin van de avond drie gouden CNV-msignes uit.; De heren R. H. Akkerman, P. W.1 Martijn en P. J. B. Oostveen ont vingen deze onderscheidingen in ver band met hun 50-jarig lidmaatschap van de bond. Voorzitter F. Arnoldus liet zijn gelukwensen van een kleine attentie vergezeld gaan. LEIDEN Zaterdag is de vjjfja- j rige Robby de Bruyn uit de Park- j straat op de speelplaats Oosterkwar tier van een klimrek gevallen, waar bij de jongen een hersenschudding opliep. Hü is per EHD naar het Sint Elisabethziekenhuis vervoerd. LEIDEN In de nacht van zater dag op zondag zijn twee in Leiden ge parkeerde auto's gestolen, een rode Austin kenteken H V 62-14 uit De j Kamp en een witte Opel Record ken- j teken 20-27 GG van het Pieterskerk hof. ADVERTENTIE UW KIND VERWACHT HULP. 20 tabletten fl.05 Studentenpastoors oefenen druk uit op bisschop van velen klinkt erin door. aldu6 de I bisschop, maar in geweten, ao voeg- j de hij eraan toe. meet ik elke schei ding afkeuren. Iemand, die bul ten deze kerk gaat, laat iets onver vangbaars achter. „Ik vraag geduld en vertrouwen", zei mgr. Zwart kruis. Na ziin toespraak legde Dick de AMSTERDAM (ANP. GPD) Drie Amsterdamse studenten pastoors hebben gistermorgen tijdens de zondagse eucharistie viering een gezamenlijke verklaring afgelegd, waarin zij zich solidair verklaren met hun collega Jos Vrijburg, aan wie de uitoefening van zijn priesterambt door de bisschop van Haar lem, mgr. Th. Zwartkruis, in verband met zijn huwelijk is ontzegt. De verklaring, die door de pries ters J. van Kilsdomk e n T. van dier Stap wordt ondersteund, werd voor- gdlezen door de heer H. Oosterhuis. De drie pastoors hebben voorts ver klaard met ingang van 1 maart as. hun diensten te zullen staken, als er inmiddells geen oplossing wordt ge vonden. De komende weken zullen ondier die studenten hearings worden georganiseerd om het standpunt van de priesters en de studenten nader te bepalLen. Mochten de studenten echter hun verlangen uitspreken, dat de dien sten toch zullen worden voortgezet, dan zjjn de pastores hiertoe bereid. Ze zullen dit dan echter doen onder hun eigen verantwoordelijkheid en zich onttrekken aan de zeggenschap van de officiële kerk. De studenten parochie wordt dan 'n vrije gemeen- Vree namens die KRO-leiding een verklaring a if, dat het zich eventueel losmaken van de kerk door de drie pastoors zou moeten worden be treurd. Net als de Nederlandse bis schoppen en de Amsterdamse stu- dtentenpastoor Dresen, die zich van de actie van zijn collega's heeft ge distantieerd, heeft de KRO-leiding nog vertrouwen in ,4e lange weg". Pater Dresen is bereid nog drie k vier jaar te wachten op veranderin gen binnen de kerk. Dick de Vree zei te menen, dat het werk dat de drie pastoors „buiten bestaande for mules" willen gaan doen als zij voor 1 maart niet van hun ongelijk kun nen worden overtuigd, onvruchtbaar zal blijken te zfjn. MEVROUW KV Admiraal McCain: DEMONSTREERDE tegenstander WASHINGTON (Reuter) Noord- Vietnam en de Vietcong hebben in de strijd van de afgelopen zes jaar 420.000 man aan doden verloren. Ztf kunnen thans als militair verslagen worden beschouwd. Ik ben ervan overtuigd, dat het om die reden is dat zij naar de vredesconferentie in Parijs zijn gekomen". Dit verklaar de de bevelhebber van de Ameri kaanse strijdkrachten in het gebied van de Stille Oceaan, admiraal J. S. McCain, in een vraaggesprek met het Amerikaanse maandblad .Rea ders Digest". „We hebben de vijand verslagen. We hebben in alle gebieden het initia tief", aldus de admiraal, die voor spelde dat. de tegenstander niet in staat zal zyn nog eens zo'n groot scheepse aanval te doen als die van het grote Tet-offensief in februari 1967. Volgens McCain verloren de Noordvietnamese- en Vietcongle- gers voorts negentigduizend man aan krijgsgevangenen of overlopers, terwijl op het ogenblik wekelijks meer dan 5500 gevangenen of over lopers de geallieerde linies binnen komen. Hy achbte de huidige sterkte van 549.500 Amerikaanse militairen, die deel uitmaken van de in totaal 1 400.000 geallieerden in Vietnam, voldoende. De Amerikaanse militai re aanwezigheid in Zuid-Vietnam zal volgens de admiraal nog ver scheidene jaren na beëindiging van de oorlog nodig zijn, zoals ook het geval was na de oorlog in Korea. PARIJS (Reuter) De echtgenote van de vice-president van Zuid-Viet nam. mevrouw Ky. heeft zaterdag bij de aanvang van de vredesconferentie in Parijs deelgenomen aan een de monstratie van pro-Saigon studenten. Zy zwaaide met een Zuidvietnamese vlag en riep „Ho Tsji-minh aan de galg" en „De vrijheid zal overwin nen". Een groep aanhangers van het Zuidvietnamese Nationale Bevrij dingsfront (Vietcong) was ook aan wezig en riep anti-Saigon leuzen. De politie zorgde ervoor dat beide par tijen op een veilige afstand van el kaar bleven. Mevr. Ky verklaarde later: „Ik deed het in het vuur van het ogenblik. Mijn man weet er niets van, maar ik ben er zeker van dat hij het goed vindt. Per slot van rekening kunnen we de communisten toch niet de eer laten de enige te zijn die demonstre ren". Machtsvorming D'66- fractie voorzitter Van Mierlo heeft meege deeld dat zijn partij het voorstel van de Groep Aarden zal steunen om een parlementaire enquête in te stellen naar de economische machtsvorming in Nederland. Wel vroeg hij zich af of een parlementaire enquête het middel Is om de machtsvorming te onderzoeken. De studentenpastoor P R A. P. Dresen, die de verklaring niet mede ondersteunt, zal de diensten gewoon blijven voortzetten. Het knelpunt van het conflict is dé weigering van de bisschop om Jos Vrijburg tenminste toe te staan zijn predikambt te vervullen. De drie studentenpastoorsdie er zich mee kunnen verenigen dat Jos Vrijburg niet meer deelneemt aan de eucha ristieviering, hebben dit als een soort ultimatum aan de bisschop gesteld. Afgelopen dinsdag hebben zij de bis schop op de hoogte gesteld van hun voornemen hun standpunt zondag openbaar te maken. Mgr. Zwartkruis van Haarlem heeft gisteren een emotioneel beroep gedaan op de drie Amsterdamse stu dentenpastoors zich niet van de R.-K. Kerk los te maken, zoals zjj waarschijnlijk per 1 maart zullen doen. „Men mag de eenheid niet verbreken", zei de Haarlemse bis schop in een KRO-uitzending, als reactie op de verklaring, die de drie pastoors gisteren in de Amsterdam se studentenkerk aflegden. Mgr. Zwartkruis noemde het „een imponerende toespraak". De nood LEIDEN De jaarlijkse club match van de kynologenvereni- ging Rijnlandtrok gisteren een volle Stadsgehoorzaal. Van elf uur tot half zes -paradeerden hon den van allerlei formaatkleur en beharing voor de kritische ogen van acht keurmeesters, spe cialisten in diverse rassen. Dank zij de nauwkeurige voorbereiding door het secretariaat, gevormd door de heer en mevrouw Smits, werd het een vlotte non-stop show, waarbij juweeltjes van fok kerskunst toerden getoond. De voornaamste uitslagen waren: Beste hond van de match: 1. Lhasa I Apso van mevr. A. J. C. Schneider j Louter, Zevenhuizen. 2. Amerikaanse 5 Cocker Spaniel, mevr. A. G. Holtslag Kolendamp In Kattendijke (Zeeland) Is een 61-jarige vrouw 'door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. Haar echtgenoot werd in zorgwekkende toestand naai' het I ziekenhuis gebracht. Het echtpaar j werd in bed aangetroffen door een van de leden van de bej'aardensocië- j teit, waar de man niet verschenen Treinongeluk De Belgische po litie heeft een 20-jarige chauffeur aangehouden. Zijn auto kwam bij Kalmthout in botsing met de trein AmsterdamBrussel. De man die onder invloed van alcohol verkeerde raakte met zijn auto van de dijk en kwam op de spoorbaan terecht. De bestuurder werd uit de cabine geslin gerd en bleef ongedeerd. LEIDEN In de nacht van vrij dag op zaterdag is ingebroken in de Hema in de Haarlemmerstraat. Men kwam binnen door het verwijderen van een ruit en nam goederen mee Iter waarde van f810. 6 paraplu's. 13 horlogebandjes. 91 ringen. 11 paar I manchetknopen. 10 halssnoeren. 20 gasaanstekers, 20 wekkers en een onbekend aantal paren nylonkousen. De nacht tevoren werd een inbraak gepleegd in een snackbar aan de Lage Rijndijk. Een speelautomaat werd opengebroken en de inhoud ad f 400 werd meegenomen. Voorts wer- I den drie busjes met geld weggeno men uit de warme warenautomaat. waarin volgens opgave van de eige- I naar een bedrag van f 1000 zat. van Senus, Lisse, 3. Dwergpoedel, mevr. N. L. Busserv. d. Kasteele. Wassenaar. 4. Duitse Herder van J. Pet. Leiden, 5. Siberian Husky, B. v. d. Meer, Den Haag, 6. New Found- lander, dr. H. G. Ruhaak, 7. Dobber - mann Pincher, K. Boehlee, Leiden. Kampioensklasse (buiten mededin ging) 1. Duitse Herder, drs. H. B Trijselaar, Leiden. 2. Schotse Terrier, mevr. A. A. J. Smitsv. d. Broek, Leiden, 3. Dwergpoedel, mevr. N. L. Busserv.d. Kasteele, Wassenaar, 4 Middelslag poedel, mevr. J. Nell— Poot, Leiden, 5. Welsh Corgi, Cardi gan, mevr. J H. C. Brooymans— Schallenberg. Den Haag. 6. Bearded Collie, mevr. A. Lensveltv. d. Andel, Voorburg, 7. Welsh Corgi, Pembroke, mevr. E. v. d. Schouw—Jansen. Gor- kum. Dogachtigen: 1. New Foundlander. dr. H. G. Ruhaak, Leiden, 2. Franse Bulldog. M. de Haas, Oudewetering. 3. Bostonterrelr. mevr. H. P. M MeyersKlein, Leiden. 4. Sint Ber- nardshond, A. B. Hemerik, Leiden. Herdershonden: 1. Duitse Herder. J. Pet, 2. Welsh Corgi, mevr. E. van Meijgaarden, Den Haag. 4. Schapen does. mej. W. Kok, Scheveningen. Pinchers en Schnauzers: 1. Dob- bermann Pincher, K. Boehlee, Le'- den, 2. Dwergschnauzer. mevr. J A Barettade Bruyn, Wassenaar. Jachthonden: 1. Am. Cocker Spa niel, mevr. A. G. Holtslag—v. Senus Lisse 2. Middelslagipoedel mevr. J NellPoot. Leiden, 3. Langh. Das hond. mevr. J. Hessing. Leiden, 4 Eng Cocker Spaniel, mevr. C. N. WijckVerschoof, Dussen. Terriers: 1. Lhaso Apso. mevr. A. J C. SchneiderLouter. Zevenhuizen 2. Bedlingtonterreir, dames v. Laa) en v. d. Voort, Heemstede, 3. Bullter rier. J. J. Frantsen, Rijswijk, 4. Skye terrier, mevr. H. F. HofstraSmit? Leiden. Dameshondjes: 1. Dwergpoede: mevr. N. L. Buuser— v. d. Kasteele Wassenaar, 2. Dwergkeesje, A. P Dobbe. Roelof arendsveen. 3. Ital. Windhondje, G. v. Rijn, Oudewete ring. i Mevr. A. J. C. Schneidert Lhasa Apso, de beste hond van Louter uit Zevenhuizen met haar de clubmatch van Rijnland. (Foto LD/Holvast)

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3