Regeringsnota over Iaden in Indonesië PRAAG NOG ONRUSTIG Londense hogeschool na geweld gesloten Brand in overvol pension 2 doden 0 n.v. d. velde Citroën Russische tanks wachten in cle buitenwijken Wapen- smokkelaars gearresteerd Al 85 doden Op weg naar ziekenhuis aangereden IETS HOGERE EMPERATIREN In Irak vijftien executies CALIFORNIE RAMPGEBIED ©uc/ ©lieutoo Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 27 JANUARI 1969 No. 32698 LEIDSCH m DAGBLAD jwcteur: E. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN witte s'n«rf Leiden Giro *7055 Hoofdredacteur: Drs: J. R. Soetenhorst f14.10 per kwartaal postabonnementen f 16,50)f4,70 per maand (bij vooruitbetaling!losse nummer* f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie. 21507 PRAAG (DPA, AP, AFP, Reuter) De spanning in Praag is, na de begrafenis van Jan Palach zaterdag, niet afgenomen. De politie is gisteravond in het centrum van de stad opgetreden tegen jeugdige demonstranten, die een mars door de stad wilden houden. Plotseling werden zij omsingeld door ongeveer 200 po litiemannen, die ongeveer twintig van hen arresteerden en in wagens wegvoerden. De lijkkist van Jan Palach vlak voor de teraardebestelling op het Olsany-kerkhoJ in Praag. Om de kist de familie en een klein aantal genodigden. DEN HAAG (GPD) De regering zal zo spoedig mogelijk ..Tijdens het interview heb ik dui- an de Tweede Kamer een nota zenden over eventuele wan-1 deliJk gesteld dat er misdaden aan aden van Nederlandse militairen in Indonesië. Het kabinet niet uitsekomen eeft daartoe besloten. Naar aanleiding van de televisie- itzending met dr. Hueting had de «rzitter van de PvdA-fractie drs. M. den Uyl. om een dergelijke >ta gevraagd. De voorzitter van de veede Kamer. mr. F. J. F. M. van liel, was bereid de vraag door te nden aan het kabinet. Aangenomen mag worden, dat de ita zal zijn gebaseerd op het rapport n het onderzoek dat de toenmalige mister Van Maarsseveen op aan- ang van het socialistische tweede- imerlid F. Goedhart heeft laten in- ellen. Of het rapport zal worden •publiceerd is nog de vraag. gedeelten weggelaten, waardoor de kern van mijn betoog niet tot zijn recht is gekomen", aldus de heer H. Duster. De heer Duster was destijds hoofd van de centrale justitiële afdeling en belast met de opsporing van ern stige misdragingen van militairen en burgers op Java. ADVERTENTIE Eerder op de dag was meegedeeld dat alle demonstraties die verband hielden met Jan Palach waren ver boden. Gistermiddag verzammelden zich op het Wenceslausplein honder den jongelui die in de nacht van zaterdag op zondag door Russische militairen van het monument van Koning Wenceslaus verwijderde kaarsen, bloemen en portretten van Jan Palach wilden vervangen. Er ontstond een kort gevecht. De jonge lui begonnen de politie uit te dagen. Deze legde een sterk cordon om het monument en liet niemand meer door. Telkens weer kwam het tot verhitte gesprekken tussen politie en voorbijgangers die naar het stand beeld wilden. De politie werd uitge floten, terwijl afkeurende kreten weerklonken: „Is dat normalisering" en „Ga naar huis en trek je burger pak aan". Enkele honderden meters verderop werden twee bussen vol politiemannen gereed gehouden. Een student die een portret van Jan Pa lach onder zijn jas uithaalde werd door vier agenten weggevoerd. Moord Zaterdag is door de Tsjechische regering een afscheidsbrief gepubli ceerd van de 18-jarige studente Blanka Nechazelowa die woensdag met gas zelfmoord pleegde. De ge publiceerde brief maakt een einde aan de veronderstelling dat Blanka vrijwillig het voorbeeld van Jan Palach volgde. De politie stelt een onderzoek in. De brief luidt als volgt: „Mijn geliefden. Als u deze brief leest zal ik van niets meer we ten. Geloof, dat hetgeen ik heb ge daan niet uit overtuiging was. Ik ben ertoe gedwongen. Ik bezit niet de waanzinnige dapperheid van Jan Pa lach. Daarom sterf ik op deze ma nier, die is zoveel gemakkelijker. Voor mij is zij echter verschrikke lijk, ik zou nog zo graag leven. Zo dra om half negen precies een zwar- Beperkt Inmiddels wordt erop gewezen, it het rapport slechts een beperkt van de Nederlandse aanwe- in Indonesië in de naoor- jaren behandelt. De historicus dr. F. L. van der Wal werkt een publikatie, waarin documen- over het gehele Nederlands In- worden opgenomen, verschijning daarvan zal nog tijd op zich laten wachten. Verontwaardiging de tweede uitzending van 's Achter het nieuws over In- blij kt weer veel tongen te losgemaakt. „Ik ben zeer ver over de wijze waarop de RA zaterdagavond in de rubriek piter het nieuws een vraaggesprek t mij heeft weergegeven. Men heeft uit de opnamen enkele (ADVERTENTIE) M.E.B.A. - LEIDERDORP I 'erzoek (Kin onze abonnees Wij verzoeken u bij beta ling van uw abonnementsgeld zoveel mogelyk gebruik te maken van de u toegezonden stortingoverschrij vingskaart ter vermijding van de ver hoogde incassokosten. U kunt deze kaart gebrui ken voor: a» overschrijving via uw girorekening kosteloos b) storting bij een post kantoor. c) betaling aan ons bureau (kosteloos). Onze maandabonnees die geen giro- of bankrekening bezitten raden wij aan hun abonnement te laten veran deren in een kwartaalsabon- nemment. te Mercedes driemaal toetert zal ik het venster sluiten en de gaskraan opendraaien. Ik wil niet. maar ik moet. Ik smeek u mij te vergeven, want ik kan niet terug. Het is zo be ter dan vitriool in mijn gezicht. Mag God mij vergeven. Blanka". Onze correspondente in Wenen. An Salomonson heeft het afgelopen weekeinde in Praag doorgebracht Zy belde ons vanochtend het volgen de verslag door: Rouw Praag was het afgelopen weekein de een stad in rouw. Een loodzware grijze mist deed de contouren ver vagen, van de daken hingen brede zwarte vlaggen naar beneden en de voorbijgangers sloegen de ogen neer. De Russische tanks staan sinds vrij dag weer aan de rand van de stad, klaar om by het kleinste incident in te grijpen. President Swoboda heeft de bevolking gewaarschuwd, dat de politie en het volksleger iede re nieuwe demonstratie meedogenloos in de kiem zullen smoren. Zo roerloos als de stad ook mag lyken, in de harten van de mensen is echter nieuw protest opgevlamd. De zelfverbranding van Jan Palach is een keerpunt in het leven van iedere burger, en wellicht ook in de geschiedenis van dit land. Dertigdui zend mensen zijn voorbijgetrok ken aan het stoffelijk overschot. De begrafenis van Palach was een indrukwekkende manifestatie zoals Praag die al lang niet meer heeft gezien. Alle kerkklokken luidden en een troosteloze motregen viel neer op Praag, toen zich, nadat de rector van de universiteit en de minister van Qnderwys een korte toespraak hadden gehouden, de stoet formeerde. Voorop liep een klein muziekkorps, maar wat ze speelden leek niet erg op een treurmars. Het had meer van een krijgslied, van een alarmsignaal. Herinnering Voor het gebouw van de filosofi sche faculteit, waar Jan Palach po litieke economie heeft gestudeerd, hield de stoet stil.. Het is een groot plein aan de oever van de Moldau. Sindt zaterdag heet het niet meer „Plein van het rode leger", maar „Jan Palach-plein". Daar maakten de auto's met de kist en de naaste familie zich uit de stoet los en re den met grote snelheid dwars door de stad terug naar het Olsany-kerk- hof. waar Jan Palach in het familie graf werd bygezet. De mensen verspreidde zich. Nu moet het uit zijn met de demonstra ties", had president Swoboda de studenten in een privé-onderhoud in zyn paleis bezworen, „zaterdag be hoort Jan Palach, maar dan is het ai gelopen. Als het onszelf niet lukt de orde te herstellen, dan komen er anderen om orde te scheppen". In derdaad, zaterdagnacht kwam een Russische pantserwagen om alle bloemen en kaarsen voor het natio nale monument op te ruimen. Het geen niet verhinderen kon dat de vuurdood van Jan Palach blijft branden in de harten van veertien miljoen mensen. BREDA (GPD) Een felle brand in een overvol pension in Breda heeft gistermorgen twee mensenlevens geëist. De slacht offers zijn een 46-jarige onge huwde Hongaar en een 42-jarige inwoner van Breda. De brand weer vond hun lichamen op het toilet op de bovenverdieping, waarheen de mannen voor het vuur waren gevlucht. Het pension was niet ruim genoeg voor een verantwoorde huisvesting van vijftien pensiongasten. Op de lage zolder waren met houten schot ten kamertjes gemaakt waar buta- ga3flessen en petroleum toestellen stonden voor verwarming»- en kook- doeleinden. Een dergelijke ravage bleeG er vi Breda over na een felle brand in een overvol pension. De brandweer noemde de inrichting van het pension „zeer brandgevaar lijk". Toen de brandweer met twee autospuiten een hogedruk nevelwagen en de ladderwagen uitrukte sloegen de vlammen al uit de woning. Er heerste een grote paniek in en rond het pension omdat niet bekend was hoeveel gasten thuis waren en hoeveel zich hadden kunnen redden. Later bleek dat de twee mannen wa ren omgekomen. Tijdens het blussingswerk werd een brandweerman, zodanig gewond door een ontploffing van een gasfles, daö hij in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Stroper» op ile vlucht NIJMEGEN (GPD) Een auto met. drie vluchtende stropers heeft) zondagmiddag op de Staddijk in Nijmegen een tegemoetkomende auto geramd, waarin een 19-jarig meisje uit Overasselt een ernstig zieke dorpsgenoot naar het Nijmeegs Sint CanisiU8-zaekenhuis bracht. (De 35- jarige patiënt, die voor het onder» gaan van een blindedarmoperatie naar het ziekenhuis was ontboden, kreeg bij de botsing ernstige snij- wonden aan het gelaat. De stropers werden bij de aanrij ding het haasje, want zij kondeO door de politie worden ingerekend. ROTTERDAM (GPD) -r De Rot terdamse politie heeft zaterdagmid dag een auto met wapensmokkelaar* I aangehouden. In de wagen werden een 9 mm vuur buks en een kara bijn van hetzelfde kaliber en muni tie gevonden. De inzittenden waren drie inwoners van Vlaardingen. Er werd proces-verbaal opgemaakt we gens overtreding van de vuurwapen- j wet. De uit België afkomstige wa- I pens werden in beslag genomen. De Bilt verwacht van heden- tot osdagavond: Aanvankelijk veel bewolking maar *n regen van betekenis, morgen hele verspreid voorkomende op dringen. Overwegend matige zui- Hijke wind, iets hogere temperatu- H 'Opgemaakt te 12.40 uur). 28 JANUARI 'n op: 8.26 uur; onder: 17.20 uur. »an op: 12.09 uur: onder: 5.16 uur. Mgwater te Katwyk te 11.30 uur, tgwater te 6.56 en 19.35 uur. nummer bestaat uit 18 pagina's BAGDAD (AFP, Reuter) In Irak zijn vanochtend vijftien perso nen opgehangen. Radio-Bagdad meld de, dat zij omstreeks 14 januari wa ren veroordeeld wegens spiona ge voor Israël. De doodvonnissen zijn in het openbaar in Bagdad en Basra voltrokken. Negen van de gehangenen waren Joden. Eén van hen was de zoon van de opperrab bijn van Irak, Nairn Kadoeri. De ra. dio wekte de luisteraars op naar het Vrijheidsplein in de hoofdstad te ko men waar men de „spionnen" nog aan de galgen kon zien hangen. Tien- I duizenden gaven aan de oproep ge- hoor. In de armen van coach Leen Pfrommer hijgt Kees Verkerk uit na zijn formidabele race op de 10.000 meter. Het werk zit f erophet record is gebroken. En hoe! Niet met één- of twee- 0 tiende seconde, maar met dertien volle seconden. De nieuwe wereldtijd staat op 15.03.6. een monument van xs een record, dat alles wat er dit weekeinde tijdens de Europese schaatskampioenschappen in Inzeil verder nog plaatsgreep '6 volledig naar de achtergrond schoof. (Even ter vergelijking o precies 20 jaar geleden reed het Noorse schaats fenomeen Hjalmar Andersen de 10.000 meter voor het eerst binnen de 6 17 minuten....). o Het wondertje uit Puttershoek werd ondanks zijn prachtige y prestaties op 1500 en 10.000 meter geen Europees kampioen. Slecht ijs op de 5000 meter decimeerde zijn kansen. Zie ver. der de sportpagina's. LONDEN (GPD) Na een nieuwe rebellie door een groep studenten I van de Londense economische hoge- i school, een instelling, die over de hele wereld beroemd is en waar wü- len president John Kennedy korte i tijd studeerde, heeft het bestuur het gebouw voorlopig gesloten. Het zal i pas worden geopend wanneer de normale orde kan worden gewaar borgd. j Vandaag zouden de opstandelingen 1 bijeenkomen om te beslissen over een poging het gebouw te ..heroveren" Het wordt op het ogenblik door een sterke politiemacht bewaakt. De po litie gooide vrijdagavond een groot aantal studenten de straat op en arresteerde anderen, nadat de rebel- lerende massa met pikhouwelen, breekijzers en mokerhamers probeer- I den stalen deuren en hekken te ver nietigen, die onlangs waren aange bracht om in geval van moeilijkhe den de collegegebouwen inwendig te beschermen en zonodig delen daar- van te isoleren. De woede van het revolutionaire deel der studenten is hierdoor opge wekt en vooral door een oekaze van de directeur van de school, dr Wal ter Adams, waarin hy te allen tijde volstrekte gehoorzaamheid eist. Nu de studenten voor het eerst geweld hebben gebruikt, gaat de strijd tus sen de schoolautoriteiten en de re bellerende minderheid ongeveer 300 van de 3000 studenten hard tegen hard. SAN FRANCISCO (DPA) Nood- j weer met hevige storm en regenval j heeft in het weekeinde grote ver- j woestingen aangericht In het zuiden van Californië: 85 personen kwamen I om het leven doordat zU bedolven werden onder moddermassa's. De I meesten werden in hun slaap door de lawines verrast. Het ergst werd het gebied rondom Los Angeles getroffen I met omliggende villawijken als Brentwood, Belair en Hollywood Hills. Het reddingswerk werd bemoeilijkt doordat veel wegen door aardver schuivingen waren versperd. Zeven gebieden zijn tot rampgebied ver- klaard. De schade beloopt reeds 35 miljoen dollar. President Nixon heeft uit federale middelen 3 miljoen dol lar ter beschikking gesteld voor hulp. De overstromingen zyn de ergste sinds 1938. (ADVERTENTIE) v. ZUYLEN V. NIJEVELTSTH. 372, WASSENAAR. TEL. 30i3 ZOETERWOUDSEWEG 23 - LEIDEN - TELEFOON 21158 Uit het Leidsch Dagblad van 26 Januari 1869: Z.M. heelt aan D. La Grappe Dominicus op zijn verzoek, eervol ojitslag ver leend als 2de luit. bij de dd. schutterij alhier, wegens verandering van woonplaats, en benoemd tot 2 den luit. bij de schutterij alhier J. W. Zuurdeeg, thans sergeant. (Advertentie) Hardrijderij op schaatsen, door Leidsche Studenten, op Woensdag 27 Januarij 1869, 's morgens elf uur, op de Witte Singel. En- trée op de bijbanen voor een heer f 1.00, Dame f 0.50. De Directie

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1