STRAFRECHT «ALAK LANGS BALANCEERT[n ULfer DE AFGROND wee'ka,,s Mijn naam is'Océ'1400. Sombere verwachting in buitenland: DOK IN NEDERLAND VALUTACRISIS FINANCIEEL WEEKOVERZICHT 'it op onrust Ik ben het grootste kopieerwonder sinds de uitvinding van het karbonpapier. Vanavond kom ikopTV. I STILLE TOCHT V oetbalency doped ie FAIRE BANG VOOR NIEUW OFFENSIEF STUDENTEN IDAG 25 JANUARI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 19 dat hij later op het rechte pad blijft. Maar dan rijst de vraag of je van Door een vreemde wending van het lot speelde de behande- I een verblijf in de gevangenis werke- ■Aenillgvan de begroting van justitie dinsdag in de Tweede Kamer nlet Er ïün 5twds ch bijna helemaal af op het raakvlak van justitie, openbare or- dat vrijheidsstraffen „criminogeen" e en seksualiteit. atst ooi de uis itwiji (Van onze parlementaire redactie) De brave minister van Justitie 0f. Polak heeft urenlang bijna (t« anders gehoord dan kamerle- 1 die praatten over nudistenkam- abortus provoactus. pornografie de positie van de homofielen. Hij jjorde de verhalen aan met een hou- rr/c/ïfi dje n0g meest deed denken strekt B van een ironisch en wijsge- irden kerstman. De minister bleef vasthouden aan aloude wetsbepalingen. Hij zal de derlandse vereniging van homo- Toch is het wel een beetje jammer dat de kamer vooral over dit soort onderwerp praatte. Er bleef zo wei nig tijd over voor andere onderwer pen. die misschien van meer belang zijfn. Een van de kamerleden die wel a andie andere onderwerpen tipte, was de anti-revolutionaire woord voerder prof. Diepenhorst. Hij sneed het probleem aan van de afstand tussen rechterlijke macht en bur gers. Hij sprak ook over het pro- blee mvan de vrijheidsstraffen, zich i C.O.C. niet wettelijk erken- I daarmee tot een soort woordvoerder n, hij zal artikel 248 bis wetboek strafrecht, dat homosexueel ver- tussen een meerderjarige en nderjarige strafbaar stelt, voor lig niet intrekken. Overigens was sfeer, waarin het debat werd ge ard, er vooral een van verdraag- amheid. De grote en zware woor- n die vroeger bij dit soort onder- rpen steeds door de zaal gingen in nu alleen nog maar geven- door de uiterst rechtse woord- rs. Alle andere afgevaardigden :ten gewone taal. Dat is winst. makend van de duizenden Nederlan ders ide hun dagen in gevangenissen doorbrengen. „Wie met de justitie in aanraking komen vormen een deel de onbetaal de rekening van onze maatschappij" zo luidde de slotzin van zijn lang en bewogen betoog. Het probleem van misdaad en straf, van schuld en boete is eigen lijk net 'zo oud als de mensheid zelf. Sinds Kain zijn broer Abel neersloeg hebben we er mee gezeten. Door de eeuwen heen hebben juristen, theo logen en filosofen geprobeerd aan de straf en aan het strafproces een deugdelijke motivering te geven. De rechter die straft brengt leed toe maar met welk doel? Het „oog om oog. tand om tand,, heb /~VT» TÏT,/~1¥JLIJ,"IVT i UUS' Lailu Ul" l»"u„ neu- 1 oJtLATlHiiN ben we achter ons liggen. De pure wraak wordt nauwelijks nog serieus LMSTERDAM (ANP) Terwijl )es iderden mensen in Praag de laat- eer brachten aan de 21-jarige dent Jan Palach, die door zelf- branding een eind aan zijn leven r\JJ akte uit protest tegen de Russi- bezetting, hebben gistermiddag i zestigtal studenten een stille jit gehouden door de binnenstad Amsterdam in solidariteit met Tsjechische collega's: ranaf het Slavisch seminarium de Herengracht trokken de leden de vereniging van studenten in Slavische taal en letterkunde aan universiteit van Amsterdam (Sa igon) naar het monument op de m, waar bloemen werden neerge- IR Landbouw c.a.o. UTRECHT, (ANP) —In de hoofd- ieling sociale zaken van het Land- iwschap is gistermiddag overeen- nming bereikt over de inhoud van 5naC loonadvies, dat als basis zal die voor de collectieve arbeidsover- komsten in de akker- en weide- iw en de veehouderij. De afgelo- i afspraken gelden voor de peri- raat van i maart as. tot 28 februari fll )e hoofdafdeling adviseert een (risverhoging van zes procent en i verkorting van de arbeidstijd met uur per jaar. Joordat de arbeidstijdverkorting in loon zal warden gecompenseerd, rami de verhoging van het basis-uur- legei n. 28 a 29 cent bedragen. „Voetbal Info" postbus 8057 Haag is een voetbalencyclo- op stapel gezet, waarvan elke land 32 pagina's zullen verschij- I lp. Deze voetbalinformatiebladen Ito niet los in de handel verkrijg- geïnteresseerden dienen zich te nden tot de uitgeefster (f2.50 per land). VIB staat onder eindredac- tvan Hans Molenaar. 710 verdedigd. De doodstraf en de lijf straffen hebben we afgeschaft. Misschien juist daarom is de leer bedacht die zegt dat je moet probe- ren de delinquent te verbeteren, zo- misdaad verwekkend) werken. Je J zou ze dus beter niet kunnen toep&s- I sen. Het probleem, dat door dit alles al vrijwel onoplosbaar is, wordt dan nog wat moeilijker gemaakt door het feit dat de mensheid nauwelijks te scheiden valt in slechte en goede mensen. Sociologische onderzoekingen in Amerika hebben aangetoond dat meer dan tachtig procent van de on dervraagden in hun leven wel iets gedaan hadden dat onder het overi gens ruime begrip „misdrijf" ge schoven kon worden. Dat ze nog vrij rond liepen was meer het gevolg van .geluk heb ben" dan van iets anders. Als die onderzoekingen juist zijn kan de he le redenering van „de mensen ver beteren" direct in de prullemad. Het dilemma dat uit dit alles re sulteert heeft het karakter van een afgrond. Niemand weet eigenlyk precies wat we met ons strafrecht aan het doen zijn. Officieel is er een hemelsbreed verschil tussen de officier die eist en de rechter die recht spreekt maar gewone stervelingen zien het verschil niet. Misschien zien ze zelfs het verschil tussen de magistraten en hun advocaten niet. Want zij spreken in dezelfde geheimtaal. Wie in de geschiedenis terug kijkt krijgt de indruk dat het strafrecht vaak een beetje achterliep in de pelgrimstocht der mensheid. Onbe taalde rekeningen willen nog wel eens vergeten worden. Zo gaat het ook vaak met de instelling die de rekeningen moet incasseren. (Van onze correspondent) LONDEN iGPD) De Noordierse minister van Handel en vice-premier I Brian Faulkner is afgetreden uit protest tegen de benoeming van een j commissie, die belast is met het on- derzoek naar de grieven en uitspat- j tingen in Ulster. Het aftreden van Faulkner betekent een verscherping van de politieke crisis in Noord-Ul- ster die het directe gevolg is van de j bloedige onlusten in Londonderry. I Faulkner wordt na twaalf Jaar re- geringswerk als het bekwaamste en meest ambitieuze kabinetslid be schouwd. Uit de afscheidsbrief die Faulkner aan de prmier heeft ge zonden blijkt dat hij de instelling van de commissie beschouwt als een politieke manoeuvre die afbreuk doet aan het gezag. Volgens hem is de regering het aangewezen lichaam om te beslissen wat er moet gebeuren. Faulkner wil een „sterke" regering. Faulkner zegt terwille van de partij-eenheid lang met aftreden te hebben geaarzeld. Maar hij ziet thans geen andere uit weg. niet alleen omdat de partij be zig is zichzelf te verscheuren, maar ook omdat het werk van zijn depar tement in gevaar wordt gebracht. In derdaad heerst er in regeringskrin gen grote ongerustheid dat de troe belen industriëlen zullen afschrikken om in Ulster bedrijven te vestigen. Prof. C. H. F. Polak wijsgeworden kerstman? Boksen De Italiaan Bruno Arca- i ri heeft in Rome met succes zijn Europese bokstitel in het lichtwel- tergewicht verdedigd De Italiaan versloeg voor 5500 toeschouwers in het sportpaleis in Rome de Westduit ser Willie Quator, die in de zevende ronde door de scheidsrechter op zijn knieën werd uitgeteld. (Van onze correspondent) PARIJS <GPD» Na de bezetting van de bureau's van de rector- magnificus van de Sorbonne en de verovering van andere universi teitsgebouwen in de Parijse voor stad Vincennës is. sedert donder dag. de Franse minister van On derwijs, Edgar Faure bevreesd dat de revolutionaire studenten nu een nieuw grootscheeps offensief tegen zijn hervormingsplannen hebben geopend. Die plannen voorzien in verkiezingen die over twee weken in de univer siteiten worden gehouden. Door die verkiezingen nu met nieuwe agi taties te saboteren of onmogelijk te maken, hopen de revolutionairen vermoedelijk ook die hervorming zelf te kunnen torpederen. Want het gaat niet om de verbete ring van de verhoudingen in de universiteiten tussen studenten en professoren, maar om een totale revolutie tegen de hele „burgerlijke maatschappij". Ondertussen hebben de revolutionai ren de laatste dagen weer aardig huisgehouden en de boel flink op stelten gezet. In Vincennes zijn voor vele tienduizenden francs aan leermateriaal en banken en ander meubilair kapotgeslagen, terwijl in Parys de schade zelfs nauwelijks in termen van geld is uit te druk ken. IJssport Op de gisteren in Gro ningen door de „Stichting tot bevor dering van ijssport in noord-Neder land gehouden persconferentie is meegedeeld dat Groningen als alles meezit in november zal beschikken over een kunstijshal van 44 x 72 me ter. waarin een jjshockeyveld van 30x 60 meter kan worden geprojecteerd. ADVERTENTIE De 'Océ' 1400, (één van de 24 'Océ' kopieerapparaten), kunt u kopen, huren of huren-per-kopie. Vanavond om 19.00 uur (Ned. D laat ik u zien hoe ik alles kopieer. Getypte brieven, balpen-brieven, vulpen-brieven. Tekeningen en kaarten. Tijdschriften en boeken. Vanavond demonstreer ik u mijn gemakkelijke bediening. Eén druk op kopieert in uw voordeel de knop'.klaar. En net zoveel kopieën als u wenst. Vanavond ook toon ik u mijn zuinigheid. Ik maak zelfs kopieën op halve grootte. Dus voor de halve prijs! Vanavond om 19.00 uur (Ned. D laat ik u versteld zitten. VAN DER GRINTEN N.V. Verkoopkantoren in: Amsterdam, Den Bosch, Den Haag en Hengelo. j BON Vul in- knip uit- stuur op. voor overvloedige informatie over de 'Océ' 1400. Ik wil graag alles weten over de 'Océ' 1400. Firma T.a.v- Adres: Tel: Nog eenvoudiger: Voor informatie kunt u ook bellen 04100-24461. VAN DER GRINTEN N.V., Verkoop Nederland. Aartshertogenlaan 151, Den Bosch. ote Toen de ministers van Finan- -lén van de EEG-landen en de IA esidenten van de centrale ban- (8 ?n de vorige week in het win- g ^sportcentrum Garmisch-Par- ikirchen bijeen kwamen, was er een crisissituatie te bespreken, laar de op het uit de conferen- iezaal doorsijpelende nieuwtjes Ichtende journalisten waren het over eens, dat het niet zo lang u duren eer er ergens weer een zou opsteken. Het nare was at daarbij herhaaldelijk gespro- werd over ons land, dat vol- ens enkele journalisten een goe- e kans maakt om het volgende achtoffer van een valutacrisis worden. 'iteraard heeft de btw. waardoor de iflatiespiraal in beweging gebracht Me aandacht getrokken van de bui- nlandse pers. Een Frans journa- st verklaarde, dat hij erop voorbe- ;id was om in mei naar Nederland komen, omdat daar dan dezelfde ■standigheden zouden gaan voor in als zijn land een jaar geleden *ft gekend Het is vanzelfsprekend dat de ab- !Pte prijsbeweging, welke aan de moering van de b.t.w. wordt toege schreven, alhoewel de loonstijging of het vooruitzicht daarvan een handje heeft meegeholpen, een gro te matevan ongerustheid heeft ge schapen bij de bevolking. Gelaten wordt de prijs aanvaard, welke de winkelier in rekening brengt, waarbij slechts weini gen zich afvragen of de verhoging wel gerechtvaardigd is. Het publiek is niet genoeg prijsbewust. Vooraf kon de overheid niet bezien of het. tijdstip waarop het nieuwe ëtelsel van omzetbelasting zou wor den ingevoerd, wel gunstig was ge kozen Achteraf valt het te betreu ren dat er niet een jaar eerder toe kon worden overgegaan, omdat toen economische omstandigheren er zich beter voor zouden hebben geleend. Ingrijpende belastingmaatregelen in een periode van sterk opgaande conjunctuur hebben een veel' grotere invloed op de prijsbeweging dan het geval zou zijn geweest in een perio de waarin het publiek de handen op de beurs zou hebben gehouden we gens de ongunstige economische om standigheden. Natuurlijk wordt er nu het verwijt gemaakt, dat de regering onvoldoen de maatregelen heeft genomen om de prijsstabiliteit te verzekeren, doch waar had zij het controle-ap paraat vandaan moeten toveren om een effectieve prijsbewaking te ver zekeren? Na de kooprage Gedurende de afgelopen maandn heft het publiek in het vooruitzicht van de door de publiciteitsorganen als prijsverhogend werkend af geschilderd effect van de bt.w. een ware kooprage ontketend. weer nieuwe looneisen zal ontketen en. Daarbij wordt maai- al te gemak kelijk uit het oog verloren, dat elke loonsverhoging voor de meesten au tomatisch een verlaging van verwor ven pensioenrechten betekent. Het kostte minister Witteveen enige moei te overtuigen, dat de getroffen mo- Hierdoor werd de normale con currentiestrijd in alle geledingen van het handelsapparaat afgezwakt. Het is juist door het gebrek aan concur rentie dat de prijsbeweging vrij spel heeft gekregen. Politici zien in de opgaande prijs beweging aanleiding om aan de bel te trekken voor hogere lonen, ter wijl er zelfs wordt gesproken van een duurtctoeslag. De daaruit voort vloeiende kostenstijging zal er toe bijdragen dat de prijzenspiraal ver der wordt opgeschroefd, hetgeen netaire maatregelen in ons land af doende zouden zijn om het inflatie gevaar te keren. Intussen zit de de minister politiek gezien in een dualistische positie: hij is genood zaakt maatregelen te nemen, welke tegen zijn politieke 'lijn indruisen. Het door enkele politieke partijen afgedwongen uitstel van de verla ging van de inkomstenbelasting .wel ke na invoering van de btw tot stand had moeten komen, komt hem thans niet ongelegen. Er zou bijna f 700 min koopkracht zijn vrijgekomen en dat zou de druppel zijn geweest, die de emmer van de bestedingsdrang zou hebben doen overlopen. Kraan dichtdraaien Indien de politieke opposanten het uitstel van de verlaging der Inkom stenbelasting niet hadden afgedwon gen. dan zou minister Witteveen nu genoodzaakt zijn geweest om zelf de kraan dicht te draaien. Nu kan de strijd tegen de inflatoire beweging worden bestreden met de stille wa pens uit het monetaire arsenaal. De discontoverhoging, waartoe de Nederlandse Bank in december besloot, de daarop volgende beper king van de kredietverlening door de banken, halvering van de investe ringsaftrek, strakker budgetbeleid van de departementen, versnelde in ning van loonbelasting op gratifica ties e.d., extra verhoging van de mo torrijtuigenbelasting en accijnzen op benzine, alcohol en suiker, alsmede verscherping van de voorwaarden voor afbetalingsverkopen vormen al- les bijeen genomen een waar pakket van maatregelen, die hun invloed op de economische ontwikkeling niet zullen missen. Liever een minirecessie dan een verdere inflatie Is de stelregel in de meeste landen en Nederland kan er niet onderuit, of dit voorbeeld moet worden gevolgd. Alvorens een effec tieve werking is verkregen zal de op gaande lijn nog wel worden voort gezet, zodat de werkloosheid in ons land in de komende maanden ver der zal afnemen. De daardoor optredende spanning op de arbeidsmarkt zal de kans op nieuwe drang aan het loonfront ver groten. Vandaar dat kan worden ge sproken van een vicieuze cirkel, waar in ons land is geraakt. Een factor die tot een verminde ring van de economische expansie kan leiden is de stijging van de ren tevoet. Het staat vast dat de rege ring dit jaar in veel mindere mate dan in 1968 het geval is geweest het begrotingstekort zal dekken met in flatoire middelen, zoals het aangaan van kortlopende schuld bij 't bank wezen. De minister is voornemens om minstens f 1,2 miljard aan de kapi taalmarkt te onttrekken om in de kaabehoefte van de schatkist te voor zien. Stij ging rentevoet De staat is echter niet de enige, die staat te trappelen om een voet tussen de deur te krijgen. De bank voor Nederlandsche Gemeenten heeft al met een oir aan de bel getrok^ in er nog veel meer gegadigden, die een gooi naar het geld van belegeer» willen doen. Een moeilijkheid Ie evenwel dat hel In de gegeven omstandigheden haast onmogelijk la te zeggen hoe- veel middelen er op belegging lig. gen te wachten. De Jongste staatslening heeft wel bewezen dat het kapitaal niet voor het opscheppen ligt. al hebben do verzekeringsmaatschappijen, pen sioenfondsen en andere sociale In stellingen bij de jaarwisseling tame lijk wat middelen ontvangen uit hoof de van premiebetalingen. Er staat tegenover dat tevoren belangrijke toezeggingen waren ge daan aan geldnemers De Juiste om vang daarvan valt niet bij benade ring te bepalen. Gelet op de jongste ontwikkeling van de staatsfondsenmarkt was het duidelijk dat de bank voor Neder landse Gemeenten bereid moest zijn een heel wat hogere rente te betalen dan waartegen zU verleden Jaar te recht kon. Op de effectenbeurs werd er aan het begin van de week al ge sproken over een rente van 7pct die noodzakelijk zou zijn, en zo wer^ ge zegd, dan moet de bank nog gauw komen anders zou een uitgifte bene den parikoers noodzakelijk weeen.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 19