Wonen in georganiseerd overleg Voor hetzelfde geld in Diepvriezer reumacentrum Christelijke naastenliefde in praktijk POEL IN TUINEN ACHTER DE MARIENPOELSTRAAT UITNODIGING CAFÉ CRÈME 1.75 rookt u 20 geurige Café Crème sigaartjes. ZUID-WEST 90" IN LEIDEN Leidse cursus groot succes Demonstratie Stereoapparatuur iKCO N.V. RADIO PLEIN 16 LJA B adviseert W. en HENRI WINTERMANS Academische examens Juridische voordracht VRIJDAG 24 JANUARI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA S-^ 99 ADVERTENTIE nsvq leve Vi ïrtl Scb Vc Jo; DU; Chr) daj (Van één onzer stadsredacteuren) LEIDEN „Zuid-West 90" lijkt de naam van een sportvere niging, maar is de naam, waaronder een vereniging van een aantal bewoners van Leiden Zuidwest van start is gegaan. Meer dan tweederde van de bewoners van de negentig ééngezinswo ningen (koophuizen), waarmee het grote stadsdeel in de rand bij de Voorschoterweg een intiem stukje laagbouw heeft gekre gen, heeft zich verenigd in deze vereniging van huiseigenaren. In de maand, dat de vereniging bestaat, zijn al verscheidene initiatieven ontplooid. Initiatiefnemer is de heer A. F. Pieren, die in de Griegstraat woont in één van de negentig royale wo ningen, die hier en in de Scarlatti- straat, de Paganinistraat. de Doni- zettilaan en de Beethovenlaan zijn gebouwd. Hij heeft goede ervarin gen opgedaan met een dergelijke vereniging in een kleiner complex in zijn vorige woonplaats Spijkenisse. De vereniging staat het belang van de bewoners vóór en wil tevens zorgen voor een stukje gemeen schapszin in dit deel van de wijk, waar voornamelijk import-Leide- naars zich hebben gevestigd. „De vereniging heeft eraan meege werkt." zo zegt de heer Pieren, „dat wij als buurtbewoners elkaar binnen korte tijd hebben leren kennen, waardoor banden zijn ontstaan." Het bestuur van de vereniging staat open voor ideeën uit de leden kring, zoals een plan om op de feest dagen „iets" te organiseren, in elk geval voor de kinderen. Door deze dingen kan een leuke buurtgemeen schap ontstaan. In de eerste plaats zijn zaken aan gepakt, die de eigen portemonnee betreffen. Het bestuur van de ver eniging, die een huishoudelijk regle ment en statuten bezit en koninklij ke goedkeuring zal aanvragen, gaat optreden als vertegenwoordiger van de huiseigenaren bij zaken als on derhoud e. d. Het schilderen is goed koper als men „als massa" komt dan als eenling, zo is de gedachte. Eén van de eerste problemen is er voor te zorgen, dat iets wordt ge daan aan de klachten, die bestaan over de centrale verwarming. Gemeenschap Het bestuur houdt enquêtes onder de leden. Eén van de eerste is ge weest de vraag of de bewoners Burgerschapskunde LEGDEN Ruim 1000 personen volg den in het afgelopen jaar de schrif telijke cursus Burgerschapskunde. De subsidie van het Ministerie van C.RM. liet geen groter aantal toe om deze cursus van 40 lessen te vol gen. De grote belangstelling voor deze cursus is voor het Ministerie van C.R.M. aanleiding geweest om het. subsidiebedrag voor 1969 te verdub belen, waardoor circa 2500 personen de cursus kunnen volgen. Het initiatief van de Stichting Bur gerschapskunde te Leiden, waaraan de politieke partijen hun medewer king verlenen, blijkt in een grote be hoefte te voorzien. De cursisten ko men uit praktisch alle leeftijdsgroe pen en diverse beroepen. Ook onder- waskrachten blijken de cursus te vol gen om op de juiste wijze geïnfor meerd te zijn. Sociale organisaties. Jongerenor ganisaties en vrouwenorganisaties hebben na kennismaking met de cur sus besloten deze voor hun leden in hun vormingsprogramma op te ne men. Ook de dienstplichtige militairen zullen de cursus in hun vrije tijd te gen bijzondere voorwaarden kunnen volgen. Met de verkiezingen 1971 in het ver schiet verwacht de Stichting een toe nemende vraag naar de cursus Bur gerschapskunde. De belangstelling van de overheid voor de activiteiten van de Stichting moge verder blijken uit het feit. dat mr. Van Tiel, voorzitter van de Tweede Kamer, op 4 februari aan de eerste 50 cursisten, die de cursus vol ledig volgden, een „Verklaring" daarvan zal uitreiken. graag bomenaanplant in de wijk wil len en waaraan zij de voorkeur ge ven. Met het resultaat zal het be stuur zich tot de gemeente wenden. Aanschaffing van zonwering en hor ren „in massa" ztfn ook zaken, die leven, evenals de vraag of er inte resse is voor de plaatsing van dak kapellen op de huizen aan de straat zijde. Samenwerking Er is een goede samenwerking tussen de leden. Een voorbeeld hier van is, dat één van de leden de kan tine van zijn bedrijf ter beschikking stelt voor het houden van vergade ringen. Een andere bewoner, een bouwkundig ingenieur, treedt als ad viseur-inspecteur op bij werken, die in georganiseerd overleg zullen wor den uitgevoerd. Een enthousiast bestuur leidt de zaak in goede banen. Initiatiefne mer Pieren maakt er deel van uit en verdei- hebben er zitting in de heren C. Boersnm, A. N. Hoogen, ir. H. J. v. d. Maas en F. de Waard en mevr. A. Voogt-Kat. De vereniging is uiteraard geïnte resseerd in de plannen, die de ge meente heeft met de nog braak lig gende gronden rondom de wijk van negentig huizen. De bewoners van dit aantrekkelijke stukje Zuidwest zouden niet graag rondom 'in de ho ge flatgebouwen komen. Voor zover wij de plannen van de gemeente heb ben gezien, ziet het daar op dit ogen blik niet naar uit. ff" 1 "?T-5 Kfi ADVERTENTIE Nw. Rijn 30-32 - Tel. 24244* Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN Marjan, d v. J. de Jonb en H. Kom; Rene-Frank. z. v. H. J. C. van Veggel en W. J. Bekoofj; Annemarle. d. v. J. J. Labree en E. de Boer; Astrld Mo nica. d. v. W. P. Bottenberg en E. J. Selles; Miranda Helena Gerarda. d. v. J. Snüer en G. E. M. Dofferboff; Tatjana Elisabeth, d. v. J. Hoek en E. F. Bom; Matheus Simon, z. v. S. H. Vermeere en M. G. J. van Duin; Wil lem Nicolaas. z. v. N. van der Plas en C. Kuht; Johnny, z. v. A. G. P. van Ruitenburg en G. Bek; Henrlette. d. v. T. van der Plas en D. van Duljn; Eric, z. v. P. L. Keur en J. Blikman; Corrlna Maria Josephlna, d. v. R. Re- pelnar en J. I. Atteveld; Juan Car los. z. v. J. Brea Pérez en M. H. Pi ket; Saskia Pia Annemarle. d. v. H. Ginjaar en A. G. Pardon; Ilse, d. v. J. C. Janssen en J. H. E. Prins; Hen drik Ido Jan, z. v. A. Roest en W. W. Voogt; Bart Coenraad. z. v. A. E. Mulder en M. A. Vonk; René. z. v. T H. Arts en M. van Beelen GETROUWD N. H. Egelman en W. M. van Leeu wen; M. Heijmans en G. A. C. Jong bloed. OVERLEDEN E. Schipper, 61 jr.. e. v. P. H. Wil- lemsen; M. J. J. Rosdorff. 81 Jr., vr.; E. Ramb. 57 jr.. vr.; M. de Ruljter, 70 Jr., wed. v. H. C. van Delft; W. van Dooren. 52 Jr.. man; J. van Egmond, 11 mncl.. dochter: A. Straver. 88 Jr.. man; J. van der Wilk, 81 Jr.. man; H van der Stok, 87 jr.. wed. v. M. Ver meer: H. P. M. de Jong. 4 Jr.. zn.; A. van Tongeren. 82 Jr., man. LEIDEN De tuinen achter de woningen aan Boerh aa ve la an en Mariënpoelstraat tussen Rünsburgerweg en Van Swie- tenstraat vormen bijna één gro te plas, waarin de brandgang of poort zelfs geen dijkje is, maar ook behoort tot het ondergelo pen land. De bewoners van de meeste huizen er zijn kinderrijke ge zinnen bij kunnen door deze wateroverlast geen gebruik ma ken van de tuinen. Zij zeggen, dat de natte situatie zich elke winter voordoet en vaak van november tot mei. Zij zeggen voorts, dat de gemeente inder tijd de straten heeft opgehoogd, waardoor de woningen in een kuil kwamen te staan. Voor de bouw van een school werd het naastliggende terrein opge hoogd en het tuingebied achter de woningen afgedamd. Enkele jaren gleden is een dralnering aangelegd, maar deze oplossing heeft naar de mening van de bewoners weinig geholpen. Een dertig bewoners hebben zich nu gewend tot het college van burgemeester en wethou ders met een adres, waarin zij de voorgeschiedenis releveren en stellen, dat de situatie niet langer kan voortbestaan, om dat een min of meer permanen te wateroverlast dreigt te ont staan, zeker als binnenkort een verdere bebouwing van de Boer- haavelaan zal plaatsvinden. Zjj De foto geeft vanuit de hoogte een beeld van de on der water staande tuinen, die een spiegel zijn voor bebou wing en begroeiing. (Foto LD/Hol vast) schrijven b. en w., dat de toe stand een gevaar voor de volks gezondheid dreigt te worden door de aanwezigheid van rat ten en door het feit, dat het waterrijke gebied een kweek plaats van muggen te. Omdat in sommige gedeelten meer dan een halve meter water staat, vinden de bewoners verdrin kingsgevaar voor kinderen niet uitgesloten. Zij vragen het col lege een pompinstallatie aan te brengen. ADVERTENTIE aan Mevrouw Brautigam (BeTWeterin van de 2e Kamer» Mevrouw Brautigam, juist nu moet U Uw kiezers adviseren PRIJS BEWUST te kopen, want ondanks de B.T.W. zijn onze prijzen lager; Prjjs '68 Prijs '69 PHILIPS RADIO ƒ159,— ƒ129.— PHILIPS RADIO ƒ209.— ƒ179.— PHILIPS TELEVISIE ƒ770.— ƒ650,— PHILIPS DRAAITOPSTOFZ. ƒ186.— ƒ109,— PHILIPS ELEKTROGRAMMOFOON 169.— 125.— INDESIT WASAUTOMATEN ƒ698,— ƒ398.— INDESIT KOELKASTEN ƒ269.— ƒ198.— 5 MEIPLEIN 16, LEIDEN. TELEFOON 25100—43631 Creatief centrum LEIDEN Burgemeester en wet houders van Leiden hebben de stich ting Leidse Jeugd Actie gevraagd om advies inzake de stichting van een creatief centrum, een wens van OA. het comité .Leefbaar Lelden", waarover in de jongste begrotings zitting van de gemeenteraad is ge sproken. De LJA gaat een commis- ware grootte Fijne geselecteerde tabak, verwerkt tot slanke, gave, geurige sigaartjes. Café Crème, van Henri Wintermans. Twintig van die geurige sigaartjes gaan er in een elegant aanbied-blikje. 't Is maar hoe u uw rook-geld besteden wilt 20 voor beschikt het Instituut voor Reuma- Onderzoek te Leiden over een nieuw hulpmiddel voor de studie van de ul trastructuur van biologisch weefsel. Bjj deze zogenaamde „vrieseta"-me- sie instellen om het vraagstuk te be- thode ontwückeld door een groep aan studeren in de eerstvolgende be- de Technisohe Hogeschool te Zurich, stuursvergadering. wordt het levensverse weefsel zeer LEIDEN Hoe vaak gebeurt het niet dat een fabrieksarbeider niet op het werk verschijnt om dat z'n moe ziek is? Nou, in zo'n geval kunnen wij mooi bijsprin gen zodat die man wel aan de slag kan". Spreekbuis van die „wij" is mevrouw W. E. Sioart Obenhuysen, die het pas opge richte comité open bejaardenwerk voorzit. Nuchter gesteld kan men zeggen, dat dit comité de nu een maal noodzakelijke organisatie op zich heeft genomen van de „chris telijke naastenliefde in de prak tijk". En wel speciaal in het ge bied, dat wordt omlijnd door de Kanaalweg. Meerburgerkade. Utrechtse JaagpadZoeterwoudse SingelWitte Singel 'tot aan Groenhovenstraat)Rijn- en i Schiekade, Zoeterwoudseweg j Lammenschansplein, Kanaalweg. I Het idee voor deze dienst dateert van begin '68. „Het werd besproken op een wijkkerkeraadsvergadering. I Ze zeiden toen tegen mij: jij zit al tien jaar in het bejaardenwerk. zie jij er nou eens wat van te maken", j aldus mevrouw Swart. Nadat er l zwaar was gepiekerd over de beste formule werd uiteindelijk dit co mité gevormd, waar alle deelnemende kerken in zijn vertegenwoordigd: de rooms-katholieke, hei-vormde, gere formeerde. lutherse, doopsgezinde en oud-katholieke kerk, de remon strantse broederschap en de Vereni ging van Vrijzinnige Hervormden. Voordat via kerkbodes en kansel - boodschappen oproepen uitgingen naar vrijwilligsters, is er overleg ge weest met de maatschappelijk wer kers van gemeente en diaconie en met het dienstverleningscentrum in Oegstgeest over wat gedaan kon worden: lichte verpleging, licht huishoudelijk werk, boodschappen doen, wandelen, voorlezen enz. Hulp verlening dus aan bejaarden boven de 65 dlie ziek zijn of halsreikend uitkijken naar iemand tegen wie ze kunnen aanpraten. Bij start open bejaardenwerk Tot nu toe staan er veertig huis vrouwen geregistreerd die bereid zijn te helpen. Vooral de katholie ken hebben een zeer grote inbreng. Elk van de vier comité-leden heeft een kaartenbak met de gegevens van de vrijwilligsters uit haar eigen wijkgemeente. Men moet hier niets achter zoeken, bezweert mevrouw Swart. Dit heeft een praktische re den: degene die bepaalt wie er naar een zekere patiënt gestuurd moet worden moet haar vrijwilligsters een beetje kennen. Het is zeker niet zo dat een lutherse bejaarde per se hulp ontvangt van een lutherse kracht. De organisatie is nog niet zo erg lang actief, vanaf begin december Tn die tijd zijn er pen 15 gevezen behandeld, waarvan sommige een periode van een paar maanden be streken. De bekendheid van het open bejaardenwerk in de Vredes- kerk-wijk groeit hiermee. .Loven- dien willen we nog folders laten drukken en ophangen in wachtka mers van dokters" zegt mevrouw Swart enthousiast. Voor een comité als dit ls geld nodig, alleen al om de onkosten te bestrijden. De kerken hebben met elkaar een financieel bodempje ge legd. dat nog uitermate zwak is. „Daarom, als dankbare patiënten beslist wat willen aanbieden, dan zeggen we: nou mevrouw, graag wat voor de pot en liever geen choco laatjes". Bij het aannemen van werk wordt uitgegaan van de gedachte: kun nen de familieleden niets doen, en kan er geen betaalde kracht aange trokken worden. „We gaan geen grote huishoudelijke beurten ge ven", verklaart mevrouw Swart. Mevrouw Swart is ervan over tuigd dat dit soort bejaardenwerk kan uitdijen tot een dienstverle ningscentrum. „De kerken hebben ruimte genoeg". Haar gedachten daarover gaan bijvoorbeeld uit naar dames die voor de gezonde bejaar den wat willen naaien of ontspan ningsmiddagen voorbereiden. „Maar dat is allemaal nog toekomstmu ziek". Zij stelt met klem dat hier mee niet bedoeld wordt de plannen van de gemeente be doorkruisen, die ook bezig is een dienstverle ningscentrum op poten te zet ten op de Apothekercdiik. „Wij be ginnen alvast en b^'-mdien houden we ons aan onze wijk". >"-i LEIDEN Sinds enkele weken snel bevroren bij -180 gr. C. en b\J deze lage temperatuur in vacuum aangesneden. Na het „etsen" dat wil zeggen het verdampen van een zeer dun laagje ijs, wordt het breukvlak met metaal bedampt en deze me- taalafdruk (replica) in de electro- nenmicroscoop onderzocht. Deze techniek maakt het mogelijk de structuur van niet door reagentia veranderd weefsel te onderzoeken, in tegenstelling bot de methodiek met de ultradunne coupes, waarbij de prepareerprocedure ingrijpender en tot ontstaan van veranderingen kan leiden. De voor deze techniek vereiste gekoelde hoog vacuumop- dampinstallatie (ter waarde van vijftigduizend gulden), waarvan in Nederland slechts enkele aanwezig zijn, werd aan het Leidse instituut ter beschikking gesteld door de Ne derlandse Vereniging tot Rheuma- thiekbestrijding. Het onderzoek, dat vooral gericht is op de studie van kraakbeen en andere weefsels van het bewegingsapparaat, staat onder leiding van de directeur van het In stituut voor Reuma-Onderzoek, dr. J. A. Szirmai. Mevr. Swart neemt „bestellin gen" op. (Foto LD/Holvasti Aan de Leidse universiteit is ge slaagd voor het doctoraal examen geschiedenis de heer A. F. M. van Vree (Kwintsheul) LEIDEN In het kader van de door de faculteit van de rechtsge leerdheid te Leiden georganiseerde j voordrachten voor afgestudeerde ju risten. die mede toegankelijk zijn voor notarissen en kandidaatnotarissen alsmede voor bestuursambtenaren, ambtenaren van de belastingdienst en andere belangstellenden spreekt op 29 januari van 19.45 uur tot 21.30 uur in het Juridisch Studiecentrum „Gravensteen" prof. mr W L. Haardt over: „Vrije, geordende of or delijke mededinging?"

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3