Crisis Praag op een nieuw dieptepunt Vooru tot 6ï°/o rente en voor u keuze uit 6 spaarvormen en voor u OSO-V houdt zon in de gaten De Gaulle vertrekt in 1972 l Pompidou krijgt veeg uit de pan Familieberichten Verontrustende olifantenjacht in Indonesië IS de bank waar ook zich thuis voelt! PAQINA 2 LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 23 JANUARI ij PRAAG (AP, AFP, Reuter, DPA) De situatie in Tsjecho- Slowakije heeft gisteren een nieuw dieptepunt bereikt. Met twee zelfverbrandingen op één dag, de onverwachte terugkeer i van de voormalige vice-premier Ota Sik en de voorzitter van de Tsjechoslowaakse schrijversbond, Goldstücker, naar Praag, het bekend worden van arrestaties van Tsjechoslowaken door Russen en de eis van de machtige bond van metaalarbeiders voor een „communisme met een menselijk gezicht" lijkt een crisis onafwendbaar. Gisteravond werd in Praag bekend dat in de gevangenis van Leopoldow een 24-jarige gedetineerde Frantisek Bogji, als vierde Tsjechoslowaak, ge tracht heeft zich in brand te steken- De poging van Bogji, die volgens ge vangenisautoriteiten in ernstige ma te gestoord is. kon bijtijds worden verijdeld. Hij liep slechts enkele on betekenende brandwonden op en zal over een paar weken weer geheel ge nezen zijn. De toestand van de 23- jarige slotenmaker in Br no, Malinka, die gisterochtend een einde aan zijn leven probeerde te maken, wordt door artsen gunstig genoemd. Hlawati de 25-jarige brouwerij-ar beider die zich maandagavond in Pilzen in brand stak gaat sterk ach teruit. Progressieve!! Twee leidende progressieven zijn gisteren onverwacht opgedoken in de Tsjechoslowaakse hoofdstad. Profes sor Ota Sik, de stuwende kracht ach ter de economische hervormingen van Doebtsek en professor Gold stücker, de voorzitter van de Tsje choslowaakse schrijversbond die als voornaamste ideoloog geldt van de progressieve beweging. verbleven sinds de Russische invasie in het buitenland. Beiden zijn door de Rus sen fel bekritiseerd. Het is niet be kend wat Sik tot terugkeer heeft be wogen. Naar in Praag verluidt zou Goldstücker een vergadering van de Tsjechoslowaakse nationale raad bij wonen en over enkele dagen weer te rugkeren naar Engeland waar hij een gasthoogleraarschap vervuld- Arrestaties De Tsjechische minister van Bin nenlandse Zaken Grosser heeft gis teren toegegeven dat Russische mili tairen onder de Tsjechoslowaakse be volking arrestaties hebben verricht, waarbij mishandelingen werden ge pleegd. De minister deelde mee dat hij bij de Russische bezettingsauto riteiten had geprotesteerd. Volgens het vakbondsblad „Swet Pratse" zijn Russische pantserauto's in Mlada Boleslaw, een stad op ongeveer veer tig kilometer van Praag waar veel bezettingstroepen zijn gelegerd, een alledaags gezicht. In de stad zou en kele malen zijn gevochten waarbij de Russische autoriteiten zouden heb ben gedreigd de staat van beleg af te kondigen. Vrouwen zouden bang zijn om 's avonds uit te gaan; een man die een ommetje maakte met zijn vrouw zou door dronken Russische militairen zijn lastig gevallen. Een andere inwoner van Mlada Boleslaw werd bij zijn arestatie door de Rus sen zwaar mishandeld. De bezet tingstroepen zouden tal van goederen in kopen, waardoor de plaatselijke bevolking ernstig werd gedupeerd. «.De Russische bezettingstroepen krijgen rechtstreeks geleverd van de Tsjechoslowaakse autoriteiten; Rus sische soldaten mogen wegens de schaarste in Tsjecho-Slowakije niet in normale winkels consumptiegoede- ren kopen. Red. LD.). Sollen De voorzitter van de Tsjechische metaalarbeidersbond Toman heeft gisteren op een bijeenkomst in Praag gezegd dat de arbeiders niet langer meer met zich zullen laten sollen. Volgens Toman staan de studenten niet meer alleen bij him eisen voor terugkeer naar een „communisme met een menselijk gezicht, ruim vier miljoen arbeiders staan achter hen". Toman is verleden maand in conflict geweest met de pro-Russische realist, de Slowaakse partijleider Hoesak, toen deze vervanging van de progres sieve voorzitter van het federale Tsjechische parlement Smrkowski door een Slowaak eiste. Toman verlangde in zijn rede die telkens weer onderbroken werd door applaus om. verkiezingen. „Het is onmogelijk te leven onder de span ning die veroorzaakt wordt door het feit dat personen die niemand meer j vertegenwoordigen hun functies in de wetgevende vergadering hebben behouden". Toman doelde hier op I de ruim 300 afgevaardigden in aller lei organisaties die nog onder Novot- ny zijn benoemd. Op 17 januari heeft het party presidium verkiezingen be loofd in juni. De Sowjet-Unie is ech ter sterk tegen deze verkiezingen ge kant. r,'i. ~7 4*s. VV KAAP KENNEDY «APi Met succes is van Kaap Kennedy met een Deltaraket het zonneobservatorium OSO-V (Orbiting Solar Observatory) gelanceerd naar een baan om de aar de op een hoogte van 563 kilometer De instrumenten aan boord functio neren goed. Met de OSO-V zal de zonnestra ling worden geobserveerd en in het Hongerstaking De politie van Praag heeft gisteren een groep hongerstakers op het Wen- ceslaus-plein gedwongen hun actie te beëindigen. De groep betoogde bij de plaats waar Jan Palach zichzelf in brand stak. In tal van plaatsen in Tsjecho-Slowakije worden op het ogenblik hongerstakingen gehouden uit solidariteit met de eisen van Jan Palach. Naar in Praag verluidt wor den plannen gemaakt om van zijn begrafenis op zaterdag een nationale manifestatie te maken. Er zou al twintigduizend gulden ingezameld zijn voor een monument van de stu dent die zichzelf als eerste in brand stak. De Italiaanse communistische par tij heeft gisteren nogmaals voor Tsjecho-Slowaakse nationale souve- reiniteit geëist. Vonnissen in Athene Een krijgs raad in Athene heeft gisteren een 45-jarige accountant tot levenslang veroordeeld op beschuldiging van sa menzwering om het huidige bewind in Griekenland omver te werpen en daar een communistisch bestel te vestigen. De verdachte had verklaard communist te zijn. maar hij zei on schuldig te zijn aan het ten laste ge legde. De openbare aanklager had de doodstraf geëist. Een andere ver dachte kreeg op grond van dezelfde beschuldigingen 17 jaar gevangenis straf. (Van onze correspondent) PARIJS (GPD) President De Gaulle, heeft aan het slot van de wekelijkse zitting van de regering zijn ministers meegedeeld, dat hij niet van plan is zijn zetel op het Elysée te ontruimen, voor zijn 7- jarige ambtstermijn in 1972 zal zijn beëindigd. Zonder dat de president of zijn mi nister van Voorlichting diens naam uitsprak lijdt het geen enkele twij fel dat deze verklaring de directe reéctie is op de uitlatingen die vo rige week door oud-premier Pompi dou tegenover Franse journalisten in Rome-werdén gedaan. Daarin stelde hij zioh nadrukkelijk kandi daatvoor hetr Elysée. zodra het pre sidentiële ambtspaleis door de hui dige bewoner ontruimd zou zijn. Het is bekend dat het Franse staats hoofd zich de wet niet graag laat voorschrijven en nog minder gaar ne de indruk wekt zich door een ander naar de uitgang te laten werken. En omdat Pompidou in de meidagen van vorig jaar al eerder de president had opgewekt het veld nu toch maar liever te ontruimen, mag men voor hem. als recidivist van deze .jnajesteisschennis", nu wel vrezen dat zijn kandidatuur door De Gaulle, wiens vertrek hij dus duidelijk trappelend van onge duld staat te verbeiden, mettertijd met weinig enthousiasme gesteund dreigt te zullen worden. Niet zo'n beste beurt derhalve van de zijde van Pompidou, die als bedre ven politicus en vooral als uitne mend kenner van de persoon Char les de Gaulle, zowel zijn ongeduld als zijn mond onder scherpe con trole had moeten houden. Overgenomen uit andere bladen Geboren: James Willem Theodoor z. v. Cohen Stuart-Bodisco Massink, Hellevoetsluis; Constance Elisabeth, I d. v. Engelberts-Foest, Utrecht. Overleden: mevr. wed. W. M. C. Planten-Lasonder (90), Doesburg; F G. de Koning (74). Rotterdam; L. Vlieghuis (63), Assen. WEER RAPPORTEN Zwitserland heeft op krach tige wijze de strijd tegen het ge bruik van verdovende middelen aangebonden. Overal treft men op het ogenblik bovenstaand af fiche aanwaarmee op bijna lu gubere, maar zeker niet onwerke lijke wijze gewezen wordt op de gevaren van „Rauschgift". bijzonder de stralmgsverschijnselen en deelt) ees trom en bij het optreden van uitbarstingen op het zonneopper- vlaJc. Door deze waarnemingen worden niet alleen wetenschappelijke gege vens verkregen, doch zij zijn ook van belang voor toekomstige ruimtevaar ders. Bij zware uitbarstingen op het zonneopperVlak worden met grote snelheid materiedeeltjes het heelal ingestuwd, die gevaar voor de ge zondheid van ruimtevaarders kunnen opleveren. Met behulp van de OSO hoopt men het optreden van dergelij ke verschijnselen beter te kunnen voorspellen maar bovendien ruimte vaarders tijdig te kunnen waarschu wen wanneer zich een gevaarlijke uitbarsting voordoet. De .zonnewind" doet er ongeveer een uur over om de afstand tussen zon en maan van cir ca 150.000.000 kilometer af te leggen. De 289 kg. wegende OSO, die 43 miljoen gulden heeft gekost, werd gisteren om 17.48 uur Nederlandse tijd gelanceerd. De eerste van de vijf OSO's ging in 1962 naar de ruimte. De OSO's hebben al een schat van gegevens over de zon verzameld. Op de foto de SOS-V tijdens de voorbereiding van de lancering. DJAKARTA (GPD) Na berich ten over ongeoorloofde jacht op orang-oetanö in Borneo, paradijsvo gels in West-Irian en Javaanse neus hoorns in het natuurreservaat Oed- Joeng Koeion (aan de zuidkust van Java), komt nu uit zuid-Sumatra een verontrustend bericht over wilde Jacht op de Indische olifantWas het vooroorlogse aantal van deze „ele- phas maximus" nog 2500 eind 1960 was dit getal reeds geslonken tot 900. Het is de autoriteiten niet meer mogelijk nu nog een behoorlijke schatting van het aantal resterende olifanten te maiken. In de Lampong- se districten werden onlangs niet minden- dan acht olifanten tegëlijk neergelegd. Het gaat de jagers niet om de sport maar om zuiver winstbejag. De tanden van de olifant brengen namelijk in Singapore een goede prijs op, omdat hieruit de bekende voorwerpen van ivoor worden ver vaardigd. De dienst voor natuurbe scherming in Palembang heeft dan ook een dringend beroep gedaan op de autoriteiten in zuid-Sumatra maatregelen te nemen om volledige uitroeiing van deze diersoort te voor komen. Inmiddels heeft de directeur-gene raal voor het boswezen in een brief aan het hoofd van de Indonesische staatspolitie, commissaris-generaal Hoegeng, de hulp van de politie in geroepen om de olifanten in Suma tra te beschermen, evenals de Ja vaanse neushoorns in Oedjoeng Koe- Ion. de orang-cetans van Sumatra en Borneo, de voorhistorische komo- do's op het gelijknamige eiland bii Flores. de tapirs in zuid-Sumatra. de tjendrawasih of paradijsvogels in west-Irian en de bantengs in Baloe- ra-n. ADVERTENTIE „Sparen bij de NMB is nu aantrekkelijker dan ooit. Kijk maar naar de nieuwe spaarvoorwaarden in deze advertentie, die per 1 februari ingaan," zegt de Heer C. H. M. Mackaay, Commerciële Voorlichting, Centraal Kantoor "voor Amsterdam. Waarom thuis sparen? Bij de NMB is uw geld veiliger. En u blijft er heer en meester over. U kunt immers zelf de termijn kiezen van uw spaar rekening. De NMB kent namelijk vele keuze mogelijkheden. Ook dat is een kant van onze persoonlijke service: 6 spaarvormen en hoge rente van uw geld. Bepaal zelf hóe hoog: Van hedenmorgen 7 uur. a S 2 c 2 3 h K S c Ï2> a S 3 c Amsterdam motregen 13 6 4 De Bilt geh. bew. 10 7 9 Deelen geh. bew. 11 6 6 Eelde geh. bew. 10 5 1 Eindhoven mist 12 8 14 Den Helder geh. bew. 8 5 0,1 Luchth. R'dam geh. bew. 10 7 16 Twente zwaar bew. 11 6 5 Vllsslngen mist 8 6 10 Zuid-Limburg mist 12 8 5 Aberdeen onbewolkt 10 1 5 Athene zwaar bew. 4 3 1.1 Barcelona licht bew. 12 8 0.1 Berlijn motregen 4 7 10 Bordeaux mist 10 2 0 Brussel motregen 12 9 Frankfort geh. bew. 5 -3 2 Genève mist 3 -1 0 Grenoble licht bew. 9 1 0 Helsinki zwaar bew -9 -11 0 3 Innsbruck regen 3 -3 0 E openhagen geh. bew. 2 1 5 Lissabon mist 11 9 0 Locarno lichtb ew. 4 -4 0 Londen geh. bew. 6 6 3 Luxemburg mist 6 6 3 Madrid mist 13 3 0 Malaga mtst 16 11 0 Mal ldrca geh. bew. 14 10 0 München regen 3 4 0.2 Nice zwaar bew. 14 6 0 Oslo zwaar bew. -1 -3 2.1 Parijs gehbew. 11 8 1 Rome geh. bew. 13 1 0 Stockholm geh. bew. -1 -1 1 Wenen IJzel -0 -2 06 Zürich regen 2 -0 0 Zonder opzegtermijn 31% salarisrekening U kunt elke werkdag over uw geld beschikken, contant aan de kas. Een rente-vergoeding van 3V2°/o over het deel van het salaris, dat op de rekening blijft staan. Opzegtermijn 6 maanden: rente 5£% Eerste inleg ten minste 100,- Opzegtermijn voor gehele tegoed: 6 maanden. Bij-stortingen en opnamen ten minste 100,-. Opzegtermijn 1 maand: rente 4% Eerste inleg ten minste 10,- Tot 2500,- per maand direct opvraagbaar. Opzegtermijn 12 maanden rente 6% Eerste inleg ten minste 100,-. Opzegtermijn voor gehele tegoed: 12 maanden. Bij-stortingen en opnamen bedragen ten minste 100,-. Opzegtermijn 3 maanden: rente 4 Eerste inleg ten minste f 100,-. Opzegtermijn voor gehele tegoed: 3 maanden. Opzegtermijn 24 maanden rente 6)% Eerste inleg ten minste 100,-. Opzegtermijn voor gehele tegoed: 24 maanden. Bij-stortingen en opnamen bedragen ten minste 100,-. Naast deze 6 spaarvormen kunt u ook kiezen voor spaarbrieven van 1000,-, die verkrijgbaar zijn bij de NMB met een looptijd van 6 jaar en een rente van 61/2%. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Leiden: Breestraat 61-63. Katwijk aan Zee: Voorstraat 39. Noordwijk aan Zee: Palaceplein. SassenheimPostwijkkade 1. Alphen a/d Kyn: Julianastraat 65. u - ri I i.\ DONDERDAG Gebouw Staalwijk (Herenstr.) l* se Tuiniers- en Bloemistenver. Eendracht Verbonden". Spr. dhr Smit over het kweken van voorji wassen 8 uur nam. Levendaal 14 Ned. Ver. van Ex- tieke gevangenen uit de bezetting Kienavond 8 uur nam. Gebouw Chr. Soc. Belangen Bond van Overheidspersoneel. Spr J H. v. d. Jagt over „De nota ptj neelsbeleid van de gemeente Lelden uur nam. Schouwburg K en O. Toneel® Globe met „Het spel der vergissüa 8 uur nam Academie (trappenhuis) Opening t toonstelling Guillaume lo-a-njoe 8 Antonluskerk (Z.W.) Wereldgebt week. 7.30 uur nam Lidwlnaschool (Lammensdhann Contactcommissie Klnderbeschern Spr. drs. P J. Stolker over „Vooj reidlng op het maatschappelijk let 8 uur nam. Antonlusclubhuis Toneelavond ,1 phis". Opv. van „De ooievaar vér zich" 8 uur nam. Louise de Coligny-scholengeme schap (Kagerstr. 7> Beroepenvoorll tlngsbljeenkomst 2 uur nam. Oegstgeest (Langevoort 44) Vrienden van het lied. Huisconcert semary le Gras (alt), Cornells Sc (bariton) 8.15 uur nam. Oegstgeest (Rijnzichtweg 27) Evangelie-samenkomst Spr. dhr. Jo man 8 uur nam Auberge Francalse (Kloksteeg Cabaret Peter de Jong m.m.v. Do: ten Hooven 9 uur nam. Tltus Brandsmalaan 76 ,De D; boot" clubhuiswerk handenarbeid 10 uur nam Oude Vest 13. Evang. Christenj tr .Ecclesia" 8 uur nam. "Vj ZATERDAG Schouwburg Cabaret Seth Gaali hi Levendaal 101 „Leython" Mldda ,r; - a n Micro-theater (Vestestr. 40) Ia rlum met ..Vuile handen" 8 uur Lutherse kerk „Stichting Leldse 1 ie Jes". Concert Jeugd Kamer Orkest r den. 8.15 uur nam. ZONDAG Levendaal 101 „Leython" Oude 1116 sociëteit (toneel) 7.30 uur nam. pei Steenschuur 6 Kerk van Jezus Cl tus van de heiligen der laatste i 11.30 uur voorm. dienst. Uqj Ons Centrum (Hooigracht 84) B< nlngsbijeenkomst Hum. Verbond, dr. Cohen. 10.15 uur voorm. Gerecht 10 Soefi Beweging Spr. G. C. Voüte over de kracht van gebed" 11 uur voorm. j i Wassenaar Rest. Bijhorst Drive dienst 10.30 uur voorm. Rilnlandslyceum (Apollolaan 1) meente voor oorspronkelijk chris dom afd. Oegstgeest. Spr. evang. d. Brugge 7.30 uur nam. n :ht iit< MAANDAG Hotel Centraal Openbare vergadij Politieke Party Radicalen. 8 uur Rest. De Doelen. Leldse Amatet tografénverenlging Spr. Joop Pleë uur nam. Steenschuur 6 Splrltlsch Genootscène: 8 uur nam. Oegstgeest (Gemeentecentrum) Üar O. Spr. Harry Mullsch over Cul £e 8 uur nam. 1 Stadsgehoorzaal (foyer) Causerie met films over natuurres( ten in Indonesië 8 uur nam. lU Stadshuis wachtkamer trout Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenl 8 uur nam. BIOSCOPEN Camera: „Een maagd voor de Pi 18 jr. Dag. (beh. wo.mld.) 2.30. 1 9.15. Zondag 4.45. 7 en 9.16. Na voorstelling vr. en zat.: „Orfeu gro". 18 Jr. 23.30. Zo. en wo.: avonturen van Pietje Bell". 14.30, TENTOONSTELLINGEN Gi rg< lie Luxur: ..Dieven carnaval". a.l. 2.30. 7.0C. 9.15. Zond. ook 4.45. Studio: „Sex en society", 18 Jr. 2.30, 7 en 9.15. Zond. ook 4.45. Rex: „Naakt om te leven". 18 Jr. lijks 2.30, 7 en 9.15. Zond. ook 'achtvoorstelling vr. en zat. „Het i Je Ariane", 18 Jr., 23.30. Trianon: „Dokter ZJivago", 14.^® Dag. 2 en 8 uur. htj Ue Galerie Walenkamp Expositie Hm Geraerdts. Dinsdag t.em. vrijdag 1-6 uur nam., zaterdag van 2-5 nam (t.e.m. 23 Januari). De Lakenhal Tentoonstelling L 'ltroen als verzamelaar 10 uur voo uur nam. (t.e.m. 2 febr. (Zot gesloten ut Laaenhal: Dag 106 uur. fl uur Rijksmuseum van Oudheden I pen burg 28): Werkd 10 uur vooriïili' 5 uur oain.: zond 1-5 uur nam he: KDRsmuseun. voor Voikenktt 77, (Steenstraat 1) dag 10—0 Ui li jg. dag» 1—6 uur nam Rllksmuseum voor de geschied go der natuurwetenschappen: Dag uur zond 1-4 uur Ned.-Legermuseum. Ueopena maa mi cot eD met vrijdag 0 uur voorm. - nam.; zon.- eD feestdageD 1-5 uur 0 Kunstzaal Heuff (Wassenaar): sltie Joop van Dam (aquarellen tl houtplastieken) en Kees Hoogeo 'LI (keramiek en etsen) 's maandags 's-zaterdags 10-5 uur (dinsdag ook 8-10 uur) Tot en met 5 februari. Avond- en nachtdienst der apuUbcl j Geopend voor spoedeisende gevall Zuiderapotheek Lammenschansweg J telefoon 23553. De zaterdag-, zond avond- en nachtdienst van de Lel dorpse apotheek wordt waargena door de Zuiderapotheek, welke apotï zondag van 8 tot 22 uur ook wi neemt voor de Voorschotense apotl» De Oegstgeestse apotheek ls de hele week geopend. DONDERDAG Ned. Congresgebouw. 20.00 Berliner Operettentheater„Schönlijt die Welt" van Franz Léhar.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 2