Koksschool weg uit Leiden? Leidse scholieren zagen mistige Duitse satire En ze dronken een glas Rennies Diamanten doctoraat Karakteristiek van godsdienstonder wij s LPKV succesrijk op internationale show Discussie celibaat niet beëindigen Restauratieplan ligt reeds jaren te wachten F „Ze houden ons op sleeptt ouw Ton subsidie voor werkgroep influenza Brandend maagzuur, Priesters tot bisschoppen: „En.ik, zei Setir zaterdag in Leiden Kerkelijk Leven i Nu ook politiek l café in Leiden WOENSDAG 22 JANUARI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 LEIDEN „Het vaste perso neel van de Koksschool en ik ]jan mij dat levendig voorstellen maakt zich de laatste tijd nog al eens ongerust en stelt zich de rraag: wat gaat er met de Koks- jjchool gebeuren? Blijft zij in Lei den gevestigd of naar elders over geplaatst?" Aan het woord is de comman dant van de school, kolonel Wes- Poi gels, een niet spoedig uit het veld geslagen man, die de zaken kern achtig uit de doeken weet te doen, doch nu met zijn staf teleurgesteld is over de trage voortgang in de nieuwbouw van „zijn" kazerne. Een nieuwbouw, welke er o.m. op Is gericht om dit „leger op klompen" aan een betere legering en een mo derne eetzaal (400 man) in cafetaria systeem te helpen. Aanvankelijk leek het er op, dat alles vlot van stapel zou lopen. Het tweede genie-commandement in Am sterdam ontwierp de nieuwbouw- .53 plannen, de chef Generale Staf ging in principe akkoord en de minister stelde deze nieuwbouw in militaire kringen noemt men dit sanering in zijn begrotingsprogramma van dit Jaar aan de orde. DEN HAAG (ANP) De staats- secretaris van Sociale Zaken en j Volksgezondheid, dr. R. J. H. Krui- singa, heeft voor 1969 een bijdrage van ruim f 100.000.- beschikbaar ge- steld ten behoeve van het epidemio logisch onderzoek van de Influenza- werkgroep van het Academisch Zie kenhuis in Leiden. Dit bedrag komt tegemoet in de te maken kosten bij de exploitatie van de mobiele eenheid, materiaal voor weefselkweek, voor de behandeling van vers virusmateriaal en voor de conserveringsmogelijkheid van virus materiaal in verse lucht. ADVERTENTIE druk op de maag, opgeblazen gevoel? helpen direct! LEIDEN Vandaag herdenkt de heer M. J. van de Flier, thans wo nende in Scheveningen, de dag waar op hij zestig jaar geleden aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de staatswetenschap. Vertn Omdat men in de verwachting leef de. dat deze maand met de bouw, waaraan in ditg eval eerst een af braak moet voorafgaan, zou worden Kolonel T. H. Wessels teleurgesteld. begonnen, werden reeds enkele provi- sorische voorzieningen getroffen. Zo werd in een op het Doelenter rein staande barak een onderkomen voor ongeveer 150 manschappen ge-1 vonden en werd vervangende ruimte verkregen voor een eetzaal, leskeu-1 ken en onderofficiersmess. Voor het wagenpark en de maga zijnen van de Cadi vond men huis vesting aan de Maaldrift. De maand is bijna verstreken De Koksschool staat echter klaar om de brekers en de bouwers te ontvan gen. Kolonel Wessels, naar deze vertra ging gevraagd, schrijft dit toe aan het uitblijven van een besluit van de - staatssecretaris der Koninklijke Landmacht, die zich nog met de plannen moet verenigen, terwijl ook de gemeente de Doelenkazerne is gemeente-eigendom haar toe stemming voo-r deze verbouw nog m'oet geven. Zij heeflt uiteiindelijk het laatste woord..." Een besluit en een woord waarop df Koksschool nu reeds jaren wacht. De kolonel, die er van op de hoog te is, dat de Universiteit reeds jaren speelt met de gedachte het terrein j in haar nieuwbouwplannen op te ne- men, gelooft niet, dat het deze rich- J ting uit zal gaan. Mocht dit wel het j geval zijn, laat men ons dit dan op korte termün laten weten. Aan een op sleeptouw houden, hebben wij nietszegt een wat verbitterde kolonel Wessels. „Het verdwijnen van j de Koksschool uit Leiden zou velen J spijten, doch vooral de leden van mijn personeel, die nu juist huisves ting in de Sleutelstad hebben gevon den". Eén van de slaapzalen een grote holle, ongezellige ruimte die reeds lang verdwijnen moest. (Foto LD/Holvast) KONINGSTEIN (GPD> „Wij brief als volgt: „wij vrezen dat beein- verklaren, dat de argumenten, die in de verklaring van de Duitse bisschoppenconferentie (van 30 december j.l.) over het celibaat naar voren werden gebracht on bevredigend zijn". diging van het gesprek in zulke en belangrijke kwestie groeiend wan trouwen en verder gezagverlies zou veroorzaken. Temeer omdat zo'n ver bod in tegenspraak is roet de in de cember geuite bereidheid tot dialoog". LEIDEN In het Groot Audito rium van de Leidse Universi teit heeft gisteren dr. P. Roest het ambt van buitengewoon lector in de theorie en de praktijk van de gods dienstige vorming aanvaard met een openbare les. waarin hij het „Profiel van de godsdienstleraar" schetste. De situatie op de verschillende schooltypen vergelijkend, constateer de dr. Roest, dat op de rooms-katho- lieke scholen 't grootste aantal gods dienstleraren in volledige dienstbe trekking is en het godsdienstonder wijs in hoge mate gericht is op ge loofsopvoeding. Op de protestants- christelijke scholen gaat het minder catechistisch toe. Daar is verreweg het grootste deel der godsdienstlera ren in nevenfunctie werkzaam. In hoofdfunctie zijn zij predikant. Van de fulltimers is een zeer groot deel predikant geweest. Er moge bij het bijzonder onderwijs daardoor nog eni ge relatie met de kerk zijn, die ont breekt vrijwel geheel bij de gods dienstleraren van het openbaar on derwijs. Hun taak is trouwens toege spitst op objectiviteit en op algeme ne vorming. Om het profiel van de godsdienst leraar te schetsen wijdde dr. Roest aandacht aan het feit, dat de gods dienstleraar zich steeds verder los maakt van het pastoraat en de ca techese en zich meer gaat identifice ren met de rol die hij in opdracht van de school heeft te vervullen. Naar sprekers ooi-deel is het onvol doende aan de theologische stu die slechts een pedagogisch-didacti sche informatie en een praktische informatie door middel van het hos- piteren toe te voegen. De vorming van de godsdienstleraren zal geba seerd moeten zijn op de ontwikkeling van het godsdienstonderwijs binnen het totaal van het dynamische onder wijs. Daarbij kan de hulp van de so ciale wetenschappen niet worden ont beerd. Na de openbare les recipieerde dr. Roest in de ontvangstzaal van de academie. Vooral het in die, verklaring geleg de verband tussen de algemene vraag naar de zin van het ambtscelibaat en de persoonlijke beslissing van de individuele priester mag niet weer sproken blijven, want deze bederft bij voorbaat het nuchtere ge sprek met emotionele diskwalifica ties". Een brief met deze inhoud is gis teren door ongeveer 50 gedelegeer den van 21 priestergroepen uit de hele Bondsrepubliek, die bijeen wa ren in Koningstein bij Frankfurt, ge zonden naar de voorzitter van de Duitse bisschoppenconferentie, de Munchense aartsbisschop, kardinaal Dopfner. De bisschoppenconferentie denkt een herderlijke brief te zullen publiceren over het celibaat der priesters, met de bedoeling aan de Inderdaad wijd verbreide discussies over het onderwerp een einde te maken. De gedelegeerden in Ko ningstein wensen dat de dialoog over het celibaat wordt bevorder, niet beëindigd. Daartegen nu verzetten zich de ge delegeerden der priestergroepen, die ongeveer 500 600 priesters uit West- Duitsland vertegenwoordigenIn hun verklaring van eind december had den de Duitse bisschoppen weliswaar aangespoord tot een „eerlijke uit spraak" over het celibaat maar te gelijkertijd gewaarschuwd, dat iede re priester zich over de persoonlijke consequenties van zijn mening ern stig moest beraden. De merendeels jonge priesters (pastoors en kapelaans) besloten hun LEIDEN Seth Gaaikema, be kend als tekstschrijver van Wim Kan. vertaler van My Fair Lady en zijn ome-man-show „Kom kom, tuut tuut, ho ho!" treedt zaterdag op ir. de Leidse Schouwburg. Na een half Jaar van voorbereiding heeft Gaai kema drie kleinkunstenaars om zich heen verzameld: Tonny Huurdemam. Annemarie Oster en Rob van Hou ten. Zij brengen onder de titel „En ik, zei Seth", een program ma dat wordt aangeprezen als een fusie van individuele capaciteiten. Gaaikema's vaste pianist. Roelof Stalknecht, heeft de muzikale lei ding. LEIDEN Het Kleines Theater i uit Bad Godesberg heeft gisteren in de Leidse Schouwburg twee voorstel lingen gegeven van „Burger Schip- pel", een toneelstuk dat in 1911 door Carl Stermheim geschreven werd. Het Duitse gezelschap maakt momenteel een toernee door Nederland. Onder auspiciën van het WIKOR en in Lel den van de LVU wordt in tal van plaatsen deze komedie voor de hoog ste klassen van de middelbare scho len opgevoerd. Led den was de tweede stad die werd aangedaan. Stermheim heeft met zijn spel sa tirische bedoelingen gehad. Voor een Jeugdig publiek, dat bovendien onmo gelijk op de hoogte kan zijn van vele typische Duitst asipecten, bestaat de kans dat de ironische opzet snel de mist ingaat. De leerlingen waren daarom op school al enigszins met de inhoud vertrouwd gemaakt. Stermheim deelt hier en daar venij nige steken uit naar de burgerlijke mentaliteit van de middenstand: een bliimdeliingse verering voor de adel, een n eertrappen van het gepeupel. Uit dit laatste milieu stamt Paul Schip- pel, die tenslotte alleen om zijn fraaie stemgeluid toegang tot een mannen kwartet en daarmee tot de derde- stand krijgt. Rond dit gegeven heeft Stermheim zijn hekeling opgebouwd. Het stuk dateert van een dikke vijftig jaar geleden. Gezien de in houd was de mise en scène voor he dendaagse begrippen nogal conven tioneel, over-acting had wellicht wel zo duidelijk gewerkt voor het publiek NED. HERV. KERK Beroepen te Haasken T. Lange- raak te Venendaail; te Burum C. A. A. de Kleine te Nyemirdum. Bedankt voor Capelle aan de IJs- sel C. J. P. Lam te Putten, die geen verdere beroepen in overweging kan neimen. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Beroepen te Hoogvliet-Spijkenisse A. R. Bosman te Goes. Bedankt voor Haulerwijk B. de Vos be Ten Boer. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Enschede A. W. Drechsler te Den Haag. GEREF. GEMEENTEN IN NED. I Bedankt voor Bruinisse J. Panne -j koek te Terneuzen. waarvoor deze serie voorstellingen i Een opname uit Bürger bedoeld is. Ahorns Wecker was zon- Schippel": Paul Schippel, de pro der enige twijfel het krachtigst in letarïèr, op audiëntie bij zijn drie zijn spel. Hij had de titelrol. Walter mede-zangers. Ullrich voerde de regie. (Foto LD/Holvast) I LEIDEN De Leidse Pluimvee- j en Konijnensportvereniging heeft S goed partij gegeven met haar inzen- I ding op de internationale tentoon stelling, die werd gehouden in de Bossche Brabanthallen te 's Herto- eenbosch. Het totaal aantal tentoon-' gestelde dieren bedroeg 9100. De topdieren verwierven de volgende predikaten ZG (zeer goed) en ZZG (buna uitmuntend) Watervogels: P. J. de Groot, Ha- zerswoude met Muskuseend le ZZG (beste op 2 na van alle watervogels) met Ind. Loopeend le ZZG; A. W. J. Zevenhoven, Zoeterwoude met Pekingeenden le ZZG en ZG met Ind Loopeenden le ZZG en 3x ZG Hoenders: Pr. v. d Mark, Leiden, met trio Holl. Kriel ZG; C. de Geus Leiden met Sebrichtkrielen le ZG en 2e ZG; L. C. van Ruiten, Rijpwete- ring, met Sebrichtkriel (zilver) ZG Konynen: E. Mekel, Leiden met Vlaamse Reus, blauw, le ZZG (bes te v. d. kleurreuzen blauw); E. A. Teske, Zoeterwoude, met VI. Reus. wit 2e ZZG; D. Heemskerk Oud-Ade met VI. Reus wit 2x ZG; B. Schroef Leiden met Franse Hangoor 2x le ZG. J. Spring in 't Veld, Rijpwete- ring met Witte Nw. Zeelander ZG: J. Straathof, Zoeterwoude met Ca lif ornian le ZZG (2e prijs van ca. 70 dieren); A. Duivenvoorden, Noord- wijkerhout, met Papillons 2x le ZG M. A. Hoogeveen, Hoogmade met Hollanders le ZZG; H. Th. Opdam, Stompwijk, met Black and Tan 2x ZG; A. Hoogervorst, Leiderdorp met R.oog Pool 10e ZZG en met de BI - oog Polen le ZZG en ZG (le van 100 dieren). Cavias: S. v. Hoven, Leiden met Cavia goud agouti le ZG. f LEIDEN Ze dronken een glas en deden een poging „de zaak, zoals die was" te verande ren. Met politiek kan dat niet in één teug en loco-burgemeester S. Menken ivees daarop gisteravond bij de opening van het politiek ca fé, dat nu ook in Leiden op ini tiatief van D'66 en met medewer king van andere partijen en po litiek geïnteresseerden van de grond is gekomen. De initiatiefne mers hebben eerder een poging geivaagd, maar toen ivas het gauw „hoogste tijd" voor het po litiek café, omdat het in Pardoeza werd gehouden en er geen pro paganda voor gemaakt mocht worden. Nu is het Doelenhuisje gekozen als plaats van samen komst op elke derde dinsdagavond van de maand. Tussen de rode muren, gedeelte lijk als padvindershome met boom stammetjes betimmerd, speelt dit nieuwe soort café, dat. in andere plaatsen een-der ingang vond, zich af en het heeft met een gewoon café gemeen, dat er bier wordt gedron ken. „Meer bier!" was de kreet van één van de organisatoren, toen na de officiële opening het spraakwa ter niet zo bleek te vloeien als was gewenst. Misschien kwam dat door de opzet van de eerste avond, waar in elk probleem kon worden aan gesneden. Het ligt in de bedoeling voortaan een soort leidraad te nemen, een korte inleiding, waarop de aanwezi gen kunnen inhaken. Gedacht wordt bijv. aan een vertegenwoordiging van het comité „Leefbaar Leiden" Het is de bedoeling het politiek café tot een trefcentrum te maken, waar m de eerste plaats Leidse problemen ad fundum zullen worden geledigd. De loco-burgemeester, staande op j een verhoging, die zeepkist werd ge- noemd, maar verdacht veel op een i bierkist leek, vroeg de voornamelijk jongere organisatoren vooral plaat selijke en landelijke problemen te bespreken en niet alleen te praten over Vietnam en over wat in Afri kaanse landen moet gebeuren. De hew Menken, die aan een j kopje koffie voldoende spraakwater bleek te hebben, wenste het politiek i café een goede democratische vlucht, waarna de aanwezigen voornamelijk zwegen en op zijn hoogst in groepjes praatten, over politiek, maar ook over andere zaken als priesterschap en celibaat, in Leiden actueel ge worden door het voornemen van een studentenkapelaan om te trouwen. In het pas verbouwde Doelenhuisje hangt onder oranje, groene en gele lampionlampen achter de bar een bord „Uitsmijters voorradig". Het Leids politiek café heeft, 20 dachten Loco-burgemeester Menken, staande op het spreekgestoelte opent het Leids politiek café. (Foto LD/Holvast) wij. in eerste aanleg „insmijters* nodig. Meer dan enkele handen vol belangstellenden zyn nodig om te kunnen klinken op een voorspoedige groei vam de politieke baby Advies van de organisatorenkom zelf én breng je felste politieke tegenstander mee!

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3