meer ruimte, meer jixe en oedkoper toch Keuze uit vier mogelijkheden ^1.I-gebouw gevuld met honderden huizen op wielen 1 derland uvanland miner één Tips voor kampeerwagen-kopers «E mlariteit caravan 'oeiende FA fjlSCHE BULAGE LEIDSCH DAGBLAD NU RDAM (GPD) Januari en februari zijn de maanden, dat de Nederlander een beslis- Pvl egt te nemen over het doorbrengen van zijn vakantie. Wat dat betreft vallen de cara- Pi lonstellingen en de expositie van boten en tenten (Hiswa) in het RAI-gebouw te Am- iin een goede tijd. van/RAI is de eerste tentoonstelling, waar men zijn vakantiedroom kan beleven: van 111 24 januari tot en met zondag 2 februari zijn alle hallen van het RAl-complex gevuld nieuwste types tentwagens, toer caravans, kampeerauto's en sta-caravans (vakantie- jp-wielen) de caravan" is een goed is aangekomen bij mder. In 1956 telde ons 2000 caravans, in 1966 0 en thans is het aantal p 90.000. Eind van dit jaar in Nederland naar schat- 10 caravans zijn. Daarmee ian caravanland nummer De daling van de prijzen is een gevolg van de afschaffing van het weeldetarief, waarvoor een lager percentage btw in de plaats is geko men. Voorts heeft de steeds toene mende concurrentie invloed op de prijsvaststelling. Dat de wagens gro ter worden is een gevolg van het feit, dat de auto's van steeds krachtiger motoren wonden voorzien en er by het publiek een steeds grotere ver schuiving van de kleine auto naar de middenklasse wagen plaatsheeft. Men kan beneden de drieduizend gulden al een zeer bruikbare caravan kopen. De grootste belangstelling gaat echter uit naar wagens in de prysklasse tussen de vyf- en zes duizend gulden (toerwagens. Men wil blijkbaar geen genoegen nemen met minimumafmetingen en voorts is er ryk is teruggelopen. Niettemin is het internationale aanbod in Am sterdam groter dan op enige andere caravanexpositie in Europa. Bij de tent- en vouwwagens is wei nig nieuws te vindien. Dit type wagen, dat in ons land zeer populair is, om dat 't door de kleinste auto kan worden getrokken, heeft reeds lang een ge perfectioneerde uitvoering bereikt. By de toercaravans is het kleinste model 2.80 lang, maar er zyn wagens De vouw- of tentwagen is in Nederland zeer populair. Hier een Carstabo, die door een kleine au to kan Worden getrokken en die des winters op zijn kant in garage of schuur kan worden opgebor gen. ÜMU/J pyen, terreinexploitanten en ande ren, die de caravanners vooriichting willen geven. Betere isolatie De technische ontwikkeling van de caravan is oa. merkbaar aan de on derstellen, koppelingen en remmen. Er is een toenemend gebruik van on afhankelijke caravanremmen. die via een elektrisch of vacuümsysteem van uit de auto worden bediend. De vorm van de carrosserie is vaak wat vloeiender dan voorheen, mede als gevolg van proeven in een windtun nel en andere research, die by gro te fabrieken wordt toegepast. Steeds meer fabrikanten maken gebruik van een prefabricated me talen beplating, meestal voorzien van een in een oven gemoffelde laklaag. Voor de ramen wordt meer dan voor heen gebruik gemaakt van veilig heidsglas. Nieuw zijn de vensters met ingebouwde ventilatieroosters. En kele caravanmerken leveren dubbe le ramen in standaarduitvoering. Dit laatste is noodzakeiyk by winterge bruik. evenals een uitstekende isola tie. Glaswol en polystyreenschuim worden veelal voor isolatie gebruikt, maar er ontstaat gaandeweg meer belangstelling voor polyurethaan- schuim, dat een groter isolerend ver mogen heeft. Belangrijk voor winter gebruik is ook, dat de vloer van een goede isolatie is voorzien. Het dak moet in de winbervakantie sterk ge noeg zyn om een dikke sneeuwlaag te dragen ook hieraan wordt steeds meer aandacht besteed door de fa brikanten. Grotere keuze By de inrichting behoort het roestvry stalen aanrecht in de mees te caravans tot de standaarduitvoe ring. Er is een sterke toeneming van de luchtdrukwatertanks en hier en daar ziet men elektrische waterpom pen toegepast. De was- en toilet ruimten worden comfortabeler, o. a. door het aanbrengen van een licht punt, spiegel en wastafeltje, het bekleden van de wanden met tegel tjesboard en soms het aanbrengen van een douche. In vele caravans is gestreefd naar grotere afmetingen van de vroeger vaak wat krappe slaap plaatsen. Gaslampen zyn thans te krygen met vonkontsteking; steeds meer ziet men tl-buizen toegepast, die op de auto-accu branden met een laag stroomverbruik. By de verwarming van de grotere toercaravans worden pogingen onder nemen om tot centrale verwarmings systemen te komen. Er zyn op de Caravan/RAI enkele uitvoeringen van te zien. De caravan tentoonstel ling biedt qua typen een grotere keu ze dan in vorige jaren het geval was. Plezierig is, dat de RAI-hallen met planten en bloemen zyn opge sierd om het publiek in een zomerse De Caravan-RAI is een tentoon stellingwaarbij de bezoeker in een plezierige vakantiestemming raakt. vakantiestemmlng te brengen. De opening van de expositie heeft op 24 januari plaats door Bert Garthoff. bekend om zyn radioprogramma's „Weer of geen weer". AMSTERDAM (GPD) 22.4 gera. ïropa, een plaats, die van or Engeland wend ingeno- ohzelf is dat niet verwón- Nederlander trekt er it en is door zyn vrije la- andaard gedwongen dit op ïyze te doen, hetgeen in gevallen betekent, dat men eren. En ieder jaar stap elden over van de tent naar Er rijdt (of staat) thans nd één caravan op iedere auto's. ïgen vallen onmiddellyk bezoek aan de Caravan/ itste caravanexpositie die jrland is gehouden: de aart de toerwagens hebben op- dieptepunt bereikt en de van de wagens heeft de grotere afmetingen inrichting. Wie I Onder invloed van de invoe- ring van de b.t.w., die voor de toer- overweegt zich een kampeerwa- caravans een prijsverlaging tot ge- gen aan te schaffen, heeft afge- volg heeft gehad en onder invloed j van de toenemende concurrentie is zien van de verschillende model- het aanbod van toercaravans in de ï^r. „i^r- TTji i goedkopere sector van 3000 4000 vier mogelijkheden. Hij kan gSSSTcUt jaar fflnk een tent- of vouwwagen kopen, i 'vorig jaar 7 procent, nu 11 procent van het tobaaJ). een toer-caravan of een kam- comfort IDAIYÏ (GPD) De popu- de sta-caravan neemt Het aantal van deze kam- ger: s op de Caravan RAI be- jaar 82. Vorig jaar waren llen hts 57 modellen te zien. aanwyzing is te vinden 'taten van onderzoeken van Hg Nederlandse Kampeer- 367 bleek dat van de op de kampeerterreinen voor caravans beschikbare dal Ü.5 gebruikt werd als ilaats. Vorig jaar was hge gestegen tot 37.5. De- l hebben behalve op de sta- «ok betrekking op tenten «ivans die op een vaste ten neergezet, es van de sta-caravan it worden in de mogelijk- biedt de behoefte aan een toeri b te bevredigen. Een steeds 'tal mensen gaat deze be- ;ekl er goed aan, alvorens een sta-caravan over te badplaats te bespreken- steeds meer vraag naar enige luxe, zoals aansluiting op elektrisch licht, de mogelijkheid voor plaatsing van een kachel en koelkast en die aan wezigheid van een toiletruimte. Koplopers op het gebied van zeer comfortabel ingerichte caravans zyn de Duitse en Franse fabrieken. De Engelse wagens volgen dieze tendens op eenvoudiger en daardoor goedko pere wyze. De Nederlandse caravan- industrie is lange tyd wat conserva tief geweest; zij liet zich leiden door degelykheid en sobere inrichting. Maar ook hierin is verandering ge komen. Kon men enige jaren gele den nog geen Nederlands caravan- type vinden met toilet- en was ruimte, thans is deze in vrywel alle grotere wagens te vinden. Internationaal Er zyn in het RAI-gebouw 302 verschillende uitvoeringen toercara vans te zien, voorts 22 tent- en vouw wagens en 82 grote sta-caravans. Wat betreft het aantal merken neemt Nederland met 31 stuks de eerste plaats in, gevolgd door Engeland en Duitsland. Jammer is, dat het aantal typen uit Frankryk in vergeiyking met de vorige tentoonstelling belang- Foto beneden: De duurste ca ravan van de tentoonstelling: de Super.Eifeiland. De wagen is te koop voor f 54.000. Om in luxueu ze stijl te blijven wordt de cara van getrokken door een Mercedes DB-Pullman 600 van f82.000. tot een lengte van 7 meter. Vroeger gold een 4% meter-wagen als groot, nu spreekt men van grote wagens als zy langer dan vyf meter zyn. Ook de breedte nam toe; het wordt kenne- lyk niet als een bezwaar gezien te ryden met een wagen van 2.25 me ter. Dit laatste houdt verband met de toeneming van grote, brede auto's. Wagens langer dan vyf meter zyn dikwijls gebouwd op een tandem-as, dtus met vier wielen. Hierdoor wor den achterveren van de auto minder zwaar belast. By de inrichting ziet men steeds meer typen met twee ta fels, die zeer geschikt zyn voor ge zinnen met kinderen. Daarnaast mik ken de fabrikanten ook op echtparen, die byv. na pensionering tJjd hebben om lange reizen te maken; het gaat hier om zeer praktisch en comforta bel ingerichte wagens met toilet ruimte en keukenruimte. By die sta-caravans valt op, dat vooral de Nederlandse produkten een zeer degelyke indruk maken. Enkele jaren geleden waren er alleen bui tenlandse wagens te koop; thans war den er zeven Nederlandse merken ge- exposeerd. zy zyn vrywel a/lle met verwarming, gasgeyser en koelkast uitgerust. By die grotere typen is meestal sprake van centrale verwar ming. De Caravan/RAI Is ook de plaats waar bagagewagens worden tentoon gesteld. Zy zyn in vele uitvoeringen te krijgen. En natuurlyk zyn er tal van stands met onderdelen en toebe horen als koppelingen, aanbouw ten ten, kachels, dubbele ramen enz. By- na 20 pet van alle stands vraagt aandacht voor toeristen- en kam- peerclubs, flnanoieringsmaatschap- peerauto. De goedkoopste oplossing is een tent- of vouwwagen. De prijs ligt in de meeste gevallen (70 pet.» tussen de 2000 of de 3000 gulden. Een an der voordeel is het geringe gewicht van de tent- of vouwwagens. Dit gaat over het algemeen de 200 300 kilogram niet te boven, waardoor de i wagens ook zonder bezwaar aan de i kleinste auto's gekoppeld kunnen worden. I Daarby komt dat de bestuurder by het ryden met een tent- of vouwwa- gen een onbelemmerd achteruitzicht behoudt en dat de rijsnelheid min der wordt beïnvloed dan in het geval van een kampeerwagen met vaste opbouw. Deze laatste is zwaarder en heeft een grotere 'luchtweerstand. j De tent- of vouwwagen vraagt bo- vendien weinig stallingruimte hy kan op zyn kant worden opgebor gen en op het deksel kan men een boot meevoeren. Wat betreft de prijs nog dit een tentwagen is goedkoper dan een vouwwagen, die voorzien is van scharnierende vaste wanden. Sta caravan De derde mogelijkheid is de sta caravan. Hoewel men iedere caravan op een vaste standplaats als sta-ca ravan kan gebruiken, worden in prin cipe alleen caravans, die de maximum-afmetingen van de toer- rijden in ons land caravans van 25 jaar en ouder. In dit licht bezien is de goedkopere kampeerwagen niet altijd de voordeligste. By de constructie van de duur dere kampeerwagens warden ge woon- lyk betere materialen gebruikt. De levensduur wordt hierdoor groter. Ook is de fabrikant, importeur of dealer by de aankoop van een duur dere wagen meer bereid tot de no dige nozorg. Gewicht Een belangrijk punt is het ge wicht van de kampeerwagen. Dit mag in beladen toestand niet meer bedragen dan 65 procent van het ge- zwaarder is nan lucht kan hier door by lekkage naar buiten af vloeien. Verwarming Verstandig is het by de aankoop van een kampeerwagen aandacht te schenken aan de verwarmingsmoge- lykheden. De praktijk leert dat ca ravans steeds meer het gehele jaar door worden gebruikt het voorde ligst Is men uit wanneer de fabri kant van de caravan een kachel aan brengt. Achteraf inbouwen brengt veel kosten met zich mee. Vaak tref fen fabrikanten echter voorzieningen die de inbouw van een kachel ver- gemakkelyken. Toer-caravan Vervolgens is er de echte kampeer wagen met vaste opbouw, de toer- caravan. Deze heeft boven de tent- of vouwwagen het belangryke voor del dat hy mits voorzien van dub bele wanden, 'n dubbel dak, een dub bele vloer en verwarming ook goed te gebruiken is voor winter (sport» va kanties. Als toer-caravans worden die kampeerwagens beschouwd, die niet groter zyn dan 7.50 meter (lengte» by 2-50 meter breedte». Het groot ste aanbod (18,4 procent) op het ge bied van de toercaravans doet zich voor in de prijsklasse van 5000 k 6000 gulden caravan te boven gaan en waarmee aldus niet zonder meer op de open bare weg gereden kan worden, als sta-caravan beschouwd. De sta-cara van is alleen geschikt om ergens vast neer te zetten als tweede huis. De invoering van de b.t.w. heeft op deze categorie caravans een prijs verhogende invloed gehad. De goed koopste kost op het ogenblik een klei ne 7.000 gulden. De meest voorko mende prijzen liggen tussen de 8.000 en de 9.000 gulden. Kampeerauto Tenslotte heeft men de niogelyk- heid een kampeerauto te kopen af een busje af bestelwagen zelf als kampeerauto in te richten. Het voor deel is hier dat de kampeerwagen zelf gemotoriseerd is, want het ryden een voudiger maakt. De beste tyd voor de aankoop van een kampeerwagen is de periode van november tot februari. De kans dat het model waarop men zyn keus heeft laten vallen is uitverkocht is dan het kleinst. Sta-caravans zyn over het algemeen het gehele jaar door uit voorraad leverbaar By oordeelkundig gebruik gaat een kampeerwagen zeer lang mee. Er wicht van de beladen auto, waar aan hy gekoppeld wordt. Wanneer het beladen gewicht van de caravan groter is dan 750 kilogram of wanneer het met-beladen gewicht vam de auto overtreft, is een regi stratiebewijs noodzakeiyk. Dit bewys wordt uitgereikt na een keuring van de combinatie door de Ryksdienst voor het wegverkeer. Kampeerwagens met een beladen gewicht van meer dan 750 kilogram moeten ook voorzien zyn van een reminstaülatie. Uit veiligheidsoverwe gingen is het aan te bevelen de ca ravan al van een reminstallatie te doen voorzien wanneer het beladen gewicht meer dan 500 kilogram be draagt. Ventilatie Van groot belang is ook de venti latie. Hoe kleiner de ruimte, hoe groter de behoefte aan luchtverver sing. Oak by regen en wind moet er geventileerd kunnen warden. Kook- dampen moetan gemakkelijk naar buiten kunnen wyken. Ook in de kastjes voor levensmiddelen zyn ventilatie-openingen noodzaikeiyk. Wanneer een gasfles in de cara van wordt ondergebracht, moeten er openingen zitten in de bodem van de betrokken bergruimte. Het gas dat Een fraai produkt van Neder landse bodem is de Yvonne* van Caravan-fabriek Mostard. De laatste tUd neemt het toepas- en van centrale verwannings6yste- men toe. Als brandstof wordt hierbij zowel olie als gas toegepast. Olie heeft behalve de goedkoopte, het voordeel dat zy overal gemaikkelyk verkrijg baar is. Het vullen van een lege gas fles kan in het buitenland nog wed eens moeilijkheden opleveren. Proefrit Tenslotte dit: maak alvorens tot aankoop over te gaan een proef rit met als trekauto de eigen auto. Beproef tijdens deze rit de rijsnel heid in de verschillende versnellin gen, de wegligging en het doorzicht door de caravan onder verschillende omstandigheden zoals slecht wegdek, goed wegdek, hellingen, meewind, te genwind en riJwind. Stel van de proef rit wel de verzekeringsmaatschappU op de hoogte. Meer uitvoerige aan- wyzingen voor aspirant-kampeerwa genkopers worden gegeven door de Nederlandse Caravan Club (Lochesn- seweg 37g. Gcessel), die K.NA.C. en de AJ4.W3,

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 25