Op het „witte eiland IB IZ A genieten van zon en z Gidsen voor verdwaalde TOERISTISCHE BIJLAGE LEÏDSCH DAGBLAD WOENSDAG 22 JANUARI 1969. Pj IflSC Gezicht op de haven van Ibiza. IBIZA is het „witte eiland" van de Balearen, veel kleiner dan zijn bekende buur man Mallorca, waar het 130 kilometer vandaan ligt. Het is gevormd als een soort ruwe ruit, met een grootste lengte van 41 kilometer en een grootste breedte van 20 kilometer. De totale oppervlakte van Ibiza is 572 vierkante kilometer groot en er leven rond 35.400 mensen. Zij wonen in witte, vierkante huizen en huisjes, de tra ditionele bouw sinds zeshonderd jaar van de Ibizaanse woning. Over het gehele eiland zijn die witte huisjes als sneeuwvlokken op een groene ondergrond uitgespreid zo althans ziet de bezoeker het eiland uit de lucht, wanneer hij per vliegtuig Ibiza nadert. De luchthaven op de zuidelijkste punt van be* eiland, vlak by de voor het land zo belangrijke zoutwinning, heeft zich snel moeten ontwikkelen om het toestromende verkeer te kunnen ontvan gen. Op de landingsbaan kunnen nu de grote in ternationale jets landen, naast machines uit vrij wel alle landen van Europa, die golf na golf van vakantiegangers het veel te kleine en nauwe luchthavenstation in loodsen. Ook wit, zoals alle moderne hotels en appartementsgebouwen, vele meer dan tien verdiepingen hoog, wit zijn en de geometrische, vierkante bouw van de Ibizaanse huizen bezitten. W onderbaarlijk Ibiza is een wonderbaarlijk eiland. Het is zó klein dat de bezoeker gelegenheid heeft in één vakantie het hele eiland te bezoeken en te leren kennen. Wie één dag een auto huurt en zo*n 120 km. rijdt kan zeggen dat hij bijna overal geweest is. Het landschap; gebergte, binnenland en kust streken zijn bovendien niet overweldigend, niet zo groots, zodat het zonder moeite beschouwd en ge noten kan worden. Dat betekent niet dat het niet mooi is, want Ibiza is landschappelijk prachtig. De natuur is er gematigd, lieflijk, har monisch nergens grimmig of angstwekkend of neerdrukkend. Wie de Spanjaarden als razenden ziet bouwen aan grote en grootse hotels en flatgebouwen, houdt zijn hart vast voor al dat schoons. Net als aan de Costa Brava lijkt het alsof ze overdrijven en te veel bouwen —ten koste van hun eigen economie en het landschap. Voorlopig valt het nog mee. Ibiza kent nog altijd heel stille en heel mooie plekken, vooral in het noorden bij Portinatx of aan de zuidwest kust. En de economie bloeit zo zeer dat de Span jaarden zelf het niet kunnen bijhouden. Er ko men uit vele landen van Europa ondernemende lieden, die op Ibiza ,iet« beginnen". Wie op het strandje van Figueretas staat het zuidelijke nieuwe stuk van de stad Ibiza en de gebou wen van de boulevard bekijkt, ziet onder meer: 'n Hollandse mini-snackbar (eigenares: een Ne derlandse vrouw met twee flinke zoons een Schot se souvenirswinkel, een Engels restaurant, een Duitse souvenirs- en lectuurwinkel een Duitse boetiek, een gemengd Italiaans-Engels restau rantje en een Spaanse zelfbedienings kruidenier. Met de Engelse taal komt de toerist op Ibiza een heel eind. Zoals de Duitsers Mallorca hebben veroverd, zo nestelen de Britten zioh op Ibi za. Overal zijn de café's en restaurants versierd met opschriften als „Home made tea", .British breakfast", „Ham and eggs" en dergelijke. Opmerkelijk is ook de invloed van de reisbureaus, juist op een eiland als Ibiza, dat zich meer leent voor de (vlieg)-groepsreis dan voor de individue le vakantiebezoeker. Hele hotels zijn Engels, maar plotseling staat er een hotel tussen waar iedereen Duits spreekt, of een appartementsgebouw, dat zonder uitzondering bezet is door Nederlandse fa milies. Na lang een vergeten eilandje geweest te zijn, is Ibiza een tiental jaren geleden midden in de stroomversnelling van het moderne toerisme geko men. Alle belangrijke volkeren uit de oudheid heb ben op Ibiza gewoond: Chaldeeërs, Egyptenaren, Phoeniciërs, Romeinen, Vandalen, Byzantijnen en Arabieren vestigden er strategische steunpunten of handelsnederzettingen. Tot in 1235 het eiland werd veroverd door de aartsbisschop van Tara- gona en zijn geschiedenis sindsdien ten nauwste verbonden is met Spanje- Ibiza is van die tijd af Spaans gebleven, maar de invloeden van zijn vroegste bewoners hebben nog altijd hun sporen op de samenleving van het eiland. Zijn isolement hield oeroude gebruiken stevig in ere tot op de dag van heden en wij kunnen daar van —ondanks de toeristenstroom nog proeven Per auto door de binnenlanden van Ibiza. bij een wandeling door de oude stad Ibiza, het deel dat ligt achter enorme vestingmuren. Die muren zijn opgetrokken tegen de piraterij onder de ook bij ons zo bekende Spaanse vorst Philips II en vormen een uniek staaltje van oude ves tingbouw, even uniek in stand gehouden tegen de tand des tijds. Die muren geven de stad Ibiza haar bijzonder aanzien en maken haar tot een (overigens nog springlevend) historisch monument. Buiten de muren heeft de stad zich in latere jaren sterk uitgebreid en haar mooie haven met de levendi ge kaden zijn zeker zo aantrekkelijk als de oude stad zij het wat minder curieus. Veel hippies In die oude stad wonen tegenwoordig ook hip pies. Ibiza heeft van oudsher een grote aantrek kingskracht gehad op tal van kunstenaars. In hun voetspoor zijn de hippies gevolgd, de jonge mensen die de maatschappij (voor kortere of lam- P 90 in N !0 ca Ion gere tijd) de rug hebben toegekeerd en een eigen zorgenvrij leven met een eigen stijl hebben ge zocht. De oude romantische stad met de wirwar van nauwe straatjes, poortjes, trappen, als ook de sfeer op het gehele eiland, moet hun heb ben aangesproken. De Ibizanen zijn er aan gewend de hippies te zien lopen, in soms allerwonderlijkste kledij en vreemd behangen met sieraden. De Spanjaarden kijken er niet meer van op, evenmin als van de stroom toeristen. Zij hebben geaccepteerd dat hun eiland als voortdurende trekpleister de vreemde lingen lokt, zij verdienen aan hen, zij leven met hen. Zij gaan desondanks hun eigen gang: 's avonds om negen uur, als het al flink donker is, vult het grote plein van Ibiza zich met Spaan se families die er voor het avondeten paraderen en er him kinderen laten spelen. Het ritme van het Spaanse leven is niet door de vreemdelingen ver stoord. Wel zijn er sporen van de invloed van bui ten te vinden, zoals in de boekwinkels van Ibiza, waar na enig peuren, enkele boeken over seksuele voorlichting zijn te vinden, werk van Hemingway en zowaar het dagboek van Che Guevara waar je in Spanje toch wel even van opkijkt. Toeristenstad Maar het is hier niet de plaat* om filosofie te bedrijven over de toeristische invloed op het strikt Spaanse regiem. Want in Ibiza schijnt de zon en die verdringt voor de bezoekers vele pro blemen. De toerist gaat naar het eiland in de eerste plaats om van die zon en de zee te ge nieten. Voor hem zijn hele steden gebouwd als San An tonio, dat nauwelijks een eigen bevolking heeft en vrijwel uitsluitend bestaat uit vreemdelingen en Santa Eulalia. dat als klein kustplaatsje aan de monding van de enige echte rivier op Ibiza uit groeide tot mondaine toeristenstad. Het leven in die twee plaatsen is geheel op de toerist gericht. Uit de haven van San Antonio vertrekken dage lijks tal van bootjes, die hem naar alle mogelijke aantrekkelijke punten aan de kust brengen: veel al verrukkelijke strandjes met palmen en een strandtentje, waar je heerlijk en goedkoop kunt eten en drinken. Zuster-eiland Toch is Ibiza-stad te prefereren, zeker voor hem die ook als toerist iets wil zien al is dat ui ter- „Ik moest een bus vol mensen de weg wijzen en toen ze eindelijk waren waar ze wezen moesten, was de chauffeur van de bus zo blij, dat hij me voor aller ogen een zoen gaf", vertelde de 22-jarige Zweedse Inge Isberg. Inge, die gekleed is in een lichtblauwe broek, een bijpassend windjack, witte laarzen en een valhelm, is één van een tiental Stockholmse toe ristengidsen, die verdwaalde toeristen op hun bestemming moeten brengen. Deze gidsenorganisatie, die is ingesteld door Texaco, is behalve in Stockholm werkzaam in Göteborg, Malmö en Helsingborg. Alle 29 gidsen zijn studenten, die goed Engels, Frans en Duits spreken en op één na zijn het allemaal meisjes. Een zoen als beloning komt zelden voor, maar de meisjes erkennen, dat men vaak afspraakjes met haar wil maken. De eenzame man van het stel, de 23-jarige Bengt Nyström, vertelde dat men hem, als hij op zijn scooter voorbijsnort met zijn valhelm op, vaak voor een van zijn vrouwelijke collega's houdt. „Veel jongens wuiven naar me als ik langs hen kom." aei hy. ii Als ze hun vergissing ontdekken, vrag ge manneiyke toeristen Bengt dingen, nen belang in stellen, zoals waar dansgelegenheid is, waar je veel kunt ontmoeten of, eenvoudiger: meisjes zyn. De gidsen, die om te beginnen allen wys hebben, krijgen een opleiding vi ken op hun scooters vóór zy te werk steld en zy werken gedurende de maanden. tDA d let op jaai bts J drii og Dl Er gebeuren zelden ongelukken, moeiiykheid is, ervoor te zorgen dal dwaalde toerist niet opnieuw verdwaal ^1 hü het contact met de gids verliest. De dienst is nu in zyn derde jaar en schatting van Texaco zyn de gidsen in' rechtstreeks contact gekomen met 350.000 toeristen. Voor deze dienstverlening behoeft niet' betaald, maai- zy levert Texaco welkome publiciteit op. Bovendien komt het voor, dat een doen om zyn waardering te tonen. Een Fransman, die geen gereed geld een meisje de klompen, die hy droeg... toeri k Itatci I 367 l b Ipla toffe hebb «ok 'rava den tces it ijbie te 'lal ltn. aard oppervlakkig van de eigen bevolking en het inheemse leven. Uit Ibiza zyn ook tal van tochten te maken, met als belangrijkste de an derhalf uur durende vaartocht naar het zuster- eiland Formentera. Een stille zuster; het toerisme begint haar nog maar pas te ontdekken. For mentera (2.800 inwoners) is wat yler begroeid, heeft meer zandgebied en is nog spaarzamer be woond dan Ibiza. De zee is er zo mogelyk nog helderder, het licht nog lichter, de atmosfeer doet er nog iets meer tropisch aan. Ibiza heeft deze winter een eerste poging ge daan „overwinteringstoeristen" te lokken. Derge lijke acties kunnen best sfeervol zyn. Want vrie zen doet het er nooit. In februari staat alles op het eiland in bloei. Het eigeniyke seizoen begint in april en tot eind oktober is het er heerlijk weer. Nooit te heet (door E Britten, met hun m naar het bijzonder g J het eiland Ibiza i\ dellandse Zee het dekt als toeristische delict Nederlandse reisbureaus sloom geweest in hun appn zijn vele jaren lang Ma" super-trekpleister blijven Ook de reisfolders voor de van 1969 weiden lang uit lorca en er is weinig ovi te vinden. De foto links geejt een gezu stad Ibiza; hierboven een I het eiland Ibiza en het zustereiland Formentera. iirop or E iohzt I it ei andf vijze jeva eren de zee), met een gemiddelde van 22,4den de zomer: nooit te koud met een gemii. Er 10.4 graden in de wintermaanden. nd mib Aanbevolen boeken over de eilanden Formentera: IBIZA, door Baltasar Porcel, uitgevei ng.ei Barcelona in de serie Planeta reisbes* bez Er is een Franse, Duitse, Engelse en Si tderl tie van dit boek, voorzien van kaarllcj uit en kleurenfoto's. i de i die] van IBIZA, door Arturo Llopis, uitg. Nog! aar lona, in Duitse vertaling. Beknopte reit 01 veel foto's.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 24