S NOORDZEEBADPLAATSEN in de winter slechts schijnbare rust mPa ÉÊSt a1 Dagjesmensen vroeger en nu iy£ Buitenlanders naar onze stranden door j Cees Combee jSCHE BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD WOÖfSDAO 23 JANTJARI I960 PAGINA 9 volop winter. Beslist geen weer je Nederlandse kust vakantie te jden. Enige weken intensief de ort beoefenen of een verblijf aan (zegt men) zonnige Spaanse kust r inslaan. Terecht. Óp dit mo- nog rust in de Nederlandse ien. Uiterlijke rust echter. De 5motors zijn al geruime tijd druk or het badseizoen 1969. Die voor- jen begonnen reeds enkele we- jet einde van het vorige seizoen, lien, die bij de vreemdelingen zijn betrokken, eerst zelf van verdiende rust hadden genoten. iteiten dus achter de schermen. Dat beeld goed merkbaar in de bad- Katwijk en Noordwijk. Wie de VW- aan de Katwijkse boulevard of aan in Noordwijk binnenstapt merkt het ipels folders voor buitenlandse reis- iaan de deur uit- Er zijn en dat ad klinken, maar het is zo reeds joekingen verricht. De WV-direc- ytteren door afwezigheid, omdat ze buitenlandse relaties te bezoeken. WV-directeur Chris Verplancke november reeds in de Scandina- aden. En hij heeft, evenals zijn se collega A. Dekker, nog meer s" voor de boeg. West-Duitsland belangrijkste leveranciers van or onze vreemdelingenindustrie dit jaar niet overgeslagen. Wan- volgens plan verloopt zullen ook en Frankrijk nog even worden i Uit deze landen stijgt de toeris- merkbaar, vooral tijdens het bol- ten toegevoegd: Finland. In samenwerking met de VVV „Arnhem" en de Finse Voetbal bond wil men voetbalclubs bewegen naar ons land te komen. Zij kunnen dan het nuttige aan het aangename paren: trainen op een van onze vaderlandse voetbalvelden en trips maken, onder andere enige dagen Katwijk. Dit is reeds eerder gedaan met Zweedse voet balclubs. Met succes! Maar ja, zal men zeggen, deze aantallen zijn in het geheel van de gigantische toeristen- stroom nauwelijks belangrijk- Ze zijn een druppel op een gloeiende plaat, 't Is leuk, dat er Zweden, Noren, Denen en Finnen naar Katwijk komen, maar de hoofdmoot moet toch uit oostelijke richting West-Duits land en dan voornamelijk het Roergebied en Noordrijn-Westfalen komen. Die opmer- menstoet rijdt op zaterdag 26 april van Haarlem naar Sassenheim. Tienduizenden buitenlandse toeristen kan men dan ver wachten. Voor het eerst beleven de WV's in die pe riode iets van de drukte, die tijdens het top- seizoen de meest gewone zaak van de wereld is. Duizenden gasten moeten worden onder gebracht. In hotels en bij particulieren. Ve len van hen hebben niet vooraf besproken. Zij zijn op goed geluk naar de duin- en bol lenstreek gekomen, omdat de weersomstan digheden gunstig waren. Ook zij moeten wor den ondergebracht. Men laat in de badplaat sen de mensen nu eenmaal niet graag de nacht in hun auto doorbrengen. Meestal is er nog wel een gaatje te vinden. Anders wordt .Jt_ - y foorspellingen de vooruitzichten voor het badsei- Wanneer men het aan de VVV- van Katwijk en Noordwijk ilen zij nietszeggend de schouders igen zich (nog) niet aan prognoses, gevaarlijk. Het verleden heeft het Aan te vroeg in enthousiasme uit- woorden „hangt" men de zegsman te vroeg voor voorspellingen. kers hebben nog geen ongelijk ook, want in het geheel van het toeristenbezoek spelen deze cijfers totaal geen rol. 't Is echter een aardige aanloop enmisschien het begin van een grotere stroom. Charles Belmon kon met geen mogelijkheid zeggen wat in het seizoen 1969 de invloed van de b.t.w. op het Duitse toeristenverkeer naar Nederland zal zijn. Hij verwachtte, dat de prijzen van hotels en pensions met min stens vier procent omhoog zullen gaan. Bel mon was echter niet zo somber gesteld. Hij geloofde wel, dat het nodig zal zijn, dat de Nederlandse toeristencentra er iets tegenover stellen. De concurrentie op de toeristische markt is groot. Dat weet iedereen en ook in Duitsland maakt men propaganda met goed kope vliegarrangementen naar Spanje, Ita lië en Joegoslavië. Nederland moet op zijn zaak letten, zei hij. Een opmerking, die de vreemdelingenindustrie wel in' de oren moet knopen. een beroep op vrijwilligers gedaan om kamers beschikbaar te stellen. In die aprilmaand komen ook de „Tulip- tours" van de Engelse vliegvelden rond Lon den en van Southend al heel vroeg op gang. Voor zo'n f 100 kan men reeds een dagtocht maken en voor iets meer kan men gebruik maken van meerdaagse arrengementen. Da gelijks vliegen meerdere toestellen naar de Rotterdamse luchthaven Zestienhoven. Daar andere het minder gunstige weer en de vrees geen plaats meer te kunnen bemachtigen zijn de voorspellers in het ongelijk gesteld. Op het strand was het helemaal niet zo druk en de rode en blauwe gevarenvlaggen hebben in deze juli-maand meer gewaaid dan ooit te vo ren. Men kan ook wel eens wat al te optimis tisch zijn! Men moet wel respect hebben voor de „toe ristenwervers" uit de Noordzee-badplaatsen. Ze doen alles om zoveel mogelijk vreemde lingen naar de kust te halen. Ook de VW- directeuren van Katwijk en Noordwijk Ze hebben het niet gemakkelijk. Op de Euro pese markt ontmoeten ze veel concurrentie. Joego-Slavië, Spanje en Italië komen op de f* worden de bolbloemenliefhebbers in bussen geladen en de rit door de bollenstreek begint De dagjesmensen keren 's avonds weer huis waarts. De deelnemers aan de meerdaagse reizen worden ondergebracht in de badplaat sen. Zij brengen echter voor de WV's geen of heel weinig drukte mee. De Engelse reisbu reaus hebben hun eigen adressen, voorname lijk hotels in Scheveningen, Katwijk en Noordwijk en met de eigenaars hebben ze contracten afgesloten. Hoogseizoen \rkereii is in de badplaatsen een Meem. Deze toto werd vorig jaar in Noordwijk aan Zee op een zon ing tijdens het bollenseizoen. Overal 'aten stonden links en rechts van auto's geparkeerd. (Foto LD/Holvast) paar maanden. Ja. dan hebben de mensen in onze badplaatsen de be over concretere cijfers. Dan zijn ras van de buitenlandse reisorgani- •bureaus binnen en dan kunnen ze toorspelling wagen. Zeker over de te ïn toeristenstroom tijdens de paas- rond het Bollenstreekcorso, "at voor mensen als de heren Ver en Dekker zo moeilijk is? Ze heb- d te kampen met het weer. En dat is voor het badbedrijf een onbere- factor Is er een in weerkundig op stekend voorseizoen, dan komen bij- de Duitsers, w oonachtig in het rvuilde" Roergebied en in Rijnland- Q, heel gauw een weekeindje naar odse kust. Men kan nu ook op een radag talrijke auto's met Duitse borden op de boulevards zien staan. Roergebied naar Katwijk of Noord- ekent het een ritje van een uur of die Duitsers moeten we het hebben, oen het overgrote percentage van sten. Charles Belmon. directeur van 'erlandse toeristenbureau in Essen, de dat het Duitse toeristenverkeer in dopen seizoen heslist niet minder is dan in de geweldige zomer van 1967. 55 procent van alle Duitse toeris- b'ederland was in 1968 afkomstig uit 'jebied. gaf nog meer cijfers: eenderde van fisten naar Nederland kwam uit de 'Publiek en zij boekten ongeveer an- miljoen overnachtingen in hotels en Door het samenvallen van de va- en de natte zomer werd de toeris- enigszins verplaatst. Hoofdzakelijk 'naseizoen. Om even terug te keren naar het bolbloe- menseizoen. De komst van de buitenlandse toeristen hangt voor een groot deel af van de natuur. Pasen valt dit jaar vroeg. Op 6 en 7 april- Zal de bollenstreek dan al getooid zijn met velden vol kleurige narcissen, hyacinten en tulipa's en zal Lisses Keukenhof reeds in al zijn schoonheid prijken? 't Is mogelijk, maar het weer moet dan in alle opzichten meewerken. Veel koude kan de groei vertra gen. Plannen maken mooi, zelfs een plezie rige bezigheid! Men kan nu reeds reizen uit schrijven. Uitstekend. Of het een echt Blom- sterkarnaval op deze dagen zal worden moet worden afgewacht. De natuur laat zich niet dwingen. Ook niet door de leiders van de toe ristenindustrie. Gunstiger perspectieven voor veel kleuren pracht biedt beslist de tijd kort voor en na het Bollenstreekcorso. Die prachtige bloe- Nu naar het hoogseizoen. Dat duurt van 15 juli tot 15 augustus. In die periode moet de grote klap vallen. Ook voor de WV's. Daar om reizen de VW-promotors al vroeg in het jaar grote delen van West-Duitsland af om oude relaties te bezoeken en nieuwe „klan- ten"te kweken. Ze hopen, dat de vakantie spreiding dit jaar eindelijk eens gestalte zal krijgen. Er zijn wel beloften gedaan. Afge wacht dient echter te worden of ze in de praktijk ook uitgevoerd zullen worden. Dat kweken van nieuwe relaties is geen een voudige zaak. WV-directeur Chris Ver plancke zei het enige jaren geleden eens kernachtig zo: „Een VW-directeur verkeert bij zijn wervende activiteiten in een merk waardige positie. Hij moet om in commer ciële bewoordingen te spreken een artikel aanprijzen, dat hij zelf niet maakt of kan uitkiezen en waarvan hij de prijs, noch de kwaliteit, noch de service kan beïnvloeden. Een vreemd uitgangspunt voor „marketing". Toch wordt er van hem verwacht, dat hij met al zijn inzet getuigt van de waarde van zijn produkt". Hoe het badseizoen 1969 zal uitvallen is nog een mysterie. Eerst wanneer het heel „dicht bij" is, zal men een (voorzichtige) prognose kunnen maken. Maar het blijft een voor spelling. meer niet- Dat hebben we vorig jaar juli gezien. Toen werd een overstelpende drukte verwacht en het eindresultaat was, dat het juist in die maand langs de kust geen heksenketel is geworden. Wel een goede maand voor de toeristenindustrie. Men was afgegaan op het samenvallen van de vakan ties. Door allerlei omstandigheden onder Jong geleerd, oud gedaan. Deze kleine, goed „ingepakt" tegen de felle zonnestralen, is niet bang voor het zilte nat. Mamma kijkt belangstellend toe. Dit tafereeltje werd ge- gemaakt op het Noordioijkse strand. (Foto LD/Holvast) dinaviërs de VW-directeuren in Katwijk en ilk niet scheutig zijn met cijfers, Ratwijks directeur Chris Verplancke redelijk vroeg met getallen op de Hij kon reeds in november mede- er dit jaar rond Pasen ongeveer todlnaviërs in twee groepen naar de «n badplaats zullen komen in het ka- het Blomsterkarnaval. Het is een reis begin en eindpunt Kopenhagen. 1 de organisator en er wordt onder h de grote warenhuizen propaganda blaakt. In het vorige seizoen trok het "karnaval (bloemencarnaval) zo'n Hdinavische gasten naar Katwijk en "prezen bollenstreek. Er is ook weer land aan deze Scandinavische ke- Dagjesmensen! Ja, die waren er voor de oorlog veel. In drommen gingen ze op een mooie zomerdag naar de bad plaatsen. Meestal als het vakan tie was. Zo'n dagje uit naar zee of bos was een hele belevenis. De ouderen zullen zich dat nog wel herinneren. Men kende toen nog niet zo het enige weken met vakantie gaan. Die vreugde was alleen beschoren voor gezinnen met een beter gevulde beurs. Aan die dagjes uit bewaren ve len nog heel prettige herinne ringen. Leidenaars namen de „blauwe" tram naar Katwijk of gingen zelfs te voet. Een dagje naar Katwijk. Dat was heel wat. Je teerde er da gen op. Vooral als je uit een bosrijke streek kwam, dan was de zee „je van het". Eerst met de tram, dan met de trein naar Leiden en tenslotte weer met de „blauwe" van de Sleutelstad naar Katwijk, 'k Zie al die trams nog staan op het Sta tionsplein. Je zag ze al vanuit de trein als die uit Utrecht het Leidse station binnenliep. Wat me heel erg goed is bijgebleven zijn die rieten zittingen. Je vocht er voor om een plaatsje dicht bij de bestuurder te krij gen. Aan zo'n dagje Katwijk gingen heel wat voorbereidingen vooraf. Moeder was de avond tevoren reeds druk bezig met het klaar maken van stapels <goed> beleg de boterhammen. Het was im mers feest. Pinda's en zuurtjes weet u nog wel die sinaasappel en oitroenschijfjes, die zo lekker licht waren en waarvan er veel in een ons gingen) werden in de tas gedaan, de kogelflessen met limonade volgden en 's morgens vroeg, kort voor het ver trek werd er nog een thermos fles koffie bijgedaan voor pa. "k Kan me nog goed herin neren, dat moedier op een goe de dag in de zomervakantie tot me zei: „Wanneer het morgen goed weer is gaan we naar Kat wijk". 'k Heb die nacht geen oog dicht gedaan. Steeds weer werd ik wakker. Maar eindelijk was dan het ogenblik daar, dat de deur zorgvuldig werd afgesloten en de reis begon. Heel goed weet ik nog, dat de uitwatering en het Prins Hendrikkanaal me het meest boeiden. Vooral de schepen die er in lagen. En met enige eerbied keken we naar die huisjes, waarin die mannen woonden die de moed durfden opbrengen met zo'n klein scheepje het grote water op te gaan. 't Hoogtepunt van de dag was als vader aan het einde van de middag tracteerde op een „Cou pe Brittenburg": ijs met hazel noot en nog veel meer lekkers. Zo'n dag was om voordat je het wist ende koek zat er weer voor een jaar op. In dat dagtoerisme is grote ver andering gekomen. Vooral in de na-oorlogse tijd. Maar wat is er niet veranderd. De houten huisjes van de badmannen maakten plaats voor etablisse menten, waar men allerlei dranken kan nuttigen en waar men zelfs belegde broodjes en uitsmijters kan bestellen. De tenten hebben plaats gemaakt voor bad cabin es en het oude Katwijk van voor de oorlog is x»k niet meer. E)r zijn nu nog voldoende men sen, die op een mooie zomerdag naar zee gaan. En de mensen van de vreemdelingenindus trie pikken er een graantje van mee. Velen gaan niet meer met een „pak" brood op pad, maar gebruiken iets in de restaurants of in de strandetablissementen. Dat dagtoerisme beperkt zich nu niet meer tot de zomervakantie. Ook in het voor- en najaar ko men duizenden op een zonnige dag naar de badplaatsen. Kijk maar eens hoeveel auto's er op en in de nabijheid van de boule vards geparkeerd staan. En men laat zo ongemerkt in de bad plaatsen heel wat achter. Van dat dagtoerisme profiteren uiter aard de strandexploitanten het meest. Van de bus en van de auto gaan de mensen meestal meteen naar het strand, huren een of meer cabines en blijven zitten tot het klokje van naar huis gaan tikt. Dat dagtoerisme zouden ze in de badplaatsen niet graag missen. Het vormt naast de verhuur van kamers een belangrijke bron van inkomsten. Ook voor de middenstand. Ongemerkt neemt men een herinnering aan Kat wijk of Noordwijk mee naar huis. 't Is goed als men in de bad plaatsen ook het dagtoerisme een goed hart blijft toedragen en zorgt, dat dit mede betrok ken wordt in de propagandisti sche activiteiten van de VW'i. Een fraaie overzichtsfoto van het Katwijk- se strand, genomen vanuit de Vuurbaak. Op de voorgrond de bomschuit KW 88. waarmee in lang vervlogen tijden de garnalenvangst werd uitgeoefend. (Foto LD/Jaap van Duijn, Katwijk aan Zee) markt met de (veelzeggende) slagzin „Al tijd zon!". Die zon kunnen onze VW-direc teuren voor de Noordzeekust helaas niet ga randeren. Dan de prijzen. Een 15-daags ver blijf aan de Spaanse kust kost inclusief vlieg reis niet veel meer soms zelfs goedkoper dan veertien dagen hotel aan onze stranden. Een moeilijke opgave dus. Tegenover al die aanlokkelijke aanbiedingen uit het buiten land zal men iets moeten kunnen stellen: goed verzorgde kamers, uitstekende maaltij den, vriendelijke bediening, goede service en redelijke prijzen. Voorwaarden om de con currentie het hoofd te bieden. De buitenland se gasten kunnen ook goedkoper terecht, wanneer zij kamers met ontbijt bij particu lieren huren. Niet uit het oog mag worden verloren, da* de meeste hotels in de badplaatsen zelf voor de werving van hun gasten zorgen- Ze heb ben hun eigen vaste relaties in de privé-sec- tor er zijn gasten die reeds jarenlang in hetzelfde hotel komen, een voorbeeld daar van is „Huis ter Duin" in Noordwijk en bij het reisbureauwezen in het buitenland. Daar door is er. vooral in het hoogseizoen, maar weinig kamerruimte over voor de WV's om in de hotels gasten onder te brengen. Alleen die kamers, die men niet zelf heeft kunnen bezetten worden opgegeven aan de VW-kan- toren. Het overgrote deel van de gasten, dat door bemiddeling van de WV's wordt onder gebracht komt dan ook terecht in de privè- sector. Dus bij de inwoners van de badplaat sen, die er een gewoonte van hebben ge maakt, kamers met ontbijt te verhuren. Dat aantal is zeer aanzienlijk. Neem Katwijk Dat maakt reclame met 30.000 bedden. Noord wijk kan er ook vele duizenden bergen! Iedereen in de badplaatsen, die gewoon is een graantje mee te pikken van de vreemdelin genindustrie. is nu bezig zich voor te bereiden op het nieuwe seizoen. De hotels en de hui zen van de kamerverhuurders krijgen een nieuw verfje en behangetje, de strandexploi- tanten zijn in de „schuren" druk doende hun etablissementen, badcabines en strandstoelen toonbaar te maken en de middenstanders zorgen, dat de voorraden voldoende zijn, zo dat zij straks geen nee behoeven te verkopen als de toeristenstroom op gang komt. Ieder jaar weer blijft het een gissen hoe het sei zoen verloopt en hoe uiteindelijk de uitkoms ten zijn. Ook nu, In 1969, weer! Er is in de na-oorlogse jaren op het ge bied van verhuren in de badplaatsen Katwijk en Noordwijk nogal enige ver andering gekomen. Vroeger kon men te kust en te keur gedeel ten van huizen: huren tijdens de zomermaan den. Daar werd een druk gebruik van ge maakt. Men kende toen ook nog niet die gro te toevloed van buitenlanders. Het wa ren meestal gezinnen afkomstig uit onze gro te steden of uit andere plaatsen: in het land, die voor veertien dagen of een maand een zit- en enige slaapkamers met gebruik van keuken huurden. Dat kostte zo'n f 25 per week in die vooroorlogse periode. Moeder de vrouw deed dan normaal het huishouden, eventueel bijgestaan door dochters, als zij zo rijk was deze te bezitten. In de na-oorlogse periode hebben de Kat- w ijkers en de Noord wij kers zich geworpen op het verhuren van kamers met ontbijt. Daar zagen ze meer brood in. Bovendien veran derde langzamerhand de wijze van met va kantie gaan. Het doorbrengen van een va kantie in het buitenland kwam steeds meer in trek en is nu gemeengoed geworden. Het grootste percentage van de Nederlandse wer kers trekt In de vrije weken de grens over. Met de auto, de trein en het vliegtuig. De WV's hadden bemerkt, dat buitenlanders graag naar onze onvolprezen Noordzee stranden kwamen. Daarom gingen ze propa ganda maken in het buitenland. In het bij zonder in West-Duitsland. En met succes. Daarvan getuigen de badseizoenen van de af gelopen jaren. De verhurende kustplaatsen bewoners varen er (financieel) wel bij. En de restaurants en de middenstand profiteren er ook van. Dat staat onomstotelijk vast.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 23