Ook Nederland heeft zijn SCHWARZWALD RIJSSEN Nog te weinig bekend in liet vriendelijke KOOP NU AL UW CAMPING. ARTIKELEN MET GROTE KORTINGEN TOERISTISCHE BIJLAGE LEID6CH DAGBLAD WOENSDAG 22 JANUARI 1969. PAGINA ADVERTENTIE (OP RESERVEER) CAMPING SPORTHUIS LANGE MARE 104 TEL. 23827 LEIDEN gemeester Knottenbelt onschatbare diensten aan de gemeenschap bewezen. Een rustieke bank in een der prachtige lanen met hoge sparren tenen de dank van Ryssen. Bij de aanleg van het bos had de burgemeester de tijd mee. In de jaren van de eerste wereld oorlog was heel Rijssen vrijwel zonder werk. De ruggegraat van het stadje was (en is) de jutefa- briek van de NV Ter Horst en Co. De onbe werkte jute komt uit -Pakistan. Vanwege de oor- log stond in de jaren 1914'18 de aanvoer stop. De arbeiders werden ingezet bij de beplanting van een groot gebied rond Rijssen. Hele bossen werden aangeplant, schitterende oprijlanen wer den aangelegd, de kuilen ontstaan door leemaf- graving werden omgetoverd tot rustieke vijvers. Fraaie sparren, denaren en loofhout werden ge- groepeerd op een wijze, dat in de ogen van de heer Knottenbelt, het Duitse Schwarzwald werd nagebootst. Dat is hem schitterend gelukt. Hotel en zomerhuisjes De NV bouwde een aantal bijzonder aantrekkelij ke zomerhuisjes, enigszins in Zwitserse stijl, on der architectuur van de heer Kortlang uit Er- melo. Met de verhuur van de huisjes ging het goed. Uitreismogelijkheden waren in de oorlogs jaren niet aanwezig en de fraaie landhuisjes wa ren zeer gewild. Ook bouwde de NV een hotel: op de Rysserberg, gelegen in het hart van het Hollands Schwarzwald. Ook daar zagen pre sident-commissaris en aandeelhouders winst. Het hotel werd verhuurd. Het werd vooral de eerste jaren een debacle. Het exterieur (fraai rieten dak) was stijlvol, aan het interieur ontbrak de noodzakelijke accommodatie. In november 1930 trof de NV een ramp. Hotel Rysserberg brandde tot aan de grond af. Een ramp, omdat het veel te laag was verzekerd. De assurantiepenningen wa ren onvoldoende voor herbouw. Omdat de NV in haar totaliteit weinig (geen) vruchten had af geworpen, waren de aandeelhouders kopschuw geworden. Men besloot het terrein waarop het hotel had gestaan te verkopen. De heer Hofstee Het prachtige bosbad „De Koerbelt" met uitgestrekte ligweiden. Wie het Schwarzwald heeft ontdekt, door zijn ruige bossen heeft gezworven, de sfeer van dit mooie deel van Duitsland heeft geproefd en genoten heeft van de idyllische bekoring welke er van de Schwarzwald-dorpen uitgaat, zou ook een een bezoek moeten brengen aan Hollands Schwarzwald, in de oorlogsjaren 1914-1918 gecreëerd in Rijssen, dat gele gen is aan een uitloper van de Overijsselse heuvelrug. en uitgaat, zou ook eens een bezoek moeten brengenis geweest, zou naar Rijssen kunnen gaan, naar het Schwarzwald in Twente, omdat hij daar tot een bijzondere ontdekking zou komen. Tot meer dan één! Allereerst zou men het typische stadje Ryssen (stadsrechten sedert 1243) ontdekken. Zo onbe kend als vele Duitse dorpen in toeristisch opzicht zijn geweest, zo vrijwel onbekend is Rijssen, on danks een enorm areaal aan toeristische aan trekkelijkheden, gebleven. Buurdoi-pen als Holten, NijVerdal en Ommen zijn bekende plaatsen ge worden, die in het zomerseizoen door vakantie gangers overspoeld worden. Ondanks alle activiteiten van het plaatselijk be stuur van de WV, is Rijssen niet opgetrokken in de vaart van de naburige vakantieplaatsen. Dat Ls eigenlfjk jammer! Vriendelijk en gul In de eerste plaats wat de bevolking zelf betreft. De Ryssenaar is een uitermate vriendelijk iemand. Vriendelijker mensen zijn er naar mijn weten moeilijk te vinden. Hij heeft de eeuwen door zfjn eigen levensstijl behouden; daarvoor vraagt hij respect, evenzeer als hij de ander de vrijheid laat zijn eigen leven naar eigen aard en opvatting te leven. De gastvrijheid van de Rijssena-ar te groot. Als men bij iemand zou aanbellen om de weg te vra gen naar het Schwarzwald bijvoorbeeld, zit het er dik in, dat men binnen moet komen om koffie te drinken. Vriendelijk, gastvrij en gul dus. Maar ook vol humor. Typische Rijssense humor, die bij wyze van spreken op straat ligt. Waarvan Herman Schönfeld Wichers, zoon van een toenmalige Rijs sense notaris, heeft geprofiteerd. Belcampo, zoals hij als schrijver, naam heeft ge maakt, vond een groot deel van zijn fantastische en humoristische verhalen in Ryssen. Althans daar werd er de kiem voor gelegd. Zijn broer mr. Karei, die nog steeds in een on gerept natuurgebied nabij Hollands Schwarzwald woont, is ook door Rijssen gegrepen en er altijd teruggekomen, hoewel hij al jarenlang een groot deel van het jaar in Spanje of Italië (Sicilië) is te vinden. Beide broers spreken feilloos dat op vallende Rijssense dialect, dat voor een belang rijk deel afwijkt van het gangbare Twents. Nergens anders ter wereld, ook in de naburige dorpen niet, spreekt men een dialect zoals men dat sinds eeuwen in Rijssen doet. Vooral Mr. Karei heeft daar van genoten. Hij stelde na ja renlang speuren en opletten een woordenboek sa men van het Rijssense dialect, dat in brede kring belangstelling getrokken heeft. Waarom dat „Rie-sens" dialect zo sterk afwijkt van „het plat", dat in overig Twente wordt gesproken, heeft een ooi-zaak. Rijssen is lang geïsoleerd geweest. Het had weinig contact met de buitenwereld, ook in een tijd, dat de mogelijkheid daartoe wèl aanwe zig was. Oude klederdracht Is er in heel Twente of Salland geen vrouw meer te vinden in Twentse klederdracht tenzij bij een folkloristische dansgroep in Rijssen zijn er nog honderden vrouwen, die gekleed gaan in jak en rok en 's zondags bij het ter kerke gaan ge tooid zijn met een fraaie z.g. knipmuts. Op door deweekse dagen zijn de Rijssense vrouwen bloots hoofds. alleen 's zondags zijn ze in vol ornaat. Dat wil zeggen de vrouwen van tegen en boven de vijftig. De jongeren hebben, zoals de oudere vrouwen zeggen, zich „modern aangetrokken", (waarbij aangetrokken aangekleed betekent). Merkwaardig is in Rijssen de orthodoxe kerks heid. In deze stad van bijna 17.000 Inwoners staan niet minder dan 8 kerken, waarin men des zondags graag „het woord der vad'ren" hoort. En de kerken zitten zondag op zondag tjokvol. Men zou denken dat men dus met een zwaarmoedig Zo maar een laantje m Hollands Schwarz- wald. bouwde er een geheel nieuwe zaak, die na belang- ryke uitbreidingen van het in- en uitwendige K| nèg bestaat en heden ten dage een bloeiend be- drijf kan worden genoemd, waarvan de heerttj Ewout Hoogendijk de eigenaar is. Een goede visie van de heer Knottenbelt werd Wè destijds genoemd de aanleg van een autoweg, lij welke het Hollands Schwarzwald als het wan If doorsneed. Met grote luister werd deze recrea- U tieweg geopend, waarvan Holten in latere jaren f- het voorbeeld over nam. Met de NV ging het niet goed. De huisjes wer- IJ den wel enkele weken in het zomerseizoen ver- L huurd, maar ei* was voor de aandeelhouders geen winst te behalen. Zo werden ze verkocht. De NV leed een moeilijk bestaan en toen burgemeester Knottenbelt in 1937 gepensioneerd werd, bezat de ar NV nog slechts 12 hectare terrein. Op één van de mooiste plekken van het Schwarzwald had de ,fl heer Knottenbelt een fraaie villa gebouwd, die a thans eigendom is van ir. van Oppen. 1 Naar de gemeente Bij het begin van de tweede wereldoorlog ston- den de 12 hectare bos bij de NV op de balans voor f350 per hectare. Na de oorlog is de ge- meeiate Rijssen er in geslaagd de aandelen van de NV op te kopen, zodat een groot deel van het gebied in handen is gekomen van de gemeente n Rijssen, die aan het Hollands Schwarzwald een schitterend recreatiegebied heeft overgehouden, H zij het dat het een lange lijdensgeschiedenis is ,j geweest. [j Midden in dit gebied is enkele jaren geleden een h fraai bosbad „De Koerbelt" aangelegd, dat gere- sti kcnd kan worden tot een der mooiste van Over- 1 ijssel. Dit jaar zal in de nabijheid er van een gemeentelijke camping worden aangelegd, terwijl Q. aan de rand van Hollands Schwarzwald enkels lDl jaren geleden twee particuliere campings vos*e- ?r zen. JJ De mogelijkheden om van Rijssen en omgevin# te genieten zijn dus volop aanwezig! G. J. KIENHUI8 di betalen. Er waren geen voorschriften of richtlij nen en zodra de leem laag overging in een zand laag. ging men als nomaden verderop. Ook als de kuil te diep weg. ging men graven op een an dere plaats. Want mechanische hulpmiddelen be stonden er toen nog niet. De ondeskundige be werking liet een ohaos achter. U topie In 1918 kreeg Rijssen een nieuwe burgemeester in de persoon van Johannes Knottenbelt. Deze zag In de ruige vlakte mogelijkheden, die htf koste wat kost wilde realiseren. Hy wilde dit ge bied maken tot een recreatiegebied dat zyn weer ga niet zou kennen. Burgemeester Knottenbelt stamde uit een Utrechtse koopmansfamilie. De koopmansgeest was ook zyn deel. Hij richtte een NV op. „Het Villapark Hollands Schwarzwald", werd zelf pre sident-commissaris en wist de goedkeuring van de gemeenteraad te verkrijgen voor de aankoop van 100 hectare grond tegen f 100 per hectare. Later is de heer Knottenbelt verweten, dat hy de NV had opgericht om er zelf, niet de gemeen schap. beter van te worden. De actieve burgemeester had. achteraf bekeken, utopistische ideeën. Hier moeeten riante villa's worden gebouwd, een aantrekkelijk hotel voor voorname gasten moest er komen, het Nederland se Zwartewoud zou een lustoord worden, „een der allermooiste plekjes, die men in ons va derland aantreft", zoals in een hoogdravend ge schreven folder omstreeks 1920 werd gezegd. Drama De NV Hollands Schwarzwald is nooit geworden wat burgemeester Knottenbelt en de aandeelhou ders (o.a. twee Rysscnse jutefabrikanten) zich er van hadden voorgesteld. De geschiedenis van de NV is eigenlijk één groot drama geweest, om dat het belegde kapitaal nooit baten heeft opge leverd. Het schijnt dat slechts éénmaal dividend ls uitgekeerd, namelijk 2 procent. Wat wèl verwezenlijkt is, is de aanleg van het Hollands Schwarzwald. In dat opzicht heeft bur Typisch Rijssens boerderijtje aan de mooie autoweg door Hollands Schwarzwald. Men let te op de oude zandstenen put met houten zwengel rechts op de foto. volkje te maken zou hebben, maar nogmaals niets is minder waar. Hier geen volksgerichten en geen uitsluiting van vreemden. Nee. Aardige mensen, die juist en vooral vreemdelingen op allerlei ma nieren willen helpen. Maar men heeft er nooit aan meegedaan om ka mers te verhuren en bouwsels in de tuin te doen verrijzen, zoals men dat in andere plaatsen wel ziet. Men wil aan het toerisme eigenlijk niet beter worden. In het algemeen gesproken uiteraard. Er zijn wel enkele tientallen mensen, die kamers ver huren, er zijn wel enkele kampeerboerderijen en enkele pensions, maar het is hier stellig geen „huis aan huis geschiedenis". Hoewel, eerlijk ge zegd. langzaam de indruk ontstaat, dat het wat beter wordt. Maar in principe te Rijssen als va kantieplaats nog niet ontdekt Ongerept gebied Hollands Schwarzwald te een gebied van veie honderden hectaren ongerepte natuur waar men uren kan dwalen en wandelen. Het is er nog stil, een recreatiegebied bij uitnemendheid. Men kan er wandelen in prachtige lanen, in op zich zelf staande bossen, men wandelt heuvel op heuvel af en plotseling ontdekt men fraaie vijvers als een oase in uitgestrekte bossen. Hier vinden haas. ko nijn, ree en fasant nog „Lebenstraum". (Dat mag men toch wel zeggen als men over Schwarz wald spreekt) Er is slechts een enkele die de geschiedenis van Hollands Schwarzwald („Zwetswald", zegt de Ryssenaar in zijn dialect)kent. Tot 1913 was dit gebied om Rijssen een onaan trekkelijke vlakte, een onherbergzaam oord van heide met hier en daar een verdwaalde boom, vol kuilen en gaten. Het was een waardeloos, on- vioichtbaar gebied, dat sinds eeuwen bewerkt was door de steenbakkers, die hier keileem vonden, waarvan op primitieve wijze stenen werden ge bakken. Voor het leemgraven behoefden de „ti- chelders", zoals de steenbakkers in het Rijssen se dialect heten, geen cent aan de gemeente te

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 22