TUNESIE PARADIJS onder de rook van Europa Landvoorde rz verwende toerist Wout Bergers I Tekst en foto's W. Dijkman TOERISTISCHE BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAO 22 JANUARI 1969 PAGINA 4 Wie zo langzamerhand zijn plannen voor de a.s. vakantie gaat voorbereiden en in de bekende Europese vakantiegebieden zoals Spanje, Italië, Zwitserland, Oostenrijk en Portugal reeds meerdere malen is geweest, zal er wellicht toe komen eens wat verder te gaan dan de grenzen van dit werelddeel. Begrijpelijk, dat ook de landen aan de zuidkant van de Middellandse Zee reeds lang hebben begrepen, dat met het steeds sneller worden van de vliegtuigen hun landen meer en meer binnen het bereik komen van de vakantiegangers uit de landen van West-Europa. Gesteld mag worden, dat het vooral president Bourguiba van Tunesië is geweest die dit zo'n jaar of zes geleden heel goed heeft gezien. Hij had daarvoor het duidelijke voorbeeld van zijn collega ran Spanje. Generaal Franco, waarin in nauwe lijks tien jaren een toeristenindustrie is opge bouwd met gevolg een ontzagwekkende inbreng van harde munt, waarvan volk en staat in ruime mate profiteren. Zover is het stellig nog lang niet in het land van Bourguiba, maar niet ontkend kan worden, dat ook ln Tunesië de toeristenstroom van Jaar op jaar aanzienlijk toeneemt. Duidelijk heeft het in ternationale toerisme de mogelijkheden die dit bij zonder interessante land biedt reeds ontdekt. Vliegreizen Zonder meer mag dan ook worden gezegd, dat Tunesië van de Noordafrikaanse landen het meest geschikt is voor de Europese toeristen. Het is een rustig land met een heerlijk klimaat, al kan het er natuurlijk vooral in de zomermaanden zeer, zeer warm zijn. Het land heeft meer dan 600 km prach tige zandstranden waaraan op tal van plaatsen hypermoderne en van alle comfort voorziene ho tels als paddestoelen uit de grond zijn verrezen en nog verrijzen. Want het tekort aan hotelruimte vooral in de topmaanden juni, juli en augustus is ook in Tunesië groot. Wie dit land dan ook voor dit jaar als va kantieverblijf heeft uitgekozen of dit van plan is te doen, zal er wel goed aan doen zioh zo spoe dig mogélijk het zij rechtstreeks met KLM of reis bureau in verbinding be stellen voor het boeken voor de vliegreis en hotels in Tunesië. Voor de vakantiegangers, die hun vrije weken nu niet bepaald alleen met hoe heerlijk dit overi gens kan zün luieren aan het een of ander strand willen doorbrengen is Tunesië het vakantie land bij uitstek. By de nadering van het vliegveld Tunis zal het de reiziger opvallen, dat hij in een ander werelddeel terecht komt. Deze indruk wordt nog versterkt als men kennis gaat maken met het land. Na de vrij strenge maar overigens gebruikelijke controle door de douane en de politie men vergete vooral niet direct dinars in te wisselen aan de bank van de vlieghaven wordt men per luxe bus naar zijn hotel gebracht, hetzij in een der kustplaatsen of in Tunis zëlf- Luxe hotels De luxe hotels aan de kusten en stranden van Bourguiba's vakantieland bieden de meest verwen de hotelgasten alle comfort die men zich maar wensen kan. Van een zwembad, enkele zelfs voor zien van een bar aan de rand van het basin, tot souvenirwinkels, daar „souk»" genoemd. Rondom het zwem basin zijn ln ruime mate gemakkelijke ligstoelen aanwezig, die een zeer gedienstige ne gerbediende graag voor u uiteet en klaar maakt. Deze man zal u wat. de door u gewenste drankjes betreft ook verder op a4 uw wenken vlot en haastig bedienen. De kamers zijn alle eveneens zeer luxueus Ingericht en van alle comfort voorzien. Vrijwel alle hotelkamers bezitten aircondition. waardoor men in staat is de warmte zo die er al mocht zijn, in de snelst mogelijke tüd te doen verdwijnen. oT, Wie na enkele dagen heerlik aan een der stran den geluierd te hebben, toch wel eens wat meer van het land en de bevolking wil zien wage zich eens aan een excursie door het land. Men kan zich daarvoor in alle hotels laten inschrijven zowel voor een ééndaagse als tot een achtdaagse tocht toe Met een tocht van zes dagen trekt men vrij wel door het hele land inclusief een bezoek aan het prachtige eiland Dj er ba De overnachtingen worden vrijwel alle gemaakt in de hotels van de S.H.T.T. ook wel afgekoiTt „Tourafric" waarvan het hoofdkantoor gevestigd is in Tunis Avenue Bourguiba. Dergelijke excursies zijn bijzonder in trek, omdat men daardoor vergezeld van voortreffelijke gidsen in een ook al weer van aircondition voorziene 'luxe autobus door het land kruist. Tegenstellingen Op deze tochten vallen de tegenstellingen in hei land wel heel duidelijk op. Aan de ene kant de opvallend luxe hotels en restaurants en op vaak nauwelijks een steenworp afstand de dicht opeen gepakte inlandse bevolking, die zo op het oog nau welijks ruimte genoeg heeft om adem te halen, voor hele woonwijken saneren en de bewoners Begrijpelijk, dat president Bourguiba ook hierin tracht verbetering te brengen. Zelfs laat hü daar- overbrengen naar meer comfortabele woningen, waarin douches en ook betere woon- en slaapge legenheden. Een voorbeeld daarvan is het dorpje Franceville in de nabijheid van 8i<fi Bou Said noordelijk van Tunis waarvan de bewoners enkele honderden zeer kinderrijke gezinnen zijn overgebracht uit hun bouwvallige woningen naar een geheel nieu we woonwijk, die Bourguiba voor hen heeft laten bouwen. Ook maakt men op deze excursies kennis met de oudheid van het land. Het land waarom immers de Romeinen reeds hebben gevochten en die zich er daarna vele jaren hebben gevestigd. De talrijke overblijfselen en bouwwerken uit die dagen getui gen daar nog van. Vooral in Carthago vindt men nog tal van voorwerpen uit de Romeinse tijd Een amfitheater uit die dagen is thans nog in gebruik en de bewakers er van proberen de bui tenlandse bezoekers maar wat graag voorwerpen, kleine beeldjes mi zg. Romeinse geldstukken voor echt te verkopen, tegen heel wat millimes of zelfs dinars. Even voorbij Carthago, maar nog voor Sidi Bou Said bevindt zich het prachtige paleis van de president met een bijzonder fraai uitzicht op de Middellandse zee. V rouwenemancipatie Met de trein of per auto over de mooie geasfal teerde autoweg rijdt men langs het paleis van Bourguiba naar Sidi Bou Said, een prachtig tegen een hoogte aangebouwd stadje van ongekende schoonheid. Hier wonen de rijken van het land die het goed kunnen betalen. Tal van huizen en straatjes zijn al een bezienswaardigheid op zich zelf. De woningen hebben vrijwel allen gietijzeren beschermingen voor de ramen die nog tot voor kort. dienden om de vrouwen van het huis geen kans te geven zich al te duidelijk naar buiten te vertonen. Dat recht immers kwam destijds alleen de heer des huizes toe. Hoewel er ook in dit op zicht reeds veel aan de emancipatie van de vrouw is gedaan, moet men natuurlijk niet denken, dat de vrouw in Tunesië nu overal al gelijk gescha keld is met de man. In het noorden, de stad Tu nis inbegrepen, heeft de vrouw zich reeds flink geëmancipeerd. Vooral de jongeren voelen kenne lijk wel meer voor de progressieve gedachte, iets wat vooral tot uiting komt in de kleding. Lo pen de moeders nog in de bekende witte lange gewaden met een punt van het kleed als sluier voor de mond, de dochters verkiezen een wat meer aangepaste kleding en zullen ook spoedig de pret tige dracht van minirokken wel ervaren. In Sidi Bou Said kan men nog in een echt Turks café echte Turkse thee genieten, waarin een soort van zonnepitten is vermengd, die, naar onze reisleider vertelde, een bijzondere opwek kingskracht bezitten. Per vliegtuig maakten wij de oversteek naar het eiland Dj er ba waar wij juist voor de landing at tent werden gemaakt op de enorme richtingspeilen die op de bodem van de Middellandse Zee langs de kust. zijn aangebracht om het aanvliegen van de toestellen naar het betrekkelijk kleine vliegveld zo gemakkelijk mogelijk te maken. Op Djerba kozen wij hotel Tanit met zijn bun- galowkamers direct gebouwd aan het eigen strand. Heerlijk om er enkele dagen te vertoeven, maar voor een langere duur bepaald niet goedkoop. Im mers als men naar dit bijzonder boeiende land komt alleen voor de zee en de stranden, kan men beter een rustig strand op Menorca uitzoeken, waarmee men dan tevens óe helft aan kosten kan uitsparen. Vandaar ook, dat wij besloten met een der zes daagse excursies mee te gaan, waaraan tevens een tocht op drommedarissen was verbonden door de Sahara vanuit Nefta, gelegen in het zuidwesten van Tunesië. Wij werden bij een gezelschap Franse toeristen Ingedeeld, die van Djerba op weg waren naar Gaf sa. Tozeur en Nefta. met meerdere stop plaatsen onderweg. In Gaf sa werd gelogeerd m het mooie Jugurtha Palace hotel, dat als een droom midden tussen de woeste en kale bergen is gelegen, omgeven door een prachtige tuin met. duizenden vruchtbomen. Vooral dadelbomen zajn hier bijzonder in trek. Het hotel is aan de rand van een oase gebouwd. Het is voorzien van een eigen zwembad, terwijl men vanuit alle kamers een overrompelende blik heeft over het berg landschap. Van Gaf sa ging het naar Tozeur en vervolgens naar het einde van de weg by Nefta. Daar stelde iedere toerist zich in het bezit van specifiek Ara bische kleding, de een al kleurrijker dan de an der, welke kledingstukken voor een of meerdere dinars gekocht werden van een der talrijke luid kwetterende kooplieden, die in hun eigen taaltje of wat gebroken buitenlands hun textiel aan de man en of vrouw trachtten te brengen. Afdingen vaak tot de helft van de gevraagde prijs heeft meestal het gewenste succes. Van Nefta ging het naar een Bedoeïennederzet ting. waar werd deelgenomen aan een folkloris tisch nachtfeest met originele negerdansen en Berbermuziek. Op de grond zittend, werd een maaltijd genuttigd van gebraden schapenvlees met een soort van zg. cous cous. dat is een mengsel van sla, uien, knoflook en enkele andere niet te definiëren ingrediënten. Dit feest duurde tot diep in de morgen, waarna in de Bedoeïententen werd overnacht. Al met al een belevenis apart. De andere dag stond een tocht per drommedaris op het programma, opnieuw in nationale kleder dracht. Deze tocht is een gebeurtenis die feitelyk elke toerist, die Tunesië bezoekt, moet hebben meege maakt. Rustig werd de kilometers lange tocht met „het schip van de Sahara" ongehinderd gemaakt Oase in de woestijn bij Gafsa. Water is duur in dit Afrikaanse gebied. en niemand van het gezelschap heeft ook maar enige last. noch van zadelpijn, noch van woestyn- ziekte gehad. By een oase werd gestopt en de drommedarissen kregen gelegenheid wat te rusten aleer de tocht werd voortgezet. Terug gekomen in Nefta. ging het daarna weer terug over Tozeur naar Gafsa. Vandaar trokken de Franse toeristen midden door het land over Sbeitla en Le Kef naar Tabarka, vanwaar zij de oversteek per schip maakten naar Frankrijk. Vanuit Gafsa ging onze reis terug naar Tunis per trein, waarvoor wy om kwart voor acht reeds vanuit Gafsa vertrokken met een plaats in de eerste klasse, dit omdat de bevolking in de twee de klasse vaak met allerlei gevogelte en kleine huisdieren placht plaats te nemen. Wat voor de mede-reizigers nu niet zo heel prettig is. Met de ze treinreis over een afstand van ruim 360 kilo meter is de gehele dag gemoeid, met dien ver stande dat men in Sfax enkele uren tijd krijgt voor wat verpozing. Hammamet Hammamet is een stadje dat men vanuit Tunis over een prachtige vierbaans autosnelweg bereikt en dat prachtig gelegen is aan de Middellandse Zee. Er staan enkele byzonder mooie hotels, ook al eigendom van het staatsbedrijf „Tourafric". Het is een eeuwenoude stad met nog vele over blijfselen van de oude wallen om de stad. Wat meer zuidelijk ligt Sousse, een flinke stad en daar ongeveer 25 kilometer ten zuiden 'ligt de geboor teplaats van Bourguiba het mooie Monastir. waar de president nog steeds gedurende de zomermaan den regelmatig ln zijn zomerresidentie verblijft en waar men hem dan ook vaak kan aantref fen in een der talrijke gezellige restaurants. Wat het eiland Djerba betreft, kan nog worden gewezen op de marktplaats Houmt Souk, het is daar alle dagen markt en men kan er de vreemdste kleder drachten van het eiland bewonderen. Voor foto graferende toeristen is het hier echter oppassen geblazen als zij de Berber-vrouwen ongevraagd willen fotograferen. Ons overkwam dit toen wij waterkruiken torsende vrouwen in haar kleurrij ke kleding op de gevoelige plaat wilden vastleg gen. Een regen van scheldwoorden en later ook bedreigingen werd ons deel, toen wij ondanks al les. hen voor de tweede maal vereeuwigden op nieuw zonder dit te vragen. Gelukkig kwam kort daarna onze autobus voor de terugreis naar het hotel Bij Houmt Souk maakten wij kennis met een oeroude manier van water ophalen uit de bodiem. Dit gebeurde met behulp van een drommedaris, die een kabel van minstens 25 meter lengte uit een bron moest optrekken aleer er een lederen zak met enkele tientallen liters water aan de oppervlakte was gehaald. Dat beest doet ddt zo ongeveer de hele dag; zijn baas bevloeit met het water het land. Op de markt van Houmt Souk wordt allerlei koopwaar aangeboden, waarbij ook veel aardewerk zoals de bekende kannen en kruiken. Ook man keert het er niet aan textiel en kleding van de bekende modellen. Wij kregen, evenals dit het geva'l was in de ove rige steden van het land. de indruk, dat over het algemeen de oudere mannen een broertje dood hebben aan werken. Uren zitten velen van hen in de hurkzit op straat met elkaar te praten, over allerlei zaken het dorp of de streek betref fende. Werken is er niet bij Wel bedelen; vooral de jeugd maakt zich daaraan schuldig. Wee. de toerist die. uit medelijden of om die mooie zwarte kijkers van het meisje of de jongen die vragend zijn hand ophoudt, dit kind wat heeft gegeven Men kan er van verzekerd zijn, dat in een mini mum van tijd tientallen kinderen om hem heen zwermen, allemaal met diezelfde smekende en vragende uitdrukking in hun ogen. Men vindt het bedelen heel gewoon en ziet er niets verne derends in. Immers ln de Kcran wordt bede len beslist niet verboden; integendeel. Jasmijnstad Tunis wordt vaak wel eens de stad van de jas mijn genoemd, welriekende bloemen die men daar tegen een prijs van enkele tien millimo stukjes kan bemachtigen. De mannen dragen deze heer lijke. dikwijls in vijgenbladen gerolde, boeketjes achter de oren en de vrouwen drukken het bos je voortdurend onder de neus. Zit men in Tunis op het een of ander terras, dan kan men er van verzekerd zijn. dat minstens eenmaal op een avond een koopman met scha penvachten langs komt. die niet rust vóór men zijn „laatste" vacht heeft gekocht waarvoor hy een prijs vraagt van anderhalf tot twee dinars (ongeveer f. 12,50). Het wonderlijke is, dat hy tel kens weer met zijn „laatste" vracht opduikt zodat er aan zijn voorraad geen einde schijnt te komen. Iedere avond ziet men dan ook tal van toeris- Luxe hotels rijzen in Tunesië als padde stoelen uit de grond. Op deze foto het Hotel d'Orange in Hammamet, met zwembad. ten met een opgerolde huid onder de armen het hotel opzoeken. Wat lang niet iedere bezoeker van Tunesië weet is, dat men ook van stad tot stad kan reizen met een z.g. nouasetocht: dat gebeurt dan niet perso nenauto's. Ergens op een vastgestelde plaats in Tunis staan de eigenaren met hun auto's, waar op biljetten zijn bevestigd waar zij die morgen naar toe ryden. In de volgende stad, bijvoorbeeld Hammamet staan weer andere autobezitters die naar een volgende stad ryden. Zo kan men, als men geluk heeft, voor veefl minder dinars dan by voorbeeld met autobus of taxi toch verre rei zen maken. Want reizen is in dit land een kost bare zaak. Het huren van een auto bijvoorbeeld zonder chauffeur kost alleen al minstens f. 75,- waar dan nog de benzine bijkomt etc. Trouwens het aanschaffen van een auto kost ook al niet weinig en nog altijd minstens het dubbele van wait de personenauto's in Nederland kosten. Prijzen President Bourguiba stelt zich op het standpunt, dat iemand die een auto wü hebben, daarvoor zo veel iiwoercnechten moet neerleggen, dat de min der bedeelden in het land het wat lichter krijgen Want naast onmetelijke rijkdom, heerst er in het land van Bourguiba ook ongelofelijke armoede. Vooral als men het binnenland intrekt, komt men deze bittere armoede maar al te vaak tegen. Man nen en raak ook vrouwen die slechts ln wat lompen zijn gehuld, proberen al bedelend enkele geldstukken te bemachtigen, waardoor zij dan een stuk brood met wat wyn kunnen kopen. President Bourguiba laat niets na om de op gang gekomen toeristenstroom zo mogelijk uit te brei den, ten voordele van land en volk. Om dit te bereiken kan men overal, vooral langs de hon derden kilometers lange kustlijn, nieuwe hotels als paddestoelen uit de grond zien verrijzen. Het een nog mooier en luxer dan het ander. Men zal er echter voor te sterke opvoering van de prijzen moeten waken, want anders kon het de Tune- siërs wel eens precies zo vergaan als de Fransen aan de Franse Rivlèra. waar de vorige zomer in tientallen hotels de helft van de hotelkamers leeg bleef omdat de gasten wegbleven vanwege de veel te hoge prijzen. Een in allerhaast opgezette ad vertentiecampagne in het laatst van het seizoen kon dit verlies niet meer goed maken. De prijzen voor vol pension bedragen in Tune sië in de meeste hotels nog altijd per persoon zo om en de bij 3 %tot 6 dinars per dag, wat neer komt op f. 25.- tot f.50,- in Nederlandse guldens. De consumpties die men naast de maaltijden ge bruikt, zijn veelal ook al niet goedkoop, f. 1.50 tot f. 2,- voor een flesje frisdrank aan de bar van het hotel is niets bijzonders. Wil men er dan nog iets pittigs in hebben, dan wordt de prys wel het dubbele. In Tunis zijn evenals in de andere gro tere steden echter tal van goedkopere eetgelegen- heden, waar men voor een halve dinar een be hoorlijk middagmaal voorgezet krijgt en waar bij het kwart litertje wijn ook niet ontbreekt. Aan zeer veel dingen in vrijwel geheel Tunesië is duidelyk te zien, dat het land wat het toerisme betreft in opkomst is. Vrijwel nergens bijvoorbeeld kan men kleurenfilms kopen of laten ontwikke- le. Een duidelyk bewijs, dat er nog wel het een enander ontbreekt. Ook zwart-wit films en foto papier zijn vrijwel niet te krijgen. Voor kleding en schoeisel moeten gepeperde prij zen worden neergeteld, dat mede veroorzaakt wordt door het feit, dat zeer veel moet worden geïmporteerd. De lonen zijn over het algemeen aan de lage kant. Zo verdient een douanebeambte op het vliegveld niet meer dan f 60.- per week, een loon waarvoor ook een politieman de hele week zijn werk moet doen. evenals de conducteur bi) de spoorwegen en de bestuurders van de treinen. Het grootste deel van de bevolking moet het nog met veel minder doen, wat hen dan ook wel ls aan te zien. Niettemin kan Tunesië als een toeristenland wor den gezien, dat waard is door velen te worden be zocht. Het is een interessant land met een oude geschiedenis, waarvan men de sporen nog over al in het land aantreft. Het is bovendien een rustig land, waar de toerist van harte welkom is en overal op zijn wenken wordt bediend. Tenslotte willen wij de toekomstige bezoekers- isters) van Tunesië nog één raad geven: drink beslist geen water en blyf zoveel mogelijk van consumptie-ijs en geschepte citroenlimonade af, wil men niet overvallen worden door vaak zeer hinderlijke darmstoornissen met alle gevolgen van dien. SPORTVRIEND Lk HflflRL.5TR.232 TEL:2«81 L- RJNSB WEG 4ZI TEL:50007 LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 18