ZWARTE WOUD ALTIJD MOOI IN ZOMER EN Heimatabend tekst en foto's Cees Combee BTJLACFE! m LEIDBCR DAQBLAD WOENBDAO J1 JANUARI 1009. PAGINA 8 Men krygt een uitstekende indruk van dit 6200 inwoners tellende stadje, dat geheel ingesteld is op toeristen en op hen die komen kuren. Het is erg beschut gelegen in de dalen van de Gutach, de Schonach, de Prisenbach en de Nussbach. Aan de lange, omhoog lopende hoofdstraat van het stadje vindt men aan weerszijden allemaal win kels. Typerend zijn de uithangborden, waarop men van verre kan lezen wat voor soort zaak het is. Souvenierwinkeltjes vindt men er te kust en te kern-. Daar is het een toeristenoord voor. Evenals in het gehele Gutachdal is de lucht er ozonvol met in de zomer en in de winter een zeer intensieve zonnestraling. Dit is ook de oor zaak, dat men in Triberg en verre omgeving vele uitstekend ingerichte kuuroorden vindt. Ook Freudenstadt, Homberg, Hausach en Waldach zijn pittoreske plaatsjes met talrijke bezienswaar digheden. Vanuit Gutach heel gemakkelijk te be reiken. Men treft er voortreffelijk verwarmde bui tenbaden met talrijke attracties voor de jeugd aan. Ook daar kan men rustig een dag met de kinderen doorbrengen. Toeringcars brengen de vakantiegangers, die het iets verder willen zoe ken. naar het Bodenmeer met het subtropische eilandje Insel Mainau, Konstanz, de Elzas en Gastvrij In dat pittoreske Gutach met z*n karakteristieke dorpspleintje, waarop twee charmante kerkjes staan en wat hotelletjes, vonden we een zeer gastvrij onderdak bij Waldbauer Karl Götz. Een boer in optima forma met een bijzonder lieve vrouw, die uiterst bekwaam voor haar gasten zorgde. Niets was dit in het Zwarte Woud geboren en getogen landbouwersechtpaar te veel. Het stond altijd voor iedereen klaar en was steeds be reid te helpen. Hun oude boerenhofstede, gelegen aan de voet van een ongeveer negenhonderd me ter hoge berg, hadden ze de laatste jaren zó la ten verbouwen, dat er (voortreffelijke) slaapgele genheid was voor ruim twintig gasten. Wanneer er kleine kinderen by waren, kon men er wel dertig herbergen. De avonduren kon men door brengen in een gezellig ingerichte kamer met te levisie, radio en een tafel met (uiteraard!) Duitse tijdschriften. Ook overdag stond deze kamer ter beschikking van de gasten. 't Merkwaardige was, dat je je reeds na een half uurtje op je gemak voelde by Karl Götz en zijn vrouw. Ze hadden hun gasten dan reeds een glaas je zelf gedistilleerd onvolprezen Schwarzwalder kirsch of een glas (ook zelfgemaakte) appel- of bramenaap aangeboden. Een dronk op de kennis making! Het 1 andbouwers- pensionhoudersecht paar vertelde het honderd uit over de schoon heid, die het Zwarte Woud te bieden heeft en natum-iyk (wie neemt hen dat kwalijk) moesten we een groot aantal plaatjes bekyken, waaruit duideUjk moest worden, dat Gutach een unieke plaats met veel afwisselend natuurschoon is. Redelijke prijs En ze hadden geen ongelyk. Het is er uitzon- deriyk mooi enmen haalt er de vakantiegan gers nog niet het vel over de oren. Voor een zeer redeiyke prys kan men daar z'n vakantie doorbrengen. In vergeiyking veel biUyker dan in de meeste „vakantieplaatsen" in ons land. 't Eni ge is, dat men er een 700 kilometer per auto of per trein (tot Offenburg en dan richting Kon- Een fraaie opname vanaf de Schwarzwald- bahn van de beboste hoogste van Gutach. glooiende vlakten in het dal „voorzien" zyn van een smetteloos wit kleed. We waren er (ook voor u) in de zomer en in de winter en uit de grond van ons hart moeten we zeggen: Zo ftfn en rustig hebben we het nog nooit gehad en we zyn nog nooit zo uitgerust huiswaarts getogen! Gutach is een romantisch plaatsje. Gelegen in het hart van het Zwarte Woud in een van de mooiste dalen, waaraan dit uitgestrekte gebied zo ryk is. Door het dorpje stroomt de Gutach, die een twintig kilometer van Gutach op ongeveer duizend meter boven Triberg door een massieve bergwand breekt. In dit snelstromende, heldere „bergwater" kan men volop dartelende forellen zien springen. Museum In Gutach maakt men kennis met oude en nieuwe bouwstyien. De laatste hebben de overhand. In dit negen kilometer lange dal, dat tot Gutachs grondgebied behoort, ziet men de oude Schwarz walder Bauernh&user. Leuke boerderyen met rie ten daken en langs de hele voorgevel bloembak ken: in de zomer gevuld met kleurige bloeiende planten, 't Is een genot om naar deze „hofsteden" te kyken. De wandelwegen lopen er vlak langs. Er is ook een museum, dat een beeld geeft van de gebruiken van de Gutachers uit lang vervlo gen dagen, van de unieke klederdrachten en van de inrichting van de boerenhofsteden. Dit mu seum trekt jaarlyks duizenden vakantiegangers. Is het een wonder, dat het dorpje Gutach een oord is waar kunstschilders graag neerstryken? Ze kunnen er te over impressies opdoen voor het vervaardigen van hun werken. Prachtige ver gezichten, leuke met bloemen getooide woningen, fraaie begroeide dalen en wat al niet meer. Be roemde Duitse schilders als Wilhelm Hasemann en Curt Liebich hebben in Gutach gewoond en gewerkt. Ze hebben er honderden schilderijen ge maakt. die men nu nog kan aantreffen in ver schillende woningen en natuurlijk in de musea. Ze zyn een kostbaar bezit geworden. De liefhebbers van wandelen kunnen In Gutach hun hart ophalen. Er zijn heel veel goed be gaanbare wandelwegen, die zelfs over hoogten van zo'n 900 tot 1000 meter voeren. Alle kanten kan men uit. Steeds ziet- men weer wat nieuws. In de avonduren kan men herten vredig zien staan grazen. Vaak niet ver van de boerderijen. De karakteristieke boerenhofstede van Karl Götz was rond de kerstdagen bedekt met sneeuw. Zwitserland. Ook worden er tochten in de om geving gemaakt. Een bezoek aan de beroemde wa tervallen by Schaffhausen behoort wekeiyks tot de mogelykheden en is beslist de moeite van de bustocht waard. Dat reizen wordt in de winter maanden, wanneer de sneeuw het landschap dekt, wel wat moeilyker. Bepaalde wegen kan men dan niet nemen zonder gebruik te maken van sneeuw kettingen. Het is echter aan te nemen, dat dege nen die in de winterse periode naar het Zwarte Woud trekken, dit uitsluitend doen om de winter sport te beoefenen. In het Zwarte Woud is veel te genieten. Wanneer men er verblyft, moet men beslist niet verzuimen een „Heimatabend" by te wonen. Deze worden in Gutach en de omliggende plaatsen gedurende het vakantieseizoen wekeiyks gehouden. Burgerij en gasten vormen dan een hechte ge meenschap. Het is by zonder leuk en men kan van naby kennis maken met de folklore van de streek, die gelukkig nog ook door de jongeren in ere wordt gehouden. De meeste dorpsbewo ners verschynen er in klederdracht, waarby voor al die van de dames een kleurryk geheel vormen: witte bloeses met korte pofmouwen en daar over heen een zwarte overgooier en op het hoofd een „Bollenhut", dat is een brede rieten hoed met oranje bollen er boven op. Wanneer men in een van beide kerken een zondagse dienst meemaakt, i6 er volop gelegenheid dieze klederdrachten te bewonderen. Naast de evangelische kerk staat een indrukwekkend oorlogsmonument en achter het bedehuis bevindt zich het kerkhof. Het opmerke- lyke is, dat de kerkgangers, vóór zy zich in de kerk begeven, by na allemaal naar deze begraaf plaats gaan om bloemen te leggen op de graven van hun dierbare verwanten. Zondag aan zondag! De in klederdracht gestoken Gutachse kerkgan gers zyn in de vakantiemaanden veelal het doel wit van de fotografen en filmers. In drommen staan zy te wachten tot de kerk uitgaat. Dan klikken de sluiters van de fototoestellen en snor ren de camera's. In zo'n seizoen worden er vele honderden kleurenfilms aan gewaagd. Enwe moeten zeggen, dat het beslist de moeite waard is énige foto's met in klederdracht gestoken Gu tachers te bezitten tussen de veelheid van vakan- t ieprenten. Rust Met enige weemoed hebben we Gutach, het lief- ïyke dorpje in het dal, en zyn vriendelyke en gastvrye bewoners verlaten, 't Was voor het eerst in jaren weer eens een echt rustige vakantie geweest. Ver van het drukke rumoer van de ste den en van de centra van vermaak. In het Gutachdal proeft men de rust. Niet alleen echter daar. Ook in de vele andere dorpjes in de onmiddeliyke omgeving. Karl Götz en zyn vrouw stopten ons kort voor het vertrek nog een boek in de handen. Het gas tenboek. Daarin moesten we iets schryven over ons verbhjf in „zyn" hofstede en in „zyn" dorp. Die Hollanders zyn vriendelyke mensen, zei hy, er komen er hier hoe langer hoe meer. Met Kerst mis krijgen jullie van my een mooie kaart. Hy heeft woord gehouden. Toen we dan eindelijk afscheid hadden genomen van deze vriendelyke mensen en op het punt stonden de Schwarzwaldbahn op te rijden rich ting Holland riepen ze het echtpaar Götz, de kinderen en andere gasten in koor: „Tot ziens het volgende jaar!" We waren geloof ik al uit het zicht verdwenen, toen ze nog stonden te wuiven. Hartelyke mensen, die Gutachers. We komen er beslist nog een keer terug. Vanaf de toppen van de mini-bergen heeft men een fantastisch gezicht op het dorpje Gutach. Op de terugreis van St.-Georgen kan men de reis onderbreken door in Triberg uit te stappen om daar een bezoek te brengen aan de beroemde en zomers door honderdduizenden toeristen be zochte waterval. De grootste van Duitsland met een val van 162 meter, 't Is een bijzonder mooie wandeling van het station in Triberg naar de waterval. *t Valt tegenwoordig niet mee een plekje te vinden om in alle rust de vakantie door te brengen. Overal waar het rijk aan natuurschoon is, ontmoet men concentraties van vakantiehoudende mensen. In ons land en in het buitenland. Toch zijn er (gelukkig) nog van die plekjes. Wij ontdekten er een in het onvolprezen Zwarte Woud. En we hoefden er niet eens zo erg lang naar te zoeken Op weg naar Zwitserland reden we in ons Dafje over de prachtige Schwarzwaldbaan met haar vele onnoemelijk mooie uitzichten van het (druk ke) Freudenstadt in de richting van het vakan- tiecentrum by uitstek Triberg. t Liep zo tegen drie uur. We hadden genoeg van het autorijden en namen ons daarom voor In het eerste, het beste plaatsje te stoppen. Het was Gutach. We hadden er nooit van gehoord. Maar goed, we zet ten ons trouwe vervoermiddel neer op de par keerplaats van een hotelletje. Er was geen plaats voor ons. Ook niet in de paar andere overnach tingsgelegenheden, die Gutach ryk is, verzekerde ons de hotelier. U moet een adres zoeken, waar ze kamers verhuren met ontbyt, zei hy. Dat de den we dan maar. t Lukte heel snel. Sneller dan we hadden durven hopen. Maarals we een uur of twee later op zoek waren gegaan, zouden we waarschyniyk bot gevangen hebben! stanz nemen) voor moet over hebben. Gastvrij heid en goed eten (aanlokkelyke prijzen en een goede bediening) zyn dingen, waarmee de Gut achers het zeer nauw nemen. Werkelijk, het is een genot om daar vakantie te houden. In alle jaargetyden. Dus ook 's winters als de sneeuw de beboste heuvels en mini-bergen bedekt en de In de bossen loopt men de kans op een „ontmoe ting" met een wild zwyn. Wandelt men door het hoge gras van de bergweiden, waarin de pruimebomen volop vruchten dragen, dan springt er plotseling een haas of konijn uit zyn leger op. Wanneer men van plan is veel te wandelen, ver dient het aanbeveling even een bezoek te brengen aan het VW-kantoortje, dat ondergebracht is in het oude raadhuis. Daar voorziet men de gas ten heel hoffelyk (voor weinig geld) van een uitstekende wandelkaart en helemaal voor niets van veel documentatiemateriaal over Gutach en de plaatsen in de omgeving. Gewapend met zo'n wandelkaart kan men uren wandelen zonder een mens te zien. Men komt altyd weer uit in een even charmant klein dorpje als Gutach en daar kan men dan uitrusten van de vermoeienissen en genieten van een verfrissende dronk. Zo ge haald uit de (koele) kelder, die de waard of waardin vanuit de gelagkamer kan bereiken. Wil men een klein, maar stevig hapje eten, dan is Schwarzwalder Speck met brood, wat schyfjes to- Het bergriviertje de Gutach stroomt door het aan natuurschoon zo rijke Gutachdal. maat en wat zuur aan te bevelen. Het is, even als forel en reebout, een specialiteit van deze streek. Enlekker! Wanneer de vakantiedagen om zyn en niets gaat sneller dan dat zal men zeggen: „Nog lang niet alles heb ik gezien. Er zijn nog wegen te over, die we niet hebben betreden. De wandel kaart maar goed bewaren. Die kan volgend jaar wel weer goed van pas komen". Eerste vereisten voor zo'n wandelvakantie in Gu tach zyn gemakkelijk zittende wandelschoenen en kleding, die erop berekend is lange uitstapjes te maken, ook wel eens door dicht beboste wou den. In de winter, wanneer een smetteloos sneeuwtapyt de dalen en de heuvels bedekt en de takken van de dennebomen de last byna niet meer kunnen dragen, kan men er heerlyk wan- delen of een rit met een arreslede maken. Een uniek gebeuren. Vroeger zag men die door paar den getrokken sleden ook in ons land, by voorbeeld in het Sticht en op de Veluwe. Maar dat is zo goed als voorby. De winters laten het byna niet meer toe en de meeste stoeteryen zyn verdwe nen. Ze hebben helaas plaats gemaakt voor mo torische voertuigen. Ski-sport Zelfs de beoefenaars van de skisport kannen In het Zwarte Woud te kust en te keur terecht. Men ontwaart er niet zulke hoogten als in de Alpen, waar men urenlang op de „latten" kan staan, maar toch ziin er in de omgeving talrijke springschansen. De liefhebbers kunnen er hun sport naar hartelust beoefenen. Vooral voor de beginners is het een uniek oord. Treinreis Men zou misschien de indruk krygen, dat het m Gutach alleen goed is om te wandelen. Dat is beslist niet zo. Met auto, treiin of toeringcar kan men talryke leuke tochten maken. Korte en lan ge. 't Zwarte Woud biedt tal van mogelykheden enals men het wat verder wil zoeken, kan men de Zwitserse of Oostenrijkse grens overgaan. Maar ja, die tochten nemen een hele dag in be slag: van de vroege ochtend tot de late avond'. Heel leuk en helemaal niet duur is een tochtje met de dieseltrein naar het wintersportcentrum St. Georgen. Met het treintje, dat meestal als wagenvoerder een Schwarzwalder heeft, die de streek door en door kent en die altyd bereid is de reizigers van „zyn" wagen attent te maken op allerlei byzonderheden, komt men van Gutach af gerekend door 23 kleine en grote tunnels. Links en rechts ziet men in de dalen de dorpjes liggen en de auto's vooral de zwaar met boomstam men beladen wagens moeizaam bergopwaarts ryden. Overal op de paden, die naar de toppen van de mini-bergen leiden, ontwaart men de klei ne, nietige figuurtjes van wandelaars. Waterval in Triberg

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 16