VAKANTIE 1969 „Binnenkort er een vnegen miljoen mensen per jaar Joop Strijkers: Toerisme „verkopen" Volgens FIT-directeur: 1 3 TOERISTISCHE BIJLAGER van het l LEIDSCH DAGBLAD iaaaaaaaaaaaaaaaaaa taaaaaa De heer A. P. F. („Nol") van Gennip (37) zit achter een leeg bureau in zijn juist gereedgekomen directiekamer, die tot voor kort nog zijn huiskamer was. „Ik heb er de tijd voor genomen om u rustig te ontvangen. Ik neem overal de tijd voor". Als de koffie wordt binnengebracht klinkt door de deuropening het geroezemoes van het kantoor beneden en het gedreun van de administratiemachines in het achterhuis. Die geluiden moeten de directeur als muziek in de oren klinken. Hij is bezig de buit binnen te halen. Januari en februari zijn de maanden waarin de Nederlander zijn be slissing neemt over het doorbrengen van zijn vakantie. De reisbureaus werken onder hoogspanning. Voor Nol van Gennip te die buit niet gering: het aantal boekingen voor vliegreizen dat zijn kan toor binnenstroomt beloopt deze maanden circa duizend per dag. In de praktijk betekent dit dat zijn grote boekhoudmachine iedere dertig secon den een ponskaart uitspuwt met een boeking voor een vliegreis van veertien dagen Mallorca, tien dagen Bulgarije, een week Griekenland of twee weken Tunesië. Niet minder dan 85.000 Ne derlanders zullen dit jaar him vakantiegeluk zoeken bij het organisatietalent van Nol van Gen- nip, wiens reisbureau FIT te Eindhoven in tien jaar tijd tot het grootste vliegredsbureau van het land is geworden. Vorig jaar bedroeg de omzet van reisbureau FIT ruim 26 mi'ljoen gulden. Hoe dat enorme succes te verklaren? Nol van Gennip steekt een sigaret op en zegt peinzend: „Soms denk ik dat het vanzelf is gegaan, maar dat te natuurlijk onzin. In de afgelopen jaren heb ik velen zien komen en gaan in de toeristische bussiness, die het niet hebben gered. De basis van mijn succes is geloof ik: hard werken, goed over wegen, zuinig zijn en kansen grijpen." Hij hoopt de komende jaren nog vele kansen te grijpen: .Het vliegtoerisme staat nog in de kinderschoe nen. Dit jaar zullen er ruim 200.000 Nederlanders naar hun vakantiebestemming vliegen. Over vijf jaar zullen dat er minstens een miljoen zijn. En ik ben van plan mijn marktaandeel van 40 pro cent vast te houden." Geen plaats voor gokkers De toeristenindustrie pleegt nogal eens wat avonturiers aan te trekken. Iedereen kan een reisbureau beginnen. Men kan ergens in Spanje of waar dan ook, wat hotelkamers bespreken, een autobus of vliegtuig huren en via adverten ties liefhebbers werven. Als het lukt betalen de klanten een groot deel van de prijs al vroeg in het voorjaar, terwijl men het zelf pas in de zo mer behoeft uit te geven. Het schijnt voorts dat vakantiereizen, in feite een abstract artikel bij de aanbieding, vrij gemakkelijk te verkopen zijn. Uit het verleden zijn vele gevallen bekend, waar in de resultaten niet aan de verwachtingen heb ben beantwoord FIT-directeur Van Gennip zegt hiervan: „Iemand die denkt in korte tijd veel geld te ver dienen met het organiseren van reizen komt be drogen uit. Je kunt er veel geld mee verdienen door te gokken. Stel dat je een vliegtuig huurt voor de Canarische eilanden. Dat kost 50.000 gul den. Je reserveert er hotelbedden en je probeert voor die combinatie vliegtuig en hotelklanten te trekken. Als je alle vliegtuigstoelen en alle bed den weet te verkopen, spring je er lekker uit. Maar o wee a'ls je maar 70 procent kwijtraakt dan kleun je mis. Je kunt zo'n risico nemen als je financieel sterk staat. Anders gaat het over de rug van je klanten, die dan niet aan hun trek ken komen en zonder tevreden klanten kun je onmogelijk aan een nieuw toeristisch jaar begin nen." doet er ook niet toe, want dan had ik moeten gokken. Ik ga nooit over één nacht ijs. En ieder jaar brengt me een schat aan ervaringen, waar van ik een volgend jaar profiteer." Nol van Gennip is bij toeval in de reiswereld te rechtgekomen. „Ik ben geloof ik wel erg zake lijk ingesteld en misschien had ik ook wel succes gehad in de handel in naaimachines of zo. Het toeval wilde dat mijn oom, Harry van Dijk in Helmond een autobusbedrijf had, maar geen op volger. Hij nam me in zijn bedrijf op toen ik ne gentien jaar was. Mijn oom was een zeer con- scentieus, maar ook een zeer conservatief man. Ik kon mijn vleugels niet uitslaan en na een paar jaar ben ik voor mezelf begonnen. Dat was met autobusreizen en eerlijk gezegd was het een moeilijke start." Voorzag hij de komst van het massatoerisme? „Ik keek nooit zo ver vooruit. Ik greep gewoon iedere kans die zich voordeed. Ik ploeterde dag en nacht zonder dat er veel schot in zat. Ande ren hebben geloof ik meer vertrouwen in me ge had dan ikzelf. Toen ik mijn schoonvader om de hand van zijn dochter vroeg, kreeg ik onmiddel lijk toestemming, hoewel hij een bloeiende me- taalwarenfabriek met 400 man personeel had en ik een inkomen had van 6000 gulden per jaar met bovendien een dreigend faillissement. Maar hij zag tóch wel wat in me." Tien jaar geleden begon reisbureau FIT met vliegreizen. .Martins Air Charter begon met een oude Dakota en ik charterde dat ding voor vliegreizen naar Mallorca. In dat jaar had ik 400 passagiers. Ik zei toen tegen m'n vrouw: Kind, als ik die vliegreizen kan opschroeven tot tienduizend per jaar dan ben ik waar ik wezen wil. En nu zijn het er 85.000 en het eind van de groei is nog niet in zicht." De heer Van Gennip is een beste klant gewor den van de luchtvaartmaatschappijen. „Ik vlieg met charters, maar eigenlijk komt het neer op een lijndienst met een keurige tijdstabel. Dit jaar heb ik 34 vluchten per week. Allemaal met straalvliegtuigen. DC-8 en DC-9. Het kleinste vliegtuigje heeft 110 plaatsen. En zelfs nu, in de winter, vlieg ik nog 400 mensen per week naar Spanje en de Canarische eilanden". De charter-vliegreizen worden wel eens het sla- venvervoer van de twintigste eeuw genoemd. De heer Van Gennip lacht er om. „In de praktijk te het enige verschil met individueel reizen het ver schil in prys. Stel dat u deze zomer met vakan tie naar Mallorca wilt. U boekt by een lucht vaartmaatschappij en in de vakantietjjd gaat u er heen in een volbezet vliegtuig. Na aankomst moet u slepen met bagage, een hotel bespreken, als dat al niet verhuurd is. Er is niemand bij wie u met vragen of klachten kunt aankloppen. Nu komt u bij mij. Ik vlieg achttien keer per week op Mallorca. U stapt in een vliegtuig van het zelfde type dat naar ik hoop ook helemaal vol zal zijn. Bij aankomst wordt uw bagage naar het hotel gebracht. Nee, u bent niet opgenomen in een gezelschap. U gaat uw eigen weg. Op Mallor ca bied ik keuze uit dertig hotels, van het goed kope pension tot het meest luxueuze hotel. Het verschil zit alleen ln de prijs. Het normale vlieg- retour naar Mallorca kost 485 gulden. Bij mij betaalt u 332 tot 414 gulden voor de vliegreis per DC-9 plus een week volledig pension in een voortreffelijk hotel. En als er problemen zijn, heb ik er zes hostesses bij wie u kunt aankloppen". Soms zijn de prijsverschillen aanzienlijk Een vliegticket AmsterdamKenia heen en terug kost 2600 gulden, een zestiendaagse reis met volledige verzorging naar Kenia by het reisbureau FIT circa duizend gulden. Hoe dat mogelijk is? „Wel, een luchtvaartmaatschappij moet op de lijndien sten financieel kunnen uitspringen als een vlieg tuig voor de helft is bezet, maar voor my is een vliegtuig pas rendabel als het voor negentig pro cent vol is. Verder krijg ik de hotels goedkoper, omdat ik de gasten garandeer. Een voorbeeld: Ik sta eens bij een flatgebpuw met 250 apparte menten in Malaga en ik zag opeens tal van mo gelijkheden. Ik kon het huren op een jaarcon tract. maar dan moest ik telkens drie maanden huur vooruitbetalen 240.000 gulden. Ik dacht: Nol, dat moet je doen en ik heb er geen spijt van gehad, want het gebouw zit voor 98 procent volgeboekt. De eigenaar is tevreden met zijn vas te inkomen, ik ben tevreden en gelukkig zijn de gasten ook tevreden". Afrika en India Voor wat de ontwikkeling van het massatoerisme betreft, kijkt de FIT-directeur naar Duitsland en Scandinavië. „Die landen liggen ons altijd voor. In Nederland gebeurt op toeristisch gebied alles drie of vier jaar later. Op dit ogenblik is de gro te trek nog steeds naar Spanje. Maar er komen naast Italië en Joego-Slavië ook steeds meer rei zigers voor andere bestemmingende Oosteuro- pese landen. Rusland, Noord-Afrika. In de toe komst zal er een toenemende belangstelling ko men voor de Scandinavische landen en voor oost en midden-Afrika en daarna zal men ook naar India willen. Wy zullen zorgen dat er goed geor ganiseerde reizen komen. Amerika? Dat zal geen grote trekpleister worden voorlopig. Het is er moeilyk om landingsrechten te krijgen voor char tervluchten en bovendien is het verblijf er voor de Europeaan te duur". Over de ontwikkeling van de prijzen: „Ik ben er van overtuigd dat de prijzen in de toekomst zullen zakken. Over twee jaar vliegen de jumbo jets, de vliegtuigen met 400 passagiers. Het zou mij niet verbazen als de vliegprijs per stoel zo*n 25 procent kan dalen". Zijn Nederlanders lastige klanten voor een rete- FIT-directeur A. P. F. van Gennip heeft reeds voor 15 miljoen aan vliegtuigen ge huurd. bureau? „Ik zou ze niet lastig willen noemen, maar wel bijzonder kritisch. De Duitser is bij voorbeeld veel gemakkelijker; hij verdient meer en geeft zijn geld gemakkelijker uit. De Neder lander verlangt altijd het onderste uit de kan en ik redeneer dan maar: Hij heeft er voor betaald en dus heeft hij er recht op. Natuurlijk krijg lk klachten met tienduizenden klanten per jaar, maar net zijn er gelukkig weinig. Vrijwel altijd zijn de klagers mensen, die op de goedkoopste reis hebben ingetekend en dan toch wel een bad of douche op hun hotelkamer hadden gewild- Het publiek klaagt gauw, maar ik besteed grote aan dacht aan die klachten, want werkelijke fouten wreken zich altijd. Ik probeer trouwens die fou ten te voorkomen onder andere door de hostesses dat zijn ieder seizoen 75 meisjes, die ons in de vakantieoorden vertegenwoordigen i een speciale cursus te laten volgen". De grootste kracht van Nol van Gennip? „Dat te gewoon de ervaring. Zonder de ervaring van de afgelopen tien jaar zou ik nooit die tienduizen den mensen kunnen verwerken- En verder zou ik het nooit kunnen stellen zonder mijn vrouw Ine ke, die mijn compagnon is en ontzettend hard werkt en mijn staf van zeer deskundige medewer kers. Ja. ik ben toch wel blij dat ik in dit vak ben terechtgekomen. Het is ontzettend boeiend. Weet u. de mensen komen altijd terug. Wie te vreden is, tekent in op een van de volgende rei zen en wie ontevreden te. nou die steekt zijn me ning ook niet onder stoelen of banken. Een boei end vak Miljoenenzaak Neemt Nol van Gennip nooit risico's? „Jawel, maar ik zorg dat ik m het beroerdste geval hoogstens platzak kan worden zonder dat er iemand schade lijdt. Als ik een kwartje heb, zet ik geen dertig cent in. Vlak voor de kerstdagen heb ik het nieuwe reisprogramma laten drukken en verzenden. Op dat moment had ik nauwelijks een klant voor het zomerseizoen van 1969. Toch had ik op dat ogenblik voor een kapitaal aan ho telbedden gereserveerd, voor een half miljoen gulden aan reclame besteed en bij de KLM en Martins Air Charter voor 15 miljoen gulden aan vliegtuigen besteld. Maar een echt risico is dat niet. Ik kan er geen buil aan vallen. Ik breng de mensen naar alle vakantiebestem mingen die in trek zyn. Misschien dat een be paalde reis een naar ton verlies zal geven, dat doet er niet toe. Misschien dat uit een andere reis een paar ton meer had kunnen komen. Dat Hij weet alles van vervoer, hij is econoom, hij heeft talrijke inter nationale contacten en hij houdt zoveel van zijn eigen land. dat hij er elk jaar met vakantie gaat. Hij heet Joop Strijkers, was directeur van de VVV-Amsterdam en sedert enige tijd in dezelfde functie aan het werk voor de nieuwe nationale stichting, die in plaats van de Algemene Nederlandse Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer het toe risme naar Nederland gaat bevorderen. „Een fascinerende baan", zegt hij. Een giganti sche taak ook. laat hij merken, omdat Nederland op het stuk van de Holland promotion enorm veel zal moeten doen om een achterstand in te halen en daarna in de strijd om de gunst van de toerist bij of liever gezegd voor te blyven. Een heel moei lijke verantwoordelyke post tenslotte, vooral in het menselijke vlak. omdat de dringend noodzake lijke nieuwe aanpak van de werving van toeristen ingrijpende veranderingen in het hele personeels bestand tot gevolg zal hebben. Joop Strijkers weet, dat de negen commissaris sen van de stichting en hij, zo snel mogelijk een eind moeten maken aan de knellende onzekerheid, waarmee VVV- en ANW-mensen in binnen- en buitenland al maanden leven. „Ze verdienen hun brood met dit werk", zegt hij. „Heel begrijpelijk dus dat ze willen weten, waar ze aan toe zijn". De zeer dynamische VW-directeur, die de laatste ja ren een serie belangrijke Holland-promotion-rei- zen naar het buitenland heeft gemaakt, die samen met de KLM drie jaar geleden de Japanse markt heeft opengegooid, lijkt geknipt voor zyn nieuwe werkkring. Joop Strijkers is op 10 augustus 1918 in Utrecht geboren. „Toevallig daar", haast hi/ zich er aan toe te voegen, „in het huis van mijn grootouders, omdat mijn vader was gemobiliseerd in Zeeland". Hij is eigenlyk een Rotterdammer, waar hij heeft gewoond tot in de derde klas van de HBS. De liefde en de nog steeds niet verflauwde belang stelling voor de luchtvaart heeft hij van zijn va der die om. op Waalhaven heeft gewerkt en hoofd van de verbindingsdienst by de KLM is geweest. „Ik zou en moest dus vlieger worden, ondanks mijn slechte wiskundecijfers" vertelde de heer Strijkers. Hij volgde de rijksopleiding verkeers vlieger en van 1939 af die tot officier vlieger bij de luchtmacht, een studie, waaraan het begin van de oorlog in 1940 een abrupt einde maakte. Tot tweemaal toe mislukten zijn pogingen om naar Engeland uit te wijken. De tweede maal be landde hi/, verraden door een man die in het ge heim voor de Gestapo werkte, op de Wetering schans. Die gevangenisperiode veranderde zijn leven grondig. „Ik ging in de cel", zei hy. „economie studeren. Een Nederlandse hoofdcipier smokkelde boeken binnen. Ik heb nog nooit zo geconcentreerd kun nen werken". In februari 1941 stond hy weer bui ten. Hij liet zich inschrijven aan de economische faculteit in Amsterdam, een studie, die, nog een maal onderbroken door een korte periode in Duit se gevangenschap, resulteerde in zijn kandidaats. Zyn eerste baan van september 1944 tot het na jaar van 1947 was die van secretaris van de be drijfsgroep houtindustrie. „In die tijd, vooral vlak na de oorlog, heb ik myn eerste internationale contacten gelegd." Van 1947 af zette hij zich in een commerciële functie by het exploitatiebedrijf van de KLM in voor de op bouw van het Europese lijnennet. Later werd hij voor dezelfde maarschappij verkoopleider voor Nederland. ..Die baan had zeer veel raakpunten met toerisme". Precies tegenovergesteld aan wat er nu van hem wordt verwacht, moest hy de Nederlanders over halen hun vakantie in het buitenland door te brengen. Hy organiseerde studiereizen met reisbu reau-directeuren naar andere landen, hij bena derde pers en radio. Een diepgaand meningsver schil met zijn directe chef leidde in 1953 tot ont slag nemen. De volgende twee jaar verdiepte hij zijn kennis van promotion, reclame en reclame technieken als adjunct-directeur van het centraal bloembollencom ité 1955. Joop Strijkers wordt directeur van de VVV- Amsterdam. „Het stelde toen weinig voor. Ik dacht dat ik naast mijn werk voldoende tijd zou overhouden voor het tweede gedeelte van de stu die economie". Het pakte echter geheel anders uit. Strijkers' benoeming op deze post viel im mers samen met een ongekende opleving in het reisverkeer. Hij hield geen minuut, geen secon de over voor de studie. Hy werd zó gefascineerd door het toerisme, dat hy als een bulldozer aan het werk ging. Tot voor kort is zijn leven gevuld geweest om. met grots buitenlandse reizen om de toeristen naar Amster dam te lokken en aan de andere kant met moeiza me pogingen de hotelaccommodatie in de hoofd stad uit te breiden. In beide opzichten was hi) een succesrijk man. Het beddenbestand groeide in de eerste klas ho tels van 3500 in 1955 tot 6000 nu (in 1971 zyn er 10.000.). Het aantal toeristen uit de V.S. verzes voudigde tot 300.000 en hij ontdekte drie jaar gele den een nieuwe markt namelijk Japan. Het is dui delijk, de 50-jarige Strijkers, die in het buitenland de bijnaam heeft van mister Amsterdam, is grondig voorbereid op wat hy nu doet. Behalve zyn commerciële aanleg, zyn gave om mensen ergens van te overtuigen en enthousiast te maken, heeft hy nog een pré. Hy houdt van het land. dat hy moet gaan verkopen. ^aaaaaaaa J Woensdag 22 januari 1969 %»mTmTTmwTmTTTT»Tr/

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 15