FOKKERS NIEUWE TROEF f2500,- f4000,- Onderzoek naar fusies" FELLOWSHIP: foor verkeer op korte afstand .ruidendokter oudt onschuld ardnekkig vol )ff icier eist 6 weken AMRQ-LENING Groep Aarden wil parlementaire enquete 3 voorbeelden: f 62,07 p.m. (18 mnd.) f 118,37 p.m. (24 mnd.) f 189,39 p.m. (24 mnd.) GETUIGEN KORTE DUUR REACTIES MKSDAG 21 JANUARI 1909 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 sa Ja SCHIPHOL (GPD) Als de wielen van het straalvliegtuig grond raken is het als het ware aan de baan gekleefd. Zon- rde gebruikelijke sprongen. get verrassende komt nog: het toestel staat stil binnen de meter, een ongelooflijk korte afstand voor een tweemotorig rkeersvliegtuig van deze grootte. ADVERTENTIE vel aa Op Schiphol is men al met meer rbaewd over dit bijzondere tuig. Al meer dan anderhalf is het bijna dagelijks in de ht tijdens proefvluchten die Schiphol af worden gemaakt, is een gloednieuw vliegtuig- t, dat dezer dagen zijn intrede ie burgerluchtvaart zal doen je F-28 Fellowship is de nieuwe ff van de N.V. Koninklijke Ne- landse Vliegtuigfabrieken Fok- die dit jaar het 50-jarig jubi- Za|fl viert. de eerste week van februari zal Rijksluchtvaartdienst het bewijs lichtvaardigheid uitreiken en het eerste toestel afgeleverd de Lufttransportuntemehmen r.ü.) te Düsseldorf, enkele dag later gevolgd door de aflevering het eerste van een vijftal Fel- ihips aan de Noorse maatschap- Braathens. NIEUW SUCCES Zal de Fellowship een even succes volle carrière krijgen als zijn voor ganger, de F27 Friendship? Want de Friendship is een succes geworden Niemand had dat van de naoorlogse vl' egtu'gindu «ntrie van Nederland verwacht. Niet minder dan 500 Friendships zijn er tot nu toe ver kocht. De produktie bedraagt op dit ogenblik 7 vliegu:gen per 3 maanden en nog steeds worden er orders ge boekt. De Friendship is de afgelopen ja ren al in vele toonaarden bezongen, maar voor de fellowhip de grote re opvolger is de lofzang reeds be gonnen. Het kwam van de vliegers van diverse luchtvaartmaatschappij en. die zich enthousiast hebben ge toond over de goede handelbaarheid van de F28 bij lage snelheden. Er wordt zelfs gezegd, dat er geen beter toestel is op dit punt. Deze lage snel heid is voor de landing van zeer groot belang. En de zeer korte uit loop tijdens de landing is een plus- eli.i DEN BOSCH (GPD) Zes weken hechtenis: dat ivas gistermorgen de eis van mr. J. Peijnenburg, officier van justitie bij de Bossche recht bank. tegen de 42-jarige Cas- terense kruidendokter Wil lem van de Moosdijk, die in hoger beroep terechtstond, omdat hij onbevoegd de ge neeskunst uitgeoefend zou hebben. De Eindhovense kantonrech ter had de „Raspoetin van Brabant", zoals d'e kruidenhan delaar zichzelf noemt, vorig jaar oktober een boete van twee- maai tienduizend gulden opge legd. Eerder was Van de Moosdijk door de kantonrechter veroor deeld tot een boete van drie maal duizend gulden. „De maatschappij moet tegen mensen als deze worden be- johermd", zei de officier var. Jusfc'tie in een fel requisito r. waarin hij eraan herinnerde, dat niet alleen de kruidendokter In hoger beroep was gegaan, maar ook het Openbaar Minis terie, omdat het de door de Eindhovense kantonrechter op gelegde straf beneden de maai. vond. De president van de Bossche rechtbank, mr. Th. Geense, wil de gisteren van Van de Moos dijk weten of hij inderdaad te gen een Eindhovense cliënt, die door de dokters was opgegeven had gezegd: „De dokter kan u niet beter maken. Ik kan dat wel. Ik zad wat kruiden voor uw kwalen halen. Uw longen en hart zijn slecht en uw been doet pijn". „Dat heb ik niet gezegd", verzekerde Van de Moosdijk de president. Even later, toen mr Geense bleef doorvragen, gaf de kruidenhandelaar toe, wel iets In die geest gezegd te kunnen hebben. Mr. Geense toonde de krui- denhandelaar een krant met een advertentie van bijna een volle pagina, waarin de Caspe- rense kruidenman zichzelf aan prijst als „(Se kruidendokter" „de wonderdokter" en „de Ras poetin van Brabant", die voo ieder kwaaltje een middeltje heeft". Aangekeken Een andere getuige kon ae rechtbank vertellen, dat Van de Moosdijk haar had aangekeken en toen had gezegd: „U hebt veel last van pijn in de rug en uw nieren functioneren niet soed". Kruidendokter W. van de Moosdijk stond gisteren te recht in Den Bosch. President: „Heeft u dat toen gezegd?" Verdachte: „Ja". President: „En hebt u toen ook gezegd: u moet tweemaal da? een kopje kruidennat drinken, dan bent u over een jaartje weer fit"? Verdachte kon zich het alle maal niet meer herinneren. De raa dsman van de kruid en- handelaar, mr. N. van Ba kei uit Eindhoven, vroeg zich af wat er toch wel te doen was Een afgeladen publieke tribune „Het lijkt wel of hier een roof moordenaar terechtstaat, in ple?Vs van een man. die op verzoek twee zakjes met kruiden voor twee keer vijfen twintig gulden heeft verkocht' Mr. Van Bakel: „Er heeft zich een nationale hysterie van de mensen meester gemaakt. Het huis van de kruidenha-ndelaai moet door de politie dag en nacht bewaakt worden. Er is al geschoten. Men wil zelfs met carnaval een grammofoonplaa' over de Casterense wonderdok ter op de markt brengen. Mul t.i-miljonair is Van de Moosdijk, zeggen ze. Ik zeg u diie man is aan de bedelstaf ge raakt en dat is gekomen dooi één televisie-uitzending". De raadsman vroeg tenslotte vernietiging van het vonnis van de kantonrechter. Op 3 februari doet de rechtbank uitspraak In de montagehal van Fokker wordt met man en macht gewerkt aan de nieuwe troef: de Fellow ship. Begin februari zal het eerste toestel worden afgeleverd. punt, dat geen enkel straalpassagiers- vlaegtuig kan evenaren. De F28 Fellowship is ontworpen als verkeersvliegtuig voor de korte afstand. Het probleem by het ge bruik van straalvliegtuigen over kor te afstanden is, dat de hoge snelhe den die in de lucht worden behaald, gedeeltelijk teniet worden gedaan, door de tijd van starten en landen. Fokker is er in geslaagd een goe de oplossing te vinden waarbij in ie der geval een kruissnelheid van 850 km per uur kan worden gegaran deerd. Technische foefjes maken een zeer korte uitloop bij de landing mo gelijk.. De Fellowship, ingericht voor ver voer van 55 a 60 passagiers kan hierdoor op elke landingsstrop ter we reld aan de grond worden gezet en tot afstanden van ca. 1700 kilome ter is het toestel zeer economisch te gebruiken. Hiermee beantwoordt het toestel aan de wensen van tal van j maatschappijen en mede gezien de prijs ruim 9 miljoen gulden ligt het produkt zeer gunstig aan de markt. Concurrenten zijn er niet, of het moeten de grotere en veel duur j dere boers zijn als de Caravelle. de I BAC 111 en DC9. EIGEN STIJL De toekomst zal leren, of de ont werpers, die zich in 1960 aan de te kentafels schaarden, het begin maakten van een nieuwe Fokker- succes-story. Dat begin bestond uit omvangrijke studies, voor een ander deel gericht op marktonderzoek. Aan welk type toestel bestond er behoef te? Anders dan sommige buitenlandse vliegtuigfabrieken kan Fokker niet rekenen op de eigen nationale lucht vaartmaatschappij voor wie een ver nieuwing van de vloot kan worden uitgevoerd. De klanten moeten ge zocht worden over de hele wereld. Klanten, die twee of vijf of tien of In een gunstig geval 20 toestellen be stellen. Iedere klant heeft zijn eigen spe cifieke eisen. Maar er zijn ook ge meenschappelijke eisen en het is hierin dat de Fokker - ontwerpers een basis zochten om een nieuw vlieg tuig-type op stapel te kunnen zetten. Het werd een ontwerp van een vlieg tuig van ruim 27 meter lengte en een spanwijdte van ruim 23 meter met maximaal 60 zitplaatsen in 12 rijen van 5 stoelen met twee RoHs Royoe- straalmotoren aan de achterzijde te gen de romp gemonteerd en een staartconstructie in T-vorm. Het toestel kreeg een bijzonder fraaie lijn. De Fellowship moest ge heel selfsupporting worden en ner gens afhankelijk van gronddiensten, zo werd een deur geconstrueerd die ln uitgeklapte toestand tevens de toe- gangstrap tot de cabine is. Landen op een korte baan is mo gelijk geworden door een uitklapbaar staartgedeelte, dat de snelheid af remt als bij een rempamchute het geval is. Voorts zijn de vleugels voor zien van remklappen aan de onder zijde, maar ook aan de bovenzijde. Die laatste voorziening heeft ais prettige bijkomstigheid, dat bet het toestel bij de landing onmid dellijk zwaar tegen de grond drukt, hetgeen de passagiers een veilig ge voel zal geven. SAMENWERKING Het ontwikkelen van een nieuw vliegtuig-type is een kostbare zaak. Een voorbeeld: de voorbereiding van het supersonische vliegtuig Concorde heeft de Franse en Britse regerin gen al 7 miljard gulden gekost. De Fellowship vroeg .slechts" 230 mil joen gulden, maar een dergelijk risi co is één vliegtuigfabriek te groot. Via het Nederlands Instituut voor Vliegtuigontwikkeling kreeg Fokker een regeringsgarantie, die later uit de verkoop moet worden terugbetaald, evenals dit bij de Friendship het ge- va) is geweest Fokker zocht en vond bovendien deelgenoten in het buiten' I land. j Na een mislukte poging de Sud I Aviation (fabrikant van de Caravel le) bij de produktie te betrekken, vond men tenslotte samenwerking met de vlietuigfabrieken HFB-Ham- burg. VFW-Bremen en Short Bro thers in Ierland. (Zowel in Duitsland als Groot-Brittannlë namen de deel genoten de door hen te leveren on derdelen (de vleugels komen bijv kant en klaar uit Ierland) zelf in studie en ontwikkeling, waarbij eni ge tientallen miljoenen van de voor- bereidingskosten door deze banken, met eigen r egerimgssubsidi es wer den gedragen. In 1963 kon met de technische ont wikkeling worden begonnen. Nog steeds ondergaat het materiaal in de „martelafdeling" van Fokker ve lerlei proeven. De romp wordt hier onder enorme druk geplaatst., tal van vitale delen worden getest tot het punt waarop breuk of metaal moeheid wordt geconstateerd en een nagebootst landingsgestel heeft al 40.000 namaaklandingen goed door staan. PROTOTYPE Precies volgens het schema ging op 9 mei 1967 het eerste prototype van de Fellowship de lucht in. Er zijn er twee gevolgd. De drie met meetapparatuur volgestouwde vlieg tuigen hebben thans meer dan 1300 technische vlieguren achter de rug Ieder onderdeel, ieder lampje, knopje, draadje en schroefje is ge- De nieuwe F-28 Fellowship, het verkeersvliegtuig dat op een zeer kleine baan kan landen. De deur. in uitgeklapte toestand is tevens de toegangstrap tot de ca bine. test, en opnieuw getest. Het resul taat van alle proefvluchten Is ge weest, dat de F28 ruimschoots be antwoordt aan de verwachtingen van de constructeurs. En naar men hoopt straks ook aan die van de ko pers. In de montagehal is de seriebouw van de Fellowship in volle gang. Er is geen vierkante meter onbezet. Tot op dit ogenblik zijn er 19 Fellowships j besteld, een drietal is in optie geno men en uit Australië is nog een or- I der onderweg. Bij Fokker is men te- I vreden, over dit eeTSte resultaat, j Men heeft het volste vertrouwen in I de toekomst. Nadat men j ren lang niet met I verkeersvliegtuigen aan de markt I was geweest heeft men het in 1958 j met de Friendship geprobeerd. De I goede naam. die Fokker uit de be- gintijd van de burgerluchtvaart had. bleek niet vergeten. De Friendship werd grif gekocht. Nu, met 500 Friendships in de lucht, heeft de Nederlandse vlieg- i tuigindustrie een goodwill gekregen I die het alleszins verantwoord maakt de F28 Fellowship op de startbaan I te zetten. Elk bedrag tussen t 700,- en f 10.000,-. In die 18 mnd betaalt u: 18 x f 62.07 f 1117,26. Dat is f 117,26 aan financieringskosten, incl. rente, vergoeding administratiekosten en overlijdensrisico. Dus maande lijks ca. f 6,50. In die 24 mnd betaalt u: 24 x f 118.37 f 2840,88. Dat is f 340.88 aan financieringskosten, incl. rente, vergoeding administratiekosten en overlijdensrisico. Dus maande lijks ca. f 14,20. In die 24 mnd betaalt u: 24 x f 189.39= f 4545,36. Dat is f 545,36 aan financieringskosten, incl. rentevergoeding administratiekosten en overlijdensrisico. Dus maande lijks ca. f 22,70. Komt u eens langs bij de Amsterdam-Rotterdam Bank in uw buurt. (Bellen of schrijven mag ook!) Wij vertellen u graag alles over de bedragen die u kunt lenen (elk bedrag tussen f 700,- en f 10.000,-), over het aantal terugbetalingstermijnen, over de kwijtschelding bij overlijden. Een uitgebreide folder met alle inlich tingen en tarieven ligt voor u klaar. Als u daar de voorkeur aan geeft kunt u deze folder ook opvragen bij Postbus 342, Amsterdam. EEN SERVICE VAN DE AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK rTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTm? DEN HAAG (GPD) De Groep- Aarden ln de Tweede Kamer wil een parlementair onderzoek laten I houden naar de concentratie van I economische macht, die in de laatste vier jaar heeft plaatsge vonden door de fusies in het Ne- j derlandse bedrijfsleven. Het voorstel, dat reeds eerder werd aangekondigd, is gisteren bij de Tweede Kamer ingediend. Naar verwacht wordt zal de kamer er zich niet voor april over uitspre ken. Volgens de indiener van het voorstel moet het onderzoek een zo nauwkeurig mogelijk beeld geven van de wijze waarop fusies tot stand zyn gekomen. Vragen waarop de Groep Aarden I een antwoord wil weten zyn om,: wie namen de initiatieven tot een fu- I »ie en wie waren direct bij de be slissing betrokken? aan welke be voegdheid ontleenden zij die be voegdheid? wie brachten advies uit en aan wie werd verantwoording af gelegd?, aan wie en in welk stadium wei-den inlichtingen verstrekt? Als getuigen zouden onder meer kunnen worden gehoord: directeuren aandeelhouders van de betrokken ondernemingen, werkgevers- en werknemersorganisaties en banken die fusies financierden. De commissie van onderzoek zou uit vijftien leden moeten bestaan en na een Jaar verslag moeten uitbren gen. Om het onderzoek niet langer te laten duren zou de commissie zich niet met alle fusies moeten bezig houden in het jaar 1968 werden er alleen al ongeveer 200 tot stand ge bracht maar slechts met die, welke tot omvangrijke concentraties leidden. Voorgesteld wordt het onderzoek te beperken tot één twee geval len in de bedrijfstakken waar het fusieverschijnsel zich meer algemeen voordeed. Het aantal te onderzoeken geval len zou dan beperkt blijven tot onge veer 10 20. In de toelichting wordt erop gewe zen dat de methode van onderzoek stellen aan de commissie van onder zoek. aan de commissie van onderzoek. Het aantrekken van tijdelijke mede werkers zoals juristen, accountants en sociologen zal nodig zijn. De indieners hebben de kamer niet aanbevolen de verhoren ln het openbaar the laten houden. Wel zou openbaarheid de behoefte aan meer openheid bevredigen, en brede be langstelling voor het onderzoek wek ken en ook zou openbaarheid de re gering en het parlement gelegenheid geven rekening te hou'' n met vroeg tijdig bekend geworden gegevens. De groep-Aarden vond echter het ge vaar voor de belangen van de te on derzoeken ondernemingen en de kans dat belangrijke getuigenver klaringen niet zullen worden afge legd zwaarder wegen. De fractievoorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer, drs. Den Uyl reageerde gisteravond positief op het voorstel van de Groep-Aarden„Een goed voorstel dat alle steun ver dient" De beperking van het on derzoek noemde de heer Den Uyl verstandig. De KVP-fractie is. zo bleek uit een eerste reactie van mr. Nelissen eco nomisch deskundige van de fractie, niet zo erg enthousiast. De regering onderzoekt of er een code voor ge drag bij fusies moet komen. Het li de vraag of daarnaast het parlement nog een eigen onderzoek moet Instel len, als de kamer gegevens wenst dan zal de regering die zeker kun nen verschaffen, aldus mr. Nelissen,

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7