MERENWIJK KOMT ER Ongeveer 5800 huizen voor 20.000mensen xssKiSgfötë Griep? Verkoudheid? ASPIRINE Junior werkt snel en zeker Wrakken- op weg en op-wielen voor deur Veertig jaar bij Raad van Arbeid SCHETS VAN NIEUWE WIJK IN LEIDEN Palach en de schappelijkheid J. Belt hartelijk gehuldigd DINSDAG 21 JANUARI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Een schets van het „vlekken- plan" van de Merenwijk, het „dorp", dat Leiden gaat bouwen met als basis de Stinksloot, die 500 meter benoorden de Willem de Zwijgerlaan loopt. De verschil lende soorten arcering, onderaan aangeduid, betekenen het volgen de: 1. meer gezinshuizen in 6 tot 8 bouwlagen 2. meer gezinshuizen in 3 tot 4 bouwlagen; 3. eengezinswoningen. overwe gend in 2 bouwlagen met uit zonderingen tot 3; 4. eengezinswoningen in 1 tot 2 bouwlagen, maximaal 2 huizen onder 1 kap; 5. gronden voor woningen van 2 tot 8 bouwlagen; 6. winkelcentra met kantoren en aanverwante instellingen; 7. gronden voor bijzondere doel einden openbaar bestuur, cul tuur. onderwijs, religie, ver enigingsleven. medische zorg. enz.) 8 bedrijfsbebouwing voor indus trie, handel en nijverheid; 9. recreatieve voorzieningen 10. groen 11. water; 12. watersport jachthavens enz.). De indeling van de blokken of vlekken is in deze schets vrij wil lekeurig gekozen. Het is mogelijk, dat b.v. de blokken hoogbouw in een bepaalde vlek anders worden gesitueerd bij nadere uitwerking van de plannen. ADVERTENTIE UW KIND VERWACHT HULP. 20 tabletten fl.05 Financiering (Van één onzer redacteuren) LEIDEN De Leidse raad, waarvan de P.S.P.-fractie „met een bloedend hart", is vannacht om één uur akkoord gegaan met het bestemmingsplan „Merenwijk", een wijk, die over on geveer acht jaar zo'n 5.800 woningen telt, waarin plaats is voor ongeveer 20.000 ingezetenen. Rond 40% van de te bouwen hui zen zal als eengezinswoningen worden opgericht, 55% als etage- bouw en 59' als bejaarden woning. De totale kosten grondwer- ving en het bouwrijp maken) zijn geraamd op ruim 85 miljoen gulden. In zijn zitting van 4 november 1968 stelde de raad reeds een aanloopkrediet van ongeveer tien miljoen gulden beschik baar. Alvorens deze beslissing viel, hebben vier wethouders hun visie op het plan gegeven en het voorstel van B. en W. verdedigd. Het leeu wendeel kwam daarbij voor rekening van de ivethouder van Open bare Werken, de heer Piena, die gisteravond als eerste wethouder uitvoerig inging op de suggesties, dan wel kritiek, van de raad, uit gebracht in de zitting van 13 januari j.l. onder hen. die krachtens hun in komen de tegenwoordige huren bijna niet, of geheel niet kunnen opbren gen. In de onlangs uitgekomen huis vestingsnota hebben B. en W. op de ze lacune gewezen. Onder aandrang van de Kamer heeft de minister reeds laten doorschemeren om zo mogelijk ook hier een oplossing voor te vinden. Van de ongeveer 5800 woningen, die er in de Merenwyk komen, val len plm. 4100 in de gesubsidieerde sector. In welke verhouding de wo- ningwetbouw tot de premiebouw zal staan, is nog niet precies te zeggen, omdat de woningwetbouw nog ge bonden is aan contingentering en de premiebouw in principe vrij is. Op het bouwdistrict en de provincie is reeds een beroep gedaan tot verho ging van het aantal womngwetwo- ni'igen. Voorts is op de minister aan drang uitgeoefend voor een extra toewijzing. Wethouder Piena deelde mee, dat de raad binnenkort een voorstel kan verwachten tot wijziging van de bouwverordening, waarin maatrege len t.b.v. invaliden worden opgeno men. Ten behoeve van deze groep zal ook een aantal woningen in de Merenwyk verrijzen. De bestaande jachthaven voorziet a.dus de wethouder, in een behoef te. doch er moet een uitbreiding ko men. Het ligt in de bedoeling om in het gebied van de Grote Sloot (en omgeving) naai- mogelijkheden van uitbreiding te zoeken. Ten aanzien van de financiële as pecten van het plan merkte wethou der Piena op, dat de financiering, blijkens verkregen informatie van de provinciale griffie, geen moeilijkhe den behoeft te geven. By toepassing van de door de mi nister aanbevolen methode van ex ploitatie-opzet mag worden aangeno men, dat de daaruit resulterende grondprijzen voor woningen in de gesubsidieerde sector ook al gaan deze uit boven de tot nog toe aan vaarde grondkosten door het mi- ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening worden aan vaard. tenzij het bestemmingsplan als zodanig te kostbaar zou zijn. Dit laatste is t.a.v. het plan Merenwijk volgens het ministerie niet het geval Zo bij nacalculaties in de exploi tatie veranderingen in de grondprij- ten optreden, dan is het in beginsel mogelijk, dat voor acceptabele veran deringen bij de eindafrekening met het ryk alsnog correcties worden aangebracht. Bij de opzet van het plan, aldus de wethouder, is van de gedachte uitgegaan, dat deze wijk toekomst waarde dient te hebben en dat de opbouw van de wijk moet passen in de huidige ontwikkeling. „Nu wij de mogelijkheid hebben om kwalitatief betere woningen te bouwen, zullen wij moeten proberen dit waar te ma ken". Nood Het College is zich daarbij echter terdege bewust, dat het niet voorbij kan gaan aan de nood, die er heerst Wethouder C. J. Piena gelukwensen De kwestie hoogbouw-laagbouw is voor het College een ernstig punt van beraad geweest. By de uitwer king van de plannen is getracht een zo hoog mogelijk percentage eenge zinswoningen te verkrijgen, doch dit maakte de exploitatie-uitkomsten bij zonder ongunstig, hetgeen in finan cieel opzicht niet haalbaar was. Aan een voorstel of motie, zoals de heer De Wilde in een vorige zitting aankondigde, namelijk de verhoging van het aantal eengezinswoningen tegenover de et age woningen, heeft het college geen enkele behoefte, ge zien de financiële consequenties, die dit met zich brengt. Over het tot ontwikkeling brengen van de Stevenshofjespolder tegelijk met de bouw van de Merenwijk, kon wethouder Piena op dit moment nog geen enkel verstandig woord zeggen. Het College streeft er echter naar om ook dit gebied zo spoedig moge lijk tot ontwikkeling te brengen. Met de G.G.D. denkt ook de wet- I houder over de stichting van een ge zondheidscentrum in de Merenwijk, wèl of niet gecombineerd met z.g.n. groepspraktijkhuizen voor dokto ren. Aan de hand van een kaart gaf de wethouder van het verkeer, mevr. Den Haan-Groen, de raad een in zicht van de aan- en ontsluiting van de wijk, waarbij vooral gelet wordt op de verkeersveiligheid. Spoorweghalte Het College van B. en W. staat voor honderd procent achter de aan leg van een spoorweghalte in de Me renwyk. Mevr. Den Haan had de in- druk, dat ook de N.S. zeer positief tegenover het inleggen van een der gelijke halte staan. Indien de plan nen doorgaan zal voor voldoende parkeerruimte en rijwielstalling wor den gezorgd, evenals voor taxistand plaatsen. Een vrije baan voor de bus achtte j zij in deze wijk niet noodzakelijk; de wegaanleg wordt royaal. Het1 centrum van de stad komt daarvoor eerder in aanmerking. Wethouder Sannes, die deze avond inging op enkele sport- en recreatie- wensen van de raad, merkte om. op. dat de gedachte veld wint om naast open speeltuinen ook besloten tuinen l (met accommodatie) in te richten. Of er in deze wijk een (wyk) sport hal komt, zal afhangen van het be hoefte-element. De vraag of het in de Merenwyk geplande instructiebad moet worden vervangen door een overdekt bad zal nog nader bekeken worden. De aan de scholenbouw te stellen eisen zullen goed in het oog gehou den worden. Een Commissie Scho lenbouw bestudeert deze bouw en zal haar licht ook laten schijnen om de schoollokalen na schooltijd voor het culturele en maatschappelijke leven beschikbaar te stellen. Wethouder Harmsen tenslotte be lichtte enkele financiële aspecten en zei dat de raad elk voorstel, dat financiële consequenties heeft, ter goedkeuring krijgt voorgelegd. Voorstellen Verwarming Uittocht Met de raad hoopt ook de wethou der, dat het Merenwykplan de mogelijkheid biedt om de uittocht van ingezetenen naar elders tegen te gaan. Het ligt in de bedoeling om in de flatwoningen blokverwarming aan te brengen. Voor het stichten van een gemeentelijk bouwbedrijf (een sug gestie van de heer Amptmeyer) voelt het College niets. Dit zou. volgens de wethouder een dure affaire wor den. Bovendien ozu Leiden dan over een produktie-apparaat moeten be schikken. In Den Haag is een derge lijk bedrijf failliet gegaan. De veelheid van wensen en sug gesties (o.a. hulppostkantoor, politie post, speelstraten, autoboxen, re creatie en de verlangens van Leef baar Leiden) zullen in het College j zodra de nadere detaillering aan de orde komt, de nodige aandacht ver- I krijgen. De raad, die hierna in tweede in- stantie aan het woord kwam, ging veelal, zij 't iets anders genuanceerd, in op hetgeen reeds in eerste In stantie was gezegd. Het waren de heer De Wilde (K.V.P.) en mevr. Kerling (P.v.d.A.), die tijdens deze discussie met voorstellen dan wel amendementen kwamen. De heer De Wilde diende een amendement in, waarin de wens werd uitgesproken om het percenta- ge eengezinswoningen op te voeren tot 60% (thans 40%) en het per- j centage etagewoningen terug te bren gen tot 35% (thans 55%). Voorts kwam hij met het voorstel om de raad geregeld, doch zeker één keer in de zes maanden, te informeren naar de voortgang en de stand van zaken in de Merenwyk. Tenslotte wenste hy in artikel 19, waarin gezegd wordt „B. en W. zullen, gehoord de Commissie voor de openbare werken, het plan uitwerken..." de woorden .gehoord I de Commissie voor de openbare wer. I ken" vervangen zien door „de daar- toe geëigende commissies". Mevr. Kerling kwam met een amendement op artikel 4. waarin ge zegd wordt „Indien een gebouw vier woonlagen en 'n onderbouw zal om vatten, moet *t worden voorzien van een lift". Zij wenste daarvoor te le- sen „Indien een gebouw vier boven grondse bouwlagen zal omvatten, moet het worden voorzien van een lift". Zy stelde zich daarbij op een reeds eerder door haar fractie Inge nomen standpunt: bjj vier woonla gen een lift. Wethouder Piena. die even na mid dernacht. namens het College ant woordde op de voorstellen en amen dementen, zei. dat B. en W. op financiële gronden vasthouden aan de voorgestelde percentages voor eengezinswoningen en etagewoningen waaraan hy evenwel de toezegging verbond, dat een en ander nog eens in de commissies zal worden onder zocht. T.a.v. de voorlichting aan de raad, deed hij de toezegging, dat in de jaarlijkse informatieve nota (by de begroting» een afzonderlijk hoofd stuk gewijd zal zyn aan de Meren wyk. Het brengen van een wijziging in artikel 19 werd door het College overgenomen. Het amendement van mevr. Kerling werd door B. en W. in pre-advies genomen. Na deze toe lichting konden zowel de heer De Wilde als mevr. Kerling akkoord gaan met deze gang van zaken. Het voorstel van de toekomstige bouw van de Merenwijk om één uur vannacht aan de orde gesteld kreeg, zoals gezegd, de volledige in stemming van de raad. zij 't, dat de P.S.P.-fractie by monde van de heer Amptmeyer verklaarde „dit besluit met bloedend hart te nemen". Na af loop van de zitting kreeg wethouder Piena van de raad vele gelukwensen te incasseren. LEIDEN Zowel voor de Leid se kantonrechter, mr. W. de Ko ning, als voor de plv. kantonrech ter, mr. P. J. de Ruijter de Wildt, had zich gisteren een groot aan tal automobilisten te verantwoor den voor (wan)gedrag op de weg. Een 55-jarige chef de rang uit Lei den stond terecht, omdat hij in srtrijd met art. 21 van de APV. voor zijn deur of wel de openbare wtc permanent een niet rijklare „auto geparkeerd had staan. Gezien de waslijst van gebreken, die het voer tuig had, kon terecht van een „wrak-op-wielenworden gesproken Nadat enkele omwonenden zich ei - over hadden beklaagd, dat het wrak al maandenlang voor verdachte? deur en hinderlijk geparkeerd stond, nam de politie de nodige maatrege len en zond verdachte o.a. enkele malen een oproep om op het poli tiebureau een regeling tot verwijde ren van „de hinderpaal" te treffen Omdat verdachte hierop niet rea geerde volgens getuigen zou hit hebben gezegd, dat hij niet van plan was de politie achterna te lopen werd het wrak door de politie met een kraanwagen weggesleept. Verdaohte's pleidooi kwam neer op een reeks van ontkenningen. Zo be vond, zo verzekerde hij de rechter, de auto zich nog best in „rijklare staat', had de politiedeskundige de gebreken sterk overdreven en had hij, de verdachte, wel degelijk gerea geerd op één van de oproepen, doch was daarbij gestuit op de halsstar righeid van de politie inzake het be grip „niet ryklaar" of wel „wrak". Het hielp hem niets. Hij had de getuigenverklaringen, het a-mbtsedi? proces-verbaal en het rapport van de deskundige tegen. Op grond hier van achtte de officier, mr. J. Wessel. het ten laste gelegde feit afdoende ócltrijven M De zelfmoord van Palach wordt serieus genomen. Maar ik wil er toch eens even op wijzen, dat op 25 ok tober 1968 ook een Nederlander een protest-zelfmoord heeft gepleegd een schilderspatroon die zich niet aan het Bedryfsschap voor schilders wenste te onderwerpen. Een man die zich tegen dwang verzette en voor vrijheid vocht in Nederland Vrij wel geheel vergeefs, want er is zo goed als geen aandacht aan deze zaak besteed. Mag ik overigens ook eens vragen of Palach en deze sohilder, indien ze hun pogingen hadden overleefd in een psychiatrische inrichting zouden zijn opgesloten? bewezen en eiste een geldboete vao f 25 subs. 5 dagen en de vernietiging van rijkswege van het in beslag ge nomen vehikel. De kantonrechte* vonniste conform. „Naar sloop" Hoewel de termijn waarin hem destijds bij rechterlyk vonnis de rijbevoegdheid voor 6 maanden wei-cl ontzegd nog niet was verlopen, werd een 33-jarige koopman uit Leiden op 26 Juni aangehouden, terwijl hj) op de Haarlemmerweg een auto be stuurde. De vrachtauto vertoonde zoveel essentiële gebreken, dat hij een gevaar op de weg inhield en slechts ,,njp-voor-de-sloop" was. c&3<9e§<$<905c£<&o§a^^ Voor de Leidse balie .Die vrachtauto was ook voor de sloop en ik reed er maar heel even mee om hem weg te brengen, toen ik werd aangehouden", aldus ver* dachtes excuus. Waarop de plv. kan tonrechter scherp reageerde: „Hoe wel u geen auto mocht rijden deed u het toch en nog wel met zo'n ge vaarlijk vehikel. U hebt kennelijk een minachting voor de wet'. De officier laakte in het bij zonde* het feit, dat verdachte zo'n ontstel lend gebrek aan verantwoordelijk heidsgevoel aan de dag had gelegd en aldoende een ernstig ongeluk had geriskeerd. Hij eiste een totale geld boete van f250 subs 50 dagen, de voorwaardelyke intrekking van ver- dachtes rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden met een proeftijd van 2 jaar en de vernietiging van rijkswege van het wrak. Het voorna luidde conform. Auto vol Leiden. FRED VOS In de avond van 3 november ver leende een automonteur uit Heems kerk met zyn auto op het voor rangskruispunt Ruigenhoekweg-He- renweg te Noord wij kerhout geen voorrang aan een bestelauto. Omdat hij na de botsing zyn auto onver licht midden op het kruispunt liet staan, botste er nog een auto bo venop, hetgeen de ravage aanmerke lijk vergrootte. „Ik zag hem echt niet aankomen", verklaarde verdachte kort en bondig de reden van zijn overtreding. „Uit de verklaringen van getuigen maak ik op, dat uw auto vol vrien den en vriendinnen zat en zij u nog al afleidden", merkte de officier na raadpleging van het proces-verbaal snedig op. Verdachte ontkende dit ten stelligste. Hij hield het op „een kort moment van onoplettendheid", j „Een grove fout voor een automo- bilist", vond de officier en hij eiste een geldboete van f 100, waarvan f 50 voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. De plv. kantonrechter i achtte de overtreding dermate grof, dat hij vonniste met f 120, waarvan 1 f 50 voorwaardelijk. LEIDEN Veel waardering heeft de heer J. Belt, adjunct-inspecteur A bij de raad van Arbeid in 't district Leiden, vandaag ondervonden by ztfn veertigjarig jubileum. De 56-ja- rige jubilaris werd met zyn gezin te gen het middaguur ontvangen in het gebouw aan de Breeslraat, waar hem uitvoerig hulde werd toegezwaaid. Dat deed in de eerste plaats de voorzitter, mr. D. Gorter, die het werk, dat de heer Belt m het di strict Leiden en in het bijzonder in Voorschoten, Leidschendam en Zoe- termeer heeft gedaan, prees en in het bijzonder zijn optreden naar bui ten. In 34 jaren buitendienst is daar over nooit een klacht binnengeko men. aldus mr. Gorter, die het aan deel releveerde, dat de jubilaris heeft gehad in het verzamelen van bewijs materiaal tegen z.g. koppelbazen Hy bood de jubileumgratificatie en een wandbord aan. Verder spraken de heer C. Dusos- wa. de chef van de buitendienst, die namens de collega's een boekenbon overhandigde, de heer N. Aartsma. die hetzelfde deed namens de perso neelsvereniging, waarvan de heer Belt sinds de oprichting 36 jaar gele den lid is, en de heer P. J. Bergers, die het gezin namens de Alg. rk ambtenarenvereniging met een taart verraste. Jubilaris J. Belt40 jaar bij de Raad van Arbeid, waarvan 34 jaar in de buitendienst. (Foto LD/Holvast)

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3