Naar school van de toekomst Studentenschaaktitel opnieuw voor Leiden Ons land kan niet alleen probleem oplossen Gewond bij botsingen in Leids verkeer SUS-droomeiland bestaat iverkelijk Leidse conferentie scholenbouiv „Handelingen 69" in Leiden Familieberichten Kerkelijk Leven Kardinaal Alfrink over celibaat en priesterschap Leids Kamerkoor zong in Rotterdam ICI vecht met Courtaulds om English Calico Maar niet in IJsselmeer MAANDAG 20 JANUARI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA S LEIDEN Architecten en on derwijsdeskundigen uit de lan den. die bij de Raad van Europa zijn aangesloten, hebben een week lang in Holiday Inn in Lei den gestudeerd op de onderwijs kundige aspecten van de scholen bouw. In de discussie kwamen vier onderwerpen aan de orde als vervolg op een conferentie, die in mei vorig jaar in het Oosten rijkse Ottenstein werd gehouden. De conferentie had plaats in het kader van het onderwijsprogramma van de raad voor culturele samen werking van de Raad van Europa. Aan het rapport van de conferentie rullen aanbevelen worden toegevoegd voor de regeringen van aangesloten landen. Verslagen zullen voorts on der ogen van betrokken instanties worden gebracht, terwijl voorts di verse publikaties zullen volgen. De voorzitter van de conferentie, de Nederlander dr. J. A. A. Verlin den. en de algemeen rapporteur, de Brit E. Pearson lichtten zaterdag de resultaten van de conferentie toe. Zij concludeerden dat de veranderingen in de methoden van kennisover dracht en de wijze, waarop de tech nische hulpmiddelen in de school van de toekomst moeten wor den gebruikt, nopen tot het beschik baar stellen van de nodige ruimte voor ontwerpers van scholen, waar nu nog tal van bepalingen ten aan zien van scholenbouw en hun in richting beperkingen inhouden om een school te kunnen bouwen naar de Jongste inzichten. Centrum Het meest doeltreffende en econo mische gebruik van hulpmiddelen en plannen vereist wellicht een algehe le wijziging van het begrip school. Misschien wordt de school eerder een centrum van onderwijs en vorming, van sociale en inlichtingendiensten dan een georganiseerd systeem van klassen. Als electronische hulpmidde len en onderwystechnieken tamelijk vlug veranderen, dan moet het ge bouw zo worden ontworpen, dat die veranderingen kunnen worden inge voerd. De studieconferentie stelde vast, dat in veel landen reeds ervaring is opgedaan met het gebruik van schoolgebouwen buiten de schooluren. Daarbij worden vorming en opvoe ding gezien als een pro ces van de kinderjaren tot de ouderdom. Scholieren en volwasse nen zal gelijkelijk gelegenheid moe ten worden geboden zo nodig hun vorming te kunnen voortzetten. Ook werd In dit verband gesproken over sportzalen, jongerenclubs. bibliothe ken, instituten voor volwassenen, restaurants en centra voor kunsten en kunstbeoefening. Samenwerking De conferentie stelde nog vast, dat bouwproblemen dikwijls gemeen schappelijke problemen zijn van een aantal landen. Elk van hen kan voor deel hebben van de ervaringen van zijn buurman. Eens zullen er com municatiekanalen tussen hen zijn ontstaan. Europese samenwerking op het gebied van de scholenbouw kan volgens de conferentie een doeltref fender verspreiding van informatie en ervaring verzekeren van de ver schillende groepen, die zich nu met onderzoek en ontwikkeling bezighou den. LEIDEN In het kader van de lan delijke actie van de Baptisten Ge meenten in Nederland. .Handelingen 69". worden ook In Leiden tal van activiteiten ontplooid. Het hoogtepunt zal vallen in de week van 2229 maart. De eerste sa menkomst vindt woensdag in de kerk- zaal van de Baptisten Gemeente (Ou de Rijn 3 plaats. Ds. R. Reiling. spreekt dan over het onderwerp:.,De oude bijbel in een nieuwe wereld." Medewerking wordt verleend door het zangduo, de dames van Egmond en van Dijke. Bridgeclub VOG LEIDEN Uitslag van de negen tiende ronde van de viertallencompe titie van bridgeclub VOG: team Döf- ferhoffteam Braakman 51. team Tjalkensteam De Tombe 60. team Boogaardteam Schoof 60. 1, team Smitteam v. d. Ende 60. team Planjeteam van Norden 60, team Westerman—team Megchelse 60. team De Haagteam v. d. Scheun 51. Het H. Geest- of Cornells Spronghshofje in de Doeza- straat bezit niet alleen een fraaie tuin, maar ook een prachtige regentenkamer (op foto), waar de regent nog vaak komt. Dat is lucht machtkolonel baron Wittert van Hoogland, een verre na- komeling van de vrouw van stichter Cornelis Sprongh van Hoogmade. De kamer be- vat hun portretten en andere familieportretten van het geslacht Wittert van Hoog- land. Voorts is er een rent- meesterskamer, behangen met kaarten en tekeningen j, van het dorp Hoogmade, de vroegere heerlijkheid van de familie. (Foto LD/Holvast) Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge- j slaagd voor de volgende examens: kandidaats Engelse taal- en letter kunde de heer R. v. Oortmerssen (Den Haag» en mej. P. M. v. d. Kreeke (Wasenaar»; kandidaats cul turele antropologie mevr. D. Araol- i dusSchroder (Leiden». WIJK AAN ZEE (GPD) Het Hoogoven-toernooi zal weer een paar dagen rust ademen voor de volgende stormloop begint. De vierkampers zijn naar huis en dat betekent dat ook de studenteninvasie tot het ver leden behoort. Gisteravond is de tra ditionele prijs voor de Nederlandse studentenkampioenschappen voor teams, de „schrootaffaire". uitgereikt aan de winnende Leidse équipe die ook vorig jaar de sterkste was ge weest. De uitslag was: 1. Leiden (Rosenthal, Van Maaren en Broekema) 18% pnt; 2. Vrije Universiteit Amsterdam 16% pnt; 3. Mevrouw Beelaerts van Blokland reikt de studentenprijs uit aan de winnende Leidse ploeg v.ln.r. de he ren Rosenthal, Van Maaren en Broe kema. Eindhoven 13 pnt; 4 Amsterdam 13 pnt; 5. Rotterdam 11 pnt; 6. Drente 6 pnt; 7. Wageningen 5 pnt. (overgenomen uit andere bladen) Geboren: Floris Ernest, z. v. Van de Velde-Pluygers, Rotterdam; Léon- tine Pauline Elisabeth. d. v. Van Suchtelen van de Gaare- van der Zwaard. Rotterdam; Davis Metmet. z. v. Bolmey-de Zwart, Eindhoven; Ernst Paul Martijn, z. v. Fuchs- Leeuwin. Hoogezand. I Getrouwd: R. Reynhoudt en R. j Jamin. Amsterdam; J. H. Huizinga j en J. C. van de Velde. Hengelo. Overleden: mej. G. W. Vogelzang (74). Bilthoven. mevra wed. J. G. Benninck-v. Lintei (81). Coevorden; mevr. wed. M. A. van Dam-Hymans 79)Zwolle: mevr. M. M. Blaauw (50), Amsterdam; T Canivez (91), Amsterdam; T. W. te Strake (60), Amsterdam; J. A. M. Meijer-Luyt (60). Amsterdam (ADVERTENTIE) NED. HERV. KERK Beroepen te Zoetermeer J. Koele te Nykerk. Aangenomen naar Leiderdorp drs. JA. Geense te Heidelberg (Duitsland). GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Apeldoorn L. Blok, I kandidaat te Zeist. IS kaas uit het vuistje de x van xou nog best een stukje lusten LEIDEN Het afgelopen week einde kenmerkte zich door een groot aantal aanrijdingen in het Leids verkeer, waarbij voor een groot bedrag aan blikschade werd j aangericht. Gelukkig behoorden verwondingen tot de uitzonderin gen. Op de Willem de Zwijger brug op de kruising Willem de Zwijgerlaan HaarlemmerwegFloris Verster laan botste zaterdagmiddag een fietser te gen een van de Floris Versterlaan komende personenauto. De fietser, een 17-jarige Leidenaar, kreeg een gecompliceerde linkerbeenbreuk en een hoofdwond en is per EHD naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. Eveneens zaterdagmiddag viel een aanrijding voor tussen een personen auto een een bromfiets op het kruis punt Rij nsburgersingel - M aredy k. De bromfietser, een 55-jarige Leidenaar. liep een hersenschudding op. Hy is per EHD naar het Academisch Zie kenhuis vervoerd. (Van onze correspondent) UTRECHT (GPD) Kardinaal Alfrink kan niet tegemoet komen aan de wens van de studentenparochie in Utrecht, dat de in de parochie werkzame priester Jeroen Gooskens kan trouwen zonder dat hij daardoor zijn priesterschap moet opge ven. De kardinaal zei het niet zo rechtstreeks in de toespraak, die hij gistermorgen in een kerkdienst van de parochie hield, maar het is zonder meer de conclusie, die getrokken moet wor den uit zijn opmerking, dat „de bisschoppen niet kunnen in stemmen met wat deze plaatselijke parochie zou willen". Hetzelfde geldt voor de eveneens verloofde studentenpastor Jos Vrij burg in Amsterdam en voor alle priesters, die hun celibaat voor een huwelyk zouden willen ruilen. Zij mogen van de bisschoppen na hun huwelijk wel in de kerk werkzaam blijven, maar niet meer de mis be dienen en ook niet meer preken. „Vroeger", zo zei de kardinaal in zijn preek over het celibaat en het priesterschap in de afgeladen uni versiteitsaula, .sloot een priester die ging trouwen zich buiten de ge lovige gemeenschap. Pas na het tweede Vaticaanse concilie heeft de kerk een barmhartiger houding aan genomen en ontstond de bereidheid om zich te verdiepen in de indivi duele omstandigheden van de pries ters, die met het celibaat wilden breken. Maai- nu willen velen in de kerk dat de priesters, die het celi baat opgeven, volledig als priester worden aanvaard." Dat kan de kardinaal wel begry- pen, maar hij vroeg ook begrip voor het minder ver gaande standpunt van de bisschoppen. ,X>e kerk van Nederland kan niet in haar eentje de oplossing geven van een probleem, dat de hele wereldkerk aangaat. Een besluit over het al of niet in trekken van de celibaatsverplichting kan alleen maar genomen worden in overleg met het wereldepiscopaat en de paus." Oog \oor wereldkerk Kardinaa) Alfrink vindt, dat de Nederlandse bisschoppen ontrouw tegenover hun collega's zouden zi|n als zij deze zaak op hun eigen houtje zouden proberen te regelen. ,Een bisschop moet nu eenmaal niet al leen oog hebben voor zijn eigen kerk," aldus de kardinaal. ..maar voor de gehele wereldkerk." Deze werkwyze, dat erkende hij, vraagt overleg, geduld en tijd Het verwijt, dat hierdoor priesters opge offerd worden aan de structuur van de kerk. is volgens hem niet geheel juist, omdat ieder samenzijn van mensen de bereidheid tot „inpas sing" vraagt. Dat geldt voor de vriendschap, het huwelijk en het ar beidsmilieu. De kardinaal verdeelde het celi baat als een mogelijkheid om volle dig dienstbaar te kunnen zijn aan God en aan de mensen. Daarom heeft de kerk het altijd hoog aange slagen. Hij vond de discussies er over vaak meer emotioneel geladen dan „theologisch onderlegd," maar dat kan naar zijn mening moeilijk anders in een tijd waarin het begrip van de kant van de gelovigen voor het celibaat steeds meer verstek laat gaan. „Wij moeten elkaar ech ter niet als tegenstanders zien." al dus de kardinaal, „maar als men sen die samen naar een oplossing moeten zoeken door middel van de methodiek van de dialoog, waarin ik door het pastoraal concilie steeds beter getraind raak." LEIDEN Voor de 26ste maande lijkse cantate-dienst in de Rotterdam se Sint Laurenskerk was het Leids Kamerkoor onder leiding van Barend Schuurman opnieuw uitgenodigd. Het medewerkend aandeel bedroeg a ca- pelia. na de psalmlezing, het motet over ps. 126 van Joh. Herm. Schein en. begeleid door het Rotterdams Bach Orkest, het deels 8-stemmige preekmotet „Der Geist hilft unserer Schwachheit aufvan Joh. Seb. Bach BWV 126). Burgerlijke Stand van Leiden LONDEN (PA P)— In de BnUe textielwereld Is zich een titanenstrijd aan het ontwikkelen tussen Cour taulds en Imperial Chemical Indu stries (ICI). Inzet van deze strijd Is het verkrijgen van een meerderheid in het belangrijke Britse katoenbe- drtjf English Calico. Vorige week had Courtaulds een openbaar bod gedaan op Enlish Ca lico - 40.000 werknemers, 80 fabrie ken, een aandeel van 5 procent in de Britse produktie der spinnerijen, van 5 procent in de weverijen en de con trole over 300 kledingmagazijnen - voor een bedrag van 105 mlloen pond sterling. Imperial Cemical Industries ver zet zich hier tegen. Indien haar po gingen geen succes opleveren, wil zy 't merendeel van de grote Britse ka toenondernemingen. t.w. English Ca lico, Carrington and Dewhurst, Vi- yella, Nottingham Manufacturing en Klinger and Lister hergroeperen in een consortium, waarin zij een be lang zou hebben van 40 procent. Het belangrijke Britse textielwinkelbe- dryf Marks and Spencer heeft echter de berichten dat zy akkoord zou zijn gegaan met de plannen van ICI te gengesproken. Het is overigens niet de eerste keer dat de beide Britse textielreuzen te gen over elkaar staan. ICI had Cour taulds al in 1962 willen overnemen, maar slaagde daar niet in. Kennedy bedreigd Het huis van Senator Edward Kennedy is zater dag onder politiebewaking gesteld nadat de senator met een aanslag I op z'n leven was bedreigd. Het bureau i van de senator had de politie vrij dag van de bedreiging op de hoogte v I gesteld. „Zulke dingen zijn al eerder Kardinaal Alfrink temidden van gebeurd", aldus een medewerker van de studenten. 1 Kennedy. GEBOREN Esther Maryléna Juliette. d v P J na Maria, d v. I. W T den A M. Peet; Theodor Jacob, z v. T. H H H Hora en K wynand; Ingeborg Petronella Johanna. d. v. W. A Schmidt en H. P Scheer: Johannes Ja cobus. 7.. v. J. J. de Tombe en W Klui vers; Adrlana Franclsca Carolina, d v J A Reygwart en G. van der Starre; Aernout Gijsbert. z. v. G A Ouden - OVERLEDEN R van der Heijden. 58 Jr man; N J. Demmenle. 83 Jr.. wed v A. Weill, A P C. Papöt, 66 jr., man; D Klap- sis. 36 Jr., man. ENKHUIZEN (GPD» Het eiland plus motorboot, dat als derde prijs van de zestiende SUS-actie wordt genoemd, bestaat. Dit heeft de directeur van de Stichting Uit voering Financiële Acties (SUFA), de heer A. M. Bergers te Rotter dam. gisteren in een communiqué verklaard. „Het bestaan van dit eiland werd in twijfel getrokken", maar het blijkt te zijn gelegen bij de Grote Vliet in de polder de Vier Noorder Kog gen in Noord-Holland ter hoogte van Wervershoof Volgens de heer Bergers heeft de SUFA op 4 december vorig jaar de schriftelijke overeenkomst gete kend voor eventuele aankoop van net eiland. De plaats ervan is door de organisatoren van de SUS-actie zolang geheim gehouden om groepspeculatie in de omgeving tegen te gaan. Merkwaardig is dat noch burge meester J. A. M. Reijnen vanWer. vershoef, noch secretaris H. J. Avis van de polder „De Vier Noor der Koggen" gisteravond op de hoogte was van de situering van het eiland „Bestevrede" in ge noemde polder. Dat het niet m het IJsselmeer ligt, is Inmiddels overduidelijk komen vast te staan! In advertenties werd dit beweerd - Redactie LJD.). Rest alleen de mogelijkheid dat de SUFA bij particuliere transactie ergens aan de boorden van de Grote Vliet een stukje grond heeft gekocht. Wielrennen De Belg Patrick Sercu heeft zaterdagavond in het Sportpaleis van Charleroi voor twee duizend toeschouwers zijn Europese omniumkampiqenschap geprolon geerd. Hij won drie onderdelen. Pe ter Post. die zich de beste achter volger toonde, eindigde evenals vo rig jaar als tweede.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3