PRAAG EXPLOSIEF SA DOOD PALACH Gesprek over dwurtetoeslag Gevechten om universiteit van Tokio Turk (46) in arrest na moord Voor ,late cao's'? Dubbele moord in Wilp Overleg in Parijs nu op de go^de weg l VEEL BEWOLKING OVERVAL OP MUNITIEDEPOT IN SAARLAND Pechiney gaat naar Sloegebied Oud-strijders verzetten zicli tegen VARA- u it zending teuivd fipge: richt 1 maart 1860 MAANDAG 20 JANUARI 1969 No. 32692 EIDSCH DAGBLAD jjcteur: E. A. E. van Dishoeck rfdredacteur: Drs: J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14.10 per kwartaal {postabonnementen f 16,501. f4.70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0.25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 PRAAG (AP. Reuter. AFP, DPA) Tsjechoslowaakse stu denten hebben gisteren gezworen hun strijd tegen de Russische bezetter tot het einde toe te zullen voortzetten. De toestand in Praag is, nadat gisteren de 21-jarige student Jan Palach, die zich donderdag in het centrum van Praag in brand stak, was overleden, uiterst explosief. In Praag verwachtte men vandaag massale stakingen en protestmarsen tegen de Russen. ltso fe 132. RIJS SAIGON (GPD. AP. AFP» )e eerste zitting, die zaterdag de vrede in Vietnam in Parijs gehouden, heeft een redelijk lus voorzichtig optimisme ge- lim vijf uren heeft zaterdag het ld. waarbij de delegatieleiders nog afwezig waren, geduurd. ;en of woensdag zullen de be- tingen verder worden voortge- Het zijn alleen nog maar proce- Icwesties waarover in deze fase t touwgetrokken, maar het feit de diverse deelnemers zaterdag kleerscheuren hun stoelen en kunnen innemen, versterkt wel de indruk dat de conferentie »p de goede weg is geraakt. ftfl de Amerikanen en de Zuid- amezen hun zetels gezellig vlak t elkaar hadden geschoven om emonstreren dat zy één aange- front wilden vormen, lieten lelegatieleden van Noord-Viet- en van het Bevrijdingsfront tcongi wederzijds omstreeks een meter ruimte tussen hun tóen open. omdat zij wensen te houden aan de fictie van 4 hankelijke gesprekspartijen. r dat verschil van opstelling en al van inzicht heeft verder geen nieuwe geschillen meer worpen. leider van de Amerikaanse de- De. Averell Harriman. toonde gisteren, bij zijn vertrek naar ihington. dankbaar dat de oe- kingen kunnen beginnen. Zoals md is Harriman vervangen door Lodge, die in Washington aan- was bij de aankomst van Har- ui (zie foto). Harriman werd bij vertrek uit Parijs uitgeleide ge- door een schare vrienden en werkers. Hij prees zijn plaats- langer Cyrus Vance voor zijn K(1 Gevechten et begin van de vredesonderhan- ngen in Parijs heeft intussen de (ADVERTENTIE) fc Bilt verwacht van heden- tot ^dagavond Veel bewolking met enige regen of &egen, mogelijk voorafgegaan natte sneeuw. ^tige tot krachtige wind tussen "oost en zuid. Ongeveer dezelfde "Peraturen als vandaag of iets We. (Opgemaakt te 12.40 uur) 21 JANUARI 11 op: 8.35 uur; onder: 17.08 uur. fcnop: 10.23 uur: onder: 21.38 uur. •ogwater te Katwijk te 5.28 en 17.44 laagwater te 1.25 en 13.45 uur. nummer bestaat uit 18 pagina's De gaande en de komende man van Amerikaanse zijde bij de be sprekingen in Parijs: links Ave rell Harrimandie tot nu toe de leiding heeft gehad, met de nieu we delegatieleider Cabot Lodge. De foto werd gisteren genomen op de luchtmachtbasis Andrews bij Washington. militaire activiteit in Vietnam niet verminderd. In het afgelopen et maal heeft de Vietcong in de omge ving van Saigon zeven aanvallen op Amerikaanse en Zuidvietnamese stellingen gedaan. Bij de grens met Cambodja sneuvelden vijf Amerika nen. maar Amerikaanse cavallerie. oprukkende door de wildernis, heeft blij'kbaar andere aanvallen voorko men door het buitmaken van vier ton munitie, waaronder 132.000 pa tronen voor kleine wapens en muni tie voor machinegeweren, alsmede 300 mortiergranaten. De Tsjechoslowaakse leiders probe ren alles om een nieuwe crisis te voorkomen. De Tsjechische premier Razl heeft de leiders van de studen tenorganisaties uitgenodigd de rege ring concrete voorstellen te doen. De bij de Tsjechoslowaakse jongeren I zeer populaire voorzitter van de Tsje chische naticnale raad Tsisar heeft g,steravond voor radio en televisie een dringend beroep gedaan op de bevolking, partij en staat te blijven steunen. Huilend Praag vernam het nieuws van Palachs dood van een radio-omroep- ster die 's middags om vyf uur hui lend bekendmaakte dat Palach ..rus tig was gestorven". Direct na de be kendmaking van Palachs dood begon de Tsjechoslowaakse radio ernstige muziek uit te zenden. Het nieuws ging als een lopend vuurtje door de stad Velen stonden rond het stand beeld van Koning Wenceslaus, waar Palach zich in brand stak. Aan de voet van het beeld lagen verse bloe men temidden van brandende kaar sen Iemand had een bord neergezet met de woorden: ..Wat kan er ge zegd worden van een tijd waarin een brandend lichaam het licht van de toekomst brengt"? Na de dood van Palach is in Praag een „afscheidsbrief", gepubliceerd waarin staat dat nog meer studenten bereid zijn zich voor de Tsjechoslo waakse zaak op te offeren Naar verluidt zouden 25 studenten klaar staan het voorbeeld van Jan Palach te volgen. In Praag hebben enkele honderden jongelui zaterdagavond betoogd te gen de Russische bezetting. Bij het station werden twaalf Russische mi litairen. die gingen vertrekken, door jongeren uitgejouwd. Ook by het paseeren van Russische patrouille wagens ging gejoel op. Op het Hen. ceslausplein zjjn twee studenten in een tentje by het nationaal museum een driedaagse hongerstaking begon- SAARBRÜCKEN (DPA; Bij een gewapende overval op de wacht van een munitiedepot van het West- duitse leger in Lebach (Saarland), hebben tot dusver onbekende daders in de nacht van zondag op maan dag de wachtcommandant en twee schildwachten van een bataljon pa rachutisten doorgeschoten. Bovendien zyn nog twee schildwachten zwaar gewond. De overval werd pas ont dekt toen de aflossing van de wacht in het buiten Lebach in een bos ge legen depot geschiedde. De daders hadden de telefoonver binding met het depot vernield en drie munitiebunkers in de lucht laten vliegen. „Niet meer* De student in de filosofie Loebos Holetsjek. een van Palachs vrienden: TILBURG (GPD) Een 28- jari- die hem nog vlak voor zijn dood ge- ge Turkse gastarbeider, gehuwd en sproken heeft, vertelde voor Radio- i vader van drie kinderen en woonach- Praag wat zijn vriend het laatst ge- tig in pension in Vlijmen, is gister zegd heeft Diens laatste woordeni morgen in een Tilburgs pension voor „Mijn daad heeft aan het, doe) be-gastarbeiders met een vlijmscherpe DEN HAAG (GPD) Morgen zal er tussen de Algemene Werkgevers Vereniging en een delegatie van de drie fabrieks arbeidersbonden een bespreking worden gehouden over het geven van een duurtetoeslag aan de werknemers, die vallen onder een c.a.o., die na 1 april 1969 afloopt. Het initiatief voor dit gesprek is uitgegaan van de industriële werknemersbonden. Reeds in december waren er door de werknemersbonden schriftelijke pogingen gedaan om een duurtetoe slag voor de fabrieksarbeiders te verkrijgen maar de werkgevers, ver enigd in de Algemene Werkgevers Vereniging, waren toen van oordeei. dat er geen reden was aan dit ver zoek te voldoen. antwoord, maar ik verzoek alle stu denten en in het bijzonder die van de faculteit van letteren en wijsbe geerte. dringend mijn voorbeeld niet te volgen. Misschien zien wij >lkaar eens weer". President Swoboda. party leider Doebtsek. de scheidende voorzitter stiletto in de linker hartkamer gesto ken en daarna aan inwendige bloe dingen overleden. Gistermiddag is naar aanleiding van deze steekpartij een 46-jarige Turkse gastarbeider gearresteerd. Hy heeft een aantal tegenstrijdige van de nationale vergadering. Smr- verklaringen afgelegd Achtergrond en motief van de moord zijn nog vol slagen duister kowski en de federale premier Tser- nik hebben in een telegram van deelneming aan de moeder van Pa lach verklaard, dat zy diep bewogen waren door het bericht, dat „uw dap pere zoon bezweken is aan de gevol gen van zyn daad. „Het offer van uw zoon Jan is een tragische gebeurte nis op onze gezamenlijke weg". Gisteravond hebben honderden, voor het merendeel jongelui een treurmars gehouden in het centrum j Twee Turken onder wie de gear- van Praag Zij vertrokken met om-roteerde man liepen met hem mee floerste nationale vlaggen van het slachtoffer bij de bewus- i Wenceslausplein Er hebben zich vrjen(j Was binnengeweest. moet seen incidenten tijdens de mars voor- aanvaller, die buiten had staan gedaan. ..Wij hebben nieuwe moed.wachten, hem onverhoeds hebben een symbool", aldus een jongeman die neergestoken. een kaars plaatste op de plaats waar mau moet <jat ze\f nauwelijks heb- r. .1\M 2-_ „r] .In 1. Het slachtoffer had zaterdag deel genomen aan een feestje in Tilburg ter gelegenheid van de terugkomst uit Turkije van twee gastarbeiders. Om half twee 's nachts verliet hy het feestje om naar een vriend te gaan. die hem mogelijk met de auto naar Vlijmen zou kunnen brengen Het dochtertje van Konin- gin Annemarie van Grieken- land. Prinses Alexia, heeft haar opleiding in koninklijke waardigheid blijkbaar nog niet voltooid, wat van een meisje op haar leeftijd trou- wens ook niet te verwachten is. Op de trappen van kasteel Wolfgarten bij Frankfurt t waar haar tante Prinses Be- nedikte (gehuwd met Prins Richard zu Sayn Wittgen- steiii Berleburgi een baby p- heeft gekregen, stak de kleine meid haar tong uit naar de fotograaf iAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA, Jan Palach zichzelf in brand stak. Vrees In Praag is men bevreesd dat het tot nog meer mensenoffers zal ko men. ben gemerkt, want hij ging nog naar een dichtbij wonende Turkse vriend waar hy onderdak vroeg. Hy zei dat hy hoofdpijn had en zyn gezicht wat wilde wassen Terwijl vrienden hem hielpen over leed hij plotseling j DEN HAAG (GPDi Minister De biock zal vanmiddag in de vaste ka mercommissie van Economische Za ken een aantal mededelingen doen van vertrouwelijke aard. In Den Haag wordt ui politieke kring alge- meen aangenomen, dat de minister zal aankond'gen. dat het Franse concern Pechiney heeft besloten een a'-'miniumfaoriek in het Sloe te ves tigen Dit bedrijf zou komen op een te» rein van ongeveer 40 hectare van j het. Sloegebico aan de Bevelandse kant .tegenover het Duitse chemische I concern Van Hoechst. Er zal werk gelegenheid voor ongeveer 800 man worden geschapen. WILP (ANP) Een 33-jarige inwoner van Wilp (Ov.) heeft vanmorgen in de ouderlijke wo- j nlng zijn moeder en broer met een hooivork, een mes en een ha mer om het leven gebracht en zijn vader ernstig verwond. Na zijn afschuwelijke daad stak hij het huis in brand. Vervolgens drong hy het hui6 van de buren binnen en bracht daar de man. vrouw en twee kinderen ern- j stige verwondingen toe Korte tijd later kon de man door de politie worden aangehouden. Volgens de po litie moet hy in een vlaag van ver st a ndsverbystering hebben gehan deld. Het drama heeft, zich tussen zes en zeven uur vanmorgen afgespeeld. Eerst stak de man in een schuur zijn vader en broer neer en daarna zijn moeder. De 72-jarige vrouw was op slag dood. terwyl de broei- later op de ochtend in een Zwols ziekenhuis aan hersenletsel overleed. De vader is. eveneens met ernstig hersenlet sel, opgenomen in een ziekenhuis in Zwolle. Nadat hy het ouderlijk huis in brand had gestoken rende hy de woning van de buren binnen en bracht man. vrouw en twee kinderen ernstig letsel toe. De buurvrouw en de twee kinde ren zyn in het ziekenhuis met letsel aan de hersenen opgenomen in Zwolle en de buurman verblijft in een Deventer ziekenhuis. Hy is er het minst ernstig aan toe. Bij ken nissen in de buurt vertelde de man kort na zyn afschuwelijke daad wat hy had gedaan. Onmiddellijk na zijn arrestatie is hy overgebracht naar het huis van bewaring in Zutphen waar hij voor de officier van justitie is geleid. De man heeft acht jaar geleden een tijd in een inrichting doorgebracht, nadat hij een poging had ondernomen zyn ouders van het leven te beroven. Volgens de politie was de man overspannen en ver bleef daarom de laatste tyd bU zyn ouders. De ervaringen dje sinds 1 januari zijn opgedaan met de nieuwe omzet belasting BTW. hebben de werkne mersbonden gebracht tot de werk gevers om een gesprek te vragen Over het mogelyk resultaat van het gesprek van dinsdag kon men van werkgeverszijde op dit ogenblik geen enkele uitspraak doen DEN HAAG ANP Van enkele sectoren van het bedrijfsleven be staat op. het ministerie van Econo mische Zaken het vermoeden, dat zy prijsverhogingen hebben toegepast die groter zijn dan de regels van het prijsbeleid toelaten. Het onderzoek van het ministerie op het gebied van de prijzen spitst zich thans op deze sectoren toe. Er bestaan nog geen officiële be rekeningen van de omvang, waarin het algemeen prijsniveau sedert de invoering van de b.t.w. is gestegen. TOKIO (Rcuter/DPA) De Ja panse politie, die zaterdag negendui zend man inschakelde om de door studenten bezette en gebarricadeer de universiteit van Tokio te ontrui men, is gisteren na gevechten die een volie dag duurden, in haar opzet ge slaagd- Zaterdag bezette de politie negen tien van de twintig bezette gebouwen de dag daarop het hoofdgebouw van negen verdiepingen waar om elke me ter werd gevochten. De studenten, die onder meer leuzen tegen de Ja panse defensieverdragen met de Ver enigde Staten riepen, bekogelden van achter hun overal opgerichte barri cades de politie met rookbommen, molotow-cocktails, stenen, meubilair en flessen niet bijijtende zuren. Tot op het dak hielden zy stand. Ten slotte moesten de ongeveer 400 met stokken gewapende jongelui de on gelijke strijd tegen de politie, die on der meer van waterkanonnen en traangas gebruik maakte, opgeven. Ir» totaal werden meer dan 700 stu denten gearresteerd Ongeveer 200 politiemannen en twintig studenten liepen, volgens een voorlopige officië le opgave, verwondingen op. Drie van de dertien politiemannen die door eurer. werden getroffen, verkeren in levensgevaar. De studenten kondigden voor hun overgave aan, dat hun stryd het be gin was van wat nog in 1970 te wach ten staat. In dat jaar loopt de ter mijn van het huidige Japans-Ameri kaanse veiligheidsverdrag af. Linkse en arbeidersorganisaties hebben al gedreigd van 1970 een woelig jaar te maken om de conservatieve regering te dwingen het verdrag niet te ver lengen. Toen de politie gisteren bezig was met het ontruimen van het laatste bolwerk der studenten ontstonden nieuwe moeilijkheden doordat onge veer 1.500 studenten met benzine overgoten barricades opwierpen in de universiteitswyk, uit solidairiteit met hun collega's Ook hier braken ge vechten uit. Zaterdagavond waren al bloedige gevechten geleverd, waarbij auto's werden omvergeworpen en in brand gestoken. In de afgelopen weken hadden de studenten van de meeste facultei ten by stemmingen besloten voor het eerst sinds juni weer aan het werk te gaan, maar hun radicale collega's, die de gebouwen nog bezet hielden, weigerden de universiteit te laten heropenen. Het Franse persbureau AFP meld de vanochtend nog. dat documenten, boeken en films van grote waarde waaronder materiaal over nazi- Duitsland, die zich in een zaal van de rechtsfaculteit in Tokio bevonden, zyn verloren gegaan. UTRECHT (ANP) De VARA-nit- zending „Achter het nieuws" over de oorlogsmisdrijven die door Ne derlandse militairen in I.idw zou den zijn gepleegd heeft heel wat stof doen opwaaien. Het Veteranenlegioen Nederland (VLN). dat ongeveer drieduizend oud-strijders van de land-, zee- en luchtmacht alsmede het voorma lig verzet en de gewapende koop vaardij vertegenwoordigt, heeft ernstige verontwaardiging uitge sproken over de vorm en inhoud van het bewuste televisie-pro gramma. Het hoofdbestuur van het VLN vraagt de VARA op korte termyn meer zendtijd aan deze aangele genheid te wijden „teneinde te be vorderen. dat het Nederlandse volk op meer objectieve wyze over de acties van de Nederlandse strydkrachten in Indië wordt voor gelicht." Volgens het VLN zyn duizenden oud militairen. die in het voormalig Nederlands Oost-Indië streden, ernstig verontwaardigd over de te levisieuitzending. In een brief aan de redactie van VARA's „Achter het nieuws" heeft ook de federatie van Ne derlandse oudstrydersorganisaties zyn verontwaardiging geuit over de beschuldiging van oorlogsmis daden. die vrijdagavond door dr. J. E. Hueting werd geuit. Ei' staat in deze brief onder meer dat de uitzending slechts was ge baseerd op zeer incidentele erva ringen van een man, die heeft na gelaten deze direct na het gebeu ren te melden. „Nu. na 18 jaar kan hy zich koeste ren in een publiciteit, die bepaal de media in het kader van „een alles generaliserende ongenuan ceerde zelfbeschuldigingscultus" hem gaarne verlenen," aldus d« brief van oud-strijders. De federatie van Nederlandse Oud- strijders Organisaties heeft inmid dels in een brief aan minister president De Jong aangedrongen op een onderzoek van regerings wege naai de oorlogsmisdaden, be gaan door leden van de Neder landse strydkrachten in de perio de 19451950 in Nederlands Indië. Een klein onderdeel van de om de universiteit van Tokio ie enorme politiemacht, die zaterdag ontruimen, en zondag verwoede strijd leverde I Uit het Leidsch Dagblad van 19 Januari 1869: (AdvertentieTe huur ge vraagd tegen lste Mei een huis met 5 a 6 kamers en tuin, op een fatsoenlijken stand binnen deze stad, de huur van f 450 per jaar niet te hoven gaande Adres bij Gebr. van den Hoek. boek handelaars alhier. Christel. Afgesch. Geref. Kerk. Beroepente Apel doorn: J. Holster te Leiden (bedankt).

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1