voorlopige hechtenis ieperken 1 Man beroofde vrouw en kind van het leven Toen viel de stoomdruk weg -(tor SPD -aagde aar 13 ocent linister van Justitie Polak wil: Prins der Nederlanden (slot) 0 KORT MOGELIJK Vermoordde psychopaat verpleegster? Nederlanders. doe iets tegen uw griep Familieberichten Okker niet tevreden over profcontract Van Lookeren Campagne directeur Samsom n.v. Nigerië praat ia Londen niet met Biafranen DAG 17 JANUARI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 1 ADVERTENTIE J HAAG (ANP) Het Wetboek van Strafvordering en Wetboek van Strafrechten zullen op het punt van de toe- ng van de voorlopige hechtenis worden gewijzigd. Een ,ntwerp daartoe is inmiddels bij de Tweede Kamer inge- iister van Justitie, mr. C. H. F. Polak, schrijft in zijn Memorie oelichtingdat dit wetsontwerp een aantal wijzigingen aan- jt waardoor wordt bijgedragen tot de gewenste beperking in de entie en de duur van de voorlopige hechtenis. Minister Polak ft ernaar de eenheid van beleid van het Openbaar Ministerie pnzien van dit dwangmiddel te bevorderen. *éa het wetsontwerp zijn de vol- yoorstellen v an de commissie - overgenomen gronden voor de toepassing voorlopige hechtenis zijn ver- jreciseerd: wordt enige beperking aange- in de gevallen, waarin voor hechtenis kan worden toege- jechter zal anders dan nu nadat het onderzoek op de Otting is geschorst, of han- een beslissing in hoger beroep, na dertig dagen moeten be- voortzetting van de voorlopige lis nodig is; Kriode van voorlopige hechte- afwachting van de behande- n hoger beroep, moet altijd jtraf in mindering worden ge- iet rapport van de commissie- Mulder (Regeling van de ositie van gedetineerden) is iomen het voorstel: de reoh- |gt de bevoegdheid behalve de ige hechtenis ook de in verze- doorgebrachte dagen in min- te brengen op de opgelegde «nmissie-Feber. aldus minis- ik, stelde, dat men steeds zal streven naar een zo laag mo- frequentie van de preventieve üs. rgestelde verfyning in de wet een nieuwe impuls geven li beleid, dat op beperking is betreft de gronden staat het een uitbreiding van de be- ïrzoek werkwijze nenconimissie: staande bepalingen voor: voorlopige hechtenis wordt mogelijk „bij een misdryf van zo ernstige aard, dat het belang van de rechtsorde de be waring bepaaldelijk vordert". Deze bepaling is ingegeven door de huidige rechtsovertuiging, dat iemand na het plegen van een zwaar misdrijf niet op vrije voeten behoort te blijven. Er wordt een geheel nieuwe beper king voorgesteldeen bevel tot bewa ring (of verlenging daarvan) zal al leen mogen worden gegeven, wanneer ernstig rekening moet worden ge houden met de mogelijkheid, dat aan de verdachte een straf of een maatregel zal worden opgelegd, die langer zal duren dan de termijn waarvoor het bevel geldt. Ook achter deze bepaling zit de gedachte, dat de rechter bij elke ver lenging zich bewust moest afvragen hoe lang verdere vrijheidsbeneming nog nodig is. Over de beëindiging worden de vol gende voorstellen gedaan naast de officier van Justitie wordt ook de rechter-commissaris bevoegd de bewaring op elk moment te be ëindigen; in afwachting van de beslissing van de rechtbank op een voordracht (van de rechter-commissaris) of vor dering (van de officier van Justitie) tot opheffing van een bevel tot ge vangenneming of gevangenhou ding kan de officier van Justitie de invrijheidstelling gelasten. Dit kan tijdens het weekend van belang zijn; de opheffing door de rechter, of eventueel de opheffing op termijn, wordt voorgeschreven voor het geval dat de opgelegde straf gelijk is, dan wel binnen dertig dagen gelijk zal zijn, aan de af te trekken voorlo pige hechtenis. De vermoorde Hermine van der Vorst uit Venray. VENLO (GPD) De 26 jarige ver- Dleegster Hermine van der Vorst uit Venray is zoals uit bet onderzoek is gebleken in de bossen bij Venray door bruut geweld om het leven gebracht. Zij is met een smal voorwerp, moge lijk haar hondenriempje, gewurgd. Sectie door de anatoom-pathaloog dr. J. Zeldenrust in het Venraijse Eli- sabeth-ziekenhuis verricht, heeft uit gewezen. dat haar onderkaak en ne- gen ribben zijn gebroken en dat dej lever van het slachtoffer deerlijk J werd toegetakeld. Met een scherp voorwerp, mogelijk i een mes, waren verder verwondingen aangebracht in gezicht en hals. I De dader van de beestachtige moord is nog niet gegrepen. Na het verschijnen van een plaatselijk weekblad bereikten de rijkspolitie van Venray gisteren verscheidene tip6. Een intensief buurtonderzoek bleek nog geen enkel concreet aanknopings punt te hebben opgeleverd. Naarstig speurt de rijkspolitie naar een 24- jarige psychopaat uit Venray. die maandag is ontsnapt uit „St.-Serva- tius", een psychiatrisch ziekenhuis voor mannen. griepbestrijding is mogelijk Het lijkt er soms op of Nederlanders weinig actieve mensen zijn. Bij griep gaan ze in bed liggen en zeggen: „Er is toch niets aan te doen.". Maar dat hoeft niet zo te zijn. U kunt actief iets tegen uw griep doen. Neem bij iedere maaltijd twee tabletten TogaL Daar mee bestrijdt u griep en verkoudheid. Togal is een exact uitgewogen combi natie van enkele belangrijke be standdelen. Deze versterken eikaars werking. Ook hoofdpijn, reumatische pijnen, migraine en spit bestrijdt TogaL Snel en langdurig. Haai een flacon in huis vóórdat de griep u aan bed kluistert. -2.50-8.88 (overgenomen uit andere bladen* Geboren: Nicolaas Gerrit, zoen v. Van der BurgVan Geest. Utrecht; Johanna Jenny Louise, dochter v. HalbertsmaRijn, Den Haag. Overleden: G. J. J. J. de Lange (64). Rotterdam: C. J. van de Zande (43), Ulvenhout; R. Uiterwijk (67). Rotterdam: mevr. J. A. Haverkamp (-86), Deventer. Prostitutie De Arnhemse recher- che heeft eeen 14-jarig meisje uit Keulen tezamen met haar „bescher- mer" gearresteerd. Gedurende drie maanden was zij in Arnhem actief als prostituee. Tegen haar bescher- I mer had het meisje gezegd dat ze j twintig iaar was. BRISBANE (ANP) Tom Okker. geplaatst als nummer drie voor het enkelspel by de Australische ten niskampioenschappen in Brisbane, heeft zioh teruggetrokken voor dit toernooi wegens een onvolkomenheid in het professionalcontract waarover hy op dit moment in onderhande ling is. Officials van de Australische ten- nisbond zeiden gisteren dat hun was meegedeeld dat Okker zijn huwe lijksreis in Australië had onderbro ken en naar de VB. was gevlogen om rechtskundig advies in te win nen over het profcontract dat hij bij de groep Lamar-Hunt overweegt te tekenen. In Brisbane werd alge meen verwacht dat hij nog deze week zijn handtekening zou zetten en maandag ais professional in Brisbane zou debuteren. Het terugtrekken van Okker in Brisbane betekent dat Marty Riessen zonder partner is voor het heren dubbelspel, waarin hy nu waar schijnlijk samen met de Zuidafri- kaar.se professional Ray Moore za: spelen. Arrestaties in Bretange In de Franse departementen Morbihan en Finisterre zyn gisteren negen perso nen gearresteerd, die ervan worden verdacht lid te zijn van het FLB. het „Bevrydingsfront van Bretagne', dat streeft naar autonomie voor dit deel van Frankrijk. Zoals bekend zal De Gaulle aan het eind van deze maand een bezoek aan Bretagne brengen. DORDRECHT (GPD) In een arbeidershuisje aan de Stille Veerdam in Kinderdijk (gemeen te Nieuw-Lekkerland). heeft een 25-jarige arbeider gisteren zijn twee Jaar jongere vrouw en zijn 14 maanden oude zoontje door wurging om het leven gebracht. Daarna heeft hi) geprobeerd zich zelf van het leven te beroven. De man is met snij wonden aan beide polsen en aan de hals opgenomen in het Ge meenteziekenhuis in Dordrecht. Er is geen direct levensgevaar. Over het motief van de moord tast men nog in het duister. Volgens de Dordtse officier van Justitie, mr. W. A. de Saint Aulaire. zyn de moorden waarschijnlijk in een vlaag van ver standsverbijstering gepleegd. Het ge zin stond in de buurt bekend als rus tig. De vrouw was zes maanden in verwachting van haar tweede kind. Omstreeks half twee gistermiddag strompelde de man onder het bloed het huisje van zyn buurman binnen; en stamelde: „Ik heb mijn vrouw en kind vermoord". De buurman, de heer H. Jalink (in wiens huis tevens de plaatselijke verbandpost is geves tigd), rende het huisje van de arbei der binnen. Hy vond op een bed ln de slaapkamer het lichaam van de vrouw. In een zijkamertje lag het zoontje. Na de afschuwelijke ontdekking rende de heer Jalink terug naar zyn eigen huis om de man te verbinden. Intussen had een 19-jarige inwoner van Kinderdijk die in het huis van Jalink bezig was met de aanleg van een douche, een dokter en de politie gewaarschuwd. Oud-voorzitter van D'66 Veertig jaar geleden, om pre cies te zijn op 16 januari 1929 verging de Hoekse stoomred- dingboot Prins der Nederlanden. Het was een scheepsramp waar door heel Nederland diep ge schokt was. Gisteren schreef onze corres- ramp als jong verslaggever naby meemaakte hoe de Prins der Ne derlanden uitvoer om de beman ning van de gestrande Letlandse Valka te redden en hoe de red dingboot bij deze dappere po ging omsloeg en tenslotte zonder de bemanning op het strand van pondent Kees Borstlap, die de Rockanje aanspoelde. ÏAAG (GPD) —Het Kd van weede kamer. drs. M. Dijkstra "66), heeft minister Veringa van trwijs en Wetenschappen ge- j fd een onderzoek in te stel- naar de in 1968 gevolgde werk- I van de commissie voor examen Staatspraktykd'jjloma 1 Bedrijfsadministratie (SPD). circa 3000 kandidaten voor examen in 1968 zijn slechts on- 400. dat is 13 procent, ge- terwijl dit percentage in gaande jaren tussen 25 en 30 *nt en in 1967 zelfs op 39 pro- ilag. w Dijkstra vraagt de minister ïjj op grond van door 't onder- verkregen inzichten wil aan- fn hoe verklaard kan worden, er in 1968 zo uitzonderlijk wei- kandidaten zijn geslaagd. otte vraagt drs. Dijkstra of de Jster bereid is indien mocht ten dat de beoordeling in 1968 reken heeft getoond, te bevol en, dat de examenprestaties tieuw worden beoordeeld opdat diegenen, die ten onrechte ten te zijn afgewezen, alsnog diploma wordt uitgereikt. totale botsing Bij een fron- botsing in Kessel-Eyck is gis- tad de 24-jarige VVV-speler Raats om het leven gekomen, andere eerste elftalspelers van de 23-jarige Sef Horsels en de tnge Jo Pepels, die bij hem in «Ho zaten werden zwaar ge- Terwijl Slis en zijn mannen op Voorne's strand naar de omgekomen kameraden zochten, patrouilleerde de redding brigade van dr. Knip de hele nacht door op het strand van Rozenburg. In de duisternis begonnen nieuwe sneeuw jachten. De onrust in de Hoek groeide. Daar was ook reden voor Sinds het vertrek van de Stel- lendamse reddingboot had men niets meer vernomen. Was de boot ook het slachtoffer van de Maasvlakte geworden? Wel werden lichten op de Garnalen- plaat waargenomen, maar de sleepboot Kijkduin en de ber gingsblazer Meermin die op on derzoek werden uitgezonden, konden niets vinden. De „Prins" verongelukt, de Stellendamse boot zoek en de Valka, die bij het vallen van de nacht dringender om hulp ging seinen. Toen werd besloten de op Schouwen gestationeerde motorreddingboot Prinses Ju liana te laten uitvaren. Telefo nische verbinding bleek niet te krijgen. De lyn was door zware sneeuwval gestoord. Zierikzee was nog bereikbaar Men beloofde een bode naai' Burghsluis te zenden om het bevel tot uitvaren over te bren gen. Te middernacht bleek ook Zierikzee niet meer telefonisch bereikbaar, zodat men niet wist of de Burghsluise reddingboot was vertrokken om „binnen door" het Goereese Gat te be reiken en dan zee te kiezen Over alles lag een martelen de onzekerheid. De sleepboot Ganges, die i n de n abijheid was maar niet dicht genoeg kon naderen, kon nog een seinverbinding met de gestrande Valk onderhouden en meldde dat de Letten regelma tig vuurpijlen afstaken. Het wrak 17 Januari. De storm was in de loop van de nacht gaan afne men. Het sneeuwen hield op. Tegen daglicht kwam de Stel lendamse reddingboot de haven binnen. De boot was op de Gar- nalenplaat vastgelopen en kon eerst tegen hoogwater vlotko- men. Men nam brandstof in en vertrok onmiddellijk weer naar de Maasvlakte. In twee tochten werden toen de opvarenden van de Valka gered. Daarna concentreerde zich de aandacht op de aangespoelde reddingboot. Deze lag omge keerd op het strand van Rockanje. De sleepboot Kijk duin bracht het wrak vlot e n keerde het. Het bleek dat de mangatdeksels van stookplaat en machinekamer open stonden De beide machinisten bevon den zich echter niet in deze ruimten, zodat aangenomen moet worden dat zy op het laatste moment nog kans heb ben gezien aan dek te komen. Een nader onderzoek van het wrak dat zware beschadigingen aan de berghoutgang vertoon de. gevoegd bij de later afge legde verklaringen van de op varenden van de Valka. bracht met vrij grote zekerheid de ooi-zaak van de ramp aan het licht. De Letten vertelden dat de reddingboot enkele keren langs zij was gekomen, maar door het breken van de tros weer van de Valka was afgeslagen. Schipper Van der Klooster, een uitermate kundig en voor zichtig zeeman, stoomde dan telkens weer naai* zee, ging bui ten de branding op tegenkoers, passeerde dan de Valka om daarna achter de laatste bank, in wat minder ruw water, op te draaien en de Valka. recht te gen de zee in weer te naderen Bij de derde maal dat de reddingboot achter de bank zou opdraaien, zag men op de Val ka de boot nog in de felle bran ding plotseling dwarszee vallen en omslaan. De Prins der Nederlanden, voor de ramp zich voltrok. Hier vaart het schip de berghaven uit op weg naar het gestrande schip. Dit moet een technische oor zaak hebben gehad omdat schipper Van der Klooster nooit een zo gevaarlijke manoeuvre zou hebben gewaagd. Vrij zeker is dat de stoom druk plotseling is weggevallen, wat mogelyk was. omdat bij een onderzoek van de stook plaat bleek dat een peilglas was gesprongen. Met deze ramp verloor Hoek van Holland acht van zijn beste en meest ervaren redders. Acht vrouwen waren weduwe gewor den en 38 kinderen wees. De grootste gezinnen hadden Starrenburg en De Groot (tien kinderen). Slechts verzekerd bij zeerisico zouden de a chterge- blevenen van een minieme uit kering moeten leven. De ramp. die dagenlang de voorpaginas' van de kranten haalde, sprak Nederland echter sterk aan. Dagbladen openden inschrij vingen en wekenlang stroomden de giften toe. Toneelgezelschap pen stonden hun recettes af sportverenigingen organiseer den liefdadigheidswedstrijden. Heel Nederland, arm en ryk offerde gul. Daarvan kon het helden der zeefonds „Prins der Nederlanden" worden gesticht, dat in staat was door aanvul lende uitkeringen de achterge blevenen voor gebrek te vrijwa ren. Het wrak van de reddingboot werd niet meer hersteld. Ruim een jaar later kwamen twee moderne motorreddingboten in dienst. Twee stoffelijke overschotten, die van de beide machinisten, heeft de zee nooit teruggegeven Maanden later vond een kot ter van Goeree in het Goereese Gat het stoffelijk overschot van een man. gekleed in oliegoed en reddingvest. Uit papieren bleek dat het hier de matroos Verwey be trof. Hij werd in Hoek van Hol land naast zijn omgekomen vrienden ter ruste gelegd. (Van één onzer redacteuren) ALPHEN AAN DEN RIJN Met ingang van 1 maart Is tot directeur van N. Samsom NV in Alphen aan den Rijn benoemd mr. H. J. van I.ookeren Campagne (42), die tot nu toe directeur is van de Koninklijke Steenfabrieken Van Lookeren Cam pagne NV in Zaltbommel. Mr. Van Lookeren Campagne werd in de directie van het Alphense grafische bedrijf opgenomen, omdat men uitbreiding van de leiding nood zakelijk achtte. Voordat mr. Van Lookeren Cam pagne in de directie van de steenfa brieken zitting nam was hy marine officier. Samsom's nieuwe directeur genoot in den lande grote bekendheid door zyn activiteiten voor D'66, waarvan hij eerst penningmeester en daarna voorzitter was. Tijden» het laatste congres, dat op 14 en 15 december in Leiden werd gehouden, trad hy reglementair af. LONDEN (AP) De Nigeriaanse delegatieleider naar de Gemenebest- conferentie In Londen, Obafeml Awolow heeft gisteren meegedeeld dat hy geen plannen heeft voor be- i sprekingen met Biafraanse vertegen- i woordigers in Londen en dat hij zelfs niet van plan is zijn vertrek naar Lagos tot na zaterdag uit te stellen als zy hem zouden benaderen. De enige basis voor een gesprek noemde hij als Biafra de rebellie op geeft en terugkeert in het Nigeriaan se staatsverband, waarna wij hun verzekeringen zullen geven voor hun veiligheid en hun bezittingen", aldus Awolo.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7