|,Met laagste inkomen e hoogste belasting" Veilig geland In Parijs nog steeds eisen over en weer MOBYLETTE de fiets die vanzelf gaat jEIDEN luidt noodklok in Den Haag Minister boos over Kiele ©ud GEBR. HUISMAN Sporttoto alles Vlieland \EERSTE SOJOEZ (RAMATISCH ÏOTEST VAN SJECHISCHE FUDENT (21) TIJDELIJK REGEN Lijkschouwing Kennedy spreekt Garrison tegen Man overleeft val van 32 nieter Libanees kabinet wankelt al weer 9? Leiden in last krokantjes JAMIN Ingericht 1 maart 1860 VRIJDAG 17 JANUARI 1969 No. 32690 EIDSCH DAGBLAD teur: E. A. E. van Dishoeck Lfdredacteur: Drs: J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,10 per kwartaal (postabonnementen f 16,50), f4,70 per maand (bjj vooruitbetaling), losse nummers f0.25 Witte Singel 1. Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 één man weg, niet drie terug ISKOU (Tass, AP) Het sche ruimtevaartuig Sojoez- Jat dinsdagochtend met één ionaut (Sjatalow) werd ge werd, is vanochtend met drie (Sjatalow, Jelisjew en now) behouden geland op |sch gebied. De ruimtevaar- verkeren in goede conditie. I landing geschiedde volgens |om 7.52 uur Nederlandse tijd i tevoren vastgestelde veertig kilometer van janda in Kazakstan. lat de remraket, die de Sojoez- [een lagere baan bracht, was arkt hebben de ruimtereizigers [olgens Tass in hun landings- afgescheiden. De aerody- !he eigenschappen van de cap- ichten de ruimtevaarders tot [het landingsterrein, waar de lutes zich ontplooiden voor de I fase van de operatie. De fevaarders werden verwelkomd Ben bergingsploeg en een klein journalisten. eenmaal één ruimtevaartuig inzittenden was terugge- j het duidelijk, dat de Rus- vluchten slechts experimenteel en niet het begin van de ftke bouw van een ruimtesta- iogden; dat zou slechts mo- [geweest zijn wanneer alle vier pvaarders met één Sojoez wa- uggekeerd en de andere Sojoez (land in de ruimte was achter wee kosmonauten Jelisjew en low, die gisteren zijn overge- |AG (APP, AP» Een21-jari- ïchische student, Jan Palach, gistermiddag in het centrum een poging tot zelfmoord op de manier van de Zuid- knese bonzen. Om kwart over pierp hij aan de voet van het ïeld van de Boheemse Koning laus. stichter van de eerste sche staat, benzine over zich fen. stak zich daarna in brand, een trambestuurder de snel wist te doven, werd ihtoffer, met ernstige brand- i overdekt naar een* zieken- Igebracht. Vóór zijn daad droeg |M bord met het opschrift: ,,Weg |het communistische despotis- rculeerden in Praag berich- lt er in de komende dagen een reeks zelfmoordpogingen van zou volgen om te proteste de Sowjeti-ussisohe bezet-- Ofschoon vele inwoners van een daad als deze veroorde- at zij die zinloos achten, de regering de geruchten era- opgenomen en een vergadering (geroepen van studentenleiders on houding te bespreken. Bilt verwacht van heden tot dagavond 3 bewolking met tijdelijk regen. overdag ook enkele opkla- n. krachtige tot harde, in de bieden af en toe stormachtige aanvankelijk tussen zuidoost dd, later ruimend naar zuid tot «t. Dezelfde temperaturen als tog of iets hogere. (Opgemaakt te 12.40 uur) 18 JANUARI op: 8.39 uur; onder: 17.03 uur. op: 9.28 uur; onder: 17.09 uur. water te Katwijk te 3.02 en 15 19 kagwater te 11.20 en 23.44 uur. Qummer bestaat oit 22 pagina's stapt van de Sojoes V naar de So joez IV zijn ongeveer een uur buiten de ruimtevaartuigen geweest. Zij ble ven tijdens hun uitstapje met een lijn aan de gekoppelde capsules ver bonden. Nadat zij in hun nieuwe ruimte- verblijf hadden plaatsgenomen, zijn gistermiddag om 13.55 uur Neder landse tijd de beide ruimteschepen weer ontkoppeld om op eigen houtje de vlucht om de aarde voort te zet ten. De capsules waren vier uur en 35 minuten met elkaar verbonden ge weest. Door het stuivertjewisselen was nu commandant Wolinow in de Sojoez-V een eenzame ruimtevaarder geworden en had Sjatalow, die aan vankelijk alleen was gezelschap ge kregen. Het is niet bekend, welke experi menten verder nog in de ruimte wer den uitgevoerd tot hedenochtend de Sojoez-IV landde. De ruimtevaarders hebben om beurten geslapen voor dat de landingsmanoeuvre werd in gezet. Jim Garrison WASHINGTON (AFP) De Amerikaanse minister van Justitie, heeft gisteren een rapport gepubli ceerd, dat vier hoogleraren hebben opgesteld over hun bevindingen bü de lijkschouwing van president John Kennedy in november 1963. Dit rapport zou aanvankelijk pas in 1971 mogen worden bekend ge maakt. De weduwe van de vermoor de president, mevrouw Jacqueline Onassis, en haar zwager senator Ed ward Kennedy hebben echter hun toestemming voor vervroegde publi- katie gegeven in verband met de opening van het proces tegen Clay Shaw op dinsdag as. Deze zal zich in New Orleans moeten verweren te gen de aanklacht van de plaatselij ke officier van justitie Jim Garrison, dat hij betrokken zou zijn geweest bij een samenzwering om John Ken nedy te vermoorden. Volgens Garri son is de moord het resultaat van een komplot geweest en niet het werk van één man, Lee Harvey Os wald. Het rapport naar aanleiding van de lijkschouwing spreekt deze conclusie echter tegen. De plaatsvervanger van Garrison, James Alcocfc, noemde het rapport van de vier hoogleraren niet over tuigend". De nationale Amerikaanse archivaris heeft geweigerd de oor spronkelijke röntgenfoto's van het lichaa mvan president Kennedy vrij te geven. ZWOLLE (GPD) Een 25-jarige kraanmachinist uit Heino heeft gis termiddag een val van 32 meter hoogte overleefd. De kraan die hij op het bouwwerk van hel nieuwe So phia ziekenhuis te Zwolle bediende liep van de rails en stortte neer. Met ernstig rugletsel is het slachtoffer naar het ziekenhuis gebracht. (Van een onzer redacteuren) LEIDEN Het gemeentebestuur van Leiden heeft een reeks praktische en principiële bezwaren opgeworpen tegen de finan ciële verhouding tussen Rijk en gemeenten. Dat is gebeurd in een adres, getiteld „Leiden in last", dat vandaag aan de regering en de leden van de Tweede Kamer is aangeboden. Het college dringt er onder meer op aan dat de lasten voor sociale zorg voor 100% door het Rijk thans 80% worden gedragen. woner. Ten laste van de gemeenten bleef derhalve 20% oftewel bedragen die per inwoner varieerde van f 9.16 tot f21.33. 'De ene gemeente moet dus aan zienlijk meer uitgeven dan de ande re. En het zijn juist de gemeenten met een structureel zwakke bevol kingsopbouw. waarin ook op andere sociale terreinen een zwaarder be roep wordt gedaan op de gemeente kas. Zo moet Leiden met zyn sociaal zwakke bevolking op zijn begroting van f 83.7 miljoen voor dit jaar f 1.7 miljoen toeleggen op de rijksbijdra gen voor sociale zorg. Aan indirecte of apparaatskosten zal circa f 1.4 miljoen moeten worden opgebracht. Samen ruim f 3.1 miljoen aan ex tra uitgaven voor sociale zorg. Een ander sprekend voorbeeld vor men de kosten voor onderwijs. Lei den komt dit jaar ruim één miljoen gulden tekort ondanks de bedragen die het Rijk uitkeert. Vooral ge meenten met een duidelijke centrum functie op onderwijsgebied zijn van deze lage uitkeringsnormen de dupe. Zoals Leiden, waar in 1967 van alle vjh.m.o. leerlingen liefst 61% en 28% van alle ulo-leerlingen afkomstig wa ren uit buurtgemeenten. (Zie ook de Stadspagina i B. en W. merken op: „Wij noe men het een paradoxale situatie, dat een gemeente door de structureel zwakke opbouw van haar bevolking aan de ene kant wordt genoodzaakt tot zeer hoge uitgaven, die voort vloeien uit deze zwakke bevolkings structuur. en aan de andere kant wordt verplicht een dergelijke be volking te straffen door haar voor diezelfde lasten extra heffingen op te leggen om het budget in even wicht te houden. Daar komt nog bij dat Leiden door de afgekondigde af schaffing van de vermakelijkheids belasting nog eens ruim een half miljoen aan inkomsten moet dei-ven, die voor een groot deel door niet-in- gezetenen wordt ingebracht voort vloeiend uit het feit dat Leiden een centrumfunctie heeft en straks op de eigen bevolking moet worden ver haald. Wanneer-de ministers van Binnen landse Zaken en Financiën hun wets ontwerp over de verruiming van het gemeentelijk belastinggebied door zetten, dan is „Leiden in last." Het Rijk zou de financiële middelen werkel-yk objectief aan de gemeen ten moeten toedelen. Dat wordt des te noodzakelijker als men de begro tingstekorten van Leiden in ogen schouw neemt: in 1966 f 1,6 miljoen, 1967 f 3.2 miljoen, 1968 f 3 miljoen en 1969 volgens schatting f 3.8 miljoen. De structurele zwakke bevolkings opbouw van Leiden komt bijvoor beeld tot uitdrukking in het gemid deld inkomen. In 1963 het laatste jaar waarvan het CBS de cijfers heeft bedroeg het gemiddeld in komen van de belastingplichtige Leidenaar f 6338. voor de gemiddel de Zuidhollander f 7344 en voor de inwoners van Leidens randgemeen ten zelfs f 8648. Maar wat de gemeentebelastingen betreft staat Leiden aan de top. Het vraagt van zijn inwoners dit jaar ge middeld f 74.08 terwijl dat gemid delde in dertien vergelijkbare ge meenten f 56.57 bedraagt Leiden verwacht weinig of niets goeds van de uitkomsten van het wetsontwerp voor een gemeentelijk belastinggebied, omdat dit zeker geen meer-inkomsten voor de ge meente zal kunnen betekenen. B. en W. van Leiden geven nog meer spre kende voorbeelden over de financië le toestand van hün gemeente. Van de kosten voor sociale zorg ontvangen gemeenten 80 terug uit het gemeentefonds. Over 1967 va rieerden de uitgaven voor dit doel in 13 met Leiden vergelijkbare gemeen ten van f 45.82 tot f 106.63 per in- (pas gevormd) BEIROET (Reuter) Twee rechtse Libanese politici, die deel uit maakten van de nieuwe regering welke premier Rasjied Karami gis teravond had gevormd, hebben nog geen dag later verklaard, dat zjj zich uit het kabinet terugtrekken. Het zijn Pierre Gemayel en Ray mond Edde, resp. leider van de Fa- langisten en lid van het zg. natio nale blok die de portefeuilles van Fi nanciën en Openbare Werken zou den beheren. Hoewel zj) geen reden voor hun besluit opgaven, wordt aangenomen, dat zij niet aan de coalitie willen deelnemen, omdat de I nationale liberale party van oud- president Samoen daarvan is uitge sloten. De falangisten hebben negen ze tels. het Nationale Blok zes zetels en de Nationale Liberale Partij 13 ze tels in het 99 leden tellende parle ment. Prinses Margriet hoopt zondag haar zesentwintigste verjaardag te (Foto Max Koot) meenten. In onze belastingwetgeving neemt 1 de gemeente een merkwaardige plaats in. Aan de ene kant moet de gemeente een groot deel van de kosten van de gemeentenaren op zich nemen. Dit geldt bijvoor beeld voor de sociale zorg. ge meenschapsvoorzieningen, scho lenbouw en sanering. Aan de an dere kant is het Rijk de gróte be- lastinginner, die maar, weinig ruimte laat voor een eigen be lastingterrein voor gemeenten. Het is een gecompliceerd vraag stuk, dat zich in zijn volle hevig heid manifesteert in een ge meente als Leiden. Van oudsher is in deze gemeente de opbouw van de bevolking zwak. Dat heeft onder meer tot gevolg gehad, dat er weinig riante woninggelegen heid bestond. Dat heeft er weer toe geleid, dat velen van die genen die het konden betalen, zich buiten Leiden vestigden. De bevolking die overbleef, ver diende in verhouding minder dan in andere gemeenten, terwijl an derzijds de gemeentelijke belas- tingschroef tot het uiterste moest worden aangedraaid om de vraag stukken van de middelgrote cen trumgemeente te lijf te kunnen. Onder de huidige wetgeving is een gemeente als Leiden in een vicieuze cirkel terecht gekomen en het zal bijzonder moeilijk zijn om die cirkel te verbreken. Op basis van de voorliggende wet geving komt Leiden er niet uit. In een adres heeft het gemeente bestuur nu aan regering en volks vertegenwoordiging proberen dui delijk te maken hoezeer Leiden in last is. Het is voor Leiden te ho pen, dat dit stuk met zijn frap pante cijfers en vergelijkingen een rol zal spelen, als het gaat om de toekomstige financiële verhouding tussen Rijk en ge- DEN HAOG (GPD) Minister Klompé heeft tijdens een periodieke, informele bijeenkomst met de dage lijkse besturen van NRU en NTS I werd bereikt, haar ongenoegen uitgesproken over delegatie twaalf en de Noordvietna- het presenteren van twee carnavals- mese acht voorstellen ingediend voor (Van onze correspondent mr. H. L. Leffelaar) WASHINGTON (GPDWan neer morgen in Parijs de onder handelingen over de oorlog in Vietnam hervat worden, zal een van de meest merkwaardige epi sodes in de geschiedenis van de internationale diplomatie wor den afgesloten. De langdurige impasse, diie begon met het deelnemen van Zuid-Viet- nam aan de besprekingen, centrali seerde zich rond het voor leken on belangrijke vraagstuk op welke ma mier de deelnemers zich aan de con ferentietafel zouden scharen. Toen gisteren overeenstemming had de Amerikaanse liedjes van Toon Hermans op de AVRO-tv op jl. dinsdagavond. Zij" heeft nog geen stappen ondernomen bij de AVRO. maar wacht eerst de formele reactie van het NTS-bestuur af. De minister was uit de amuse mentswereld benaderd met klachten over de wat plotselinge presentatie van de twee hits. „Helene, Helene" en „Kiele, kiele, kiele". Men had er een reclame-element in aangetroffen. De minister heeft de besturen mee gedeeld het met deze klachten eens te zijn en de besturen verzocht zich erover te beraden en haar nader te berichten. een tafelschikking. In Washington is men opgelucht, maar ook verbaasd over de plotse linge keer In de schermutselingen. Want 36 uur voordat overeenstem ming werd bereikt, had de Ameri- Graan voor Turkije De minis ters van Landbouw van de EEG heb ben gisteren in Brussel besloten aan Turkije 50.000 ton zachte tarwe ter beschikking te stellen als spoedhulp Turkije heeft onlangs hulp gevraagd wegens een mislukte oogst, speculatie in het binnenland en vertraging van Amerikaanse graanhulp als gevolg van stakingen in de Ver. Staten. ADVERTENTIE Kom de MOBYLETTE bekijken bij: Hogewoerd 66—68 - Tel. 31292 Leiden le aanbetaling plm. f85,Restant plm. f 15, per maand te financieren in 6 - 12 - 18 - 24 maanden. kaanse delegatie voorgesteld om d« delegaties aan een ronde tafel te scharen met aan weerszijden een langwerpige tafel daar tegenaan. Dit voorstel werd door de Noordviet- namezen verworpen. Anderhalve dag later stelden z!j echter voor: een j ronde tafel met aan weerszijden een langwerpige tafel op 45 centimeter afstand daarvan. Deze opstelling werd door alle partijen aanvaard! Waarom precies 45 centimeter, of we' twee handbreedtes? Het ant- I woord daarop is niet bekend en wat dit detail extra raadselachtig maakt, Is dat aan deze langwerpige tafels niet de belangrijkste deelnemers zullen zitten, maar adjudanten en andere medewerkers. Maar in de internationale diplomatie gaat het vaak minder om de uiterlijke feiten, dan wel om zulke zaken als psycho logische manoeuvres. Het is niet te verwachten dat de onderhandelingen nu onmiddellijk vruchten zullen gaan afwerpen. In tegendeel, waar zaterdag een aan vang mee wordt gemaakt is het de poneren van beschuldigingen, eisen, voorwaarden en tenslotte misschien voorstellen. Deze uitwisseling zal vermoedelijk nog maanden kunnen duren. ADVERTENTIE DEN HAAG (APN) De cijfers voor sporttoto 22 luiden: Eerste prijs: 259.566,90, 9 winnaars: bruto 28 840. tweede prijs. 173.044.60 100 winnaars: bruto 1730, derde prijs: 259.566.90 1241 winnaars: netto 210, eXtra prijs: 173.044,60 1100 win naars: netto ca. 157. (ADVERTENTIE) Hoe moeten wij het U vertellen Tientallen echte koopjes op elk ge bied. Vogelkopen die wat beschadigd zijn, misschien een tikkeltje uit de inode; maar KORTINGEN VAN 10 tot zelfs 50%. Daarom heeft prijzen noemen in de ze ad ver tent it geen zin. U moet ze zien. Uw verbazing komt vanzelf. Wij willen het nieuwe jaar met lege magazijnen beginnen. Trekken ons niets aan vat» de BT.W. Laten U hiervan profiteren Verder héél aantrekkelijke aanbie dingen op hel, gebied van vogelar- tikelen, honde- en poezemanden, tuin vogelhuisj es, en, en VOOR ECHTE KOOPJES KIJKEN BIJ DE NIEUWE 124 „SPECIAL" is reeds NU bij ons in de showroom te zien. KOREVAARGARAGE Showroom Korevaarstraat 19 Leiden Tel. 01710—42146# ADVERTENTIE morgen melk en puur 200 gram van 115 voor 99 niet te geloven voor die prijs) heeft teuwo Vit het Leidsch Dagblad van 16 Januari 1869: In de verschillende lan- den van Europa heeft men meer dan 200 verschillende maten en gewichten, 93 gou- den muntsoorten en 135 zïlve- ren munten. Eenheid van p. muntgewicht en maat in geheel Europa, zou dus volstrekt niet overtollig zijn. Ter terechtzitting van gisteren stonden voor de Rechtbank te Rotterdam 2 p. personen terecht, welke op den len dag van dit jaar aan r de bewoners van een boer- p. derij in de gemeente Bleis- wijk hunne heilwensch kwa- I men brengen. Men wenschte f hen evenzoo, doch zij ver- I langden geld voor een borrel. Zij werden ieder tot eene ge- p. vangenisstraf van 14 dagen veroordeeld wegens bedelarij. Niouwo Rijn 60 Tta 2 0624 (01710)

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1