rweede Sojoez (met drie man) in ie ruimte P;- Wilde jacht op textieldieven Johnson keek achterom EXPERIMENT RUIMTESTATION VERWACHT In 1968 335X100 auto's verkocht KAN OP DE TV? Uilverkoop Drukkerij weigert Sextant politie beschoten /JV LAATSTE BOODSCHAP AAN HET CONCRES PLAATSELIJK EEN Bill J Dderdagavond JAMIN -^Jpgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 15 JANUARI 1969 No. 32688 EIDSCH Loteur: E A E van Dishoeck pjdredacteur: Drs J R Soetenhorst DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1 14,10 per kwartaal (postabonnementen f 16.50), 4,70 per maand (bij vooruitbetaling) losse nummers 0.25 Witte Singel l. Lelden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 iOSKOU (Tass, AP, AFP, DPA) De Sowjet-Unie heeft lochtend een tweede ruimteschip in een baan om de aarde iracht. Aan boord van de Sojoez-V zijn drie man. Comman- it is luitenant-kolonel Boris Wolinow. De andere twee zijn •dingenieur Aleksej Jelisejew en wetenschappelijk inge- Jewgeni Chroenow. het ruimtevaartobservatorium in de Westduitse stad Bochum <t men zelfs, dat morgen een andere Sojoez, die al gereed staat, worden gelanceerd om zich bij de twee andere te voegen. deel is met het voorste deel. waarin zich de drie ruimtevaarders bevin den. verbonden door een luik. In Moskou rekent men er op dat bij de koppelingsmanoeuvre de voor ste delen van de Sojoez IV en V los komen. De ruimtevaarder in het mid delste deel van de Sojoez IV kan dan aan de Sojoez V vastkoppelen en door het luik naar- binnen gaan. Op deze manier is uitwisseling van ruimtevaarders door een smalle gang mogelijk. Zij behoeven zich niet in de ruimte buiten de toestellen te begeven. De ruimtevaarders dra gen dan ook geen pakken en helmen. in Moskou verluidt, is het de ïling dat de Sojoez-V gekoppeld aan de Sojoez-IV die met ir Sjalatow als piloot sinds ren rond de aarde draait. Sojoez-ruimteschepen zyn niet orpen voor bemande vluchten de maan en verder. Vermoede- pjn zy voorlopers van een be- ruimtestation. Deskundigen de Russische ruimtevaartba- teikanoer noemden gisteren de B-IV de sleutel voor een derge- station, omdat de bemanning het ene in het andere schip kan toppen. De Sojoez-schepen Den naar wordt vermoed wel vijf bevatten. Een vooraanstaand gche liide de „Sojoez" het ruimteschip de toekomst. Lancering van iteschepen naar andere planeten vanaf een ruimtestation veel Ier energie dan rechtstreeks van- aarde. or een vlucht naar de planeten t een aanvangsnelheid van 0 km per uur worden bereikt aan de aantrekkingskracht van arde te kunnen ontsnappen. Wan gestart wordt vanaf een kunst- 1 heeft het ruimtevoertuig al een A ggsnelheid van 28.000 km per dÊ «armee de kunstmaan om de Hffe cirkelt. Voor een start naar de yjm eten is dan nog slechts een ex- snelheid van 12.000 km per uur jjS| in plaats van 40 000 vanaf de ing De bevelhebbei- van de Sojoez-5, ruimtevaartdeskundige i overs*e Boris Wolynow, is 34. Hf/ is in Irkoetsk geboren. Na een oplei ding aan de militaire academie in Wolgograd werd hy piloot by de luchtmacht. Acht jaar geleden werd hij by de ruimtevaarders ingedeeld. Wolinow's echtgenote Tamara werkt als ingenieur bij een machinefabriek. Het echtpaar heeft een 10-jarige zoon en een 3-jarige dochter. Eugen Chroenow is geboren in het district Toela ten zuiden van Moskou. Hij is 35 jaar. Na de technische landbouw school afgelopen te hebben, ging hij bij de luchtmacht Sinds 1960 is hij ruimtevaarder. Chroenow en zyn vrouw Swetlana, die onderwijzeres is, hebben een zoon van acht jaar. Luchtvaartingenieur Alexis Jelisejew (34 jaar) is in de buurt van Kaloe- ga geboren. Hij studeerde technische wetenschappen en is sinds 1966 bij de ruimtevaarders ingedeeld. Zijn vrpuw is ingenieur by een construc tiebedrijf. Het paar heeft een acht jarige dochter. De ruimtevaarders zijn alle drie lid van de communis tische party. bemanning van de Sojoez V is met Sjalatow in de Sojoez begonnen met het afwikkelen een programma Voor vandaag echter nog niets spectaculairs te achten zijn. De twee ruim- arttuigen zouden elkaar wel op afstand naderen, maar nog vastkoppelen. ilatow heeft tydens zijn vierde om de aarde de koers van de lez IV gewijzigd. De Sojoez V d vanochtend om veertien minu- over acht (Ned. tijd) onder de- hoek van de evenaar gelan ti, namelyk 51 graden en 40 mi- Sjalatow was toen bijna 24 de ruimte en met zyn 16de ling bezig. De omwentelings van de Sojoez IV bedraagt 88.75 ;n. Na de koerscorrectie cir- het ruimteschip om de aarde op landen die variëren van 237 kilo- Ier tot 207 kilometer, len andere aanwyzinb dat er iets onders gaat gebeuren met de De bemanning van de Sojoez V. Van links naar rechts Wolinow (commandant Chroenow en Jelisejew. AMSTERDAM! ANP» Volgens de kentekenregistratie van de RAI zijn er vorig jaar 334.675 personen- en combinatie-auto's verkocht In 1967 bedroeg de verkoop 263.588 stuks „Deze toeneming met 27 procent houdt in, dat na de terugval in 1966 en 1967 thans aan een inhaalvraag is voldaan. De marktverstoring dóbr het zg. „Vondeling-effect" behoort daarmee tot de verleden tijd. In feite is de afzet nu op een niveau geko men, dat bij een niet kunstmatig on derbroken groei eveneens bereikt zou zijn", aldus de mededeling van de RAI. De autoverkoopcyfers van de laat ste zes jaar luiden 1963: 181.853, 1964 226.090 1965: 303 789 1966 213.389 1967: 263-588 1968 334.675. (Van een onzer redacteuren» LEIDEN De mogelijkheid is niet uitgesloten dat belang rijke gedeelten uit Wim Kans cabaretprogramma „Hop, hop. hop" over enige tyd op het te levisiescherm te zien zullen zyn. Een cameraploeg van de Vara- televisie heeft namelijk de af gelopen dagen opnamen van Wim Kans optreden in diens favoriete schouwburg de Leidse gemaakt. De aanwe zigheid van de cameralieden heeft bij het Leidse schouw burgpubliek enige verbazing ge wekt, omdat Wim Kan zich zo als bekend steeds afkerig van televisie heeft getoond. „Ik ben de enige kleinkunstartiest, voor naar een zaaltje hij zelf eens ge- wie je nog moet" heeft zegd. Aanvankelijk heette het, dat de opnamen van „Hop, hop, hop" uiltsluitend waren bestemd voor het televisie-archief van de Vara. De persdienst van de Vara deelde echter vanochtend desgevraagd mee, dat het hier zowel van de zijde van de Vara als van de kant van Wim Kan om een proef gaat. „Een proef om te zien hoe Wim Kan een avond lang op de televisie overkomt". Van een uitzending op korte termijn is volgens de Vara geen sprake. Kans „Hop, hop, hop"-pro- gramma loopt in september af. EDE (GPDi Een inbraak in een textielzaak in Ede is van nacht aanleiding geworden tot een wilde jacht op de daders, waarbij een groot aantal politie korpsen in Midden-Nederland werd ingeschakeld. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent mr. H. L. Leffelaar» WASHINGTON (GPD) In zijn zesde en laatste boodschap aan het Amerikaanse Congres („State of the ie Sojoez-schepen zou blyken uit Union"» heeft president Johnson opmerking van Sjalatow dat er gisteravond niet zozeer de gebruike- lijke richtlijnen voor het komende Nheidene televisie-camera's aan rd zyn waarvan enkele voor by- re operaties uur na de lancering van de joez V gaf de Russische televisie Men van de lancering en de eer uitzending uit de cabine met de fl t ruimtevaarders. Wolinow rap- teerde dat hij en zijn twee colle- 's de lancering goed hadden door- in en dat de Soioez V in de juiste mi was gekomen In de uitzending duldelyk te zien hoe de Sojoez elkaar zit. Geconstateerd kon |bl rden dat het schip uit drie delf staat. Het achterste deel met de ugelvormige zonnecellen bevat de trumenten voor energievoorzie- Het middelste deel is een hal- bol, waarin zich een zetel voor ruimtevaarder bevindt. Dit y-De Bilt verwacht van heden tot Opklaringen, maar plaatselijk ook n bui. Matige, aan de kust af en t krachtige wind tussen zuid en idoost. nnacht temperaturen om |rst 1 vriespunt, morgen overdag on- dezelfde temperaturen als adaag. (Opgemaakt te 12.40 uur) 16 JANUARI op: 8.41 uur; onder: 17.00 uur. Wn op. 7.51 uur; onder: 14.13 uur. topvater in Katwijk te 1.03 uur, laagwater te 9.16 en 21.42 l er- i nummer bestaat nlt 22 pagina's jaar als wel een overzicht van de 62 maanden, dat hij het land regeerde, gegeven. Daarbij legde hij minder de nadruk op het buitenlandse beleid van de Ver. Staten, maar onder streepte hij meer de lange reeks pro gramma's, die hij in de afgelopen ja ren heeft voorgesteld en uitgewerkt ter verbetering van de nationale le vensomstandigheden. De president gaf toe, dat er nog steeds geen vrede bereikt is in Vietnam, maar dat de vooruitzichten daarop nu beter zyn dan op welk tijdstip ook sinds het be gin van de oorlog. President Johnson drong erop aan. dat het Congres zyn goedkeuring hecht aan het kernstopverdrag, dat door de invasie in Tsjecho-Slowakije op de achtergrond is geraakt. Ook legde hy de nadruk op het belang van voortgezette gesprekken met de leiders van de Sowjet-Unie. De kalme en sobere toespraak van drie kwartier van Johnson werd vyf- tig keer door applaus onderbroken. Hy omschreef zijn regeringstijdperk als een „waterscheiding", waarin „een groot deel van de nationale agenda werd afgewerkt". Zijn opvol ger Nixon noemde hy twee keer: in verband met een voorstel voor een extra-inkomstenbelasting (waaraan Nixon zijn medewerking heeft toe gezegd» en toen hij het Congres vroeg de nieuwe president alle mede werking te verlenen. Een klein party-angeltje bleef ove rigens niet uit toen Johnson mee deelde, dat het aantal werklozen Tydens de achtervolging werd een surveillancewagen van de Edese po- litie beschoten De vermoedelijke da ders, t-wee Amsterdammers, werden vanmorgen vroeg in Hilversum aan gehouden. Een surveillancewagen van de Ede- se politie wilde de blauwe Volkswa- i een. die afgeladen met kleding door j Ede reed op de oude Rijksweg rich- ting Veenendaal aanhouden. De j mannen negeerden het stopteken en reden met hoge snelheid door. Toen de politiewagen naast de auto van de mannen kwam rijden trok een van hen een pistool en schoot. De wagen werd niet geraakt De politie van Bilthoven hield de wagen omstreeks half vier vannacht aan. maar de mannen wisten in de bossen te ontkomen. De Hilversum - se politie ontdekte het tweetal em s' reeks kwart voor zeven op een ge stolen brommer. Opnieu™- kozen de mannen het hazepad. maar in de bossen bij het sportpark te Hilver sum werden ze in de kraag gepakt. Wy hebben er bijzonder veel zin in U met deze uitverkoop eens heerlijk te verwennen Ondanks BTW. loonsverhoging, inflatie enz. brengen wy in de komende dagen SENSATIONELE AANBIEDINGEN Zie niet alleen onze etalages maar bel eens op of stapt U eens binnen by RADIO PLEIN 16 Vyf Meiplein 16 Leiden Tel. 2510013631 ADVERTENTIE Voor goed auto-onderhoud NIEUWE RIJN *9 zelden zo klein was geweest als op dit ogenblik. Nixons minister van Fi nanciën, Kennedy, heeft juist deze week op een persconferentie aange kondigd, dat Nixons beleid gericht zal zUn op een ..kleine styging" van het aantal werklozen teneinde inflatie tendensen tegen te gaan. De gelegenheid was voor president Johnson, zoals hy zelf zei, een gevoe lige gebeurtenis. „Ik heb het grootste deel van myn leven in dit gebouw gewerkt, van boodschappenloper tot leider van de meerderheidsfractie in de senaat". Zyn toespraak werd by- gewoond door mevrouw Johnson, de twee dochters van het echtpaar en het zoontje van de jongste hunner. Een commentator zei. terugblik kend op Johnsons rede, dat deze avond het afscheid markeerde van de „New Deal-politiek"' die door presi dent Roosevelt werd begonnen en die door de president en Hubert Hum phrey werd voortgezet en uitgeluid Deze analist merkte daarbij op. dat de president by zyn slotrede het meeste applaus ten deel viel sinds zyn allereerste regeringsdagen President Johnson heeft het Ame rikaanse congres vandaag de eerste sluitende begroting sedert 1960 voor gelegd. Hij verwacht zelfs dat in het begrotingsjaar 1969/1970 een over schot van 3,4 miljard dollar zal ont WAGENINGEN (GPD) De di rectie van de Wageningse drukkerij Vada heeft besloten het maandblad Sextant van de NVSH niet meer te drukken, omdat een artikel in het februarinummer haar te ver gaat. Directeur K. J Zomer verklaarde vanochtend dat het maandblad por nografie bedryft en geen voorlich ting geeft De directeur zei: „Dit gaat beslist te ver. Myn beslissing betekent een schadepost voor het be drijf. maar in dit geval kijk ik niet op geld. We drukken Sextant in op- AD VERTENTIE morgen engelse snijcarameis ISO gram van 79 voor 69 niet te geloven voor die prijst Uit het Leidsch Dagblad van 14 Januari 1869: 4 Ter gelegenheid den Koppermaandag vierde de typografische vereeniging dracht van de Arbeiderspers. Nu Laurens Jansz. Coster" wordt het blad uitbesteed aan druk- I haar 15de feest. In de Stads- kery De Boer in Hilversum" gehoorzaal, voor die gelegen- -heid gedecoreerd, werd het HILVERSUM (GPDI - De NTS zal feest aangevangen door dc vice-presi- direct uitzend-ngen verzorgen van de 1 ontvangst van tal van De scheidende president John son tijdens zijn laatste „State of the Union", de jaarlijkse bood schap aan het Congres, waar hij j een staande ovatie in ontvangst nam. Links achter vice-presi- JBI dent Humphreynaast wie voor- Europese schaatskampioenschappen genoodigden waaronder de zitter („speaker"/ McCormack die op 25 en 26 januari in het West- p Burgemeester. wethouders duitse Inzeil worden gehouden. leden vaii den Raad. Tot Een en ander is voornamelyk te Het programma ziet er als volgt ^t in den nacht duurde het danken aan het feit dat de gevech- u^: zaterdag 25 januari van 14.45 ten in Vietnam de laatste tyd in he- j 101 15 30 de 500 meter. Van 16.00 uur vigheid zyn afgenomen alsmede aan tot plus minus 18.00 uur de 5000 me de stopzetting van de bombardemen- ter. Zondag 26 januari van 13.25 tot ten op Noordvietnam. President 15.00 uur de 1500 meter en van 15 00 Johnson verwacht dat in 1969 70 op uur tot plus minus 18.00 uur de 10.000 de militaire uitgaven en de hulpver- meter. De zondagmiddaguitzendingen lening in Zuidoost-Azië byna 3.5 kunnen worden onderbroken door en- Toen de president na afloop de zaal j staan. Het lopende jaar zal eveneens miljard dollar kan worden uitge- kele onderdelen uit het programma verliet, hief een aantal congresleden met een batig saldo worden afgeslo- spaard en dat in de tweede helft van matinee. De schaatsreportages wor- het ..Should old acquaintances be ten en wel van ongeveer 2,4 miljard 1970 nog grotere besparingen moge-den uitgezonden via Nederland 1. forgot" aan. I dollar. 1 ïyk zyn. Commentator ia Bob Spaak. feest. (Advertentie) Er wordt gevraagd tegen Mei a.s. eene P Keukenmeid, eene burgerpot goed kunnende koken en verder enig huiswerk verrig- ten; loon f 70 (per jaar), met verhooging Adres onder 4 Lett. B. aan het Bureau van 4 het Leidsch Dagblad. 1

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1