Nieuwkoopde dappere vlo die zijn ontbijt nuttigde op de lip van een leeuw I l YTL dwingt koploper BMT draw af Lugdunum wint net Zuiderduin verrasf kampioen v.d. ifu/sj Schorsing veldrijders treft jubileumrit Swift Combinatie PAGINA 8 MAANDAG 13 JANUARI AAA LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LBDSCH DAGBLAD (Door Ruud Paauw) NIEUWKOOP In deze wereld moet men, volgens een bekend ge zegde, óf hamer óf aambeeld zijn. Het team van Nieuwkoop, in het dagelijks leven uitkomend in de eerste klasse van de Afdeling Gouda, heeft gistermiddag de rol van het laatste voorwerp op zich genomen. De hamer was in handen van het Roemeense voetbalelftal en dat deelde er dreunende klap pen mee uit: met de gezien het overstelpende overwicht nog be schaafde score van 10-0 beëindig den de Roemenen deze bijeenkomst een wedstrijd kon je het na tuurlijk onmogelijk noemen. Ruim 600 toeschouwers hebben met gro te interesse de doelpuntenlawine aanschouwd. NieuwkoopRoemenië (het duel van de leeuw tegen de vlo), hoe komt zo iets tot stand, vraag je je af. 't antwoord is tamelijk eenvoudig. De Roemenen zijn op doorreis naar Engeland, waar zij straks op Wem bley de Britten te lijf moeten. In tussen spelen zij hier en daar wat oefenpartijtjes, zoals vorige week tegen GVAV. De trainer van het Roemeense team is een goede ken nis van Zalai, de trainer van Nieuwkoop en zo was het contact vlug gelegd. Nieuwkoop hoefde maar 2500 gulden op tafel te leg gen om de ploeg uit de Balkan de Rijnstreek in te krijgen. Boekje Secretaris .K C. Romme van Nieuw koop voor de aanvang over dit duel: „Voor ons is het natuurlijk aardig om zo'n landenploeg hier te hebben. De Roemenen beschouwen het als een lichte training. Als we ze goed begrepen hebben dan willen ze nu eens spelen precies zoals het boekje het voorschrijft". Dat werd in het eerste kwartier al bewaarheid. De jonge, veer krachtige Roemenen als voetballers vermomde jongleurs, dreven de Nieuwkopers als lammeren teza men in het eigen doelgebied. Het was uitgekookt spel dat de Roeme nen op de vette veengrond demon streerden, meer niet. En sinds wanneer hoort doelpunten maken niet meer thuis in het Roemeense voetbalboekje? In de tiende minuut miste een der aanvalsspitzen op vier meter af stand voor open doel. De Roemeen se trainer aan de kant (een keurige man met een leuke hoed en een correcte streepjesjas) keek even fonkelend en zond de boosdoener een zin met felle a's en rollende r's toe. Het was duidelijk: het mis sen van zo'n kans was zelfs in een oefenpartij een afkeurenswaardige zaak. Veertien minuten hield Nieuwkoop stand, of beter: vertikten de Roe menen het om de kansen te benut ten. Toen moest de zich heel knap werende doelman Sanne de eerste treffer toestaan. Het was het eers- ste schaap dat over de brug marcheerde en het zou zonder twyfel door een stoet andere worden gevolgd. Nieuwkoop scha kelde terug op een systeem dat men het best kan onschryven met 9-0-2. Slechts sporadisch belandde de bal op Roemeense helft, hoe zeer aanvoer Leen v. d. Voorde (38 jaar. en al zo'n 20 jaar in het eers te spelend) en zyn mannen ook zwoegden. Voor de Roemeense doelman was het allemaal stieriyk vervelend, want hu kreeg de bal maar een paar, keer in handen. Vermoedeiyk zou hy staande in slaap zun gevallen, als een in zyn doelgebied ontploffend rotje hem niet had opgeschrikt. Eén keertje werd het gevaariyk voor het doel van de gasten. Dat was by een vrüe schop even buiten het strafschop gebied. De Roemenen vlochten als afweermiddel iets ineen dat de vorm had van een yzeren gordyn- tje. Maar het was niet nodig ge weest, want de bal vloog hoog over. By rust was de score opgelopen tot 4-0. Het had veel meer kunnen zyn, maar ach. waarom? In de tweede helft wierp Nieuwkoop een aantal verse krachten in de stryd. Secretaris Romme: „Voor deze wedstryd hebben we een spe ler of zeventien geselecteerd en we vinden dat die tegen een ploeg als Roemenië allemaal een kans moe ten hebben". Nieuwkoops geheime wapen (nou ja) was dus: met zn éllen tegen de Roemenen. voerde trouwens een korte one- man-show op die er ook zyn mocht. Schuurman aanvaardde zyn taak op het moment dat de Roemenen een hoekschop namen. Afschuwelijk schoon stond hy daar tussen de al danig bemodderde spelers. Op het moment dat de bal voorkwam, ren de hy uit het doel met de ge haastheid van iemand die een al te lang voortwoekerende onjuist heid kordaat gaat rechtzetten. Hij had dat „hier-moet-even-worden- ingegrepen" gezicht dat je by doel- verdedigers wel meer aantreft. Ach, had hy het maar niet ge daan. Op de doeliyn zou hy de kopbal van een der Roemenen ge- makkeiyk baas zün gebleven, nu werd hij er door gepasseerd. Boven dien verloor hy het evenwicht. Hij gleed diep het veen in. Toen hy weer opstond, zag hy eruit alsof hy er al twee complete wedstryd- helften had opzitten. Toch was hy op dat moment nog geen dertig seconden in het veld Schuur- mans zelfvertrouwen moet door het opstekende gelach zyn gedeci meerd. Het weid 8-0. 9-0, 10-0. Toen het laatste doelpunt viel, schreeuwde een der Nieuwkopers met stuitende gal- Doelman Schuurman van Nieuwkoop valt uit, maar het helpt niet, want de Roemenen zullen opnieuw scoren. genhiunor: „Nou effe geiykmaken. Nieuwkoop". Maar het hoefde niet meer, want scheidsrechter Beijeman uit Bodegraven een voortreffelijk arbiter maakte een einde aan de doelpuntenhappe- ning. Nieuwkoop was met huid en haar door de Roemenen opgepeu zeld. En dat zat er al van tevoren dik in. Want wie zei het ook al weer „Het is een héél dappere vlo die zun ontbyt nuttigt op de lip van een leeuw?". LEIDSCHENDAM Lugdunum heeft in Leidschendam alles moeten geven om RKAW van het ïyf te houden. Met 23 trokken de groen- witten aan het langste eind, nadat zy een by de rust verworven 02 vpprsprong hadden moeten prysge- ven. In de eerste helft waren de Leide- naars heer en meester en het zag er naar uit dat RKAW naar een flin ke nederlaag zou worden gespeeld. Al in de derde minuut kwam Van der Starp uit een prachtige pass van Wim de Roo in kansrijke positie, zyn schot ging echter juist naast. Toch namen de kikkers niet lang daarna de leiding. Wim de Roo kogelde een vrye trap even buiten het straf schopgebied keihard in (01). Een kwartier later greep doelman Van Baar on mis op een scherpe voorzet van Gys Collé. Achterspeler Van de Valk voorkwam met de handen een doeüpunt, maar dat was uitstel van executie. De Roo miste de toegeken de strafschop niet (02). Dezelfde De Roo scoorde na een half uur opnieuw met een hard schot uit een vrije trap. Tot veler verbazing keur de scheidsrechter Van Gelder na veel geharrewar deze treffer af Linksbuiten Goeman van RKAW miste vlak voor rust nog een goede kans op een tegenpunt. RKAW drukte Lugdunum na de thee flink in de verdediging. Nadat eerst Hans van der Starp nog een prachtkans miste, werd het duideiyk dat er wel een Leidschendamse tref fer moest vallen. De onzekere Leid- se defensie, waarin Oppelaar wegens militaire dienst ontbrak (zyn ver vanger Koos Crama deed het overi gens niet onverdiensteiyk) verzuim de na een kwartier in te grupen, waarvan Goeman profiteerde (12). Lugdunum kreeg het nu zwaar te verduren maar de Leidenaars. met een goed op dreef zijnde doelman Peetere, aan het hoofd, bleven voora- alsnog overeind. Tot de zeventiende minuut. Toen scoorde rechtsbuiten Van Benthum, na een halve misser van Crama. via het 'lichaam van Leo Redel de gebjkmaker (22). Nog in dezelfde minuut nam Lugdunum op nieuw de leiding toen uitblinker Cees Vermond, Henk de Cler op maat be diende (2—3). Onder grote spanning werd het laatst» kwartier uitgespeeld maar gescoord werd er niet meer. ROTTERDAM Het eerste kam pioenschap cycle-cross van Zuid- Holland, dat zaterdagmiddag op een tamelijk lastig parcours in het Kra- hngse bos te Rotterdam werd ge houden. is niet zoals algemeen werd verwacht door favoriet Cock v. d. Hulst uit Zoeterwoude gewonnen, maar kwam op naam van Herman Zuiderduin uit Lisse. De 27-jarige bollenstreker verraste de nationale kampioen in het zicht van de finish met een fel tussensprintje volkomen. De uitslag: 1. H. Zuiderduin, Lisse. de 25 km in 1.06 27; 2. C. v. d. Hulst. Zoeterwoude; 3. J. Zoetemelk. Ryp- wclering; 4. P. Heyster, Schiedam; 5. L. de Jong. Leiderdorp; 6. H Brinkman, Rotterdam: 7. C. Bom, Rozenburg; 8. H. v. d. Horst, Stol- w.jk; 9. B. Hendriks, Ouderkerk a. d. IJssel; 10. H. Slings, Alblasserdam In het kampioenschap van de nieuwelingen (15 deelnemers) legde Hans v. d. Berg uit Leiden na een fel duel met Liebrechts beslag op een eervolle tweede plaats. Aan het ster ke ruden van Jan Breur kon hy echter niet tornen. De uitslag: 1. J. Breur, Schiedam, de 19 km in 55.59; 2. Hans v. d. Berg, Leiden op 1.21; 3. A. Liebreohts. Viaardingen; 4. H. Vos, Rotterdam: 5. W. Berkhout, Schipluiden- Bü de aspiranten zegevierde G. Broeren uit Bolnes in 27.23 over de 0 km. Arie v. d .Voet uit Leiden ein digde in deze categorie als achtste. Geschorst Voor de wedstrijd Haarlem Veendam was door de parochie Onze Lieve Vrouwe van de Zeven Smarten een nieuwe bal beschik baar gesteld. Toen Haarlem met 20 verloor, werd het al gauw de bal der smarten". Het zit de Leidse Ren- en Toer- vereniging ..Swift-combinatie" met de voorbereidingen van zijn cycle- cross op het landgoed Duinrell, die zondag 19 januari als eerste evene ment in het piogramma rond de vie ring van het 50-jarig bestaan wordt, gehouden, bepaald niet mee, want de favoriete veldrijders Cok v. d. Hulst (Zoeterwoude), Huub Harings (Sibbe) en Cor Rutgers (Naarden) zün van 13 tot en met 19 Januari door de sportcommissie van de KNWU geschorst. Zij kunnen dus niet op Duinrell starten. Deze schorsing hebben de favorie ten opgelopen naar aanleiding van moeiiykheden rond de start van een cycle-cross m het Kralingse bos in Rotterdam. Ook Cees v. d. Bent uit Warmond was daarbü betrokken. Voor „Swift" zit er overigens iets onbiliyks in de schorsing, want de orie favorieten hebben in het vt büe weekeind nog wel mogen nemen aan de provinciale kampl schappen van de KNWU en zijn met ingang van vandaag voor week geschorst. In feite treft schorsing „Swift" het meest, een Van der Hulst, Harings en gers nemen doorgaans de supporters mee. En ook die zal op Duinrell missen. De achtste competitierit cycle-ofc*81 van de Leidse Ren- en Toer ven peli ging „Swift-combinatie", zondag o jiyj acht ronden op het parcours Noordwykerhout verreden, levi P een zege op voor gastrenner Hen dau Zuiderduin. De renners waren nog maar ami-gj goed en wel aan het karwei bego nen of Zuiderduin ging reeds in 1 P"1 offensief en werd daarna niet m ,1 bedreigd. De uitslag: 1. H. Zuiderduin, 2. Schüff op 45 sec.; 3. L. de Jong 100; 4. Peter Akerboom op 1.10;. Th. v. d. Valk op 1.15; 6. M. V wi sluis; 7. P. de Jong; 8. W. van Efen men, 9. C. Vermeulen. Nieuwelingen: 1. H. v. d. Berg, J. Rietbroek op 35 sec: 3. Cees Aki boom; 4. L. Slingerland- A-aspiranten: 1. J. Jansen, 2. A. d. Voet: 3. A. Bregman, 4. T. Bemmelen; 5. H. Lammere; 6. F. fell t Hart; 7. H. Borst. B-aspiranten: 1 M. de Ridder. Veteranen: 1 .W. Wassink, 2. Mieremet. .top Bög Ie h Tv c/u t s p nr tuil Jan van Heek naa m 071 De Spartaan Lisse™ r -e LEIDEN Na het neerleggen t zyn functie als trainer heeft ou kampioen van Nederland Jan t Heek ook bedankt als lid van Liedse atletiekvereniging AV Hi land. De 28-jarige Leidenaar i van de vier trainer/coaches van Koninkiyke Nederlandse Atleti Unie (KNAU) heeft zich pei januari aangemeld als lid van Lisser atletiekvereniging De Sp «t€ taan, waar hy ook dit seizoen r training weer zal verzorgen. Met veelzydige Van Heek in de gelede: hoopt De Spartaan dit seizoen e|h succesvolle gooi te doen naar plaatsje in de landelijke eerste klaadc va Als een tank Het damde de scoringslust van de Roemenen in het geheel niet in. Als een tank rolde de Roemeense aan val het Nieuwkoopse doelgebied binnen. Het werd 5-0, 6-0, 7-0, maar het moet gezegd worden dat de gastheren hun humeur er niet door lieten bederven. Met nog een 20 minuten spelen liet de zo zwaar beschoten doelman Sanne zich ver vangen door Schuurman. Vooruit, die mocht ook nog even aan den luve ondervinden hoe de gasten er op los schoten. Hyzelf LEIDEN Hoe gering het krachtsverschil ls tussen de ploegen van de vierde klasse A heb ben de uitslagen van deze zondag duidelijk aan getoond. Het beste bewijs voor deze bewering werd aan de Boshuizerkade geleverd, waar hekkeslui- ter VTL koploper BMT een gelijkspel (22) af dwong. Er had voor de Leidenaars waarschijn lijk nog meer ingezeten, als Piet v d. Zeeuw geen strafschop had gemist. Een andere uitslag, die onze stelling motiveert, is de 01 overwin ning van Concordia uit Hillegom tegen het hoog geplaatste Warmunda. Ongetwijfeld een dom per op de aspiraties van de Warmonders. De schade bleef voor de pupillen van Freek Filippo evenwel beperkt, want niet alleen BMT incas seerde een verliespunt, ook runner-up SJC moest op eigen veld een veer laten aan Alphia: 11. Ook Docos en DOSR gaven elkaar nauwelijks een een duimbreed toe. waardoor na afloop van deze wedstrijd eveneens de 11 stand op het score bord prijkte. Nee. de belangrijkste winst was deze keer voor twee mindere „voetbalgoden" wegge legd. Want naast de kostbare zege van Concor dia H. werd ook SJZ weer twee belangrijke pun ten rijker. Dat ging ten koste van Rijpwetering, dat ondanks een hartverwarmend slotoffensief in Zoeterwoude niet verder dan 21 kwam. Ver diend overigens. Dat 1—1 de gevierde uitslag van deze zondag was. toonden nog eens de ontmoe tingen OliveoASC en DSOVVSB aan. Ook deze „draws" gaven de krachtsverhoudingen in het veld uitstekend weer. WarmundaConcordia H 01 (01). In dit meer spannende dan fraaie duel is Warmunda wat onfortuinlijk „uitgegleden" over het Hille- gomse Concordia. Voor de rust wogen de par tijen vrij redelijk tegen elkaar op, al namen de gasten halverwege deze eerste helft een voor sprong door Stroombergen, die doelman v. Kam pen met een kopbal passeerde: 01. Na de her vatting hebben de Warmonders van alles gepro beerd deze achterstand ongedaan te maken, maar paal en lat (een kopbal van v. Staveren en een schot van Thijssen) stonden succes voor de blauw- witten in de weg. Maar ook in doelman Rijnbeek beschikten de Hillegommers over een sterke pion, die o.a. tegen het einde van de wedstrijd de door gebroken Arie van Staveren bekwaam afstopte. Mede hierdoor ontging de thuisclub een verdiend gelijkspel. VTL—BMT 2—2 (1—1)- VTL heeft tegen BMT een vlotte wedstrijd gespeeld. Geen moment konden de Hagenaars (na de magere resultaten van de laatste weken hadden V. Dijk, Schwirtz en Berkhuyzen hun plaatsen moeten afstaan aan resp. V. Wees. V. Roon en Schipper), de kloof op de ranglijst, die er tussen hen en de Leide naars gaapt, waarmaken. Integendeel zelfs. Het was VTL, dat in dit duel een meer „gezonde" in druk maakte. Toch zag na 20 minuten spelen V. Roon kans zijn ploeg naar een 0—1 voorsprong te schieten. Maar tien minuten later bracht af- werker Henk deRomein, na doelman v. Wees te hebben gepasseerd de partyen weer op gelijke voet. Het was voor de Leidenaars Jammer, dat na een kwartier spelen in de tweede helft Piet v. d. Zeeuw een strafschop (toegekend wegens hands) te zacht inschoot, waardoor v. Wees weinig moei te had de elfmetertrap te keren. Maar vijf mi nuten later namen de Boshuizerkade-bewoners toch de leiding. Weer was het Henk de Romein, die zijn hoofd nu doeltreffend onder een voor zet van v. Es zette; 12. Helaas konden de VTL- ers deze voorsprong niet vasthouden, want tien minuten voor tijd schoot Schipper de gelijkma kende treffer achter doelman Kamping: 2—2. SJZRijpwetering 21 (00). Juist in de eerste helft, toen SJZ vrij goed voetbal speelde, zagen de Zoeterwoudenaren geen kans tot scoren te komen- Vooral doelman Ten Cate voorkwam vaak erger voor de Rippers (o.a. bij een schot van v. Slingerland). Maar na de hervatting ging de Zoet.erwoudse winst zich al spoedig aftekenen. Na goed voorbereidend werk van v. Slingerland schoot Wortman van dichtbij eerst 1—0 in en acht minuten later (er was toen een kwartier gespeeld) strafte Beereboom een misser van de Rijpwetering-defensie (Heemskerk) resoluut af. Toch zouden de groenwitten het tegen de ver wachting in nog zeer moeilijk krijgen. De Rip pers brachten meer lijn in hun spel het ge mis van Leo v. d. Zwet (griep) in de voorhoede had zich voordien danig doen gelden: wel was de van een operatie weer herstelde Ton v. d. Meer weer beschikbaar en dat leidde een kwartier voor tijd tot een fraai doelpunt van Gerard Zoe temelk; 2—1. Rijpwetering drong nu sterk aan, de verdediging van SJZ wankelde, maar de stand onderging, in dit steeds forser wordende duel geen wijziging meer: 21. DOSRDocos 1—1 (01). Docos groeide in het eerst half uur boven zijn tegenstander uit. Het resultaat was na een kwartier spelen een tref fer van Montanus. Een van de weinige tegenac ties van de Veners leverde overigens een knap schot tegen de paal op van Jan Mulder. In de tweede helft heeft DOSR evenwel het spel gedic teerd. De Leidse voorhoede bleef nu beduidend onder de maat, kon de bal niet meer in haar bezit houden, waardoor de roodwitte defensie vaak onder zware druk kwam te staan. Maar ten eer ste hield een slechte afwerking de thuisclub van de gelijkmaker af en ten tweede vertoonde doel man Gerard Dubbeldeman een blakende vorm. Het alles-of-niets offensief leverde de Veners twee minuten voor tijd toch de gelijkmaker op- Een voorzet van Spruyt schonk Mulder 'n schiet kans, die daarvan gretig gebruik maakte: 1—1. In de laatste seconde van de wedstrijd redde Dubbeldeman zijn ploeg nog voor een nederlaag door een kopbal van de naar voren gekomen Akerboom uit de hoek te ranselen. SJC—Alnhia 1—1 (1—1). Veel heeft Alphia in deze wedstrijd aan zijn doelman Rietveld te dan ken gehad. Al strekte dat opvallend sterke op treden van de Alphense doelman zich maar over een betrekkelijk korte tijd uit. Want voorname lijk in het laatste kwartier van de eerste helft schiepen de Noordwijkers zich vele kansen, die Een spelmoment uit de ived- strijd VTLBMT. Van Es (links) kopt de bal door de Haagse ver dediging. echter geen genade vonden by Rietveld. De stand was toen reeds 11 door doelpunten van goed ge halte van Thomassen (Alphia) en Jaap van Res teren (SJC). De thuisclub, die voor de rust de beter spelende ploeg was, ging na de hervatting krampachtiger spelen. De Alphense defensie werd met safety-first-spel hermetisch afgesloten. Het bleef daarom bij 11. Het was een stevige, maar sportieve wedstrijd, die met een grote inzet van beide ploegen werd gespeeld. OliveoASC 11 (00). Naar vierde klasse maatstaven gemeten gaf dit duel vaak zeer goed voetbal te zien, zowel van Oliveo als van ASC- zijde. Bij de Leidenaars ontbraken Rigthart v. Gelder en Van Aken, die door Wout Bergers en Eddy Staal op voldoende wijze werden vervangen. Veel risico's durfden de ploegen, die weinig voor elkaar onderdeden, niet te nemen, zodat de be- ginstand ook de eindstand leek te worden. Maar zeven minuten voor tyd griste Jan Holland han dig de bal weg tussen doelman Zoeterbroek en rechtsback Stigt (er was een moment van kort sluiting tussen hen). Het doelpunt, dat Hollan hieruit scoorde, leek ASC de volle winst op te le veren, maar drie minuten later lag de gelijk maker al in het Leidse net. De Pijnackers na men vliegensvlug een vrye trap en voordat d» Leidse defensie zich goed en wel had opgesteld, had Anno Kluiters de bal al achter doelman Holland geschoten: 1—1. Overigens een juiste uit- DSOVVSB 11 (10). Reeds na vijf minu ten spelen liet de VVSB-er Konijn een aanzien lijke kans onbenut- Nu namen de Zoetermeerdefl na een half uur een voorsprong door een doel punt van v. d. Zwan. VVSB, dat technisch wat meer in zijn mars had dan de thuisclub kwam vijf minuten na de hervatting achter weer oP gelijke hoogte. Een schot van rechtshalf v. d. Ploeg was de DSO-doelman te machtig. Hierbij bleef het, al kwamen de „Bavo's" nog dicht bij een tweede treffer, toen weer v. d. Ploeg kei hard tegen de lat schoot. Scheidsrechter De Ca- luwe leidde correct.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 8