er dag 250 btw-klachten Mijn naam is'Océ'1400. Hans van Z. al maanden in een observatiekliniek )irecteur controledienst: „Er is geen paniek tjondronegoro wil iamer beïnvloeden Ik ben het grootste kopieerwonder sinds de uitvinding van het karbonpapier. Vanavond kom ikopTV. zoek aan Nederland Dames iii broek bij huldiging Rieliard Nixon Hochhutli van laster beschuldigd Kerkelijk Leven Toespreken Max. 12 pet MEERVOUDIGE MOORDENAAR Niet eerder Ouwe Nol STAATSMIJNEN ONDERZOEKEN MOGELIJKE SAMENWERKING VAN DER GRINTEN N.V. i SNELLE RIT REDT LEVEN VAN BABY ;DAG 11 JANUARI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 19c— HAAG GPD) - Vooral met het inder Nederlandse parlementsle- juihang te vinden voor 't Indone- [Standpunt dat West-Irian onder jesische bestuur moet blijven, ijlt thans in Nederland de voor- nsge ambassadeur van Indonesië aden Haag, Soedjarwo Tjondrone- ntfebans de speciale medewerker deATest-Iria-n van de Indonesische cheer van Buitenlandse Zaken, op- De Indonesische afgevaardigde t in Amsterdam. Hij zal ki1-bg een bespreking hebben met pJpDnesische ambassadeur in Den- orJti diens staf. derner Tjondronegoro heeft voor hetprek uit Djakarta verklaard. moeilijkheden verwacht Se*i in augustus a.s. in West-Irian Se"den referendum over politieke van het gebied. Er zijn de dfii tijd in Indonesië steeds stern- opgegaan het referendum te üg-ü in de vorm van een raadple- digun hoofden. Men heeft daar- meer aangevoerd dat het ke.fcch praktisch ondoenlijk is de ge] bevolking om een uitspraak on*®- iecDjakarta is vernomen, dat de 'ig-esische afgevaardigde naar i erfland is gegaan om op discrete kerde publieke opinie te beinvloe- tde richting van de Indonesische «n. Er zou Indonesië veel aan pi zijn van Nederland uit tegen, dit zgn. beperkte referendum Oppositie te hebben, heer Tjondronegoro zal in Ne- od zijn aandacht speciaal rich- »p kamerleden. Met name zou hij besprekingen in het voornemen hebben met de leden van de parte- mentairemissie, die onlangs een be zoek aan Indonesië gebracht heeft. NEW YORK (AP) Eén van de directeuren van het vermaarde Hotel Pierre in New York heeft meegedeeld, dat dames op het inhuldi gingshal van president Ni xon zuil enmogen verschij nen in pantalon. En de heren mogen een gewone smoking aantrekkenofschoon zij vroeger hij dergelijke gele genheden bepaald niet an ders dan in rokkostuum ge kleed hadden mogen zijn. De gasten zullen een ge schenk ter herinnering aan het feest krijgen. Allen ont vangen een rood-wit-blauwe halsdoek met daarop het ver kiezing sembleem van presi dent Nixon. en bovendien krijgen de dames nog een halsketting en de heren een paar manchetknopen. Vanaf vandaag wordt in Am sterdams Stedelijk Museum een tentoonstelling gehouden van de Venezolaanse kunstenaar Soto. Het gaat voornamelijk om objec ten en structuren. Soto is zelf voor zijn tentoonstelling overge komen. De expositie duurt tot 24 februari. LONDEN (DPA) Eduard Prclial, de Tsjechische piloot van het vliegtuig, waarmee de Poolse ex- generaal Wladyslaw Sikorski in 1943 dodelijk verongelukte, heeft de West- duitse schrijver Rolf Hochhuth van het toneelstuk „Die Soldaten" aan geklaagd wegens laster. Hochhuth beweert in het stuk, dat Sikorski ten offer is gevallen aan een door Churchill geïnspireerde moordaanslag, omdat hij de coalitie tussen Londen en Moskou in gevaar zou brengen. Prchal eist een verbod „om deze laster openbaar te maken, te druk ken of te verspreiden," alsmede schadevergoeding. In een ingezonden stuk in de Times zegt een kleinzoon van Chur chill. dat Hochhuth „een leugen van Goebbels' ministerie van Propaganda nieuw leven inblaast." DEN HAAG (GPD) De heer L. M. Bruins, directeur van de economische controledienst, is het met de consumentenbond eens, dat het mede van de verbruikers afhangt op welk niveau de prijzen zich in de komende maanden zullen stabiliseren. ,,De strijdvaardigheid van de consument is zeker van invloed", zegt hij. „We leven echt niet meer in een tijd, dat de onder nemer zo maar alles met zijn prijs kan doen. In de Korea-tijd bijvoorbeeld lag dat nog duidelijk anders". Het Centraal Planbureau heeft becijferd, dat de kosten van levensonderhoud dit jaar met zes procent zullen stijgen. Anderhalf procent daarvan komt voor rekening van de btw. De ontwikkelingen in de eerste dagen van dit jaar doen vermoe den, dat het wel eens meer dan zes procent zou kunnen worden. Wat vindt de heer Bruins daarvan? Hij zegt: „Er heerst bij het publiek bepaald geen paniekstemming. Dat blijkt ook wel uit de toon van de meeste klachten. Ei* is zo'n sfeer van: „Hier ben ik dan met m'n klacht. Dit is me overkomen". Het is een onmogelijkheid nu al te zeggen hoe het pr ij zenbeeld uiteinde lijk zal worden. Er zijn nog zoveel factoren die de zaak vertroebelen. Pas over enkele maanden kun je een duidelijk Inzicht krijgen". De controledienst is een afdeling van het ministerie van Economische j Zaken. Per dag komen er sinds de I b.t.w. 250 klachten binnen, die zorg- j vuldig worden nagegaan. Een leger van tweehonderd controle-ambtena ren verkent het prijzenfront. is het veel, 250 klachten per dag'? De heer Bruins: „Ja en nee. Als je het vergelijkt met normale omstan digheden dan wèl. Maar als je je rea liseert hoeveel prijzen er op het ogenblik gevormd worden In Nederland zijn alle prijzen vrij. Als de winkeliers het in hun hoofd halen een blikje schoensmeer, dat vroeger een kwartje kostte, voor 50 cent te gaan verkopen dan kunnen zij dat in principe doen. Met dien j verstande dat de minister, als het hem te gortig wordt, kan ingrijpen door een piijzenmaatregel af te kon digen. maar is in de meeste gevallen zeker niet meer dan 6- Rekening houdend met de gewone jaarlijkse „prijzen- trend" kan het dus zijn dat sommige goederen en diensten een procent of tien duurder worden. Maar veel meer ook niet. De regering hoopt dat de concur rentieverhoudingen in Nederland ge zond genoeg zijn om een prijzenex- plosie te voorkomen. In Duitsland, waar op 1 januari 1968 de b.t.w. is ingevoerd, heeft de zaak zich na een poosje van paniek op een heel aan vaardbaar niveau gestabiliseerd. |,Wat wij vooral in de gaten moe ten houden is dat er in Nederland met te veel concurrentiebeperkende situaties ontstaan", zegt de heer Bruins. „Wij zijn er voor om onmid dellijk aan de bel te trekken". Temidden van een stroom van geruchten is Prinses Irene gisteren uit Nederland, waar zij uitgeleide werd gedaan door haar eenzaam achterblijvende man Prins Car el Hugo zie foto), teruggekeerd in Madrid. Haar komst gaf de Carlisten nieuwe moed, juist op het mo ment, dat de Juanisten luid uitbazuinden, dat hun kandidaat Prins Juan Carlos spoedig zou worden benoemd tot officieel vorst. NED. HERV. KERK Aangenomen de benoeming tot bij stand in het pastoraat te Voorscho ten, dr. C. de Beus, aanstaand e.m.- predikant te Bloemendaal. GEREF. KERKEN Beroepen te Delft (voor de evan gelie prediking onder buitenlandse studenten) P. Schelling te Wetsinge- Sauwerd. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Hoogvliet J. C. West- strate te Meliskerke. Er gelden in de economie prijsge- dragsregels. De ondernemer die zich daaraan niet houdt, wordt verma nend toegesproken door de ambtena ren van de controledienst. Meestal is ëén zo'n gesprek voldoende. „Wij pra ten tegen die mensen aan en geven ze in ernstige overweging hun prijs te herzien. Heeft dat op grote schaal in een bepaalde sector «schoenen, fietsen, ik noem maar wat» geen ef fect. dan zouden wij de minister in overweging moeten geven op te tre den. Wij waarschuwen hem trouwens al als wij het gevoel hebben dat het ergens uit de hand dreigt te lopen". In de eerste dagen van de b.t.w. zijn er hier en daar al pryzen gesig naleerd die beslist fout zijn. Wie plotseling 15, 20 of 25 procent meer moet betalen doet er verstandig aan direct de economische controledienst, Jan van Nassaustraat 50, Den Haag, op de hoogte te stellen. In Nederland gaan de prijzen van de meeste dingen los van belastingmaatre gelen jaarlijks met een procent of vier, vyf omhoog. Het b.t.w.-effëct op de prijzen kan in theorie maximaal 12 procent zyn, Amsterdam heeft zyn grote poëzieprijs <3500 gulden) ditmaal toegekend aan dichter J. P. Guépin voor diens in november 1967 ver schenen bundel „De mens is ee dier. maar hij zou het kunnen we ten." UTRECHT (ANPDe meer voudige Utrechtse moordenaar Hans van Z. verblijft sinds begin juni van het vorig jaar in de psychiatrische observatiekliniek aan de Gansstraat in Utrecht, terwijl het psychiatrisch rapport reeds eind september werd uit gebracht. Van Z. zal daar blijven tot na het proces, dat 11 februari in Utrecht begint. Volgens het Wetboek van Straf vordering mag het verblijf in e«n observatiekliniek niet langer duren dan zes weken. „Als noodmaatregel heb ik prof. dr. J. Kloek gevraagd of hij wat langer in de observatie kliniek mocht blijven", verklaarde mr. W. H. Overbeek, hoofd van het arrondissementsparket in Utrecht. Als beweegreden voor deze beslissing heeft voor mr. Overbeek gegolden, dat het verblijf in een cel van de marechausseekazerne in Soesterberg, waar Van Z. tot begin juni verbleef te eenzaam was. Bezwaren had mr Overbeek ook tegen opsluiting in een huis van bewaring, in verband met de confrontatie met andere verdach ten en tegen het verblijf in een po litiecel had mr. Overbeek dezelfde bezwaren als tegen terugkeer naar Soesterberg. Mr. Overbeek gaf toe, dat dit lange verblijf in een observatiekli niek in zijn loopbaan nog' niet eer der is voorgekomen. Of het voor ons land uniek is, kan hij niet met ze kerheid zeggen. Mr. Overbeek verklaarde voorts, dat Hans van Z. in de observatie kliniek een beter contact heeft met het personeel. De eenzaamheid daar is dus minder groot als zij in Soes terberg zou zijn geweest, hoewel her verblijf in de kliniek wel cellulair is. Men vreesde dat hij in de eenzame cel van de marechausseekazerne get; zou worden, zo voegde daaraan toe mr. A. Somerwil, de substituut-offi cier van justitie, die de zaak tegen Hans van Z. zal behandelen. Een langer verblijf in de Utrecht se observatiekliniek bleek na net gereedkomen van het rapport van prof Kloek mogelijk, omdat er in verband met verbouwingswerkzaam heden in september en daarna min der patiënten werden opgenomen. De voorzorgsmaatregelen zijn er min stens zo goed als in een huis van bewaring, aldus mr. Overbeek. De als tipgever van Hans van Z. aangeduide bejaarde Utrechter „Ouwe Nol" verblijft nog steeds in het huis van bewaring in Zwolle. Hij keerde naar Zwolle terug nadat psy chiaters zich ongeveer zes weken met hem hadden beziggehouden. De be zwaren tegen terugkeer naar het huis van bewaring golden voor hem niet, zo meent mr. Somerwil, want deze nog steeds hardnekkig ontken nende verdachte heeft een totaal andere persoonlijkheid dan Hans van Z. DEN HAAG «ANP) De hoofddi rectie van de Staatsmijnen heeft in het verleden overleg gevoerd over ..samenwerking met daarvoor in aan merking komende ondernemingen en ook nu vinden besprekingen plaats". Dit antwoordt minister mr. L. de Block van Economische Zaken op de schriftelijke vragen van het tweede kamerlid dr. ir. A. P. Oele (P.v.d.A.) over het chemisch bedrijf van de Staatsmijnen. Minister De Block wijst er in zijn antwoord op, dat het ter versterking van de positie van een bedrijf als de chemische industrie van de Staats- ADVERTENTIE De 'Océ' 1400, (één van de 24 'Océ' kopieerapparaten), kunt u kopen, huren of huren-per-kopie. Vanavond om 20.15 uur (Ned. D laat ik u zien hoe ik èlles kopieer. Getypte brieven, balpen-brieven, vulpen-brieven. Tekeningen en kaarten. Tijdschriften en boeken. Vanavond demonstreer ik u mijn gemakkelijke bediening. Eén druk op kopieert in uw voordeel de knop klaar. En net zoveel kopieën als u wenst. Vanavond ook toon ik u mijn zuinigheid. Ik maak zelfs kopieën op halve grootte. Dus voor de halve prijs! Vanavond om 20.15 uur (Ned. D laat ik u versteld zitten. Verkoopkantoren in: Amsterdam, Den Bosch, Den Haag en Hengelo. Vul in- knip uit- stuur op" j BON voor overvloedige informatie over de 'Océ' 1400. Ik wil graag alles weten over de 'Océ' 1400. I Firma T.a.v.: Adres:- Tel: Nog eenvoudiger: Voor informatie kunt u ook bellen 04100-24461. VAN DER GRINTEN N.V.. Verkoop Nederland, Aartshertogenlaan 151, Den Bosch. LED mijnen in het algemeen gewenst kan zijn te komen tot samenwerking met daarvoor in aanmerking komende ondernemingen. De bewindsman zegt bereid te zijn om, alvorens een be slissing te nemen op voorstellen van de hoofddirectie van de Staatsmijnen welke een ingrijpende wyziging in de positie van het chemisch bedrijf van de Staatsmijnen zouden inhouden, deze vooraf met de vaste commissie voor economische zaken en zo ge wenst met de Kamer te bespreken. Het beleid van de minister en van de hoofddirectie van de Staatsmijnen is gericht op de uitbouw van bedryven en werkgelegenheid in Limburg. „De mogelijkheid tot het voortzetten van dit beleid zal doorslaggevend zijn ook j bij het nemen van beslissingen met betrekking tot de versterking van de positie van het chemisch bedryf". al dus het antwoord. Het kamerlid Oele had in zijn vra gen o.m. geïnformeerd naar de juist heid van de berichten over bespre kingen over samenwerking of fusie van het chemisch bedrijf van de Staatsmijnen en de AKU. In het ant woord van minister De Block wordt dit laatste bedrijf niet genoemd. DEN HAAG (GPD) Twee Haag se agenten hebben gisteravond een razendsnelle rit gemaakt van de Beukstraat naar het Juliana Kin derziekenhuis om het leven te red den van de vier maanden oude Vin cent van Helden. In een onbewaakt ogenblik had de baby een plastic dopje gepakt en in de mond gestopt. De dop kwam ech ter in zijn keeltje terecht en het kind dreigde te stikken. De wanhopige ouders belden de politie-alarmcen- trale om hulp. De dichtstbyzynde surveillancewagen werd er op af ge stuurd. Dank zy het snelle politie- ingrljpen konden de medici nog juist op tijd de dop verwijderen.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7