Den Haag luistert niet naar ons Russin vindt moeder terug i) K, ir randstad Huis ter Duin hele jaar open EEG-economie bloeit verder op SHULTON N.V. ANALIST(E) of LABORANT(E) Teruggekeerde vrijwilligers kritiseren Vredeskorps 11 OPENBARE VERKOPING „De Letterspecialist" TEKST- en RECLAME BORDEN N. van Groeningen N. van Groeningen OPENBARE1" VERKOOP ADVERTEERT IN HET LEIDSCH DAGBLAD PAG1KA LLiDSCB liAGBLAft DEN HAAG (GPD) Jë zou toch denken, dat men uit onze ervaringen alle voordeel zou willen halen. Dat ze in Den Haag zouden proberen ons uit de tent te lokken. Maar hoe gaat 't in feite? De fouten, die zijn gemaakt „kennen ze al lang" en ze „hebben er al wat aan gedaan" of ze zeggen: „We beginnen er morgen direct aan". Het lijkt wel of ze een open oor hebben, maar eigenlijk zitten ze direct in het defensief en dat schermt hun oren weer af". Dat is de mening van de Delftse student-werktuigbouwkunde Frank Woudenberg, woordvoerder van de werkgroep „Ex- vrijwilligers". Zelf heeft hij van '64 tot '66 voor de Stichting Nederlandse Vrijwilligers in Colombia gewerkt. Met 5 collega's uit het Colombiaanse project heeft hij in een brochure uiteen gezet, wat er bij de onderneming allemaal mank liep. GOED IDEE Zij zyn er van overtuigd dat het een goed idee is om middelbaar ge schoolde jongeren in de ontwikke lingslanden te laten werken aan de opleiding van het plaatselijk kader. Maar dan moet dat ook goed gebeu ren „Dat men bij de stichting aan vankelijk niet duidelijk zag hoe 't al lemaal moest, is te begrijpen maar dat ze nog steeds sukkelen met de criteria waaraan het werk moet vol doen, is toch te gek". Woudenberg had er op gerekend dat de SVN de teruggekeerde vrijwilligers terstond naar hun ervaringen zou vragen, maar dat is niet gebeurd. „Bij een bruiloft van een ex-teamgenoot kwa men we er weer over te praten. Toen hebben we gezegd: we moeten er iets mee doen. Toen zijn we aan die brochure begonnen. Trees Wouters uit Den Haag heeft als onderwijzeres van '65 tot '67 in Kameroen gewerkt in een project voor onderwijs aan volwassenen Daarbij heeft zij niet zoveel teleur stellingen hoeven overwinnen als Woudenberg, maar haar wil om in het beleid in Den Haag inspraak te k'ijgen is er niet minder vast om. Trees Wouters: „I nKameroen had den wij niet het idee dat we iets met mochten vanwege hogere poli tiek. Integendeel. Je hoorde dat mi nisters met elkaar touwtje trokken cm ons in hun eigen departement te krijgen." Woudenberg „In Colombia werk ten we in het verband van een bin- renlandse organisatie voor gemeen schapsopbouw. In het begin hadden w^ niet door dat die alleen maar diende om het land rustig te houden. Dat zal de stichting in Den Haag toch wel in de gaten hebben gehad. Nu vind ik dat nog zo erg niet, als je .ie er maar op hebt kunnen voor bereiden. Maar tijdens de opleiding hoor je alleen maar dat je je niet met politiek moet bemoeien. En ter piaatse was onze teamleider niet in staat je te helpen om binnen het po- Httek-religieuze klimaat te werken zonder brokken te maken". Vreugde en tranen in Limburgs plaatsje Mag je van iemand die als vrij williger word uitgezonden niet ver langen dat hij plooibaar is en genoeg initiatief kan opbrengen om zich uit overwachte situaties te redden? Trees Wouters: „De groep die voor ons in Kameroen had gewerkt zou daar een soort landbouwschool gaan bouwen. Maar toen ze er eenmaal waren wilde de regering daar niets meer van weten. Toen heeft een van de vrijwilligers een soort groentevei ling opgezet en enkele anderen zijn begonnen les te geven aan de vol wassenen. Maar ik vrees dat de SNV tevoren weer een onduidelijke af spraak had gemaakt met de rege ring van Kameroen. Een betere supervisie op het werk terrein lijkt noodzakelijk. Maar de selectie van de kandidaten kan mis schien evenzeer verbeterd worden. Het zal niet gaan om diploma's, meer om persoonlijkheid, of niet? Frank Woudenberg: ,Jk kan me best voorstellen dat een lagerge- schoolde, bijvoorbeeld een Lts.-er een goede vrijwilliger is. Het voornaamste is dat je contacten weet te leggen. Je moet kunnen werken op het niveau van de ongeletterde dorpsbewoners. Er zijn niet zoveel beroepen in Ne derland die je dat leren. Het is in derdaad een kwestie van persoonlijk heid". Trees Wouters: .Met alles wat je doet moet je zo voorzichtig zijn. Je moet telkens kijken en luisteren hoe het aankomt. Dat is heel inspannend. Je mag nooit de schijn wekken dat je 't beter weet en toch moet je vak bekwaam zijn". Woudenberg: „Veel zou al verbe terd kunnen worden als de projecten tevoren beter werden geanalyseerd. Nu gaat er steeds iemand voor de SNV kijken wat er gebeuren moet en die zegt dan: die en die vakmensen hebben ze er nodig. Waarom doen ze geen beroep op ex-vrijwilligers om een project mee te onderzoeken? 't Blijkt dat een kwart van hen terug wil. Ze zouden hun ervaring op een breder vlak ten nutte kunnen ma- SWALMEN, 'GPD» De 43-jarige Alexandra Meu te r-Koezin a. afkomstig uit een klein boerendorpje in de Oe kraïne, zoekt naarstig naar middelen en wegen om in Ca nada te komen. Alexandra, die ln 1942 door de nazi's naar Duitsland werd gedeporteerd en in 1944 in het Limburgse plaatsje Swalmen kon onderduiken, wil er haar moeder bezoeken, die zij sinds haar deportatie niet meer heeft gezien. Friese emi granten, die het adres van moe der Koezina in het Canadese Brantford hebben ontdekt, heb ben mevrouw Meuter moeder van vijf kinderen een lange brief geschreven, waarin zij ver tellen van het verlangen, dat bij de moeder bestaat naar een weerzien met haar dochter. Alexandra Meuter kwam in 1942 in Bruggen «even over de grens bij Swalmen» terecht, waar zij brikken moest bakken. Zij leerde er Louis Meuter ken nen. die daar ook te werk was gesteld. Samen met enkele vrienden slaagde Louis erin Alexandra en twee andere Rus sische meisjes naar Nederland te smokkelen. Zij doken onder tot het einde van de oorlog. In 1945 trouwde Louis Meuter met Alexandra Koezina. Het paar vestigde zich in Swal men. Alexandra wilde haar moe der in het Oekrainse Orlofskaja laten weten, dat zij getrouwd was. maar mevrouw Koezina en haar man Alexandra's stief vader) bleken spoorloos verdwe nen. Rode Kruis, opsporings organisaties noch ambassades konden het adres van de vrouw achterhalen. Verscheidene ke ren vroeg Alexandra een visum aan bij de Russische ambassade, om zelf haar moeder in het wij de Rusland te gaan zoeken. Het visum werd steeds geweigerd. Wel ontdekte zij, dat haar zusje naar Oekraine was terugge keerd. De 8walmse huismoeder had alle hoop al opgegeven ooit haar „mamoesjka" terug te zien, toen plotseling die brief kwam van de Friese emigrant Theo Reyen- ga: uw moeder leeft. Ze maakt het goed en wil u graag terug zien. Vader is in het voorjaar van 1968 overledenMevrouw Reyenga had in Brantford ken nis gemaakt met moeder Koe zina en nadat de vrouw haar levensverhaal had verteld, gin gen de Reyenga's op zoek naar het adres van de verdwenen dochter Alexandra. Hun moei zaam speurwerk werd tenslotte beloond. Alexandra Meuter wil echter niet geloven, dat ze ooit nog eens een verre reis naar Canada zal kunnen maken. „Wie moet er op de kinderen passen en voor myn man zorgen? Ik ben maar een arme vrouw en ik heb nog nooit in een vliegtuig ge zeten. Laat me maar zegt ze. Maar dan vraagt ze toch snik kend: „Is die reis erg duur? Hoe lang ben ik onderweg?" Ze spreekt Nederlands met 'n Duits accent en met rollende Russische keelklanken. Vrien den en bekenden komen haar gelukwensen en verzekeren haar te zullen helpen. „Het zou me verbazen als Swalmen u nu in de steek liet", heeft pastoor Verschagen haar gezegd, toen hij een feestsigaar kwam roken. Op het heuglijke nieuws uit Canada. „Ik wil mijn zoon John mee nemen als ik ga", zegt de vrouw. .Die heeft gestudeerd en die kan brieven schrijven en tele grammen versturen. Met hem kom ik wel in Canada aan Maar wat praat ik, ik heb geen geld Marktberichten ZWOLLE, 10 Jan. Aanvoer run deren 2411, g-raskalv. 479, nuchtere kal veren 1977, schapen en lamm. 116. varkens 475, schrammen 17, biggen 705, gelten 23. totaal 6200. Prijzen (in 1 p. s'uk) neurende en versgekalfde koeien 1010-1430, neurende vaarzen 1060-1250, neurende pinken 875-925. sl-koeien en vaarzen 1050-1450, sl .koeien (gesl. gew.) 3.555.25, gulste koelen 9301100, worstkoelen gesl. gew. 3.30-3.65, guls te vaarzen 945-1120, gulste pinken 750- 8800, graskalv. 425- 650, nuchtere kalv. 90-300. nuchtere kalv. (lev. gew,) 1.35-1.80. gelten 25-70. vette schapen 130-160. lamm. 100-125. vette kalv. 150-180. drachtige varkens 4.25-540, sl.varkens 410-510. schram men 95-125. biggen 70-83. stieren (ln f per kg gesl. gew.) 4.35-5.00, vette kalv. 500-7.00. vette kalv. (lev, gew.) 3.60-4.95, Overzicht gebruiksvee aan voer handel stabiel, guiste koelen re delijk. prijsh.. pinken goed. goed prijs houdend, varkens rustig, prysh.. gras kalveren goed. goed prijsh.. vette kalv. vlot. duur. nuchtere kalv. redelijk, goed prijsh biggen redelijk, stabiel, sl.koei- en goed, prijsh. AALSMEER. 10 Januari. Bloemen veiling. Anjers per stuk: William Sim 3542. Rose Sim 3442. White Sim 3040. G. J. Sim 28—39. Dusty Sim i 2635. Arthur Sim 3745. Shocking 1 Sim 3441. Keefer Sim 4047. Rozen: Parel van Aalsmeer 4051. Baccara liO130. Geli. Duisberg 80105. Jr. Miss 70—80. Dr. Verhage 6090. Pink Sensation 6080, Super Star 80115, Roselandia 6085, Zorlna 4048, Nor dia 7085. Coral Princess 6585. Ca rol 40—55. Red Gamette 4048. Ma rimba 4049. Diverse bloemen: Ama ryllis 4563. Cvclamenbloemen 12 190, Euphorbia '30—70. Freesia w. g. 340—255. Gerbera 40—52. Iris 200— 265. Lelies kelk 70—82. Asp. plumo- sus 100—130, Tulpen 170—245. Nar cissen 120—170. Hyacinten 20—32, Stepman. 4 kop 140165. idem 2 kop 6080. Lavaliënsis 100—125. Koster 120—165. Forsythia 60—80. Prunus triloba 80115. TER AAR. 10 januari. Groentevei ling Witlof A 1.09—1.10, idem All 1.04—1.06. idem B II 76—1.01. Idem II 3864. Idem afwijkend 4680. Idem &tek 8—46. spruiten A 80—87. sprui ten B 55. idem D 72. prei II 18. glas- andijvie 85. peren Gleser Wildeman 1417 alles per kg., stoofsla 1.00. boe- rekool 2.50 per kist. sla I 1315. sla C 1214 per stuk ken dan opnieuw weer in een beperkt teamverband". Trees Wouters: „Het klinkt alle maal zo voor de hand liggend wat wii ze kunnen zeggen. Maar toch de gewoonste dingen worden vaak ver geten. Bijvoorbeeld, dat je een kook- lerares geen primus moet meegeven om les op te geven, als de mensen daar zelf nog op houtvuren koken". Intussen is de stichting bezig het een en ander te verbeteren. Twee ex- vrijwilligers zijn ingezet bij de oplei ding. Men wil een deel van de oplei ding overplaatsen naar het gastland. Samenwerking in Noordwijk aan Zee (Van een onzer redacteuren). NOORDWIJK AAN ZEE Het Grand Hotel Huis ter Duin zal in het vervolg het gehele jaar geopend blij ven. De vraag naar geschikte vergaderruimte, waarmede ook de lo- giesaanvragen gelijke tred houden, is daar de oorzaak van, Noordwijk wordt meer en meer con grescentrum, vertelde de heer G. J. Cleypool, die sinds 1 januari manager van Huis ter Duin is en algemeen manager van de EMS-hotels. Door de nauwe samenwerking tussen deze drie grootste hotels van Noordwijk aan Zee Huis ter Duin, Palaoe en Rembrandt wil men aan de zomer en wintergasten grote service bieden. Het LD schreef daar woensdag als eerste reeds uitvoerig over. Aan de modernisering van Huis ter Duin wordt belangrijke aandacht ge schonken. Men is bezig met de aan leg van een grote automatische tele fooncentrale een van de eersten in ons land waarvoor meer dan een ton is uitgetrokken. Ook inwendig worden veranderin gen aangebracht. Zo zullen de drie buffetten verdwijnen en daarvoor komt er een, dicht bij de eetzaal ge legen, in de plaats. In de zomermaan den komt erop de terrassen eense- vicebar en voorts bestaan er plannen tot de aanleg van een overdekt zwem bad. Wij hopen van Noordwijk, aldus die heer Cleypool. een echt kuuroord te kunnen maken. Het zijn vooral de Duitse artsen, die het Nederlandse kustklimaat sterk aanbevelen om te genezen van astmatische aandoenin gen. 'longziekten en hartaandoenin- gen. Overwogen wordt ook een arts aan te stellen, die de gasten van de drie hotels, die om gezondheidsrede nen enige tijd in Noordwijk verblij ven, medisch te begeleiden Tenslotte vertelde de heer Cleypool. dat er uit Amerika grote belangstel ling bestaat voor een verblijf in Noordwijk. Vooral in het voorseizoen. Er komen dan groepen van 180 tot 250 man. Hij betreurde het, dat het hotelwezen in vergelijking met andere landen zo weinig medewer king van de overheid ontvangt en wees erop. dat de drie nu nauw sa menwerkende EMS-hotels samen 840 gasten kunnen herbergen: Huis ter Duin 500, Palace 180 en Rembrandt 160. Er wordt gezocht naar projecten die passen in een groter programma, I waarbinnen de vrijwilligers concrete taken krijgen. Is de kritiek van de werkgroep e x-vrijwilligere daarmee niet al ondervangen? Woudenberg: „Om een ontwikke- j lingsterm te gebruiken: het is alle- maal te unilateraal, te eenzijdig. De stichting is niet doof of dom. maar ze willen 't allemaal zelf doen, zelf weten". Het is duidelijk. De Stichting Ne- derlamdse Vrijwilligers en de werk- groep ex-vrijwilligers moeten elkaar vinden. Ze hebben elkaar iets te ver tellen. Met wat voor recht zou an- i ders het tijdschrift voor de vrijwilli gers, dat de SNV uitgeeft, „Vice ver sa" heten? ,De vrijwilliger heeft een flinke dosis verdraagzaamheid, incasseringsvermogen en gevoel voor betrekkelijkheid nodig. Hij moet soepel zijn, zich kunnen aanpassen en respect hebben voor de mening van een ander. Hij moet over doorzettingsver mogen beschikken en zelf initia tieven kunnen nemen. Hij moet misschien een primitieve behui zing voor lief nemen en twee jaar werken in de tropen te gen niet meer (maar ook niet minder) dan een redelijke ver goeding. Naast enthousiasme is vooral nuchterheid van belang". De Stichting Nederlandse Vrijwilligers (S.N.V.), het Ne derlandse „vredeskorps'' zond onlangs de 500ste ontwik kelingshelper uit die aan de bo venstaande eisen van haar ad vertenties voldeed. „De vrijwilliger is geen ex pert. maar hij moet vakbe kwaam zijn en praktisch van aard". Zo omschrijft de heer J. A. Mollee de doelstelling van de S.N.V., waarvoor hij optreedt als voorlichtingsambtenaar. Dat lijkt een goed omlijnde zaak, maar toch zegt hij: „Wij bre ken er ons het hoofd over". Dat zal zeker het geval zijn nu een aantal ex-vrijwilligers een werk groep heeft opgericht die in spraak wil in het beleid van de stichting. Nicolaas Vorannitis en Matina Verouchi, twee hi-ppe jongelui, gefotografeerd bij hun huwelijks voltrekking in Athene. Links de Grieks-orthodoxe priester, die hun huwelijk inzegende en daar- mee de toorn van de aartsbis schop van Athene op zijn hoofL haalde. De reden voor die toornl ïet bruidstoilet was niet zedig ge noeg. "Ti HAAC mder jjihai: •stanc BRUSSEL (ANP» De gegevens die de Europese Commissie met haar jongste con junctuur enquête onder het bedrijfsleven heeft verzameld, doen verwachten dat de economische ex pansie in de komende maanden krachtig zal blijven. In de gemeenschap als geheel zijn de ondernemers van mening dat de industriële produktie in de afgelopen maanden in een snel tempo is toe genomen. Een reeds aanzienlijk stij gende con Junctuur tendens is nog verstrekt door inhaaleffecten die in Frankrijk optraden na de stakings periode in mei juni, dit blijkt uit een EEG-analyse van deze gegevens. Het Nederlandse bedrijfsleven heeft aan dit onderzoek niet meegedaan I omdat een deel van de Nederlandse bedrijven de voorkeur geeft aan ge heimhouding van getallen. In Duitsland vertoont.de tota le industriële produktie nog steeds een zeer snelle groei, waarbij gunstige re sultaten worden geboekt in de mees te nijverheidssectoren. Uit de enquê tes blijkt een in haar geheel gun stige conjunctuurontwikkeling, te meer daar de sector consumptiegoe deren nu een groter aandeel neemt in de algemene expansie. In Frankrijk tonen de enquê tes aan dat het tempo van de bedrij vigheid vrij snel ls gestegen. Deze ontwikkeling lijkt niet uitsluitend te moeten worden toegeschreven aan de pogingen om de tijdens de stakingen geleden produktieverliezen in te ha len. De ondernemers blijken tevreden te zijn over de ontwikkeling van de vraag, vooral de binnenlandse. Ook de produktievooruitzichten zijn posi tief Uit de antwoorden van de be drijfsleiders blijkt aldus een snelle aanpassing van het produktie-appa raat aan de nieuwe vraagontwik- keling, wat tevens uitzicht geeft op een drukke bedrijvigheid in de ko mende maanden. In 11 a 1 is de conjuncturele ex pansie tijdens het eerste half jaar van 1968 vervtraagd, vooral als gevolg van eer, afzwakking van de binnenlandse vraag. Onlangs hebben zich echter tekenen voorgedaan die op een verbe tering wijzen. Zij houden mogelijk ttt tb verband met de door de Italiaan» am autoriteiten getroffen stimulerenden Ha maatregelen. Op grond van de antltiian V/oorden der ondernemers kan worde/Vest- aangenomen, dat de economischfljer groei in de komende maanden op- De nieuw dynamischer kan worden. t ii In België het conjuncturele kijl®*® maat. dat sinds het begin van 1968 reeds duidelijk gunstiger was gewor den. in de laatste maanden verderaer verbeterd. Deb eoordelingen van hetere binnenlandse en vooral ook het bui-jone; tenlandse orderbestand zijn beter ge-, jn t worden. De duidelijk optimistisch ge-^en tinte produktievooruitzichten doen^ een vrij hoog activiteitstempo ln de, tyc komende maanden verwachten. opge In Luxemburg is de bedry vig-A in heid in de laatste maanden levendig*11 gebleven. Het peil van de vraag wordtp^ei door de grote meerderheid van de be-6011 drijfshoofden nog steeds gunstig ge- l>ev acht. Overigens verwachten alle on-*en- dernemers in de komende maandecDjak een even grote of grotere bedrijvig-a heid, zodat kan worden aangenomen" dat het huidige expansietempo zekerde p gehandhaafd zal blijven. ider Deze gruwelijk uitziende jon geman is chauffeur op een tank auto. Hij kwam zo dik onder de I olie te zitten, toen hij een tuin- der aan de Ringvaartweg in Rot terdam het leven redde. De man was met zijn hoofd naar beneden door het mangat in zijn olietank gevallen. De chauffeur, die erbij stond toen het ongeluk gebeurde, kon de tuinder met veel moeite weer uit de tank krijgen, maar ondanks die snelle hulp icas de toestand van de tuinder ernstig. Hij had veel olie binnengekregen. op 16 januari 1969. v.m. 10 uur van warenhuizen, ploeg, freesmachine en al wat ver der zal worden aangeboden op tuinderij van der Zeeuw in de Waard te Leiden, in gang Trompstraat 'Zijlsingel t.o. Meelfabriek), ten over staan van notaris F. K. La- gerweij. Leiden, (tel. 01710— 32341), k contant. Voorwaarden verkoping ver krijgbaar bij gen. notaris, Hooigracht 76. Leiden. maakt voor U snelle levering weerbestendig glasharde hechting keus uit 50 maten. DE LETTERSPECIALIST Morsstr. 31 Leiden zelfklevende letters Flxa letter transfers Plastic letters Overdrukletters DE LETTERSPECIALIST Latten borden Schrikplanken Naamemblemen Verkeersborden DE LETTERSPECIALIST Morsstr. 31 - Leiden Schoolstraat 14, Wassenaar. Dochtermaatschappij van de grote Amerikaanse fabrikant van o.a. „Old Spice" en Desert Flo wer" zoekt voor haar controle laboratorium een Als u in het bezit bent van het leerling ana listendiploma of hiervoor studeert en een rede lijke kennis bezit van de Engelse taal is er by ons een plaats vrij. Hij (zij) zal na een inwerkperiode zelfstandig de binnenkomende grondstoffen, halffabrikaat en eindprodukten moeten controleren. Schriftelijke sollicitaties te richten aan de Technisch adjunct-directeur van SHULTON N.V Rooseveltstraat 49, Leiden Telefoon (01710» - 34641. ex art. 1223 (2» BW. oppc heer nd z: »p k: I Gevraagd voor spoedige indiensttreding mannelijke of vrouwelijke kracht In aanmerking komt een accurate kracht, die over voldoende typevaardigheid beschikt en tevens het bedienen van de te lefoon moet verzorgen. Sollicitaties uitsluitend schriftelijk aan ons kantoor Oude Singel 188, Leiden. AL ONZE AANBIEDINGEN GESCHIEDEN VRIJBLIJVEND INLICHTINGEN TIJDENS KANTOORUREN LEIDEN DUDESINGEL1BB TELOIHO 21772 Ten verzoeke van de be windvoerders van Gebrs. Teixeira de Mattos te Am sterdam zullen de notarissen mr. P. J. Blauwhoff te Am sterdam en W. F. Karstens te Leiden op 24 en 31 januari 1969 in het Notarishuis t< Leiden, Hogewoerd 144, de; namiddags 7 uur bij inze: resp. afslag publiek verkoper Het fabrieksgebouw waarin koelcellen met ondergrond er erf te Leiden, Leeuwenhoek straat 8, hoek Pasteurstraat groot 4 are. Lasten f 775,08 per jaar. Voor rekening van koper: df zakelijke lasten vanaf l-l-'6! alsmede executie-, roiements-' kosten en trekgeld. Bezichtiging: 21, 23, 28 er. 30 januari 1969 van 24 uur nam. Aanvaarding by de afslag. Betaling kooppenningen 2 8 februari 1969 met bybetalinf van 6% rente. Inlichtingen ten kantore van notaris W. F. Karstens Apothekersdijk 34 te Leiden Tel. 01710-23668-34880 Uitzendbureau TYPISTES (Nederlands en moderne talen) STENOTYPISTES (Nederlands en mod. talen) PONSTYPISTES BOEKHOUDMACHINISTES. U bent dagelijks welkom van 917.00 uur. Voor de inspringkracht die eruit springt. Nieuwe Rijn 44 - Leiden - Telefoon 34299

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 6