'oliticus slechte econoom ïoncurrentiepositie kan in gevaar komen Fictief verleden van Aya Zikken en Ellen Warmond FINANCIEEL WEEKOVERZICHT belangrijke beslissingen buiten Volksvertegenwoordiging om Polak wil medische tuchtwet openbreken EVENWICHTIG K; NIET SLECHT DILEMMA „Raméh" „Van kwaad tot erger" Literaire Kroniek door CLARA EGGINK ÏR erkloosheid DAG 11 JANUARI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 17 (Van onze parlementaire redactie) <r De besluiten in tweede instantie - j die van het centraal college voor me- fll/»Vttr£W*hf on von Hot. (Door onze parlementaire redacteur J. J. Vis) HAAG (GPD) De economie is voor de meeste ge- mensen een ondoorgrondelijke zaak. Het probleem is, dat ior de meeste economen ook een ingewikkelde zaak is. De ie is een jonge wetenschap. De economische politiek is iger en dateert eigenlijk pas van na de oorlog. oc6 M wetenschaP te ontwikkelen land optreden. Hebben we de vorige ^(^vendc onderzoekingen no- depressie al overwonnen? Zijn we bezig aan een opgang? Is de top al weer voorbij? Schieten we door het evenwicht heen? Dat soort vragen is in Nederland aan de orde van de dag en niemand weet het juiste antwoord. [ar als de praktijk eist, dat de hap reeds tijdens zijn ont- ipfase wordt toegepast ont- ontsporingen. Die ontsporin- •n in ons land, maar ook in inden herhaaldelijk voor. DEN HAOG (GPD) Minister Polak J disc he tuchtrecht en van het Ge- van Justitie wil de medische tucht- rechtshof - dienen in het openbaar te wet openbreken. Hij acht de besloten- I worden uitgesproken, heid van de medische tuchtrecht- In de memorie van toelichting op PPU jtenschappelijke argumenten te doen of juist niet te doen irijls strijdig met politieke be- Als die argumenten onvol- >|!«n uitgewerkt wint de poli stal. Ook dat is in Nederland jelijk aan de orde van de dag anomische politiek wordt in gevoerd op basis van „het [ederland", een ingewikkeld an algebraïsche vergelykin- gebaseerd is op gegevens die i deel al betrekkelijk oud zijn. tatie e gegevens dateren uit de ja- ",;S4 itig van onze eeuw. de jong ens uit de jaren z Zijlstra is voorzichtig; hij is be vreesd voor een bestedingsinflatie een te snelle stijging van de koop krachtige vraag. Als dat gebeurt kan er een prijsreactie komen, dan weer een loonreactie enz. Tot de noodlot tige spiraal volgt, die alleen maar door devaluatie en het aantrekken van de buikriem doorbroken kan wor den. De Pous, Wiüteveen en De Block denken er net zo over. Let op het evenwicht. In dit Mcht bezien zijn de jongste maatregelen voor de hand liggend. Zijlstra verhoogde het bank- disconto waardoor het geld duurder wordt. De investeringen worden afge remd en de bestedingsinflatie wordt wat tegengegaan. Onze nationale bankdirecteur legde ook de kredietverlening door de han delsbanken en kredietinstellingen aan banden. Ook daardoor wordt de eco nomie afgeremd. Er komt op die manier minder geld de rente stijgt, investeren wordt moeilijker. Het belang van kredietbe- perkende maatregelen wordt vaak on derschat omdat de meeste mensen vergeten dat geldschepping meer een zaak is van nieuwe kredieten dan van de bankbiljettenpers. Witteveen nam soortgelijke maatregelenschorsing hulp van dit model kan wor- ekend wat de gevolgen zijn ilde impulsen in de econo- een voorbeeld te noemen: itestand daalt zullen de in- yyg en toenemen, als de koop- vraag sneller toeneemt dan Ictie zullen de prijzen stijgen. inkt eenvoudig maar met Hen de investeringen toe met hoeveel zullen de prij- i? En over welke periode tijging zich voltrekken? En n de gevolgen zijn voor an- egorieën: de handel, de be- brengsten, de overheidsuit- rolgen zijn globaal bekend, in welke richting ze zich maar niet in welke om ar bestaat meningsverschil het is juist dat menings dat in de politieke sfeer Kfl Nederland waar het Cen- n Bureau zijn berekeningen t is niet slecht. Het is zelfs dat van de meeste andere üederland is een klein, be- overzichtelijk land, de ad- e is goed in orde. en kwaliteit van de pro consumptie, de overheid's- zijn vrij exact bekend. De rekeningen waar al deze uit worden afgeleid zijn be- volledig vollediger bijv. van de Verenigde Staten, 1 ILr met steekProe'^en dan 1 "gelijke totalen wordt gewerkt. )nt ook ons model een ïelende tekortkomingen. Het neiging de consumptie te on- Hen en de werkloosheid te ften. Dat komt slecht uilt, it deze twee variabelen zijn gaa ingrijk voor het voorspellen nslagpunten in de economie, i zie je juist op die momen- ipraakverwarring in Neder- 5 r U'iscl van de Investeringsaftrek en scherpe begrotingsbewaking. Ook daardoor komt er minder geld in onze huishouding: de ontwikkeling wordt vertraagd. Toch raken we hier al het politieke vlak waar de econo mische wetten makkelijk op zij ge schoven worden. Witteveen houdt vast aan de belastingverlaging van 70/'71. Dat moet hij op politieke gronden. Uitstel of afstel van deze verla ging een belangrijk verkiezings nummer van de WD zou het ein de betekenen van de liberaal-confes sionele regeringscoalitie. Maar een belastingverlaging in een tijd van overbesteding is nauwelijks te ver antwoorden. Het geld, dat de mensen straks niet. aan de fiscus hoeven af te dragen wil len ze consumeren. Zo krijgt onze economie een extra impuls van hon derden miljoenen. Puur economisch bezien wil Witteveen iets onverstan digs gaan doen. Hetzelfde is het geval met de in voering van de BTW en de verhoging van andere indirecte belastingen. Ze leiden tot prijsstijgingen, die weer looneisen oproepen waar dan weer nieuwe prijsstijgingen op volgen, en zovoorts. De spiraal komt in zicht. Maar politiek gesproken ziten we aan de BTW vas.t de 225 miljoen voor de defensie moet ook ergens vandaan komen evenals de 70 miljoen die nu niet uit de huurbelasting komt, wil Witteveen niet met een onplezierig gat in zijn begroting blijven zitten. goede, maar hij had genoeg van de politiek en trok zich terug aan het Amsterdamse Frederiksplein. Van De Pous kun je hetzelfde zeg gen. Ze roepen wat waarschuwingen uit de verte, maar doen in de poli tiek niet mee. De vakbondsleiders zijn ook betere politici dan economen. Ze denken meer aan hun achterban dan aan de gevolgen van hun eisen. Het resultaat is een beetje triest. De instrumenten zijn niet voltooid, maar we moeten ze gebruiken. De politici die de instrumenten moeten toepas sen worden geremd door politieke overwegingen. Die remmingen komen uit hun achterban en dat zijn we zelf. De inflatie maken we met zijn allen. r Minister Witttveen: scherpe h grotingsbewaking. Door dit soort handelingen verspeelt het kabinet natuurlijk het recht om de looneisen af te wijzen. Bij de me taal c.a.o. is dat ook niet gebeurd. Toch zou het wel moeten gebeuren, als tenminste de prijsstijgingen wer den beperkt. Maar het gebeurt niet. Rechtse regeringen zitten altijd voor hetzelfde dilemma: ze willen de direc te belastingen verlagen en de indirec te verhogen. Ze veroorzaken daarmee prijsstijgingen die looneisen oproepen. De ondernemers wijken voor sta kingsdreigingen. Stakingen zijn altijd nog onvoordeliger dan hoge lonen. Linkse regeringen zijn niet veel beter. Ze verhogen de overheidsuitgaven om de collectieve voorzieningen te beta len. Ook daarmee wordt geld in de economie gespoten. Bovendien zijn linkse regeringen net zo weinig ge neigd nee te verkopen aan de arbei ders als rechtse regeringen. Wie de praktijk van dit soort za ken een beetje gadeslaat ziet een paar opvallende verschijnselen. In de eerste plaats deze: al dit soort be langrijke beslissingen worden geno men zonder dat de volksvertegen woordiging er ook maar iets over te zeggen heeft. De werkelijke belangrijke beslissin gen worden genomen aan de onder handelingstafel soms is het een ta fel in Brussel (zoals bij de BTW), soms is het de tafel van werknemers en werkgevers, soms is de onderhan delingstafel van de kabinetsformatie verlaging inkomstenbelastingmaar het zijn allemaal tafels achter geslo ten deuren; er is geen inspraak van derden mogelijk. Nog een verschijnsel: politici zijn slechte economen en economen zijn slechte politici. Witteveen met zijn be lastingverlaging is een slecht eco noom aan het worden. Zijlstra is een spraak niet bevordelijk voor het ver trouwen. dat het publiek in deze vorm van rechtspraak stelt. De bewindsman heeft bij de Twee de Kamer een wetsondtwerp inge diend. waarin een aantal maatrege len zijn gekomen, die de openheid van de medische tuchtrechtspraak I moeten bevorderen. i De klager moet op de hoogte wor den gesteld van de beslissing, die het tuchtcollege naar aanleiding van I öe ingediende klacht heeft genomen Bij beslissingen, waarbij een be paalde maatregel is opgelegd, ont- vangt de klager een afschrift van de beslissing, die aan de aangeklaagde en de inspecteur van de volksgezond- heid word gestuurd. het wetsontwerp merken minister Polak en staatssecretaris Kruisinga (Volksgezondheid) op, dat het hier slechts om een gedeeltelijke wijziging van de medische tuchtwet gaat- Een algehele herziening is weliswaar wenselijk, maar nog' niet mogelijk in verband met het feit, dat de vorig Jaar ingestelde staatscommissie inza ke modernisering van de wetgeving over de toelating tot en de uitoefe ning van geneeskundige beroepen, neg geen adviezen heeft uitgebracht. Sextant zonder hoofdredacteur Henk J. Meijer legt zijn functie van hoofdredacteur van het NVSH- maandblad Sexïtant neer. Over de zakelijke aspecten van het ontslag zijn de onderhandelingen nog bezig. Het blad zal voorlopig zonder hoofd redacteur verder gaan. Zowel voor de bundel schetsen van Aya Zikken als voor die van Ellen Warmond kan de uitdrukking „fic tief verleden" gebruikt worden. Met „fictief verleden" bedoel ik die vorm van schrijvend creëren die voldoende historie in zijn wezen heeft om verbonden te zijn met het verleden van de auteur, doch waarin de figuren, ook de ik-figuur, toch fic tief in de zin van in de verbeelding bestaande zijn. In de verbeelding be staande of bestaan hebbend, is waar het de schrijver betreft evenzeer his torisch als de historie aan de hand van levensfeiten waargenomen. Men zou deze soort creativiteit kunnen beschouwen als een vorm tussen de zuivere fictie (roman, verhaal) en de dagboekherinnering (of een der gelijke reeks levensaantekeningen) in. Men zou desnoods, als dat niet te gecompliceerd wordt, van de fictie van het eigen wezen kunnen spre ken, ware het niet dat deze term ook op zou gaan voor iedere door de schrijver geschapen figuur, daar de ze laatste toch altijd afsplitsingen zijn. Het soort fictie dat ik nu ech ter op het oog heb, die van het fictie ve verleden dus, staat, dichter bij het ik van de auteur, zit er met een bredere band aan vast, is misschien wel de ware „ik." wie zal het zeg gen. „Raméh, het verslag van een lief de" van Aya Zikken is een jeugdver haal, beter een ketting van jeugdmo- menten en behoort wel zuiver tot dat fictieve verleden. Aya Zikkens jeugd in Indonesië, waar zij overigens niet geboren is zoals dikwijls wordt ge dacht. is voor haar een zeer werkza me bron van inspiratie. Die jeugd tijd van haar is evenzeer de jonge vrouw Gambyr uit „De Atlasvlin der" als Matthijs Rammen uit „De Vrijwilliger"; losse romangestalten deze beiden, afsplitsingen zoals ik aJ zei. Maar het brok jeugd in dit boek staat dichter bij het verleden van de auteur. Doch als men haar zou vra gen en die vraag wordt dikwijls gesteld bij deze boekvorm of dit werkelijk haar jeugd is geweest dan zal zy ten eerste „nee" en vervol gens met veel explicatie ook „ja" moeten antwoorden. Hoe dan ook, de reeks van acht met elkaar verwe ven schetsen van Indisch kinderle ven. de vriendschap van het Europe se meisje met de Sumatraanse jon gen, beiden op de rand van de sexue- le bewustwording, de hun omgeven de mensen en dieren, even iets van de blank-bruin controverse, de ver beeldingen en de realiteiten (het meisje dat van haar examenopga ven een rare poespas maakt in de hoop te zullen zakken en zodoende in haar geliefde Indië te kunnen blij ven) het is allemaal getekend met die combinatie van heimwee, verte dering en kwajongensachtigheid die Aya Zikken, naast haar andere, nog las een extra gave schijnt meege kregen te hebben. Bij Ellen Warmonds „Van Kwaad j tot Erger" ligt de zaak met dat flc- j tieve verleden even anders. Er zijn j schetsen, de jeugdherinneringen, die daar duidelijk onder vallen, maar er Aya Zikken: Raméh, verslag t van een liefde. De Arbeiders- X pers, Amsterdam. Ellen Warmond: Van Kwaad i tot Erger. Qoerido, Amster- t dam. zijn ook andere, recentere die men om de ik-vorm „fictief heden" zou kunnen noemen. Het zijn min of meer journalistiek opgezette schet sen, hoewel intens persoonlijk. In elk geval is er bij deze schrijfster geen sprake van vertedering of van heimwee. De titels die bij de onder verdeling horen, wijzen naar de te neur: „Tussen de dode heren en me vrouwen" of „Kort en Klein." Ellen Warmond hanteert de galgenhumor als het gaat om de „ik" en een soli de dosis hoon en spot als het gaat om de anderen. Voor beide expres sievormen is haar pen als het ware geschapen en gedoopt in tranen en alsem. Merkwaardig is dat het re sultaat van zo'n proces bij de lezer gewoonlijk op lachen uitloopt. Niet op schateren natuurlijk, meer op een soort opgewekt meesmuilen ver wekt door het gevoel van „jaja, zo is dat nu eenmaal," terwijl er toch zoveel sombers en gruwelijks tussen de regels in staat. Er zit iets van Wil lem Elsschot in haar stem maar j dan in mineur. Gezien deze kwali- I teiten en gelezen haar verzen zou j het mij uitermate boeien eens langer proza van Ellen Warmond te kun nen lezen. Ik hoop dat zij zich nog eens zo creatief boosmaakt dat ze j Inderdaad „van kwaad tot erger" I komt. (Van onze financiële medewerker) 'EN (GPD) Er kan geen vrijere loonpolitiek worden gevoerd zonder risico's te lo- voorbaat stond vast, dat het ombuigen van het loonbeleid in een periode van een innen arbeidsmarkt tot snellere stijgingen zou leiden dan door de economische mogelijk- gerechtvaardigd zou zijn. Daarom is het wat verwonderlijk, dat de overheid nu een is moet opvoeren om moeilijkheden met het bedrijfsleven te omzeilen en toch met de he realiteit in de pas te blijven. Terwijl andere landen zich heroïsche inspanningen ten om de betalingsbalansen in evenwicht te brengen, door de bevolking een krachtig j nngsprogramma op te leggen, wordt in Nederland de loonsluis opnieuw geopend in de at de concurrentiepositie niet al te zeer in het gedrang zal komen. Het leergeld, dat in ard betaald om de gevolgen van de loonexplosie te boven te komen, is al weer vergeten. buitenland stevig doorgaat, plegen van inflatie zullen &e loonronde wel te. boven "aar het zit er in dat de betaald moet wprden, uit een nieuwe golf van wer- zo tri Maatregelen, düe eerst door de 3< ^he bank en nu door de zÜn genomen of aangekon- H 3' °P te maken dat zich in kringen een zekere mate Mstheid openbaart, tel van de hand van de se- eneraal van economische het „taaie ongerief" jokte e' om. Nederland kreeg van die vlak na de oorlog als itator optrad, een lesje. We j®t z'n allen achter de bui inflatie aan. Nederland (met Frankrijk) voorop in t fptoet. S1 ens ligt natuurlijk bij het War de conourrentie-positie van de omringende lan- is ondermijnd, dat onze Keen kans meer zien om ten van de hand te doen. foment breekt er een golf iheid los. ing van enkele jaren .8! geleden heeft de overheid in het af gelopen jaar genoodzaakt enige hon derden miljoenen guldens uit de lucht te laten toveren om de uitgaven te bekostigen, die verbonden waren aan het scheppen van werkgelegenheid. Daarmee zijn de middelen geschapen om de inflatie van het ogenblik te voeden. De Nederlandsche Bank tracht nu met behulp van het bank wezen dammen op te werpen, waar door een inflatoire overstroming kan worden voorkomen. De verhoging van het officieel dis contotarief was het eerste schot voor de boeg. Dit is geen geringe maatre gel want de rentevoet van het land komt ermee in beweging, zodat de woningbouw duurder wordt en het bedrijfsleven meer moet gaan betalen voor de financieringen via de ban ken. Kredietbeperking Eigenlijk had tegelijkertijd met de discontoverhoging de kredietbeper king afgekondigd moeten worden, maar de afspraken tussen de Neder landsche Bank en de bankwereld wa ren op dat moment nog niet rond. Het is tekenend voor de goede ver standhouding tussen de hoogste mo netaire autoriteit (de Nederlandsche Zijlstradirecteur van de hoogste monetaire autoriteit, de Nederlandsche Bank. Bank) en de bankiers, dat een rege ling kon worden ontworpen, die steunt op ervaring, inzicht en onder ling vertrouwen. De kredietverlening zal in de komende vier maanden niet meer dan zes procent mogen stijgen boven het niveau dat in de laatste vier maanden van het afgelopen jaar werd bereikt. Gelet op de seizoensbe hoeften, die in het voorjaar de kre dietverlening door de banken altijd sterker doet uitzetten dan in an dere maanden, is dit een drastische beperking. Het opnemen van leningen op lan ge termijn zal de staat niet zo ge makkelijk vallen als gedacht was. Door de kredietbeperking zal het be drijfsleven eerder trachten de kapitaalmarkt aan te boren dan wanneer de bankier de geldbuidel ge opend houdt. Dit maakt dat de spoe ling voor de staat dunner wordt. Er komt nog bij dat door de afnemende besparingen bij de spaarinstellingen van de kant van het publiek min der middelen beschikbaar worden ge steld voor uitzetting op langere ter mijn. Afnemende besparing Door het oplopen van de lonen tot belangrijk boven het niveau dat. boven de vermeerdering van de produktivi- teit uitgaat, bestaat er kans dat de besparingen binnen de ondernemin gen zullen teruglopen. Voor de finan ciering van reeds onderhanden zijnde investeringen zal het nodig zijn meer geld van buitanaf aan te trekken dan anders het geval zou zijn geweest. Bovendien is het door de stijging van de rentevoet een kostbare zaak geworden. Investeringen zijn niet op korte termijn af te knijpen. Daarom moet het besluit van de regering om als tegenwicht voor de inflatoire wer king van de loonronde de investe ringsfaciliteiten op te schorten gezien worden als een psychologische fac tor. De schatkist zal dit jaar f 250 miljoen meer uit de zakken van de ondernemers kloppen, een bedrag dat anders in 1970 zou zijn ge ïnd. Spaarloon Natuurlijk is het spaarloon weer op de proppen gekomen, maar het merkwaardige is dat bij de loonon derhandelingen over de metaal-cao door geen der onderhandelaars is ge kikt over het spaarloon. De werk nemersvertegenwoordigers hebben er niet om gevraagd en de werkge versafgevaardigden hebben het dus niet behoeven af te wijzen. Het is trouwens de vraag of het wel zin zou hebben gehad om in een situatie waarin een betrekkelijk grote stijging van de kosten van levensonderhoud Voor het bedrijfsleven is loon, in welke vorm het ook wordt gegeven, een kostenfactor. Elke kostenverho ging maakt het moeilijk om het rendement van het in de onderne mingen geïnvesteerde vermogen op een zodanig niveau te brengen, dat de continuïteit der bedrijven gewaar borgd is. Voor vele kapitaalbezitters is het weinig aantrekkelijk om nog langer vermogen in eigen land aan te hou den. Er is dan ook een duidelijke ten dens merkbaar om steeds meer in bui tenlandse aandelen, met name in Amerikaanse fondsen, te beleggen. optreedt door btw, sociale kosten en lonen te praten over spaarloon. Spaarloon is economisch bezien even nadelig voor de concurrentiepo sitie van het land als de gewone loonsverhogingen. Het komt er bo venop en gaat niet ten koste van de loonsverhoging. De minister van so ciale zaken heeft verklaard, dat bij de beoordeling van verdere cao's in overweging zal nemen in hoeverre het spaarloon erbij is betrokken, maar dit wil niet zeggen, dat hij elke loon- overeenkomst waarin een spaarclau- sule is opgenomen meteen zal aan vaarden. Het zal zo moeten zijn, dat het spaarloon een integrerend on derdeel uitmaakt van de loonsverho ging. De voorzitter van de Vereendging voor den Effectenhandel heeft er in zijn nieuwjaarsrede op gewezen, dat er meer kapitaal het land uitgaat dan er door emissies van de grote con cerns op de Euro-kapitaalmarkt word aangevoerd. Wellicht zou de kapitaalstroom naar Amerikaanse effecten in de ko mende maanden nog toenemen als Wall Street het hoofd niet laat han gen. In de afgelopen week is er aan de overkant van de oceaan een krach tige koersdaling opgetreden als ge volg van de onzekerheid ten aanzien van het binnenlandse economische en monetaire beleid na het optreden van de nieuwe president. De buitenlandse politiek heeft er nog een schepje bovenop gedaan, want Amerikaanse beleggers zijn sinds de bezetting van Tsjecho-Slo- wakije schichtiger dan ooit voor po litieke verstoringen. Het telkens op laaien van de spanningen in het Midden-Oosten en het traineren van de onderhandelingen over de Vietnamese kwestie doen er geen goed aan. ADVERTENTIE Officieel bericht Toto 20 In verband met de op een woensdag vallende Nieuwjaarsdag werd op grond van Art. 17, lid 1 b van het Sporttotoreglement, de meldingster mijn voor Toto 20 verschoven naar 10 januari 12.00 uur. De datum waarop winnaars In het bezit moeten zijn van hun prijs wordt dan 29 januari. De reclametermijn voor niet ontvangen prijzen loopt van 30 januari tot 5 februari 12.00 uur (zie de Art 15,16 en 17). Er zijn vele duizenden winnaars, doch niettemin is met de betaling van prij zen reeds een aanvang gemaakt. Achtereenvolgens worden uitgekeerd de 1e, 2e en extraprijs en tenslotte de 3e prijs. Alles wordt in het werk gesteld om een vlotte afwerking ta bevorderen en daarom wordt men dringend verzocht hierover NIET op te bellen en NIET te schrijven vóór 30 januari a.s.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 17