„Ambassadrice van de kant" heeft eigen museum In het hart van Brugge Hoe zien ze er uit over twintig jaar De voeding van zieken en herstellenden KOM ER ACHT ER DAG 11 JANUARI 1969 LD EXTRA t OVER VERLOVIWG Op sommige eilan_ den in de StilleOce. aan.mag men meer 1 verloofde heb. Hieruit kan men Op de landen kan alleen de oom van moederszij. de toestemming tot de verloving geven. De ouders hebben niets in te brengen. Kalmukkentüentr. Azië) komt alleen tot stand als de jongen het in een paardenra. ce van het meisje^ c- liet edelstenen op ten regenen en gast kreeg een beker bezet stenen. Lynda Bird Robb (45) J acqueline Onassis 57Prinses Gracia (60) Sophia Lor en (55) Elizabeth Taylor (60) „Hoe zullen deze vijf meest bekende vrouwen ter wereld er over twintig jaar uitzien?" Dit was de vraag, welke de re dactie van het Amerikaanse vrouwen tijdschrift „Ladies Home Journal" stelde aan de portret-tekenaar Birney Lettick. De artiest ging aan het werk en het re sultaat van zijn arbeid ziet men hiernaast afgebeeld. De tekeningen zijn gepubliceerd in het januari-nummer van het vrouwenblad, ter illustratie van een artikel over „Met gratie ouder worden". Achter de namen staat de leeftijd ver meld van de dames, welke zij over twin tig jaar bereikt zullen hebben, indien haar tijd van leven is gegeven. Tf egebouw Steenhouwersdijk 2 in de Belgische stad Brugge heeft een enormeuit de vijftiende eeuw daterende zolder. Door de gro- te dakvensters zijn de grijze wolkenvelden te zien die de zomer storm over het Vlaamse land jaagt. Het daglicht valt op de oer-oude balken en vloerenop trapjesopstapjes en halfverborgen hoekkamersop een po dium waarop een gesloten vleugel staatop reeksen geschilderde portretten boekenbeeldenkoperen voorwerpen. Aan een kamerscherm hangen kleerhangers met oud-modische japonnenergens tussen de hanebalken ontwaart met een Beethoven-kop. Temidden van deze onafzienbare verzame ling kunstvoorwerpen en curiosa zit mevrouw Paul van der Hofstadt-Storie. Een charmante, met zorg geklede vrouw van ver in de zestig, levendig pratend over deze zolder in dit huis: het „Museum Storie". Haar museum dat zij bij stukjes en beetjes opbouwt in haar geboor tehuis waar al drie generaties Storie hebben geleefd en gewoond. „Dit is in de bloeitijd van Brugge een van de rijke zolders van Vlaanderen geweest", zegt ze. Buiten deint vlak voor het huis het water van de Groene Rei (dat niet groen maar blauw-zwart is), in die rijke eeuwen aanvoerkanaal voor de koop waren die op deze zolder werden opgeslagen. snel Frans) geven relief en leven aan de op het eerste gezicht wat verwarrend aandoende inventaris van het museum-op-zolder. Rond om het podium met de vleugel staan enkele tientallen oude stoelen geschaard; op gezette tijden wordt hier voor een klein publiek ge musiceerd. Propagandiste „Ik heb de stad zo lief. zomer en winter, in alle stemmingen", zegt de vrouw die in Brug ge geboren en getogen is. Het is duidelijk dat de oude Westvlaamse stad in haar al bijna een mensenleeftijd lang een enthousiast pro- „Weet u hoe ik begonnen ben met kantklos sen? Ik moest het voor straf doen. Daarna ben ik verliefd geworden op kant. Ik heb ont dekt dat je de mensen kunt betoveren door ze het kantklossen te laten zien. Want men be wondert de kant, maar men weet er zo wei nig van". Later laat zij de uit de twaalfde eeuw da* terende benedenverdieping van „het huis- Storie" zien: de in elkaar lopende kamers met hun specifiek-gewelfde plafonds, de oude keuken met het massieve granieten aanrecht die geleidelijk „in stijl" zal worden aange kleed, de kleine stille tuin die door hoge mu ren is omringd. Vergeleken bij de grote en beroemde „kunst paleizen" die Brugge heeft, ligt het museum van mevrouw Van der Hofstadt wat afzijdig. Het is klein en intiem, maar men treft er een gastvrouw die de kunst verstaat, de bezoekers met gratie en vriendelijkheid een „sentimen tele reis" door de historie van haar eeuwen oude huis en haar beroemde geboortestad to laten maken. Die tegen bezoekers van haar zolder-museum zegt „zet u een minuutje neer na dat klimmen van die trap", en die met belangstellenden altijd graag wil praten over het oude handwerk dat nog altijd haaf grote liefde heeft: het kantwerken. Nu, ruim 500 jaar later, wil mevrouw Van der Hofstadt er weer een „rijke zolder" van maken, zij het dan in andere betekenis. De zolder is het atelier geweest van haar in 1961 overleden broer, de bekende Brugse portret schilder José Storie en zijn in 1960 gestorven vrouw, de pianiste Suzanne de Meyere, eens winnares van het Chopin-concours in War schau. Zijn werkstukken en haar muziekin strumenten, hun meubels en de door hen na gelaten verzamelingen vormen de inventaris van het Museum Storie. „Wij hebben altijd in de kunst geleefd", zegt mevrouw Van der Hofstadt. Haar expli caties (in melodieus-klinkend Vlaams dat in het vuur van haar betoog soms overgaat in Mevrouw Paul van der Hofstadt-Storie ambassadrice van de kant" heeft nu een eigen museum De zolderverdieping van „het huis Storie'* aan de Steenhouwersdijk in Brugge: eens een van de „rijke zolders van Vlaanderen"^ nu museum en soms concertzaal. Muzikale kinder- tandenborstel Het lezen van de advertentiepagina's in bui tenlandse tijdschriften kan een boeiende be zigheid zijn, vooral in de laatste maand van het jaar. Ooit geweten, dat er (in Amerika) muzikale kindertandeborstels" te koop zijn? In het vrolijk gedecoreerde handvat zitten belletjes, die gaan rinkelen als de tandjes op de juiste manier (van boven naar beneden) worden gepoetst. Voor moeder is er een hand beschilderde muzikale theepot, die tijdens het theeschenken het deuntje „Tea for two speelt. Of een plakband-houder, die niet uit het alledaagse blik of plastic, maar uit lief lijk gedecoreerd porselein is gemaakt. Pro zaïsche Amerikaanse mannen krijgen di kans van hun leven: zij kunnen hun gade een kokos deurmat met ingeweven mono gram geven. 1. Tas van vrouw links V 2. M op hoedendoos 3. Standaard van spiegel 4. Versiering op hoed rechts 5. Hand van vrouw links 6. Hoedendoos 7. Mond van vrouw rechts 8. Letter op hoed minder Bij sommige stammen opoerinppijnen moet de jongen tijdens de verloving 1 jaar lang voor het dagelijks levensonderhoud van het meisje rorgen Dit ishet bewijs.dat hij haar kan onderhouden o c^f^plïj Ook kunt u vlees vervangen door vis of door een* eiergerechtje of kaas en voor sommige zieken door peulvruchten, b.v. witte boon tjes, tuinboontj es of in de vorm van gezeef de peulvruchtensoep. Wij moeten nog even een algemeen bestaand misverstand uit de weg ruimen: vleesbouil lon is niet versterkend en kan geen vlees vervangen. Het bevat voornamelijk geur- en smaakstoffen; het eiwit is in het vlees ge bleven. Bouillon is wel eetlustopwekkend en bevordert de afscheiding van spijsverte ringssappen. Bouillon van blokjes bezit deze eigenschap in mindere mate. Om het mees te profijt van de eetlustopwekkende eigen schappen van bouillon te trekken, kunt u hem het beste een half uur vóór de maaltijd opdienen. Dit geldt ook voor soepen. Een te grote portie eten, b.v. soep èn hoofdgerecht èn nagerecht ontmoedigt de zieke met weinig eetlust. Geeft u de ver schillende gangen van de maaltijd met kor te tussenpozen, dus ongeveer een half uur na de soep het hoofdgerecht, en weer wat la ter het nagerecht, dan zult u meer succes hebben. Houd ook rekening met de veranderde smaak van de meeste patiënten bij het af maken van de verschillende gerechten. Kruid het eten niet te scherp en maak het niet te zuur of te zout. Een weinig uitkomen de smaak wordt dikwijls het meest door zie ken gewaardeerd. Bij bedlegerige patiënten moet u ervoor zorgen dat er steeds iets te drinken binnen hun bereik staat. Een vrolijke ordelijke omgeving, een ge zellige rustige sfeer en een goede hygiëne zullen, samen met een goed samengestelde voeding, het herstel bevorderen. De brochure „Ziekenkostjes" kunt u bestel len bij het Voorlichtingsbureau voor de Voe ding, Laan Copes van Cattenburch 44, Den Haag, per briefkaart waarop aan de achter zijde 20 cent aan postzegels is bijgeplakt. (15 cent voor het vouwblad en 5 cent verzend kosten). pagandiste heeft die niet alleen over haar eigen museum weet te praten, maar ook over al het schone en bekoorlijke dat in deze stad zo rijk en haast overdadig ligt opgetast. Vooral over de wereldberoemde Belgische kant. Twintig jaar lang is mevrouw Van der Hofstadt als ambassadrice voor dit oude handwerk geweest. Het kantwerken is voor haar nu alleen nog maar hobby; het echte oude handwerk sterft helaas uit. Het is te duur geworden, men kan (en wil) er de kost niet meer mee verdienen en de machinale kant lijkt definitief de over winning te hebben behaald. „Als ik in de ge legenheid ben, geef ik nog graag voordrach ten over kantwerken", zegt mevrouw Van der Hofstadt die op grote kanttentoonstellingen tekst en uitleg aan bezoekers heeft gegeven, zelf een „Belgisch kantencentrum" heeft ge had, waar volwassenen en kinderen de kunst van het kantwerken leerden, toeristen het verschil tussen de echte en de namaak-kant leerde zien en goodwill-reizen maakte naar Amerika. Daar is het kantwerken, mede dank zij haar activiteiten, tot een bloeiende hobby in de vrouwenclubs gegroeid' Betoveren Mevrouw Van der Hofstadt praat liever niet over de vele kruistochten die ze voor het oude handwerk heeft gemaakt. Die zijn (noodgedwongen) verleden tijd geworden en in haar museum heeft ze een nieuwe boeien de taak gevonden. Toch haalt ze op zeker ogen blik een kantkussen tevoorschijn, laat de klosjes heen en weer dansen, legt de beteke nis uit de termen, „halve linnen", „linnen" en „gewrongen linnen" bij het kantwerken. Ze vertelt hoe men het verschil kan zien, wijst op het effect van „licht en schaduw" in het kantwerk, haalt een paneel tevoorschijn met de fijnste kanten: „Binche-kant" zoals die. zij het heel weinig, nog in Brugge wordt gemaakt. Heeft, u een zieke of herstellende thuis, dan schrijft de arts meestal een versterkende voeding voor. Wie pas ziek geweest is voelt zich dikwijls slap en futloos. Ziekte verzwakt het lichaam. Alle reserves worden in het geweer gebracht om er tegen te strijden. Is die strijd gewonnen en de patiënt genezen verklaard, dan is hij min of meer uitgeput. den heel belangrijk. Geef melk dus niet al leen als drank, maar ook eens verwerkt in pudding, pap of vla! Ook yoghurt en karne melk zijn tot leuke gerechtjes te verwerken. De op sommige plaatsen in ons land ver krijgbare vetarme melk met IV2 vet (ge wone melk bevat 3,2 vet) mag men niet zonder doktersvoorschrift aan patiënten met een vetarm dieet geven. Maar voor diegenen die bijvoorbeeld na een infectieziekte aan moeten sterken, kan deze melk een calorie arme, eiwitrijke drank betekenen, die een minder „vol" gevoel geeft dan gewone melk. Rauw fruit verdient over het algemeen de voorkeur boven gestoofd fruit, een deel van het vitamine C gaat namelijk bij ver hitting verloren. Voor mensen, die geen rauwe vruchten verdragen, zijn vers ge perst vruchtesap of geraspte vruchten vaak een oplossing. Dikwijls wordt bij ziekten die met koorts gepaard gaan, vita mine C-rijk fruit of vruchtesap aanbevo len. Limonade en frisdranken kunnen het verse produkt wat betreft vitamine C niet vervangen, met uitzondering van rozen- bottellimonade. Groenten zo mogelijk vers, geven een kleuri ge toets aan de maaltijd, bovendien zijn ze rijk aan vitamines en mineralen, zoals b.v. ijzer. Een klein groenteslaatje als voorafje of bij de boterham is eetlustopwekkend en lekker fris. Is de eetlust van de patiënt, vooral waar het vlees betreft, gering probeer het dan eens met koud vlees, eventueel gesneden. Dit heeft weinig geur en zal daardoor sneller ge accepteerd worden dan het geurige warme produkt. reserves steeds aan te vullen en het weer gezond en sterk te maken, is van een goede voeding on- zowel tijdens de ziekte als vlak !eDf geen speciaal dieet is voorgeschreven, 'ijfpden in het algemeen gezegd alle ken en herstellenden liefst dagelijks ge- nik moeten maken van rmelk, karnemelk of yoghurt. - kaas en vlees of vis of ei of peulvruch- ft r groenten en fruit. eft de dokter, in verband met een speciaal *t, één van deze voedingsmiddelen verbo- 1, dan houdt u zich natuurlijk aan zijn wschrift. Nooit mag een dieetvoorschrift in eigen gezag uitgebreid of strenger toege- enfst worden; dit moet altijd in overleg met arts geschieden. de opsomming van voor het herstel on- i' sbare voedingsmiddelen hebt u geen vet- n_ 1 aangetroffen. Vet is namelijk van min- r belang en „mestkuren" met boter en 3' M om aan te sterken worden niet meer nageschreven. Het beste kunt u de gerech- .„W niet te vetrijk maken. Vet immers be- dniert de spijsvertering en neemt daar- >or de dikwijls toch al geringe eetlust bij de n 'he weg. !t is beslist onjuist een zieke, ook al zou u p graag wat dikker zien, eten op te drin- 11 'H. Drie hoofdmaaltijden met daartussenin it 'kele lichtverteerbare gerechtjes zullen de 'tiënt sneller doen aansterken dan 3 zware aaltijden. H voor een zieke is variatie in de maaltij-

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 11