DE MAAN LINKS LIGGEN „Koppermaandag" oude traditie in Voorhout RUSSEN LATEN WELLICHT Un idiot a Paris Vogelschieten bij „St. Hubertus Planeet hoofddoel bemande vluchten? Drie Russen, dr. G. A. Manow- .nitsow, de bioloog A. N. Bozjko en de technicus B. N. Oelïbisjew, hébben op aarde een jaar lang ck!,zonder contact met de buitenwe- anreld geleefd in een gesimuleerd ruimtestation. De proefkonijnen voor langdurige ruimtevluchten voelden zich na afloop van de vluchtuitstekend. Op de foto commandant Manowtsow bij het I controle-paneel. CAMERA - „Un idiot a Pa ris" is de geslaagde hoofdscho tel van het filmmenu, dat het theater aan de Hogewocrd deze week voorschotelt. Hoofdingre diënten voor deze rolprent zijn een dorpsgek, luisterend naar de naam Goubi (Jean Lefebre) Vulkaan dei- helse driften REX Het loopt nogal los met de helse driften, maar dat kan geen verrassing zijn want diit soort woeste filmtitels is maar zelden de vlag die de juis te lading dekt. In één opzicht voldoet „Vulkaan der helse drif ten" wel aan de verwachtingen: het is inderdaad een kroniek van betreurenswaardig slecht bestede levens. Het verhaal komt heel summier hier op neer: een stel jongens, dat het gewone vertier beu is, wil de beschikking hebben over wat meer geld. In een leegstaand buitenhuis brengen zij enkele vriendinnetjes onder van nu niet bepaald feilloze levenswandel en vervolgens worden welge stelde avontuurlijk ingestelde heren naar deze plaats gelokt. Een fotograaf werkt achter de schermen om later tot chanta ge te kunnen overgaan. Een dei- slachtoffers is een zeer gefortu neerd zakenman en de jongens krijgen die bewuste avond via een der meisjes zoveel gege vens over zijn zaak te pakken dat zij besluiten een overval te pieken op een der employé's van de man. namelijk degeen, die elke maand een fors bedrag van de bank haalt om de sala rissen uit te betalen. Dat lukt hun inderdaad, maar na een wilde serie belevenissen loopt het toch triest voor de jongens af. Het slot lijkt heel origineel, maar dat is het bepaald niet. Wie destijds „Ocean's eleven" (met Frank Sinatra) heeft ge zien, weet al direct wat er zo ongeveer met het geld gebeurt. Prolongaties Drie van de zes films, die met Kerstmis in Leiden gingen draaien, staan nog steeds op het programma. In Studio kan men voor de derde week genieten van Ca therine Deneuve, die in een film van Jean Aurel met o.a. Elsa Martinelli en Sami Frey een gemoderniseerde, maar daarom niet minder boeiende „Manon" neerzet. In Trianon kunnen de liefheb bers van de echte western nog zeker een week terecht bij „Shalako". Met niemand min der dan Brigitte Bardot en Sean Connery (de vroegere held uit de James Bond-films) in de hoofdrollen. In Lido tenslotte blijft man netjesmaker nummer één Louis de Funés nog een week zijn grollen en grappen verkopen in „Pas op je tellen!". Ditmaal staat de befaamde Jean Gabin hem terzijde. Een wonderlijk duo. en een Parijs „dametje van lichte zeden" La Fleur (Dany Carel) uit de Straat van de deugd. De film toont in fraaie kleu ren enerzijds Goubi, die niets anders presteert dan het om spitten van een respectabel stuk bouwland en het tromme len op lege blikken. Hij wordt dan ook door iedereen bespot. Anderzijds is er de knappe La Fleur, die in het hartje van Parijs werkt en in haar ge- improviseerde tuintje op het balkon terugdenkt aan een verblijf op het platte land. Die sentimentele herinnerin gen worden nog aangewakkerd wanneer Goubi, dronken ge voerd door een paar chauffeurs, in de lichtstad belandt, zijn omzwervingen begint en in con tact komt met La Fleur. Amoureus ontmoetingspunt is geen park met het gebruikelijke bankje maar een harde bank op een van de Par ij se politie- bureau's. Het tweetal wordt snel op vrije voeten gesteld dank zij de hulp van de in vloedrijke vleesexporteur Des- sertine, die evenals Goubi een „wees" is. Het simpele gesprek van Gou bi over de rustieke dorpjes, de vogels en de bloemen doet La Fleur besluiten haar oneervolle beroep op te geven. De spaar centjes die waren geïnvesteerd in een leuk flatje worden nu belegd in een vervallen boer derijtje m Goubi's geboortedorp. De rest kunt u waarschijnlijk wel raden. Groene baretten LUXOR Van zoete oor- logsromantiek is gelukkig weinig te bespeuren in „De groene baretten", geregisseerd (in samenwerking met Ray Kellogg) door John Wayne, die tevens de hoofdrol vervult. Deze oorlogsfilm geeft daarentegen een keihard en vrij zuiver beeld van de oorlog in Zuid- Viernam. Van de strijd van de Amerikanen, gesteund door Zuidvietnamese militairen, te gen de leden van de Vietcong die op hun beurt geholpen worden door Noordvietnamezen. De guerrilla-strijd is meedogen loos en eist vele mensenlevens. Kolonel Kirby (John Wayne) krijgt in de jungle het com mando over een afgelegen kamp. dat nog verder moet worden opgebouwd. Dit gaat niet van een leien dakje, aan gezien de Vietcong herhaalde malen roet in het eten gooit. Ook van de door de Vietcong geïntimideerde bevolking is weinig heil te verwachten. Het is een hels bestaan, waarin men zijn leven nog geen mi nuut van de dag zeker is. Deze moeilijke omstandigheden kwe ken een saamhorigheid, waar bij de beste karaktertrekken soms wat overdreven naar voren komen. „De groene ba retten" is een lfim, die een af schrikkend beeld geeft van de moderne wrede) conventio nele oorlogvoering, die niemand en niets ontziet. (Van onze redacteur ruimtevaart) LEIDEN De geslaagde kerstvlucht van drie ruimtevaar ders om de maan heeft de verwondering bij de Amerikaanse ruimtevaartdeskundigen doen stijgen over de Russische plan nen voor de naaste toekomst. Amerika heeft met deze vlucht een zeer bijzondere primeur geboekt, en het ligt niet in de be doeling van de Russen hun concurrenten in de ruimte iets dergelijks te gunnen. Wat kan hier achter steken? Hebben de Russen de wedloop naar de maan gewonnen gegeven? Of staan ons verrassingen te wachten, zoals Rusland die al eerder de ruimte en onze mense lijke wereld heeft ingeslingerd? Over de Russische plannen is daar entegen niets bekend. Zij plegen slechts resultaten te vermelden, niet voornemens kenbaar te maken. Het is daarom zeer wel mogel-ijk, dat de Russen niet de wedloop naai de maan gewonnen hebben gege ven, maar deze niet meer serieus hebben gelopen toen bleek, dat het vermoedelijk toch een foto-finish zou worden zonder weergaloze pres tige prijzen. De mogelijkheid is geenszins uitgesloten, dat de Russen daarom verder willen grijpen. En dat verder grijpen zou dan zijn naai de planeten, Mars of Venus. Maan- vluchten en maanlandingen zouden voor een dergelijk grootser experi ment wel oefeningen kunnen ziijn, maar niet doeleinden. Dat zou kun nen verklaren waarom de Russen ogenschijnlijk vooralsnog de maan- successen aan de Amerikanen laten nadat zij eerst met onbemande ruimtevaartuigen juist zoveel maan. primeurs hebben geboekt: de eerste passage, de eerste treffer, de eerste foto's van de achterzijde, de eerste zachte landing, de eerste foto's van af het maanoppervlak. Opmerkelijk is, dat juist toen Ame rika ambitieuzere ondernemingen voor na de maanlanding op de lan ge baan moest gaan schuiven, de Russen hun klaarblijkelijke voor sprong op en om de maan met on bemande ruimtevaartuigen niet ver der zijn gaan uitbuiten. In de zomer van 1967 zijn er on officieel en heel voorzichtig bespre kingen tussen Amerikaanse en Rus sische deskundigen gevoerd over de mogelijkheid van een gezamenlijk project voor de landing van ruimte- Geen interesse voor fotofinish Een antwoord op die vragen is riskant. Zou dit antwoord met enige zekerheid te geven zijn, dan zouden de vragen als zodanig niet meer be staan. Een zekere mate van specu latie met kans op misslagen is er dus altijd wanneer men zich aan een oordeel waagt. De Amerikanen hebben hun ruimteprogramma altijd volledig geopenbaard. Al in 1960 werd als doel gesteld, om uiterlijk 1969 Amerikanen op de maan te laten landen. Vorderingen en tegenslagen in de uitvoering van dit gedurfde project stonden in het volle licht van de openbaarheid. De Russen kunnen, wetend hoever zij zelf zijn gevorderd, de kansen in een wedloop naar de maan dus vrij nauwkeurig berekenen. De Russen weten van de Ameri kaanse voornemens in de ruimte nog iets meer: bezuinigingen hebben de Amerikanen genoopt om verdergaan de aspiraties voorlopig in de ijskast te stoppen. De Vietnamese oorlog is de hoofdschuldige aan het ontbreken van een wel-uitgestippeld program ma van de Amerikanen voor de be mande ruimtevaart in het komen de decennium. De Russen weten bo vendien, dat veel ambitieuzere pro jecten dan een maanlanding vele, ve le jaren voorbereiding vergen, dus dat dergelijke plannen door de Ame rikanen in de komende tien jaar praktisch zeker niet kunnen worden verwezenlijkt. vaarders op Mars. Later schijnt men tot de conclusie te zijn gekomen, dat zoiets niet mogelijk zou zijn. Tech nisch wel, en financieel zou het zelfs in hoge mate wenselijk zijn, maar politiek en militair gezien niet. Po litiek niet omdat de spanningen op aarde nog te groot zijn voor een vol ledig samengaan in een groot deel van het ruimtevaartmateriaal en de resultaten van de ruimtevaart ook een potentiële militaire waarde heb ben. Het is ook weer juist toen na het vastlopen van de besprekingen ge weest, dat de Russen niet verder ge gaan zijn met het uitbui ten van hun voorsprong op het gebied van maan- vluchten met onbemande ruimte vaartuigen. Comfortabele voorsprong Dat alles zou er op kun nen wijzen, dat de Russen inder daad ernstige voorbereidingen tref fen om bemande vluchten naar de buur-planeten Mars en Venus voor rang te geven boven een maanlan ding. Zij zouden dan inderdaad pres tige- prijzen kunnen veroveren (zowel politiek als wetenschappelijk) die niet te versmaden zijn, en zij zou den een comfortabele voorsprong op de Amerikanen kunnen opbouwen. Maar zijn de Russen technisch in staat zover in de ruimte te grijpen? Nu zeker nog niet, maar binnen enkelej aren lijkt het zeer wel mo gelijk, dat zy een vlucht van enige ruimtevaarders ondernemen naar de omgeving van Mars of Venus zon der landing op die planeet en een behouden terugkeer naar de aarde. Er komen daarby zeer veel nieuwe problemen opdoemen, waarvoor men tot dusverre in de bemande ruimte vaart nog niet heeft gestaan, maar met "n volle inzet van krachten kun. nen deze binnen enkele jaren wor den opgelost. Amerika heeft thans niet de middelen voor een dergehjke volle inzet. Een van de problemen is het hand haven van een leefbaar milieu in de ruimtecapsule, die toch zeker ruim een jaar onderweg zal zyn voor een vluchtig bezoek aan de om geving van een buurplaneet. On langs hebben de Russen bekend ge maakt, dat zy drie wetenschappe- ïyke onderzoekers een jaar lang in een gesimuleerd ruimtevaartuig heb ben geïsoleerd. Daar leefden zij van een beperkte, telkens weer geregene reerde hoeveelheid lucht, van water dat zy ondermeer wonnen uit de uitgeademde lucht, het afgescheiden zweet en de urine van voedsel dat zy voor een groot deel zelf kweek ten etc. Dergeiyke proeven hebben alleen zin ten behoeve van bemande ruimtevluchten ver van de aarde, veel verder dan de maan. Bij langdurige vluchten om de aar de en by maanvluchten. zelfs by de vestiging van maanstations. is be- voorading vanaf de aarde desge wenst vry eenvoudig, zodat daar voor aoortgeiyke experimenten niet behoeven te worden ondernomen. (Van onze verslaggeefster) VOORHOUT Koppermaan- da gin de volksmond ook wel Koppeltjesmaandag is de eer ste maandag na het feest van Driekoningen 6 januari en het begin van de „vastenavond- tijd", vertelt de secretaris van de St. Hubertus-schietvereniging in Voorhout, de heer J. A. Verde- gaal. „Waarom ze nu juist die maandag gekozen hebben om het jaarlijkse vogelschietfeest te hou den, is mij ook niet bekend". De vogelschietvereniging St. Hu bertus is op 15 november 1920 opgericht. Wat de aanleiding was, le zen we in het vergeelde met potlood geschreven jaarverslag uit 1921 „Aangemoedigd door het succes by de Oranjefeesten in 1920, toen de Oranjevereniging ook onder hare spelen het vogelschieten op haar programma zette, waaraan boven al ler verwachting dooi* een flink aan tal liefhebbers werd deelgenomen, deed eenige liefhebbers besluiten te trachten ook hier een vogelschiet- vereeeniging op te richten. (In War mond was dit al eerder gebeurd). Na dat door enige leden by de Oranje feesten onderling een vergadering was belegd, werden alle deelnemers aan de schietwedstryden tydens de ze feesten uitgenoodigd tot by woning van eener vergadering op 15 novem ber in „De Bonte Koe" om tot de definitieve oprichting te geraken. De ze vergadering had tot resultaat dat er 'n vogelschietvereniging werd op gericht onder de naam Vogelschiet- vereeniging St. Hubertus." Een van onze oudste leden, zegt de heer Verdegaal, is de heer J. van Styn van „De Bonte Koe". Hy is al van de oprichting af lid. Ik zelf be hoor ook tot de oudere garde, want zo'n 43 jaar geleden werd ik als lid van de schietvereniging aan genomen. De eerste voorzitter was de heer J. P. van der Hulst. „Heren-onderonsje' Het was vroeger een hele eer om I lid van de schietvereniging te mo- j gen worden. Niet iedereen werd G**- I gelaten, daar moest eerst over ge- stemd worden, het karakter van dit „heren-onderonsje" mocht niet ver- De Russische bioloog Bozjko, een van de bemanningsleden van de gesimuleerde Russische ruim- tevlucht van een jaar, oogst groenten in de bestraalde kweek- tanks in het „ruimtestation". Betekent dit alles, dat de Am«G kanen ongetwyfeld als eersten op de maan zullen landen In het komend jaar en dat hun ogenschijnlijk gou den plak in de wedloop in de ruimte later niet. meer dan een zilveren of bronzen zal zijn? Kikker-race Geenszins. De ontwikkeling van de ruimtevaart, vooral de bemande; heeft het karakter van een wedloop tussen twee kikvorsen. Die twee kik* kers starten niet tegelyk, niet op de zelfde plaats, en zy nemen niet even lange sprongen en evenlange adem pauzes tussen hun sprongen. Direct nadat kikvors A een sprong geno men heeft, zal hfj voor liggen op B zoals Amerika nu in de maan wed loop. Maar even later, na een adenv- pauzo om kracht op te doen voor een werkeiyk forse prestatie maakt B een enorme sprong om weer aan zienlijk voor te komen. Dan komt A weer aan de beurt... Van de Ame rikaanse kikker weten wy wat zijn doel is, van de „rode" kikker niet. Microkorfbal loren gaan. Nu zijn bijna alle lief hebbers van het vogelschieten lid van de vereniging. Niet alleen echte Voorhouters schieten graag, maar ook degenen, die later in het dorp zijn komen wonen. De vereniging heeft dan ook een meer algemeen karakter gekregen. Het is ons niet altyd zo voor de wind gegaan als tegenwoordig, brengt de secretaris in herinnering. Denk maar eens aan de jaren 1933-1939. In die perioden is ons ledental sterk teruggelopen. Tydens de oorlog is er vanzelfsprekend geen vogelschie ten geweest, maar in 1945 zyn we weer met nieuwe energie begonnen. Wylen burgemeester G Bulten was de eerste beschermheer van St. Hu bertus. een taak, die door zyn op volgers altyd met veel plezier is overgenomen. Dat het gezellig was, blykt uit het feit, dat toen oud-bur gemeester mr. G. F. W. van Berckel (enkele jaren geleden overleden) al eerste burger van Noordwyk was, hy zyn oud-gemeentenaren op kopper maandag nog even een staaltje van zyn schietkunst liet zien. Of zou de verrukkelyke traditionele snert hem zo aangetrokken hebben? Hy was er in ieder geval altyd. De schutterskoning is ook geen uit vinding van de laatste tien jaar. In 1927 was de heer G. C. Prins Lz. de eerste schutterskoning, en vorig jaar was dat de heer H. G. Philipsen. Dat ook de dames bij de activiteiten van St. Hubertus betrokken zyn, is wel een novum. Vroeger ging dit al les wat moeilijk. De mannen had den toen in by na alle zaken het heft in handen en waren bang, dat hun gezellig dagje van .mannen onder elkaar" er by in zou schieten. Tante Guus" V Secretaris Verdegaal geeft toe, dat het ook met dames erby heel ge zellig kan zyn. Het is soms heel vermakelyk om de vrouwen met windbuksen om te zien gaan. De feesten duren altijd tot diep in de nacht. Koppermaandag blijft eerder gereserveerd voor de mannen, vrou wen komen er die dag echt niet aan te pas. Een uitzondering is gemaakt voor mevrouw Van Steyn die de feestelijke maaltyd na het schiet- festyn verzorgt. Erg goede beken den, en dat zyn alle leden van St. Hubertus natuurlijk, mogen haar „Tante Guus" noemen. Het programma voor dfcfc weekein de luidt: Lisse: zaterdagmiddag: aspiran ten 2de kl.: KNS b—Danaïden o (14.- uur), Zuiderkwartier bOns Eiland a( 14.45), Fluks b—Madjoe a (15.30) 2de kl.: LKB: KNS 3TOP 2 (16.15), 3de kl. LKB: Ons Eiland 3TOP 2(17.25); lste kl. LKB: Ons Eiland 2Algemene 2 (18.35). Zon dag: Junioren B: Crescendo AZui- derkw. b (13.00); Res. lste kl. At Zuiderkwartier 2—Rozenburg 2 (14.10); lste kl. B: Zuiderkwartier— ODO (15.20)Res. lste kl. A; Vlcus Oriëntis 2—HSV 2 (16.30); Junioren Ti: Danaïden B—Vic. Oriëntis A 1(17.40). Algemene B—Noorderkwar tier A (18.50). In de Sporthal aan de Boshuizerlaan worden zondag ge speeld: asp.: 3de kl.: Zuiderkwar tier cDanaïden d (14.00); asp. lste kl.: Vicus Oriëntis a—De Algemene a (14.45); 2de kl. LKB: Algemene 3 Zuiderkwartier 3 (15.30); lste kl. LKB: Algemene 2—Noorderkwartier 1 (16.40 uur); overg. kl.: Danaïden- Fluks (17.50); lste kl. Z.W.: Algeme neSperwers (19.00), KNSRozen burg (20.40). In Rynsburg (gymnastiekzaal van de openbare lagere school aan de Kortevaart) wordt zaterdagmiddag een pupillen toernooi gehouden, aan vangende 14.15 uur, waaraan teams deelnemen van De Algemene, Ons Deze foto werd in 1922 gemaakt Eiland, Fluks, Noorderkwartier en tijdens de koppermaandag van deZuiderkwartier. Voorhoutse vogelschietvereniging j St. Hubertus. De schutters van het eerste uur. Israel weer vau Dat Voorhout de enige plaats in de Bollenstreek is waar nog een ech te vo^elschietvereniging is. komt vol gens de heer Verdegaal door de wa penvergunning. die men moet bezit ten om een dergelyk festyn te or ganiseren. Voor de oorlog waren de bepalingen daaromtrent nog niet zo streng. Toen waren er vogelschiet verenigingen in Warmond en Noord- wykerhout. Ondanks pogingen van diverse personen in deze gemeenten om weer zo'n vergunning te krygen, is het ze nooit gelukt. Wy kunnen gelukkig onder politie toezicht biyven schieten. Situaties zo als voor de oorlog, waarby de ko gels over de Leidse Vaart floten, zyn nu niet meer mogeUjk. De heer Verdegaal hoopt, dat het 50-jarig bestaan In 1970 op grootse wyze ge vierd zal kunnen worden Financieel zitten we er goed voor en ook het enthousiasme ontbreekt niet. Maar •erst maandag vogelschieten! de partij bij Feijenoord ROTTERDAM (GPD) Het ta een geruststelling voor Feyenoord te weten dat Rinus Israël zondag te gen DWS weer van de party kan zyn. Overigens wordt het elftal pas zaterdagochtend opgesteld in het KNVB-sportcentrum in Zeist, waar de Feyenoorders het weekeinde doorbrengen. De Rotterdammers realiseren zich dat zy een moeiiyke wedstrijd tege moet gaan, reden ook waarom de spelers zelf hebben verzocht zater dagavond ln Zeist bif elkaar te biy- ven. ln plaats van zoals aanvan- keiyk het voornemen was te gast te zyn by Vara-sporttribune ln stu dio 2 in Hilversum. VRIJDAG 10 JANUARI 1969 - - - - - - LEIDSCH DAGBLAD PAGINA Tl 1 er -

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 11