Israël poogt Jordaniërs uit Arabische blok los te weken JAMIN Wall Street van slag Encycliek overtuigt concilie niet Meerderheid staat achter mijn plan Noordwijkse hotels gaan samenwerken (3uc/ Viïeuu» NI "j'Sfa ndaa rd werk lover tweede wereldoorlog bij na gereed r>r> Geen conflict Spoorwegen café noir NIEUWE RENTESTIJGING IN V.S. Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 8 JANUARI 1969 No. 32682 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Ij Hoofdredacteur: Drs. J R Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14.10 per kwartaal (postabonnementen f 16.50), f 4,70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers 0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro 57055 Telefoon Directie eD Administratie: 25041: Redactie 21507 eekAuteurdr. De jong DEN HAAG (GPD) Op 11 febru ari verschijnt het eerste deel van het waarschijnlijk zeven boeken omvat tende standaardwerk „Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede We- ireldoorlog". De schrijver is dr. L. de Jong, die artin 1955 van de regering de opdracht jueeg zijn werk als directeur van het (...Rijksinstituut voor Oorlogsdocumen- IVUt&tie te combineren met de voorbe reiding van deze omvangrijke publi- Qkatie. Het eerste deel is getiteld „Voor- vispel". Het behandelt de periode tus- U gen de beide Wereldoorlogen (1918- or<i 1939waarbij echter wordt terugge- rafgrepen tot in de jaren '30 van de vo rige eeuw om de politieke, economi- 1 !sche. sociale en miiltaire aspecten van deze veelbewogen periode te ver in klaren. Deze tijd is in zijn geheel e nooit eerder onderwerp geweest van 1]jteen wetenschappelijke studie, ed Voor zijn werk. dat in een publika- i tie van de Staatsdrukkerij, waar een populaire uitgave wordt verzorgd, een ^„onthullend relaas" wordt genoemd, heeft dr. De Jong gebruik kunnen maken van geheim bronnenmateriaal ^'van een „unieke veelzijdigheid". Tot die bronnen behoren de notu- le ilen en andere stukken van de Mi- zaï nisterraad, het archief van het Kabi net van de Koningin en ook wijlen Prinses Wilhelmina, met wie de schrijver in haar laatste jaren een uitvoerig vraaggesprek heeft ge- voerd. 1 In zijn voorwoord zegt dr. De Jong: 45, „Ik heb geen enkel falen met de man tel der liefde willen bedekken. Ik heb slechts één behoefte: in dit relaas al les op te nemen wat historisch rele- lijkt. Serieuze geschiedschrijving is zonder, die volstrekte openhartig heid, zonder politieke en geestelijke vrijheid, ondenkbaar". Weer zelfmoorden in West-Duitsland BONN (DPA) Een 41-jarige ambtenaar van het Westduitse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft zich gisteren in de buurt van Bonn - voor de sneltrein München-Amster- dam geworpen. Hij was op slag dood. De man was sinds midden vorig jaar met ziekteverlof. Hij onderging een psychiatrische behandeling. Het laatst heeft hij op de afdeling proto col van het ministerie gewerkt. Voor dien was hij jaren lang in het buiten land werkzaam, o.a. in Azië en Cairo. Toegang tot vertrouwelijke stukken heeft hij nooit gehad. Maandag heeft een 35-jarige ma joor van de Westduitse luchtmacht met een slaapmiddel een eind aan zijn leven gemaakt. Exclusief gesprek Henk Kolb niet Allon 9? Henk Kolb Israels vice-premier Allon TEL AVIV ..De meerderheid van de Israëlische regering zal op mijn plan ingaan Dit zei vice-premier Allon van Israël gisteren tegen onze reisredacteur Henk Kolb tijdens een exclusief interview in Jeruzalem. ,.Ik wil niet ontkennen, dat sommige kringen en bepaalde persoonlijkheden over vrede zo hun eigen visies hebben. Velen menen dat de huidige toestand zon der compromis over de grenslijnen beter is dan een vrede met een compromis. Maar dat is niet in meerderheid de opvatting van de regering. Nu is het een af wegen van de mogelijkheden geworden. En zelfs heeft de regering op het ogenblik geen nauwkeurig omschreven plan. Het mijne staat nog steeds op de agenda. Een deel van de regering was er tegen, omdat het teveel land van de Arabieren wegnam, een ander deel was er niet voor. omdat het de Arabieren te veel land laat. Wij kunnen hoe dan ook niet terug naar de oude grenzen, want die zijn een strategische val. In mijn opvatting verbeteren we onze posities aan merkelijk door het behouden van enkele stukken ongecultiveerd en voorname lijk onbewoond land. Ik ben er voor nu alvast een voldongen feit te scheppen door nederzettingen te stichten in de gebieden die we toch willen houden. Mijn weg is een middenweg. Willen we weten of de Arabische leiders over een nieu we oorlog denken, dan moeten we ze het voorleggen". (Door Henk Kolb) TEL AVIV Israël is bereid een aparte vrede met Jordanië te sluiten, hoewel het een algemene' overeenkomst met de Palestijnen blijft prefereren. Vice-premier Jigal Allon heeft gisteravond in een vraaggesprek de voorwaarden genoemd die Israël stelt voor het op geven van zijn gerieflijke huidige militaire positie. de Jordaanvallei minus een brede Voor het eerst is nu van gezag- gedemilitadriseerde veilig'heidscorr:- j hebbende Israëlische zijde de toe komstige situatie in Jeruzalem nader geformuleerd, terwijl de gedachte van samenwerking bij de oplossng van het vluchtelingenvraagstuk be paald nieuw is. Tot nu toe heeft Is raël steeds vastgesteld dat het vluchtelingenprobleem voornamelijk een Arabische zaak is, aangezien de Joodse staat rond 600.000 Joden uit de Arabische landen heeft opgeno men een getal dat ongeveer opweegt tegen het aantal gevluchte Palestij- Speciale afspraken over het demi-1 nen zoals dat officieel is geboekt, militairiseren van de westelijke Jor- Weliswaar heeft vice-premier Allon daanoever. de plannen niet verder toegelicht, samenwerking bij het onderdruk- J°?h zÜn ^nreptie gaat verder dan ken van terroristische activiteiten. I nu t°e omtrent zijn vredesbedoelingen Heeft laten dor blijft in Israëlische handen. Jordanië zal tevreden moeten zijn met een moslimstatus voor de heili ge plaatsen en het zal daar geen aan spraak mogen maken op een politie ke positie. Samenwerking tussen Israël en i Jordanië bij het oplossen van het vluchtelingenprobleem in de Gaza- strip. De gedachten van minister Allon sluiten aan bij zijn veel oudere plan van meer algemene opzet, dat als weten. Reserve-generaal Allon heeft niet voor niets de reputatie een groot uitgangspunt voor vredesonderhande strateeg u zyn: mocht Koning Hoes_ lingen met de Arabische staten kunnen dienen. Het is echter een duidelijk antwoord op de visie die Koning Hoessein oi.- langs in 'n vraaggesprek met 'n En gelse verslaggever ontwikkelde. Oe vorst duidde toen op de mogelijkheid om voor de westelijke Jordaanoever een min of meer zelfstandig bestaan als bufferzone te creëren, binnen een federatief verband met Jordanië. (Van een onzer redacteuren NOORDWIJK AAN ZEE De Noordwijkse E.M.S.-hotels Huis ter Duin, Palace en Rembrandt gaan nauw samenwerken. Tot algemeen- directeur is benoemd de heer G. I. Cleypool, die tot 1 januari de lei ding had over het Palace-hotel. De heer Cleypool zal zich ook belasten met de dagelijkse leiding van Huis ter Duin. als opvolger van de heer M. W. Schuit, die directeur is gc- PLAATSELIJK LICHTE VORST De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Flinke opklaringen en slechts hier en daar een bui. Zwakke; nen nu gebruik maken van deze bij - tot ma.t.ip'p winri uit 'znirtpliilrp rirh-unnMionivuron 7/inrlor Hol worden van het Esso-Molormotcl in Amsterdam. De bedoeling van deze nauwe sa menwerking is te komen tot een ef ficiëntere bedrijfsvoering, tot hei maken van gemeenschappelijke af spraken wat betreft het doen van Inkopen en tot het bieden van een groter servicepakket aan de gasten De drie E.M.S.-hotels bieden thans aan de gasten verschillende facili teiten. Zo besoïiikt Huis ter Duin over uniek gelegen terrassen aan de zeezijde, een sauna en een minigolf baan, het Rembrandt-hotel heeft een fraai met zeewater gevuld open zwembad, dat op temperatuur kan worden gebracht en het Palace- hotel beschikt over een gezellige bar. die de naam Miramar heeft en een exclusieve gelegenheid waar mer fondue kan eten De gasten van de drie hotels kun sein op zijn voorstel ingaan, dan zal de Arabische politiek ten opzichte van Israël van een aantal balang- rijke drijfveren worden ontdaan. Een oplossing voor de vluchtelingen in de Gaza-strip bijvoorbeeld bete kent dat zij niet lager als een poli tiek dwangmiddel kunnen worden gebruikt. Op het moment dat hun status van vluchteling wordt beëin digd, krijgen ook de Palestijnse ver zetsorganisaties een zware slag. Voorts speculeert minister Allon op de tegenstellingen tussen Koning Hoessein en de Palestijnse terroris ten. Een gezamenlijke optreden van Jordanië en Israël tegen die terroris ten zou vermoedelijk de ruggegraat van het Palestijnse verzet breken en ondervangt het bezwaar van elke overeenkomst met Hoessein: zijn be trekkelijke machteloosheid tegenover de zogenaamde bevrijdingsfronten. „Wij zijn dan ook klaar om over een politieke oplossing te onderhan delen en een compromis te sluiten over de grondgebieden. We willen alleen niet marchanderen over onze veiligheid. De zeer steriele houding van Moskou en van het officiële Pa rijs. benevens de onjuiste resolutie van de Veiligheidsraad moedigen de terroristen aan en sterken de Ara bische regeringen in hun hardnekkig heid. Moskou en Parijs zijn zodoen de evenzeer verantwoordelijk voor de weigering tot onderhandelen als Cairo, Damascus of Amman." DE regering heeft besloten op twee fronten de investeringen en uitgaven terug te dringen. In de eerste plaats wordt het be drijfsleven geconfronteerd met de opschorting van de investerings aftrek. die in 1970 helemaal gaat verdwijnen. Het rijk zelf zal de buikriem nauwer aanhalen en bij zonder nauwkeurig de uitgaven in de gaten houden. Maar op het derde front, dat) van de bestedingen van de consu ment. wordt nog niet direct aan gevallen. De metaal-cao heeft de finish gehaald. Daarme,. zijn de loonkosten uitgestegen boven het percentage dat de regering voor ogen zweefde. En niemand zal denken, dat de vakbeweging in andere sectoren niet zal proberen die metaal-cao als „aantrekker" te gebruiken. Misschien heeft dat niet ingrij pen van de regering in de con sumptieve sfeer wel te maken met de politieke situatie van dit kabi net. De regering-De Jong mag niet. zoals een regering met socia listen, rekenen op de sympathie van de vakbeweging, die op het ogenblik in wezen de ware oppo sitie van dit kabinet vormt. Daar om heeft dit kabinet geen enkel belang bij een conflict met de vakbonden. De voormannen van de christelijke vakbeweging hebben bovendien wel degelijk in vloed in de kamerfracties van de christelijke partijen, die in het kabinet vertegenwoordigd zijn en kunnen het zo het kabinet lastig maken. Al met al verkeert de regering- De Jong op sociaal-economisch terrein in een minder benijdens waardige positie. VOOR een semi-overheidsbedrijf als de Nederlandse Spoorwegen komen de plannen van de re gering op een slecht moment. De NS hadden juist een nieuwe rich ting willen inslaan met hun giste ren gepubliceerde programma. Kernpunten daarvan vormden o.m. de geprojecteerde opening van 75 stations, personeelsuitbrei ding. supersnelle treinen, meer comfort en een grote service aan het publiek. Aan de financiering van deze plannen zit echter wel het een en ander vast. Want de Spoorwegen vinden dat het rijk behalve het op zich nemen van het opgehoop te verlies ook de nieuwe plan nen financieel moet helpen. Zij gaan er daarbij vanuit, dat de „maatschappelijke" functie van het „spoor" voorop moet staan. Maar het is de vraag of de rege ring er ook zo over denkt. Want men zal ernstig moeten overwegen of men met het „spoor" deze kant op wil. ADVERTENTIE 300 gram van 99 voor 89 niet duur wel heerlijk De chauffeur van deze j vrachtwagen heeft geluk ge- J had. Hij was gisteren tegen de schemering met zijn com- J binatie op de rijksweg onder Nunspeet gestopt en net uit- J gestapt om zijn achterlichten X te controleren, toen de vlam- J men uit zijn motor en direct X daarna uit zijn cabine sloe- X gen. De brandweer bluste het X tot matige wind uit zuidelijke rich tingen. Vannacht in het binnenland plaatselijk vorst, morgenmiddag tem peraturen in het algemeen enkele graden boven het vriespunt. (Opgemaakt to 12.40 uur). 9 JANUARI Zor. op:: 8.46 uur: onder: 16.49 uur. Maan op: 23.20 uur: onder: 11.18 uur Hoogwater te Katwijk te 6.39 en 18.5i> uur; laag water te 2.28 en 14.49 uur Dit nummer bestaat uit 14 pagina's zondere voorzieningen, zonder dat zij in het bewuste hotel logeren Brand bij Droste: schade 2 miljoen HAARLEM (GPD) Een felle brand, die gisteren in een opslagloods NOORDWIJKERHOUT <GPD» Het pastoraal concilie is niet over tuigd door de argumentatie van de pauselijke encykliek Humanae Vi- I tae. waarin geboorteregeling door ken steeds zuiniger moeten worden DEN HAAG (GPD) Wall Street is danig van slag en het gevolg was. dat maandag de scherpste koersda ling optrad sinds het uitbreken van de zesdaagse veldslag in het Mid den-Oosten in juni 1967. Er brak een zodanige golf van verkooporders los. dat het leek alsof het beleggende pu bliek in paniek was geraakt. Er ging voor vele miljarden aan beurswaar de verloren. Die krachtige koersda ling van maandag heeft zich intus sen voortgezet door een rentestijging: de First Nationaal City Bank heeft bij verrassing de eerste klas kredie ten van 6 3/4 procent verhoogd tot 7. een voorbeeld, dat onmiddellijk door andere banken werd gevolgd. Wall Street bleek overrompeld dooi de rentestijging, die een vervolg is op de verhoging van pas drie weken ge leden. Verwacht wordt, dat de ban- kunstmatige middelen wordt afgewe- j zen. Dit gebeurde vanochtend i op voorstel van de Nederlandse bis schoppen. Het concilie spreekt zich uit voor erkenning van de factoren die de persoonlijke gewetenspositie van gehuwde mensen bepalen. De discussies over de huwelijksbele- I ving moeten worden voortgezet. De bisschoppen beoogden met hun voor met de kredietverlening, omdat de beschikbare middelen niet toerei kend zijn om de enorme economische groei van de laatste maanden te compenseren. Het tempo van de groei zal waar schijnlijk vertraagd worden, nu het bedrijfsleven steeds meer rente moet betalen voor de kredieten, die nodig zijn voor voorraadfinanciering. Eco- Het is ook de bedoeling, dat de voor verpakkingsmateriaal van Dros drie hotels gezamenlijk een hotelbus t te in Haarlem woedde, heeft een gaan exploiteren, waarmee de bir i schade van bijna 2 miljoen gulden nen- en buitenlandse gasten afge-aangericht. Aanvankelijk werd een haald kunnen worden van Schiphol schadepost van enkele tonnen ge en van de NS.-stations Leiden e.- 1 noemd. Den Haag Met de dagelijkse leiding var. ne;1 Volgens de directeur van de cho- Palace-hotel wordt de heer J. S. G colade en cacao-fabriek mr. Droste van den Anker, tot nu toe adjunct- 's de rookschade het belangrijkst directeur belast en de leiding vanl Het merendeel van de voorraad ver- deling van anti-conceptionele midde- j tot 915 miljard dollar (vorig jaar 860 het Rembrandt-hotel blijft in han-1 pakkingam^t wiaal zal moeten wor-llen onaanvaardbaar geacht moest i miljard). Afneming van de economi- den van de heer J. Pronk. I den afgekeurd. worden. (Zie ook pag. 7) Ische groei kan tot gevolg hebben, dat stel de ideeën van de comissie voor i nomen in Washington houden er re- huwelijk en gezin te verzachten. Deze j kening mee. dat het bruto nationaal commissie wilde het concilie laten produkt in 1968: ruim 9 procent) j uitspreken, dat de pauselijke veroor- dit jaar met 6 procent zal toenemen de werkloosheid zal stijgen, die op1 het ogenblik 3.7 procent bedraagt van i het totaal aantal beschikbare ar- i beidskrachten. Niet alleen het Midden-Oosten I heeft zyn invloed op Wall Street doen gelden, maai- ook de mogelijk heid, dat de nieuwe regering drasti sche maatregelen zal nemen om het Inflatiegevaar de kop in te druk ken. Het is duidelijk, dat de econo- mie der Verenigde Staten in de ge- varenzone van oververhitting is ge- j raakt. Een van de voornaamste zor- gen van de nieuwe president is het Frans-Russisch gesprek in Parijs PARIJS 'Reuter» President de Gaulle heeft gisteren in Parijs met de Russische vice-premier Kirillin van gedachten gewisseld over inter nationale politieke problemen. Kiril- I lin, die aan het hoofd van een Rus sische delegatie r.aar Parijs is geko men, zei na afloop van het onder houd dat hij met de president gespro sen had over het Midden-Oosten en economische vraagstukken. De Russisohe delegatie zal over leg met de Fransen plegen over sa menwerking tussen de Sowjet-Unie en Frankrijk op het gebied van de handel, de lucht- en ruimtevaart en de kleurentelevisie. waarborgen van de koopkracht van de dollar en 't voorkomen van 't ge vaar, dat de prijsbeweging de con currentiepositie verder zal schaden. De betalingsbalans hangt aan 'n zij den draadje en er zal alles aan ge daan worden om te verhinderen, dat de dollar een speelbal zal worden op de valuta- en goudmark ten. Uit het Leidsch Dagblad van 7 Januari 1869: Uit Slikkerveer wordt ge- schreven: Werd er voor eenige dagen melding ge- maakt, dat men te Amster dam soms 3 of 4 velocipedes (fietsen) bij elkander zag, te Slikkerveer en Bolnes is dit volstrekt geene zeldzaam heid: uit één huisgezin vindt men zelfs dit getal wel tege- lijk; men ziet ze ook reeds door knapen gebruikenom naar school te gaan. Uit Leidschendam ivordt geschreven: Met het oog op den tijd van het jaar, kan het als een grote zeldzaam heid beschouwd worden, dat gisteren alhier voorbijvoeren 2 met vlaggen versierde schuiten volgeladen met Rijnsburgsche bloemkool.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1