ISRAËL weigert hulp grote vier Russen schieten weer op Yenus SMRKOWSKI DOET BEROEP OP VOLK Landing in mei PROTEST TEGEN ACTIE POLITIE Vliegramp hij Londen GELOVEN IN 5PASTORAAL BERAAD Weggelopen meisjes aangehouden TOONT „Staking zou ernstige gevolgen hebben Haagse stal voor f60.000 aan sieraden (f)uct Qheu ws ipgericht 1 maart 1860 MAANDAG 6 JANUARI 1969 No. 326# LEIDSCH DAGBLAD "iy recteur: E A E van Dishoeck wfdredacteurDrs J R Soetenhorst >P 0- - DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14.10 pei kwartaal (postabonnementen f 16.50) f 4.70 per maand (bij vooruitbetaling) losse nummers f 0.25 Witte Singel 1. Lelden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041. Redactie 21507 10 NEW YORK' JERUZALEM' CAI- (AP, Reuter. AFP) De Israëli* it |he minister van Buitenlandse Za- id jn Eban heeft gisteren duidelijk ■0 piling genomen ten opzichte van jongste Russische voorstellen voor ?ede in het Midden-Oosten. Deze jol stellen worden op 't ogenblik in Inden, Parijs en Washington be- udeerd en zouden als basis moe- 11 dienen voor een vier-mogendhe- Inregeling voor het conflict. In een interview in New York zei P» nnister Eban dat een oplossing j|C |ior het Midden-Oosten alleen maar Port kan komen uit het gebied zelf jet enige wat de grote mogendhe- ■■fen kunnen doen is Israël en de I rabieren dwingen zich tot elkaar I wenden door zich niet met de Hvestie te bemoeien. Alleen als Is- aël en de Arabische landen tot over jenstemmink moen, kunnen zij teun verlenen voor een oplossing De Egyptische pers heeft gisteren 7_ le pogingen van de grote vier voor. en oplossing toegejuicht. Volgens be an lchten uit Londen zou president lasser tegenover de Russische mi nster van Buitenlandse Zaken zijn {instemming met het Russicche plan lebben betuigd. Het plan zou aldus berichten uit NOORDWIJKERHOUT (GPD) jnyRri is belangrijk, dat wij in ons ei- {en pastoraal beraad blijven gelo- een ook al is het nog niet volmaakt. I Kei is een feit, dat het pastoraal bncilie nog te weinig leeft bij pries - f Ars en gelovigen. Velen voelen zich N weinig betrokken bij wat op het tyncilie gebeurt en bij wat er naar heiaun smaak teveel wordt uitgemaakt. pms voelen bepaalde sociale groe peringen zich te weinig vertegen- loordigd of vindt men dat de stem Jan de verontruste gelovigen te wei- ng wordt gehoord. Maar een volmaakte vertegenwoor diging zullen wij wel nooit bereiken, naar misschien zouden de mogelijk heden tot inspraak en beleidsbeïn- loeding op het niveau van bisdom n dekenaat beter kunnen worden enut", aldus sprak hedenochtend ardinaal Alfrink bij de opening van 'e derde plenaire zitting van het lastoraal concilie in Noordwyker- lOUt. EBAN de Britse hoofdstad o.m. beperking van de wapenleveranties aan landen in 't Midden-Oosten en stationering van een vredesmacht van militairen van de vier grote mogendheden langs Israël grenzen omvatten. De Sowjet- Unie zou als voorwaarde voor de Ara bische toestemming hebben gesteld dat de grote mogendheden sancties zullen nemen tegen Israël mocht het zich niet bij een oplossing neerleg gen. Gev aar Koning Hoessein heeft gisteren in Londen verklaard dat er werkelijk gevaar bestaat voor een openlijke oorlog in het Midden-Oosten, ten zij de grote mogendheden gezamen lijk optreden. De Jordaanse koning is in Londen voor een medische be handeling. Hoessein verklaarde voorts dat er spoedig een Arabische topconferentie gehouden zal kunnen worden. President Nasser en presiden Helou van Libanon hebben met het denkbeeld ingestemd. Aan de grens tussen Israël en Li banon is het de laatste dagen betrek kelijk rustig geweest. Na de waar schuwing van de Israëlische minister ven Defensie Dajan donderdagavond dat Israël nleuwe aanvallen vanaf Libanees grondgebied niet meer zal dulden, hebben geen schermutselin gen meer plaatsgehad. Israëlische en Libanese functiona rissen zijn de laatste dagen aan de grens verscheidene malen bijeen ge weest om te spreken over mogelijkhe den tot vermindering van de span ning tussen de twee landen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Jeruzalem weigerde com mentaar. maar een officiële Libanese zegsman bevestigde dat er zulke bij eenkomsten zijn geweest. De twee grcotste Palestijnse guer rilla-organisaties „Al Fatah" en het ..Volksfront voor de Bevrijding van Palestina" hebben besloten hun ac tiviteiten te coördineren. Er komt 'n gezamenlijk opperbevel. De organisa ties zullen hun strijd voornamelijk richten op Palestijns grondgebied. Zo nodig zal echter ook tot acties elders worden overgegaan zoals de actie te gen het „El Al"-vliegtuig in Athene. Maar dit soort operaties zal zeldzaam zijn. LEIDEN Surveillerende poll- tie-agenten troffen gisterochtend om vijf uur twee minderjarige meis jes zwervend op de Leidse Stations weg aan. De meisjes, resp. 11 en 14 jaar, bleken de vorige avond te ztfn weggelopen uit de Martha-Stichting in Alphen aan den Rijn. Zij zijn nog dezelfde dag naar Alphen terugge bracht. mis (Van onze redacteur ruimtevaart) LEIDEN De Russen hebben 9 gisteren een onbemand ruimte vaartuig gelanceerd in de rich ting van de planeet Venus. Dit tër tij ADVERTENTIE ci.e.b.a.leiderdorp^ TEL. (01710)-30797*/21561 FJ| BRANDKASTEN KANTOORMEUBELEN 'Zuidoostelijke wind De Bilt verwacht van heden- tot [morgenavondoverwegend droog weer met veel bewolking maar ook "''enkele opklaringen meest matige Pfzuidoostelijke wind. Tn de nacht I0( overwegend lichte vorst, morgen overdag temperaturen om het vries punt. Opgemaakt te 12.40 uur. Zon op: 8.47 uur; onder: 16.46 uur. Maan op: 20.47 uur: onder: 10.56 u. Hoogwater te Katwijk te 5.29 en 17.40 uur, laagwater te 1.24 en 13.39 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's ruimtevaartuig, Venera-V, moet onze zusterplaneet medio mei be reiken, aldus het Russische pers bureau Tass, en dan een instru mentenpakket met radiozenders aan parachutes door de Venus- atmosfeer laten dalen. In een soortgelijk experiment slaagden de Russen in oktober 1967 De toen op Venus gelande Venera- IV woog 24 kg minder dan de thans gelanceerde Venera-V, die een ge wicht heeft van 1130 kg. Het is niet bekend of het instru mentenpakket van de Venera-V al leen waarnemingen moet doer, jn naar de aarde seinen tijdens de on geveer anderhalf uur durende afda ling door de Venus-atmosfeer, oi dat ook een zachte landing wordt ge maakt waarna het instrumentarium en de zenders blijven werken wan neer het ruimtevaartuig eenmaal op de Venusbodem staat. De Russen zjjn nooit erg scheutig met medede lingen-vooraf over de bedoeling van hun ruimte-experimenten. Het is al méér dan gebruikelijk dat zij een daling door de atmosfeer hebben aangekondigd en niet alleen een schot naar Venus waarbij in het midden werd gelaten of een tr ffer of een passage in de bedoeling ligt. De Venera-V moet een vlucht van 340.000.000 kilometer maken, dat is bijna duizend maal ie afstand aar- de-maan. Wanneer inderdaad half mei een landing wordt gemaakt, is de vl htduui enkele dagen lan ger dan die van voorgaande A ri- kaanse en Russische Venus-vaartui- gen. Zie verder pag. 2. Een stralende Sophia Lo- ren heelt in het afgelopen weekeinde haar pasgeboren zoontje Carlo aan de wereld getoond. Vermoeidheid en een lichte koorts konden de 34-jarige Italiaanse filmster niet beletten de ene wereld première bij te wonen waar van zij elf jaar lang heeft gedroomd. De première van haar meest succesvolle film zou trouwens niet veel meer belangstelling hebben ge trokken. Meer dan honderd vijftig fotografen verdron gen elkaar in de kraamkli niek van het kantonale zie kenhuis in Genève om een goed plaatje te kunnen schieten van de beroemde Loren met haar baby. De kleine Carlo nam overigens de drukte om hem heen met de nonchalance van een ge routineerde filmster op. De gelukkige moeder verklaar de tegenover de verslagge vers graag nog meer kinde ren te willen hebben. I PRAAG (Reuter, DPA) De voorzitter van de Tsjechoslo- waakse nationale vergadering, Josef Smrkowski, acht zijn her verkiezing als parlementsvoor zitter uitgesloten. Dit verklaarde hij gisteravond voor de televisie in Praag. In een dringend beroep op de bevolking raadde hij aan gekondigde stakingen ter onder steuning van zijn politieke positie af. Smrkowski, die geldt als een van de belangrijkste aanhangers van par tijleider Doebtsek en van de libera le stroming in zijn land, is een Tsjech en ingevolge het federale stel sel, dat op 1 januari j.l. van kracht is geworden, moet de functie van parlementsvoorzitter aan een Slo- waak toevallen. Onder de bevolking is echter het vermoeden gerezen, dat Smrkowski's aftreden het gevolg zou zijn van Sowjetrussische druk om de „liberalen" invloed op hoge posten te verminderen. Vandaar het dreige ment van een miljoen staal arbeiders om tot staking over te gaan als Smrkowski zijn functie zou moeten opgeven. Zelf heeft hij nu gevraagd niet te staken, daar een dergelijke actie „ernstige gevolgen zou hebben". Zaterdag hadden de leiders van de Tsjechoslowaakde communistische party eveneens dringend gevraagd om beëindiging van de campagne voor handhaving van Smrkowski op zijn post. In een bewogem verkla ring. uitgezonden door radio-Praag, deelde het partijpresidium de bevol king mee. dat het land bedreigd wordt door een „ernstige politieke crisis". „De campagne ten gunste van Smrkowski is haar doel voorbij geschoten en heeft de weg geopend voor extremistische invloeden". De dreiging met staking door meer dan een miljoen arbeiders is „ongerecht vaardigd" en de toestand maakt goe de wil noodzakelijk, geen kunstmatig opgezweepte hartstochten Smrkows ki's verklaring van gisteren was de eerste van een reeks toelichtingen door de acht bestuursleden van net partijpresidium op de oproep van de party tot kalmte en matiging. Brandweerlieden nemen on tslag C7 ROTTERDAM (GPD) Vermoe delijk zal 't Rotterdamse brandweer korps deze week flink uitgedund wor den. Verwacht wordt namelyk, dat het grootste gedeelte van de vrijwil ligers donderdag zijn ontslag zal in dienen. Aanleiding tot het massale ontslag is het ontwerp van de nieu we verordening, dat door de vrijwil ligers „onaanvaardbaar" wordt ge noemd. Woensdagavond zal de Rotterdam se wethouder Worst een bespreking hebben met een speciaal inge stelde vrijwilligerscommissie. Ver wacht wordt echter dat beide party en geen duimbreed zullen wyken. Wanneer het collectief per 1 april doorgaat zal er door de vrijwilligers uitsluitend bij ernstige calamiteiten worden uitgerukt. Cabot Lodge LODGE VOLGT HARRIMAN OP j NEW YORK (Reuter) Henry Cabot Lodge, de Amerikaanse ambassadeur in West-Duitsland, zal leider worden van de Ameri- j kaanse delegatie bij de Vietnam- besprekingen in Parijs als Nixon aan het bewind is. Dit heeft een I woordvoerder van de gekozen I Amerikaanse president Richard Nixon gisteren in New York be- I kendgemaakt. De 66-jarige Lodge, die ook Amerikaans ambassadeur in Zuid-Vietnam is geweest, zal als plaatsvervanger krijgen Law- rence E. Walsh, een 57-jarige ad vocaat en gewezen onderminister van Justitie in de V.S. Lodge en Walsh zijn dus de op volgers van Averell Harriman en Cyrus Vance. Voorts heeft Nixon besloten Ellsworth Bunker te vragen aan te blijven als ambassadeur van de Verenigde Staten in Zuid-Viet- nam. Nixon verklaarde van me ning te zijndat ambassadeurs- wisseling op dit moment niet raadzaam was. Arrestaties in Laren LAREN (GPD. ANPi Ronlom het politiebureau in Laren was het dit weekeinde byzonder rumoerig. Zowel zaterdag- als zondagavond groepten jongeren samen om te protesteren tegen het neerschieten van een jeugdige Hilversumse in breker. Zoals bekend werd een 18-jarige jon geman by een vluchtpoging door een pistoolschot van de politie ge troffen en overleed hy later aan de verwondingen Zaterdagavond zorgden 50 k 60 jon gelui uit Hilversum voor de eerste deining, zy riepen onder meer: „Politie, moordenaars" en gooiden stenen door de ruiten van het po litiebureau. Toen er enkele ruiten waren gesneuveld greep de politie in. Er werden enkele charges uit gevoerd. waarby tien jongens en meisjes werden gearresteerd Een groep van ongeveer dertig jon gens en meisjes uit H'sum kwam gisteravond met een auto van een levensmiddelenbedryf naar Laren. Zij hadden een spandoek by zich met het opschrift: „Demonstratie tegen vuurwapengebruik politie". Nadat zy zich hadden gegroepeerd heeft de politie hen aangehouden en naar binnen gebracht. Daar werd proces-verbaal opgemaakt we gens overtreding van het demon- stratieverbod. Inmiddels wordt er een onderzoek ingesteld naar de gebeurtenissen in de nacht van vrydag op zater dag. Met 't oog op de objectiviteit wordt het onderzoek door de Laren- se politie verricht in samenwerking met de rijksrecherche. De korpschef van de Larense poli tie, de inspecteur J. C. van den Berg. is ervan overtuigd, dat de bewuste hoofdagent geheel volgens de instructies heeft gehandeld. „De dieven zyn verscheidene keren ge sommeerd te biyven staan. Er is eerst een waarschuwingsschot ge lost en daarna volgde een gericht schot op de benen van de vluchte ling. Niettemin betreuren wy deze dramatische afloop ten zeerste", al dus de korpschef. Verder wyst hy er op dat tot twee keer toe op de politie is ingereden en er alle aanleiding voor de poli tiemannen was te veronderstellen, dat zy met niet bysfcer zachtzin nige tegenstandeis te maken had den. DEN HAAG ANP Een inwoon ster van Den Haag heeft bekend de laatste tyd by diverse juweliers in de residentie en by één in Amster dam voor f 60.000.— aan sieraden te hebben gestolen. De vrouw is van morgen voorgeleid voor de officier van justitie. By huiszoeking werd d® gehele buit teruggevonden. j Vit het Leidsch Dagblad van t 5 Januari 1869 Een rokende puinhoop, waar tussen geblakerde vliegtuigonder delen, en een automarkeert de plaats bij het Londense vliegveld Gatwick, waar zaterdag nog een riante villa stond. Een Boeing 727 stortte daar in de nacht van za terdag op zondag neer Het onge luk eiste 51 mensenlevens. Voor een uitgebreid verslag zie pagina 2. It— In de zitting der Eerste X Kamer van jl. Donderdag t heeft de minister van fi- X nanciën medegedeeld, dat I X het overschot van den dienst t over 1867 blijkt te beloopen X f 6.400.000 Burgemeester en Wet houders van Leyden, gezien het adres van Hopman cn Kuypers, distillateurs alhier, ivaarbij zij verzoeken om in een der localen hunner dis tilleerderij aan het Galgewa ter, hoek Valkensteeg, getee- kend wijk I no. 69/70 thans no 16, eene locomobile van twee paardenkracht te mo gen doen plaatsen; doen te weten dat bezwaren ten Raadhuize kunnen worden ingebracht op 7 jan. e.k.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1