SOESTDIJK-ARCHIEF DOOK ONDER IN HET GOOIS MUSEUM Verzamelwoede van Wim Rust kent geen grenzen ■LD EXTRAü In een Waardense woning van het jaar 1900 of daaromtrent zitten we tegenover Wim Rust: verzamelaar vanverzamelingen. Nu eenenzestig, Amsterdammer van geboor te (1907), maar al vele jaren Gooier. Meer dan veertig in elk geval. Wim Rust, schrijver ook van enige boeken en vele artikelen over historie (van het Gooi), por selein en aardewerk en antiquiteiten. Eigenaar en behoeder van een collectie porselein, aarde werk, steengoed en glas", die waarschijnlijk haars gelijke niet heeft. Een colictie één van zijn vele die hem in het nieuws heeft gebracht, omdat Wim Rust zijn verzameling aan de ge meente Naarden heeft aangeboden op voorwaar de dat ze in haar geheel een passend „onderko men" krijgt. Deze collectie zou daardoor niet al leen voor het Gooi, maar in feite voor geheel Ne derland bijzonder waardevol zijn. Foto links: Chinees bord (porcelein) uit het begin van de 17de eeuw, de tijd van keizer Wan-li. Foto rechts: Delfts bord van aardewerk, met typisch Chinees 'decor uit het derde kwart van de 17de eeuw. Men wilde in Delft wellicht doen ge loven dat men Chinese borden maakte. paar geschenk bij het huwelijk in 1937 wegvoerde. De archiefkast vol kostbare stukken (over het goed Soestdijk, maar uiteraard ook over de Oranjes, die het be woond hebben) werd mot paard en wa gen, met de gekroonde E van Koningin Em ma er nog op, naar Hilversum overgebracht en in een klein kamertje in het souterrain van het Goois museum verstopt. Stevig ach ter slot. Zelfs voor de NSB-wethouder Have- kate, die eens het gebouw kwam inspecteren om het te kunnen vorderen, slaagde men er in dit vertrekje verborgen te houden. Collectie groeide Na de oorlog kwam dan toch het echte lera- remschap, nadat het aanbod voor een conser vator-baan aan het Westfries museum, in Hoorn was afgeslagen. Hij werd leraar in Middelburg en Vlissingen, later nog in Gou da. Bij de lessen in deze steden ontstond de behoefte aan steeds meer „materiaal" om aan de scholieren getoond te worden, een be hoefte die mede aanleiding werd tot een steeds verdere en snellere uitgroei van de Die collectie moet nu inderdaad een waardig onderdak krijgen. Wim Rust is bereid haar te schenken aan die instantie, die haar dit onderdak biedt. Pas dan zal ook de beschrij ving van elk van deze vele duizenden stuk ken (wel „beschreven", maar nog nimmer goed gecatalogiseerd) volledig tot haar recht kunnen komen. Weekeindbijlag» Leidsch Dagblad LDEXTRALDEXTRALDEXTRALDEXTRALD EXTRALDEXTRALDEXTRALDEXTRALDEX LDEXTRALDEXTRALDEXTRALDEXTRALD EXTR A T .nPTXTR A T .DFXTR A T .DKXTR ALDEX L.DEXU KALUEAl KrtLL)£,Al ItA TRALD EXTRALDEXTRALDEXTRALDEXTRALDEX LDEXTRALDEXTRALDEXTRALDEXTRALD EXTRALDEXTRALDEXTRALDEXTRALDEX LDEXTRALDEXTRALDEXTRALDEXTRALD Zaterdag 4 januari 1969 r-r ie te Wim Rust, die deze unieke eoi- lectie hierover straks nog wat meer bijeenbracht? Af vertelt hij ervan hoe hij als jongen in twaalf zijn eerste „vondst" deed. Dat is op de Gooise heide bij Blaricum. Hij •nd daar een scherf, waarvan hij intuïtief iststelde, dat ze héél oud moest zijn. Die herf bevindt zich nog steeds in zijn verza- eiing: ze dateert uit de tiende eeuw-. jonge Rust bleef liefhebberen en Ideren. Hij leerde het métier van niemand Portret van Willem V (1769) van H. ZX typers. nder dan de professoren H o 1 w e rd a ei den) en Hudig (Amsterdam) en bleef verzamelen: aardewerk, steengoed, por- ein enscherven. tnt scherven, zo zegt hij nu, zijn in feite i leermateriaal haast belangrijker dan ga- stukken. Zo'n scherf dwingt je meer ierven te zoeken, ze samen te voegen tot i geheel, te zoeken naar wat wél en wat |t bij elkaar hoort, hoe de structuur van t materiaal is scherf is nooit doel tenzij men uit Domein-archief van het Paleis Soestdijk in het Goois museum „ondergedoken" is ge weest. Het was baron R. W. C. van Boetzelaer uit Laren, die de conservator Rust hierover be naderde en hem in contact bracht met jhr. W. Roëll, die korte tijd later door de Duit sers gefusilleerd zou worden. Op een gammele fiets trok Rust naar Soestdijk, waar hij juist nog kon zien hoe de „Grüne" een auto van het toenmalige kroonprinselijk collectie-Rust. Trouwens, ook de opdracht om een boek over „Nederlands porcelein" te schrijven werkte daaraan mee. Dit gaf hem in elk geval toegang tot tal van belangrijke verzamelingen welke zijn belangstelling steeds verder deden toenemen. Nu vinden we dan in het huis aan de Naar- dense Fortlaan deze wonderlijke, maar ook wonderschone verzameling. Naast tal van andere verzamelingen als bijv. een collectie tin, een verzameling, welke de ontwikkeling van tekening tot ets laat zien, een Oranje- collectie (o.m. een prachtig olieverfportret van stadhouder Willem V van de hand van Hendrik Diederik Kuypers 1769) enz. enz. Mondiaal De „Mondiale" collectie porcelein, aarde werk, steengoed en glas omvat prachtige exemplaren uit alle tijden en bij wijze van spreken alle landen. Prachtige va zen, kommen, borden, beeldjes... zeer zeldzame stukken, die getuigen van liefde, vakmanschap en kunstzin bij de makers. Stukken uit eigen land, Loosdrecht, Weesp, Amstelland, Den Haag, Delftuit ande re Europese landen wat zagen we bijv, geen prachtige dingen uit Bohemen, uit Duitsland, Zwitserland, Frankrijk, Enge land! maar ook uit Azië en Amerika. Vooral ook uit Japan en China, maar daar naast ook de Delftse „chinoiserie": hier zelf ontworpen naar Chinese motieven vervaar digde decors, welke notabene later weer in China nagemaakt werden. Wim Rust heeft er frappante voorbeelden van. Zelfs onder de vloer Ze zijn overal in dit merkwaardige huis, dat door Wim Rust en zijn hoogebejaarde moe der bewoond wordt, te vinden. In de kamen en in de gangen, in, op en onder kasten, aan de wanden, ja zelfs onder de vloer. Dan moet het karpet even weggerold en een luikje (ook restant van de onderduiktijd) geopend worden. Wim Rust in zijn woonkamer temidden van een klein deel van zijn collectie. Groepje kleurig Hon gaars aardewerk uit de 17de en 18de eeuw. vondsten van scherven de aard en de om standigheden van een historische calami teit wil vaststellen maar middel om tot een verdieping van inzicht in de ontwikke ling van de dingen te komen. Geen specialisme Vandaar ook, dat Wim Rust eigenaar trouwens van zeer vele prachtige gave spe cimen van oude en moderne technieken er zich nooit op heeft toegelegd zich te spe cialiseren, een bepaalde beperkte „bran che" steeds verder uit te breiden en te com pleteren. Compleet word je toch nooit, is zijn opvatting. Hij verzamelt dus liever over een zo breed mogelijk terrein: mondiaal en van alle tijden". De jonge Rust was in het begin van de jaren dertig intussen leraar geworden Dat wil zeggen: hij bezat de bevoegdheden van m.o. tekenen en kunstgeschiedenis. Maar het was crisistijd en hij was duswerkloos leraar. Museum Uit die dagen dateren dan ook zijn eerste activiteiten voor de Gooise historie. Hij stond nl. aan de wieg van het Goois museum in Hilversum (1933). Dat Goois museum (een stichting) begon metniets. De eerste collectie werd letterlijk bij elkaar gezocht: vondsten van opgravingen in het Gooi, voor werpen uit eigen particuliere verzamelingen, een oud Goois weefgetouw. Sjouwen En verderde boer op. Wim Rust kan er bijzonder smakelijk van vertellen. Hoe hij bijv. voor dertig centen bij de afbraak van een oud poortje aan de Turfpoortstraat in Naarden een sluitsteentje kocht van de 17de eeuwse bierbrouwerij van Nagtglas. Dat steentje zit nog ergens in een muur van het Goois museum. Denk er alsjeblieft om als het straks afgebroken wordt't Is waar devol 't Was trouwens allemaal centen- en dub beltjes-werk. Als het even kon werden de aanwinsten per fiet naar het museum ge bracht, zoals bijv. eens een zwaar ijzeren raam met antieke ruitjes van het Larense Zevenend naar Hilversum, om twee kwartjes vracht te besparen. Zo werd het Goois museum opgebouwd, met Heyenbrock als directeur en Wim Rust als bestuurslid en (aanvankelijk onbezoldigd) conservator- Trouwens: ook de concierge kreeg geen salaris. Alleen vrij wonen. In het souterrain. De oorlogsjaren braken aan. Rust had intus sen ook nog les gegeven aan eenkap persvakschool (etaleren), maar in de bezet tingstijd was hij als conservator van het Goois museum ook bij enkele zéér merk waardige gebeurtenissen betrokken. Paleis-archief Waarschijnlijk is nog nooit gepubliceerd, dat met zijn (en anderer) medewerking het z.g. ■MM»,

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7