Dit jaar schoolvorderingentest Scholieren vieren feest bij opening nieuwbouw Koninklijk brons voor N. Breedijk Handel vlot op eerste marktdag nieuwe jaar KWALITEIT WATER IS GROOTSTE ZORG Géén toelatingsexamens op middelbare scholen R. DUURSMA OVERLEDEN Vergelding Rectificatie ZATERDAG 4 JANUARI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN Dit jaar zal Leiden bij het middelbaar onderwijs geen toelatingsexamen kennen, maar zullen de leerlingen moeten meedoen aan de schoolvorderingentest. Het toelatings examen voor het middelbaar onderwijs in 1873 verplicht gesteld voor de hbs, in 1876 ook voor het gymnasium is vanaf het begin een bron van controverse geweest. Het exa men werd samengesteld door leraren van de ontvangende school, die vaak helemaal niet op de hoogte waren van de leer stof van de lagere school, de mogelijkheden van een 12-jarige leerling en de techniek van de moderne testmethoden. Daarbij kwam nog, dat de lagere school verre van gelukkig was met de steeds weer terugkerende training voor dit examen, waardoor minder begaafde, niet voor het MO geschikt geachte leerlingen vaak in een hoek gedrukt werden. Een andere veel ge uite klacht was dat bij dit examen de zelfstandigheid, kritische zin, be gaafdheid en rijpheid van het kind niet naar voren kwamen. Voor de toelating tot de middelbare school zijn sinds 1963 vereist een ge schiktheidsverklaring van het lagere schoolhoofd en een onderzoek door de ontvangende school. Van de vier mogelijkheden voor dit onderzoek: een toelatingsexamen, een proefklas op de lagere school, een psycho logisch onderzoek of een schoolvor- deringentoets, heeft de contactcom missie van het voortgezet- en lager onderwijs van Leiden en omstre ken voor de laatste methode geko zen. DE TEST Dit betekent dat in het afgelopen Jaar voor de laatste maal in Leiden toelatingsexamens zijn afgenomen (ADVERTENTIE) 3600 meter expositieruimte in de grote HOBAHOHALLEN te Lisse van 6 t.m. 10 januari a.s. GEOPEND: maandag 6 januari 10.00—22.00 uur; di. 7, wo. 8, donderd. 9 jan. 9.0022.00 uur, vrijdag 10 jan. 9.00—18.00 uur. voor het middelbaar onderwijs. Alle zesde-klassers uit de regio Leiden die in Leiden het voorbereidend we tenschappelijk onderwijs (VWO) of het hoger algemeen voortgezet onder wijs (HAVO) willen gaan volgen, zullen in februari en mei van dit Jaar aan een schoolvorderingentest moeten meedoen. Een advertentie, die half januari in de kranten ver schijnt, zal duidelijk maken hoe ou ders hun zoon of dochter daarvoor kunnen opgeven. De wetenschappelijk begeleider van deze af examen is het hoofd van de afdeling schoolpsychologie van de Leidse universiteit, dr. P. van der Broek. HU vertelt hoe de schoolvor deringentest precies in elkaar zit: „We zUn begonnen met een hele hoop docenten van lagere en middel bare scholen vragen te laten maken, wel drie keer te veel. Die vragen hadden betrekking op rekenen en taal. Uit die overstelpende hoeveel heid hebben we tenslitte een serie geselecteerd van twee keer zoveel vragen als we uiteindelük nodig hebben. Dit leverde een toets op die nu wordt voorgelegd aan ongeveer 250 lagere-schoolkinderen in Haar lem, een met Leiden vergelükbare stad." lijke waarde van het hele geval moet natuurlijk nog blijken, daarvoor zullen we de kinderen op de middel bare school blijven volgen." Deze schoolvorderingentest. het resultaat van een intensieve samen werking tussen lager en voortgezet onderwijs, is een aangelegenheid voor Leiden en omstreken. Elders wordt de toelating weer anders aangepakt. „Het is nog toekomstmuziek" voegt de heer Van den Brink hier aan toe, „in hoeverre we naast dit onder zoek naar kennis en inzicht er een intelligentietest bij kunnen doen. Maar we hebben nu al een belang rijke stap vooruit gedaan." HAARLEM LEIDEN In alle stilte is giste ren op Ockenburg in Den Haag de crematie geschied van het stoffelijk overschot van de heer R. Duursma, de op 63-jarige leeftijd overleden di recteur van de Leidse lagere land en tuinbouwschool. De heer Duursma was sinds de oprichting van de school in 1948 di recteur en hij heeft in zijn twintig Leidse jaa-en alle krachten aan dit onderwijs gegeven. Hij maakte os. de bouw van die nieuwe school aan de Boenhaavelaan mee. Zijn belangstelling voor de VEBO was groot en zijn interesse hadden voorts de activiteiten van de platte landsjongeren. Voordat hij naar Leiden kwam, was de heer Duursma hoofd van een openbare school in Hitsum. In 1964 vierde hij zijn veertigjarig jubileum bij het onderwijs. Leidse chr. kweekschool wordt dinsdag in Oegstgeest geopend LEIDEN/OEGSTGEEST - De leerlingen van de Leidse chr. kweekschool gaan het „versie ren". Dinsdagmiddag wordt hun nieuwe school, een modern ge bouw aan de Hazenboslaan te midden van de snelgroeiende nieuwbouw van Oegstgeeest, offi- ADVERTENTIE) IS kaas uit het vuistje de u van uit het vuistje in de mond cieel geopend en daaraan is een feestelijke week vastgeknoopt. Die begint maandag met het ver sieren van het nieuwe gebouw en het Inrichten van allerlei tentoonstellin gen. De leerlingen gaan in optocht van de oude school inde Paulus Buysstraat naar het nieuwe gebouw, waarbij leraren en leerlingen voor eigen vervoer zorgen en alle midde len van vervoer zijn toegestaan. Dinsdagmiddag om twee uur wordt de school officieel geopend, 's Avonds komen ouders en andere genodigden bijeen voor een programma met to neel, muziek en diavertoning, het be zichtigen van de nieuwbouw en van de tentoonstellingen. Afscheid Woensdag wordt afscheid genomen van de oude school met een traditio nele binnensportdag en een feest avond met toneel, musical een bij drage van de Vereniging van Leidse oud-kwekelingen en een bal op mu ziek van het Amsterdamse Confetti- combo. De helft van de leerlingen maakt deze avond mee. De andere helft komt vrijdagavond aan de beurt. Leden en genodigden van de Vereni ging van oud-kwekelingen besluiten het feestprogramma zaterdag, waar na op maandag 13 januari de lessen normaal beginnen. Donderdag en vrijdag zijn nog bij zondere dagen met ernstige en vro lijke programma-onderdelen. De don derdag begint met een cabaretpro gramma onder het motto „Klachten en wensen voor het onderwijs anno 1969", gevolgd door een teach-in over „Onderwijs en de modern volwasse ne" en een broodmaaltijd, die door de leraren wordt opgediend. De lera ren worden vrijdag, „in de clinch" genomen bij 'n ddiavertoning van zot te situaties, waarna een opvoering volgt van „Farce Majeure". De heer Kroon vertoont een door hem ge componeerd klank- en -lichtbeeld „Die Sohöpfung". De scholieren in Haarlem hebben het examen in taal juist achter de rug, dr. Van den Broek licht het systeem toe: „De vragen zijn zo ge steld' dat er maar één antwoord op mogelijk is. De beoordeling ook door onderwijskrachten kan dus maar op één manier grebeuren: goed of fout. Er zit geen subjectiviteit meer in." De helft van de In Haarlem ge bruikte vragen gaat de test in Lei den vormen. „Deze proef in Haar lem levert ons ook de normen. We hebben nu veel meer informatie van tevoren dan bij een toelatingsexa men. Daarbij bleek achteraf al tijd: het is te moeilijk of te makke lijk geweest. De moeilijkheidsgraad is nu vooraf bekend. Ook weten we nu hoe langer de kinderen er onge veer over mogen doen." Het is niet nodig om elk jaar weer in een andere stad te experi menteren: „om niet steeds weer de zelfde lijsten te hoeven gerbuiken. kun je elk jaar bij Je serie vaste vragen een pakket nieuwe vragen stoppen, die uitgeprobeerd worden voor het volgende jaar", aldus dr. Van den Broek. SYSTEEM NU Hij zet het oude en het nieuwe systeem naast elkaar: „Ik vind het Dr. P. van den Broek, die de schoolvorderingentests weten schappelijk begeleidt met de se lectie en rangschikking van de vragen, de opzet en uitvoering van de ijking en de statistische verwerking van de resultaten. (Foto LD/Holvast) grote voordeel dat we nu proeven krijgen die verantwoord zijn opge zet met vragen die gemakkelijk be ginnen, geleidelijk iets moeilijker wor den, en waarbij het gemiddelde kind ook aan de gemiddelde score kan komen. We onderzoeken niet zo veel meer zaken dan vroeger, maar we doen het op een betere manier, en ik verwacht dat dit ook tot veel betere uitkomsten leidt. De uiteinde- Sterrenwereld in Hoogl. kerk LEIDEN —In verband met de drie wijzen, die op aanwijzing van een ster naar Bethlehem reisden, wordt zondagochtend om tien uur in de dienst in de Hooglandse kerk onder leiding van dr. P. L. Schoon- heim met gegevens over sterren van de Leidse sterrewacht en uitstalling van amateurkijkers de sterrenwereld onder de aandacht gebracht. LEIDEN Ter gelegenheid van zijn pensionering heeft de heer N. Breedijk uit Oegstgeest gistermid dag uit handen van de wethoud- ster van bedrijven, mevr. N. A. den Haan-Groen, de ere-medaille in brons verbonden aan de orde van Oranje Nassau ontvangen. De heer Breedijk is de laatste 37 jaar werkzaam geweest als tuinman op Endegeest. Sinds zijn indiensttreding in 1931 heeft hij de zorg gehad voor de groententuin achter Voorgeest. Hij gaf daarbij leiding aan een groep van meestal 20 patiënten, die mee hielpen met de verbouw van sla, bo nen en peen. En dat deed hij op bekwame wijze, zoals de geneesheer directeur tijdens de ongedwongen bij- Mevrouw Den Haan-Groen bevestigt het koninklijk ereme taal op de rever van de heer Bree dijk. (Foto LD/Holvast) eenkomst in het kasteeltje van En degeest opmerkte. „U had de wind er onder omdat u respect inboe zemde door uw manier van werken", aldus dr. C. J. P. Stoten. Naast zijn gezonde, maar lichame lijk zware buitenberoep heeft de heer Breedijk tijd gevonden om be stuursfuncties te bekleden in de Na zorg t.b., een speeltuin-, buurt- en bloemistenvereniging. De gepensio neerde is nu van plan om samen met zijn vrouw rustig van de oude dag te genoeten, maar hij komt nog wel eens langs, zegde hit toe, om te kijken hoe alles er bij staat". Gemeentebestuur van Antwerpen bezoekt Leiden LEIDEN Maandag zal een de putatie van het Antwerpse gemeen tebestuur een werkbezoek afleggen in Leiden. De deputatie zal bestaan uit drie schepenen (wethouders) en vijf hoofdambtenaren van diverse departementen Opmerkzaam gemaakt door publi- katies in de Belgische vakpers toon de het Antwerpse gemeentebestuur al enige tijd geleden belangstelling voor het Leidse gemeentebeleid, vooral waar dit de voorlichting betreft. In december brachten naar aanleiding daarvan enkele Belgische ambtena ren een bezoek aan het Leidse stad huis, dat nu wordt gevolgd door een werkbezoek van de uit acht perso nen bestaande delegatie. Na de begroeting door het college van burgemeester en wethouders om streeks elf uur zal het gezelschap een bezoek brengen aan de Mytylschool in de Vogelenbuurt. vervolgens lun chen met het college, waarna een bezoek wordt gebracht aan de vuil verbrandingsinstallatie. Ook een na dere bespreking van het voorlichtings beleid staat op het programma. Osservatore niet blij met artikel van progressieven V ATI KAAN STAD (AP) L'Os- servatore Romano heeft vrijdag de petitie betreurd waarin een aantal vooraanstaande roomskatholieke theologen het verlangen uitspreken naar grotere onafhankelijkheid van de hiërarchie en minder conservatie ve controle vanuit Rome. De verklaring van de theologen was gepubliceerd in Concilium, een inter nationaal theologisch tijdschrift dat in Nederland wordt uitgegeven, en trok vorige maand grote aandacht in de wereldpers. In een niet-ondertekend commen taar schrijft l'Osservatore vrijdag dat de verklaring het karakter had van „protest en pressie". Pater Eduard Schillebeeckx o.p.. naar wiens werk een onderzoek wordt ingesteld door Rome. behoorde tot de ondertekenaars van de petitie. De theologen drongen er bij de paus op aan vrij onderzoek mogelijk te maken en vaart te zetten achter de plannen tot instelling van een inter nationale commissie van theologen die hem in het Vatikaan van advies zou moeten dienen. ..Wij moeten het betreuren", schrijft l'Ossprvatore Ro mano, „dat door de publikatie van zo'n document, dat was gericht aan de bevoegde en verantwoordelijke ge zagsdragers, een groep bekende en beroemde theologen met voorbij gaan van de normen voor elke wet telijke dialoog betrokken is ge raakt bij een vorm van publiciteit die het karakter draagt van protest en pressie". Het blad suggereert dat de petitie wel eens een averechts effect zou kunnen hebben wat betreft de inste1- ling van de internationale commissie Het blad geeft verder te kennen dat zijns Inziens de theologen zeker geen recht hebben op volkomen vrij onder zoek naar zaken van geloof en leer. TEN kwart eeuw geleden, op 4 ja- nuari 1944, heersten er versla genheid en rouw in Leiden: als vergelding voor een aanslag op de met de bezetters collaborerende directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau, werden door de Duitsers 37 Leidenaren in gijze ling genomen. Drie van hen, de arts Flu, het schoolhoofd Douma en de leraar De Jong, die allen grote bekend heid en achting genoten, werden zogenaamd vrijgelaten en „op de vlucht" doodgeschoten. Vieren dertig werden in de nacht op transport gesteld naar de con centratiekampen Vught en Ha ren. Op enkele eerder uit gevan genschap ontslagenen na ver toefden zij daar zeven maanden, tot zij de vrijheid herkregen, toen de geallieerde legers hun opmars vanuit Frankrijk begonnen. Jaarlijks komen op deze datum de „Leidse gijzelaars" nog bijeen: vogels van zeer uiteenlopende politieke pluimage, maar allen vervuld van weerzin tegen mis dadige vergelding als deze. Dit jaar zijn het er nog maar veertien van de vierendertig. De groep wordt uiteraard geleidelijk klei ner. Maar weer zullen deze veer tien. naast het ophalen van her inneringen, tegenover elkaar die weerzin bevestigen. Het is tragisch dat dit, een kwart eeuw na de Duitse wan daad, gebeurt in een wereld, waarin vergelding naar het prin cipe „oog om oog. tand om tand" weer zo sterk opgeld doet. De we reld is er, ondanks alle hoge ver wachtingen, in deze kwart eeuw blijkbaar geen zier menselijker op geworden, en dat moet ook die Leidse gijzelaars tot verbittering stemmen. LEIDSE VEEMARKT Arrestatie van Albanezen In het autonome gebied Kossovo in Joego slavië zijn 27 personen gearres teerd wegens deelneming aan pro- Albanese betogingen. Van de aan gehoudenen zijn 17 reeds veroor deeld tot gevangenisstraffen tot 30 dagen. De meeste arrestanten zijn leraren, studenten en leerlingen. Baby als gijzelaar Passagiers en bemanningsleden van de donderdag gekaapte DC-8 van de Amerikaanse luchitwaar tma at^happij „Eastern Airlines" hebben na hun terugkeer in Miami verklaard dat een gewa pende neger een baby met zijn moe der als gijzelaar heeft gebruikt om de piloot te dwingen naar Havanna te vliegen.. Met baby en moeder was hij toen de cockpit binnengegaan. Omzetten slachtvee niet meegevallen LEIDEN Na alle feestdagen is de eerste marktdag in het jaar één van de moeilijkste om te ver slaan. De berichten van andere markten zijn öf onvolledig öf ontbreken geheel. In breder ver band heeft men ook geen houvast. Daar komt nog bij, dat men op een marktdag vlak na nieuw jaarsdag (plus ditmaal de B.T.W.- invloed) voorzichtig aandoet. Vooral wat betreft de slachtvee afdeling wil men eerst weten hoe de omzetten rond de feestdagen zijn ge weest. En zijn we goed ingelicht, dan zijn die omzetten niet meegevallen. Wat betreft het handelsverloop viel alles mee De aanvoer was gelijk aan die van de laatste markt in 1968. Totaal gezien waren er wel enige ver schuivingen, zoals Iets meer rund vee en varkens. Daartegenover waren er enkele schapen minder. Totaal aanvoer 2350 dieren. ER IS VOLDOENDE DEN HAAG (GPD) Niet de totale hoeveelheid water, maar de kwaliteit ervan en de beschikbaar heid op de juiste tijd en de juiste plaats, ook in droege perioden, vra gen de meeste zorgen. Dat blijkt uit de nota over de wa terhuishouding van Nederland die minister Bakker aan de Eerste en Tweede Kamer heeft gestuurd. De nota geeft een uitvoerig gedocumen teerd overzicht van de middelen waarmee de watervoorziening van de bevolking, industrie en de landbouw de eerstkomende dertig jaar veilig gesteld kan worden. De nota waterhuishouding handelt niet alleen over de watervoorziening maar ook over de aloude taak van de waterlozing. De nadruk va'lt ech ter op het steeds belangrijker vraag stuk van de watervoorziening. Voor zover daarbij de kwaliteit in het ge ding is, wordt veel aandacht ge schonken aan de vereiltingspro- blemen. Nederland wordt in de nota in twee voorzieningsgebieden verdeeld, die ruwweg gescheiden door een lijn die loopt van Arnhem vla de Veluwe naar Amsterdam en IJmuiden Het noordelijk gedeelte zal voor zijn wa terhuishouding vrijwel geheel ge oriënteerd zijn op het IJsselmeer, via de IJssel kan het IJsselmeer vol doende aanvoer krijgen van zoet Rijnwater. Voldoende water De nota laat zien dat „de beschik bare hoeveelheid water omstreeks het jaar 2000 voldoende is om in de ge raamde waterbehoefte op dat tijdstip te voorzien", als tijdig de nodige maatregelen worden getroffen. Dat geldt dan, rondom het jaar 2000 dus, ook voor zeer droge zomerperioden zoals die gemiddeld eens in de twin tig jaar voorkomen. De nota sugge reert overigens niet, dat over goed dertig jaar het eind van een bevre digende waterhuishouding in zicht komt. Zij laat ook voor later tijden het nodige perspectief open. De nota schat, dat Nederland over een dertigtal jaren moet kunnen be schikken over zo'n 32 miljard kubieke meter per jaar. Verreweg het grootste deel van deze hoeveelheid is nodig voor doorspoeling en verversing. Tegenover de behoefte van straks staat een gemiddeld jaarlijks aanbod van 110 miljard kubieke meter. Verzilting Het grote vraagstuk voor de water huishouding in beide delen van het land is de bestrijding van verzilting en vervuiling van het oppervlaktewa ter. Tegelijkertijd moet echter aan de groeiende scheepvaart- en industrie- belangen worden tegemoetgekomen. Het zijn juist de zeehavens met hun achterwaartse verbindingen en de in dustrie die de verzilting en de ver vuiling in de hand werkt. Grotere havens, betere toegangswe gen, diepere kanalen bedreigen de zoetwatervoorziening door de zoutpe- netratle van het zeewater. De indus trie heeft deze betere scheepvaart verbindingen en havenaccomodatiess nodig voor verdere ontplooiing, maar tegelijkertijd heeft de groeiende in dustrie ook meer behoefte aan zoet water van goede kwaliteit. Om de zaak nog ingewikkelder te maken, de Industrie produceert een toenemende hoeveelheid vervuild afvalwater. Gebruiksvee De aanvoer van gebruiksvee was gelijk aan die van vorige week. De tijd van het jaar is er naar. dat de aantallen nooit groot zijn. De han del was zowel voor melk als vare koeien goed. Bij het jongvee is nog weinig te doen. Ook de nuchtere kal veren-aanvoer is nog beperkt. Noteringen: melkkoeien van f 976 tot f 1250 en f 1675, vare koeien van f 725 tot f 1000 en f 1400. Slachtvee De afdeling slachtvee-runderen was al in vroeg in de morgen uitver kocht. De handel was vlug, mede ook door de beperkte aanvoer Men kon echt niet merken, dat de slagerijen weinig hadden verkocht. Een goed dier bracht een hogere prijs op. Hetzelfde lot ondergingen de vette kalveren ook hier nog weinig aan voer maar een zeer vlotte handel met hogere prijzen. Notering per kg geslachtgewicht: Runderen (slacht) van f 3.60 tot f 4.25 en f 4,80. Notering per kg levend gewicht: Vette kalveren van f 3,75 tot f 4,20 en f 4,50. Wol vee Ook bij het wolvee dezeflde gang van zaken met iets mindere aanvoer. Alles werd willig verkocht tegen aan trekkelijke prijzen en praktisch alles voor de export. Heel goede dieren liepen boven notering op tot f 200 per stuk. Notering: vette schapen f 100 tot f 115 en f 130, vette lammeren van f 125 tot f 140 en f 180. Nog even en de nieuwe oogst (de kleine lammetjes) verschijnen weer op de markt. Varkens Het is bijna onmogelijk voor wat betreft de prijzen van varkens en slachtvarkens een Juiste blik en over zicht te krijgen, daar alles de laatste i weken te ongeregeld is verlopen. De indruk is wel. dat de prijzen zich konden handhaven, maar dat is niet zeker vast te stellen. Biggen en lichte varkens waren zeer goed aangevoerd en het ging ook in deze afdeling goed. De biggen gin gen weer in prijs omhoog. Ook de zeugen lagen goed in de markt. Notering: zeugen van t 375 tot f 400 en f 450, lichte varkens van f 90 I tot f 100 en f 120, biggen van f 72 tot f 77 en f 82. Geiten BIJ de geiten was de aanvoer nor maal en de handel redelijk. Notering: van f 12.50 tot f 40 en f 75.—. LEIDEN In de kerk-agenda van deze week is een foutje geslo pen. Niet ds. De Jong preekt zon dagmorgen 10.30 uur ln de Mare- kerk, maar ds. H. van Niel ultSohe- veningen.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3