W ij moeten niet op meevallers rekenen Zorg over mogelijkheid uitbreiding industrie Rode Kruis onderscheidt bloedgevers G. Kiers overleden 155-jarige huldigt 100-jarige LEIDENS BURGEMEESTER IN NIEUWJAARSREDE: Niet optimistisch Rijksuitkering voor Leiden onvoldoende VOORZITTER KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR RIJNLAND IN NIEUWJAARSREDE: Positief tegenover gewestraad leuwe uitgaven Defensief 1 Moeilijk Overproduktie Klachten over btvv Leids 4 R1 op bezoek in Hillegom Landsteinerplaquettes en -penningen in Leiden en omgeving PIERROT PLAQUETTE PENNING VRIJDAG 3 JANUARI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 LEIDEN „Op meevallers (in geld) behoeven wjj niet meer zoveel te hopen, de praktijk van de laatste jaren heeft ons dat wel helpen afleren. Er wordt door sommlfen wel eens ge- daeht, dat een politiek anders samengesteld kabinet voor de gemeente oplossingen zou bren gen, maar ik geloof, dat dat zou blyken een droom te zyn ge weest", aldus Leidens burge meester, mr. Van der Willigen, in zijn gistermiddag uitgespro ken nieuwjaarsrede. De burgemeester keek zeer sceptisch aan tegen het voorne nen van de regering een eigen gemeentelijk belastinggebied te vormen. Het is wel uiterst be zwaarlijk het huidige belasting- peil in Leiden nog op te voeren. Burgemeester Van der Willigen vroeg voorts aandacht voor het feit. dat verscheidene departe menten allerlei eisen aan de ge meenten stellen, zonder dat het departement van Binnenlandse Zaken voor voldoende honore ring zorgt. Twee mogelijkheden zijn er z.i. om voor de toekomst weer tot een sluitende begroting te ko men t.w. zelf de nodige sober heid te betrachten en voorts de rijksoverheid ervan te overtui gen, dat de verschillende rijks- uitkeringen voor een stad als Leiden in totaal onvoldoende zijn. Zonder zich achter de groep „Leefbaar Leiden" te willen scharen noch achter de z.i. een zijdige en subjectieve ingezon den-stukken-schrijvers in de plaatselijke bladen, moet het voor ons allen toch wel duidelijk zijn, dat er aan de leefbaarheid van onze stad nog wel het nodi ge ontbreekt, zij het dan. dat wij duidelijk de accenten anders leg gen dan voornoemde groepen, aldus de burgemeester die daarna uitvoerig inging op een juiste planning, het. doen van een keuze. Een goede planning vraagt z.i. naast een goede organisatorische en administratieve opzet vooral ook een volledige en mentale in zet van allen, die er.op enigerlei wijze mee te maken hebben. ..Wij zullen er daarbij van uit moeten gaan, dat wij onze vleu gels niet verder kunnen uitslaan dan onze eigen kracht en vermo gen ons toestaan. De ervaring heeft geleerd, dat planning een proces van vallen en opstaan is en dat in vele gevallen de val veroorzaakt werd, doordat de vleugels een te zware last moes ten torsen", aldus mr. Van der Willigen. Men bedenke echter steeds, aldus hield de burgemeester de raad deze middag voor ogen, dat de gemeente verschillende wet telijke- of morele verplichtingen heeft, die soms wel door een planning geleid kunnen worden, maar niet aan onze deur voorbij kunnen worden gevoerd. Spreker dacht in dit verband aan de stadssanering, de oplossing van allerlei verkeersproblemen, het onderwijs, de cultuur, de sociale zorg met zyn vele facetten, de Jeugdzorg, de recreatie, de volksgezondheid etc. Hoewel Leiden graag de taak van een centrumgemeente op zich neemt, houdt de financiële regeling van het rijk daar totaal onvoldoende rekening mee. Een tachtig procent-vergoeding voor sociale lasten laadt voor een so ciaal zwakke gemeente als Lei- llllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllillllllHllllllllllllllillllllllllllllllll ^llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliiililllilllilllilllllii den een te zware last op finan cieel noodzakelijkerwijze al over belaste schouders. Wij moeten blijven hopen, aldus de burge meester. dat wy in het komende jaar zoveel begrip voor onze si tuatie in Den Haag kunnen op wekken, dat van daar ons licht gaat gloren. In dit opzicht toonde mr. Van der Willigen zich niet optimis tisch, omdat er bij het rijk, al thans bij sommige rijksinstan ties, een ongemotiveerd wantrou wen bestaat jegens de gemeen ten en haar activiteiten. Te veel wordt vergeten, en dat is iets waarop nooit genoeg gehamerd kan worden, dat het leven zich afspeelt in de sfeer van de laag ste overheden, de gemeenten, en dat de gemeenten dan ook de grootste verantwoordelijkheid een droom Mr. G. C. van der Willigen dragen voor de ontplooiing van de mensen. Alle burgers In zijn nieuwjaarsrede schonk de burgemeester verder aan dacht aan de belangrijke feiten, welke zich in het afgelopen jaar hebben voltrokken <o.a. de in stelling van een gewestraad, ope ning Vijf Me hal, het universitai re Witte Singelplan, de oprich ting van een Culturele Raad), de wijzigingen in de samenstel ling van de raad, het vertrek, dan wel overlijden van uiterst bekwame gemeentelijke functio narissen en het grote aandeel, dat vele ambtenaren hebben ge had in het voorbereiden van het gemeentelijke werk. Spreker ein digde met het uitspreken van de allerbeste wensen voor alle bur gers van Leiden in dit pas be gonnen jaar. Na afloop van deze nieuw jaarszitting. waarin de heer B. de Kier (Prot. Chr.). als raads lid (in de vacature van de heer Provó Kluit) werd geïnstalleerd, volgde in de Burgerzaal van het Stadhuis een geanimeerde recep tie, waartoe ook alle hoofden van dienst waren uitgenodigd. LEIDEN Met het uitspreken van bezorgdheid over de uit breidingsmogelijkheid van industrievestiging trad de heer A. Koningsveld in de nieuwjaarsrede, die hij vanmiddag als voor zitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland in de Lakenhal uitsprak, in de voetsporen van zijn voorganger. Een nieuw element voor bezorgdheid noemde de heer Konings veld het onlangs gepresenteerde plan voor de stichting van een elektriciteitscentrale, dat aanzienlijk meer ruimte men spreekt van 50 in plaats van 20 ha in beslag zal nemen van de reeds beperkte opzet van het industrieschap „De Grote Pol der". aandeel van warenhuizen, super markten en cash- en carrybedrij- ven het voorzetten van nieuwe dis tributievormen accentueert. De mid denstandswetgeving is te star om de ze ontwikkeling te begeleiden. Met uitzicht op het pas begonnen Jaar en met een gematigd optimis me voor een verdere geleidelijke groei van de nationale economie noemde de kamervoorzitter factoren die tot een zekere bezorgdheid ma- nen. Problemen, waarvoor handel I en industrie zich geplaatst zien, zijn I de loon- en salarisverhogingen, kos- i tensty gingen in de grondstoffen- voorziening en in de sector van de dienstverlening en de te verwachten druk van de overheid op de prijs vorming met verder inkrimpende winstmarges. LEIDEN Gisteren is op 77- jarige leeftijd overleden de heer G. F. E. Kiers, een bekende figuur in kringen van de volkshuisves ting en van de Leidse hervormde gemeente. De heer Kiers werd op 3 novem ber 1891 in Kampen geboren. Na de hbs studeerde hij aan de Kon. Mi) Academie in Breda. In 1913 werd hij tweede luitenant der genie. Tot 1925 bleef hij in militaire dienst, waai onder zijn leiding vele kazerne men- ten werden gebouwd. In 1925 werd de heer Kiers benoemd tot directeur van bouw- en woningtoezicht te Leiden. Gedurende zijn tienjarig direc teurschap werden hier duizenden woningwetwoningen gebouwd en werd begonnen met de sanering van de binnenstad. In 1935 werd de heer Kiers in specteur van de volksgezondheid voor de volkshuisvesting met ais ambtsgebied Zuid-Holland. In 1940 werd hij benoemd tot hoofdinge nieur-directeur van de vokshuisves- tang en bouwnijverheid in Zuid-Hol land. welke functie hij uitoefende tot zijn pensionereing in 1956. In deze tien jaar kwamen in de provinice 60.000 woningen tot stand. Meer dan 30 jaar maakte de heer Kiers deel ait van de diaconie van de Herv. Gemeente. Voorts had hij zitting in tal van landelijke en plaatselijke commissies van deze kerk, o.a. de Herv. Diaconale Raad en de Bouwstichting van de Ned. Herv. Kerk. Van zijn hand versche nen tal van artikelen, voor een groot deel op bouwgebied. De verdiensten van de heer Kiers die in 1948 de titulaire rang van reserve luitenant-kolonel der genie kreeg, werden gehonoreerd door zijn benoeming tot officier in de orde van Oranje Nassau. De begrafenis is maandag om 11 uur op Rhijnhof na een rouw dienst om 10 uur in het Bejaarden centrum Haag wijk. N Een stem voor strijdend Israël, door Guéoula Cohen. Uitg.: Arbeiderspers. Amsterdam. Pelgrimage naar Saint Martin, door Rink van der Velde. Uitg.: Leo pold. Den Haag. Oude mensen hebben geheimen, door Willy Corsari. (Leopold). Restitutie OB op de voorraden per 31 december 1968 en de overgangs regeling. Deel 1 en 2, door mr. P. N. Droog. Uitg.: FED, Amsterdam. Teruggaafregeling in het bijzonder, a> fabrikant: b> handelaren: c) de bouwers in onroerend goed. door mr. P. N. Droog. iFED). De drie overgangsjaren in de BTW, door drs. J. Wisselink. (FED). De kleine ondernemer in de BTW, door drs. W. v. d. Vlerk. (FED). Werken met vilt, door S. Put-sch- kausky. Amsteltips- Uitg.: L. J. Veen, Amsterdam. Schimmen en silhouetten knippen, door Arme Wichtel Amsteltips. (Veen) Knutselen met polyoel, door J. Schüppel. Amsteltips. (Veen). De reeds schaarse oppervlakte voor verplaatsing en ontwikkeling van de industrie krijgt een nog ongunstiger perspectief voor de industrievestiging als het project voor een centrale zou doorgaan. Het lijkt een moeilijke op gave een industriebeleid te ontwikke len, dat meer is dan de consequentie van prioriteiten, die voor andere sec toren zijn gesteld, aldus de kamer voorzitter. De heer Koningsveld stelde zich positief op tegenover de gewestraad als vorm van intergemeentelijke sa menwerking. In de groeiende pro blematiek van het bedrijfsleven en in de nog sneller groeiende behoef te aan een industrieel overheidsbe- I leid op langer zicht, zijn traditione le gemeentegrenzen weinig oppor tuun. Als bepaalde administratieve samenwerkingen tot stand komen, zal de Kamer medewerking verlenen. Er is een groeiende belangstelling in de kring van ondernemers voor nieuwe opleidingsmogelijkheden voor leidinggevende functionarissen, aan welk leidinggevend kader behoefte bestaat. De kamervoorzitter zei van mening te zijn, dat bijv. van een uitbouw van de hts-opleiding met „kopcursussen" van een jaar ge- I richt op bedrijfseconomische en or- j ganisatorische vorming waardevolle resultaten te verwachten zijn. En wellicht kan eens een studiemogelijk heid worden geopend, die meer ge richt Is op de praktische dan op de wetenschappelijke toepassing van verworven kennis, met beperkte stu- - dieduur en als afsluiting een aca demische graad op niveau van ba chelors- of master-degree. I Zowel bij middenstand als indu strie wordt gestreefd naar grotere eenheden. In vele gevallen gebeurt dit naar de mening van de heer Ko- i ninesveld louter defensief om de toe nemende moeilijkheid van handha- i ving van de onderneming het hoofd te bieden, niet het minst in finan- j cieel opzicht. De middenstand vertoont nog steeds de tekenen van een rulperiode Een kennelijk verouderd type bedrij ven verdwijnt, terwijl het groeiend -ba Terugblikkend op het afgelopen Jaar noemde de heer Koningsveld 1968 een moeilijk jaar met een gun stiger tweede halfjaar. De prijscon currentie, met name bij export, werd scherper. Wat de verschillende nyverheidsf actoren betreft zeid e kamervoorzitter over: A. KONINGSVELD Metaalnijverheid: onderbezetting als gevolg van concurrentie, welke problemen, vooral internationaal ge zien, ook in de plaatwerkindustrie spelen: motorenindustrie: weinig rooskleu rig; edelmetaalnijverheidomzet ge handhaafd bij agressievere buiten landse concurrentie; grafische industrie: moeilijk jaar; textielindustrie: structurele over- produktie in dekenfabricage en moei lijkheden met opleving aan eind van jaar in confectie- en kinderkleding- sector; kosmetlsche industrieverhoging afzet met 30 pet.; bouwnijverheid: toeneming van bouwactiviteit tegen verscherpte concurrentie, tevreden geluiden in bouwmaterialenindustrie en handel en ontevredenheid bij wegenbouw; houthandel: mindere resultaten; groenten en fruit: gereserveerd: veevoederfabricage: redelijke re sultaten; zeevisserij: zeer moeilijk, maar sta biele prijzen en goede afzetmogelijk heden voor kleine zeevisserij (kotters die op tong vissen) bloemisterijgrotere exportproduk tie. De produktie en afzet van bloem bollen hebben moeilijkheden gehad, voornamelijk veroorzaakt door over produktie. De prijzen daalden hierdoor, terwijl de kosten toenamen. I Vreemdelingenverkeer en horeca- sector meldden een dalende tendens van vreemdelingenbezoek en een zorgelijk perspectief voor de naaste toekomstOok het touringcarbednj f is somber gestemd. Gereserveerd heid meldde de kamervoorzitter bij het beroepsgoederenvervoer en op timisme by de automobielbedrijven, die 25 procent meer nieuwe auto's verkochten. DEN HAAG Naar wij van het voorlichtingscentrum van het minis terie van Economische Zaken verne men, kan men zich. wanneer men het niet eens is met door de winkelier vastgestelde btw-pryzen. met klach ten hierover tot deze dienst wenden. I Er bestaat geen speciaal klachten adres in Leiden. Men kan schryven naar de Bezuidenhoutseweg 151, Den Haag, waarna voor doorzending naar I de betreffende afdeling wordt ge zorgd, of opbellen, tel. 070814111. i Van één onzer stadsredacteuren) LEIDEN/HILLEGOM Je zou kunnen zeggen, dat drie kwartier makers van het roemruchte vierde regiment infanterie gistermiddag uit Leiden naar Hillegom zijn ge trokken. Drie leden van de reü niecommissie ,,'t Oude Vierde", dat volgende week zaterdag het 155-jarig bestaan in Leiden viert, zochten en vonden in de Hille- gomse dreven naar de woning van de heer J. C. Langeveld, die van daag honderd jaar ivordt en die de oudste afzwaaier van het regi ment is. Hij diende in 1889 ADVERTENTIE VERLOVINGSRINGEN ncc/nÉF LEIDEN Het hoofdbestuur van 't Nederlandsche Ronde Kruis heeft 140 donors van de bloedtransfusie dienst van de afd. Leiden en om streken onderscheiden. Veertig kre gen de Landsteinerplaquette voor het twintig maal geven van bloed, hon derd de Landsteinerpenning voor vijfmaal bloed geven. JUWELIER - HORLOGER maarsmansteeg 21 leiden tel.20778 De plaquette kregen Oud Ade: F. van Kampen. Hazerswoude: Mevr. N v. Driel-de Bruyn, mevr. M. J. M. Pannebak- ker-Hoogeveen. Hoogmade: W. P. Wolvers. Katwijk: J. Dys, mej. A. Haasnoot, R. v. d. Jagt. Koudekerk aan den Rijn: K. Schellingerhout, G. Snatersen. Leiden: mevr M J. Beyer-Tende- loo, B. W. Bierman, J. Blikman, A. van Es, mevr. M. A. Th. Jongmans- Bergers. A. J. C. Kluppel, F. P. Kruit, J. Langezaal, P. van Leeuwen, J. Leeuw is, merv J. C. Lepelaar-Te gelaar. H. J. H. Mooren, mevr. C. M. Uiterdyk-Knynenburg. G. J. Visser. Leiderdorp: A. Diseraad. P. J. W. Goddyn, J. P Hokkeling, C. Kage- naar Jr., J. E. Roggeveen. Li9se: L. W. v. d. Post. Noordwijk: F H. Hiep, Th. Wy- nands Sr. Noordwijkerhout: M. J. Turk. Oegstgeest: Mevr. I. Krants-Sant- man. C. A. Rol. RÜpwetering: mevr, G. J. Warmer- dam-Ganzevlees. Voorschoten: mevr. A. M v. Aart- sen-Bouw. Warmond: mevr J. M. Mus ter t- v. d. Buig. G. G. van Elburg, mevr. E. C. Samwel. Wassenaar: mevr. T. J. v. Egmond- de Laater. Woubrugge: mevr. J. M v. Hars kamp-v. Klaveren. De penning ontvingen. Alphen aan den Ryn: H. C. J. F. Dykstra, P. v. d. Werf Jr. Benthuizen: P. Pos. Katwijk: J. Dys, G. Glasbergen, mevr. M. D. Harteveld-v. Dyk, M. Kraayenoord, mej. J. v. d. Luyt. mej. M. Verstappen, D. Plug. T. Vooijs. Koudekerk aan den Rijn: H. Schu- rink. Leiden: G. Albers, mevr. J. Apel- doorn-du Prie, mevr. A. Batist-Mes- semaker, K. v. Bemmel, H. D. C. Be vers. H. J. Bos, W. Cuperus. W. Duk, J. Hakkenberg. J. P. L. v. Houten. A. P J. Kortekaas, D. Leune, P. J. M. Leune, E. Lekx, F. Liberton, mej. G. J Lijbers. mej O. J Lybers. J. H v.d Maas. W. F. Maas. D. Matze mej. J. van der Meij. H Nagtegaal. J. van Nierop. P. C. N. Noort. me vrouw E. Pijnacker-Orth. mevrouw A. H. van der Ruit-van Zuilekom, C. Ruygrok. J. Singerling. P. C. v d. Sleet, J. Stieding. mej. J. Stryk. H. v. d. Veer, B. Velthuyzen, J. P de Vries. J. Walter. Leiderdorp: J. Bloemendaal. G. A. M. v. Haasteren, J. A. F. de Kryger. R. Oechies, L. J. de Koning. Lisse: H. P. W v. d. Aart. J den Heyer, H. C. M. Mens Noordwijk: H. A. Rovers. N. Both, mej. M. G. J. v. Eewyk, mej. J. C. M. Kortekaas. W. Meyers. J. G M. M. de Ridder. Noordwykerhout: W. H. F. Hoogka mer, J. J. M. Lammers. Oegstgeest: C. A P. v. Abswoude. J. C. M. v. d. Brink, L. J. F Her mans, mevr. A. J. Kemperman-Kriek. F. H. Kes. A. W. P. M. Menken. J Moeselaar, L. Querido, A. v. Velde. Roelof ar ends veen: mevr. A. P. A. Opdam - Koolloos RUnsburg: A C. Berkhey. A. G Heemskerk. H. P. Rikkers. Sassenheim: N. Breedyk. Valkenburg: M. A de Haas. J C Rysenbry. Voorhout: F M. A. Jirka, B. P. L. v. d. Lans. J. J. G. Warmenhoven. Voorschoten: mevr. Th. A. M. Cor- nelissen-Huigsloot, C. de Reuver. W. v. d. Wetering, M. C. Zonneveld. Warmond: P. H. v Dam, mej. J. P. G. I. Walenkamp. Wassenaar: mej. M. Th. v. d. Bar selaar, mej. J. A. Guyt, E. v. d. Luyt. Th. J. M Menken. J. H. M v. d. Ploeg. Woubrugge: A. P. M. Witteman Zoeterwoude: G. J. Ammerlaan. J. A. M. v. d. Berg. J. v. Kampen, J. Th. M. den Hollander, mevr. I. C M. den Hollander-Nagtegaal, S. P. L. Verdegaal. Secretaris H. F Boogert en com missieleden B. S. Landzaat, en F. Brands hebben van de ..eeuwige" Jaap Langeveld ge hoord hoe hy het „onder de wapens" vond. Hy weet zich zyn diensttyd nog goed te herinneren, vond het een gezellige tyd en heeft nooit in de bak gezeten. „Daar had je jezelf mee", zei de vitale honderdjarige, die alleen slecht van gezicht is. maar zich verder uitstekend voelt. Met de sigaren, die hy van de commissie kreeg, was hy biy, want hy rookt nog graag. Voor de drie dochters, by wie de heer Langeveld inwoont, was er een fruitmand Naast het koninklyk eremetaal kreeg de honderdjarige de speld van 4 RI op de borst, zodat hy er echt byhoort, al zal hy volgende week op de reünie niet van de par ty ztfn. En dat wordt een party! De organisatoren verwachten tussen de 1000 en 1200 deelnemers (vyf Jaar celeden kwamen er 1400». Velen heb ben al gereageerd De band tussen de oud-militairen is goed. vooral om- dat de meesten in Leiden en omge ving wonen. Kaarten zyn nog ver- krygbaar op Oude Vest 215. Haar lemmerstraat 12 en Rynkade la en op de dag van de reünie in de Mors- poortkazerne. Daar begint om twee uur op za terdag 11 januari het feest met de ontvangst. Van kwart over drie tot kwart voor vier is er een défilé met medewerking van K en G. dat eindigt by de Doelenkazerne. Tydens de borrel in de kantine worden ou de films over 4 RI gedraaid. Daar na gaan de reünisten aan de erwten soep in de bekende snertmaaltyd van de koksschool. 's Avonds treedt het Leidse gezelschap Sempre Avan- ti's „Jong en Jolig" op. Op de foto de honderdjarige tussen de heren Brands (links) en Boo gert. Foto LD/Holvast,

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3