Oog om oog Nieuwe taktiek van VS politie Nigerië waarschuwt Washington Trygve Lie, een integer man VOOR EVENTUELE RELLEN IN DE GROTE STEDEN Bankfiliaalhouder gegijzeld en later gedood Konstantijn roept op tot eenheid Milde toespraak van Ulbrieht Bij de dood van eerste VN-secretaris-generaal Objectiviteit HAAGSE [p AGENDA(fe S I PAGINA 2 LEIOSCH DAGBLAD DINSDAG 31 DECEMBER 1968 (.Door onze reisredacteur Henk Kolb) De Israëlische aanval op de lucht haven van Beiroet is de consequen tie van een staat van oorlog. Een staat van oorlog, die de Joden door hun naburen is o pgedrongen. Niet Alleen door de staatslieden in de Arabische landen, maar sedert het desastreuze einde van hun jongste oorlog tegen Israël vooral door de zogenaamde Palestijnse verzetsorga nisaties. Deze bewegingen opereren weliswaar op eigen gelegenheid van uit de Arabische landen, maar i n weerwil van hun herhaalde verzeke ring dat de regeringen van die lan den voor hun activiteiten geen ver antwoordelijkheid dragen, zyn het. deze zelfde regeringen, die juist in de handelingen van de Arabische commando's reden vinden om te blijven aanmoedigen tot voortgezette strijd tegen de Joodse staat. Boven dien hebben die regeringen bij ver schillende gelegenheden niet alleen steun aan de Palestijnse verzetsor ganisaties toegezegd, maar ook de bevolking opgeroepen die organisa ties te steunen. De aanval op het vliegveld van Beiroet heeft deze Arabische rege ringen voor de consequentie van hun politiek gesteld: Men kan na tuurlijk de Arabische commando's steunen en van een thuishaven voor zien, maar men behoort dan niet verbaasd of verontwaardigd te zijn wanneer daarvoor by een voort durende staat van oorlog, de reke ning zonder omwegen wordt gepre senteerd. Het politieke doel van de Israëlische aanslag is dan ook dui delijk: een verwijdering te kweken tussen de regeringen van de Ara bische landen en de verzetsorgani- rp ties die zy koesteren. n dit geval is de verantwoorde lijkheid voor de aanslag duidelijk. Zif ligt bij Israël. By de Arabische bomaanslagen in thans door Israël bezet gebied viel die verantwoorde lijkheid slechts te plaatsen bij een verzetsorganisatie, die zich bij voor baat al vogelvrij had verklaard. Is raël heeft te kennen gegeven dat het zich nadrukkelijk van dat standpunt wenst te verwijderen. De hypocrisie in de politiek leidt nu tot felle protesten tegen dit Is raëlisch handelen. Zelfs waar niet geprotesteerd wordt, of althans in mindere mate. heerst toch twijfel aan het rendement van deze aanslag voor Israëls positie in de wereld. Het oud testamentische „oog om oog, tand om tand" schijnt vandaag de dag niet meer aanvaardbaar als ba sis voor een handelen. Helaas brengt de voortdurende staat van interna tionale machteloosheid zoals die door de VN onophoudelijk wordt gede monstreerd ook mee, dat er dan een vrijbrief wordt verschaft aan de vo gelvrijen voor wie een moord meer of minder geen zier uitmaakt. Het is duidelijk dat een deel van de internationale protesten tegen Is raëls actie vooral voortspruit uit de wens om enige politieke speelruimte te houden bij het nog immer durende streven naar een oplossing voor het Midden-Oosten. De Verenigde Sta ten, leveranciers van 50 Phantoms binnenkort kan zich niet laten klas seren als een onvervreemdbare vriend van Israël, tegenover de Sowjet-Unie, leverancier van 200 MIG's voor Egyp te. Dat is niet zozeer een kwestie van afkeuring in menselijke zin, maar meer een zaak van koele politieke berekening. Acties als die van de Arabische commando's en die van Israëlische zijde zijn althans in het westen strij dig met de huidige rechtsgevoelens Zij kunnen niettemin voor het Mid den Oosten de vooralsnog enige ver- staanbare taal spreken. Wat kunnen de gevolgen zijn. Es calatie, met meer moorden, met meer wapenhandelingen en als ultieme consequentie een nieuwe oorlog? Het lijkt niet waarschijnlijk, want de Arabische landen beseffen zeer wel dat ztf die oorlog verliezen zullen en dat daarom ook een escalatie geen zin heeft. Zodoende confronteert de Israëlische reactie op de aanslag in Athene de Arabische landen met de noodzaak hun vrijkorpsen te disci plineren en onder te brengen binnen het raam van hun politieke verant woordelijkheid. Zo niet dan zullen de regeringen van die landen de prijs moeten,betalen. Deze keer waren dat dertien vliegtuigen. 'llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllüllllülllllllllllllllllllllllllllilüllllltlllllillIjlllllllllllllllllllllllllllIjllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIII !llllllllllllllll!llllll!llllllllllll!l!ll!lllllllll!ll!lllllllllllllll!lllllltlllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllll!llllllllll!lllllllll!lllll!!llllljll]llllllllllllllllllllllllllll (Van een medewerker) LEIDEN (GPD) In 1966 werden er geen gepantserde man- schappenwagens getoond op de conferentie van de internationale vereniging van politiechefs; niemand droomde ervan, dat dit ooit wèl zou gebeuren. Maar op het in 1967 In Kansas City gehouden congres werden vier tvagens geëxposeerdterwijl werd aangekondigd, dat er nog vier op komst waren. Een van de politie-off icier en vertelde: ..Toen ik de hal binnenkwam, dacht ik eerst dat ik op een bijeen komst van het Afrika-Korps was beland". j Zo typeert de Amerikaanse journa- oriënteringsvemiogen doen verliezen list Garry Wills de bewapenings- en uiteraard verblinden. KARLSRUHE (DPA) Een bank rover heeft gisteravond in West- Duitsland een na een roofoverval als gijzelaar meegevoerde filiaalhouder met een nekschot gedood en by Ras- tatt in Baden-Wurttemberg uit een auto gegooid. Bij een vuurgevecht met de politie verwondde hy bo vendien een agent. De onbekende man had zich 's mid dags met getrokken pistool eerst meester gemaakt van een auto. ver volgens in het kuuroord Badenweiler in het Zwarte Woud bij een spaar bank 9.000 mark geroofd en de fili aalhouder meegenomen. De eigenaar van de wagen volgde hem een tijd lang met een andere auto en deelde de politie de vluchtrichting mee. De man is nog niet gepakt. wedloop van de Amerikaanse politie, I die haar lering heeft getrokken uit Watts. Detroit, Newark en die een nieuw oproer, met als brandhaard de I negerwijk in de grote stad, geen kans wil geven. Door zich te wapenen met het grootst denkbare arsenaal aan i vuurwapens, gummiknuppels en „on- 5 gevaarlijke" strijdgassen (zoals het I veredelde traangas (MACE) en tien- tallen pagina's grote strategische plannen. Wills kreeg van het tijdschrift „Esquire" opdracht een artikel van 10.000 woorden te schrijven over de mogelijkheid van nieuwe onlusten. Daarbij ontdekte hij zoveel, dat hij erletterlyk een boek over heeft open gedaan: „The second civil war, ar ming for Armageddon", een titel die in het Nederlands weinig aan af schrikwekkendheid heeft Ingeboet, hoewel de verwijzing naar de onder gangsvisioenen van Johannes' open baring achterwege bleef: „Naar een nieuwe burgeroorlog in Amerika". Is de oorlog die kan uitbreken tus sen de twee werelden waarin de VS zijn opgedeeld: een blanke en een zwarte. „Zwarte leiders erken nen openlijk het risico van rassen- moord, maar gaan toch vastbesloten door de blanke van hun bestaan en waardigheid te doordringen. De blan ke gemeenschap denkt ondertussen niet in termen van ,.rassenmoord" maar legt wel wapenvoorraden aan die ertoe leiden". De politie van Detroit liet Wills haar kelderarsenaal zien: rekken vol jachtgeweren, buksen, karabijnen en zware mitrailleurs. Niet getoond kon worden de mobiele bewapening, hei wapentuig in de overvalwagens en politiebussen. Een door twee man be mande politiewagen heeft tegen woordig het volgende aan boord: 2- M-70 Winchester geweren; 1 M-l ka rabijn; 1 traangasgeweer; 1 Thomp son machinepistool; 2 oproer - knuppels, tegen de 1400 patronen; 22 rook- en traangasgranaten. „Het jachtgeweer is lange tijd het algemeen aanvaarde anti-oproer-wa- pen geweest: een man die alleen taat tegenover een aanstormende menigte kan met zijn revolver maar één oproerling tegelijk raken; een jachtgeweer geeft hem meer kansen. De politiemannen in Detroit en Ne wark lieten hun jachtgeweren dooi de vrouwen van huis halen ieder soort geweer of buks. Drie van de in Detroit door de politie gedode slacht offers werden neergeschoten met pri- vé-buksen. Nu zegt de politie: als een jachtgeweer zo goed is omdat het meer trefkansen geeft, waarom zou een automatisch geweer of mitrail leur dan niet nog beter zijn? Naast de conventionele bewape ning, die ook vlammenwerpers om vat. wordt volgens Wills koortsachtig gezocht naar nieuwe niet-dodelijke wapens: schuim om oproerlingen mee te bedekken, of slierten „kauw gom" om ze aan elkaar te ketenen, nog krachtiger waterkanonnen, elek trische baden, wolken plasticconfet- ti en gassen. Het meest furore maakt momen teel MACE, een uitvinding van de 34- jarige Alan Litman. die in deze branche een grote carrière heeft ge maakt. MACE is een substantie sa mengesteld uit het gangbare traan gas en een chemische stof die het be schermende vettige laagje van de huid afbreekt, zodat het traangas niet alleen op de ogen maar op het gehele gezicht kan inwerken. „Deze inwerking vindt onmiddel lijk plaats en gaat gepaard met hevi ge pijn. Het slachtoffer knijpt zijn ogen dicht, brengt zyn handen naar zijn gezicht en ondergaat een aantal psychologische nevenwerkingen verwarring, naar adem happen, roer loosheid". Voor het overige laat MA CE geen (blijvend) letsel na MACE was aanvankelijk als zelfverdedi gingsmiddel. bijvoorbeeld voor vrou wen, bedoeld. Maar de politie maak te zich er al snel meester van. Nu zijn 300 politiekorpsen en tal van FBI agenten ermee uitgerust. Het echte MACE wordt ook uitsluitend voor po litiële doeleinden gefabriceerd, voor de particulier komen imitaties op de markt. Ook worden momenteel proeven ge nomen met geluid en licht: golven die plotseling diarree veroorzaken, het Uit de ervaringen van hét verle den zyn twee basisstellingen ontwik keld, licht Will toe: 1. De beste manier om een ont vlambare situatie het hoofd te bieden is de hele zaak onmiddellijk onder blauwe uniformen te smoren: stuur iedere man erop af die je hebt. Dit is preices wat niet is gedaan in Watts. Detroit en Newark. 2. Zodra de gewelddadigheid los barst moet niet met gettoleiders wor den onderhandeld. „Na Waits is het risico te groot. Een van de dingen die de hoofdcommissaris van Phila delphia me met de vuist op tafel in- hamerde was: er wordt bij geen en kel oproer met zogenaamde leiders onderhandeld". De grote Amerikaanse steden zijn systematisch voor de verdediging in kaart gebracht. In Philadelphia ligt „voor iedere onlustmogelykheid" een plan klaar. Alle 17 politie-afdelingen van New York beschikken over af zonderlijke plannen, waarin precies wordt aangegeven hoe een gebied te „bevriezen". Het plan voor Cleve land beslaat twintig pagina's. Pla Een beeld van Washington tijdens de rellen na de moord op ds. Kinavenvoeste woningen en patrouillerende soldaten in de straten. LONDEN Reuteri De in bal lingschap levende Koning Konstan tijn heeft in een nieuwjaarsbood schap aan het Griekse volk gezegd dat 'hij „de toekomst en het komen de jaar met vertrouwen tegemoet ziet". Over een terugkeer sprak hij echter niet. De koning ontvluchtte zijn land ruim een jaar geleden na een mislukte poging om het militaire bewind omver te werpen. Hij riep nu zijn volk cp in de huidige moei lijke omstandigheden „in eenheid voort te gaan op de weg naar zijn bestemming binnen een gelijkma tige ontwikkeling van ons nationale leven". Wij weten allen, aldus d'e vorst, hoeveel men „wanneer harmonie en geestelijke j in de „Morning Post" eenheid de boventoon voeren". De Griekse ballingenleider Andre- Papandreoe gaf in Stockholm ook LAGOS/IBADAN (AP) Het NI- volgden op botsingen tussen betogers geriaanse staashoofd generaal-ma- j enerzijds en de politie en militairen joor Gowon heeft de Amerikaanse I aan de andere kant. Er werd gescho- ambassadeur gewaarschuwd dat de j ten en drie mensen zouden zijn ge- Amerikaanse lening van transport- dood. vliegtuigen aan Blaf ra voor het ver- Radio-Biafra meldt dat er zondag voer van hulpzendingen „ernstige ge- bij een bombardement van de fede- volgen" zou kunnen hebben. rale Nigeriaanse luchtmacht op vluchtelingenkampen en een kerkge- De beslissing van de Verenigde j bouw bij Port Harcourt minstens 48 Staten heeft in Lagos grote publieke mensen om het leven zijn gekomen. Zijlstra 7 uur nam. Stadhuis (wachtkamer trouwzaal) Zitting Bouwfonds Ned. Gem. 7-8 uur nam. kan bereikenverontwaardiging gewekt. Een artikel De meeste doden zijn vrouwen en nen op elk niveu, voor elke instan-1 een nieuwjaarsboodschap uit. Vol- een krant die het eigendom is van de regering, noemde het zelfs een „vyandige tie. niet alleen politieke, maar ook brandweer en nationale garde die net als het leger codenamen gebruikt. In New York heet het plan .roofvogel" in Detroit „zonsondergang", en voor Washington-DC is het te open dat „drinkbeker" niet hoeft te worden toegepast. „Naar een nieuwe burgeroorlog in Amerika", Gary Wills, als Anthos- pocket uitgegeven by Bosch en Keu- ning en „In den Toren", Baarn. Vakbonden over Zuid-Afrika E vertegenwoordiger van de onder communistische leiding staande We reldfederatie van Vakverenigingen (WFTU), André Tollet, heeft in Ge neve een VN-werkgroep voor men senrechten meegedeeld dat in de eer ste helft van 1968 in Zuid-Afrika cir ca 700.000 Afrikanen terecht hebben gestaan. Vakbondsrechten werden de Afrikanen in dat land ontzegd en on- derdrukkingswetten brachten duizen den van hen in de gevangenis. gens hem zal het verzet tegen de machthebbers in Athene komend jaar in een beslissender stadium ko men en zaJl de regering de steun van het leger verliezen. Voorts zou den „de Europese democratieën, zich bewust geworden van de geva ren diie fascisme in Griekenland op levert voor het Europese continent, krachtiger streven naar de morele, economische en militaire isolering van de tirannen van het Griekse volk". Bijna letterlijk naar Koning Konstan tij ns woorden zei Papandre oe: „Verenigd zullen wij voortgaan op de weg naar onze nationale be stemming." Locomotief ontspoord Op een viaduct bij Spa is gisteren een loco motief ontspoord en in een ravijn ge stort. De beide machinisten kwamen om het leven. Het ongeluk zou ver oorzaakt zijn door de dikke laag sneeuw op de rails. Hoewel niet te vergelijken met de burgeroorlog in Biafra, is de onrust in de westelijke staat van de fede ratie Nigerië groot. Binnen een maand zijn daar ongeveer 35 mensen gedood en de toekomst ziet er som ber uit. De oppositie krijgt de schuld van een aantal rellen en vechtpartijen Maar van goed ingelichte Nigeriaan se en buitenlandse waarnemers is vernomen dat het hier gaat om poli tieke tweestrijd in de Joroeba-stam, ontevredenheid over de burgeroorlog en andere plaatselijke grieven. In de belangrijkste steden is een uitgaans verbod. Op kerstavond zijn in Ibadan honderd mensen gearresteerd. De po litie ontkent dat bij onlusten die avond doden zouden zijn gevallen Ongeveer duizend mensen, die had den betoogd zijn gistermiddag te Eg- ba-Obafemi, gearresteerd. In totaal zouden er thans sinds zaterdag 1500 mensen zijn gearresteerd in 't district Abeokoeta voor dergelijke betogin gen. De arrestaties van kinderen, die na afloop van de mis de kerk uitkwamen, aldus radio-Bia- fra. BERLIJN (AP» De Oostduitse partijleider, Walter Ulbrieht, heeft gisteravond voorspeld, dat samenwer king tussen communisten en sociaal democraten in West-Duitsland wer kelijkheid zal worden. „De arbeidersklasse van de Oost duitse Democratische Republiek en de democratisch gezinde arbeiders van West-Duitsland zullen elkaar de hand reiken.De tijd zal komen dat samenwerking tussen communisten sociaal-democraten werkelijkheid zal worden". Ulbrieht sprak tijdens een bijeen komst in Oost-Berlijn op de 50ste verjaardag van de stichting van de maandag Duitse communistische partij. De Noor Trygve Lie, die zeven jaar lang de functie van eerste secretaris-generaal van de Verenigde Naties heeft uit geoefend, is gisteren op 72-jarige leeftijd in Geilo op ruim 200 km ten noordwesten van Oslo overleden. Premier Per Borten noemde zijn dood „een groot verlies voor Noorwegen" en minister van Buitenlandse Zaken John Lyng zei, dat Lie in de herinnering zal blijven als „een moedig ver dediger van recht en rechtvaardigheid tussen de mensen". In de zeven jaren dat hy secre taris-generaal van de V.N. was (1946—1952) heeft hij in belangryke mate ertoe bijgedragen, dat dit ambt het positieve gewicht kreeg dat hy zelf als medeontwerper er aan had toegedacht. Nadrukkelijk heeft hij gestreefd naar de objectiviteit waarvan dat politieke gewicht van het V.N.-secre tariaat afhankelijk is. He<t was de tragedie van zijn ambtsvervulling, dat hem desalniettemin of mis schien juist daardoor zowel in het westen als in het oosten partij digheid werd verweten. Het kwam zó ver, dat het werken hem onmo gelijk werd, doordat de Sowjet-Unie die hem in 1946 voor deze positie had voorgedragen, in 1950 bij de ver lenging van zyn ambtstermijn pro testeerde en liet weten, dat zij hem niet langer als secretaris-generaal zou erkennen. Voornaamste aanleiding tot die positieverandering van de Sow jet-Unie was Trygve Lie's bemoeie nis geweest voor de interventie van de Verenigde Naties in de in 1950 uitgebroken Koreaanse oorlog. Al in april 1947 had men hem met tegenovergestelde verwijten be laagd: toen beschuldigden Ameri kaanse kranten hem ervan, dat hy de Sowjet-Unie zou voortrekken. Toen men hem later zijn mening vroeg over de kritiek van beide aan voerders im het wereldpolitieke blok- kenstelsel, zei hy: „Zolang de aan vallen van alle kanten komen, is dat een hoopvol teken". Maar uit de la tere ontwikkeling bleek dat het niet mogelijk was zo laconiek te blijven. Hij maakte de drie jaren, waarmee zijn ambtstermijn op 1 november werd verlengd, niet vol. Op 10 no vember 1952 trad hij op eigen ver zoek af. Socialist Trygve Lie was naar de hoogten en de afgronden van de internatio nale politiek geklommen langs de paden van de socialistische jeugd- en sportbeweging. Als zoon van de eigenaar van een kleine houtzagerij werd hij op 16 juli 1896 geboren. Zes jaar later vertrok zyn vader zoals veel van zijn landgenoten al eerder hadden gedaan naar de Verenigde Staten om daar zijn for tuin te zoeken. Moeder Hulda Lie bleef met zoon Trygve en d'iens zus je in Noorwegen achter, waar zij in het fabrieksplaats je Grozud, in de omgeving van Oslo. een eetgelegen heid vestigde, waar Trygve haar in zyn vrije tijd hielp en uitvoerig van gedachten kon wisselen met de ar beiders. Wat hij daar leerde heeft een stem pel gezet op zijn verdere loopbaan, evenals de invloed van zijn onderwij zer. de socialistische voorman Johan Evje, die de weg voor hem effende om met een beurs rechten te studeren. In 1919 werd Trygve Lie, na vol tooiing van zyn studie, plaatsvervan- gend-secretaris van de Noorse ar beidersparty. Van 1922 af diende hij die party als rechtskundig adviseur. In 1926 werd hij opgenomen in net hoofdbestuur. Hij werd ook voorzitter van de Arbeiders Sportbond. In 1935, in het parlement gekozen, werd hij door premier Nygaardsvold belast met de portefeuille van Justi tie in het nieuwe kabinet. In 1939 kreeg hy andere portefeuilles: eerst die van Handel, later die van Be voorrading. Buitenlandse Zaken werden hem toevertrouwd, toen het Noorse kabi net, na de inval van Nazi-Duitsland was uitgeweken naar Londen. In een van zyn boeken, „leven of sterven, Noorwegen in de oorlog", heeft hy onbarmhartige kritiek geleverd op het beleid, dat er toe leidde, dat in 1940 niet op de diverse waarschuwin gen voor de Duitse aanval is gerea geerd. In de tweede wereldoorlog heeft Trygve Lie niet alleen in Londen, maar ook by bezoeken aan Washing ton (1943) en Moskou (1944) uitvoe rig en op hoog niveau van gedachten gewisseld over de organisatie van de na-oorlogse samenleving. Als minis ter van Buitenlandse Zaken voerde hy de Noorse delegatie aan op de conferentie van San Francisco (lente 1945) en op de eerste zitting van de Algemene Vergadering der Verenig de Naties in 1946, die hem van har te gunde dat hy als secretaris-gene raal historie zou maken. WOENSDAG DONDERDAG Stadhuis Nieuwjaarszitting Leidse raad 3.30 uur nam. VRIJDAG De Lakenhal Ni euw j aarsvergader i ng Kanier van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland 3.30 uur nam. Oegstgeest (Rijnzlchtweg 27) Vol le Evangelie-gemeente Spr. ds. K. van Twlllert 8 uur nam. Auberge Francaise (Kloksteeg 19) Cabaret Peter de Jong mm.v. Donald ten Hooven 9 uur nam. Titus Brandsmaln. 76 „De Duikboot" Clubhuiswerk handenarbeid 8-10 uur nam. Oude Vest 13 Evang. christengemeen schap Ecclesia 8 uur nam. ZONDAG Rijnlandslyceum (M. H. Tramplaan 1) Gem. voor oorspronkelijk christen dom, afd. Oegstgeest. Spr. evang. N. v. d. Brugge 7.30 uur nam. Steenschuur 6 Kerk van Jezus Chris tus van dé heiligen der laatste dagen 11.30 uur dienst. Ons Centrum (Hooigracht 84): Nieuwjaarsbijeenkomst Hum. Verbond 3 uur nam. BIOSCOPEN Camera: „Bambi". a. 1. Vanaf eerst® kerstdag. Beide kerstdagen en zondag: 2.30, 4,45, 7.00 en 9.15. Nachtvoorstel ling vr. en zat.: „Bonjour trlstesse", 18 Ir.. 23.30 Lldo: „Pas op Je tellen", a.l. Dag. 2.30, 7.00, 9.15. Beide kerstdagen en zondag 2.30, 4.45. 7.00 en 9.15. Luxor: „Angélique en de sultan" 18 Jr. Dag. 2.30, 7.00, 9.15. Beide kerst dagen en zondag 2.30, 4.45, 7.00, 9.15. Studio: „Manon 70", 18 Jr. Dag. 2.30. 7.00, 9.15. Belde kerstdagen en zondag 2.30. 4.45. 7.00. 9.15. Rex: „De 4 dollars der wraak". 14 Jr Dag. 2.30 7.00, 9.15. Belde kerstda gen en zondag 4 voortrellingen. Vril- dag en zat. nachtvoorstelling ,,'s Nachts langs het strand". 18 jr., 23.30. Trianon: „Shalako", 14 Jr. Dag. 2.30, 7.00, 9.15. Beide kerstdagen en zondag: 2.15. 4.30, 7.00. 9.15. TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal Tentoonstelling Paul Citroen als verzamelaar 10 uur voorm.- 4 uur nam. (t.e.m. 2 febr. (Zondag en nieuwjaarsdag gesloten). üt LuKeuüai Dag 10O uur; zond. 6 uur Ryksmuseum van Oudheden (Ra penburg 28): Werfcd 10 uur voorta - 6 uur nam.: zond 1-5 uur nam Ryksmuseum vooi Volkenkunde: (Steenstraat 1); dag 10—8 uj 's zon dags 1 - uur nam Ryksmuseum voor de gezcbledenit der natuurwetenschappen: Dag 10-4 uur zond 1-4 uur Ryksmuseum voor volkenkunde: ren toonstelling „VI va Mexico' Werk dagen lt uur voorm.6 uui nam.; zon en leestdagen 16 urn aam (t.e.m. lc. Januari). Nea.-Legermuseum. Geopend aiuandag tot en met vrydag 0 uur voorm. 6 u. nam.: zon.- en feestdageD 1-5 uur aam Galerie v. d. Vllst Expositie schil derijen Diana Vandenberg, potterie Carla van Ouwenaller, tekeningen Frans Erkelens, grafiek Erip Pape, ceramiek Anke Blankevoort en bloem, decoraties Elisabeth van Sandlck (t.e.m 31 r'ecember) HULP NA ONGEVALLEN De poliklinische behandeling na on gevallen wordt van dinsdag 12 uur tot woensdag 12 u waargenomen door het Dlaconessenüuis Van vrijdag 12 uur tot zaterdag 12 uur door 't St Ellsa- bethziekenhuis Op andere werkdagen en op zondag door het Acad. Zieken huis Avond- en nachtdienst der apotheken. Geopend voor spoedeisende gevallen (ook op Nieuwjaarsdag)Centraal Apo theek. Breestr. 74, tel. 20552. Apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp is de gehele week ge opend. Apotheek Voorschoten is op zondag 29 december en op Nieuwjaarsdag geslo ten van 8 uur tot 22 uur. DINSDAG Kon. Schouwburg, 19.30 uur: Haag6® Comedie„Een vlo in 't oor" van Geor ges Feydeau. WOENSDAG Kon. Schouwburg 20.15 uur: Haag se Comedie: „De humorist" van John Osborne. DAGELIJKS Dillgentia 20.15 uur: (behalve 31 dec.) Wim Sonneveld Show m.m.v, Ina van Faassen. Joseph's place, zon. (t/m do. 21.00 uur; en Tiffany's vr. t/m 31 dec.: Piano en Rythme m.m.v. Lila Herna- dez. Paul Weeden en Ed Jones. Theater Pepijn 20.30 uur: (behalve 29. 30. 31 dec.) Cabaret Pepijn o.l.v. Paul van Vliet: „Dag en nacht". WEE. ,-OIUEN Van hedenmorgen 7 aar Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhovêh Den Helder Twente Vussingen Zuid-Limburg Luchth. R'dam Aberdeen Athene Barcelona Belgrado Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Grenoble Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Londen Luxemburg Madrid Trygve Lie t Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Wenen 3 6Dd 0) 3 S S B Si sneeuw -3 -10 0.3 sneeuw -2 -9 0.1 sneeuw -5 -9 0.1 sneeuw -5 -8 0.2 geh. bew. -3 -12 0 regen -2 -8 1 geh. bew. -.6 -8 0 ij zei -1 -7 0.1 mist -2 -9 0.5 sneeuw -2 -12 0.1 zwaar bew. 3 1 0.5 zwaar bew 12 0 onbewolkt 9 1 0 geh. bew. -2 -3 1 half bew. -5 -8 0 onbewolkt 4 -4 6 sneeuw -1 -12 0 geh. bew. -1 -4 0.2 sneeuw -3 -5 3 sneeuw -1 -2 2 mist -9 -23 0 sneeuw -4 -5 1 onbewolkt 11 3 0 geh. bew. 2 -3 0 licht bew. -2 -8 2 onbewolkt 8 -5 0 geh bew. 12 5 2 zwaar bew. 11 -2 0 onbewolkt -3 -16 9 sneeuw 9 1 0.1 onbewolkt -5 -10 0 mist -2 -7 0.2 onbewolkt 8 -2 0.2 sneeuw •2 -4 3 sneeuw -6 -8 1

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 2