Weer bleven topgroepen weg op popfestival in Utrecht Friese romanprijzen C. Fortanier overleden SLEUR DE KERK UIT HAAR SLEUR FLIGHT TO LOWLANDS PARADISE 2 Duizenden teleurgesteld N.S.-directie erkent F.S. V. Tegen volledig! 2„p democratisering J van kerk LA a m R.K. jongeren beschouwen kerk als overleefd L. Kuijt schipper van KW 121 PAGINA 10 LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 30 DECEMBER lj UTRECHT (GPD) Een groot leger „langharig^n" heeft dit weekeinde in de eivolle Margriethal in Utrecht zestien lange uren gewacht op de dingen, die niet zijn gekomen. Daar mee werd de tweede „Flight to Lowlands Paradise" een matte vertoning. Hoeveel jongeren aanwezig waren lijkt niet meer te achter halen, de politie zegt 13.000, organisator Bunk Bessels 16.000 en anderen 20.000 maar lusteloos waren de meesten zeer zeker. Dat werd dan niet in de laatste plaats veroorzaakt door het feit, dat de door tegenslagen geteisterde organisatoren Bessels, Van Gemert en Van der Klomp te elfder ure de top van hun programma zagen wegvallen. Aan de vooravond van Flight 2 was al bekend geworden dat d? Britse groep Jethro Tuil (ontbon den) en gitarist Jeff Beok (zenuw- instorting) ndet zouden verschijnen en dat in het programma Beatle- films het mes moest worden gezet doer toedoen van de rechthebbers United Artists en Nova-film. Hoe wel de vervangende groepen van on vergelijkbare kwaliteit waren, bleef de publieke belangstelling boven elke verwachting. Juist daarom was de teleurstelling ongekend, toen midden in deze .Nacht van sub cultuur" een luidsprekerstem mee deelde, dat de gitaarprins Jimi Hendrix (voor ongeveer 35.000 gul den geëngageerd) tijdens een korte kerstvakantie in New York een beeD zou hebben gebroken en de fabel achtige Jimi Hendrix experience ook nog van het programma moest wor den geschrapt. Jobstijding De mededeling werd eerst nauwe lijks geloofd en later na uitrei king van de gestencilde jobstijding moeizaam verwerkt. Rob van Gemert: „Het is ver schrikkelijk jammer, dat Hendrix nu door een ongeluk niet heeft kunnen optreden en er vermoedelijk bij het publiek toch weer wantrouwen zal zijn ontstaan tegen grote popmani festaties, omdat aangekondigde groepen niet komen. Ja, we hadden Hendrix al betaald, maar dat geld krijgen we wel terug". De eerste helft van Flight 2 stond overigens in het teken van blunders, die zo lijkt het wèl op reke ning van de organisatoren kunnen worden geschreven. Ondanks dat vrijdag al 9000 kaarten bij voorver kepers waren verkocht, heerste blijkbaar de gedachte, dat het mei de belangstelling wel zou meevallen, Medische diensten Leiderdorp 1 jan. dokter Van t Woud, hoofdstraat 40. tel. 30070. Wijkverpleging zr. Van Maarle, Zoe- terwoude, tel. 34673, ook op 31 decem ber. Oegstgeest 1 jan. dokter Held, Marelaan 36. tel. 52255. Voorschoten tandarts Gaste laars, Schoolstr. 60, tel. 2353. 31 de cember tandarts Dekker 1 jan. Warmond 1 Jan. dokter Bots. Prof. Aalberselaan 2. Voorhout, tel. 02532-7393. Wijkverpleging zr. Mul- haus. dr. Kuyperlaan 3, Voorhout, tel. 02532-8122. Wassenaar dokter Oosterbaan, Prinses Marielaan 14a, tel. 3056 en dokter Tolingen, Wilhelminaplein 1. tel. 8303. Apotheek Langstraat 86, tel. 2141, tot 1 Jan. 8.00 uur, daarna Wassenaarse Apotheek Schouwweg 32. tel. 2402. Zoeterwoude Bij ongevallen aan de Rijndijk bellen 01714-2278. want Jaap van de rKlomp kondigde zaterdagmiddag in het radiopro gramma „Uitlaat" nog aan, dat er voor iedereen plaats zou zijn. Chaos Het leek allemaal zo prachtig. Dikke rijen jongeren kwamen naar Utrecht. Alles ging goed, tot aan de Margriethal De toestand daar valt nauwelijks te beschrijven. Vele duizenden verdrongen zich voor de twee meter brede ingang en de twee armzalige kassa's. Kaartenkopers en kaartenbezitters werden één in een afzichtelijke duw en drukpartij, die uren zou aanhou den. Kassahokjes werden ingedrukt, niet alleen door de opdringende me nigte, maar ook door de tientallen die hun heil op de huisjes had den gezocht. De toegangsdeur van de enige ingang lag al gauw uit z'n scharnieren en zou later als barrica de gebruikt worden. Een verlaten fiets bij een boompje werd volledig in de modder getrapt. Vier politie- paarden moesten urenlang gedogen, dat Nederlandse jongeren tegen flan ken en schoften walsten. Organisatie Het Flight-publiek kon er niets aan doen, want de stroom hield aan en de duwparttf was niet meer in de hand te houden. Pas om tien voor half zes konden de eerste tekenen van een „opvang-organisatie" worden genoteerd. Een megafoonstem kon- d gde een tweede ingang aan. De duwpartij voor deze poort die pas omstreeks zes uur redelijk functio neerde zou nog aanzienlijk groter worden. Talloos waren de verloren kledingstukken (zelfs pantynylons zyn gevonden!). Drie of vier keer moest een flauwgevallen popconsu ment worden weggedragen. Later zou Rob van Gemert de politie verwijten, dat ze de moeilijkheden te laat onder ogen wilde zien. De politie daarente gen kaatste de bal terug met de me dedeling, dat niet zij voor de opvang behoefde te zorgen en dat zij het wèl is geweest, die uiteindelijk met nadruk om een tweede ingang heeft gevraagd. De moeilijkheden aan de ingang, die vele uren in beslag namen, kre gen verstrekkende consequenties: liefhebbers uit verre oorden als Mid delburg en Groningen konden al om zeven uur bij duizenden onverrich- terzake naar huis terug. Binnen De kerstboomverbranding In Oegstgeest op 3 januari zal plaats vinden tegenover het winkelcentrum Langevoort op de hoek van de Iris laan. In de Margriethal was de organi satie van deze tweede Flight, ten op zichte van die van verleden jaar no vember, op verschillende punten ver beterd. Op een enkele uitzondering na werd er niet meer van twee of drie podia tegelijk gespeeld. Het draaiboek kon ondanks de vertraging van buitenlandse groepen nog enigs zins gehandhaafd blijven. Om acht uur gistermorgen kon het deelnemende volkje terug. Moe, maar beslist niet voldaan, stapten ze, min der krachtig dan zestien uur tevoren, over de inmiddels opgevroren sneeuw. Op last van de Utrechtse officier van justitie, mr. W. H. Overbeek. heeft de politie een boardplaat met 28 mogelijk pornografische) teke ningen in beslag genomen bij de NVSH-stand in de Margriethal. LEEUWARDEN (ANP) In de „Harmonie" in Leeuwar den zijn zaterdagmiddag tijdens de 34ste jaarvergadering van de KFFB (Christelijke Friese Volksbibliotheek) de prijzen, verbonden aan de door deze vereniging jaarlijks uitgeschreven Friese romanprijsvraag uitgereikt. Voor het eerst werden dit jaar twee prijzen toegekend, elk groot ƒ2.500, resp. voor de roman-manuscripten „Matsje it libben yn 'e mjitte" (Maartje het leven tegemoet) en „De gersridders" (De grasridders), een moderne boerenroman, die, na opening van de motto's bleken te zijn geschreven door resp. mevr. H. Heeringa-Seepma in Oostrum en drs. G. Abma in Leeuwarden. Beide auteurs had den reeds eerder werk bij de KFFB gepubliceerd. De KFFB, de vereniging die zich beijvert in het doen uitgeven van Friese romans, gedichten, kinderboe ken enz. (verleden jaar werden er ruim 40.000 exemplaren geplaatst) is op dit gebied de grootste organisatie ln het Friese taal gebeid, waar deze zo"n 11.000 leden telt. Er werden ruim 15 nieuwe uitgaven en herdruk ken aangekondigd. Bij de nieuwe uit gaven bevonden zich enkele debuten, namelijk de roman Ik foun hwat aars (Ik vond wat anders) van de 76- jarige D. Tiemersma uit El burg, De praetmich (De sprekende huisvlieg), een kinderboek van Ger Veens tra te Deersum en een heemkundeboek over de gemeente Hennaarcleradeel door M. L. de Boer te Wommels. De tekeningen waren opgehangen door de 25-jarige Leidenaar N. Nag- tegaal. Commentaar van Nicolaas Nag- tegaal: „De foto's waarom het hier gaat, vormen een onderdeel van de tentoonstelling, die is sa mengesteld door het echtpaar Kronhausen. Men is daar al mee geweest in ZwedenDenemarken en West-Duitsland. Het zijn niet zo maar foto's, het zijn opnamen van vaak al heel oude kunstwer ken. Het vreemde is, dat een groot deel van die foto's voorkomt in een hoekje, dat de Kronhausens hebben geschreven en dat hier in Nederland zo bij de betrokken uit- UTRECHT (ANP) De directie van de Nederlandse Spoorwegen zal de Federatieve Spoorwegvakbeweging met ingang van 1 januari 1969 er kennen als een vakvereniging, zoals bedoeld in het reglement dienst voor waarden van N.S. Dat betekent, dat de FSV wordt toegelaten tot het over leg tussen de directie en de vakbon den- De N.S.-direotie is tot haar be sluit gekomen na besprekingen met de FSV en gezien het feit, dat de drie al erkende vakbonden (aange sloten bij NW. NKV en CNV) geen bezwaar meer hebben tegen toetre ding van de FSV tot de personeels- raad. geverij te verkrijgen is. Van al die duizenden bezoekers van de ten toonstelling heeft niemand er aanstoot aan genomen. Ik heb er in elk geval geen klacht over ge hoord. Ik krijg ook sterk de in druk, dat er niemand voor bij de politie is geweest, want dan zou de rechercheur die de foto's mee nam dat zeker wel als argument voor zijn optreden hebben ge bruikt. Naar mijn mening greep de politie hier volkomen op eigen\ houtje in". Vele duizenden verdrongen zich voor (en op) de kassa. Enke le duizenden moesten worden te leurgesteld. Uren vergeefs wach ten in de sneeuw. Statenlid en lid Voorschotense raad VOORSCHOTEN VrijdagmiddagKort daarna openbaarde zich ernstige ziekte, waaraan de Is op 55-jarige leeftijd overleden de heer C. Fortanier uit Voorschoten, lid van de provinciale staten van Zuid-Holland en bestuurslid van diverse Voorschotense verenigingen De heer Fortanier was raadslid van Voorschoten en fractievoorzitter van de KVP van 22 augustus 1946 tot 2 september 1966. Gedurende deze twintig jaar had hi) zitting in de commissies van onderwijs, oultu- rele en sociale aangelegenheden Sedert 1959 was de overledene voor zitter van de Voorschotense Sport raad, het overkoepelend orgaan van de sportverenigingen. Ook was hij een van de samenstellers van de sportnota. De heer Fortanier was een beken de figuur in het Voorschotense sportleven. Na jarenlang de klem-en van de voetbalvereniging SVLV in het eerste elftal verdedigd te heb ben, was hij enige jaren voorzitter van deze vereniging. Ook was hij be trokken bij de oprichting van de tennisvereniging „Forescate". lid van de oudercommissie van de katho lieke jeugdbeweging, lid van het paroohiële armbestuur van de Lau- rentiuskerk en van 1951 t.m. 1967 lid van de commissie tot wering van schoolverzuim. In februari van dat jaar werd de heer Fortanier met grote m eerde heid gekozen tot eerste voorzitter van de pas opgerichte Algemene Winkeliersvereniging Voorschoten. Fortanier vrijdag is overleden. De begrafenis zal morgen gesdj^ den op het r.k. kerkhof achter St. Laurentiuskerk aan de Leida na een plechtige rouwdienst cc uur in dezelfde kerk Vanavond half acht is er een avondmis intentie van de overledene. ij elk ;eesk. :cnd FRANKFORT (DPA) De 1 1 duitse rooms-katholieke bisschq 1 A hebben zondag op de laatste dag l'e?iri een buitengewone vergadering0 Fulda zich uitgesproken tegen ledige democratisering van de daar dit in strijd zou zijn mJrie- boodschap van Christus. De bisschoppen hebben echter i Lei bezwaar tegen bepaalde vormen Die democratische menings- en wili aar ming in de kerk. Zij zijn verb e-wa over de grote openbare belangstr idwe< voor geloofsvraagstukken, maar zen er tegelijkertijd op dat som de-E standpunten en discussiebijdi de b een gevaar kunnen vormen voor :itati geloof en de gezagsverhouding fa jecerr kerk. Zij betreuren het dat in de cussie rond de pauselijke encjopi „Humanae Vitae" sommige uitlij gen rechtstreeks tegen de kerk autoriteit zyn gericht. let g rheid jébru ince- jst ir tjpel: 6 ad zi gesel gen loegd Het Zoeterwoudse gemeentebe stuur houdt nieuwjaarsdag, 's mid dags van drie tot vier uur, een re ceptie in het raadhuis. Een zuster van het zieken huis in Genève verzorgt de zoon van Sophia Loren, die gisteren werd geboren. Drcssuurwedstrijd manege Van Zeist VOORSCHOTEN In de manege Van Zeist werd gisteren de laatste d^ssuurproef van het jaar gehouden. Er werd in drie afdelingen gereden n.I. beginners, minder-gevorderden en gevorderden. Er waren 74 deelnemers. Naast de vele deelnemers was ook de belangstelling van de ouders zeer groot. Na de wedstrijden sprak Jhr. A. R. P. van Kinschot namens de ouder- commissie, en bracht vooral naar vo ren de goede organisatie van deze wedstrijd. Het personeel werd een compliment gemaakt voor de goede verzorging van pony's en paarden. Daarna nam de jury het woord. De heer Van Dien zei o.a., dat de ruitertjes zeer goede vorderingen maakten. Ook over de prestaties van de beginners sprak hij vol lof. Voor al de houding, zit en teugelvoering stond op hoog peil. Voor dit onder deel had geen van de deelnemers een onvoldoende op de pumitenlijst. De einduitslag was als volgt: groep 1: Marlies Rohmer met Sico, Renske Koert met Myra, Peter van Zijp met Gipsy, Ronnie Ammerlaan met Ed- wina. Groep 2: Hans Mulder met Dwientje, Marion Bosman m. Dwien- tje, Ciska Roolvink met Sza-Sza, Marijke Sorgedrager met Sico. Groep 3: Marjolein Roos met Orcy. Judith Vandebriel met Dwientje, Remmy Rhehorst met. Sico en Jacqueline Baars met Gipsy. (Van onze correspondent) UTRECHT (GPD) De R.-K. Kerk, zoals die nu bestaat, met haar hiërarchiesche structuur, wordt door ruim 300 rooms- katholieke jongeren als overleefd beschouwd. seerd op wetten uit een voorbije sta tische maatschappij zegt de reso lutie dat „de kerk dat zijn wR moet komen tot een organisatie, die gebaseerd is op het democratische be ginsel om zo haar evangelische taak in deze dynamische wereld mede te volbrengen, namelijk vooraan te lo pen bU het oplossen van alle proble men aangaande het welzijn van de mens ln de meest ruime zin van het woord". Daarbij verzoeken de jongeren het concilie een aantal vragen onder ogen te zien: „komen wy als kerk wel voldoende op voor mensen in mensonwaardige situaties, zoals een zaamheid in een bureaucratische wel vaartsstaat, heimelijke discriminatie in de Nederlandse burgermoraal, ver groting van de kloof tussen rijke en arme landen, bevorderd door onze po litieke laksheid, en situaties waarin mensen het leven niet anders dan als zinloos ervaren". Met als toevoe ging: „de Jongeren zyn alleen ge ïnteresseerd in daadwerkelijke actie". sneeuwval van de afgelopen gen voor velen niet prettig üx va meest, zijn er anderen die dit te kleed wel op prijs stellen vermaakten de ski-enthousia^ zich het afgelopen weekeinde perbest op Duinrell in Wassen Haagse Lekenoper;^ voor bejaarden in Wassenaar Dat is één van de honderden ge dachten, meningen en resoluties die zondag in het Utrechtse gebouw Aris- ton in de nationale discussiebijeen komst van de actie „Sleur de kerk uit haar sleur" naar voren kwamen. En het is tevens één van de weinige die terecht kwamen in de na een wat chaotische middag toch nog als door een wonder geboren slotresolutie. De resolutie zal met een zeer uit voerig verslag van de rest volgen de week maandagavond in een hear ing worden voorgelegd aan het pasto raal concilie in Noordwykerhout. De concilieleden, die dan reeds de tan den zullen hebben gezet in „de zede lijke levenshouding van de christen" „huwelijk en gezin" worden s' avonds geconfronteerd met 50 jon geren, die de boodschap van Utree!1 komen overbrengen. Democratisch Over de structuur van de nieuwe kerk de oude is blyven steken in organisatie- en gezagsvormen, geba- De kerkeraad van de gerefor meerde kerk aan de Bloemcamplaan in Wassenaar heeft besloten de heer Peter Zwart te benoemen tot tweede organist van deze kerk. Hjj zal b!J verhindering van de organist dr. G. Wielenga het orgel bespelen. De heer Zwart kleinzoon van de eertijds be kende organist Jan Zwart woont in Kajtwijk en studeert aan het Utrechts conservatorium. KATWIJK AAN ZEE Na nieuw- Jaar zal de trailer „Brittenburg" KW 121 van N.V. Ouwehand's Redery en Visverwerking in KatwRk aan Zee naar zee trekken onder comman do van de heer L. Kurt, die de j plaats inneemt van schipper Zuider- duyn Junior De heer Kuijt was eerder schipper op de KW 204 „Peter Leonard" van de redery „Rijnmond". Hij is geen onbekende bij Ouwehand. Vroeger is hjj jaren schipper geweest op de KW 173 „Everdina Jacomina" en de KW 123 „Robert William". De Britten burg zal de tongen visserij gaan uit oefenen. WASSENAAR De Wassen) afdeling van de Katholieke Bond Bejaarden heeft gisteren in hei roenhuis een ontspanningsmii voor leden en donateurs gcorg seerd, die ondanks het minder stige weer door velen werd bew Voorzitter G. A. van Leijenli verwelkomde een aantal genodij o.m. de heer Paalvast van het ho bestuur en afgevaardigden van Algemene Bond van Bejaarden Wassenaar. Hij sprak over de activiteiten die in Wassenaar dienste van de bejaarden wardenl plooid. Heel veel personen den dat er door de bejaarden alleen J wordt gekaart op de sociëteitsmii gen. Er zijn echter onder auspi van de federatie waarin de b bejaardenbonden samenwerken vele andere clubs: 'n bejaardenl een gymnastiekclub, een wandel! een handenarbeidclub en cursu in Engels en in eerste hulp bij oi lukken. Op het programma voorts de vorming van een zwem voor bejaarden. Wal; de rjc.-bond treft, in het afgelopen jaar werd 400ste lid Ingeschreven. Na dit inleidend woord trad de bejaarden de Haagse Lekenq op onder leiding van Coen Ruil kamp. Dit koor. dat over uitstek! stemmen beschikt, zoals uit de bleek, bracht een gevarieerd gramma van operamuziek, kit aan de piano begeleid door Ab van Duuren en Coen Ruivenkamp 193 Op de gemeentehaven in I mond zal vrijdagavond om half 0 VÜ ven voor de jeugd de gelegenlj-j gegeven worden om kerstbomen >-j laten verbranden. Dit wordt geo j-j niseerd door de plaatselijke bn 4l weer en de gemeente. De brand die avond door de geme trekken, zodat de jeugd zich mdim R boanen daar achter kan aanslip-Mij iming .IG IN 2 196i 19& 1M 1961 19e 191 196! 196' 196' 196f 19& 196' 196 195 195! 196( 196( 196: 196 195! 1960 196 1963 1963 196 196 1951 Sta! 195 '53- 1956 1941 50-1 '54- 195! •55- itbl 193' Grb Dlr nd AN" IN 2

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 10