Rijden onder invloed een ernstige zaak Onverstandig Onvergeeflijk voor wie voor wie het toch doet gepakt wordt ZATERDAG 28 DECEMBER 1968 LD EXTRA 2 gjA Rijden onder invloed is ook in Nederland een ernstige zaak geworden. Men mag dan nog discussiëren of de bloedproef wel of niet toelaatbaar is, of het noodzakelijk is de ballontest in te voeren, of ingewikkelde for mulieren ingevuld dienen te worden; maar een ieder die weet wat „onder invloed zijn" betekent, begrijpt dat rijden in een dergelijke toestand om een dergelijke toestand om een onverbiddelijke behandeling vraagt. Artikel 26 van de Wegen Verkeers Wet luidt: „Het is den bestuurder van een mo torrijtuig, een rijwiel of een ander rij -of voertuig verboden daarmede over een weg te rijden terwijl hij verkeert onder zodani- gen invloed van het gebruik van alcohol houdenden drank, dat hij niet in staat ge acht moet worden het motorrijtuig, het rij wiel of het andere rij- of voertuig naar be horen te besturen". Er gaat haast geen zitting van welke politie rechter dan ook in den lande voorbij zonder dat er iemand op grond van dit beruchte ar tikel terechtstaat. Een veroordeling hierop kan slechts dan volgen als wettig en overtui gend bewezen geacht wordt dat de verdachte dermate onder invloed van alcohol verkeerde dat hij als gevolg hiervan niet in staat was zijn auto naar behoren te besturen. In de meeste gevallen wordt dit bewijs ge leverd op grond van het politieverhaal, de uitslag van de bloedproef (indien afgeno men) en de eventuele bekentenis van de ver dachte. Geen vaste maatstaf Zolang bij de wet nog niet is vastgesteld welk criterium moet worden aangehouden als grens van bekwaamheid, is de grootte van het gevonden alcohol promillage in het bloed niet alles bepalend. Zo kan het gebeuren dat een verdachte met een promillage van meer dan 0,8 (het richtcriterium) wordt vrijgespro ken, zoals onlangs op een zitting van de Utrechtse politierechter mr. P. J. Klaver ge beurde. In deze zaak had de verdachte, on danks het gebruik van vele glazen bier, zich correct en normaal gedragen. Zelfs bood hij de verbalisant aan een salto te maken, ten bewijze van zijn fitheid. Daar staat tegenover dat mr. Klaver kort geleden iemand veroordelen moest wegens het rijden onder invloed, die slechts een alcohol promillage van 0,6 in zijn bloed had. Hij had over een lange afstand uiters links van de weg gereden en hij viel bovendien even later van een krukje ten huize van de arts, die zijn bloed afnam. Toch had de verdachte maar een paar glazen bier gedronken. De persoonlijke beoordeling van de politierech ter, die geen collega-rechters kan raadple gen, zoals bij de meervoudige kamer het ge val is, is in dergelijke zaken van grote be tekenis. „Voor sommige mensen kunnen twee glaas jes sherry al teveel zijn", aldus mr. Klaver- „Ze zijn dan net iets overmoediger en ze han delen in bepaalde verkeerssituaties net even anders dan normaal. Dat kan makkelijk fa tale gevolgen hebben. Daarom zou ik ook lie ver zeggen: zelfs met één enkel glaasje op laat je inderdaad rijden. Men onderkent de gevaren van tevoren beslist niet voldoende". „Ik voelde me prima Een vaak gehoord excuus in de rechtszaal is dan ook: „Ik dacht dat het wel ging, ik voelde me prima". Tot die ene onverwachte geparkeerde auto uit de duisternis opdoemt of de dikke boom in de donkere bocht. De eerste man die volmondig bekent, van tevo ren beseft te hebben, dat hij niet in staat was zijn auto behoorlijk te besturen, moet nog in de rechtszaal verschijnen. De Utrechtse officier van justitie mr. F. C. Wüstenberg is een fel voorstander van het bij de wet verbieden van elk alcoholgebruik bij snelverkeer. Bovendien ziet mr. Wüsten berg heil in het verhogen van de strafmaat in zaken waar het artikel 26 betreft. „Wij houden een automobilist meestal aan ter controle, als we gewaarschuwd zijn of zelf een ongewone stijl van rijden bij hem bemer ken", vertelt een politieman. „Als wij hem onbekwaam achten, wordt het rijbewijs ingevorderd. Wij beoordelen dat aan de hand van loopproeven, de algehele indruk en de beantwoording van een vragenformu lier. We brengen de man naar huis en zijn auto kan later door iemand met een geldig rijbewijs worden afgehaald. Overigens is ón ze ervaring, dat iemand die 4 borreltjes op heeft vaak méér brokken maakt dan iemand die er acht op heeft. Want die realiseert zich dat hij erg voorzichtig moet zijn, omdat hij teveel gedronken heeft. Maar het is juist de overmoed van iemand die zich „nog prima" voelt, waarin het grote gevaar schuilt"- Routinecontroles op alcoholgebruik vinden vrij zelden plaats. Enige maanden geleden werd in verschillende gemeentes in het land gecontroleerd in het late nachtelijk uur van de zaterdag. De uitkomst van deze steekproef was niet bepaald schokkend. Zou van een regelmatige controle geen pre ventieve werking uitgaan op het drankge bruik van automobilisten? Mr. Wüstenberg is van mening dat dit moei lijk te realiseren is, voornamelijk gezien de verkeersintensiteit. Daarbij zou een dergelijke controle een lichtelijk beledigende indruk maken op al diegenen, die zich correct en normaal in het verkeer bewegen. zitting van de politierechter. De verbalisan ten zijn daar meestal als getuige bij aanwe zig, en verder is er vaak een medische verkla ring omtrent de uitslag van de bloedproef. Het „standaardtarief" in de strafmaat bij een eerste veroordeling voor dit delict is veertien dagen onvoorwaardelijke gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid, bijzondere gevallen buiten beschouwing ge laten. De tijd dat voor het misdrijf van ar tikel 26 een boete werd opgelegd, is defini tief voorbij. Zal de rechter mogelijk conside ratie hebben met een bepaalde verdachte waar het de duur van de ontzegging be treft, (bijvoorbeeld bij de beroepschauffeur), vrijwel niemand ontkomt aan de onvoorwaar delijke gevangenisstraf. De directeur van de grote onderneming die met zijn slee na een uitgebreid zakendiner tegen een paaltje botst en zijn werknemer, die met een glas bier te veel in de maag 'n andere auto ramt; ze wor den gelijkelijk berecht. De directeur maakt zelfs kans op een stevi ger straf, omdat „een man als hij toch we ten moet wat hij doet", zoals de politierech ter nog wel eens vermanend opmerkt. Ook een Hilversumse arts, die onlangs voor dit feit terechtstond, kreeg twee weken ge vangenisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid opgelegd. De zware wijn bij een gezellig etentje deed hem de das om; bij het te ruim nemen van een bocht botste hij op een vrachtauto. De strafmaat zal hoger worden, naarmate de verdachte recidivist is, indien de bloed proef een zeer hoge uitslag geeft of een ern- geluk aan de drank te wijten is. Een notoire klant van de politie, een koop man uit Huis ter Heide werd in juni van dit jaar wegens het voor de zoveelste maal rij den onder invloed veroordeeld tot twee maan den gevangenisstraf en drie jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Enige weken geleden stond hij opnieuw voor hetzelfde feit terecht- Bij nader onderzoek blijkt er over het gehele land weinig verschil in strafmaat te zijn, voor wat betreft de berechting van artikel 26. niet berecht is, oefent de jurist zijn ambt niet meer uit. De steden Arnhem, Amsterdam, Breda, Leeu warden en Rotterdam bieden een ongeveer gelijk beeld. De Rotterdamse officier van justitie mr. Van der Hoeven heeft wel de in druk dat Rotterdam een van de eerste ste den was, waar men voor dit feit zonder meer onvoorwaardelijke gevangenisstraf opgelegd kreeg. In het zuiden wordt het rijden onder in vloed in de hand gewerkt door de volksge woonte in het weekend massale hoeveelheden bier te drinken. Men zou zelfs kunnen spre ken van „de zuidelijke drankcultuur". Het grootste percentage van de zaken die de po litierechter in Breda te behandelen krijgt, behelst artikel 26. De rechtbank in Leeuwarden kent een apar te strafkamer voor de berechting van arti* kei 26 en 36 (dood door schuld, onder de ver zwarende omstandigheden van alcoholge bruik) De officier van justitie ter plaatse mr. H. Nie- meyer, bepleit sterk een grote aandacht vooi de persoonlijke omstandigheden van een ver dachte. „Je mag iemand economisch nooit ka pot maken, is zijn stellige mening. „Je maf hem wel even goed raken, maar daar moei het bij blijven". Sinds kort is er ressortsgewiji een onderlinge coördinatie tussen de functio narissen bij het Openbaar Ministerie. Het doe hiervan is ondermeer om te komen tot een gelijke strafmaat in het gehele land. Het herenkamp De gevangenisstraf bestaat in de meeste ge vallen uit een onvrijwillig bezoek aan wat ven spottend „de herenkampen" genoemd wor den, waarvan Bankenbosch en Veenhuizen de bekendste oorden zijn. Houthakken, sloten graven en ander buitenwerk staan de over moedige drinker te wachten. Er is weinig bekend over de resultaten van is c hor< buu de bezi vier dat laai len We wij Mat Wie kfrot ten legg mat die dest de We sc/n voel om bart het ken plat ken spai vou\ spel Het nog den grij, ome, selij onti om was ziuy Een directe afwikkeling van de zaak bij aan houding, zoals sommigen voorstaan (bijvoor beeld het voor een bepaalde periode afteke nen van het rijbewijs) is niet mogelijk. „Dat betekent de rechtspraak op straat bren gen, zover zijn we nog niet", is het commen taar van politierechter mr. Klaver. Enige weken, nadat het proces-verbaal is op gemaakt, wordt de verdachte verwacht op de De Haarlemse rechtbank die de naam heeft een streng college te zijn, hanteert eveneens het standaardtarief van twee weken en een jaar. Een navrant feit is dat een Haarlemse rech ter in het begin van dit jaar een jongen uit Hillegom heeft doodgereden, terwijl in zijn bloed een alcoholpromillage van meer dan 0,8 werd aangetroffen. Hoewel deze zaak nog een verblijf in dergelijke inrichtingen. Zekei is echter dat de meeste Nederlanders er de voorkeur aan zullen geven hun vakantieda gen met hun gezin op aangenamer wijze door te brengen. Rijden onder invloed. Een onvergeeflijk mis drijf, dat in ons drukke verkeer bijna be schouwd kan worden als een bedreiging te gen het leven gericht.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 8