Geen bloemen voor Judith Nota over kunstbeleid van „pressiegroep „Het is een kermis" Duiven tentoonstelling Wereldkampioene marathonzwemmen zet een punt achter haar carrière Davis Cup open it Gezellig Kringetjes Kiplekker Vette kerels Avontuur René Pijnen prof bij CabaUero Ard Schenk niet naar Oslo Fighting Mack op 17 januari tegen Bertini BLOKKEER SPEELDE ONGEÏNSPIREERD Blue Stars wint ook tweede duel Braziliaanse clubs niet meer in cup-wedstrijden In Rotterdam Voornaamste grief PAGINA 8 ZATERDAG 28 DECEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD HILVERSUM (GPD) De wereldkampi oenen marathon-zwemmen zijn hekend. Bij de heren is dat dit jaar: Abdel Aboe Heij. Hij ontving van Nasser een extra-staatsprijs van 1000 Egyptische ponden, werd bevorderd tot majoor en maakte een zegetocht door Cairo. Er is al een Aboe Heif-straat en een Aboe Heij-strand in Alexandria. Er zal nu waar schijnlijk ook een Aboe Heif-laan in Cairo komen Bij de dames werd voor de vijfde keer in successie wereldkampioene: Judith de Nijs. Niemand heeft echter een bosje bloemen of een felicitatie naar de Hilversumse Adelaar straat gestuurd. Terwijl de Egyptische kran ten hun voorpagina openden met het verhaal over Heifs triomf, werd in onze kranten de mededeling over die titels in een hoekje van een binnenpagina weggedrukt. De 26-jarige Judith lacht erom. Ze heeft nu andere zaken aan haar hoofd. „Ik ga 17 januari aanstaande trouwen. Dat houdt in, dat ik met die zwem- merij stop. Voor het marathon-zwemmen moet je dagelijks trainen, anders kun je geen tien uren in het water ploeteren". Omdat ze er mee ophoudt, wil ze nu best vaak luid lachend praten over „die kennisHaar beste prestatie leverde ze dit seizoen in La Tuque, een dorpje in het Canadese Quebec. Ze won met als koppelgenoot de Argentijn Oraco Rlesias daar de 24-uurs race. „De start was zaterdagmiddag 20 juli om drie uur. De finish 's zon dagsmiddags. ook om drie uur precies. Oracio en ik zwommen om beurten ongeveer een kwartier, twee rondjes van ongeveer 500 meter in een enorm smerig meer. Zo vies was dat water, dat iedereen zelfs de grootste en sterkste kerel vele keren moest overgeven. Ik ben tijdens die race vijftien pond. afgevallen. Toen de wedstrijd afgelopen ivas, viel ik in zo'n diepe slaap, dat ze me niet wakker konden krijgen en ze me naar een ziekenhuis brachten Enorm gezellig is het elke keer in La Tuque. We worden daar dagen lang voor de race als sterren gevierd. Dagenlang is het in dat dorpje een drukte van belang, je reinste kennis, waar wij dan de hoofdattractie van zijn. Omdat ik al enkele keren als enige vrouw die race volbracht had, kende iedereen me daar. Na mijn overwinning vierde het dorp dubbel feest. Tsjonge, wat werd er toen ge dronken! Elk jaar wordt die kermis daar door de zakenlui van dat dorp georganiseerd. Dat is een van de wei nige profwedstrijden die je met zwemmen kunt winnen.zegt glim lachend de Hilversumse, die dit jaar minstens drie avonden per week met haar trainer Jan Stender acht kilo meter door het Spanderswoud liep „om longtahoud te houden". Een andere keer zwom ik met Aboe Heif in Alexamdrië. Die 40-jarige, oer sterke Egyptenaar is als de dood voor me. Van een vrouw verliezen is voor die Arabier de zwaarste straf, die hij kan bedenken. In die race haalde ik hem halverwege in. Hij beloofde me goed geld als ik bij hem bleef. We zouden dan samen aantikken en de eerste prijs delen. Maai- 100 meter voor de finish ging hij ineens aan de haal. „Sorry", zei hij even later, „als ik van Jou verloren had. hadden ze me hier aan de hoogste boom gehan gen". „In Egypte bijvoorbeeld mag je niet winnen. Zou je dat doen dan krijg je nooit meer een invitatie. Het lukt je toch niet. omdat ze daar op alle mo gelijke en onmogelijke manieren de Egyptische zwemmers bevoordelen. Mijn eerste wedstrijd zwom ik daar in de haven van Alexandrië. We moesten toen tien rondjes van 4 ki lometer afleggen, ronden die gemar keerd waren door enorme plastic ballen op het water. De Egyptenaar die won, hebben we haast niet ge zien. Later hoorden we dat hij de meeste tijd achter zo'n bal verscholen gezeten had, terwijl wij zwommen. Iedereen had na afloop van die race een geweldige diarrhee, maar hij be steeg kiplekker en nauwelijks moe het ere-podium. Twee jaar geleden moesten we in Suez zwemmen. Een dag voor de wed strijd gingen ze ons 's morgens om zes uur wekken en sleepten ons de hele dag voor allerlei parades en an dere officiële dingen door de gloeiend hete stad. De Egyptische zwemmers deden daar niet aan mee. 's Avonds om elf uur mochten we eindelijk doodmoe natuurlijk naar bed. Twee uur later stormde een stel Arabieren onze kamer op. Waar we met zes meisjes sliepen. Ze wilden fo to's maken, beduidden ze ons. Toen ze daarmee klaar- waren, konden we meteen aan het ontbijt gaan zitten. De start was om vijf uur 's morgens in het stikkedonker, werkelijk in een ..Egyptische duisternis". We moesten door het Bittermeer zwemmen dat uitmondt in het Suezkanaal. Pas op, zwem niet in de vaarroute, waar schuwden ze ons. dat is levensgevaar lijk. We zwommen dus mijlen om, om dat gevaar te ontgaan. Toen het licht werd, was er geen Egyptische zwemmer te zien, die hadden wel de vaarroute genomen, omdat ze wisten dat er helemaal geen gevaar bij was, omdat de scheepvaart was opgehou den. Met. die Aboe heb ik nog eens op- gezwommen. Dat was bij de over steek van het Ontario-meer. We startten 's middags in water van 18 graden, maar dat liep 's nachts terug tot 9 graden. Toen we zeven uur ge zwommen hadden en nog maar zes kilometer van de overkant verwijderd waren, hebben ze ons eruit gehaald. Aboe stond rechtop in het water, he lemaal crazy. Ik zwom gewoon in kringetjes, we zijn beiden later bijge- j komen in een ziekenhuis. We konden i ons niet meer herinneren waarom en I hoe we het water uitgehaald werden. Aboe een enorme zware kex-el j hebben ze met touwen uit het meer j moeten hijsen. Ze hebben een boot I dwarsgelegd en tegen hem ge schreeuwd: finish, finish! Hij tikte j aan en liet zich toen ophijsen. An- ders krijg je hem het water niet uit. j MÜ ook niet gauw. Ik heb behalve in 1 die race nog nooit opgegeven. Na i drie, vier uur zwemmen krijg ik i meestal een inzinking. Dan doet alles me pijn. Maar ik heb me daar door heen leren bijten. Ben ik er eenmaal doorheen dan kan ik uren doorgaan, steeds in hetzelfde ritme, niet sprint snel. maar wel zodanig dat ze me moeilijk bij kunnen houden. Een vrouw heeft me nog nooit geklopt- Dit jaar sta ik achter Aboe en In- glesias als 3e op de algemene wereld ranglijst. Daarbij moet je dan de punten die Aboe in eigen land ver overt incalculeren. In Italië bij de wed strijd CapriNapels kan ook al leen maar 'n Italiaan winnen. Zwem je harder dan die Italianen, dan lei den je roeiers je gewoon een paar mij! om. Van die roeiers ben je vol komen afhankelijk. Als zwemmer zie je niets van je route. Je blijft naast je boot hangen, dat is je enige hou vast zwommen, 400, 1500 vrije slag en 4x 100 wisseldag. Ik ben nooit een sprintster geweest. In die eerste ra ce eindigde ik als eerst dame op de tweede plaats. Van Herman hoorde ik dat Canada het land was waar de meeste marathon-wedstrijden werden georganiseerd. Met 500 gulden op zak ben ik toen op een vrachtboot gestapt om bij een Canadese zwem- trainer als hulp in de huishouding te gaan werken. Die hulp was echter zo veel omvattend dat ik niet genoeg vrije tijd overhield om te trainen. Toen ben ik op een bepaalde dag maar met mijn spulletjes zonder een cent op zak dat huis uitgelo pen. Een Hollands gezin nam me op. Met het stofvrij maken van allerlei huizen heg ik daarop 100 dollar we ten te sparen, genoeg om te kunnen inschrijven op en te reizen naar de marathon in Lake St. John, een wedstrijd van 24 mijl. Na 18 mijl lag i ik eerste, een mijl minstens voor Aboe Heif. Toen maakte ik direct kennis met het professionalisme in j die wedstrijden. De helpers van Aboe kochten mijn roeiers om en die lie ten me toen drie mijl extra zwem men, waardoor ik als zevende finish te. Protesteren hielp niet, helpt nooit leerde ik al spoedig". „Die profzwemmerij gaat verande ren. Herman Willemse heeft daar ei genlijk de eerste stoot toe gegeven Hij was een echte zwemmer. Als je daar een man als de Canadees Cliff Lumsden de enige man die er rijk van geworden is of een Abdel Aboe Heif die het. ook geen wind eieren geeft mee vergelijkt dat zijn enorm dikke, vette kerels, die het alleen van hun kracht moeten hebben. Zwemmen kan een Aboe Heif nauwelilks. Als je die door het water ziet worstelen, vraag je je af hoe zo'n man dat uren kan volhou den. Maar als Aboe eenmaal vlak achter je hangt, raak je hem niet kwijt, hij werkt dan op je zenuwen, verlamt je als het ware. omdat .ie niet van hem weg kunt. komen Ik zwem het liefst alleen, dan kan ik het beste mijn denken uitschakelen. Dat moet je doen. Ik heb wel eens tijdens het zwemmen aan een heer lijke ijssorbet gedacht. Dat maakt je stapelgek. Je moet niet denken, je moet automatisch je bewegingen uit voeren. gevoel en gedachten probe ren uit te schakelen. Dan alleen kun je het urenlang volhouden. Vroeger was er aan dat profzwemmen goed te verdienen, maar er is al lang de klad in gekomen. Organisatoren, die vroeger prijzen van 10.000 dollar be- „Waarom ik toch vier jaar aan die zwemmerij heb meegedaan? Och. je ziet heel wat van de wereld. Ik hou van avontuur, geloof ik. Met Her mans Willemse en Mary Kok ben ik in '64 eens een keer meegegaan naar een 10 kilometer-wedstrijd op het meer van Balilea. Toen was Ik nog amateur. Ik heb tien jaar als ama teur op de lange afstanden ge- schikbaar stelden bieden nu niet meer dan 1000 voor een eerste prijs omdat ze hebben geleerd dat daar de zwemmers ook voor komen. Dat. vang Je alleen als je wint. Eindig je als derde, dan moet Je als je alle reis- en verblijfkosten hebt betaald vaak bijpassen. Atlantic City, vijf keer door Herman Willemse gewon nen, en Toronto waren financieel goede wedstrijden. Maar daar zijn ze er mee gestopt, omdat er geen kip meer kwam kijken. Een keer ben ik na het winnen van een wedstrijd mil jonair geweest. Dat was in Joego slavië. Daar verdiende ik een mil joen dinar. Meenemen mocht ik dat geld niet. Mijn zusje, Lenie, die toen mijn coach was, kreeg voor dat mil joen nauwelijks 200 dollar op de zwar te markt De profzwemmerij gaat verande ren. zei ik. Er gaan nu steeds meer echte zwemmers aan meedoen. Als die naast, hun betere zwemtechniek straks ook de hardheid hebben ver worven om urenlang door te gaan dan blijven mannen, als Aboe Heif nergens. De hele opzet moet trou wens veranderen wil men publiek blijven trekken. Er moet meer sport in deze „kermis" komen. Ik zal die verandering niet meer meemaken. Misschien als mijn aanstaande er mee akkoord gaat ga ik volgend zomer nog meedoen aan een wed strijd in Egypte of aan Capri-Napeis. Daar hoef je niet voor te trainen omdat je die wedstrijden toch niet kunt winnen. En misschien dat ik als ik een sponsor weet te vinden volgend zomer een keer het Kanaal oversteek. Lijkt me niet zo moeilijk, eerlijk gezegd" Twee wereldkampioenen. Abdel Aboe Heif (meest Imks op de foto), die voor zijn titel een staatsprijs van 1000 pond kreeg van Nasser en (drinkend) Judith de Nijs, die als sterkste zwemster ter ivereld nauwelijks aandacht trekt in eigen land. ALKMAAR <GPD) Ard Schenk zal niet deelnemen aan de traditio nele nieuwjaarswedstrijden in het Bislet-stadion in Oslo. De landelijke commissie van de KNSB heeft zijn verzoek om thuis te blijven ingewil ligd. Schenk wil zich liever rustig voorbereiden op de komende kampi oenschappen. ,De Noren verwachten van hem", aldus technisch commissievoorzitter Van der Ven. „een honderd procents verrichting, vooral na de goede pres taties in Heerenveen. En Ard ziet weer zo'n explosie als een nadeel I voor zyn trainingscampagne. We j hebben alle waardering voor zijn standpunt en hebben hem dus vry- I gelaten". I Kees Verkerk, Jan Bols en Peter Nottet zullen wel in Oslo aan de start verschijnen. ADELAIDE (AP) Phi- lippe Chartrier, de vice-voor- zitter van de Franse Lawn- tennisbond, heeft gisteren gezegd dat het een gebie dende noodzaak is dat zo spoedig mogelijk de strijd om de Davis Cup ook voor be roepsspelers wordt openge steld. „Het is alleen nog een kwestie van hoe en wan neeraldus Chartrier, die hier deze week met zijn land genoot Robert Abdesselem informele besprekingen heeft gevoerd met de vertegen woordigers van drie andere sterke tennislanden Aus tralië, de VS en Engeland. Aan de besprekingen heb. ben verder deelgenomen Bill Edwards, de voorzitter van de Australische bond. Bob Kelleher van de Amerikaan se bond en Derek Hardwick van de Britse bond. „Wij zijn niet gemachtigd beslissingen te nemen. Wij houden alleen een dialoog en wij hopen aan het slot van onze besprekingen een com muniqué uit te geven", zo zei Kelleher. Chartrier zei dat alle ten- nisbestuurders bezorgd zijn over de teruglopende belang stelling voor de Davis Cup. „Ik herinner mij, dat ik in 1956 in Adelaide was voor de eindstrijd. Zoivel de Ame rikaanse als de Australische ploeg waren toen slechter. Toch waren er alle drie da gen 17.000 toeschouwers en het was vrijwel onmogelijk kaartjes te krijgen. Wij kun nen deze grote strijd niet ter ziele laten gaan. Wij moeten wijzigingen aanbrengen en loei direct", aldus Chartrier. ROTTERDAM (GPDi De E.B.U. (Europese Boks Unie) heeft 17 janu ari gesteld voor de strijd om de Euro pese weltertitel tussen Fighting Mack en zijn Italiaanse uitdager Bertini. De plaats van het treffen Is nog on bekend. Aanvankelijk zou Fighting Mack 26 december in Rome zijn Europese boks- titel verdedigen tegen Bertini. De strijd werd echter uitgesteld en ook een latere datum kon niet worden aangehouden wegens een blessure van Fighting Mack. De E.B.E. was reeds voornemens Fighting Mack zijn titel te ontnemen. Thans is echter een nieuwe datum gegeven, waarop hij zijn uitdager tegemoet kan treden. Tennisleraren in amateurtoemooien DEN HAAG <GPD) De Neder landse tennisleraren zullen waar schijnlijk volgend jaar aan verschei dene amateurtoemooien in ons land mogen deelnemen. Een dergelijk voorstel zal aan de orde komen tij dens de jaarvergadering van de KNLTB in maart. VOORBURG (ANP) —Blokkeer heeft vrijdag, op de tweede dag van het internationale volleybaltoernooi dat het met het Amsterdamse AMVJ organiseert, in drie sets verloren van de Tsjechische kampioen en houder van de Europese beker, Spartak Ze- tor Brno. Blokkeer speelde traag en ongeïnspireerd en maakte geen moment de indruk tegen Spartak op gewassen te zyn. Eerder op de avond versloegen de Tsjechen het Pool- AZS Olsztyn met 32. De uitslagen van de tweede dag luiden: Spartak Zetor BrnoAZS Olsztyn 3—2 (15—12, 8—15, 15—17, 157, 159); BlokkeerSpartak Ze- tor Brno 0—3 (6—15, 10—15, 5—15). De laatste wedstrijden worden van avond in Amsterdam gespeeld. AMSTERDAM (ANP) Op de tweede dag vón zyn vijftiende inter nationale basketbaltoernooi heeft de organiserende vereniging Blue Stars ook ztfn tweede wedstrijd ge wonnen. Tegen Punch uit Delft werd het na een ruststand van 4330 een overwinning van 9580. Slovan Bra tislava, dat op de eerste dag door Blue Stars werd verslagen, verloor ook zyn tweede wedstrijd tegen Vil voorde uit België, 8083. De Belgi sche ploeg had by rust een voorsprong van 4238. Het toernooi wordt vandaag besloten met de wed strijden PunchSlovan en Blue Stars Volvoorde. Basketbal De Nederlandse bas- ketbalploeg heeft zijn eerste wed strijd gewonnen in het internationale toernooi in Bremerhaven Het oran- 1 jeteam versloeg The Blue Devils, een Amerikaans leger team met 7656- i Ook het tweede duel leverde Neder- land winst op: 6845 tegen W. Duits land B. De Nederlandse dames ver- loren met 44—70 van Zweden. Voetbal Sneeuw en vorst heb ben het voetbalprogramma van de Engelse league voor vanmiddag ge decimeerd. Gisteren was al besloten dertien wedstrijden af te gelasten. Drie van de vier clubs uit de top van de ranglijst (Liverpool, Leeds Uni ted dat al twee wedstrijden achter is en Everton) zijn bij de afgelas tingen betrokken. CRICKET Het Nederlands Da- mes-crickettteam heeft een vernieti gende nederlaag geleden tegen de Zuidafrikaanse ploeg in Johannes burg. Zuidafrika scoorde 404 runs voor het verlies van vier wickets in de eerste innings, waarna het Nederlandse team aan bat mocht. Voor 52 runs werden onze dames aan de kant ge- j zet. De tweede innings was voor Ne- 1 derland nog pijnlijker. De tien wie- j kets waren gevallen na 44 runs. RIO DE JANEIRO (ANP) De Braziliaanse voetbalbond heeft de aangesloten clubs verboden nog lan ger uit te komen in het toernooi om de Libera tors-cup, het Zuidameri- kaanse equivalent van de Europese beker voor landskampioenen. Zoals bekend worden er jaarlijks twee wed strijden gespeeld tussen de winnaars van de Europese en Zuidamerikaan- se bekertoernooien. De Braziliaanse bond sprak zijn veto uit nadat het organisatiecomité, de Zuidamerikaanse Voetbalbond, had besloten de strijd om het beker toernooi uit te breiden tot de num mers twee van de nationale kam pioenschappen. Een bestuurslid van Santos, de toonaangevende Brazili aanse club (van Pele) roemde het besluit van de Braziliaanse bond. Hij zei dat, nu ook clubs die op de twee de plaats zijn geëindigd mogen mee doen, de kans groot is dat de top clubs uit Brazilië en Argentinië aan zienlijke bedragen zullen verliezen, doordat de toeschouwers aantallen by wedstrijden tegen weinig bekende clubs uit andere landen beneden het minimum zullen blijven. Sport toto De stichting De Na tionale Sporttotalisator heeft de mel dingstermijn voor prijswinnaars in sporttoto 19 van het afgelopen week einde verlengd tot 3 januari 12.00 uur. Cricket Australië scoorde giste ren in Melbourne op de tweede dag van de tweede testmatch tegen West- Indië 263 runs voor het verlies van een wicket, als antwoord op het to taal van 200 runs van West-Indië op de openingsdag. Tennis Fred Hemmes heeft de kwartfinales bereikt van het „Oran ge Bowl" tennistoernooi voor junio ren, dat in Miami Beach wordt ge houden, door een overwinning met 62, 36. 62 op de Tsjech Jan Pi- secky. TENNIS (ANP) Judith Salomé heeft de halve finales van het jeugd- toemooi om de Coupe Michel Bivort in Parijs bereikt. In de kwartfinales schakelde zij de belgische Monique van Haver met 62, 36, 62 uit. Schmitz en Vaarties slaagden er niet in de finale van het jongensdubbel spel te bereiken. Zij verloren in de halve eindstrijden met 62, 62 van het Engelse duo Mendoza/Paish. 'Van onze correspondent) WOENSDRECHT 'GPD) René Pijnen zal. na regeling van enkele detailzaken, per 1 januari een con tract sluiten als beroepsrenner in dienst van Caballero. Pijnen zal als prof debuteren in het Antwerpse sportpaleis op 4 janu ari in een omnium, waaraan Koel. Steevens en Wagtmans deelnemen. I ROTTERDAM (GPD) „Het Rotterdamse kunstbeleid is een hond met twee lamme poten". Uit de nota dienst 1969 wordt geconcludeerd, dat in Rotterdam literatuur, cabaret, mime. filmkunst en creatieve muziek genegeerd worden. „Ty- perend is in deze. dat de recreatieve en conserverende sectoren in extreem hoge mate prevaleren boven de creatieve sectoren". i Judith de Nijs, urenlang zwemmen, zonder te denken. LEIDEN De postduivenvereni ging De SnelvLieger organiseerde een tentoonstelling, waarvoor 216 duiven werden ingeschreven. De uitslagen waren Klas 1 oude doffers 500 km en ho ger: 1ste prys G. v Stein, 2de pr P. Schenkeveldt, 3de pr. W. Verver Klas 2 oude duiven 500 km en ho ger: 1ste pr. P. Schenkeveldt. 2de pr J. v. Seggelen. 3de pr. G. v. Stein. Klas 3 oude doffers 0 t/m 500 km: J. Schouten 1ste pr.. A. Boogaart 2de pr., J. Prins 3de pr. Klas 4 oude duiven 0 t/m 500 km: L. Gijsman 1ste pr.. J Degen jr. 2de P van Egmond 3de pr. Klas 5 jonge doffers; P. Schenke-1 veldt 1ste pr.. J. Degen jr. 2de pr., P vé Egmont 3de pr. Klas 6 jonge duiVinnenJ. Roest lste pr.. S. Nieuwenburg 2de pr.. P. Schenkeveldt 3de pr. Mooiste oude doffer: J Schouten. Mooiste jonge doffer: P Schenke veldt. Mooiste van het geheel J Schou ten. Hok tentoonstelling: 1. P Schen keveldt 367122. J. Schouten 365%, 3. J. v. Seggelen 365. 4. L. v Berge He negouwen 364' I-. Mooiste oude duivin: P. Schenke veldt. Mooiste jonge duivin: J. Roest. Aldus enkele vaststellingen in een nota over „De noodzakelijkheid van democratisering van het kunst beleid". Deze nota is tot het ge meentebestuur gericht door een „pressiegroep van kunstenaars", een incidentele groep die daarmee ge volg geeft aan de uitnodiging die wel houder J. Reehorst op de onlangs gehouden „Dag van de kunst" deed. De nota is door 11 kunstenaars on dertekend, maar geeft de inzichten van een veel grotere groep weer en „wie mee wil praten is welkom". De voornaamste grief is „dat er weinig of geen kunstenaars betrokken zyn bfj de formulering van het kunstbe leid". De nota oppert een reorganisatie van de Rotterdamse Kunststichting. De huidige secties zouden moeten worden vervangen door 10 commis sies. nl. voor elk van de volgende sectoren één: muziek, toneel, beel dende kunst, architectuur, ballet, ca baret. letteren, „muziek-creatief", film en publiciteit. Elke commissie moet voor de helft bestaan uit kun stenaars uit de betreffende sector, voor de andere helft uit door de ge meenteraad benoemde vertegenwoor digers van het publiek onder wie één raadslid. De ambtelijke secre taris moet geen stemrecht hebben. De commissieleden treden na één iaai af en zijn pas twee jaar nadien weei benoem- of herkiesbaar. De commissievergaderingen zyn open baar. evenals de algemene vergade ring van de commissies, waarin alle aanwezigen recht van inspraak heb ben. Geconstateerd wordt, dat de bete kenis van de beeldende kunst in Rotterdam van ambtelijke zijde nog wordt onderschat. Ook wordt „het bestaan van bepaalde belangengroe peringen" gesignaleerd. „Deze wer ken vooral op het terrein van de mo numentale kunst". Vandaar „dat de opdrachten steeds in 'n kleine kring rouleren". „Het zou zeer belangrijk zijn. als elke importante Nederland se kunstenaar in Rotterdam verte genwoordigd is met monumentaal werk. De commissie voor deze sector moet bestaan uit drie architecten en drie kunstenaars. Zij moet o.m. een twee maandelijkse „Kunstmarkt" organi seren. waar projecten en ontwerpen worden getoond. „Dit kan de geheim zinnige atmosfeer, waarin de monu mentale kunst zich bevindt, opkla ren' „Kunstenaars die op enigerlei wijze bezig zyn met de uitvoering en de uitwerking van grote (creatie ve) projecten", moeten „hiervoor sti pendia ontvangen van overheidswe ge". De mentaliteit, waarmee aan de Academie voor Beeldende Kunsten onderwijs wordt gegeven, moet vol gens de nota gewijzigd worden.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 6