Astronauten in prima conditie U JAMIN Gé Verhoog DANSEN 4 Vuurbal HOLS DONAKAT Landing bezegelde perfectie van Apollovlucht Prins Johan Friso vanmiddag gedoopt In de roos Waard IN HET OOG Opklaringen HOT LINE bitterkoekjes HUISMAN LEIDEN De Stad Rome Opgericht 1 maart 1860 LEIDSCH ZATERDAG 2.8 DECEMBER 1968 No. 32674 DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: Drs J R Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 14,10 per kwartaal (postabonnementen f 16.50) f 4,70 per maand (bij vooruitbetaling) losse nummers f 0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie 21507 (Van nii7,e redacteur ruimtevaart) Met de nauwkeurigheid waarmee de gehele vlucht is verlopen is gister middag om 16.50 uur Nederlandse tijd de Apollocapsule met de ruimtevaar ders Borman, Lovell en Anders na een kersthezoek aan de maan in de Stille Oceaan geland ten zuiden van Hawaii: minder dan vijf kilometer van het bergingssehip Yorktown en nog geen minuut eerder dan in het te\oren op gestelde vluchtprograinina stond aan jegeven. De ruimtevaarders verkeerden in uitstekende conditie toen ze met behulp van een helikopter op het dek van de Yorktown veer den afgezet. Ze hadden er toen een ruimtevlucht van ruim zes etmalen (147 uur) over ongeveer 867.000 kilometer opzitten, ivaar- mee een unieke springplank werd gelegd voor het nog grotere avon tuur van een maanlanding in de lente of zomer van het komende jaar. het ,4 In een kleine kooi (links op halve hoogte van de fotowordt een van de maanreizigers uit de dobberende Apollo naar een hef- schroefvliegtuig van het bergingsschip „Yorktown" gehesen. De kritieke landingsoperatie begon onder g ede voortekenen. De gehele vlucht naar en tien maal om de maan was vrijwel feilloos verlopen Op de thuisreis bleken drie voorge nomen koerscorrecties niet nodig te zijn omdat de snelheid en baan niet meer dan één op vijftigduizend afwe ken van de ideale. De ruimtevaarders konden derhalve geheel uitgerust en vol vertrouwen de laatste horde van hun vlucht nemen. Die laatste horde begon met het afstoten van de service-module even voor het binnenkomen van de damp kring. Korte tyd later werd de cap sule in de juiste stand voor de terug keer in de dampkring gebracht en werd zij even afgeremd door kleine boordraketten. Met een snelheid van 39.589 kilometer per uur stortte de capsule zich in de aardatmosfeer, die de Apollo als een vuurbal in enkele minuten afremde tot een snelheid bijna 300 kilometer per uur. Daar bij liep de temperatuur van het hit teschild op tot circa 3300 graden celsius. In de capsule werd de tempe ratuur echter niet hoger dan 21 gra den. Nadat op ongeveer 7 kilometer hoogte de kleine stabilisatieparachu tes de afremming versterkten, wer den op ruim drie kilometer hoogte de drie grote parachutes ontplooid. Aan deze valschermen plonsde de Apollo om 16 50 Nederlandse tijd op 1700 ki- lometer ten zuiden van Hawaii op korte afstand van het doelschip Yorktown in de Pacific. I- nE Amerikaanse kerstvlucht om u de maan als verkenning voor een maanlanding in komend voorjaar of vroege zomer is een schot in de roos geweest. Hek grandioze succes roept de herin nering wakker aan die rampzalige dag in januari 1967. toen bij de generale repetitie voor de eerste bemande Apollovlucht drie ruim-» tevaarders bij een brand om hek leven kwamen. Het zag er toen naar uit, dat het Apollo-program- ma een ernstige vertraging zou ondergaan en dat de toch al ge durfde doelstelling van president Kennedy om een maanlanding uit te voeren voor het eind van dit decennium als een illusie kon worden afgeschreven. Dank zij een enorme inspanning door da 300.000 man, die hun krachten aan het Apolloproject gaven, is dit dreigend fiasco afgewend. Zo iets rechtvaardigt de hoop dat de volledige inzet van krachten als reactie op tegenslagen ook op andere terreinen onoverkomelijk lijkende problemen zal kunnen overwinnen. In kamerjassen, die heel wat gemakkelijker zitten dan de ruimtepakken, voerden de drie maan reizigers aan boord van de „Yorktown" een telefoongesprek met president Johnson, die zijn enthou siaste gelukwensen overbracht. De ruimtevaarders hadden toen in de ziekenboeg van het vliegdekschip hun eerste medische controle ondergaan, waaruit bleek, dat hun conditie uitstekend was. Van li?iks naar rechts: Anders. Borman en Lovell UTRECHT (GPDi In de ma jestueuze Utrechtse Domkerk is van middag Prins Johan Friso, jongste toon van prinses Beatrix en prins Claus, gedoopt. Nadat de ouders de doopvragen van ds. H. J. Kater had den beantwoord werd het jonge Prinsje naar binnen gebracht door tijn verzorgster mej. Swellengre.bel. Veertien kinderen van een zangklas lit Zeist, begeleidden de dopeling. Het koortje zong een speciaal voor deze gelegenheid geschreven lied van Huub Oosterhuis. „Lied bij de geboor- van een jongetje. Ds. Kater, die ook de trouwdienst var) het prinselijk paar heeft geleid, De Bilt verwacht van heden- tot norgenavond: opklaringen, maar ook ïog enkele plaatselijke sneeuwbuien :n hier en daar mist. Vannacht ma- ige tot strenge vorst, overdag over wegend lichte vorst. Matige tot zwak- :e wind, in hoofdzaak uit noorde lijke richtingen. (Opgemaakt om 9 uur). 29 DECEMBER 1968 Zon op: 08.48 uur; onder: 16.36 uur Maan op: 13.01 uur: onder: 03.47 uur Hoogwater in Katwijk te 11.19 en 23.55 uur; laagwater te 6.54 en 19.20 uur. 30 DECEMBER 1968 Zon op: 08.48 uur; onder: 16.37 uur Maan op: 13.17 uur; onder: 05.01 uur Hoogwater in Katwijk te en 12.22 uur; laagwater te 7.59 en 20.22 uur. Dit nummer bestaa-t uit 18 pagina's j preekte over Johannes 10 vers 3„Hij roept zijn schapen bij name en voert ze naar buiten". Hij zei onder meer: „Wat er voor Johan Friso nooit bij zal zijn. de mogelijkheid in de anoni miteit zichzelf te zijn. Iedereen zal hem kennen als Friso en naar hem wijzen. Hij zal van iedereen zijn" En ds Kater vervolgde: „Een naam is nooit een handvat voor de ouders al leen. maar ook voor ontelbare ande- j ren. Door aan het kind een naam re schenken, geven wij het in zekere zin prijs aan de gehele wereld-". „Toch vormt de bediening van dé doop een feestdag- Want door Friso te dopen gaat U hem niet alleen voor stellen aan de mensen, maar ook en vooral aan God". Tot de doopouders zei ds. Kater „Leer dus door Uw woord. Uw voorbeeld. Uw gehele le venshouding Uw kind verstaan I dat 't in de naam van Jezus gedoopt is. Dan zal het zijn weg vinden" De tekst waarmee het jonge Prinsje was gedoopt luidde: „Ik ken U bij name; ook hebt gij genade ge vonden in mijn ogen", uit Exodus 33. vers 12b. De gehele koninklijke familie was btf de doop aanwezig. Prinses Chris tina, kort voor Kerstmis uit Canada overgekomen, is op 9 oktober 1947 zelf in de Domkerk gedoopt De dienst was nadrukkelijk in de sfeer van het kerstfeest gehouden. Ook de moeder van prins Claus en zijn zus ter Christina, waren bij de doop aanwezig. Oom Julius von dem Bus- sche-Haddenhausen en zijn vrouw waren verhinderd. Prins Willem-Alexander was in de kerk aanwezig en droeg een donker blauwe fluwelen broek met een don kerblauwe tailleband en een wit ba tist bloesje met ruches langs de kraag en de manchetten. Gedurende enige minuten was het I radiocontact met de capsule verbro- J ken. maar helicopters hadden vrijwel voortdurend visueel- en radarcontact met de Apollo tijdens de gehele lan- i dingsoperatie. die plaatsvond toen het in het landingsgebied nog nacht j was. Het was voor de eerste maal dat een bemande Amerikaanse capsule een nachtlanding maakte. Drie mi- nuten na de landing werd het radio contact hersteld en kon de beman ning een behouden terugkeer op aar de melden. Borman, Lovell en Anders kwamen met behulp van een helicopter op het bergingsschip Yorktown om 18.20 uur. op het moment dat de zon op ging boven de kalme zee waarop het ruimteschip nog dobberde Zij liepen met wat onzekere stappen als gevolg van de terugkeer van de normale zwaartekracht over de rode loper van het vliegdek en lieten het gebruike lijke ritueel van de ontvangst van j ruimtevaarders gelaten en enthou- siast lachend over zich heengaan. j President Johnson heeft verklaard, dat hij de Russen op hun verzoek tijdens de gehele vlucht via de „hot line" op de hoogte heeft gehouden van het wel en wee der ruimtevaar ders en het vluchtverloop. De Russen hebben na de landing de Amerika- j nen in lyrische bewoordingen gecom plimenteerd met de bereikte succes sen Onder vele andere gelukwensen uit de gehele wereld is nog vermel denswaard die van de directeur var het Engelse observatorium Jodre' Bank sir Bernard Lovell, die enig weken geleden de voorgenomen maanvlucht nog bestempelde als eer onverantwoord en zinloos waagstuk Thans noemde hij de vlucht eei „glansrijke en verbazingwekkend bijdrage aan de vergevorderde stan- van de Amerikaanse technologie. D: succes laat nauwelijks twijfel bestaai of volgend jaar een maanlanding worden geprobeerd". (Vervolg zie pag. 2) IS het doel dat thans voor het grijpen ligt, deze inspanning en de enorme kosten Apollo tot dus ver al bijna 100 miljard gilden) waard? Naar onze mening wel op tweeërlei gronden. In de eerste plaats zal mettertijd het economische rendement van ruimteonderzoek en ruimtevaart groot zijn. Nieuwe technieken hebben op den duur vruchten af geworpen. Wij kunnen ons de we reld niet meer voorstellen zonder elektriciteit, maar de eerste labo ratoriumproeven ruim een eeuw geleden toonden van het nut van dit natuurverschijnsel nog niets aan. Toen de gebroeders Wright 65 jaar geleden hun wankele Kitty Hawk voor het eerst enkele tien tallen meters lieten vliegen kon nog niet worden voorzien dat thans dagelijks honderden vlieg- tuigen elk met honderden passa giers de grootste afstanden over I de aarde zouden overbruggen. Voorbeelden van deze aard liggen er overal voor het grijpen. In de tweede plaats is het on denkbaar dat de mens ergens een ontwikkeling zou stoppen om op andere achtergebleven gebieden bij te komen. Er moeten aan een „front" nu eenmaal uitschieters zijn op bepaalde punten om de frontlijn als geheel te kunnen op schuiven. Een sneeuwruimer werkt ook niet met een schuif die een straat breed is. maar met een smallere schep die strook voor strook de weg weer een stukje verder open legt. Zo moet men ook de maanvlucht zien als een veeg die de gehele weg voor de mensheid naar een betere toekomst begaanbaar helpt te maken. Maar bovendien moet men besef fen, dat het een veeg is aan het begin van een heel. heel lange weg. Want zelfs de eerst stap op de maan zal niet meer zijn dan een stap op de drempel van hefc heelal dat voor de mens nog on gekende perspectieven biedt. ADVERTENTIE morgen voordeel ISO gram van 89 voor 79 niet duur wel heerlijk De geblakerde Apollo-capsule in de rubber luchtkussens wordt met een kraan aan boord van het vliegdekschip „Yorktown" gehe sen. (ADVERTENTTF) TEL. 34000 (ADVERTENTIE) UW SLAGER voor een fijne bittergarnituur. Salades - Zalmsalades - Hors d'oeuvres - Russische eieren. GToquetten - Bitterballen - Verse knakworstjes, Lihan boutje. Doezastraat 4139 Telefoon 21415—23456 Wij wensen onze clientèle een VOORSPOEDIG 1969 ADVERTENTIE verkrijgbaar in de dierenspeciaalzaak (ADVERTENTIE) ADVERTENTIE Discount verkoop van Perzische Tapijten Mijnders woninginr. h.v. Lisse Zie onze advertentie van 17 dec. j.L (9uc/ Q&e, euivo CONCESSIONAIRE rink6 BREESTRAAT 114 C ADVERTENTIE te Warmond ZONDAG 29 DECEMBER. 2 UUR m.m.v. JACK AND THE FRE. X Uit het Leidsch Dagblad van X X 26 December 1868: X Volgens het Francker X Niruws- en Advertentieblad J bleek Friesland, volgens goe- t de berekening, in 1884 282.000 inwoners te hebben. X In 1862 werden daar door X X hunne medebewoners onder- X houden 47.500 armen, dat is X X meer dan 1 arme op de 6 in- X X woners. X AdvertentieSlijterij, X Houtstraat, wijk 4 no. 640 (thans no. 4). De onderge- teekende maakt bekend, dat J hij heden een affaire in Bin- nen- en Buitenlandsch gedi- tilleerd geopend heeft in Ge- never le qualiteit a 72Y2 ets, 2e qualiteit a 67'/2 ets., enz. de kan te komen is. X F. U. F. Taverne

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1